Dreigement aan sectiebestuur Rinus Israel voor PEC Zwolle nog steeds een onmisbare kracht Alaaf... Dieter Thurau wint Ronde van Andalusië 11 ZATERDAG 19 FEBRUARI 1977 Sparta verslaat nationale ploeg van Hong Kong Scheidsrechters microkorfbalfinales AZ '67 bekert verder na overwinning op Roda JC Eerste-divisieclubs willen zich via zaterdagavonden handhaven Massale spelersruil in Brazilië Acties tegen deelname Zuidafrikaanse sprintster Nesovic opereert Wim Jansen SPORT Trouw/Kwartet 23 AMSTERDAM De eerste-divisie-clubs uit het betaalde voet bal zijn teleurgesteld nu het sectlebestuur nog niet heeft gerea geerd op hun voorstel om het profvoetbal in de nabije toekomst op de zaterdagavond te laten plaats vinden. Een belangenvereni ging van eerste-divisieclubs verzocht het bestuur betaald voet bal in november van het vorig jaar om „met voortvarendheid plannen uit te werken, ten einde tot zaterdagavondvoetbal, annex verbetering van de accommodaties te komen". HCNG KONG De Rotterdamse eredivisie-club Sparta, op toernee in Hong Kong. heeft gisteren zijn eerste wedstrijd tegen de nationale ploeg van Hong Kong met 2-0 ge wonnen. Vóór Sparta scoorden Luuk Balkestein (75e minuut) en Leendert de Goey (77e minuut). Voor Hong Kong was deze ontmoe ting de laatste test voor het kwalifi catietoernooi voor het wereldkampi oenschap (Aziatische zone), dat vol gende week in Singapore begint. De Engelse Spartaan Ray Clark heeft zich inmiddels weer bij de se lectie gevoegd. Clarke die het reeds maandag liet afweten op de training en ook bij het vertrek naar Hong Kong onvindbaar was. heeft als ex cuus aangedragen dat hij zich tij dens het tussentijdse verblijf van Sparta in Rome had willen aanslui ten. maar dat hij het juiste schema had gemist. Of er maatregelen tegen Clarke ondernomen zullen worden is niet bekend. DEN HAAG De landelijke scheidsrechterscommissie van het Koninklijk Nederlands Korfbalver- bond (KNKV) heeft Teun van Es uit Earendrecht aangewezen als scheidsrechter voor de micro- korfbalfinale, die op 12 maart in de sporthal Zuid in Amsterdam zal worden gespeeld. Van Es wordt ge secondeerd door Frans Eyslnk en Gerrit Poldervaart. De finale van de reserve-hoofdklassers zal worden geleid door het trio Cor Visser, Har ry Brack en Piet de Jeu. I De ploegen, die in de finale tegeno- ver elkaar komen te staan, zijn nog I niet bekend. Ons Eibernest, in de I jaren zeventig vijfvoudig I veldkorfbalkampioen en vier maal nationaal kampioen microkorfbal, zal de finale vrijwel zeker niet berei ken. In de hoofdklasse B hebben de Eibers, met nog twee wedstrijden te spelen, een achterstand van drie punten op leider PKC uit Pa- pendrecht. Naast PKC zijn ook het Amsterdamse Allen Weerbaar en Die Haghe nog kanshebbers voor de titel in deze afdeling. In de hoofd klasse A lijkt de strijd beslist. Het Amsterdamse Luto, in 1974' landskampioen microkorfbal, heeft een voorsprong van drie punten op Deetos. De winnaars van de beide hoofdklassen komen in de micro- korfbalfinale om het kampi oenschap van Nederland uit. In 1976 behaalde Ons Eibernest in een uit verkochte Ahoy-hal in Rotterdam de titel door een overwinning van 13-9 op Deto uit Eindhoven. Concreet wenste de bij toerbeurt door Cas de Quay (voorzitter Fortu- na SC) en Bob van Sloten (voorzitter FC Vlaardingen) voorgezeten verga dering. dat de overheid een eenmali ge subsidie zou verstrekken, die de clubs de mogelijkheid moest bieden om de accommodatie grondig te ver beteren en zo nodig, een lichtinstal latie aan te schaffen. De Quay, in een interview dat op 4 december 1976 in Trouw/Kwartet verscheen: „Wij willen af van de con currentie van het amateurvoetbal. Clubs als PSV, NAC en MW bewij zen dat het voetbal op de zaterdaga vond een aantrekkelijke zaak is. Ze ker ook gezien het sterk gewijzigde recreatiepatroon. Als het betaalde voetbal wil, kan het gezamenlijk sterk zijn. Het is onnodig om clubs te liquideren. Het rapport-Christiaanse heeft dezelfde inhoud als de plannen van Klaas Molenaar, toen deze nog voorzitter van de FBO (Voetbal- werkgevers-red.) was. Ik begrijp overigens wel dat er momenteel een soort broedermoord dreigt van de kant van de 22 clubs (volgens de commissie-Christiaanse is er slechts voor dat aantal clubs ruimte-red.) die denken over te blijven". Het in krachtige taal geschreven ver zoek aan het sectlebestuur, werd door voorzitter Hogewoning en de zijnen aanvankelijk serieus geno men. Althans, zo deed men het voor komen. Het sectlebestuur kon overi gens moeilijk een ander geluid laten horen, aangezien het Juist daardoor, voornamelijk door de steun vanuit de eerste divisie, niét naar huis was gestuurd. De betrokken clubs wilden die steun aan het bestuur als pressie middel gebruiken. Letterlijk werd er geschreven: „Of de steun, die het overgrote deel van de eerste divisie clubs bij de laatste stemming aan uw bestuur heeft gegeven, zal kun nen worden bestendigd, is niet alleen afhankelijk van uw positieve reactie op onze voorstellen, maar meer nog van uw daden ter zake in de eerstko mende maanden". Een dreigement derhalve, waarvan Cas de Quay zojuist bij FSC afgetreden als voorzitter. de ernst wellicht nog zal blijken. De actuele situatie is namelijk, dat er vanuit het sectiebestuur tot dusver re nog niet op de voorstellen is gere ageerd. FC Vlaardingen praeses Bob van Sloten Cas de Quay is bij Fortuna SC inmiddels als voorzitter afgetre den noemt de gang van zaken „ronduit teleurstellend". Hij zegt: „Het heeft ons zonder meer ver baasd, dat we nog geen enkele reac tie hebben gekregen. Onze brief is bij alle clubs en ook op de vier rayon-vergaderingen terechtgeko men. Maar sinds het eerste contact met het sectiebestuur dat eerst echt wel waardering voor onze plan nen had is het verder stil geble ven. Jammer, want het wordt een steeds actuelere zaak. In navolging van MW en FSC is nu ook FC Den Bosch er toe overge gaan om op de zaterdagavond te gaan spelen. Wij staan daar hele maal achter. Het blijkt immers aan te slaan. Die verbetering van de ac commodaties blijft bij ons voorop staan. Je kunt het tegenwoordig niet meer aan het publiek verkopen om in de regen naar een betaalde voetbalwedstrijd te moeten kijken. Die lichtinstallaties kunnen temeer een haalbare kaart zijn, nu De Quay van Philips heeft vernomen, dat er bij een collectieve aanschaf een aan zienlijke reductie wordt gegeven." De eerste-divisieclubs laten het er voorlopig niet bij zitten. Vooral niet, omdat juist hün verblijf in het be taalde voetbal de laatste maanden steeds meer op de tocht is komen te staan. Gevraagd naar eventuele consequenties ten aanzien van de steun aan het huidige sectiebestuur, besluit Van Sloten: „Het is natuur lijk een politiek spel geworden. Die steun aan het sectiebestuur speelt daarbij zeker een rol. Ik verzeker u, dat we binnenkort op deze zaak te rugkomen. Nu De Quay is afgetre den, zoeken we op het ogenblik naar een nieuwe voorzitter. We denken daarbij aan Dick Passchier van FC Dordrecht. Wanneer dat geregeld is, dan zullen we in maart waarschijnlijk verder gaan praten." KERKRADE. AZ '67 heeft zich geplaatst voor de kwart-finales van het toernooi om de KNVB-beker. De Alkmaarse ploeg won gisteravond laat de wedstrijd tegen Roda JC met 1-0 in de verlenging. AZ bleek de betere ploeg, maar na de normale negentig minuten was de stand 00. Van Hanegem maakte na 117 minuten het enige doelpunt, nadat hij doelman Geilman listig omzeilde. Karakteristiek: Roda JC-AZ '67 0-1. (0-0, 0-0). 117. Van Hanegem 0-1. Scheidsrechter De Bruin, toeschouwers: 17.000. Roda JC: Geilman, De Wit, Pfeiffer, Ziegler en Blatter (Toonstra), Ehlen, Meuser en Broeks, Holding, Nanninga en Vermeulen (Van der Lem). AZ '67: Meskovic, Metgod, Spelbos, Vonk en Hovenkamp, Arnts, Van Hanegem en Nygaard; Vosmaer (Nijdam), Kist en van Marwijk. Programma Eredivisie KNVB-beker Heden: De Graafschap—NAC Morgen: Tclstar-PEC Zwolle FC Den Haag-Excelsior Eerste Divisie FC Vlaardingen-Vitesse FC Dordrecht-SW Heerenveen-SC Amersfoort door Matty Verkamman RIO DE JANEIRO - De presiden ten van drie Braziliaanse voet balclubs, te weten Flumlnsense, Va- sco da Gama en Botafogo, hebben een ingenieus plan ontworpen om onderling spelers te transfereren zonder dat er geld aan te pas komt. Tijdens de Braziliaanse transferpe riode zette het feit dat er krankzin nig hoge bedragen op tafel moesten komen voor spelers met enige naam, hen aan het denken. Zij staken de koppen bij elkaar en besloten tot een grote onderlinge ruilactie. Het resultaat was dat negen Braziliaan se topspelers van werkgever veran derden zonder de gebruikelijke poespas van loven en bieden. In detail zag de ruil er als volgt uit: Fluminense kreeg van Botafogo de blonde back Marinho en een andere verdediger, Miranda, terwijl Botafo go drie Fluminense-spelers, te weten Paulo Cesar, Gil en Netto Rodrigu- es, ervoor terugkreeg. Vasco da Ga- ma verruilde Luiz Carlos voor Dir- ceu van Fluminense en Rene voor Jorge Luis van Botafogo. Verder zijn nog onderhandelingen aan de gang over een eventuele ruil van sterspe ler Roberto Rivelino, die nu nog bij Fluminense onder contract staat. Overigens kwamen er in Brazilië tij dens de transferperiode ook nog transfers volgens het systeem „handje contantje" tot stand. De reservedoelman van het Braziliaans elftal Jairo bijvorbeeld bracht Cori- tiba meer dan twee miljoen Cruzei ros, een slordige half miljoen gulden ln het laadje. Ook Vasco da Gama kon zijn banksaldo aanzienlijk op voeren. Kampioen Internacional bood voor Vasco's sterspeler en in ternational Roberto een bedrag van twee miljoen gulden alsmede drie spelers. De president van Vasco da Gama, een van de initiatiefnemers van het revolutionaire transfersys teem, legde het aanbod echter naast zich neer uit principiële overwe gingen. ALKMAAR Vertegenwoordigers van verschillende landelijke Zuld- Afrikagroepen en afdelingen van politieke partijen hebben zich van de week in Alkmaar beraden over de voorgenomen deelname van Zuid- Afrika aan de wereldkampioenschappen sprint op 26 en 27 februari ln Alkmaar. Besloten la tot het sturen van een bericht aan de Internatio nale Schaatsunle, waarin wordt gevraagd Zuid-Afrlka te dwingen haar deelneemster uit Zuld-Afrika, Diana Lambregts, terug te trekken uit het toernooi en tevens wordt er bij de ISU op aangedrongen Zuld- Afrika zo snel mogelijk als lid te schrappen. De groepen beraden zich nog over verdere demonstratieve acties rond deze wereld kampioenschappen. BU deze acties zijn de volgende groepen en partijafdelingen betrokken: De anti-apartheldsbeweglng Nederland, het comité Zuidelijk Afrika, de boycot outspan actie, het comité tegen racisme ln de sport, de Partij van de Arbeid, de PPR en de PSP, de CPN, de ANJV, de socialistische Jongerengroepen ln Alkmaar en de wereldwinkel ln Bergen. idoor Richard Matthijsse ZWOLLE Rinus Israel, vol gende maand wordt hij vijf-en- dertig jaar, heeft onlangs bij PEC Zwolle zijn contract weer voor een jaar verlengd. Zich bewust van zijn onschatbare inbreng voor de eerste divisie club heeft IJzeren Rinus toen de contractbesprekingen be- gonnnen zich tamelijk terug houdend opgesteld. De tak- tische manoeuvre van de oud- Feyenoorder miste haar uit werking niet. PEC schroefde het basissalaris op tot een vorstelijk bedrag. En zo kan Israel zich in de nadagen van zijn briljante voetballoopbaan nog altijd rekenen tot de best betaal de profs in ons land. Dat de Zwolse' club zich bereid toonde een dergelijk groot financieel offer voor zijn aan voerder te brengen illustreert dat men in Israel nog altijd een speler tiet van eenzame klasse. PEC's scheidende trainer Hans Alleman: nHet is hier in Zwolle voor niemand een geheim, maar PEC is volstrekt afhankelijk van Rinus. Zijn inbreng, zijn vakmanschap, zijn routine en tijn Instelling hebben mijn ploeg ge bracht op het huidige niveau". Aan de lofbetuiging van Alleman valt weinig meer toe te voegen. On der leiding van Israel sleepte PEC de eerste periode-titel in de wacht. Zon dag leden de Zwollenaren bij het 'tterdamse Excelsior hun eerste Na de overwinning op Ajax (3-0) heerste er bij PEC al een carnavalsstemming. Ook tegen Telstar hoopt men in Zwolle op een verrassing. nederlaag ln een uitwedstrijd. PEC manifesteerde zich ln dat duel als een middelmatige ploeg met één uitblinker: Rinus Israel. De fors ge bouwde libero wie het steeds meer moeite kost zijn gewicht op peil te houden, maakte er na afloop geen geheim van dat hij nogal sceptisch tegen de toekomst van zijn ploeg aankijkt. Israel: „Wat PEC vooral mist zijn twee buitenspelers. Op de flanken is de bezetting uiterst ma ger. Babhoffer zou in het centrum veel meer tot zijn recht komen, als hij van de vleugels wat meer aanvoer kreeg. Ik weet overigens precies hoe die jongen aangespeeld moet worden". Inzicht, het is een woord dat bij Rinus Isreal herhaaldelijk over zijn lippen komt. „Mijn snelheid Is na tuurlijk minder geworden, maar lk durf rustig te stellen dat mijn Inzicht aanzienlijk groter is dan in mijn gro te periode. Soms sta ik er zelf van te kijken hoe simpel ik bepaalde situa tie oplos. Trainer Alleman voegt daar aantoe: „Israël is te goed voor de eerste divisie. Hij kan nog gemak kelijk in de eredivisie mee. Een tijdje geleden heb lk zelfs nog met Jan Zwartkruis over hem gesproken. Ik heb hem verteld dat Israel nog moei teloos ln het Nederlands elftal kan spelen". Israel zelf heeft die aspira ties al lang over boord gezet". Ik verdien bij PEC een goede boter ham. Bovendien kan lk ais trainer van het C-elftal de nodige ervaring opdoen. Dat zijn mijn enige motie ven waarom lk nog een Jaartje door ga. Soms is het me allemaal wel eens te veel. Vergeet niet dat ik dagelijks heen-en weer pendel tussen Amster dam en Zwolle". Zondag is er voor Rinus Israel weer eens een goede gelegenheid kennis te maken met een tegenstander uit de eredivisie. PEC treedt dan voorde K.N.V.B.-beker aan tegen Telstar. Ik acht een verrassing niet uitgeslo ten", is het enige wat Rinus over die wedstrijd kwijt wil. MALAGA De Westduitser Dieter Thurau, rijdend voor de ploeg van Peter Post, heeft gisteren de Ronde van Andalusië gewonnen. Thurau, die reeds zes etappes op zijn naam bracht, won ook het eerste gedeelte van de zevende rit, een tijdrit over 28 kilometer. Het tweede gedeelte over 31 kilometer leverde een overwinning op voor Aad van den Hoek. Net als vorig jaar heeft de ploeg van Peter Post de Ronde van Andalusië beheerst. Bezetten vorig Jaar in deze typische oefenronde Knetemann, Kuiper en Karstens de eerste drie plaatsen in het eindklassement, Ti- no Tabak werd vierde, ln 1977 vero verden de mannen van Post de eerste en tweede plaats uit een veld van overigens slechts 48 renners. Dieter Thurau bleef ongenaakbaar. Zijn voorsprong ln het eindklasse ment op Hennie kuiper was bijna dire volle minuten. De laatste overwinning van de 22- Jarige renner uit Frankfort kwam tot stand ln de tijdritThurau reed de 28 kilometer van Mar be 11a naar Fuengi- rola ln 36 minuten en 26 seconden, hij had twaalf seconden voorsprong op de Noor Knud Knudsen en meer dan een halve minuut op Hennie Kuiper. Knudsen overigens maakte de meeste indruk in de tijdrit en hij zou ook zonder twijfel winnaar zijn geworden, wanneer hij ln Fuenglrola niet was verkeerd gereden, iets dat trouwens ook de Belg Naegels over kwam. Knudsen reed een meter of 300 extra en dat kostte hem meer dan twlnüg seconden. De overmacht van de ploeg van Post werd onderstreept ln de slotrit van Fuenglrola naar Malaga over 31 kilo meter. Ongeveer vijf kilometer voor de eindstreep sprong Van den Hoek weg en mede door het werk van zijn ploeggenoten in het peloton slaagde hij erin een winst van ongeveer hon derd meter vast te houden. EINDKLASSEMENT: 1. Thurau <Wd» 10 uur 1 minuut en 55 seconden. 2. Kuiper (Ned) 10.04.37, 3. Perurena (Spa) 10.04.4S, 4. Oonzales Linares (Spa) 10.04.40. 5. Thaler (Wdl) 19 05.14. UlUlac va de tijdrit 1. Thurau 36 minuten en 30 seconden, met UJdsvergoedlng 36.31, 3. Knud sen (Noo; 36.36. met UJdsvergoedlng 36.35. 3. Kuiper 37.03. met UJdsvergoedlng 37.01. 4. Fac- csro (lts) 37.11, 6. Lubberding (Ned) 37.15 UlUlac etappe: 1. Van den Hoek (Ned) 41 minu ten en 58 seconden, met tljds vergoeding 41.53.3. Oavazzi (IU) 43.06, met UJdsvergoedlng 42.03. 3. Thaler 42.06, met UJdsvergoedlng 42.05. 4. Ver- plancke (Bel) 42.06. 5 Suarez (Spa) 42.06 ALGEMEEN - De sucDUng ..Amsterdam PromoUon" heeft besloten zijn vorig Jaar ingestelde speciale prijs uil te reiken aan Ajax. In 1076. ter gelegenheid van het Uenja- rlg bestaan van de sUchllng. werd de prijs Ingesteld, te geven aan personen, organlsa- Ues. Instellingen of ondernemingen, die op een bijzondere wijze de goede naam van Amsterdam ln het buitenland hebben uitge dragen. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Wim Jansen. Fey- enoords middenvelder, die al maan den wordt gekweld door een spierblessure in zijn buik. wordt maandag geopereerd. De operatie die niet plaats vindt ln de Clara- stichting maar ln het Bethesdazie- kenhuis zal worden verricht door de orthopedisch chirurg Nesovic. die vandaag vanuit Belgrado naar ons land vliegt Nesovic wordt ln de voetbalwereld beschouwd als een unieke specialist ln het verhelpen van blessures in de onderbuik. Hij opereerde ai eerder de Joegosla vische international Branco Oblak en de West-Duitser Paul Breltner. Ook Mladen Ra ml Jak werd vorig Jaar door dokter Nesovic behandeld. Verwacht wordt dat Feyenoord pas over twee maanden weer over Jan sen kan beschikken. Feyenoord speelt overigens dinsdag in de Franse badplaats Lorient te gen Nantes. In dat duel zal Ramljak zijn rentree ln Feyenoords hoofd wacht vieren. TENNIS - Na vier WCT toernooien - Bir mingham. Philadelphia. Richmond en Mexi co aUd blijkt Tom Okker, met zijn dub- belpartner de Pool Wojclech Flbak veruit de sterkste combinatie te vormen. Het duo Okker/Plbak won drie van de vier toernooi en en heeft ln het klaiaement de leiding (460 punten) voor het Australische dubbel Tony' Roche/Ross Case (260 punten I Het klassement van de enkelspelen wordt, na vier van de derUen toernooien (ln Rotter dam wordt van 21 tot en met 27 maart het negende toernooi gehouden) aangevoerd door Jimmy Connors (200 punten), voor zijn landgenoot Dlck Stockton en de Zuidafri kaan Cllff Dryadale (leder 320 punten). De ranglijsten zien er na vier toernooien als volgt uit: enkelspel: 1. Connors (V8) 260 punten. 2. Stockton (V8) en Drysdale (ZAT) 230. 4 Nastase (Roe) 300. 5. Oe rul ai Us (VS) ISO. 6. Roche (Aus) en Flbak (Pol) 160. Okker (Ned) ISO Dubbelspel 1 Okker'FV bak 460, 2 Case Roche (Aus) 360. 3 Kodes' Orantes iTsJ Spa» 110. 4. MarUn.Sc anion (VS) 160. TENNIS Arthur Ashe zal zondag In het huwelijk treden met de 25-Jarige fotografe Jeanne-Marle Moutoussamy uit Chicago De 33-Jarlge tennisser en zijn aanstaande echtgenote ontmoetten elkaar enkele maan den geleden tijdens een weldadigheidsfeest, toen zij foto's maakte van de 33-Jarlge ten nisspeler. winnaar van Wimbledon in 1075 ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23