de vijf boeren doet er wat bij ponden vinden koper voor Gevato pp zoek naar de diepere motieven achter stakingen oorlopige redding lollandia Tricotage - Brood meer in trek Wijziging VAD gaat bankiers niet ver genoeg Ias het nu alleen die prijscompensatie? foor aanvulling inkomen en voor sociale zekerheid Investeringswet Engelsen verkopen Mulder in Boskoop Pakhoed onderzoekt organisatie Andere tijd |TERDAG 19 FEBRUARI 1977 1 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 29 door Noud van Iperen DEN HAAG Eén op de vijf boeren in ons land heeft tegenwoordig een nevenberoep. Deze ontwikkeling neemt nog steeds toe. Het zijn in het algemeen die agrariërs, die in het eigen boerenbedrijf te weinig verdienen, maar die toch zelfstandig willen blijven en gehecht zijn aan het platteland. Met een bijbaan komen zij aan een (zeker voor een deel noodzakelijk) aanvullend inkomen en bereiken bovendien een stuk sociale zekerheid. Dit zegt drs. Piet Bukman, voorzitter van het Landbouwschap en van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. in een vraaggesprek. „Wij kenden het verschijnsel van de part-time farming in Nederland wel voor de Tweede Wereldoorlog hadden we hier ook al kleine boeren, die naast het eigen bedrijf een melkwijk hadden maar dat het in Nederland zulke vormen heeft aan genomen, heeft ons verbaasd. Wij hebben lang gedacht dat Duitsland op dit gebied een monopolie had," zo voegt de heer Bukman hieraan toe. Vrij snel Volgens hem grijpt het verschijnsel part-time farming vrij snel om zich heen. De oorzaak daarvan ligt vooral in de ongunstige werkgelegenheids situatie, waardoor de afvloeiing uit de land- en tuinbouw ongeveer tot stilstand is gekomen. U spreekt over een op de vijf of twintig procent. Over hoeveel boeren gaat het dan? „Uitgaande van de cijfers over 1974 meer recente gegevens hebben we nog niet gaat het over zo'n 31.500 agrarische bedrijven. Dit aantal valt ruwweg in tweeën te splitsen en dan blijkt, dat in circa 23.000 bedrijven de boer meer dan vlJfUg procent van zijn tijd buiten de landbouw werkt en dat in ongeveer 8.500 bedrijven het bedrijfshoofd een nevenberoep uitoefent dat minder dan de helft van zijn tijd vraagt." In welke beroepen kom je dere boeren tegen? „In praktisch alle beroepen, maar de meesten hebben een bijbaan in het verlengde van hun beroep; werk bij coöperaties, veilingen en bij de aard appelmeelfabrieken. Je komt ze ech ter ook tegen als gemeente-arbeider, bouwvakker en verzekeringsagent." Kunnen dese boeren op het eigen bedrijf wel worden gemist? „Het zijn in het algemeen boeren met kleinere bedrijven of bedrijven die weinig arbeid vragen. Grote melkveehouderijen zult u zodoende weinig in deze groep aantreffen." Zitten er onder die part-time boe ren ook stadsmensen, die thuisko mende van kantoor of fabriek overall en klompen aantrekken? „Het aantal stedelingen dat gaat boeren, is te verwaarlozen. Ik ken er althans geen." Schaduwkant Ik kijk hoewel ik het wel begrijp toch een beetje vreemd tegen dat part-time boeren aan. Wat is bijvoor beeld bet effect hiervan op de agra rische sector als geheel? „Voor de landbouw als zodanig 2lt er een schaduwkant aan. Laat ik bet zo stellen: geredeneerd vanuit de ge- dachtengang van de part-time boe ren, zijn een bijbaan (en de in komsten daaruit) gerechtvaardigd. Dat neemt niet weg dat deze boeren een deel van de grond In beslag heb ben ongeveer vijf tot tien procent waaraan boeren die het bedrijf als hoofdberoep of als enig beroep uitoe fenen dringend behoefte hebben. Een bepaald recht van voorkeur voor deze full-time boeren op de schaarse grond, acht Ik zodoende wenselijk. Deze voorkeur zou in elk geval moeten gelden ten opzichte van het, wat ik zou willen aanduiden als „consumptief" gebruik van grond, zoals het houden van pony's door particulieren van buiten de agrarische sector." mr. J. van Schalk uit Amsterdam, die als zaakwaarnemer optreedt voor het Deense moederbedrijf Plumrose. 52 fan een verslaggever 5"lTRECHT De voedingsbonden FNV hebben een serieuze PPer gevonden voor het in moeilijkheden zijnde vleesverwer- jende bedrijf Gevato in Driebergen en de zusteronderneming Zadelhoff in Doetinchem. De overheid zal er echter aan te Gesprekken moeten komen, om de verliezen op te vangen en om idietgaranties te verstrekken. Dit heeft de heer R. Dick van de :dingsbonden FNV gisteren bekend gemaakt. koper is een tweemanschap van ■«jfe heren C. Homburg en C. Mignon. 96 2o)e heer Homburg was tot voor enke le dagen in dienst van het Engelse 97so^ons-concern (waaraan de Hom- _;-fabrlek enige jaren geleden •rd verkocht), maar hij heeft thans relaties met Lions verbroken. De Mignon is eigenaar van Manon irheen Noack). De heren Homburg en Mignon zullen samen Gevato/Van Zadelhoff voort zetten. Voor de overneming van het vleesbedrijf zal een holding worden opgericht, die uit twee bedrijven be staat: aan de ene kant Manon en aan de andere kant Gevato/Van Zadel hoff. Deze week woensdag heeft de heer Homburg en gesprek gevoerd met Donderdag hebben de voedingsbon den besprekingen gevoerd op het ministerie van Landbouw. Dit minis terie moet, volgens de bonden, het aanloopverlies gedurende één tot an derhalf jaar voor haar rekening ne men. Bovendien dient dit ministerie kredietgaranties geven, waardoor voorlopig de in totaal 400 werkne mers van Gevato/Van Zadelhoff aan de slag kunnen blijven. Het ministerie heeft toegezegd de mogelijkheden te bekijken tot het bieden van de helpende hand bij de financiering. Die beloopt volgens de bonden ruim tien miljoen gulden. Zoals de zaken er nu voor staan, zal Plumrose hoogstwaarschijnlijk de gebouwen en het inventaris om niet van de hand doen. Binnenkort zal, zo is de verwachting van de heer Dick, een structuuron derzoek worden ingesteld bij Geva to/Van Zadelhoff. „Wij willen samen met de ondernemingsraad duidelijk een vinger in de pap, als mocht blij ken dat er gereorganiseerd jnoet worden", aldus Dick, die in deze ont wikkelingen rond Gevato een be langrijke rol heeft gespeeld. HAAG De regering is, zo blijkt uit een mededeling van ministerie van Economische Zaken, bereid een boedelkrediet verstrekken om het voortbestaan van de Hollandia Tricotage- briek in Veenendaal voorlopig te garanderen. W 90 95 001 98 80 71808 99 70 9420 172.55 9270 107 40 9160 102 501 99 00 100 20 )llandia is fabrikant van onder- >ed en nachtkleding, met vestigin- n in Veenendaal (221 werknemers), ippersum (102 man) en Win- yj^ffswijk (151 man). leiding van de onderneming heeft sloten wegens geldproblemen een nvraag tot uitstel van betaling in dienen. De te benoemen be- ndvoerder zal tijdens dit uitstel i betaling vooral tot taak hebben door de onderneming naar voren 3120 brachte mogelijkheden te toetsen i&ooen de werkelijkheid. Aan de hand in deze toetsing zullen in overleg Jssen alle betrokkenen de eventu- 27 ioÜ nader te nemen stappen worden paald. «rd 105 20 MsojDE STOLPE: Op de 9 procent itielening, waarop woensdag de chrivlng openstond, zal een volle- toewijziing plaatshebben. HILTON A'DAM: Blijft in Neder landse handen, aldus de directie, die niet meer kwijt wilde dan de mede deling dat de gegadigde een Neder lander is die onbekend wilde blijven. In beurskringen verwachten men binnenkort een officieel bericht aan de aandeelhouders. Het bod bedroeg 160 procent en dat is nu gestand gedaan. OGEM: Het resultaat heeft in 1976 20.5 miljoen bedragen tegen 15 mil joen in 1975. Het dividend wordt verhoogd tot 2 (was 1,70) per aandeel. BLOKSMA: Het bod van Blackstone Sweden op Bloksma Ra- diateuren zal gestand worden ge daan. als tenminste nog zeventig procent van de aandelen B worden aangeboden. BRUSSEL - Jarenlang nam het broodverbruik in de westerse geïndustrialiseerde wereld af Met de toenemende welvaart kwamen andere voedingsmiddelen binnen het bereik van grote groepen van de bevolking. Uit cijfers van de Europese landbouwcommlssie in in Brussel blijkt nu echter dat de broodconsumptie tussen 1969 en 1976 met 50 gram per dag is toege nomen. Het cijfer omvat niet al leen brood, ook bakwaren als ge bak, zodat niet zeker is dat de consumptie van gewoon brood wel zo is opgelopen. Hoe dit ook zij, de Brusselse statistici ver wachten dat het verbruik van de huidige 300 gram per dag nog zal toenemen tot zij 350 gram. Aan het gemiddelde verbruik van 300 gram komt Nederland met 250 gram per dag niet toe. De cijfers zijn evenwel niet helemaal te vergelijken want voor ons land is alleen brood meegeteld. De No ren consumeren per dag 400 gram brood en broodjes en staan daar mee aan de top van de westerse landen. De Amerikanen (371 gram brood en bakwaren) weten er ook raad mee, evenals de Fransen (350 gram brood en broodjes). De En gelsen sluiten de rij. Zij consume ren evenals de Nederlanders 250 gram per dag maar hun cijfer omvat brood en bakwaren, het cijfer voor Nederland alleen brood. Het onderzoek van de EG- i-landbouwcommisie toonde aan dat bij broodconsumptie ge zondheidsmotieven vaak een rol spelen. DE EO-commlssie ver wacht dan ook een groei in het verbruik van volkorenbrood van 10 tot 20 procent. DEN HAAG Van bezwaren tegen de wet op de investeringsrekening (WIR) is op dit moment geen sprake. Dat heeft de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG. gisteren verklaard. „We kennen de wet nog niet eens", aldus een woordvoerder van de commissie. Minister Lubbers (economische za ken) had donderdag bij de presenta tie van het WIR-ontwerp gezegd, dat diensten van de Europese commis sie bezwaren hebben tegen enkele belangrijke onderdelen van de WIR. Met deze diensten is al geruime tijd een niet-officieel contact gaande, al dus Lubbers. Dat contact stemde hem overigens wel hoopvol BOSKOOP De Engelse onderne ming Stothert St Pitt heeft het bezit (ruim 49 procent van het kapitaal) in Mulder's Fabriek van Rollend Mate rieel in Boskoop verkocht De kopers zijn de heren A. Q. P. van der Ploeg en F. M. J. Lurvink, die ieder voor de helft eigenaar zijn van P. L. de Jong International, die op haar beurt weer eigenaresse is van De Jong's Machinefabriek in Via- nen. En om het nog Ingewikkelder te maken deze De Jong's Machi nefabriek kocht vorig jaar de geli quideerde Munsters Machinefabriek in Erp en bracht dit bezit in in een nieuwe onderneming onder de naam De Jong-Munsters Machinefabriek in Erp. Bij deze twee bedrijven wer ken in totaal zo'n 850 man. Het produktieprogramma van Mul der's Rollend Materieel, waar 150 mensen werken, bestaat uit beton- centrales, zandwinnlngsinstallaties en transportinrichtingen, alsmede truckmixers. Dit produktiepro gramma wordt een goede aanvulling genoemd van de aktiviteiten van De Jong's Machinefabriek en van De Jong -Munsters. Gestreefd wordt naar een onderlinge commerciële sa menwerking, met name op het ge bied van de uitvoer. AMSTERDAM Binnen de raad van bestuur van Pakhoed is momen teel een discussie gaande over de organisatiestructuur van het con cern. Zoals bekend, houdt Pakhoed zich bezig met tankopslag, weg- en luchttransport, stuwadoors- en car gadoors activiteiten, koel- en vries huizen en beheer, ontwikkeling en handel in commercieel onroerend goed. Van ernstige spanningen binnen het bestuur, zoals geruchten willen, is volgens een woordvoerder van Pak hoed, beslist geen sprake. Ook be richten. als zou de heer E. Christian sen, de president van Blauwhoed (het Pakhoed-onderdeel, dat zich met de onroerendgoedactivitelten bezig houdt), zijn ontslag hebben aangeboden, worden ten stelligste tegengesproken. AMSTERDAM De wijzigingen die het kabinet onlangs heeft aangebracht ln het wetsontwerp op de vermogensaanwasdeling (VAD) gaan de Nederlandse banken niet ver genoeg. Gezien de ernst van de huidige flnancieel-economlsche situatie vinden de banken, verzameld in de Nederlandse Bankiersvereniging de gedwongen invoering van de VAD op het ogenblik zelfs uiterst ongewenst WU men op basis van de huidige voorstellen toch een VAD invoeren, dan beveelt de Banklersverenlglng met klem aan de loonstijging over AMERSFOORT Er was eens een tijd, so schrijft de Vereni ging Eigen Hois in een com mentaar, dat regering en parle ment zich echt druk maakten om de woningbouw in ons land. Toen werd een minister gewoon naar huis gestuurd, omdat er vijfduizend minder woningen waren gebouwd dan hij had be loofd. (Bedoeld wordt minister J- van Aartsen en de groot scheepse lijmpoging die met succes werd ondernamen om het kabinet De Quay in bet za del te houden. Hetgeen Wim Kan inspireerde tot het lied „Lijmen Jan" - red.). Toen maakte belofte nog schuld, aldus het commentaar, maar dat ligt nu wel even an ders; over het al of niet halen van een beloofd bouwprogram ma maakt de Tweede Kamer zich nauwelijks meer druk. De grote politici weten aan de wo ningbouw kennelijk geen eer meer te behalen. „Staatssecre taris Van Dam handig als hij is hoeft daar mooi gebruik van gemaakt. Hij beloofde in 1976 vijfduizend huizen in de beschutte sfeer te bouwen(. maar hij heeft er nog geen dui zend waargemaakt. Zoieta kun je natuurlijk rustig beleven, als er toch niemand is die je aan je beloftes houdt. En de Tweede Kamer anno 1977 heeft het rus tig over zijn kant laten gaan," zo stelt de Vereniging Eigen Huis met bitterheid vast een reeks van Jaren behoorlijk te matigen. De arbeidsinkomensquote (dat deel van het nationaal inkomen dat aan lonen en salarissen toevalt) zou ln 1980 lager moeten uitkomen dan de 88,5 procent die het Centraal Planbureau voofr dat jaar voorspelt. Tot haar spijt constateert de Ban kiersvereniging echter dat de rege ring heeft afgezien van de „toch al zwakke koppeling van de VAD aan de ontwikkeling van de reële ar beidskosten". Een van de andere wensen van de bankiers is dat de VAD-afdrachten voor de ondernemingen fiscaal al- trekbaar zijn, omdat zij als een extra last kunnen worden beschouwd. Dit naar analogie van de bestaande wtnstdelingsregelingen. Ook vinden de banken het belangrijk dat de werknemer meer keus krijgt Inzake de vorm waarin hij de VAD geniet. Volgens het gewijzigde voorstel van de regering kan de VAD worden uit gekeerd ln de vorm van aandelen of VAD-bewlJzen maar naar het idee van de Bankiersvereniging zou ook een afdracht in contanten en in obli gaties tot de mogelijkheden moeten horen. Weer een ander verlangen van bankierszijde is dat de kosten van administratie en beheer die ontstaan door deponering van VAD bij spaar- instellingen door de begunstigden worden gedragen. In een beschouwing wijst de Ban kiersvereniging er nog op dat de ver mogensstructuur van het bedrijfsle ven de laatste tien Jaar aanzienlijk ls verslechterd. (De verhouding tussen eigen en vreemd kapitaal ls minder gunstig geworden.) Dat vormt een barrière voor een oplevende con junctuur (daar moeten bedrijven vaak geld voor lenen) en ook voor het aantrekken van nieuw aandelenka pitaal De VAD maakt die barrière volgens de bankiers alleen nog maar erger. ,#or P. C. Meijer 1 inken en praten over het stakingsconflict betekent telkens weer bezig zijn met het 2 raarom". Algemeen bekend is als reden de prijscompensatie. Minder bekend is, ',|t het eigenlijke strijdpunt niet is het geld, maar de eenzijdige aankondiging van werkgevers, dat die automatische prijscompensatie niet meer gegeven kan 3 ïrden. De werknemers reageerden:,,Als we dit laten passeren, wat hangt ons dan )rgen boven het hoofd?" i\ q alleen de klassenstrijd als I len te noemen, is te makke- t'j tom waar te zijn. De huidige J*gen zijn nogal wat anders i in de tijd van Marx. gaat, in ons deel van de ;ld tenminste, niet meer het naakte bestaan, maar I om de kwaliteit van bestaan. Hoelang kunnen ons de huidige wijze van nog permitteren? i hoelang willen we eigenlijk f bestaan met een overvloed welvaart en een toene mend gebrek aan welzijn nog? Werk je alleen voor dat stom me geld? Maar als je probeert aan te sturen op andere beslissingen bij produktle en consumptie, stuit je op taaie weerstanden. En daar sta je dan als machte loos mannetje. Maar ben je niet net zo goed mens. schepsel van God, mede verantwoorde lijk voor Gods schepping? Dit soort onbehagen zou wel eens kunnen mee spelen achter de oppervlakte van het conflict. De schuld ervoor wordt de werkgevers toegeschoven. ZIJ saboteren toch de onderne mingsraden? Zij veraetten zich toch tegen de VAD? Dat is tekenend voor de taaie weerstanden om de echte vra gen van vandaag aan de orde gesteld te krijgen. Een werkne mer ln een bedrijf zei het eens zo: „een kras op een machine maken, ls hier een doodzonde, maar als je een kras op je ziel krijgt, dat telt niet." Vanuit die achtergrond ls het ook een blunder van de eerste orde geweest, dat de werkge vers alleen van hün kant constateerden: geen automa tische prijscompensatie, want daarmee raken we steeds ver der in het slop. Juist die eenzij digheid bevestigde nu net het gevoel, dat de ruimte waar de echte beslissingen genomen worden, niet toegankelijk is. Dan komt de scherpe reactie: zó kan het niet. Het zijn be paald niet de slechtsten uit de vakbeweging, die zich voor dit soort echte vragen van van daag Inzetten. Daarom ls het zo jammer, dat dit conflict toch ls uitgebarsten op het punt van een recht op mate riele zaken. Het bevestigt de gedachte „dat het de arbeider* toch alleen maar om geld gaat." Het voortduren van de staking bij sommige bonden om twee procent reële loonsverbetering versterkt die indruk nog meer. Vanuit de dieper liggende mo tleven van de oorspronkelijke staking ls dit een enorme blun der van de vakbeweging. De vragen waar het om gaat zijn nu nóg moeilijker weer op tafel te krijgen. Gelukkig zijn er ook bonden, die zich hiertoe niet hebben laten verleiden. Zorgen Het eenzijdig „nee" tegen de automatische prijscompensa tie door de werkgever roept ook wel vragen op. Vooral als je. In gesprekken aan werkge verskant merkt, dat niet leder een er even gelukkig mee was en dat ook ln dezelfde vragen hebben over kwaliteit en duur zaamheid van ons bestaan. Maar ook zij voelen zich vaak machteloos om de échte beslis singen te kunnen nemen. Nederland is nu eenmaal geen eiland. Dus wanneer we ln Ne derland écht willen proberen aanzetten te geven tot een nieuwe koers, moeten we wel weten waar we aan beginnen, en zullen we er met elkaar voor moeten staan, en niet alleem met eisen komen. Daarbij geeft de hele atmos feer van discussies over mede zeggenschap de laatste jaren bijvoorbeeld weinig reden tot gerustheid. Want al ls de te genwoordige ondernemings raad geen Ideaal instituut, het pleidooi voor een perso- neelsraad. die zich dan tegeno ver de dlrectle kan opstellen, heeft met verdediging van greoepsbelangen te maken dan met een samen directie en werknemers willen staan voor de zaken. De harde opstelling van de vakbeweging bij de prijscompensatie kon toen de indruk bij werkgevers alleen maar versterken, dat de werknemers wel de lusten wil len, niet de lasten Samen verantwoor delijk Dat samen er voor staan ls echter nu net broodnodig als het anders moet in ozne sa menleving. Het scheppen van overlegorganen die een appél doen op de kundigheden en verantwoordelijkheden van ar beid. leiding en ook kapitaal, ls daarbij een uitdaging, die de allerhoogste prioriteit ver dient. Ongetwijfeld zal dit het nodige politieke vernuft ver gen. Voor alles moet echter het bestaande wantrouwen wor den verbroken. Het zou wellicht overwegglng verdienen, ais het huidige conflict voorbij ls, dat er regio naal een aantal goed geplande en geleide „open" conferenties komt tussen werkgevers en werknemers. Daarin heeft na kaarten over het verleden min der zin dam met elkaar bepra ten wat nu eigenlijk de diepste motleven zijn die je bezig houden. En dan met elkaar aftasten, waarin Je elkaar „tot een hand en tot een voet" kunt zijn om te bouwen aan en op weg te gaan naar een samenleving waarin Je elkaar niet wegdrukt en miskent, maar naar een we reld waarin niet alleen maar wolven en lammeren, maar ook mensen samen vredig zul len kunnen leven En ook hun kinderen later. Dat zou wel eens een goede aanzet kunnen ziln tot de „open studie" over de prijscompensatie Drs, P. C. Meijer is industrie predikant in algemene dienst van de gereformeerde kerken. In onse krant van 12 februari plaatsten wij eveneens een be schouwing vso de hand van ds. Meijer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29