Ongeluk' Oegandese bisschop is moord Israël opgelucht na bezoek Vance Sjah drukt oppositie met alle geweld de kop in Afrikaanse raad van kerken vraagt buitenlandse druk ,La Passionaria'wil naar huis Militante Cubanen Canadees uranium Amerikaan nu in Egypte niet voor Euratom Westeuropese boodschap voor Cyprus Carter keert zich tegen het ongehuwd samenwonen Vis-akkoord EG en Sowjet-Unie Geheime politie Iran heeft overal oren en ogen VRI IIJ DAG 18 FEBRUARI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet NAIROBI (Reuter) Het verongelukken van de Anglikaanse bisschop van Oeganda, Janani Loewoem, is „een moord gepleegd door Oegandese veiligheidstroepen". Dat zei kanunnik Burgess Carr van de Afrikaanse raad van kerken giste ravond in een reactie op het ..auto- ongeluk" in Oeganda, waarbij twee ministers en bisschop Loewoem om het leven kwamen. Naar de mening van Carr is Loewoem slechts een nieuw slachtoffer van de terreur in Oeganda. (Loewoem was 52 jaar en werd in 1974 aartsbisschop). We zijn opgeschrikt door de berich ten dat de moord op de bisschop onderdeel is van een campagne te gen christenen in Oeganda. ..Eens te meer doen wij een beroep op presi dent Amin een einde te maken aan deze moorden", aldus Carr Hij vroeg alle kerken in de wereld druk uit te oefenen op het regime in Oeganda om een einde te maken aan de voort durende schending van de rechten van de mens daar Sinds de machts overname door Amin zes jaar gele den zijn er tienduizenden zo niet honderdduizenden Oegandezen die zich tegen zijn bewind verzetten om het leven gebracht. Niet zwijgen Met nadruk deed Carr ook een be roep op andere Afrikaanse landen, die ..niet kunnen blijven zwijgen nu het regime in Oeganda doorgaat de Afrika's gerechtvaardigde strijd te gen blanke minderheden te sabote ren" Kennelijk dacht Carr hierbij aan blanken in Zuid-Afrika in Rho- desië die de toestand in Oeganda aangrijpen om zich tegen overdracht van de macht aan de zwarte meer derheid in eigen land te verzetten. De dood van bisschop Loewoem en MOSKOU (Reuter, UPI) - ..La pas sionaria" wil naar huis. De 81-jarige Spaanse communistenleidster Dolo res Ibarruri (beter bekend als „la passionaria") heeft opnieuw om een paspoort gevraagd om naar haar geboorteland terug te kunnen. Eer der deed zij dat in november vorig jaar na de dood van generaal Franco samen met partijleider Santiago Carrillo. Beide verzoeken werden toen afgewezen, maar Carril lo kreeg deze week een paspoort, na enkele maanden onwettig in Spanje te zijn geweest. Dolores Ibarruri heeft de documen ten in Moskou waar zij woont bij de Spaanse handelsmissie laten aanvragen. Zij kon zelf niet gaan omdat ze in een kliniek ligt voor onderzoek. De handelsmissie heeft laten weten dat voor de aanvraag de normale procedure zal worden ge volgd nadat eerst advies is ingewon nen in Madrid. „La passionaria" kwam in 1939 naar Moskou, nadat de Spaanse burgeroorlog was ver loren. Afgelopen week knoopten de Sow- jet-Unie en Spanje weer diplomatie ke betrekkingen aan. De wederzijd se handelsmissies in de beide hoofd- steden zullen nu de status van am- I bassade krijgen. Na het einde van de burgeroorlog vluchtten zo'n twintigduizend Span jaarden naar de Sowjet-Unie. Op het ogenblik wonen er nog zo'n tweedui zend, naast een paar honderd die in de Sowjet-Unie zijn geboren en daar zijn getrouwd. In de jaren vijftig en zestig keerde een groot aantal Span jaarden terug, nadat generaal Fran co amnestie had toegezegd voor hen die niet rechtstreeks bij de burger-' oorlog waren betrokken. Juist gisteren heeft de Spaanse schrijver Gabriel Amiama in de krant Ya de vraag gesteld wat er van de zesduizend Spaanse kinderen is geworden die tijdens de Spaanse burgeroorlog naar de Sowjet-Unie zijn gestuurd. Amiama schrijft dat iedereen alles afweet van het Spaanse goud dat in de burgeroorlog naar de Sowjet- Unie werd overgebracht, maar dat niemand zich ooit heeft beziggehou den met het lot van de kinderen. „De Sowjetrussische autoriteiten bewaren dermate het stilzwijgen dat het lijkt of het gaat om een staatsge heim".. aldus de schrijver. Van de zesduizend „of meer" kinderen zijn er volgens Amiama maar 1.500 in Spanje teruggekeerd en zijn er 1.000 in de Sowjet-Unie blijven wonen. „Alle anderen zijn verdwenen". de ministers van landbouw en water voorziening luitenant-k&lonel Erin- ayo Wilson Oryema en fvan binnen landse zaken Charles Oboth- Ofoembi werd gemeld .door radio- Kampala. In de uitzending werd ge zegd: ..Een regeringswCKjrdvoerder heeft tot zijn spijt de dooil vernomen van de aartsbisschop eia de twee ministers gisteren bij ee* verkeers ongeluk in Kampala". Volgens de radio werden zij na hun arrestatie voor ondervraging overge bracht naar Kampala .jNaar ver luidt gebeurde het ongelijk toen de drie trachtten majoor Mo^es (die hen begeleidde) te overmeesteren om te kunnen ontsnappen". De majoor werd gewond en is buiten kennis naar een ziekenhuis gebracht. Samenzwering President Amin zei molandag dat een samenzwering tegen hem was verijdeld, waarbij Chinese wapens zouden worden gebruikt «ïie uit Tan zania waren gesmokkeld. Behalve kerkelijke leiders ("waaronder bisschop Loewoem) zou daar ook ex-president Milton Ol>ote achter zitten, die sinds de machtsovername door Amin in Tanzania "woont. Een zegsman van Obote heeft giste ren de betrokkenheid ^an Obote ontkend. Volgens hem ijs een brief van Obote waarin sprakifr is van een staatsgreep een vervalsing van de Oegandese regering. i De internationale commissie van ju risten heeft krachtig geprotesteerd tegen wat ook zij „de m<t>ord" op de aartsbisschop en de twee ministers noemde. Deze daad van ^opzettelijk geweld" maakt een onpbrtijdig on derzoek door de commi;|s;ie voor de rechten van de mens desj te dringen der, aldus de juristen.!Het Britse Labour parlementslid Clreville Jan- ner heeft eveneens eenl onderzoek geëist. Volgens hem lijk t het „onge luk" verdacht veel op die dood van mevrouw Dora Bloch rU de Israë lische overval ter bevrijding van een gekaapt vliegtuig op de (Oegandese luchthaven Entebbe. Mevrouw Bloch werd toen weggevoerd van de overige gijzelaars, en vepdween na dat een Britse functional) is haar nog in een ziekenhuis had gezien. 'JfH Cubaanse vrouwen tonen zich van hun militante zijde bij deze mars door Havana. OTTAWA (AFP) - Een poging van de Europese Gemeenschap om in Canada uranium voor kerncentrales te kopen, is mislukt door onenigheid in eigen gelederen. Volgens welinge- lischte bron in Ottawa is het pro bleem dat Frankrijk controle van zijn kerncentrales door het Interna tionale bureau voor atoomenergie IAEA volstrekt afwijst. Sinds India met behulp van Cana dese technieken een „vreedzame" atoomexplosie bereikte, is Canada extra gevoelig op het punt van controlevoorwaarden bij nucleaire leveringen. Omdat Frankrijk het verdrag tegen verspreiding van kernwapens niet heeft getekend, is het niet onderworpen aan controle door het IAEA, alleen aan de regio nale controle van Euratom. DEN HAAG. WENEN (ANP. UPI) De negen landen van de Europese Gemeenschap hebben gisteren een beroep gedaan op de leiders van de Oriekse en Turkse gemeenschappen op Cyprus. De EG-landen dringen daarin aan op een vreedzame rege ling van het geschil op Cyprus De boodschap van de EO is gericht aan 'aartsbisschop' Ma karlos en 'de heer' Raoef Denktasj Met opzet zijn de functies president en vice- president niet gebruikt om gevoelig heden bij beide partijen te ontzien. Makarlos is president van Cyprus, maar wordt door de Turken op dat eiland niet erkend. Denktasj is ei genlijk vice-president, maar dat er kennen de Grieken weer niet In hun boodschap spreken de EG landen de hoop uit dat belde partijen bereid zullen zijn tot concessies. Aanleiding voor de Europese stap is het feit dat de belde partijen op Cyprus zelf weer met elkaar zijn gaan praten. Het wachten op Cyprus is nu op de Amerikaan Clark Clifford, die door president Carter is aangewezen als speciaal bemiddelaar Clifford was gisteren in Wenen, waar hij een on derhoud had mpt de secretaris generaal van de Verémgde Naties Kurt Waldhelm. JERUZALEM (Reuter, AP) De Israëlische regering heeft gisteren zeer tevreden afscheid genomen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Israël heeft van het eerste bezoek van Vance de indruk overgehouden dat er met de nieuwe Amerikaanse regering best samen te werken is. Merkwaardig WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse president Jimmy Carter gaat de belastingen gebruiken als wapen tegen de Amerikanen die samenleven zonder getrouwd te zijn. Hij wil de regels voor de inkomstenbelasting zodanig veranderen dat het voor de Amerikanen fiscaal minder aantrekkelijk wordt om ongetrouwd samen te wonen. De president heeft in de belastingwetten gaatjes gevonden die samenlevende ongehuwden bepaalde voordelen geven. Daaraan wil hij nu een eind maken, zo blijkt uit voorstellen die hij aan het Congres wil doen. De president had vorige week ook al duidelijk gemaakt niet veel op te hebben met mensen die de slaapkamer delen zonder een boterbriefje te hebben. Op een bijeenkomst van een groot aantal ambtenaren zei de vrome baptist dat hij het ongetrouwd samenwonen afkeurt omdat het „zondig" is. Waarnemers wezen gls'leravond nog op de merkwaardige ga/ng van zaken rond dit „ongeluk". Het is hoogst ongebruikelijk dat diiLe arrestanten met een dergelijke hitge functie ge zamenlijk worden vervoerd in één auto. met slechts éej. .n begeleider, die dan bovendien nlog moet chauf feren. Tussen het „o-ngeluk" en de bekendmaking door IRadio Oeganda verliepen 16 uur. VoDgens het Kenia- se dagblad Daily Nartion zijn de drie mannen afgemaakt-door Oegansese militairen, en zijn hun met kogels doorzeefde lichamien later naar een lijkenhuis gebracht, dat door mili tairen wordt bewaakt. Het tijdsver loop was nodig om ihet auto-ongeluk te esceneren, als ddkmantel voor de moordpartij, aldus de krant van morgen. i BRUSSEL(ANP) - De Sowjet-Unie ls bereid met de Europese Ge meenschap een kader-akkoord af te sluiten over de visserij. Daarbij zul len de Russen met Ingang van 1 april hun visvangst in de Europese wateren belangrijk beperken. De Sowjet-minister voor visserijzaken heeft dat gisteren in Brussel gezegd. Premier Jitzak Rabin zei dat hij „zeer, zeer tevreden" was nadat hij met Vance had gesproken. Een Is raëlische regeringsfunctionaris zei gisteren: „Wij zijn erg gelukkig met de wijze, waarop het bezoek is verlo- Een. We weten dat Vance is vertrok- en met een duidelijk en nauwkeu rig begrip van wat de Israëlische positie is." De Amerikaan, die gisteren naar Egypte vloog, heeft zelf zijn reis door het Midden-Oosten omschreven als een „tocht om feiten te verzamelen". Uit de stemming in de Israëlische regeringskringen krijgen de corres pondenten ook de indruk dat hij zich vooral op luisteren heeft toegelegd (ADVERTENTIE) KOM NAAR HET KONGRES OVER ONBEKENDE POLITIEKE GEVANGENEN zat.19febr.T7 15.00-2100 uur vrije universiteit amsterdam AMNESTY INTERNATIONAL Giro 45400 en nog geen nieuwe ideeën naar vo ren heeft gebracht. Niets nieuws In de officiële verklaringen die er in Israël zijn uitgegeven, is ook niets nieuws te bespeuren. De VS en Israël hebben gezegd dat de conferentie over een vredesregeling voor het Midden-Oosten dit jaar in Oenève moet worden hervat. Maar over de vraag hoe de Palestijnen in Genève moeten worden vertegenwoordigd, hebben Vance en Rabin zich niet uitgelaten. Deze Palestijnse verte genwoordiging is wel zo ongeveer het belangrijkste probleem dat moet worden opgelost voordat de confe rentie kan worden hervat. Als de meningsvorming over dit deli cate punt bij de nieuwe Amerikaan se regering wat verder is ontwikkeld, kan er wel degelijk wrijving ontstaan tussen de VS en Israël. Het avondblad Ma'arlv zinspeelde daar gisteren ook op toen het in een hoofdartikel het optimisme wat pro beerde te temperen „Het ontbreken van meningsverschillen over de ba sisstellingen moet ons niet tot de illusie leiden dat de Verenigde Sta ten Israël voor altijd met rust zullen laten." aldus Ma'ariv. Vance vloog gisteren van Israël naar Egypte, waar hij al direct een lang onderhoud had met zijn ambtgenoot Fachmi. Voor de vorige Amerikaan se regering was Egypte het be langrijkste steunpunt in de Ara bische wereld en Vance liet er geen twijfel over bestaan dat daarin geen verandering is gekomen. Bij zijn aankomst liet hij zich zeer lovend uit over de Egyptische president. „Wij in de Verenigde Staten hebben het grootste respect en de grootste be wondering voor president Sadat, een man met visie en een staatsman die leiding geeft aan het streven naar een duurzame en blijvende vrede en beter economisch leven voor zijn volk," aldus Vance. Met dat laatste gaf Vance wat morele steun aan Sa- dats pogingen de Egyptische econo mie wat te stimuleren. De grote pro blemen die hij daarbij heeft liepen vorige maand nog uit op een massaal oproer in de Egyptische grote ste den. Egypte krijgt dit jaar ongeveer voor één miljard dollar aan steun uit de VS. Palestijnen Wat het eigenlijke conflict in het Midden-Oosten betreft, hopen de Arabieren dat de nieuwe Amerikaan se regering wat meer oog zal hebben voor de Palestijnse verlangens. Het invloedrijke Egyptische dagblad Al Achram wees daar gisteren nog eens duidelijk op. Het blad herinnerde er aan dat Vance de Amerikaanse ver plichtingen tegenover Israël had be vestigd en knoopte daaraan vast: „Laat hem, in het belang van de wereldvrede, een zelfde verplichting uitspreken voor het voortbestaan en de veiligheid van andere partijen in het conflict in het Midden-Oosten, met name de Palestijnen door James Dorsey Vandaag begint in de aula van de Vrije Universiteit van Amsterdam een congries van Amnesty International over gevangenen en over de schending van de mensenrechten iin Iran. Over dit congres is nogal wat te doen geweest omdat een organisatie die zich de Iraanse Consumentenbond noemde plotseling tot een boycot van Nederlandse produkten opriep wanneer het congres in Nederland doorgang zou vinden. Amnesty International, de organisa tie die opkomt voor politieke gevan genen. heeft wel degelijk reden om zich over de situatie in Iran zorgen te maken. Want de sjah regeert daar. met behulp van de geheime dienst SAVAK, met ijzeren hand. Onbe kend is precies hoeveel mensen in Iran om politieke redenen gevangen zitten. Amnesty meent dat tussen de 25.000 en 100.000 mensen in het kei zerrijk van de sjah wegens hun poli tieke gezindheid achter tralies moe ten leven. Bovendien zijn in de afge lopen 23 jaar duizenden mannen en vrouwen, met of zonder proces, te recht gesteld. In deze periode zijn gemiddeld vijftienhonderd mensen per maand aangehouden. Martelingen Aanhouding in Iran betekent vrijwel altijd het ondergaan van de meest gruwelijke martelingen. Met name Intellectuelen die een van de meest gevaarlijke groepen voor het regiem van de sjah vormen, worden hard aangepakt. Het voorbeeld van de Iraanse professor Reza Baraheni, die nu in de Verenigde Staten in bal lingschap leeft, spreekt boekdelen. Baraheni werd in september 1973 gearresteerd omdat hij een boek had geschreven over de sociale en histo rische disintegratie in Iran, over de onderdrukking van vrouwen en over de problemen van de nationale min derheden in zijn land. Over zijn ver blijf in de handen van de SAVAK vertelt hij: „De martelingen op de tweede dag van mijn arrestatie be stonden uit 75 slagen met een ge vlochten zweep op de voetzolen. Ook werd ik op mijn handen geslagen. De hoofdmartelaar nam mijn kleine vin ger en brak die. Hij vertelde mij dat hij elke dag een vinger zou breken. Toen werd mij gezegd dat mijn vrouw en dertienjarige dochter voor mijn ogen zouden worden verkracht wanneer ik geen bekentenis zou af leggen. Daarna werd een pistool te gen mijn hoofd gehouden en de hoofdmartelaar, dr Azoudi, maakte zich gereed om te schieten. En inder daad ik hoorde het geluid van een schot en raakte bewustellos. Toen ik weer bij kwam werd ik door iemand ondervraagd, die zich dr Rezwan noemde De ondervraging duurde sa men met de psychologische marte lingen en het af en toe in elkaar geslagen worden 102 dagen. Daarna werd ik vrij gelaten." Waarom niet? Het verhaal van Baraheni is dage lijkse praktijk in de gevangenissen van de SAVAK ondanks het feit dat Iran een van de ondertekenaars is van de verklaring van de rechten van de mens. Maar dit is niet zo verba zingwekkend wanneer men kijkt wat de sjah zelf hierover te zeggen heeft. Door een westerse journalist ge confronteerd met berichten over martelingen in zijn land antwoordde hij: „Martelingen! Waarom zouden wij niet dezelfde methoden mogen gebruiken als jullie Europeanen? Het raffinement van de marteling, ook dat hebben we van jullie ge leerd." Ook het ontbreken van de democratie in zijn land ontkende de sjah niet. „Ma:ax", antwoordde hij. „kijkt u eens. om hervormingen door te zetten, moet men nu eenmaal au toritair zijn." Het „autoritair zijn" betekent in de praktijk dat da SAVAK, die in 1957 werd opgericht met het doel „de veiligheid van ihet land te waarbor gen en elke samenzwering te voor komen die in zou gaan tegen het algemeen belang," een bijna onbe perkte macht in Iran geniet. Het hoofd van de SAVAK wordt door de sjah benoemd en is rechtstreeks aan hem verant'ivoording verschuldigd. Geen proces Niet alleen worden politieke gevan genen in Iiran zwaar gemarteld, zij hebben ooit nauwelijks kans op een eerlijk proces. Politieke processen worden door militaire rechtbanken achter gesloten deuren afgehandeld. Zij wordtin geleid door officieren van de SAVAK. De dossiers zijn eveneens wan de geheime dienst. Gevangenen hebben noch het recht om eigen getuigen op te roepen noch het recht «op een kruisverhoor. Als verdediger kan de beklaagde kiezen uit een lijst van namen die hem door de rechtb ank wordt voorgelegd. De ze lijst bestaat uit oud-officieren, die vaak geeji juridische scholing heb ben. Overleg tussen de beklaagde en zijn „verdediger" is slechts mogelijk tijdens tff.- laatste tien dagen voor het proces. Om dergelijke zaken voor de buitenwereld te verbergen wordt sinds 1972 aan internationale waarnemiers de toegang tot de pro cessen in Iran verboden. i Volgens een verleden jaar uitgevaar digde nieuwe wet kan elke politieke activiteit die zich tegen het regiem keert met de doodstraf of levenslan ge gevangenis worden bestraft. Poli tieke activiteit betekent in feite het organiseren van activiteiten tegen het regiem of lidmaatschap van een in Iran verboden organisatie. Voor sommigen van degenen die door de SAVAK-rechtbanken in Iran werden veroordeeld, bestaat de mogelijkheid van strafverminde ring. Strafvermindering wórdt ech ter alleen van toepassing verklaard, wanneer men zich heeft verplicht om voortaan met de SAVAK samen te verken. Onder meer op deze ma nier heeft de SAVAK een apparaat van veertigduizend vaste medewer kers opgebouwd. Geschat wordt dat ongeveer drie miljoen Iranezen bij tijd en wijle informaties aan de SAVAK ver strekken. Het resultaat is dat men zich in Iran nergens veilig kan voe len. De ogen en de oren van de SAVAK zijn overal, in hotels, taxi's, scholen, buitenlandse ambassades en maatschappijen, fabrieken, prak tijken van artsen en zelfs in studen tenhuizen en restaurants waar stu denten tijdens hun studie in het buitenland leven en eten. Centrum in Genève Dit laatste ls vooral gebleken bij de bezetting van de Iraanse ambassade in Genève in juni verleden jaar. De bezetters wisten toen documenten te bemachtigen waaruit de activiteit van de SAVAK in het buitenland bleek De ambassade in Oenève diende als het Europese hoofdkwar tier van de organisatie. Vanuit dit hoofdkwartier worden inlichtingen verzameld over de vijftienduizend in Westeuropa studerende Iraanse stu denten en worden groepen die zich tegen de sjah richten geïnfiltreerd. Enige tientallen leden van de Iraanse studentenvereniging betogen op de Dam in Amsterdam tegen het in hun ogen fascistische regime van de sjah. Zo is het mogelijk dat studenten of professoren die in het buitenland verbleven, naar hun land terugkeren en daar met een dossier worden ge confronteerd waarin al hun activi teiten en kontakten in het buiten land staan opgesomd. Velen van hen worden dan bij hun terugkeer met een opgepakt. Om de aandacht te richten op al deze misstanden voerde Amnesty Internationa] een campagne vanaf eind Januari die vandaag en morgan met het congres in Amsterdam wordt afgesloten. Op dit congres zullen Iran-deskundlgen in besloten zitting zich over de schending van de mensenrechten in dat land bui gen. Enkele ex politieke gevange nen zijn uitgenodigd om te komen, maar men twijfelt of zij inderdaad aanwezig zullen zijn Morgenmiddag ls een openbare zitting waarop on der meer het Engelse parlementslid William Wilson, enkele internationa le Juristen en Anton Constandse het woord zullen voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7