'British Leyland maakt auto's voor Europa In ons militair denken overheerst 'het getal' RAI-notities AUTOBIOGRAFIE 1 DATSUN LlÉr I Israël meeting Concernchef Alex Park: H~ ïj|AA Vijf jaar roestgarantie bij Renault Olietanker weer vlotgetrokken Tekst ontwerp grondpolitiek is nu bekend „Consument die reis boekt financieel beter beschermen" „THE COURIERS" PAUL OLSON MAANDAG 21 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Sicco de Jon Alex Park: Japan beconcurre ren met kwaliteit. Renault heeft een garantie van vijf jaar ingesteld voor met anti- roestbehandeling voorziene carros serieën. De koetswerken van alle Re- naults krijgen al sinds 1970 een ML- behandeling Wordt deze steeds tij dig herhaald, dan verleent Renault voortaan deze zeer lange garantie, niet alleen aan de eerste eigenaars, maar tevens aan volgende bezitters van de behandelde wagen. Verder heeft Renault besloten de coulance-regelingen. die gelden na de garantie maar waarop het merk zich niet vastlegt, uit te breiden. Nu vele andere merken zijn overgegaan op een algemene garantieduur van één jaar. denkt Renault er over dit voorbeeld te volgen Evenals Mercedes-Benz. Saab en Volvo zal Renault de gewone garan tie handhaven, indien auto's worden omgebouwd op LPG In dat geval moet echter wel de ombouw geschie den volgens een aantal door Renault te bepalen voorwaarden Met de dealers voert de Franse im porteur overleg om de garantie op gebruikte auto's te verlengen van drie maanden naar zes maanden Tenslotte heeft Renault nog be kendgemaakt voortaan alle model len te voorzien van rolgordels en een mistachterlicht Alle auto's, behalve de eenvoudigste uitvoering van de Renaults 4 en 5. krijgen standaard elektrische achterruitverwarming. British Leyland zal zijn Bel gische fabriek te Seneffe met de helft uitbreiden en daar de gehele produktle van het mo del Allegro concentreren. Hier door komt in het Engelse Longbrldge bij Birmingham capaciteit vrij voor het nieuwe Mini-model van 1979. „WIJ staan als onderneming ln Euro pa. Daar ligt onze toekomst", zo zei de chef van het staatsconcern Bri tish Leyland. Alex Park, bij zijn be zoek aan de Amsterdamse RAI- tentoonstelling: „WIJ maken ook geen Britse auto's meer. maar Euro pese auto's, waarvan de Rover 3500 het Jongste voorbeeld Is. Ik be schouw die auto als een absolute winner", voegde hij er aan toe. De Mini. die voor 1979 is aangekon digd, blijft kleiner dan de kleine ge zinsauto's van andere fabrikanten, zo bleek uit zijn betoog. Tegenover die kleine gezinsauto's stelt British Leyland de Allegro. Op onze vraag of dit model dan geen vijfde deur moest hebben, ontweek hij lachend, waaruit af te lelden valt dat de kans op een vljfdeurs Allegro met de con centratie van de produktle ln België groot is. Over de toekomstige Mini wilde de heer Park zich verder niet uitlaten hoewel bekend Is dat de technische basisprincipes behouden blijven: met name de voorwielaandrijving en de dwars voorin geplaatste motor. Begin december heeft hij het nieuwe Mini-project officieel aangekondigd in een brief aan de werknemers van de fabriek te Longbridge. die voor het eerst inspraak kregen bij de komst van een nieuw type. Daarbij vroeg de concemchef medewerking voor de modernisering en mechani sering van de fabriek, die nodig zal zijn om tot een scherpe kostprijs te komen. Op de vraag of de prijs van de Engel se auto's niet ongunstig wordt beïnvloed door een hernieuwde stij ging van de waarde van het Britse pond sterling, antwoordde de heer Park: ..British Leyland Is niet alleen de grootste werkgever van Engeland, we zijn ook het grootste waar het om activiteiten ln buitenlands geld gaat. Wij houden die valutakwestles strikt gescheiden van ons zaken doen. We stellen onze prijzen vast afhankelijk van de concurrentie." Japan De concurrentie van automerken uit Japan is vooral ln Engeland sterk, maar British Leyland heeft korte lings met het Japanse handelscon- cem Mitsui een overeenkomst geslo ten om de topmerken Jaguar. Rover en Triumph ln Japan te gaan verko pen. „In Engeland moeten we de Japanse merken tegenhouden op het peil, waarop ze nu gekomen zijn, dat is nog net geen tien procent van de totale verkoop. Daar mogen ze niet overheen. Maar we moeten dit niet doen door een stalen muur van pro tectionisme op te bouwen. We moe ten zorgen, dat we zeil goede auto's voor een goede prijs verkopen. Dan kunnen we dit. Waarmee ik de Ja panners niet onderschatten wil, want het zijn specialisten als het om verkopen gaat", aldus de heer Park. „Bij Mitsui heeft men begrepen, dat ln de Internationale handel wederke righeid behoort te bestaan", zo zei hij verder: „We moeten zorgen, dat we met de kwaliteiten van onze pro- dukten nu terrein winnen ln Japan. Dit gaat niet van de ene dag op de andere. We moeten met alles wat we doen geduld hebben. Dat geldt ook voor onze veranderingen in Enge land zelf". Nog steeds ls de voortgang van de produktle bij British Leyland een probleem, maar het aantal stakin gen mindert, het ziek thuis blijven ligt lager dan bij sommige andere Europese autoconcerns en de resul taten over 1976 zijn tamelijk gunstig „al zijn we er nog niet", vervolgde de heer Park. HIJ uitte zich zeer tevre den over de verkoopstijging in de Benelux, waar de verkoop van het concern toenam van 37.000 naar 43.000 personenauto's. Het laatste door M. H. von Meijenfeldt Wat mij bij een beoordeling van de militaire krachtsverhouding tussen Navo en Warschau Pact altijd weer treft, is dat er vaak zo'n groot gewicht wordt toegekend aan kwantitatieve (getalsmatige) factoren. De effectiviteit van een veilig heidssysteem meten wij aan aantal len militairen, atoomwapens, tanks, vliegtuigen en schepen. En omdat de Navo ln de Noord- en Centraaleuro- pese regio slechts 625.000 militairen, 7.000 tanks en 2.050 vliegtuigen kan opstellen tegenover de 895 duizend militairen. 19.000 tanks en 4 025 vliegtuigen van het Warschau Pact. vinden wij dat onze verdedigingsor ganisatie er maar slecht voorstaat. Andere factoren, zoals moreel en kwaliteit van leiding en materieel die de militaire krachtsverhouding meebepalen, spreken ons veel min der aan. Deze wat ik zou willen noemen „overwaardering van het getal" heeft onder andere tot gevolg dat ons beleid, gericht op de bevordering van militaire en politieke ontspan ning in de oost-west relatie niet al tijd even succesvol is. Zo streeft de Navo in Wenen, waar een gesprek met het Warschau Pact gaande is over wederzijdse troepenreducties in Centraal Europa, naar een kwantita tief evenwicht op conventioneel gebied. Het Warschau Pact dat in deze regio een overmacht heeft aan mensen en middelen, moet dus meer troepen terugtrekken dan de Navo en dat blijkt voor de Oostbloklanden een onaanvaardbare zaak Weliswaar heeft het westen in de loop van de besprekingen nog dui zend tactische atoomwapens op de onderhandelingstafel gelegd, maar het is de vraag of dat de partijen dichter bij elkaar brengt, mede ge zien het feit dat er in het Europese deel van de Navo nog 6.000 atoomwa pens voor direct gebruik overblijven. Terugdringen Kwantitatieve factoren beheersen ook ons denken en handelen als het gaat om het terugdringen van de rol Yin atoomwapens in onze politieke en militaire strategie. Zolang wij een achterstand hebben op het gebied van de conventionele militaire mid delen ten opzichte van het Warschau Pact mag de rol van kernwapens niet worden aangetast en houden wij zelfs vast aan het dreigement om in voorkomend geval als eerste van de ze middelen gebruik te maken Door zo te handelen, denken wij de potenüele tegenstander ervan te weerhouden om van zijn conventio nele overmacht gebruik te maken. En wie in Nederland of binnen de Navo toch pleit voor stappen als: bet afzien van het eerste gebruik van atoomwapens, een verbod om deze middelen te gebruiken tegen bevol kingscentra en het verwijderen van atoomwapens uit bepaalde delen van Europa, moet rekenen op veel kritiek. Ik moet u bekennen dat de gedachte om de leemten op conventioneel ge bied met atoomwapens op te vullen mij maar weinig aanspreekt. Im mers: één van de problemen waar wij voor staan, is dat de president van de Verenigde Staten van Amerika toes temming moet geven om deze wa pens daadwerkelijk te gebruiken. Het zal niet meevallen hem zover te krijgen omdat een eventuele inzet mede gezien de nucleaire capacitei ten van Rusland ook grote gevaren inhoudt voor het Amerikaanse volk. Wellicht zal hij Das meegaan wan neer hij de zekerheid heeft dat een atoomconflict tot Europa kan wor den beperkt. Ik wil hiermee niet zeggen dat ik geen vertrouwen heb in de Ameri kaanse veiligheidsgaranties voor west-Europa. Maar het lijkt mij haast vanzelfsprekend, dat de Ame rikaanse president in een conflictsi tuatie de belangen van zijn volk zwaar laat wegen. Keus Binnen hetbondsgenootschappelijk beleid is de militaire „armslag" zo beperkt dat wij in een conflictsitua tie alleen nog maar kunnen kiezen tussen overgave of zelfvernietiging. En omdat de keus voor zelfvernieti ging niet zo waarschijnlijk is, halen wij door onze opvattingen onder an dere over de rol van atoomwapens, een crisis als het ware naar ons toe. Wat ons nu opbreekt, is dat wij toen Rusland in de Jaren zestig Amerika op atoomgebied opzij streefde en zich de mogelijkheden verschafte om de Amerikanen direct te bedrei gen. niet tijdig de bakens hebben verzet In die periode hadden wij al onze creativiteit en vindingrijkheid moeten gebruiken om de accenten in ons veiligheidsbeleid te verleggen naar andere piethoden en middelen. Mijns inziens zijd wij ons altijd wel bewust geweest van de noodzaak om veranderingen aan te brengen, maar wij bleven schuilen onder de Amerikaanse atoomparaplu, onder andere om onze defensie uitgaven op een laag peil te kunnen handha ven of zelfs te verminderen Andere bezwaren waaronder more le. tegen de geldende opvattingen met betrekking tot de functie van kernwapens laat ik nu onbesproken. Het gaat in deze tijd vooral om twee dingen. In de eerste plaats moet er onder handelingsruimte worden gecreëerd om tot daadwerkelijke troepenre ducties in Europa te komen en om de rol van atoomwapens terug te dringen voordat het atoomeven- wicht wordt doorbroken of de sprei ding van atoomwapens over de we reld niet meer kan worden beheerst. Een voorwaarde daarvoor is dat wij de kwantitatieve achterstand onder andere ln centraal-Europa als een gegeven leren accepteren, zij het dat wij die wel binnen nog vast te stellen grenzen moeten houden. Daarnaast is er behoefte aan een strategie die past in een beleid ge richt op oorlogsvoorkoming en die in conflictsituaties meer keuzemo gelijkheden geeft dan overgave of zelfvernietiging. In die strategie moeten wij onze sterke punten als verdedigingsorganisatie maximaal benutten en meer dan tot nu toe de nadruk leggen op kwalitatieve fac toren als: moreel, geoefendheid, in ternationale samenwerking.stan- daardisatie en kwaliteit van het ma terieel. slagvaardigheid, enzovoorts. De geschiedenis leert dat deze facto ren. meer dan aantallen mensen en middelen, doorslaggevend zijn voor succes. M. H. von Meijenfeldt is generaal- majoor van de Koninklijke Landmacht. Van een verslaggever TERNEUZEN - Het Britse schip British Wye. dat geladen met 24000 ton gasolie in de nacht van vrijdag op zaterdag vastliep op de Wes- terschelde bij Temeuzen. is zater dagmiddag door veertien sleepbo ten vlotgetrokken. Eerder op de dag was al een gedeelte van de lading met lichters gelost. Van de olie is niets in het water terecht gekomen cijfer houdt 26.000 auto's voor Neder land ln en 17.000 voor België. In België werken thans 2.500 mensen in de twaalf jaar geleden geopende fabriek te Seneffe. waar Allegro's en Mini's geassembleerd worden. Om de produktle van tweeduizend wa gens per week naar drieduizend op te voeren en daarbij de Allegro comple ter te fabriceren wordt hier de ko mende drie Jaar ruim vijftig miljoen gulden geïnvesteerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet is het gisteren eens geworden over de defi nitieve tekst van de wetsontwerpen over de grondpolitiek. Het kabinet heeft die tekst gisteravond nog toe gestuurd aan de Tweede Kamer, op dat dit voorstel, dat wordt aange merkt als één van de vier hervor mingsvoorstellen. zo snel mogelijk door de Kamer kan worden behan deld. Het kabinet heeft geen belangrijke wijzigingen aangebracht in het reeds bestaande wetsontwerp over de wijziging van de onteigenings wet. Het kabinet blijft vasthouden aan het hanteren van de ge bruikswaarde als vergoeding aan de eigenaar bij grondonteigening. Het verzoek van de CDA-fracties om uit te gaan van een gecorrigeerde marktwaarde wijst het kabinet af. omdat men dat te zeer van de bedoe lingen vindt afwijken die waren neergelegd in de regeringsverkla ring uit 1973. De indiener van het wetsontwerp, minister van justitie Van Agt, heeft geprobeerd de CDA-fracties nog enigszins tege moet te komen, maar dat is door het kabinet gisteren afgewezen. Premier Den Uyl verklaarde gisteravond dat hij verwacht dat de Kamer over anderhalve week met de behande ling van dit eerste van de vier her vormingsvoorstellen begint. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Consumenten bond vindt, dat de overheid moet zorgen voor een betere financiële bescherming van de consument, die een reis boekt bij een reisorgani satie. Volgens de bond loopt de vakantie ganger nu nog te veel het risico zijn vooraf betaalde reissom kwijt te ra ken als de reisorganisatie failliet gaat. De bond stelt een systeem voor, waarbij de reissom op een geblok keerde rekening wordt gestort. De reisorganisator moet pas over deze gelden kunnen beschikken als de reis achter de rug is. De richtlijnen hiervoor zouden het best kunnen worden opgenomen in het al aangekondigde vestigingsbe- sluit reisbureaubedrijf, waarin voor waarden worden genoemd waaraan voldaan moet worden wanneer men een reisbureau wil "beginnen. De bond komt me dit voorstel om dat hij vindt, dat het garantiefonds van de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus onvoldoen de bescherming biedt. Het kan al leen worden aangesproken door le den van de ANVR en zou bovendien niet toereikend zijn als er werkelijk grote klappen vallen. De ANVR ontkent dit laatste: „er is geen enkele aanleiding de garantie te wijzigen. De beschikbare fondsen en de mogelijkheden om snel en effectief op te treden vormen een gezonde basis yoor de waarborg van het fonds." Opnieuw zijn bij J.H. Kok te Kampen zes boekjes verschenen in de zg. Lantaarn-reeks, die onder re dactie staat van Piet den Besten en Niek van Noort. Het zijn boekjes waarin vertellenderwijs we tenswaardigheden over uiteenlo pende onderwerpen worden opge somd. Kinderen van zeven, acht en negen Jaar doen op deze manier al heel wat informatie op. De onderwerpen die in deze boekjes aan de orde komen zijn: Het vrij heidsbeeld van Amerika, door H. Slings. Walvissen in nood. door Nico Baayens, Zo helder als glas. door KI ara Kerpel, Bizons en Indianen, door N. van Loo, Hollandse kaas - wereldberoemd, door Cootje Baard. Toen stierf de oude eik. door Chris Jongman. Ze zijn zeer bescheiden van omvang (ongeveer 25 bladzij den). aantrekkelijk geïllustreerd en in één boekje worden achterin zelfs nog wat moeilijke woorden „ver taald". Ze kosten 4.65, bij aan schaf van alle zes deeltjes 3.95 per stuk. Er volgen in deze serie nog meer deeltjes, zo deelt de uitgever ons mee. Prijsverlagingen Ter gelegenheid van de Personenau- to-RAI hebben twee merken prijzen verlaagd: de Amerikaanse Chrysler- modellen zijn gemiddeld ongeveer duizend gulden goedkoper geworden en de exclusieve Italiaanse De To- maso's zijn maar liefst zo'n tiendui zend gulden afgeprijsd. Dit laatste hangt samen met de overgang van de import van De Tomaso. Voorheen was een Belgisch bedrijf importeur voor de Benelux; nu ver tegenwoordigt Rolls-Royce- importeur Hessing ook het Italiaan se merk in Nederland. Hessing te De Bilt heeft verder als vrije importeur een belangrijk deel van de verkoop van de Amerikaanse merken van GM. Ford en Chrysler in handen. Renault 12 en 14 Op een persconferentie ter gelegen heid van de Personenauto-RAI heeft de heer Michel Massa, directeur van Renault Nederland, uitdrukkelijk verklaard dat de Renault 12 gewoon in produktie en verkoop blijft. De komst van de Renault 14 verandert hieraan niets, evenmin als de ver schijning van de Roemeense Re nault 12, de Dacia. Gevraagd of de Renault-dealers eventueel service op de Dacia zullen Verlenen, antwoordde de heer Massa ontkennend. Verder deelde hij mee, dat de produktie van de Renault 14 volgende maand nog met de helft wordt opgevoerd tot 750 wagens per dag om lange levertijden te gen te gaan. Levertijden Mercedes-Benz' importeur AGAM, die als dochteronderneming van de fabriek gaat werken, heeft meege deeld dat de levertijden sterk zijn opgelopen. Voor vele modellen van het Duitse merk moet men nu zelfs een jaar tevoren bestellen. Dit geldt met name voor dieselauto's. AGAM heeft besloten, mede gezien de grote vraag naar wagens die ge schikt voor goedkopere mo- torbrandstoffen, meer aandacht aan Volvo taxi-prototype: diesel ombouw op LPG te gaan schenken. Nog niet op de Personenauto-RAI staat een stationcar, waarmee Mer cedes later dit jaar zal verschijnen. Volvo-taxi Volvo zegt de problemen, die de afnemers als kinderziekten van het nieuwe model 343 ervaren hebben, volledig kwijt te zijn. Het Zweeds-Nederlandse merk toont op de Personenauto-RAI te vens een experimentele taxi met voorwielaandrijving en zescilinder dieselmotor. De wagen ls 4,38 meter lang en 1,72 meter hoog. Daardoor is veel ruimte ontstaan, voldoende om de wagen ruimte te geven voor inva liden in een rolstoel. Verlenging, waardoor een minibus ontstaat, of een vijfdeurs uitvoering zijn volgens Volvo te realiseren. Datsun AD-1 Datsun heeft een experimentele sportauto geconstrueerd waarmee een maximum aan stroomlijn be reikt werd. Het japanse merk wil hiermee aantonen zeer actief te zijn op het gebied van de vormgeving. De sportwagen AD-1 dient als aan zet voor ontwerpen, waarin veilig heid en zuinigheid gecombineerd worden. In Japan werkt Datsun reeds aan een AD-2 en AD-3, maar die ontwikkelingen zijn nog niet in een stadium, dat deze wagens reeds aan het publiek getoond kunnen worden. Daihatsu-prijzen Het in Nederland nieuwe Japanse merk Daihatsu heeft de prijzen be kendgemaakt van de vier op de Per sonenauto-RAI getoonde modellen. De Daihatsu Charmant, de perso nenauto die werd afgeleid van de Toyota Corolla, kost in vierdeurs uitvoering met 1400 cc 64 SAE-pk motor 12.800 gulden. De combi versie is 850 gulden duurder. Of het merk werkelijk in de verkoop gaat, wordt echter pas na de Perso nenauto-RAI besloten. De geschie denis van het merk Daihatsu gaat overigens terug tot 1907, zodat Dai hatsu als zeventigjarige fabriek nu eerst in Nederland is verschenen. De Tomaso Longchamp H. J. Th. ten Berge, Arts hervat praktijk op 22 februari AUTOBEDRIJF BROERTJES II SASSENHEIM 02522-1242' HEDENAVOND OPSTANDINGSKERK. Daal en Bergselaan 50, Den Haag. Sprekers: ds J W v.d Hoeven. Opperrabijn M. Fink. ds J. Heule. orgel: Marco Heule Aanvang 20 00 uur TOPGOSPELGROElfö en de dynamische wereldevangehst èn nog vele, vele ande ÉSSS 9asten uit de V S AS WOENSOAGAVONO PAUL OLSON UUR CAPITOL EVANGELIE CENTRUM LOOSDUINSEKAOE 222 - DEN HAAG (Ook optreden van het Indisch bamboe-orkest ..HIDUP BARU TOEGANG VRIJ - IEDER WELKOte )u

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10