Politieke partijen bezig met geloof Van Rooijen wijzigt belastingvoorstel koopsompolissen Hetdal der Craddocks door Ton Hydra Ambtelijke molen Prof. J. F. Folkerts (66) overleden MAANDAG 21 FEBRUARI 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet 4 TV-COMM ENTAAR a Om de een of andere reden intrigeren mij In het VARA-programma Hoe bestaat het? vooral de bizarre staaltjes uit onze ambtelijke wereld Niet omdat het buiten die sfeer aangetroffen strooigoed minder opmerkelijk of absurd zou zijn, maar vanwege een wonderlijke continuïteit Ik bedoel dit: tot in de hoogste regionen worden activiteiten ontplooid die vallen onder het hoofdstuk maatschappijvernieuwing Wat ook verandert, niet de ambtelijke molen. De rariteiten die wij zaterdag te horen kregen, zullen zich waarschijnlijk precies zo hebben voorgedaan tijdens de zittingsduur van vijf of tien voorgaande kabinetten. Ze gebeuren gewoon onafhankelijk van de signatuur van een kabinet of de kleur van ministers. Kees Brusse. zowel acteur, regiseur en filmer, is minder showman dan bij voorbeeld dr Lou de Jong. Tot die conclusie moet je welhaast komen na de zaterdagavond uitgezonden show van Sonja Barend Een dergelijke ..klus" ligt Brusse niet zo. hij houdt met van doen alsof Hij is bovendien in een levensfase beland, waarin hij wat dieper probeert te spitten. Brusse gooide een paar keer in die richting het balletje op. maar Sonja reageerde niet. Het leek erop dat zij de show aan de luchtige kant wilde houden. Het zal wel een paar lieve centen hebben gekost om het vliegtuig van Kees Brusse in de studio te krijgen en den volke te tonen. Maaral met al kwamen we weinig aan de weet over het huidige denkleven van Brusse. In de show werd even gesproken over het lot van exotische dieren die bij Nederlandse particulieren terechtkomen. Dit onderwerp kwam echter heel wat beter uit de verf in Hier en Nu. Jaarlijks worden in ons land vele tienduizenden vogels, reptielen en zoogdieren ifgevoerd. die tot bedreigde en beschermde soorten behoren. Een verbijsterend groot aantal komt dood aan. En als de rest het nog een jaar uithoudt, is het al mooi. Per Jaar verdwijnt het gros van de 60 000 Ingevoerde schildpadden in de soep van Nederlandse smulpapen. Eindelijk gaat de regering iets ertegen ondernemen. Over enkele weken is het houden van bedreigde dieren verboden. Minister Lubbers gaf in Hier en Nu als zijn mening te kennen dat de stakingen als inleidend steekspel hun functie hebben verloren en nu alleen nog maar tragisch zijn Door iedereen in ae studio werd de uitspraak voor kennisgeving aangenomen, ofschoon een wereld van gedachten daaraan ten grondslag moet liggen. Maar dat scheen geen actualiteit te zijn. Ik kan niet zeggen dat ik meer had mogen verwachten van Beeldspraak over Marga Minco. De samensteller had zich immers beperkt tot de vragen die har tijdens lezingen voor jongeren worden gesteld en hoe zij daarop reageert. Ik mag wel zeggen dat ik dit een minder gelukkig uitgangspunt vindt om een Joodse schrijfster te portretteren, tenzij het de bedoeling was aan te tonen hoe slecht de jonge generatie zich kan verplaatsen in wat in wezen een volkerenmoord was. Want wie vraagt nu aan een vrouw wier familie is uitgemoord, hoe zij over de jodenvervolging en het huidige antisemitisme denkt? door Aldert Schipper Het afgelopen weekeinde Is op twee plaatsen In ons land druk gepraat over een relatie tussen het christelijk geloof en de poli tiek. Dat gebeurde in Beekber gen door een groep leden van de Politieke Partij Radikaien en in Utrecht door een aantal christenen in de Partij van de Arbeid. In deze vergadering hebben 45 chris telijke PvdA'ers met premier Den Uyl en partijvoorzitter Ien van den Heuvel van gedachten gewisseld over het zogenaamde ethisch reveil. De christen-socialisten drongen er op aan, dat de partij meer aandacht zal besteden aan ontwikkelingen binnen de oecumenische beweging In Beekbergen had de Stichting Ra- dikalenvorming honderd mensen bijeen, die er luisterden naar de vroe gere PPR-voorzitter Wouter van Dam. drs O. Prast, een vroegere jeugdpredikant, die nu directeur is van een sociale academie en dr H. Wiersinga. gereformeerd studen tenpredikant in Amsterdam. Aan -een forum zou bovendien nog het tweede-kamerlid Dolf Coppes meedoen. Wouter van Dam vindt dat termen zoals christelijk en christendom on bruikbaar zijn geworden om aan te geven hoe je met de maatschappij bezig wil zijn. We zijn er achter geko men dat de werkelijke tegenstelling in de wereld niet is tussen christen en niet-christen, maar tussen bezit ters, machtigen en onderdrukkers aan de ene en hun slachtoffers aan de andere kant. Het geval wil dat christenen onder beide categorieën worde aangetroffen. Als je niet op één hoop wil worden geworpen met mensen zoals Pinochet, de Klu Klux Klan, de EO en Vorster. Is het onvoldoende dat Je Jezelf christen noemt, want dat doen deze ook. Zolang je jezelf van het predikaat 'christelijk' bedient word je zelfs te recht gewantrouwd door de bezitlo zen. de machtelozen en onderdruk- Den Haag Staatssecretaris Van Rooijen (Financiën) heeft een aantal wijzigingen gebracht in zijn voorstel voor een nieuwe regeling inzake de inkomstenbelasting voor koopsompolissen en premiepolissen. Met deze regeling wil de staatssecre taris met name de rente in uitkerin gen uit koopsompolissen zwaarder belasten. HU wil hierdoor het onei genlijke gebruik van koopsompolis sen tegengaan. De wijzigingen zijn in eea nota bij de Tweede Kamer inge diend. In een toelichting gaat staatssecre taris Van Rooijen in op het bezwaar, dat door de oorspronkelijk voorge stelde termijn van 20 Jaren ook ver zekeringen worden getroffen waarbij van onelgenlUk gebruik geen sprake is. Dit zijn vooral spaarkasinschrij vingen en studieverzekeringen, doch ook polissen die worden gesloten voor de praktijkfinanciering van zelfstandige beroepsbeoefenaars. De staatssecretaris heeft er begrip voor dat een duidelijke lastenver zwaring in deze sfeer hard overkomt. Na ruime overweging heeft de be windsman daarom besloten het wetsontwerp in die zin te wijzigen, dat alet na 20 doch reeds na 15 Jaren premiebetaling de onbelaste sfeer wordt bereikt Onbelast Het wetsontwerp is voorts zodanig gewijzigd, dat het rentebestanddeel in de uitkering, ongeacht of deze plaatsvindt bij in leven zijn dan wel ten gevolge van overlijden, onbelast is indien gedurende tenminste 15 ja ren premie is voldaan, dus ook in dien de uitkering pas plaatsvindt na het bereiken van de 70-jarige leef tijd. De wijziging is vooral van belang voor degenen die op latere leeftijd een verzekering sluiten. Ook zij kun nen na 15 jaren premiebetaling een onbelaste uitkering tegemoet zien, ook al loopt de polis af na het berei ken van de 70-jarige leeftijd. Daar naast betekent de gewijzigde opzet een belangrijke verbetering voor die genen die tegen premiebetaling een zogenaamde levenslange verzeke ring van een kapitaal bij overlijden hebben gesloten. De NVBL. de Nederlandse Vereni ging ter Bevordering van het Le vensverzekeringwezen. waartoe vrij wel alle Nederlandse levensverzeke raars behoren, is verheugd dat de staatssecretaris in zijn nota op enke le punten aan haar bezwaren is tege moet gekomen. Zij betreurt het ech ter. dat niet gekozen is voor een betallngsduur van 10 jaar in plaats van zoals nu 15 Jaar alvorens de onbelaste sfeer wordt bereikt. Ver der uit zij haar spijt erover, dat de staatssecretaris volhardt ln zijn voornemen om het bijzonder tarief voor levensverzekeringrente af te schaffen Rad» vandaag HILVEKSCM I <t*t m cd rM-kxaxleni TIOS 7 00 Nieuws. 7.02 iS) Ruxtif bij komen 7.10 Nieuws. 7 41 (Si Aktua- o'. htcndediUe. 8 30 Nieuws. 1.36 Gymnas tiek voor de huisvrouw 8 45 (8) Kom er maar eens bij £e*prek en klassieke muziek 10 00 (3) Sphinx programma voor haar en hem de heel kleintjes. (10 30 Nieuws) RVU 1 i 40 Werklozen en de vakbond VPRO. 12 00 Piet Ponskaart Presenteert (1126 Me dcdelmgen voor land- en tuinbouw 12 30 Nieuws.) 13.30 <S> Muziek. De wereld van muziek en geluld op zijn kop of andersom EO. 14.15 (S) De EO deae week. 16 20 (S) Licht en uitzicht. 17.04 (S> Eigen wijs, kleu- O VERHEIDS VOORL1CH terpcogri T1NC 11 nc van Financien 17 30 (S) Klankbord 14 00 (S> De Trekvogels, bch ie zang PP: 14.1» Uitzending van de Rooms Katholieke Party Nederland. 18 30 Nieuws. EO 16 41 De Grole Opdracht, pro^ gramma over zending en evangelisatie 1» 00 (S) Ronduit, muzikaal en informatief programma voor jongeren 19 40 (S) De Bij bel open, bijbelstudie 20 00 (S> Ga er eens voor zitten, familiaal programma. 21.15 (S) A vond sluiting NOS: 21.30 (S) Openbaar Kunstbezit. 21 40 Voor blinden en slechtzienden 21 56 (S) Tambu. een pro gramma met informatie en verzoekplaten voor Antdlianew 2125 BOND ZONDER NAAM 2230 Nieuws. NCRV 22.40(S) Hier en nu VERONICA 22 56 (S) Muziek en informatie 13 55 34 00 Nieuws HILVERSUM II 1462 m en FM-kaaalen). NCRV 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymna»- lit-k. 7 20 Vandaaf maandag, gevarieerd programma (8 00 Nieuws 8 11 Hier en nu). 8 30 Het levende woord. B 35 Te Deum Lau- damus gewijde muziek 9 00 Plein Publiek. Gespreksthema Aan tafel Over samen «■ten (935 Waterstanden) 1100 Nieuws. 11 03 Plein muziek 12 00 Hel nuttigen van etenswaren is toegestaan, lunchprogram- ma 13.00 Nieuws 13.11 Hier en nu. Aanslui tend: Kunst- en vliegwerk: informatie over actuele tentoonstellingen. 13 30 Onder schooltijd Programma voor luisteraars in de school en daarbuiten. NOS. 14.30 Boe renbont Programma over boeren en tuin ders, voor burgers cn buitenlui. 14.50 Den Haag deze week 15 00 Kijk op buitenland. NCRV 15 30 NCRV-Leerhuis Leesoefenin gen ui de bybel. 15 42 Een goed kwartier 16 00 Nieuws 16.02 Rozegeur en prik keldraad Gevarieerd informatief program- mi 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws 10 11 Hier en nu. Aansluitend Makro. sociaal- economische rubriek I840 4S) Muziek in vrije tijd. 19 45 (S) Met uw instemming Lied van de weck 20.00 Nieuws 20.05 (S) Erich Leinsdorf dirigeert Klassieke muziek 21 35 (S) Spinoza of Gesprekken op de grenslijn, hoorspel NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen, met om 23.05 Actualiteitenover- zicht, 23-20 De Van Wijnen-Hofland versie en om 23.52 Even ontspannen voor het sla pen gaan. yoga 23 55 24.00 Nieuws. HILVERSUM lil (445 m en FM-Kanalen). KRO. 7.02 (S) Drie op jc boterham. AVRO 9 05 (S) Pep-op-drie 10 03 (S en M) Ar beidsvitaminen 1103 (S) Radiojournaal 1106 (S) Postbus 700. verzoekplaten pro gramma 1203 (S) Dne lussen de middag. Joost mag niet eten. 14.03 Radiojournaal ten. Dat de PPR zich niet van het woord christelijk bedient is omdat deze partij, ook ai is het een partij van de middenklasse, zich aan de kant van de arbeidersklasse wil scharen in de strijd voor rechtvaar dige economische en sociale verhou dingen in de wereld. De chrisitennn in de PPR willen staan in de traditiie van die soort christendom die opstaat tegen machtsstructuren, die de humani teit geweld aandoen. Wouter van Dam gaf voor het overige niet de indruk dat hij het gesprek over christenen in de PPR zo urgent vond. „Het is voor het eerst dat sinds de oprichtingsperiode dat het weer wordt opgevoerd. Misschien om er definitief afstand van te ne men. Dat geldt althans voor mij. Ik wil niet meer als christen worden aangesproken, maar als mens. Ik heb gekozen voor de machteloze, de uitgebuiten en onderdrukte in de wereld. Daarmee kom ik tegenover bepaalde christenen te staan, die aan de kant staan van de uitbuiters, de onderdrukkers en de machtigen of die deze tegenstelling trachten te verdoezelen". Dr. Wiersinga sprak over de recente theologische ontwikkelingen, vooral ook over de politieke theologie, waarin het beeld van Jezus een centrale rol speelt. Jezus staat niet boven de partijen, maar is partijdig. Hij ontmaskert de schuldige. Hij bemiddelt niet, maar schept een uit daging, die hij trouwens niet heeft overleefd. Jezus kan dus niet model staan voor een harmoniemodel. Op komen voor zijn verzoening en deel nemen aan de klassestrijd sluiten elkaar niet uit en ln de term „chris- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Op de leelUJd van 66 jaar is vrijdag overleden prof. dr J. F. Folkerts, tot september vorig jaar directeur van de Valerius- kllniek in Amsterdam en hoogleraar in de neurologie aan de Vrije Univer siteit. Dr. Folkerts studeerde medicijnen aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen. Na enige tijd assistent te zijn geweest aan de interne afdeling van het ziekenhuis aan de Bergweg in Rotterdam, werd hij ln 1940 assis tent bij de Valeriuskllniek in Amsterdam en in 1943 tevens bij de neurologische afdeling van het Wil- helmina Gasthuis in Amsterdam. In 1946 volgde zijn promotie tot doc tor in de geneeskunde aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam. In 1952 en 1953 werkte dr. Folkerts enige tijd aan het Institute of Neuro logy in Londen en aan het De partment of Experimental Neurolo gy van de Temple University of Me dicine in Philadelphia. In 1955 werd dr. Folkerts lector aan de VU. 14 06 (SI Pop-kontakt 1. de hitvisser. 15 03 <S' Pop-konlakt 11. Muziek mei Meta. 16 02 (Si De hiuneester mei o.a. de telefoon top-S. (I* 03-17.06 RadiojournaalNOS: 18.03 De vakaiurebank. 18 10 (S) NOS maal AVRO: 19 02 (S) Let's tuut again 20.02 Radiojour naal 20 05 (S) Superclean Dreammachine. 21 02 (S) De negen-uur-jazz-show. 22.02 Ra diojournaal. 22.05 (S) Blue», ballads beat 23 02 (S) Candlelighlshow. <0.02-0.05 Radio journaal.) EO: 1.02-7.00 (S) True light HILVERSUM IV (FM-kaaalen). VARA 7 f-0 Nieuws. 7.02 (S) Groot en klein, klassie ke muziek. 9.00 Nieuws. 9.02 Kinderen een kwartje? Programma over school en thuis. 9 27 Wonen, verschil tussen huis en thuis. 9.50 (S) Schoolradio. 10 00 (S) Muziek van Engelse componisten. 12 20 (S) Orgelmu ziek. 1X10 (S) Arturo Toscaniiu (VIII). 14.00 Nieuws. 14.02 Keuren en kiezen: program- ma over ons koop- en leefgedrag. 14.30 Gesprek. 15.00 (S) Strijkkwartet van Mo zart. 15.30 (SM7 00 Arturo Totcanini (1)0. TV vandaag 10.45 1I.5S 20.00 20 25 18.49 TELEAC: Wij an hal wear, los 18 45 NOS Barabool 14 54 19 04 TROS: Wak D<tnay prasantaert OHart op da vkicht (runaway on tfw Rogue Rivar) 21.30 22.20 22 44 2X10 NOS: Staatsloten) Journaal VARA: Tommy an Chart», tv-aene Oat A dn nog mag meemaken, semorenshow NOS: Journaal VARA: Hat leven van Paul Gauguin, tv-sane 21X5 Relteketet kukelekusene reportages over wedstn|den De werkloosheid, nu en in de toekomsi leder zijn deet. comedy-sene tenen voor het socialisme" is geeq innerlijke tegenspraak. De Amsterdamse studentenpredi kant zei dat er principieel bezwaar gemaakt moet worden tegen confes sionele partijvorming, „maar aan de andere kant hebben christelijk ge loof en politiek handelen zoveel met elkaar te maken, dat christenen zich best eens wat drukker mogen ma ken over het omzetten van het evan gelische vizioen in politieke termen". Zover is het op het moment nog niet. De kerken in ons land lijken volgens dr. Wiersinga weer af te zien van politieke partijdigheid en verande ring van de maatschappelijke orga nisatievormen. Ze zoeken hun heil in een ethisch reveil, dat individua listisch ls en de bestaande orde vei ligstelt. Dr. Wiersinga bepleitte een andere kijk op Jezus. Wij hebben hem vroe ger wel gezien als een Inspiratie bron, maar dat woord is te rationeel. Hij herinnerde aan de Duitse theolo ge Dorothee Solle, die, terwijl zij ln Keulen het politiek avondgebed leidde, kans zag een boek te schrij ven over het lijden en over het vie ren. Jezus wil model zijn voor onze inzet voor verandering van mens en samenleving en het vieren van deze verandering kan onze politieke inzet versterekn. Politiek neutralisme is voor christenen echter een slecht ideaal", aldus dr Wiersinga. Speciaal vandaag Dc TROS vertoont Up the down staircase, een Amerikaanse speelfilm over moeilijkheden in het school leven. Ned. 1/20.44 Na een mini-reportage zendt de VARA het slotdeel uit van een pro gramma over werkloosheid nu en in de toekomst. Ned. 2/21.30 Aan de hand van schilderijen tracht de Belgische cineast Pierre Luyet aan te tonen dat Rubens na zijn vijftigste jaar minder oppervlak-: kig werd. Ned. 1/23.05 De stakingsactie wordt belicht in Achter het Nieuws. Ned. 2/22.45 Over samen eten gaat Plein pubiek van de NCRV. HUv. 2/09.00 In de NCRV-rabrlek Het nuttigen van etenswaren een gesprek met Toon Hermans over diens nieuwe show. Hilv. 2/12.00 Met dr. P. van Andel spreekt Dick van Houwaart over de geschiedenis van anti-semitisme en fascisme. Hilv. 4/14.30 Theun de Vries schreef bet luis terspel over Spinoza dat door de NCRV wordt uitgezonden. Henk van Ulsen vertolkt de titelrol. Hilv. 2/21.35 19.54 ABes ol niets, spelprogram ma 20.44 Up (be down staircase, speelfilm 21.35 NOS: Journaal 21.50 TROS: Up the down staircase, vervolg 23.05 Rubens (Rubens at Liberty). Mmportret 23.35 SYMBIOSE 23.39 23.44 NOS: Journaal SMIDJE VERHOLEN 125: We hebben het allemaal kunnen lezen: ondanks de scherpe bewa king, was brigadier Piet er op zéér geslepen wijze in geslaagd het stadi on binnen te dringen, en dat nog wel onder het toeziend oog van inspec teur Alessandro Fiasco in hoogst eigen persoon. Hij wist natuurlijk de weg niet en daarom begon hij maar met ijskoud achter een paar knappe Jongelui aan te wandelen, die er met hun wilde wollen dassen werkelijk als grote voetballers uitzagen. Doch die wilde dassen maakten hoege naamd geen indruk op een kleine, Vurige controleur, die op wacht stond voor de kleedkamers. „Dat ze voetballers benne, dat zegge ze alle maal," gromde het manneke, die zijn taak blijkbaar zéér serieus op vatte. „An praatjes heb ik niks. Kaarte mot ik zien. Kaarte." De wildgedaste jongelui toonden nu ge woon hun uitnodigingskaarten en dat deed Piet toen ook maar, wat tot gevolg had dat de controleur ze zon der bezwaar doorliet. Toen Piet de kleedkamers binnentrad, waren er al twee voetballers aanwezig, die bezig waren zich te kleden voor de wedstrijd. „Wacht eens!" dacht de brigges, „ik ga me ook verkleden. Ik ga meedoen. Ik doe net of Ik Alfredo Pinanti ben!" Had Piet dan wel eens meer gevoetbald? Nou gevoet bald kun je dat eigenlijk niet noe men. Hij had wel eens een „keurtje" gedaan op het Kerkplein en hij had ook wel eens een beetje „gemetst" op de open zandvlakte bij de water toren, maar verder had hij zich ei genlijk nooit met deze fraaie sport bezig gehouden. En desondanks ging die brutale Piet zich nu in het pakje steken van Alfredo Pinanti. Rest ons dan nu alleen nog even te vermelden, dat hij op een gegeven moment door de ramen ook Karei Kleuntjes zag aankomen, geflan keerd door de twee. Diavolo en An- gelico. FERD'NAND - 103 - Op een ochtend liep ze na het ont bijt met Paul mee naar het kantoor tje. Opeens zag ze het dikke leren dagboek van Paul op zijn schrijfta fel liggen, de vroegere „bijbel" van Lovell. „Hee," riep ze, „dat is de bijbel van Lovell, zeg. Die namaakbijbel met de malle foto's van de naakte meisjes." Verschrikt keek hij haar aan. „Maar Grace! Wist je dat? Je hebt ze toch nooit gezien?" „En of." lachte ze. „De meeste men sen die hier over de vloer kamen genoten dat voorrecht. Hij schaam de zich er niet voor." „Wat een vieze, perverse ouwe ke rel," gromde Paul. „Heb je wel eens aan je vader verteld dat hij zo was?" „Welnee," zei Grace. „Het kon heus geen kwaad. Hij heeft zijn fotomo dellen nooit tegen hun zin lichame lijk gebruikt. Hij vond het heerlijk zich in hun aanblik te verlustigen, net als jij blijkbaar." Hij lachte haar vierkant in haar ge zicht uit en sloeg het album open. waarvan de eerste inlegbladen wa ren gevuld met zijn nette hand schrift. „Ik houd een dagboel over het landgoed bij, en die foto's heb ik vemietigd.Ik wilde niet dat een on bekende de foto's zou zien, want ik herkende een paar van de meisjes, onder andere die van Potter." „Ook van anderen?" „Nee. Zelfs Arabella Codsal niet." Ze konden weer samen lachen. Hij voelde zich bar opgelucht. Intussen bedacht Grace, dat Paul er sprake loos van zou staan als hij wist hoe goed ze dit kamertje had gekend. De oude lord George had haar ook ach tervolgd met het verzoek, zich te laten fotograferen. Ze had het ge daan omdat ze zich gevleid voelde, ze was toen nog pas dertien jaar. Het jaar daarop lachte ze zich een onge luk toen hij haar als de jonge koning Davld wilde laten poseren, en als Julia op een schilderachtig balkon netje. Pas toen ze hoorde hoe ongelukkig haar moeder aan haar eind was ge komen poseerde ze om andere rede nen voor hem; omdat ze de spot wilde drijven met alle mannen, met hun smerigheidjes en wrede kortzichtigheden. Wat zou er met die foto's van haar zijn gebeurd? Kennelijk zaten ze niet in dit boek, anders had Paul ze wel gezien. Blijk baar had de oude impotente vent er op de sociëteit met andere griezels van zijn eigen leeftijd over zitten kwijlen. Ze herinnerde zich dat ze gehoopt had dat haar vader ze ook onder ogen zou krijgen en zou be stellen dat ze hem diep verachtte. Paul onderbrak haar gedachten- Oe Boekerij, Baarn gang. „Kwam Je me iets vertellen. Grace? Of wil je dat ik mijn ongelijk inzake Potter beken? Je hebt name lijk volkomen gelijk gekregen." „Ach wat. naar de hel met die Pot- tergeschiedenis en die beroerde Gil- roy! Nee, ik kwamjnet een heel wat vrolijker boodschap. Ik wou je zeg gen dat we volgend jaar een kind zullen krijgen." Hij greep haar hand en kon geen woord uitbrengen. Hij keek er diep ontroerd op neer. Eindelijk kreeg hij zijn spraakvermogen terug. Rustig merkte hij op: „Ik vroeg me al af wanneer je het me zou komen zeg gen. Ik was al bang, het van de dienstmeisjes te moeten horen." „Gunst, Paul, ik dacht nog dat je er geen flauw idee van had, waarom weet ik niet." „Maar Grace, als ik je aankijk zie ik immers hoe je er uitziet," zei hij, dolgelukkig dat de vertrouwelijke toon uit de eerste weken van zijn huwelijk was teruggevonden. „Het is een verrukkelijk mooie dag, Paul. Zullen we eens vrijaf nemen en via de Priorij naar het bos gaan? Dat moeten we toch eens doen, het is de hoogste tijd." „Goeie hemel, dat is negen kilome ter. Kun je wel zover lopen?" „Malle jongen, het kind komt toch pas in januari. Het zal ons allebei goed doen." Door het Priorijpark lopend zagen ze ln de verte De Maagdepalm, het witte huisje van de Codsalls. Het weer was stilxm helder. Langs het pad dat De Kluis begrensde liepen ze naar de noordwestelijke uitlopers van het bos. rondom het meer. Ze vertelde aan Paul hoe ze als kind met de Jongens Lovell in de beek had gevist „Vreemd, dat zij. die samen met mij zijn opgegroeid zo ver van hier, bij schermutselingen in Afrika, het leven hebben moeten laten, en dat hij hier moest komen, nadat je in dezelfde regionen bijna aan je eind bent gekomen," zei ze. „Laten we naar het meer gaan en de pagode bekijken. Die oude roeiboot lekt nog steeds niet: we kunnen er best mee overvaren." Toen ze bij het meer kwamen maak te hij de roeiboot los en punterde tussen het riet door, tot ze tegenover de plek waar vroeger Potters hol was, bij het eiland konden aanleg- wordt vervolgd Horizontaal 1. booggang-omlijsting, 2. gehooror- gaan-voorkomen-turks bevelheb ber, 3. landbouwer-snijwerktuig- deel van de bijbel. 4. badplaats in Duitsland-vordering-een zekere. 5. spoorstaaf-priem-oude lengtemaat, 6. voorvoegsel-vreemde munt-voor, 7. huid-jeugdig-landbouwwerktuig. 8. lusthof-nobele, 9. voorschrift- foefje (Indn.). Verticaal 1. karig-wild zwijn, 2. leidsel- vlaktemaat-lidwoord, 3. vreemde munt-verlengen-vogelelgenschap. 4. rivier in Zwitserland-stuk stof- scheik. element. 5. horizon- Europeaan-opstootje, 6. oorlogsgod- bretonse zang-kindergroet. 7. halsdoek-boom-water doorlatend, 8. jjngensnaam-lof-muzieknoot. 9. houten klepper-insectenetend zoog- dier. Oplossing van vorige puzzel ,Hor. 1. plusminus. 10. ara. 11 none, 12. es, 14. nar. 15. kip, 17, eik. 19. rat, 21. ei, 22. meer, 24 mol. 26. rein, 28. lak, 31. teer. 33. mos. 35. ai. 37. teil, 39. ra, 40. Ane, 42. reek, 44 last, 45. moot. Vert 2. la, 3. urn, 4. Saar.S. in. 6 nok. 7. unie. 8. sepia, 9. leem, 13. sier. 15. ram. 18. keet, 20. tol, 23. riet. 25. lam, 27. Neer. 29. kor. 30. kaal. 32. riem. 34. sap. 36. Ina. 38. Leo. 41. es. 43. k.o.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4