Verzoening langs de weg van geleidelijkheid Moskou: beroep op patriottisme De koning van Hispanje ook door oppositie geëerd Zeven partijen gelegaliseerd Prawda maakt houding Kremlin duidelijk kTEHDAG 19 FEBRUARI 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet17 door Herman Amelink De recente ongeregeldheden in Spanje hebben het tempo waarmee de regering Suarez de oude orde afbreekt niet kunnen vertragen. Het wach ten is nog op de vrijlating van l alle politieke gevangenen en I de vaststelling van de datum van de eerste vrije algemene verkiezingen in ruim veertig jaar. De verwachting is dat deze in mei zullen plaats vin den. Dan is de weg naar de democratie afgelegd. Ondanks het aandringen van de oppositie in het niet tot een demo cratische „ruptura" of breuk met het verleden gekomen. De regering van premier Suarez, die sedert juli van het vorig jaar aan het bewind is, heeft de politieke orde van Fran co volgens de regels van die orde afgebroken. De democratische op positie had dat graag anders ge zien. Ze heeft zich echter neerge legd bij de procedure die de rege ring heeft gekozen, omdat de da den van de koning en zijn ministers geen twijfels deden rijzen over de oprechtheid van hun hervormings streven. Legalisering De onverwachte vrijlating van een aantal Baskische politieke gevan genen aan het begin van deze week vormde het zoveelste bewijs dat de regering op weg is naar een demo cratische staatsvorm. Eerder deze maand besloot Suarez de legalisering van politieke partij en aan de bevoegdheid van de rege ring te onttrekken. Daarmee werd tegemoet gekomen aan een be langrijke eis van de oppositie. Par tijen kunnen zich voortaan laten registreren door hun statuten in te leveren bij het ministerie van bin nenlandse zaken. Als de regering niet binnen tien dagen het oordeel van het Hooggerechtshof vraagt over de legaliteit van de partij, dan kan de partij zich officiéél er kend weten. Het oordeel of een partij al dan niet zal worden toege laten berust dus niet meer bij de regering maar bij de rechterlijke macht. Een andere recente gebeurtenis die aantoont dat Spanje op weg is een „normaal" land in WestrEuropa te worden is het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie. Voor de dood van ge neraal Franco waren de betrekkin gen met Moskou ai hersteld, maar tot officiële diplomatieke relaties op het niveau van ambassadeurs was tot dusver niet gekomen. Voor veel Spanjaarden zijn de Rus sische communisten het grote ge- Vaar waartegen gestreden moet Worden. Zo zijn ze door Franco Opgevoed. Vooral bij het Spaanse leger is het anti communisme nog groot. Het aanknopen van officië le betrekkingen met Moskou is in het ideologische licht van het Fran co-verleden dan ook een hele stap. Het feit dat deze stap vrijwel sa menviel met de herziening van de legaliseringsprocedure van de poli tieke partijen biedt een redelijk perspectief dat het land ook de communistische partij tot het po litieke leven zal toelaten. Inmiddels heeft de Spaanse com munistische partij zich al aange meld om erkend te worden. Het is nauwelijks aan te nemen dat die erkenning geweigerd zal worden, nu voor de verkiezingen de betrekkingen met Moskou genor maliseerd zijn. Die erkenning ligt te meer voor de hand omdat de Spaanse communisten zich volle dig vrij van de door Moskou gege ven richtlijnen opstellen. Met de Italiaanse en Franse communisten staan de Spaanse roden vooraan in de rij van de critici van het beleid zoals dat door Moskou gevoerd wordt. Stap voor stap is de Spaanse rege ring bezig het land zo op weg naar de democratie te helpen. De oppo sitie steunt de regering hierbij om dat ze beseft dat een radicale breuk met het verleden van de ene dag op de andere een ersntige bedreiging zal betekenen voor de stabiliteit in het land. Zonder die plotselinge breuk is de onrust al groot genoeg, zo heeft de eerste maand van dit jaar al wel aangetoond. De moord op twee politiemensen door Links, het doodschieten van vijf linkse advocaten door rechtse elementen en de verscheidene slachtoffers die bij demonstraties in januari geval len zijn, tonen aan hoe ontvlam baar de Spaanse politieke nog steeds is. MADRID (Reuier, UPI) De Spaanse koning Juan Carlos heeft gisteren zeven politieke partijen ge legaliseerd. Met betrekking tot de positie van de communisten heeft de Spaanse regering nog geen actie on dernomen. Tot de zeven gelegaliseerde partijen behoren onder meer de socialis tische PSOE van Felipe Gonzalez, de socialistische volkspartij PSP van Tierno Galvan, de liberale partij van Enrique Larroque, de sociaal democratische beweging van Fer nandez Ordonez en een aantal klei nere groeperingen. Behalve de nu zeven wettige partijen hebben nog zeventien andere politieke groepe ringen een verzoek om legalisatie ingediend. Ook de communistische partij van Santiago Carrillo heeft een verzoek tot legalisering ingediend. De rege ring heeft tot maandag de tijd dit verzoek door te spelen aan het Spaanse hooggerechtshof, dat in laatste instantie beslist over legali sering. Doet de regering dit niet dan wordt de PCE automatisch gelegali seerd, maar het is niet aan te nemen dat het zo vanzelf zal gaan. Leger De weg van de geleidelijkheid is daarom de enig begaanbare in de huidige omstandigheden. Hoewel de Spaanse regering bezig Is het militaire apparaat aan de toe komstige democratie aan te pas sen, zijn er binnen het leger nog tal van krachten die zeer gereserveerd staan tegenover de hervormingen. Onder Franco fungeerde het leger als de handhaver van de bestaande orde. Ook de politie behoorde tot het leger. De militairen voelen zich hierdoor rechtstreeks verantwoor delijk voor wat er op politiek ter rein gebeurt De regering heeft dit heel goed door. Daarom heeft zij de hervor mingen ingevoerd volgens de regels die Franco hiervoor had gesteld. Deze komen er op neer dat een •hervorming van de grondwet met een meerderheid van twee derden door de Cortes moet worden geac cepteerd en daarna In een referen dum aan het volk worden voorge legd. In december sprak de over grote meerderheid van het Spaanse volk zich voor de democratisering uit. zodat ook de militairen zich hierbij hebben kunen neerleggen zonder dat ze het gevoel hoeven te hebben dat ze daarmee de erfenis van Franco hebben verkwanseld. Koning De koning speelt bij dit alles een sleutelrol. Voor het leger Is hij de legale opvolger van generaal Fran co. Zijn positie is onomstreden. Ruim twintig jaar lang is Juan Car los door Franco op het koning schap voorbereid. Voor de militai ren en de aanhangers van Franco is de koning de legale voortzetting van het regime van de generaal ook als hij het politieke systeem aanpast aan de eisen van de tijd. Aan de andere kant is Juan Carlos ook de voortzetting van de oude democratische orde van voor de Franco-periode. Hij is de recht streekse afstammeling van de laatste regerende vorst, Alfonso Xin, die in 1931 het land verliet toen de verkiezingen van dat Jaar een duidelijk republikeinse meer derheid opleverden. De huidige ko ning is de kleinzoon van Alfonso. De democratische gezindheid van de huidige koning, die na de dood van Franco overduidelijk is gewor den, maakt hem ook voor de ver klaarde tegenstanders van de voor malige dictator volledig accepta bel. Zijn banden met twee elkaar wezensvreemde delen van de Spaanse geschiedenis hebben Juan Carlos tot een ideale brug-figuur gemaakt tussen de twee grote te genstanders uit de Spaanse burger oorlog. Onder Franco kon het nooit tot echte verzoening komen tussen de aanhangers en de te genstanders van de dictator. De koning is door zijn positie en door de houding die hij in die politie aanneemt bij uitstek geschikt de rol van verzoener op zich te nemen. Het evenwicht dat de koning in zijn positie moet zien te bewaren is ui terst precair. Niet voor niets heeft hij zich de afgelopen tijd veelvuldig in tal van militaire kampementen laten zien als wilde hij de militairen tonen dat hij als opvolger van gene raal Franco nog wel degelijk het heft in handen houdt. Na de verkiezingen De regering van premier Suarez heeft met de voorstellen die door het Spaanse volk medio december bij een referendum zijn aanvaard bovendien de garantie geschapen dat de ontwikkelingen ook na de algmene verkiezingen, die naar men verwacht in mei gehouden zul len worden, niet al te snel gaan. Er komt een parlement van twee ka mers. De tweede kamer wordt ge kozen op basis van evenredige ver tegenwoordiging, zij het dat er een garantie is Ingebouwd dat uit lan delijke dunbevolkte districten een minimum aantal afgevaardigden moet komen. Dat betekent dat de ze districten, waar de oude Franco- aanhang nog groot is en de wat behoudende elementen nog over heersen. enigszins zullen worden oververtegenwoordigd. Dat gaat ten koste van de dichtbetolkte ste den, waar de aanhang van de de mocratische oppositie het grootst is. De eerste kamer zal gevormd worden door gelijke vertegenwoor diging van de vijftig provincies van Spanje, zodat ook hier het conser vatieve element sterk zal zijn. Daar komt bij dat de regering be schikt over het monopolie bij radio en televisie, zodat zij in de verkie zingsstrijd haar Invloed breed kan laten gelden, ook al zullen opposi tiepartijen gelegenheid krijgen in de door de regering ten behoeve van de politieke partijen gevorder de zendtijd hun zegje te zeggen. Bovendien beschikt de regering nog steeds over het goed georgani seerde apparaat van de Movimien- to, de Beweging, de „politieke par tij" van wijlen generaal Franco, die vooral op het platteland nog grote invloed heeft Ook al doet premier Suarez zelf niet mee bij de verkie zingen en heeft hij gezegd dat de regering zich geheel neutraal zal opstellen in de verkiezingsstrijd, toch moet worden aangenomen dat genoemde factoren ertoe zullen lei den dat in mei de in de regering vertegenwoordigde gematigde her vormingsgezinde room zal komen bovendrijven. Met een doorbraak naar links houden zelfs socialisten en communisten geen rekening. Dat zou in de huidige overgangssi tuatie ook nog te gevaarlijk zijn. Elke dag een schepje democratie vinden ook zij veel gezonder dan alle democratie in een keer. Daar zou 8panje zich in verslikken. Nu de ontvoering van De Oriol en Vlllaescua is opgelost kan de ko mende weken de laatste wens van de oppositie door de regering wor den vervuld: de vrijlating van alle politieke gevangenen. In principe lijkt de regering hiertoe bereid. De vrijlating van een aantal Basken aan het begin van deze week vormt hiervoor een duidelijke aanwijzing. Is de totale amnestie eenmaal een feit dan zal 8panje zich volledig kunnen wijden aan de verkiezings strijd. Voorwaarde is wel dat de politieke gewelddadigheid tot een absoluut minimum beperkt blijft. Er is een aantal extreme elementen ter lin ker en ter rechter zijde die de ko mende maanden zullen proberen roet In het eten te gooien. Tot dus ver zijn regering en oppositie zeer eensgezind geweest in het afwijzen van deze acties, die de tegenstellin gen in het land alleen maar vergro ten. Verzoening is het sleutelwoord voor de politieke ontwikkeling in Spanje in de komende tijd. Die verzoening heeft echter de volledi ge inzet van regering en oppositie heel hard nodig. door J. den Boef Van werkelijke liberalisering van de politieke situatie in de Oosteuropese landen kan pas sprake zijn als in de Sowjet-' Unie zelf een ontwikkeling mogelijk blijkt naar grotere persoonlijke vrijheid. Het is daarbij de vraag of de activi teiten van „dissidenten" in de DDR, Polen en Tsjechoslowa- kije een dergelijke gang van zaken in de Sowjet-Unie zul len bespoedigen, dan wel in de weg staan. De drang naar vrijheid in de Oost europese landen heeft vergele ken bij die in de Sowjet-Unie een extra dimensie: die van het verlan gen naar nationale onafhankelijk heid en zelfstandigheid, die slechts verwezenlijkt kunnen worden door beëndiging van de overheersing door een vreemde mogendheid, de Sowjet-Unie. Dit kan de bevolking van deze grote communistische staat ertoe brengen, de llbeiialisa- tiedrang in Oost-Europa mede te beoordelen tegen de achtergrond van de door de Sowjetleiders steeds ten tonele gevoerde bedrei ging van de veiligheid van de Sow jet-Unie. Dit (niet bestaande) gevaar lijkt ook nu weer te worden gehanteerd om het optreden van „andersden kenden" en het beroep op de uni versele rechten van de mens in het algemeen, aan de kaak te kunnen stellen. Het is opgevallen dat de Prawda (het blad van de commu nistische partij van de Sowjet- Unie) vorige week zaterdag een uit voerig artikel heeft gewijd aan de steun, die de dissidenten in de Sow jet-Unie, de DDR, Polen en Tsje- choslowaklje voor hun activiteiten ontvangen in verklaringen van po litici en publikaties in dagbladen en tijdschriften in de westelijke landen. Deze steun noemt de Praw da „niet anders dan een zorgvuldig voorbereide samenzwering".. Grote invloed? De dissidente kernfysicus Andrej Sacharow heeft de actieve anders denkenden in de 8owjet-Unle eens op ongeveer 30 geschat. Dat moet een voorzichtige raming zijn ge weest, maar het is duidelijk dat de dissidenten geen massale beweging achter zich hebben. Niettemin blijkt hun Invloed in de ogen van de leiders in het Kremlin zo groot te zijn, dat zij als bacillen behan deld worden, die een levensgevaar lijke ziekte overbrengen. Volgens de Prawda vertegenwoordigen de andersdenkenden „niets en nie mand" en kunnen de groepjes slechts voortbestaan „omdat zij door het Westen gesteund, betaald en geprezen worden" Dit laatste is waar: zonder de more le steun uit de westelijke landen ook die van de communistische partijen van Frankrijk, Italië en Spanje zouden dissidenten als Sacharow al lang tot zwijgen zijn gebracht. Men kan zich afvragen of het Prawda-artlkel dat niet on dertekend was vooruitloopt op ontwikkelingen, die ook voor Sa charow niet veel goeds inhouden. Het Kremlin is blijkbaar nogal geïrriteerd door de Amerikaanse steun voor de geleerde, nadat deze met arrestatie en strafvervolging was bedreigd. Prompt werd Alek- sandr Glnsburg gearresteerd, niet als dissident, maar omdat hij (als beheerder van het Solzjenltsin- fonds) in strijd met de wet over buitenlands geld zou hebben be schikt. Ook Jiri Orlow, voorzitter van het Comité voor de verdediging van de mensenrechten in de Sowjet-Unie, werd gearresteerd omdat hij gewei gerd had, gehoor te geven aan een oproep om voor de politie te ver schijnen. Orlow wordt op die ma- Andrej Sacharow nier eveneens niet als andersden kende vervolgd en zo heeft de Prawda gelijk als zij schrijft, dat „in de Sowjet-Unie niemand van wege zijn overtuiging wordt ver volgd". In één pennestreek voegt het partijblad daar echter aan toe, dat volgens de huidige wetgeving iedereen een strafbaar feit pleegt, die zich „met anti-SowJet- propaganda of agitatie bezig houdt". Het is in de praktijk echter zo moeilijk gebleken, de anders denkenden van zulke activiteiten te beschuldigen, dat zoals bij Glnsburg en Orlow naar andere middelen wordt gegrepen. „Samenzwering" De Prawda stelt vast dat het kleine groepje afvalligen voor het Sowjet- systeem geen gevaar Inhoudt, maar voegt er aan toe: „Niettemin ves tigt alleen het bestaan ervan de aandacht op het feit dat bij ons de overblijfselen van de oude maat schappij niet geheel verdwenen zijn. Er zijn nog altijd enkelingen die in het bedrog van de burgerlijke propaganda trappen. Daarom is het belangrijker dan ooit de politie ke waakzaamheid in het land te versterken, een voortdurende strijd tegen de nog bestaande a-politieke tendensen te voeren en de Sowjet- mensen in de geest van vader landsliefde en de communistische idealen op te voeden". Geen ge vaar, volgens de Prawda, maar toch een beroep op de vader landsliefde. Door het verschijnsel van de dissi denten en hun strijd voor de men senrechten als een duistere sa menzwering van krachten in het buitenland af te doen, hoopt men in Moskou te kunnen appelleren aan de patriottische gevoelens en de achterdocht Jegens alles wat vreemd is, die onder de bevolking van de Sowjet-Unie leven. Sinds de tweede wereldoorlog is de Sowjet- burgers bijgebracht dat hun veilig heid in sterke mate afhangt van het voortduren van de directe Invloed van de Sowjet-Unie in de gebieden langs haar westelijke grens. Als zich binnen het Sowjetblok moei lijkheden voordeden, werd het „Duitse militarisme" ten tonele ge voerd, dat traumatische herinne ringen moet oproepen aan de gru welen van de tweede wereldoorlog. Sedert de volksrepubliek China zich onafhankelijk van Moskou ging opstellen en om belangrijke „grenscorrecties" vroeg, kreeg het eenzelfde kwalijke rol toebedacht. Na het overlijden van Mao Tse- toeng op 9 september vorig jaar betrachtte de Sowjet-Unie grote te- rughoudendheid tegenover zijn op- 1 volgers. ZIJ hield rekening met een i koerswijziging in Peking, waardoor een verbetering van de betrekkin gen, zonodig op ba6is van een defi nitieve regeling van het grenspro- bleem, mogelijk zou worden. Voor- ,al wilde zij echter de Ideologische wapenstilstand gebruiken om Chl- ;na de schuld te kunnen geven van 'een eventueel toenemende verwij dering tussen de beide communis tische grootheden. Aanvallen hervat Nog maar enkele dagen geleden begon Moskou zijn aanvallen op China te hervatten. In een door „Waarnemer" ondertekend artikel duidend op instemming van de hoogste Kremlin-kringen schreef de Prawda dat „het steeds weer herhalen van de bewering dat de Sowjet-Unie een bedreiging vormt, op geen enkele wijze de belangen van het Chinese volk dient en de vijanden van het socialisme en de ontspanning in de kaart speelt". Het artikel, dat reageerde op een gebeurtenis die zich twee weken eerder had voorgedaan, moet het resultaat zijn van een grondige overweging van het ten opzichte van China gevolgde beleid. Onmiddellijke aanleiding tot het publiceren van het Prawda-artikel was een circulaire van het centrale cpmité van de communistische partij van China, waarin werd ge waarschuwd voor „concentraties van Sowjetstrijdkrachten langs de lange gemeenschappelijke grens". De leiders in het Kremlin werden er van beschuldigd dat zij „hun wilde eerzucht tot onderwerping van Chi na nog steeds niet hebben opgege ven". Het was dan ook geen toeval dat Gregori Arbatow, Amerika- deskundige van het Kremlin (in zijn functie van directeur van het Moskouse Instituut voor studie be treffende de Verenigde Staten en Canada) onlangs in bedekte ter men het „Chinese probleem" aan de orde stelde. Hij verdedigde de bewapeningsinspanningen van de Sowjet-Unie door te herinneren aan de „lange grenzen van mijn land. waaraan voor een groot deel niet alleen vrienden wonen". In het beeld van de vijandige bui tenwereld past ook de opkomst van West-Duitsland als belangrijkste Westeuropese mogendheid, niet al leen in economisch, maar ook in politiek opzicht. Het bezoek dat partijleider Leonid Breznjew aan de Bondsrepubliek zou brengen (reeds voor de Bondsdagverkiezin gen van 3 oktober vorig jaar aange kondigd) blijkt op de lange baan te zijn geschoven. Ondanks het feit dat Bonn het non-proliferatie verdrag (tegen verspreiding van kernwapens) heeft getekend, wordt gedaan alsof West-Duitsland bezig is een atoommacht van betekenis te worden. De DDR krijgt weer volop de gelegenheid om het posi tieve resultaat van de „Ostpolitik" van Willy Brandt teniet te doen. Vastberaden Blijkbaar is de Sowjet-Unie vastbesloten zich niets aan te trek ken van de kritiek uit het Westen, maar ook uit China, op het niet naleven van haar in Helsinki geda ne toezeggingen betreffende de mensenrechten. ZIJ zal volhouden dat niemand vanwege zijn overtui ging wordt vervolgd en zij zal daar bij uitgaan van de (waarschijnlijk juiste) veronderstelling, dat haar houding voor de westelijke landen geen belemmering zal zijn om ver dragen te sluiten op het gebied van beperking van strategische wapens (8ALT 2). de wederzijdse en evenre dige beperking van strijdkrachten in Centraal-Europa, waarover in Wenen wordt onderhandeld en de economische en technologische sa menwerking in het algemeen. De vraag is, of de Sowjet-Unie hier mee het probleem van de dissiden ten kan oplossen. Er mogen dan weinig actieve andersdenkenden in dat grote land rondlopen, wier da den bovendien slechts in kleine kring openlijk weerklank vinden: het feit alleen dat de leiders in het Kremlin zich gedwongen voelen, er zoveel aandacht aan te besteden en er het bestaan van een buiten landse samenzwering achter ver moeden (of suggereren) doet ver moeden dat de drang naar vrijheid in de 8owjet-Unie sterker is dan men in Moskou wenselijk acht. De dreiging van de Chlfiese mUltalre activiteit (loto) wordt door het KremUn gebruikt ln de strijd tegen de dissidenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17