Nieuwe studie-financiering lijkt niet haalbaar in 1979 De tekening van een lezer Commentaar |eh' eim adviseur (1) Studentenvakbonden 'kraken' plannen van Klein ieheim adviseur (2) ^erdugt: 1000 gulden boete Onbestendiger iet wordt wel even wennen kierkegaard monster paramonow 4 bENSDAG 23 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet MV-voorzilter Lanser adviseert n tijd tot tijd het Ogem-concern de opbouw van een sociaal be id. Dat is een verheugende zaak, jnt het OGEM-bestuur had nau- •lijks een betere adviseur kunnen nden. Ook voor het CNV is het rheugend wanneer bedrijven niet de eerste de besten bereid ijken ideeën van de christelijke kbeweging in de praktijk te pro- ren verwezenlijken. Onderne- ingen en ondernemers zijn islotte geen vijandelijke elemen- in onze samenleving, ook al rmen ze vaak voor de vakbewe- ïg ,,de tegenpartij". nbegrijpelijk is voor ons dat dit ch niet onbelangrijke succes voor :t CNV en zijn ideeën geheim is houden, en moest worden be- ndgemaakt door de industriebon- n van NVV en NKV, die daar- ec bepaalde bijbedoelingen had den en het vooral te doen is Lanser en indirect het hele CNV zwart te maken bij de CNV-leden. Toen vorig jaar een middelgroot familie bedrijf afstand deed van zeg genschapsrechten voortvloeiend uit het aandelenbezit, en deze rechten onderbracht bij de werknemers, is daaraan in de CNV-bladen terecht uitgebreid aandacht besteed. Ook in dit geval was de bedrijfsleiding bij deze baanbrekende stap op ge bied van medezeggenschap en me deverantwoordelijkheid van werknemers mede door CNV- figuren geadviseerd. Met Lansers adviseurschap bij Ogem heeft het CNV echter nooit reclame gemaakt. Integendeel. Al leen het verbondsbestuur was ervan op de hoogte, en nog niet eens de verbondsraad, waarin de voorzitters van de onderscheidene CNV- bonden zitting hebben. staatssecretaris Klei^ dOOf Henri KfUithOf AMSTERDAM Al vele jaren roepen de studenten dat zij te weinig geld hebben om ervan rond te komen. Volgens hen is het studenteninkomen vanaf het midden van de jaren zestig syste matisch afgebroken, nadat het in de jaren daarvoor met veel pijn en moeite was verbeterd. :t bericht in de actiekrant van de dustriebonden FNV was nu een rrassing voor onder meer de orzitters en bestuurders van de tuwbond en de Industriebond ffV, twee bonden die doorlopend iet het Ogem-concern te maken bben, en waar over met name het ciaal beleid bij Ogem waarover inser nu al enige jaren adviseert nogal wat kritiek te beluisteren It. Dat wijst er ook op dat er nnen de CNV-leiding een en an- r aan de communicatie verbeterd in worden. En wat dan nog te nken van de CNV-leden (met ime die werkzaam zijn bij het gem-concern)? Neem het hun :ns kwalijk als zij zich behoorlijk :dot voelen. De grootste fout is, dat de zaak zo geheim gehouden is. En waarom eigenlijk? De heer Lanser is ook lid van de Adviesraad van de Algeme ne Bank Nederland, maar dat kan iedereen nalezen in het jaarverslag van die bank. Zo hoort het, als er niets te verbergen is. En als er wel iets te verbergen is, dan hoort dat hele adviseurschap niet. Zo eenvou dig dienen dergelijke zaken te zijn. Nogmaals: voor ons blijft het een onbegrijpelijke zaak. Het CNV is echter een particuliere organisatie en het voorzitterschap is geen open bare (bestuurlijke) functie. Het CNV moet daarom zelf intern maar zien klaar te komen met deze kwestie. IEL Het Chemisch bedrijf Ver ligt is gisteren door de kantonrech- ir in Tiel veroordeeld tot een boete tn duizend gulden wegens overtre- ig van de hinderwet. De officier an justitie had veertien dagen gele en voor drie overtredingen van de inderwet de maximale straf van rie maal drie duizend gulden boete eëist. 'antonrechter mr. C. J. Suton thtte alleen bewezen dat het be- ftjf had gewerkt met een vergun- kg die niet van toepassing was op In andere bereidingswijze van na- fumarseniet. De officier van justitie, mr. F. Th. Boerwinkel, had het bedrijf ook ten laste gelegd te hebben nagelaten de gemeente Tiel direct in kennis te stellen van het feit dat uit het be drijf giftig arseenhoudend stof ont snapte. Bo-vendien had Verdugt verzuimd onmiddellijk maatregelen te treffen om het gevaar te voor komen. Vorig jaar juni en juli ontsnapte minstens tien kilo giftig arseen- trioxide, waardoor bomen ontbla derden en omwoners last kregen van hoofdpijn en duizeligheid. Het kabinet Den Uyl onderkende al direct bij het begin van zijn optreden de grote nadelen, die aan het huidige systeem verbonden zijn. Staatsse cretaris Ger Klein, de belangrijkste verantwoordelijke voor de studiefi nanciering begon dan ook al meteen met het verlagen van het collegegeld van duizend gulden naar vijfhon derd. Die duizend gulden was in 1972 ingevoerd door de toenmalige minis ter van onderwijs, De Brauw (DS'70>. Dit leidde echter tot zulke massale protesten, dat van de betaling hier van weinig of niets terecht kwam. In de eerste regeringsverklaring van dit kabinet werd al aangekondigd dat er een nieuw systeem van studie financiering zou komen. In januari 1974 deed Klein deze belofte gestand en presenteerde een nota met een geheel nieuw stelsel voor de financie ring. Dat nieuwe stelsel bestaat uit drie onderdelen. Om te beginnen is er een basisbeurs voor iedere student, onaf hankelijk van het ouderlijk inko men, van 3170 gulden voor niet thuiswonende studenten. Daarnaast is er dan een aanvullende beurs voor de studenten uit de minder draagkrachtige milieus, die kan op lopen tot 3050 gulden. De minst draagkrachtigen krijgen dus 6220 gulden van de overheid. Het derde deel van het nieuwe stelsel bestaat uit de mogelijkheid om een aanvul lende rentedragende lening te slui ten bij de banken, tot een bedrag dat in totaal (beurs plus lening) ten hoogste 8700 gulden bedraagt. De gezamenlijke progressieve stu dentenvakbonden (kortweg het LOG genoemd) trokken onmiddel lijk na de publikatie van dit plan, enorm van leer tegen de staatssecre taris. „Dit is geen verbetering, maar een verslechtering van het studen teninkomen", zo luidde in het kort het protest van de studenten. hoog genoeg. „Wij worden naar de banken gestuurd, zodat die hun gi gantische winsten nog verder kun nen vergroten. Dat pikken we niet! Wij hebben verbetering in onze inko menssituatie nodig, we kunnen geen verslechteringen accepteren", schreef de Groninger Studenten Bond vorig jaar in het universi teitsblad. In een nota, die het LOG begin dit jaar publiceerde, wordt uitvoerig op de bezwaren tegen het „plan-Klein" ingegaan en bovendien wordt er een alternatief geboden. Ook in deze no ta speelt de rentedragende lening de belangrijkste rol. Het LOG heeft wat rekensommetjes gemaakt over de hoogte van de te verwachten schulden van de studenten. Voorbeeld In één van de voorbeeldjes gaat het LOG uit van een student die alleen de basisbeurs krijgt en moet bijle nen tot 8700 gulden. Als deze stu dent zes jaar studeert, dan loopt het geleende bedrag op tot ruim veertig duizend gulden. Lost hij na zijn stu die de schuld in twintig jaar af, dan moet hij, volgens het LOG, ruim hondervijftigduizend gulden aan de bank terugbetalen. Deze berekening is echter al te sim pel. Gemakshalve gaat het LOG bij voorbeeld voorbij aan het feit dat rente over schuld aftrekbaar is voor de inkomstenbelasting. Dat kan met name voor mensen met hoge inkomens die studenten toch in de toekomst veelal krijgen enor me bedragen schelen. Bovendien vergeet het LOG de inflatie maar even, die voor iemand die een lening gesloten heeft, een heel gunstig ef fect heeft. In augustus vorig jaar protesteerden studenten op het Binnenhof tegen de plannen van Klein. Ander plan Twee punten De kritiek van de studenten richt zich hoofdzakelijk op twee punten. Om te beginnen zijn zij fel tegen de rentedragende leningen en boven dien vinden zij de basisbeurs niet Het LOG is met een alternatief plan gekomen. Het wil een basisbeurs van vijfduizend gulden voor ieder een met de mogelijkheid om aanvul lend renteloos te lenen tot een be drag van negenduizend gulden, in clusief de beurs. Bovendien eisen de studenten een jaarlijkse aanpassing van de beurzen aan de loonstijgin gen. Als de aanvullende verlangens noemt het LOG dan onder meer nog de afschaffing van collegegeld en extra bijdragen voor bijkomende kosten in dure studierichtingen. Deze plannen van het LOG zijn in de komende jaren, waarin iedereen het financieel wat kalmer aan moet doen, natuurlijk volstrekt onhaal baar. „Zonder veel verbeelding en rekentalent kan worden vastgesteld dat het plan van het LOG vele hon derden miljoenen guldens meer gaat kosten dan het voorgestelde beur zenplan", staat in het Utrechts Uni versiteitsblad van enige weken gele den te lezen-. De Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) heeft heel wat minder kritiek op de plannen van staatsse cretaris Klein. Weliswaar zitten er volgens de FNV wat bezwaren aan het voorstel, maar zij vindt het be oogde stelsel een dusdanige verbete ring dat snelle invoering dringend gewenst is. De Amsterdamse Studentenvak bond was zo boos om het feit dat de FNV zonder overleg met haar een commentaar had opgesteld, dat zij een open brief aan de FNV schreef. De brief heeft bij de FNV nogal wat bevreemding gewekt. Geen spaander In een interview in het Amsterdam se studentenblad Folia Civitatis, zegt een onderwijsmedewerker van de FNV Eric Crince le Roy: „In hun open brief constateren ze zoveel overeenkomsten tussen ons com mentaar en hun kritiek dat ze het juist daarom zo jammer vinden dat we niet overlegd hebben. Maar als ik hun kritieknota lees, dan kan ik nauwelijks overeenkomsten ontdek ken. Zij laten geen spaander heel van de plannen van Klein, plus dat ze een aantal volstrekt onzinnige beweringen op hun naam hebben staan." In de laatste brief, die Klein aan de Tweede Kamer over de studiefinan ciering schreef, staat te lezen dat hij hoopt dat het nieuwe systeem in augustus 1979 ingevoerd kan wor den. Ook dat lijkt echter al weer ijdele hoop te worden. De onderwijs commissie van de Kamer heeft na melijk besloten de nota studiefinan ciering voorlopig nog niet te bespre ken, omdat over een van de be langrijkste punten uit het nieuwe systeem nog geen duidelijkheid is. Het plan van Klein hangt namelijk heel nauw samen met de afschaffing van de kinderaftrek en de belasting van de kinderbijslag Als zijn plan nen doorgaan vervalt namelijk de kinderbijslag en -aftrek voor ieder een boven de achttien jaar Omdat over de plannen met betrekking tot die kinderbijslag en -aftrekregeling nog bepaald geen duidelijkheid be staat. heeft de commissie besloten de nota studiefinanciering pas te behandelen, nadat die plannen afge handeld zijn; er is nogal wat ondui delijkheid over de politieke haal baarheid van die plannen. Kortom. 1979 zal wel niet haalbaar blijken. Een nieuw stelsel zal dus waarschijnlijk tot de jaren tachtig worden uitgesteld. Voor het LOG is dat echter niet zo erg: het vindt het nieuwe systeem toch een verslechte ring ten opzichte van het oude keningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam, am en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Gisteren werd gewag gemaakt van onweer in Roosendaal, het eerste na 30 november. Een lezer in Hattum klopte me vriendelijk op de schouder met de mededeling dat er betrek kelijk dicht bij Gorredijk ook onweer was geweest. Hij had er maandagavond middenin ge zeten: vlak bij Lemmer stortre gende het tóen zo hevig, dat auto's nauwelijks vooruit kon den komen bij gebrek aan zicht. Bovendien deden zich daar drie tot vier felle bliksem- ontladingen voor. De regenval had een haast zomers karak ter: dikke druppels vielen zeer plotseling op dak en weg. Dankzij die grote druppels werd de waarnemer in Middel burg wellicht rond zes uur 's avonds een van de mooiste en kleurrijkste regenbogen ge waar, die hij zich kon herinne ren. (hoe kleiner de druppels, hoe minder de kleuren). De uit einden van de bogen raakten de grond ter weerszijden van Middelburg, waarvan het sil houet compleet met de Lange Jan prachtig afstak. Tegen kwart over zes viel de zeer fraaie roodachtige en rose kleur van de wolkenlucht op, die deed denken aan het be faamde kleurige noorderlicht van 1938. Het verschijnsel had ook wel wat weg van het Al- penblühen. Gisteren verwende de natuur Nederland met een puike dag met voorjaarsachtige trekjes. De temperatuur liep 's mid dags bij zuidelijke tot zuidoos telijke wind op tot tien twaalf graden Celsius. Waarschijnlijk zal het vandaag minder mooi zijn. De invloed van een opvullende depressie (987 millibar) bij zuid-west En geland wordt wat groter met name door een uitloper die vanuit Frankrijk „hogerop" komt. Rennes kreeg er gisteren 9 mm regen van. Kleine Brog-, hel, vlak ten zuiden van „ons" Limburg, meldde om 19.00 uur: onweer en 6 mm regen na een maximum temperatuur van 14 graden C. Er is dus een vrij grote kans dat de Cirruswol ken, die zich gistermiddag ver dichtten, de eerste aankondi ging van regen uit het zuiden tot zuid-westen is geweest. Februari heeft tot en met dit moment een gemiddelde et maal-temperatuur van ruim 5 graden C. in de Bilt. Normaal is 2 graden. De maand is hiermee nu nog de warmste na 1967 in zijn soort (toen 5.2). Februari 1961 bracht het tot 6.3 gr. C. De winter van 1977 is tot nu toe ruim één graad aan de warme kant geweest, let wel gemid deld. Hier weer even een tussenrap port! e uit Zeeland over de uit werking van de hogere tempe raturen in januari en februari (na een te koude december) op plant en dier. De anemoon Blanda stond gisteren voor het eerst in bloei. Verder witte en paarse crocussen en zondag plaatselijk buien 10 'ijk 12 7 •M* Ooo O al de sleutelbloem. Ook de wilgekatjes zijn zo ver. De me rel zong gisteren vrolijk en het eerste rondvliegende ho- ningbijtje ontsnapte niet aan het „biologische" oog van me dewerker J. C. Wets de Swart. P. Pellikaan in Zwijndrecht herinnerde mij er nog even aan dat de pocket „The weather guide" nog een veel scherper etmaal-regenrecord vermeldt, nl. 18697) mm in maart 1952 op het eiland Réunion. Het boek je geeft 73.6 inch op. Een inch staat gelijk aan 2.54 cm. De actualiteit De luchtdruk stijgt op IJsland en de Shetlands geïnspireerd door een hoge druk gebied van 1037 mtlibaar boven de noorde lijke IJszee. Daardoor zal de koude winterlucht in Scandi navië de komende dagen met noordoostelijke winden weer enige uitbreiding naar het zuiden ondergaan. Denemar ken rekent daar al op. Ook de Britse eilanden praten nu weer over kouder weer met vorst in de nacht. In onze omgeying blijft de stroming vooreerst nog wel tussen zuid-oost en zuid-west, zodat de middag- temperaturen nog maar weinig daling te zien zullen geven en vrij gemakkelijk op een niveau van 9 of 8 graden zullen blij ven. maar tijdens het weekein de zal er misschien wel wat veranderen. fet zal wel even wennen worden an het nieuwe telefoonboek. De ieuwe gidsen zullen er zó anders itzien, dat we de eerste tijd wel en keertje extra zullen moeten ijken om een nummer te pakken krijgen. 'och is het nieuwe boek straks es list eenvo.idiger. De nummers 1aan helemaal vooraan; daar \oet je dus niet beginnen te zoe- en De naam van de abonnee olgt er direct achter. Heel eenvou- ig. behalve als het een Jansen, de ries of Pietersen is. In de nieuwe ids kan het gebeuren, dat Z. Jan- en helemaal bovenaan het rijtje taat en A. Jansen helemaal onder en, als Z. tenminste in de Amster- amsestraat woont en A in de ioolsestraat bijvoorbeeld. Want e gids houdt niet langer de alfa- etische volgorde van voorletters en, maar van de straatnamen, ven wennen, maar de meesten uthouden nu eenmaal makkelij ker de straat waar Jan Jansen woont dan zijn voorletters P. C. J. K. N. V. J. Voortaan staan er vier kolommen op één pagina in plaats van drie en hoofdletters zijn voorgoed verdwe nen. Wie vroeger „Queezel Doordouw, Mevr. X. P de" heette, is in het nieuwe boek gewoon „queezel-doordouw, mr. x. p. de". En een Directeur of Hoofd wordt simpelweg een dir. of hfd met een even klein lettertje als de eenvou diger abonnees. Die veranderingen zijn niet alleen doorgevoerd om mooiere boeken te maken. De belangrijkste reden is de kostenbesparing. De abonnees die de eerste gids nieuwe stijl krij gen die van Den Bosch en Tilburg, in april) zullen alras merken dat hun boek een stuk dunner is gewor den. Bezuiniging op papier dus (15 Niet voor iedereen zal het een pretje zijn om zo op vakantie te gaan: één voorop op de minimotor, en de ander er achter in de minicaravan, waar je nauwelijks je benen kunt strekken. De fabrikant heeft dan ook zeker het kampeerwagentje niet voor volwassenen gemaakt, maar presenteert het op een kampeer- en caravantentoonstelling in de Westduitse stad Hamburg als nieuwtje voor kinderen. Het motorfietsje, dat Paperino heet, heeft een echte motor en is wel iets nieuws, maar niet voor kinderen. procenten zo is er nog wel meer. Het zou zo mooi kunnen zijn, ware het niet dat onze toch al omstreden spelling de dupe van PTT's bezui nigingsdrift geworden is. In de straatnamen en uitsluitend daar komt geen („lange") ij meer voor, alleen de (Oriekse) y. „Een ij", ver klaart de PTT. „bestaat uit twee letters, wat een letter meer voor de computer betekent en het werk duurder en moeilijker maakt. En een straatnaam begrijpt iedereen toch wel". Inderdaad. Zolang het om een ryksstraatweg, een w. de zwyger- laan of een yslandpad gaat zullen er niet zo gauw problemen ont staan. Maar hoe weten we ooit met zekerheid, of de adm. de ruyter- weg, de jan luyken-, constantyn huygens-, corn, schuyt- of de van speykstraat goed gespeld zijn als het telefoonboek ze allemaal met een y schrijft? Dat moeten we dan maar ergens anders opzoeken, vin den ze bij de PTT, want „de straat namen in het telefoonboek zijn al tijd als hulpmiddel bedoeld ge weest en nooit als adressenlijst". Misschien heeft Amerika's nieuwe president Carter de naam Spren Kierkegaard wel helemaal ver keerd uitgesproken, maar in elk geval weet hij van de negentiende- eeuwse Deense theoloog en wijs geer af. Zo blijkbaar niet alle leden van zijn staf. want volgens de offi ciële tekst van een toespraak waar in Carter dezer dagen Kierkegaard aanhaalde, heeft de president het over „Gerdy Carr" gehad Geleerden en geïnteresseerde leken die van tijd tot tijd verwoed naar het monster van Loch Ness speu ren. kunnen zich beter op Indone sië concentreren. Al tweemaal deze maand is daar een heus monster gesignaleerd, dat een meter of ne gen lang zou zijn en een soort koei- ekop zou bezitten. Volgens het In donesische persbureau Antara is het dier midden op het eiland Cele bes opgedoken en gezien door een parlementslid. Begin deze maand werd vermoedelijk hetzelfde (of een zelfde) monster of Java gezien. Ne derlandse planters op dat eiland menen dat het hier om een prehis torisch model dier gaat. Voor de tweede keer binnen een paar weken een rectificatie op een „Amnesty"-bericht, maar ditmaal om een verheugende reden: Am nesty International heeft eind vori ge week het nieuws ontvangen dat de politieke gevangene G Paramo-* now, door Amnesty geadopteerd en zaterdag nog in deze rubriek opge nomen. inmiddels is vrijgelaten. Schrijven naar de Russische auto riteiten is hierdoor dus overbodig geworden. Weerrapporten Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rtd Twente Vlittingen Zd-Limburg Aberdeen Athere Barcelona Berlijn Bordeaux Bruttri Frankfort Genevr Heltinki Inntbruck Kopenhagen Lit ta bon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oalo Rome Split Stockholm Wenen Zurich Caaablanca Ittanboel Lat Palmt* New York Tel Aviv Turnt rwaar bew regenbui haffbrw regenbui licht bew rwaar bew rwaar bew regen rwaar bew rwaar bew licht bew half bew twaar bew «waar bew regen rwaar bew licht bew rwaar bew geheel bew geheel bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5