Doopsgezind pleidooi voor radicaleopenheid Europa gespreks thema Europese kerken Homofiel mag geen priester worden Staking stagneert bijbelverspreiding Aantal diakonale collecten neemt af Bloeiend leven voor Roemeense baptisten Er is veel vraag naar meditatie „Gijsen heeft mensen wat te zeggen" Kerkleiders in ziekenhuis eerst geloven dan zien ONDERZOEK IN FRIESLAND VANDAAG Voorbijgangers WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 KERK Trouw/Kwartet Van een onzer redacteuren GENEVE Begin volgende maand organiseert de Conferentie van Eu ropese Kerken (KEK) een consulta tie over wat de Europese kerken te doen staat, nu ln Europa na de con ferentie van Helsinki de doot lang zaam doorzet. Het beraad heeft plaats ln het Oostenrijkse Gallneu- klrchen van 7 tot 11 maart Het beraad ls een gevolg van een besluit van de zevende assemblee van de KEK. die in 1974 in Engel berg ls gehouden. In Engelberg stel de men vast dat de kerken ln Euro pa nodig moesten denken over hun bijdrage aan het vinden van een nieuwe rol voor Europa tegenover de Derde Wereld. Dit ls een van de drie thema's die in Oallneukirchen aan de orde komen. Er zal ook gepraat worden over de samenwerking binnen Europa, zoals die op grond van de slotacte van de conferentie van Helsinki verder uit gebouwd kan worden. Een volgend aspect van het komend beraad in Gallneukirchen is de verhouding tussen arm en rijk binnen Europa, want Europa heeft in het zuiden zijn eigen ontwikkelingslanden. In 1977 kun Je niet meer praten over ontwikkelingslanden zonder deze landen er actief bij te betrekken. De KEK heeft daarom als een van de belangrijkste gesprekspartners de Kameroense theoloog Aaron Tholen uitgenodigd. Hij is uitvoerend secre taris van de commissie voor ontwik kelingswerk van de protestantse fe deratie in zijn land. De Hongaarse professor M. Simai van het instituut voor wereldecono- mische studies in Boedapest spreekt in Gallneukirchen over de bewapeningswedloop en het streven naar ontwapening en de Westduit ser E. Jochem uit Karlsruhe heeft het over economische gerechtig heid. de behoefte aan energie en het verantwoord gebruik van kerne nergie. De consultatie zal. naar verwach ting, een verband leggen tussen de enorme militaire uitgaven van de grote blokken en de behoefte aan hulp in de Derde Wereld De Vere nigde Staten en de Sowjet-Unie sa men geven per jaar meer uit aan bewapening dan het nationaal pro- dukt van het hele Afrikaanse conti nent. Van de buitenlandse hulp die de VS verstrekken is vier vijfde van militaire aard. Van de Russische hulp is de helft militair. De consultatie in Gallneukirchen moet zich buigen over vragen zoals: welke bijdrage de kerken kunnen geven aan de strijd tegen deze ver spilling van energie en grondstoffen. De mogelijkheden voor kerken in Europa, deel te nemen aan het de bat over bewapening, economische gerechtigheid, grondstoffen- en en- ergiepolitiek zijn beperkt. In West- Europa is de vrijheid van de kerken ruim genoeg, maar Je hoeft maar te kijken naar wat de christen democratische partijen doen met de stemmen die uit de kerken komen, om tot de slotsom te komen dat de kerken hier een rol in de bijwagen vervullen. De kerken in Oost-Europa, met name in de Sowjet-Unie. hoeven ook niet bang te wezen, dat hun woorden per omgaande door meneer Brezjnjew ln daden worden omge zet. De tijd is voorbij dat de kerken ln Oost- en West-Europa de lakens konden uitdelen. Deze onmachtige positie schept echter een nieuwe band. Nu de slotakte van Helsinki aan de kerken in Oost-Europa wat meer formele bewegingsvrijheid zou kunnen schenken hoeft een gesprek over en weer niet bij voorbaat als mislukt te worden gezien. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Toekomst heeft de doopsgezinde broederschap alleen, als haar gemeenten open gemeente worden, gekenmerkt door vrije organisatie, vrije belijdenis, vrije doop en vrije doopformule. Aldus ds L. D. G. Knipscheer ln het Doopsgezind Jaarboekje 1977. De vraag of de doopsgezinde broe derschap in Nederland nog toekomst heeft, houdt velen al lang bezig. Eve nals andere kleine geloofsge- Van een onzer redacteuren BOEKAREST Van aMe baptisten- kerken ln Europa is die in Roemenië nog steeds de snelst groeiende. Dit blijkt uit de officiële telling, die de Roemeense baptisten hebben uitge voerd voor hun congres dat begin deze maand in Boekarest werd ge houden. Sinds 1972 werden elk jaar ongeveer tweeduizend nieuwe kerkleden ge doopt. De unie van Roemeense bap tistengemeentes telt 622 kerken en een officieel lidmaatschap van 160.000. Vorig Jaar hield elke ge meente minstens drie doopdiensten. Lange tijd trachtte de staat de toe vloed van nieuwe leden te beperken, officieel uit hoofde van haar verzet tegen proselytisme. 8inds een ge sprek dat de Roemeense baptisten- leiders met de staat hebben gevoerd, is deze beperking weggenomen. De baptisten kregen ook toestemming een congres te houden, dat na ver schillende keren te zijn uitgesteld deze maand werd gehouden. Het uitstel heeft gemor veroorzaakt on der de Roemeense baptisten, die het tijd vonden dat de oude leiding ver vangen zou worden. Een mogelijke breuk in de kerk is minder dreigend geworden doordat enkele leidende baptisten hun plaats hebben alge- staan aan nieuwkomers. Er is tegenwoordig veel vraag naar meditatie, maar dan bete kent „meditatie" meestal niet een stichtelijke overdenking van een dominee of priester, maar gaan de gedachten eerder in.de richting van uit het oosten ge mporteerde transcendente meditatie. Bij „De Horstink" (Kon. Wilhelminalaan 17. Amersfoort) is nu in de reeks gespreksboekjes uitgekomen: „Mediteren dichtbij het gewone leven", waaruit kan blijken dat mediteren inderdaad niet ty pisch christelijk hoeft te sijn, maar ook niet persé een im portartikel is. De diverse hoofd stukjes bieden suggesties voor gesprekken. „Waar gaan we heen?" is blijk baar geen vraag die alleen in verontruste protestantse krin gen klinkt, het is tenminste ook de titel van het geschrift met gesprekstoffen voor jongeren, dat „De Horstink" (r.k. pen dant van Kerk en Wereld te Driebergen) voor 3,30 aan de man brengt en waaruit bijgaand plaatje is overgenomen. Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 059 Wibautstraat 131 Ttl. 020-913456 Telex 13006 ■OTTERDAM/DORDRECHT. Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115568 OEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 meenschappen, zoals de lutheranen, de remonstranten. de oud- katholieken en de Nederlandse pro testantenbond zien de doopsgezin den het ledental van hun gemeenten haast overal dalen. Het aantal dope lingen neemt steeds meer af. In 1976 werd in het hele land 111 maal de doop bediend (in 1975 nog 128). In tal van plaatsen is het doopvont al vele Jaren niet meer gebruikt. De ge meenten vergrijzen. Het kost steeds meer moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Daar komt nog bij, dat door de vele oecumenische contacten de verschil len met andere kerken vaak niet meer als belangrijk worden ervaren. Waarom bestaan de (soms heel klein geworden) doopsgezinde gemeenten dan nog? Volgens ds Knipscheer hebben zij nog wel degelijk een be langrijke taak. door werd de doopsgezinde gemeen te toch weer een nieuwe kerk (of: sekte). Ds Knipscheer (73 Jaar en emeritus te Epe) bepleit daarom wat hij noemt een ..nadere reformatie". Het nieuwtestamentisch eenvoudig christendom was een beweging, waarvoor vrijheid, geen dwang ken merkend was. Daarom moet er zijns inziens herstel komen van „de open gemeente, zoals die er was ln den beginne", zonder „kerkregering", zonder „sacramenten" (doop en avondmaal zijn symbolen; zinvolle tekenen van het verlangen naar reinheid en levensvolheid, van ver bondenheid met elkaar en met hem die ons voorging op de weg naar het ware leven, aldus ds Knipscheer). Proefpolder Niet protestants De doopsgezinden behoren tot „die brede stroom van nlet-leerstellig- gebonden christendom", die er ln alle eeuwen van onze jaartelling ge weest ls. ZIJ zijn dus geen uitvloeisel van de Reformatie. Zij zijn niet pro testants en niet rooms, meer echt- „katholiek", algemeen, evangelisch- katholiek, en ds Knipscheer trekt de lijn terug tot b.v. Johannes Hus en de Boheemse broeders en Petrus Waldus en de waldenzen. De stichters van de doopsgezinde beweging ln de zestiende eeuw, Men- no Simons en de zijnen, grepen terug naar de praktijk van de eerste chris tengemeente, maar volgens ds Knipscheer niet radicaal genoeg. Zij hielden nog te veel uit de middel eeuwse gedachtenwereld vast. Daar- Het gevolg hiervan zal volgens hem geen vervaging zijn, maar dat de doopsgezinde broederschap Juist een duidelijker gezicht krijgt en aantrekkelijker wordt voor velen, die nu niet goed weten, wat zij aan haar hebben. Zo zal de doopsgezin de broederschap kunnen fungeren als een proefpolder, waaraan andere geloofsgemeenschappen zullen kun nen zien, „hoe men christen kan zijn ln deze twintigste eeuw; hoe men gestalte kan geven aan een boodschap van tweeduizend jaar ge leden, die Inspirerend werkt, die vrijheid, gelijkheid en broederschap predikt en toont." Ds Knipscheer: „Zullen wij een toe komst hebben, dan zal het zijn, doordat wij onze deuren open stel len voor allen, die als christenen willen leven; onze deuren, onze har ten, onze ledenboeken ook zonder eisen te stellen op het gebied van klassieke of moderne dogma's, sa cramenten en leefregels." Blijkens het jaarboekje waren er per 25 september 1976 140 doopsgezinde gemeenten (het jaar daarvoor 142) met 25.589 leden (26.010). De meeste gemeenten zijn in-het noorden te vinden, in Friesland, Noord-Holland en Groningen. Het jaarboekje is voor negen gulden plus portokosten te krijgen bij het bureau van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, Singel 454 te Amsterdam. Achtergevel van de vermaning (benaming van een doopsgezind kerkgebouw) te Hindeloopen in ka rakteristieke oud-Hindelooperstijl. Drie eeuwen geleden werd hier de grootste doopsgezinde kerk van Friesland gebouwd. Nu telt deze ge meente nog 24 leden. Van een onzer verslaggevers NEERBEEK - „Als bisschop Gijsen komt preken, zijn de kerken vrijwel altijd tot de laatste plaats bezet. De be langstelling neemt eerder toe dan af. Deze bisschop is ie mand. die iets te zeggen heeft. Iets waaraan de mensen be hoefte hebben." Dit zegt de „Gebedsactie Lim burg" in een verklaring, naar aanleiding van het eerste lus trum van mgr. Gijsen als bisschop van Roermond. Volgens de Gebedsactie staat „de grote meerderheid van de gewone leken" achter bisschop Gijsen. In het bisschoppelijk paleis ln Roermond is leder welkom. De bisschop besteedt ook veel tijd aan huisbezoek bij priesters ln het bisdom. Gebedsactie Limburg looft ook Gljsens „degelijke aan pak" van het door hem in het leven geroepen bisdomblad en de moed en het vertrouwen, waarmee hij -in Rolduc weer een echte priester-school stichtte. „Wat niemand redelij kerwijs kon verwachten, ge beurde. Er meldden zich kan didaten voor de priesteroplei ding en hun aantal stijgt. Er werd evenmin vergeefs beroep gedaan op leken, die heel graag wat willen afschuiven om die priesteropleiding mee te helpen bekostigen. Als ooit de gewone leken bewezen heb ben met hart en ziel achter het beleid van hun bisschop te staan, dan zeker ln Rolduc," aldus de Gebedsactie Limburg. WASHINGTON - De 36-jarige Je zuïet Thomas Sweetln heeft van de leiders van zijn orde gehoord dat hij niet priester mag worden omdat hij homofiel ls. Volgens het kerkelijk recht kan een homoseksueel het priesterschap niet op deze grond ge weigerd worden. JOHANNESBURG De Zuid- afrikaanse politie heeft opnieuw ds Sam Abrahams uit Port Elisabeth gevangen genomen Abrahams speelt een leidende rol ln de broe derkring van zwarte gereformeerde predikanten. LONDEN Het stadsbestuur van Londen zal het voorbeeld van een aantal Britse kerken volgen en zal de Midland Bank verzoeken geen le ningen meer aan Zuid-Afrika te ver strekken. De stad bezit tweehon derdduizend aandelen Midland Bank. Aan de actie tegen de bank doen de volgende kerken mee: de methodisten, de verenigde reformed church en de rooms-katholleken. De anglicanen zijn nog niet helemaal zeker. AMSTERDAM De Amsterdam se stucentenecdesia geeft maande lijks een Envelop uit met de teksten van de gehouden preken, liturgische teksten en een nieuwsbrief. De Po pulier. Nieuwe Herengracht 93, teL 020-254438 DJAKARTA - Indonesië telt 3.7 miljoen katholieken. Het is drie per cent van de bevolking. De kerk heeft 32 bisschoppen, 1638 priesters, bijna 4000 vrouwelijke en duizend manne lijke religieuzen. MEKKA Vorig jaar hebben 719 000 moslims een bedevaart naar Mekka gemaakt. Dat ls een daling van twintig percent vergeleken bij 1975. De meeste bedevaartgangers kwamen uit Nigeria. Soedan en Alge rije. RADFORD De 106 Jaar oude baptisten-evangelist James Feil Aker uit Radford. VS heeft rijn agen da tot 1980 vol met evangelisatie- toespraken. Volgend Jaar gaat hij naar Japan voor een „kruistocht". Tegen een vriend heeft hij gezegd dat hij verwacht niet te zullen ster ven voor de wederkomst van Chris tus. „Tot zolang hoop Ik aanwezig te zijn ln het oogstveld". iel hij. Stockholm Aartsbisschop Olof Sundby van de lutherse kerk van Zweden heeft gepleit voor vermin dering van het nationale defensie budget met één percent terwille van een verhoogde hulp aan ontwikke lingslanden. Defensie eist ln Zweden drie percent van het staatsbudget op. Rome Een enquête zegt dat 46 procent van de Italianen vindt dat de dissidente aartsbisschop Le- febvre ongelijk heeft in zijn verzet tegen het concilie. 17 Percent van de ondervraagden was het met de aartsbisschop eens en 22 percent zei dat hij gelijk noch ongelijk had. Rome Van de Italianen vindt zeventig percent dat men tegelijker tijd goed socialist en goed katholiek kan zijn. Twintig percent deelt deze mening niet. Vaticaanstad De veertien man tellende brandweer van het Vatl- caan heeft vorig jaar tweemaal moe ten uitrukken voor een brandje in de St. Pieter en ln de Clementinezaal. Het meeste werk hebben zij met het verlossen van prelaten uit vastgelo pen liften, het verwijderen van fout geparkeerde auto's en het zorgen voor licht bij nachtelijke processies. JOHANNESBURG. - Twee Zuid- afrikaanse kerkleiders zijn opgeno men in het ziekenhuis. Dr C. F. Beij- ers Naudé is verleden week geope reerd. Zijn toestand is bevredigend. De ander is de moderator van de Nederduitse gereformeerde kerk, dr Koot Vorster, broer van de Zuldafrl- kaanse premier. Hij ligt in Kaapstad in een ziekenhuis en gaat volgens de berichten eveneens vooruit. (ADVERTENTIE) GEDACHTEN OVER HET MEEGAAN MET MENSEN IN HUN LAATSTE LEVENS FASE Samenst.: A.S. Ekelmans-v. Klaveren Zr M A. Karsemeyer, Dr J .R.Poelman Ds JacJ. Rebel, Dr AJ.H.Thiadens. Bij de presentatie zei Prof.Dr C. van der Meer o.m.: Een bijzonder mense lijk document. Een verslag dat velen zal aangrijpen. Paperback - f. 13,50. Bij uw boek handelaar of rechtstreeks bij de uit gever Wytse Benedictus, Antwoord nummer 1000 Hilversum. Bestelling in open enveloppe. Géén postzegel nodig. AMSTERDAM De stakin gen van de afgelopen dagen dreigen de bijbelverspreiding in Roeanda en Indonesië te verstoren. Beide landen had den een beroep gedaan op het Nederlands bijbelgenootschap om te helpen. Het NBC was niet in staat belde genootschappen uit de normale in komsten te steunen, maar beloofde een speciaal beroep op het Neder landse volk te doen. Dit zou gebeu ren via het kwartaalblad ,Met de bijbel de wereld in'. Daarin werd gevraagd om extra giften te storten op giro 16020 van het NBG te Haar lem. Op het moment dat dit tijd schrift ter perse zou gaan brak de staking uit. „Dit geld is op zeer korte termijn nodig", aldus de heer R. van Holst Pellekaan van het NBG, „omdat bei de genootschappen pas drukorders kunnen verstrekken als er zekerheid is dat ze ook betaald kunnen wor den. Er is grote behoefte aan deze bijbeluitgaven." De kerken van Roeanda, waaronder de presbyteriaanse kerk waarmee de gereformeerde zending samenwerkt, vroegen om 10.000 bijbels in hun taal. De kosten bedragen 83.000,--. Het bijbelgenootschap van Roeanda is pas één jaar oud en beschikt nog niet over eigen fondsen voor dit doel. Het bijbelgenootschap van Indo nesië vroeg om 17.400,-- om 7.500 nieuwe testamenten te kunnen uit geven in het Chinees en Indonesisch naast elkaar voor de Chinese bevol king van dat land. Ze zijn in het bijzonder bedoeld voor Chinezen die het Indonesisch nog niet goed mach tig zijn. Het Indonesisch bijbelgenootschap kan de te maken drukkosten ln ver band met andere verplichtingen niet financieren. Het Nederlands bijbel genootschap was van plan met zijn kwartaalblad een brief te versturen om deze verzoeken om hulp aan de lezers te kunnen doorgeven. Omdat het blad niet op tijd kan verschijnen en er grote haast is, werd besloten de brief afzonderlijk te vereenden. Dit bracht hoge porto- en extra drukkos ten met zich mee. Volgens de heer Van Holst Pellekaan kost de staking het Nederlands bijbelgenootschap nu reeds vijftigduizend gulden, geld dat anders direct voor de bijbelver spreiding gebruikt had kunnen worden. Het zou te betreuren zijn, zo voegde Van Holst Pellekaan eraan toe, dat door deze omstandigheden de we reldbij belvooreiening in moeilijkhe den zou komen. Van een onzer verslaggevers BEESTERZWAAG Bij de invoering van het gebruik dat er in de gereformeerde kerkdiensten niet meer dan één collecte zou worden gehou den, werd bepaald, dat er ten minste zeventien keer per Jaar gecollecteerd diende te worden voor het diakonaat. In de prak tijk is dat veelal niet haalbaar gebleken. Uit een enquête, die ln Friesland gehouden ls. blijkt dat slechts een op de vijf kerken aan deze norm vol doet. Van de 150 plaatselijke gerefor meerde kerken zijn er 118, die niet aan zeventien diakonale collecten per jaar komen. Er zijn zelfs zestien, waar minder dan twaalf maal (eens per maand) gecollecteerd wordt voor het dUkeaaat. Landelijk vergelijkingsmateriaal ontbreekt. Het onderzoek kon in Friesland verricht worden, omdat deze provincke de enige is. waar de gereformeerde kerken een provincia le diakonale adviseur hebben, in de persoon van de heer A. G. Delleman. De indruk bestaat echter, dat het beeld in de andere provincies niet veel zal verschillen van Friesland. Avondmaal Het is ook lang geen regel, dat de avondmaalscollecte bestemd ls voor de diakonie. Naarmate de kerken kleiner worden, wordt het aandeel, dat uit de avondsmaalscollecten be stemd wordt voor de instandhou ding van het kerkewerk groter. In het algemeen kan gezegd worden, dat kerken met minder dan zeven honderd zielen de opbrengst van de avondmaalscollecte meestal niet voor de diakonie bestemmen. In dit verband stelt de heer Delleman de vraag. *f men in wasen nag van een volledig functionerende kerk kan spreken, indien de avondmaalscol- lecten aan het diakonaat zijn ont trokken. De gemiddelde bijdrage voor het werelddiakonaat lag in Friesland in 1975 op 7,20 per ziel. Dat was evenals in 1974 onge veer drie gulden lager dan het lande lijk gemiddelde. Ook hier zal weer een van de redenen zijn, dat Fries land relatief vele kleine kerken heeft, die moeite hebben om hun plaatselijke kerkewerk financieel ln stand te houden. Te veel Daarnaast valt ook hier en daar te constateren, dat vanuit Friesland naast het gereformeerde werelddia konaat ook bijdragen gaan naar plaatselijke of particuliere projec ten, zoals het Urker project (een weeshuis ln Ethiopië), Vervolgd Christendom, het comité uit Garijp (schooltje» in Zuid-Afrika) en anéar*. BIJBELS VOOR Zl'ID-AM ERIKA? Het is een jammerlijke zaak om zelfs bij zoiets als een bijbelactie een aan tal vragen te moeten stellen. Het bericht stond in de krant van vrij dag en vermeldde dat de Stichting De Rechte Straat een actie begon nen was om 187.000 gulden bijeen te brengen voor de verspreiding van honderdduizend nieuwe testamen ten op scholen in Brazilië. Het be richt begint al meteen met een sto- rende onjuistheid. Het gaat hier na melijk niet om bijbels maar om nieuwe testamenten. Veel mensen noemen dat kneuterig „hun bijbel tje", maar dat neemt niet weg dat hier al meteen een discriminatie ge pleegd wordt, waarvan we dachten j na Karl Barth bevrijd te zijn. Maar ja, het gaat om Zuid-Amerika en daar zitten nog al wat neo-nazi's die niets van joden en dus ook niets van j het oude testament moeten hebben. Ds Hegger veronderstelt dat moet het mooie van deze actie zijn dat alle protestantse christenen van Ne derland hieraan mee zullen doen. Ik 1 waag dit te betwijfelen. In bepaalde landen van Zuid-Amerika en in de Braziliaanse staten Brasilia en Rio de Janeiro wordt het nieuwe testa ment verplicht gesteld als handboek op de lagere scholen. En laat ik nu altijd geleerd hebben dat de bijbel, en dus ook het nieuwe testament,, geen handboek is. Daar zit natuur lijk meer aan vast. Ik denk dat de kerk ten allen tijde op haar hoede moet zijn als regeringen het nieuwe testament als schoolboek verplicht gaan stellen. En met name als dat regeringen zijn van dictatoriale aard. Met die hulp kan de kerk zich meer compromitteren. Men leze de geschiedenis van de zonen van Sce- va in Handelingen 19. Een officiële verklaring van „het ministerie" wordt gevolgd door een inleiding waarin naar bepaalde bijbelgedeel ten verwezen wordt. In de gauwig heid las ik het al. Daar zullen de Zuidamerikaanse folteraars niet van wakker liggen. Het beste zal zijn je geld in je zak te houden en even te informeren bij het Nederlands Bij belgenootschap. Ze zullen daar inv die landen maar op 't idee komen om iemand met de bijbel die jijr, betaald hebt een ander op z'n hoofd j te slaan! Betrouwbare mensen ken nen andere, betrouwbare wegen. I Beroepingswerk NED.HERV. KERK Beroepen te Den Haag: G. A. Cnos sen te Nijverdal; te De Krim: G. A. Schoonheim te Rijperkerk; te Vee- nendaal: G. v.d. End te Pa- pendrecht. Aangenomen naar Bodegraven: J. Richter te Sleeuwijk. Bedankt voor Heemse: R. Heu- sinkveld te Maassluis. GEREF. KERKEN Beroepen te Ommen: P. J. Ribbe- rink te Grijpskerk; te Delft: L. R. Krol te Vlaardingen. PINKSTERGEM. Aangenomen de benoeming tot le- gerpredikant In lang verband: D. Voordewind te Amsterdam. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Amsterdam-1 Centrum (voor werk onder Surina-i mers, onder verantwoordelijkheid) van de classis Amsterdam): H. G. Boswijk te Bunnik. Er zijn ln Friesland ln totaal 870 gereformeerde diakenen. Er zijn ker ken met een diaken op veertig zielen. Het andere uiterste ls een op 240 zielen. Op zichzelf genomen zeggen deze getallen heel weinig. Er zijn diverse factoren, die een rol spelen bij het bepalen van het aantal diake nen. De heer Delleman constateerde echter wel, dat in veel gevallen het aantal ambtsdragers geen gelijke tred houdt of zeer vertraagd met de wijzigingen in de grootte van de gemeente. Een gemeente van 650 zielen en vijf diakenen b.v. telt na tien jaar nog vijf diakenen, ondanks het feit, dat het zielental Inmiddels naar 350 ls gedaald en bovendien vijf jaar geleden wijkassistentes werden aangesteld. Een teveel of tekort aan diakenen werkt belemmerend op de ontplooiing van de diakonie. Het rapportde uitkomst" is te krijgen bij het provinciaal aiakonaal bureau, postbus 29. leesterewaag. Martin Luther King Zowel democratische als republi keinse afgevaardigden in het Ameri-' kaanse Congres voeren actie vooib het Instellen van een Martin Luthe» King-dag. De afgevaardigden willerf een nationale dag, die gewijd is aart! de nagedachtenis van de vermoordt zwarte dominee en voorvechter vanx geweldloze actie voor gelijke burgerj rechten. Een van de proefballonnet-J jes is een wetsontwerp om King; geboortedag, 15 januari, tot natii nale vrije dag te verklaren. Congre: lid John Conyers, een van de initia-l tiefnemers: „Ik hoop sterk, dat wif dit jaar dit eerbetoon aan een van di grootste Amerikanen van deze èeui kunnen afhandelen en daarmee di eerste nationale dag ter ere van eei zwarte Amerikaan tot stand kunnei brengen." John Thome De zwarte vijftigjarige domin< John Thorne heeft zijn benoemini tot secretaris-generaal van de Zuidj afrikaanse raad van kerken aan vaard. Hij volgt per 1 juni John Ree! op. Thorne was tot nu toe vooreitte: van de raad van kerken en secret ris-generaal van de verenig» congregationalistische kerk. Dr. J. Bots S. J. „Het Nederlands katholicisme vai nu in historisch perspectief" is d titel van een 55 pagina's tellend ge schrift van de kerkhistoricus dr. Bots S. J. te Amsterdam. Het is eei overdruk uit het Tijdschrift voo Geestelijk Leven over Kerk Vlaanderen/Nederland: balans jr 1976 no. 9/10. Exemplaren van ai artikel zijn te bestellen voor 2.5 per stuk. over te maken op Nedei landse Credietbank N V. Amstei dam rek. no. 2300.27.87.32 of postg ro N C B Amsterdam 14378 t.n.v. Bets rek. no 2300 27.87.32.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2