J SooaloopendÏÏïeM.Qefi&ïapluimuwbank. Uit brieven van lezers E NUTSSPAARBANK 'S-GRAVENHAGE SCHEVENINGEN Zeven provincies delen vierhonderdmiljoengulden Auto tegen boom: vrouw omgekomen Voor aanvullend werk in bouw Boskoop krijgt nieuwe sporthal Heroïne per luchtpost mnl. of vrl. administratieve kracht Autoschade WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 Korte duK>ii)fc geschreven hefst aan een kant getypte brieven kunnen worden gestuurd neer Secretens Hoofdredactie Trouw/Kwariet. Postbus 059. Amsterdam 0i| pubiAat* wordt de neem van de schnjver vermeld Uitzendbureaus Uit uw artikel over de ombudsman van de uitzendbureaus blijkt, dat men de ..vieze bijsmaak" van ar beidsbemiddeling op commerciële basis niet goed begrijpt. Zelf ben ik werkzaam op een architectenbu reau. waar constant zo'n twee a drie uitzendkrachten werken. Zonder uitzendbureau zou de werkgever, ge zien het constante karakter van de aanwezigheid van uitzendkrachten, vaste krachten in dienst moeten ne men die dan, om een paar voorbeel den te noemen, vakantierechten zouden opbouwen, aanvankelijk minstens een maand opzegtermijn zouden hebben, pensioenrechten zouden opbouwen, waarvan de werkgever een behoorlijk aandeel van de premie moet betalen. Deze rechten worden de uitzendkrachten, die hetzelfde werk moeten doen als de andere werknemers, onthouden. Als men zou zeggen, maar dat weet de uitzendkracht toch van te voren. Dan vraag ik: als je werkloos bent en het GAB stuurt je naar een uitzendbureau, wat moet je dan? Ten koste van de uitzendkracht wordt naar twee zijden aan hem verdiend, vandaar die „vieze bij smaak". Maastricht K. de Vries Stichting 55-plus Zeer recent werd in uw blad melding gemaakt van een Nieuwe reisorgani satie: Stichting 55-plus Uiteraard kan niemand hiertegen bezwaar in brengen Wel tegen het gestelde „Er zijn vrijwel geen mogelijkheden voor ouderen om op deze wijze een reis te ondernemen" Dezê „leemte in de reiswereld" be hoefde niet opgevuld te worden aan gezien er voor ouderen al meerdere jaren een prachtige stichting be staat die dit soort reizen organi seert: De stichting Uit boven 60 te Naarden Flevolaan 53. Overigens zal de heer Wtm van Zan ten dit ook best wel weten. De voor zitter van deze stichting Uit boven 60 ls n.l. zijn oud collega bij de NCRV de heer Leen van Olnkel' Resten nog enkele vragen: Hoe ver zakt de volgende met zijn leef tijdsgrens? We hebben nu al 60 nu een 55-plus. straks ben je misschien al oud bij 40+ Waaruit zal de nabe- gelelding bestaan bij Wim van Zan ten? Advies aan Trouw (en ouderen) vraagt u eens aan de stichting Uit boven 60 welke doelstelling zij heeft en vraagt u dan gelijkertijd hun reisprogramma aan. Flevohof 53 Naarden Terneuzen L Scheele Belijden Vondeling Welke bevoegdheid heeft de heer Vondeling om dr. Zijlstra tot de orde te roepen door middel van een brief? Is een voorzitter van de Tweede Ka mer zó machtig, dat hij ook buiten zijn domein de zaken regelen kan? Of meent de heer Vondeling dat het feit dat de benoeming van de heer Zijlstra onder zijn bewind als mi nister van Financien hem de plicht heeft opgelegd de president van de Nederlandsche Bank voort durend In zijn functie te begeleiden? Voorwaar een uitzonderlijk hoge op vatting van het ministersambt. dat men zich nog vele Jaren nadat het geëxpireerd is verantwoordelijk voelt! Jammer, dat de met zoveel enthousiasme gespeelde scène niet anders genoemd kan worden dan een kolderieke stunt. Wès het eigen lijk wel een eenakter? Nee. nader bekeken was het de tweede akte van hetzelfde stuk. De eerste werd Im mers geschreven en opgevoerd door „Ed Reveil". Ook daarin werd ge tracht een potentiële kandidaat voor het premierschap op z'n ge zicht te laten vallen. Met spanning wachten we op de volgende akte. Want het Is leuk om te zien hoe nerveus ze zljn. Aptldoorn G. W. Rijksen Prof dr. D. Nauta betreurt het, dat het belijden der kerk tegenwoordig op een laag pitje staat; spreekt de hoop uit, dat een levensgevoel, zoals tegenwoordig blijkbaar zich van ve len heeft meester gemaakt, kan wor den teruggedrongen en vindt het zaak door te dringen tot het hart dergenen, die indertijd in de belijde nisgeschriften uitdrukking hebben gegeven en die met woord en daad getoond hebben voor dezelfde ge voelens hun leven in de waagschaal te willen stellen of zo nodig zelfs onvervaard de marteldood te onder gaan. Opgemerkt zij, dat hetzelfde geldt voor elk op zijn wijze, voor Galilei, Giordano Bruno. Coperni cus. Erasmus. Michael Sewet. Spi noza. Balthazar Bekker en vele an deren. De wijze, waarop door de* synode van Dordrecht In 1619 de remonstranten zijn veroordeeld door afzetting van tientallen en ver banning van honderden, door dege nen. die zich beroepen op de Heidel- berger cathechismus is ten hemel schreiend. Boetedoening in deze zou gewenst zijn, om te beginnen door opheffing der vijf artikelen van Dordrecht tegen de remonstranten. Een openbaar schuldbelijden van katholieken, protestanten en joden inzake het in het verleden bezigen van brandstapel, banvloek en ande re wreedheden zou verhelderend werken en belangstelling voor de kerk bevorderen. Maastricht F. Allema CJV In Trouw van 16 februari werd een mededeling van het Christelijk Jon geren verbond (CJV) geplaatst. Daarin stond de samenwerking van de christelijke jeugdwerkorganisa ties centraal. Het landelijk centrum voor gereformeerd Jeugdwerk gaf aan het slot van die mededeling meteen zijn commentaar. Het CJV wil nogmaals zijn standpunten her halen. daarbij doelend op de twee „hangijzers" Kansarmenbeleid en pluriformiteit. Het CJV kiest voor zijn aangesloten groepen. Die groepen geven aan. in hoeverre het beleid van de organi satie een kansarmenbeleid zal zijn. Wel stimuleert het CJV zeer sterk de betrokkenheid bij de maatschappij. Daarop zijn advies, begeleiding en programmamateriaal grotendeels afgestemd De aandacht voor de zwakkere is daarbij een duidelijk uitgesproken opdracht van het evangelie. Bestuur en staf van het CJV weigeren om op aandrang van de staatssekretaris van CRM over de hoofden van de leden heen een opgelegd beleid te volgen Het embleem van het CJV is niet een gezellig groepje om het kampvuur, maar de rode driehoek met de zwar te balk Dit symbool staat voor de ontplooiing van lichaam, verstand en geest op basis van het evangelie. Het CJV kiest daarmee voor een pluriforme, oecumenische en Inter nationale organisatie. Daarin moet plaats zijn voor alle kerken (ook de kleinere), alle nationaliteiten, maar ook: alle soorten van activiteiten. Smaller dan oecumenisch en inter nationaal kan en wil het CJV niet Het CJV wil zich verder nadrukke lijk distantiëren van een openbaar debat. Zo'n debat hoort binnen de Jeugdwerkorganisaties plaats te vin den. En wel met alle partners om de tafel. Pas de uitslag van dat debat geeft hopelijk stof voor verdere publikaties. Driebergen P. J. Pennings staffunctionaris CJV Christelijke politiek Het trof merkwaardig dat in het zelfde nummer (18 febr.) waarin Hans de Boer welgemoed en toch voorzichtig het CDA aanbeval, een ingezonden van prof. Stryd voor kwam dat eindige met de woorden: „Het CDA gebruikt de Naam des Heren „ydel": als een woord zonder Inhoud, als een woord dat nietswaardige zaken dient". Scher per kon de onzekerheid inzake het oude vraagstuk van „christelyke po litiek" niet uigedrukt worden. Wie zich nog de periode-Colyn en volgen de ministeries herinnert; het schan daal van ons vroegere kolonialisme onder christelyke vlag, en de storm bij de beëindiging daarvan, is dankbaar voor de relativeringen die de Boer nu aanbrengt. Maar vragen blijven er te over. Is het voldoende de uitwassen van het kapitalistisch systeem af te kappen? Waarom wil len wij niet leren van de diepergaan- de socialistische maatschappij kritiek, die aan de evangelische waarschuwing tegen de Mammon méér beantwoordt? En is het CDA- standpunt Inzake de oorlog niet zo dat wij. als het er op aankomt, in een kernwapen-oorlog tóch meedoen? Zoals wij in het verleden ongeveer met alles meededen wat theoretisch afgewezen werd? Hans de Boer be seft het benauwende van al deze dingen wanneer hij zegt dat „het niet onnodig hard is wanneer de vlag met de E niet elke dag wordt uitgehangen", met die E zal hij het evangelie bedoelen. Maar zou het niet beter zijn die vlag helemaal niet uit te hangen? Heeft onze politiek, hoe serieus bedoeld ook. iets met het heilig evangelie, met het Ko ninkrijk Gods te maken? Als wij naar vermogen gerechtigheid in so ciale en andere vragen najagen dan hebben wij de handen al meer dan vol. En dan kan in elk geval niet meer het bijtend verwijt gehoord worden dat juist christenen het evangelie ongeloofwaardig maken. Rotterdam J. Diepersloot Verkeer (2) In Amsterdam vliegt een auto tegen een auto Trams, bussen en trei nen doen dat zeer zelden, en èls het dan een keer gebeurt, ja. dan komt het met grote koppen in de krant. In feite is de trein, tram of bus per afgelegde km verreweg het veiligste. Het materieel wordt goed onderhou den en de bestuurders zijn be roepsmensen, die hun route door en door kennen, en die niet te lang onafgebroken achter het stuur zit ten. Juist het openbaar vervoer is in staat de gevaren die nu in het ver keer aanwezig zijn sterk terug te dringen. Daarom is het tegenstrijdig om het openbaar vervoer op één lijn te stellen met het particuliere auto verkeer. als je de verkeersellende wilt beperken. Wil het openbaar ver voer een groter aandeel in het ver keer krijgen, dan moet het zich snel ler kunnen verplaatsen. Ik ben het met de heer Bon eens dat de jacht naar tijdwinst een slechte zaak is. Het verkeer is daar één symptoon van. Maar het openbaar vervoer kan dat niet bestrijden, m.a.w. er niet aan mee doen. Het zou binnen de kortste tijd plat liggen, en er zou in Amsterdam een nog veel grotere verkeerschaos ontstaan Utrecht Albert Hansen Loonconflict (39) De schrijver van „Vandaag" heeft het in de krant van dinsdag 15 fe bruari nogmaals over staken. Hij beweert dat de mens met de bijbel in de hand kan besluiten of hij wer ken wil of staken. In mijn bijbel lees ik echter in 2 Thessalonicenzen dat een christen verplicht is tot werken. In vers 11 en 12 lees ik; „Wij hebben gehoord dat sommigen bij u werke loos rondhangen, alle moeite schu wen, maar wel zich met alles be moeien. In de naam van de Heer Jezus Christus gebieden en verma nen wij zulke mensen, dat zij regel matig moeten werken en hun eigen kost verdienen." (Willibrordverta- ling). In Efeze 4 vers 28 wordt men aangespoord zich in te spannen om met zijn handen goed werk te ver richten. opdat hij Iets kan medede len aan de behoeftige. Ik kan ner gens een tekst vinden in deze zin geschreven. „En gij slaven, staakt als uw opgedragen werk met 2 hon derdsten te weinig wordt betaald." Stelt u op voor de poorten van de wijngaard opdat werkwilligen daar niet binnen treden. Gij zult de ar beid waarmee gij een schamel stuk brood verdient niet hervatten voor en aleer al uw eisen zijn ingewilligd. Vat desnoods uw werkgever bij de keel en voeg hem toe: „Betaal mij wat gij schuldig zljt." althans niet in mijn Bijbel. Het CNV waarvanlkzelf lid ben is mij ook enigszins tegenge vallen. Ik had gehoopt dat men sta kingen had gereserveerd voor be langrijker zaken. Aalten J. G. Hoftijzer Loonconflict (40) Naar mijn idee ls wederom gebleken, dat het centrale overleg tussen werkgevers en de vakbonden beslist* niet deugt. Eerstens; de vakbonden vragen niet beter Ten tweede slechts hierdoor konden de stakin gen zo massaal worden, terwijl wede rom het bedrijfsleven en bloc een hogere loonlast opgelegd krijgt. Ik wil in dit verband pleiten voor CAO- overleg per bedrijfstak of bedrijf, om te. bewerkstelligen, dat uitsluitend de „sterke" bedrijven hogere loon lasten krijgen te dragen. Door het handhaven van de volledige prijs compensatie en loonsverhogingen (N.B. geëist in een gemiddeld-slechte economische situatie van recessie!) gaat ook dit jaar weer de kans voor bij om de inflatie in de wortel aan te tasten. Bovendien: het aantal werk lozen zal verder stijgen en het aantal bedrijven, dat in moeilijkheden komt. zal toenemen. Vraag: op wie zullen de hogere loonkosten, voor zover mogelijk, afgewenteld wor den? Tweede vraag: zal het volgende kabinet, na de verkiezingen, kans zien een beter ondernemersklimaat te scheppen en door een krachtig beleid met gezag een doorbraak in de zo funeste inflatiespiraal te be werkstelligen? Rotterdam W. van der Waal Loonconflict (41) Waar is het altijd om gegaan bij de werkgever? Om de macht! Ik heb er dan ook geen moeite mee, als men wil suggereren dat het bij de werknemers ook om „macht" gaat. Alleen, dan versta ik onder „macht" medezeggenschap, inbreng, mede beslissingsrecht enz. enz. Wil men dit „macht" noemen, klassenstrijd, ik heb er geen bezwaar tegen. Ik zou willen zeggen, mag het eindelijk ook eens bij de werknemer? In de steek gelaten door een groot deel van het volk ook vandaag de dag nog! de kerk incluis, moest de werknemer maar voortploeteren om te trachten bescheiden verbeteringen in zijn po sitie te krijgen. Ik herhaal, mag het eindelijk eens! En als er dan stakin gen het gevolg van zijn, dan zeg ik, jammer, maar sorry, men wil niet anders. Drachten H.Stelwagen Loonconflict (42) Staakt niet langer lid van een vak bond. die jullie plusminus honderd vijftig gulden per maand niet uitbe taalt. Zelfs als je naar hun pijpen danst, toch een loonderving? Kan 't nog dwazer? Baarn Van Ommen Loonconflict (43) Andermaal heeft onze nationale premier zich achter de stakingen gesteld. Het moet voor de partij wel een grote teleurstelling zijn dat de werkgevers zo snel verstandig wa ren. De (werkloosheid vergrotende) stakingen pasten zo goed in deze verkiezingstijd. Wie zo duidelijk partijbelang stelt boven nationale belangen, kan niet voor de functie van minister-president in aanmer king komen. Staphorst R.J.Weitering ■VLISSINGEN - Tussen 's-Heerenhoek en Lewedorp op Zuid-Beveland is de 31-jarige me vrouw M. T. de Clerk-Boonman uit Lewedorp bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Mevrouw De Clerk was samen met haar echtgen oot carnava^ wezen vieren in 's-Heerenhoek. Op weg naar huis botste hun auto tegen een boom en rolde van de dijk. Van een verslaggever DEN HAAG De vierhonderd miljoen gulden die minister Boersma onlangs ter beschikking stelde voor aanvullende werkgelegenheid in de bouw, zijn verdeeld over zeven provincies, die eind december 1976 rayons hadden met een totaal werkloos heidscijfer van acht procent of meer. Bij de verdeling is onder meer ook rekening gehouden met openstaande vraag naar werkgelegenheid. Per in aanmerking komende provin cie ls tweemiljoen gulden bestemd voor het beter toegankelijk maken van openbare gebouwen ten behoeve van gehandicapten. Met de uitvoe ring van de werken moet op 1 augus tus 1977 zijn begonnen. BOSKOOP Binnenkort krijgt <1 I gemeente Boskoop er een nieui^ sporthal bij. In de Snijdelwijk z* als de gemeenteraad daar vanavon mee akkoord gaat. zo snel mogeli het nieuwe sportcomplex verrijzei Het is 28 bij 22 bij 7 meter, kost d twee miljoen gulden en wordt g bouwd op een plaats zo dicht mog lijk bij de drie lagere scholen in <Lr wijk. De verdeling is als volgt: Groningen - 40 miljoen, (rayons Delfzijl, Uithuizen, Veendam, Winschoten, Stadskanaal). Friesland 40 miljoen (rayons Buiten post, Dokkum, Drachten, Oosterwol- de en Lemmer.) Drente - 60 miljoen, (rayons Assen, Borger, Emmen, Coevorden, Hooge- veen en Beilen.) Overijssel - 28 miljoen, (rayons Alme lo en Hardenberg.) Gelderland - 32 miljoen, (rayon Nij megen.) Noord-Brabant - 100 miljoen, (rayons Etten-Leur, Tilburg, Helmond, Deur- ne en 's Hertogenbosch) Limburg - 100 miljoen, (rayons Brunssum, Kerkrade, Heerlen, Maa stricht, Valkenburg, Sittard, Gennep en Venray.) LANDSMEER Landsmeer ver tegenwoordigt Nederland op 26 juli in het Engelse Windsor in „Spel zon der grenzen". In de Noordhollandse gemeente bestaat al groot enthousi asme; tot 5 maart kunnen belangs tellenden zich nog opgeven. Daarna wordt de definitieve selectie van acht heren en vier dames samenge steld. Het ontwerp dat de Hollandsche Be ton Maatschappij uit Rijswijk li diende kreeg de voorkeur. Er won op een Jaarlijks exploitatieteko gerekend van 50.000 gulden. Dit b#e drag zal de gemeente voor zijn rek^Oi ning moeten nemen. tn DEN HAAG - De Haagse politie heeft twee in deze stad wonende Chinezen aangehouden wegens het bezit van heroïne. De heroïne werd de beide Chinezen in hoeveelheden van 20 gram vanuit Hong Kong per luchtpost toegestuurd. Beide mannen zijn inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie. De 54-jarige Chinees L. O. K. werd op 12 februari al gearresteerd na enkele tips. Toen de politie een inval in zijn woning deed gooide hij een plastic zakje weg waar 20 gram her oïne met een handelswaarde van 10.000 gulden in bleek te zitten. In de woning van de Chinees trof de politie luchtpostenveloppen aan met in elkaar geniet verpakking >r] materiaal. De man ontkende handt laar te zijn. Het vermoeden dat heroïne in was verstuurd werd b< r vestlgd toen na de aanhouding no i vier luchtpostenveloppen uit Hon )C Kong in de brievenbus vielen me elk 20 gram heroïne. Twee dage (k later kon de 41-jarige Chinees L. VI K. in Den Haag worden aangehoi .r den aan wie eveneens heroïne pe^e luchtpost toegestuurd werd. De n^. men van afzender en geadresseerd op de brieven bleken gefingeerd. aii In verband met de pas ontdekt^ narcotica-lijn Amsterdam^ Kopenhagen heeft ook de Amstei damse politie de eerst aangehoudt Chinees verhoord. terr Kantoor van een aantal organisaties op het gebied van de groothandel zoekt aan wie in het bijzonder statistische en eventueel boek houdkundige werkzaamheden met betrekking tot de di verse verenigingen zullen worden opgedragen. Belangrijke facetten zijn: integriteit zelfstandigheid accuratesse Vereiste opleiding HAVO/MEAO-niveau. Leeftijd niet ouder dan 35 jaar. Brieven met uitvoerige inlichtingen onder nr 7006 bureau van dit blad. Jac. J. Dekker Huisarts van Dorpstraat 13, Scheve- ningen. Tel. 070-553275 Praktijk hervat J ZEELAND (Z.B.) 's-GRAVENPOLDER Zeer luxe vrijst. semibun- galow met 600 m2 tuin, c v en grote garage KRUININGEN op uitst. stand gelegen vri|st. woning met tuin, c.v. en dubb. garage 147.500.- WEMELDINGE Goed ge bouwde half vrijst. woning vrij uitz. 59.500,- GOES Vrijat. woning op unie ke plaats in het park gelegen 65.000,- BAARLAND 2 vrijst. recrea tiebungalows met grote door bossen omzoomde tuin resp. 37.500.- en 42.500.- GOES Op uitst. stand ruime eengezinswoning met grote tuin 79.000,- YERSEKE Vrijst opknapwo- nlng met tuin en plaats voor garage 35.000,- HOEDEKENSKERKE Degelijk gebouwde half vrijst woning met tuin 75.000.- MINNAARD VASTGOED Provincialeweg 11. 's- Gravenpolder tel. 01103-1463 ZAKENFLITSEN Direct van eigenaar moderne kamerflat in prima staat v t Vrij uitzicht v. en a. omg. Mee* en Bosch. Incl. stoffering - parketvloer géén makelaars kosta 128.500 k.k. Br. b. blad ni 7007. HONDA 305/4 Met acc en remschakelsetf» Bouwj. '76. km. stand 10.000 Prijs f 3500,- Tel. 070-643798 u Dik Verbeek, Lu"1 lofsstraat 49, Der) Haag. Telj 070-889309. Maar Het Kan Doorlopend Krediet, een vertrouwde dienst van uw spaarbank. Met het Doorlopend Krediet leent de bank u een paraplu voor verwachte en onverwachte financiële regen buien. U kent ze wel: een hoge garage rekening, de wasmachine die het begeeft of zo maar een voordelige aanbieding van een bankstel dat u altijtftil had willen hebben. In overleg met u wordt een maximum krediet bedrag afgesproken waarover u altijd kunt beschikken. ..Totdat maximum kunt u, zoveel en wanneer u maar wilt geld opnemen. Over het niet opgenomen bedrag van uw Doorlopend Krediet betaalt u geen rente en ook berekent de bank u geen kosten over deze stille reserve. Alle informatie over het Doorlopend Krediet vindt u in de uitgebreide folder die bij de spaarbank voor u klaar ligt. Kom even langs bij één van onze kantoren en laat u vrijblijvend een goed advies geven. Nu extra voordelig! Vergelijk onze tarieven! Voor het Doorlopend Krediet gelden de navolgende rentepercentages: maximum maandelijkse maandelijkse kredietbedrag aflossing rentekosten 2.000,- 3.000,- 4.000,- 5.000,- 6.000,- 7.000,- 8.000,- 9.000,- 10.000,- ±f 60,- ±f S5r ±f 115,- I40r 170,- 195,- 225,- 250,- 280,- 1,00% 1,00% 1,00% 1,00% 0,90% 0,90% 0,85% 0,85% 0,85% en hoger tot maximaal 15.000,-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8