a i 'Soms zou je wel met de mensen willen winkelen' i tekening van een v Commentaar Orakeltaal Gezins Begrotings Instituut helpt'rondkomen' -I Niet meer zendtijd voor de TROS pisuisse over de „berlin" slachtoffers berging Zacht en stendig onbe- 1929 fl ooggetuige het weer /RIJDAG 18 FEBRUARI 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet5 0 iOl ie hi u no ok hi ïcteu mvel 'ie hj i De opmerkingen die CDAlijsttrekker Van Agt wel of niet zou hebben ge maakt over de kandidatuur van dr. J. Zijlstra voor het minister presidentschap van het volgende kabi net, hebben een verbazingwekkend ver volg gekregen: het blijkt dat de voorzit ter van de Tweede Kamer dr. A. Von deling het zich heeft veroorloofd de heer Zijlstra schriftelijk te verzoeken, zich publiekelijk van een toekomstig premierschap te distanciëren. Waar bemoeit Vondeling zich eigenlijk mee? Hij herinnert in verklaringen te genover de publiciteitsmedia aan af spraken die hij destijds als minister van financiën met Zijlstra zou hebben ge maakt toen hij deze voordroeg als presi dent van de Nederlandse Bank. Vonde- lings eigen memoires doen intussen twijfel verrijzen over de vraag in hoe verre hier echte afspraken waarbij de ene persoon de andere iets belooft in het geding zijn. Maar afgezien daarvan: Vondeling is al een hele tijd geen minis ter van financiën meer. Personen die hij tien jaar geleden heeft benoemd of voorgedragen, werken thans onder ver antwoordelijkheid van het huidige kabi net en van de huidige minister van financiën. Op die titel kan Vondeling zich dus niet met Zijlstra verstaan. Het briefje van Vondeling dat Zijlstra na zijn vakantie op zijn mat zal aantref fen, kan ook niet worden beschouwd als zomaar een kattebelletje van Anne aan Jelle. Het is immers door toedoen van Vondeling zelf dat dit initiatief in de publiciteit is gekomen en de afzender is nu eenmaal voorzitter van de Kamer of ons dat nu aanstaat of niet. Het is die betrekking die Vondeling toegang tot de publiciteit verschaft en het is dan ook met die achtergrond dat hij Zijlstra heeft verzocht, openlijk te verklaren dat hij geen ministerpresident meer wil worden. Blijkbaar gaat Vondeling ervan uit dat de voorzitter van de Kamer tevens is ingehuurd om dienst te doen als orakel voor staatsrechtelijke en parlementaire gewetensvragen. Maar dan hanteert hij toch noirnen en regels die hij zelf heeft verzonnen en waarvan geenszins kan zijn gebleken dat zij gemeengoed zijn. Dat de president van de Nederlandsche Bank verstandig doet, zich niet recht streeks met de dagelijkse politiek te bemoeien en dat hij het niet kan maken zich indiefunctiete melden als kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, is een waarheid als een koe. Bijna net zo duidelijk is wat ons betreft dat een voorzitter van de Kamer niet zo eigenwijs moet zijn om zich op te werpen als het geweten van de natie. Maar dat het presidentschap van de Nederlandsche Bank een soort eindrang is, dat de bekleder ervan zich qualitatc qua voorgoed als uitgeschakeld moet beschouwen voor welke functie dan ook in de politiek, dat hij zo'n functie niet meer mag ambiëren en er niet meer voor mag worden voorgedragen dat is volkomen nieuw. Het staat nergens zwart op wit, noch in ons geschreven staatsrecht, noch in de instructie van de bankpresident. Ook heeft Vondeling te kennen ge geven dat volgens de geldende politieke verhoudingen en inzichten een minister president niet zomaar van buiten de politiek kan worden binnengehaald. Hij bedoelt daarmee kennelijk: iemand die niet ergens op een verkiezingslijst heeft gefigureerd, kan geen premier meer worden. Maar ook dat is een richtlijn die Vonde ling uitsluitend aan zijn eigen persoon lijke gedachtenleven kan ontlenen. De heren Den Uyl, Van Agt en Wiegel de mannen die wij bij de komende verkiezingen schijnen te moeten zien als de grote drie om wie het begonnen is staan niet als kandidaat-premier, maar als kandidaat-lid van de Tweede Kamer op de verkiezingslijst. Of één van hen premier zal worden, kan pas na de verkiezingen worden beoordeeld. Maar de keuze is niet tot deze drie beperkt en dat is maar goed ook sinds de politieke partijen als die van Vondeling hardnekkig proberen om staatsrechte lijke regels te stellen die zij zelf hebben verzonnen. door Willem Schrama Besteding van een modaal inkomen ROTTERDAM. Een man en een vrouw mochten drie wensen doen. Ze lagen er nachten van wakker, zonder tot een besluit te komen. Piekeren en piekeren, uit angst iets over het hoofd te zien. De misstap voltrok zich achter het gasfornuis, toen de vrouw in een ogenblik van onnadenkend heid mompelde: „Daar zouden we eigenlijk een lekkere worst bij moeten hebben. Pats, daar siste er een in de braadpan. De man boos: „Ik wou dat die worst je neus uithing!" Hetgeen geschiedde. Men raadt het al: de derde wens moest worden opgeofferd om dit ongemak te verhelpen, en even arm als vroeger leefde het paartje voort. Moraal: wensen is moeilijker dan men denkt. Blijf binnen de perken van het mogelijke. Bovenstaand vertelseltje is af komstig uit de brochure „Zo komt u er", een uitgave van het Gezins Be grotings Instituut (GBI), dat na de oorlog door de Bondsspaarbanken werd opgericht en dat zich sindsdien toelegt op het geven van voorlich ting over een zo goed mogelijke be steding van het gezinsinkomen. Ja renlang heeft dit bureau een betrek kelijk rustig bestaan kunnen leiden, maar de alles overheersende wel- vaartsdrang van het afgelopen de cennium (elektronisch orgel, zoon op tennissen, huizen kopen, en niet te vergeten onze heilige koe op vier wielen) heeft het GBI handenvol werd gegeven. Zo ziet een GBI-gezinsbegroting voor een modaal inkomen eruit. Het gezin bestaat uit man, vrouw en twee kin deren van zes en acht jaar. Het netto inkomen per maand bedraagt (inclu sief kinderbijslag) 1770 gulden. 270. 7. 22. 1. Rondkomen, dat blijkt de acute ge zinsstoornis van de jaren zeventig. Vooral degenen die „terug moeten" lijden eronder: echtparen die door de komst van een baby hun salaris ge halveerd zien, of heel actueel gezinnen die het als gevolg van Speerpunt '77 met vijftig gulden per dag moeten doen. Besparingen VASTE LASTEN Huur Onroerend goedbelasting Motorrijtuigenbelasting Aanvullende ziekteverzekering Begrafenisverzekering Brand- en inbraakverzekering Wettelijke Aansprakelijkheidsverzekering 3,ö W.A. voorde auto 15.2 School-, les- en studiegeld f 15,- Lectuur, abonnementen 14,— Bijdragen en contributies 16.9 Omroepbijdrage f 9,- Gas, elektriciteit, water, reinigingsrecht 130.- Telefoon 40,- SPAARPOSTEN Aanschaf kleding en schoeisel 160,- Aanschaf en onderhoud inventaris f 80,- Sparen voor auto of aflossing lening f 135. Onderhoud bestaande auto 50, Sparen: of onvoorzien 13, HUISHOUDGELO Voeding 16,50 per dag) 500, Snoep, gebak, dranken 25, Toilet-, was-, schoonmaakartikelen, stomerij f 25, Glazenwasser 4, Brandstoffen auto f 100, Kleding- en schoenreparaties, kapper, geschenken, giften, openbaar vervoer, uitgaan, zakgeld, postzegels, bloemen, enz. 100, TOTAAL 1769,90 Totaal vaste lasten per maand 577,90 Totaal reserveren voor spaarposten 438,— Totaal huishoudgeld f 754,— Voor informatie over gezinsbudgette ring kan men zich wenden tot het Gezins Begrotings Instituut, postbus 1046, Rotterdam. Telefoon 010-657106. Mevrouw Steens: ,,Aan reserveren komt men niet toe heet Pie ig on z< lam P_ Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM blijft bij zijn beslissing om de TROS de gevraagde extra zendtijd niet te geven. Dit deelde hij gisteren tijdens het mondelinge vra genuurtje in de Tweede Kamer mee. De TROS vroeg om meer zendtijd, vanwege het grote ledental, belang rijk meer dan 400.000, de huidige grens voor de omroepen. Volgens de omroepwet kan meer zendtijd gege ven worden als een uitzonderlijk groot ledental aanwezig is. Maar het moet dan wel anderhalf tot twee maal zo veel zijn als van de andere omroepen. Gelet op het ledental van de AVRO (765.000) en van de KRO (562.000) kan niet gezegd worden dat de TROS met 700.000 leden aan het eind van vorig jaar recht heeft op meer zendtijd, zei de minister. GBI-consulente mevrouw Steens hakt dagelijks met dat bijltje: „De algemene klacht is dat men aan reserveren moeilijk of helemaal niet toe komt. En toch geloof ik dat het wèl mogelijk is. Komen mensen met die moeilijkheden, dan maken we een gratis gezinsbegroting voor ze, en je staat er versteld van op hoe veel posten besparingen mogelijk zijn. Het gaat bij ons niet zo zeer om cijfers, maar om de methode. Als je alleen al ziet hoeveel geld er verspild wordt aan te dure en vaak ook ver keerde voeding. Wij hanteren altijd de Schijf van Vijf van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, dus uitgaan van wat een mens nodig heeft, en dan blijkt die voordelige voeding er best te zijn. Als ik een huisvrouw aan de telefoon heb die een voedlngspost van 16,50 per dag veel te laag vindt omdat ze op maandag witlof met hamlappen ser veert, dan permitteer ik me toch de opmerking dat zulks toch echt een zondags maaltje is. Spinazie met harde eieren kan voor een keertje natuurlijk ook. En als er dan nog een met melk bereid nagerecht is, dan heb je voor die dag al je be langrijke voedingsstoffen binnen. Prijsbewust „Ik ben trouwens blij dat de da mesbladen de laatste jaren aan dit soort zaken ook enige aandacht be steden. Want dit alles kan leiden tot wat meer prijsbewust inkopen doen. Je komt er niet toe, maar soms zou Je wel eens met de mensen willen gaan winkelen. Niet afwijken van het boodschappenlijstje, en dé ver borgen verleiders in supermarkten weerstaan. En dan een kasboek bij houden. Veel mensen willen er niet aan, maar het is de enige manier om elke maand zonder problemen één twaalfde van Je jaarlijkse vaste las ten te reserveren. Dan zit Je niet omhoog als straks die all-risk verze kering van de auto om de hoek komt kijken". De praktijk van mevrouw Steens leert dat de meeste financiële moei lijkheden zich voordoen bij de gene ratie van direct na de Tweede Werel doorlog. „Daar vallen de meeste bui len, bij mensen die in welvaart tel kens vooruit zijn gegaan en alle wensen thuis ingewilligd kregen. Nu, door de nivellering, moeten ze wel eens nee gaan zeggen. Precies in een periode waarin ze zelf met op groeiende kinderen zitten. Dat blijkt voor elk gezin moeilijk. Vroe ger waren de kinderen te verrassen met eetflpeeltje, nu is het een ten- nisuitrusting. Dat is moeilijk, vooral als je zelf gewend bent om voortdu rend maar uit die ruif te eten." „Wat wij dan belangrijk vinden, is dat er in het gezin over die financiële problemen wordt gepraat. Als de zoon een bromfiets wil, ben je er als ouder niet om onmiddellijk nee te zeggen. Maar leg het probleem dan op tafel. Stel een prioriteitenlijstje samen en kijk wat er het eerst aan de beurt komt: de wasmachine van moeder of de brommer van de zoon. Op die manier kweek je begrip voor wat kan en niet kan." Openheid „Ik krijg weieens vrouwen aan de telefoon die niets van het inkomen van de man afweten. Die denken dan dat ze te weinig huishoudgeld krijgen. Daar kan ik niets over zeg gen, maar ik adviseer ze altijd zich daar eens in te verdiepen. De tijd is toch voorbij dat we geheimzinnig moeten doen over ons inkomen? Al leen als die openbaarheid er is, ben je in staat om een gezinspot te kwe ken. In het begin is dat moeilijk, maar wie het volhoudt heeft geen last meer. Dan pas kun je zien dat de maandelijkse vaste lasten de veertig procent van het netto-inkomen be slist niet mogen en behoeven te overschrijden, wil Je een redelijke spaarpost creëren." De auto heeft volgens mevrouw Steens ook geen bezwaar te zijn: „Vroeger zei ik altijd, als Je hem niet kunt onderhouden, moet je er niet aan beginnen Maar ik ben wijzer geworden. Het openbaar vervoer mag dan goed geregeld zijn, dat familiebezoekje in Groningen komt in de praktijk zonder auto nauwe lijks aan bod. Maar ik zeg wel: het is kiezen of kavelen. Begroot de kos ten voor onderhoud en brandstof, en offer er een andere post voor op, anders komen er moeilijkheden En als er mensen zijn, die dat financieel allemaal makkelijk kunnen bolwer ken, dan is dit mijn stokpaardje overweeg eens wat voeding te schen ken aan de Derde Wereld. Voor veer tig gulden laat je een kind mee eten." Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ^..p*eaes laat'k Je d't ze&&erw..1k zei vanmon^einog T'%'m als ik em er nou niet uitgooirijden we vozend jaar in ee* WRdk „Het was in den morgen van donderdag den 23ste Februari 1907, omstreeks half tien, juist toen het dagelijksch bureaule ven voor zover men daarvan bij een dagblad spreken kan een aanvang zou nemen, dat uit Rotterdam een telegram binnenkwam, luidende: Vol gens hier in den loop van den morgen ontvangen telegra- phische berichten is de inko mende Harwichboot Berlin te ongeveer 6 uur op het Noorder- hoofd van den Nieuwen Water weg gestrand". Zo begint het ooggetuige- verslag (ook toen al mèt zet fout, want die donderdag was het de 21ste) van „De hun geheugen hebben ver- strekt, blijkt niet overal pre cies te kloppen. Behalve de heer Havenaar hebben nu ook ir. Burger uit Doorn, mevrouw Rijnveld uit Haarlem en me vrouw Hortensius uit Hoek van Holland daar nog een en ander aan toe te voegen. Zowel de heer Havender als de heer Burger wijzen er op, dat er tot de laatste oorlog twee verbindingen met Engeland weren. Je had de dagboot van Vlissingen naar Folkstone, van de S.M. Zeeland. Die had dus niets met de ramp te ma ken, want de Berlin was een nachtboot die tussen Harwich en Hoek van Holland voer, een Schipbreuk van de Berlin, het onderneming van de Engelse volledig verhaal van de scheepsramp aan den Hoek van Holland, door J. Louis Pi- suisse, den Verslaggever van het Algemeen Handelsblad" (en later de grote cabaretier). Dankzij dit vlak na de ramp uitgegeven boekje, maar nog meer dankzij de heer Have naar uit Badhoevedorp die zo'n oud exemplaar heeft ge vonden en aan ons uitgeleend, kunnen we ten slotte de ware toedracht rondom deze tra gische gebeurtenis doorgeven. De informatie die verscheide ne lezers ons meestal uit Great Eastern Railway. Ir. Burger voegt daar nog een derde (Nederlandse) verbin ding aan toe, die van Rotter dam naar Londen en omge keerd ging. Al die diensten zijn na de oorlog samenge gaan, waaruit die ene be langrijke dienst Harwich- Hoek van Holland (nu van de Engelse spoorwegen) is over gebleven. ?*L?ïrli? ié Postboot weet de heer Havanaar. en de zeer ervaren kapitein Prect- fi he' dan ook wder loods. Ondanks de storm pro- beerde hij als enige de haven binnen te lopen. Dat zelfvertrouwen werd hem noodlottig: de Berlin kwam dwars over de Noorderpier te liggen. „Het verhaal wil", al dus de heer Havenaar, „dat de passagiers toen te veel naar één kant gingen, met gevolg dat het schip middendoor brak en een groot gedeelte van de mensen met dat deel van het schip in de Nieuwe Water weg ten onder ging". Bloembollenexporteur Her man Baartman uit Sassen- helm was onder de slachtoffers van de Berlin. De heer Have- naar hoorde het verhaal recht streeks van zijn ouders, die in die tijd in Sassenhelm woon- den. Mevrouw Rijnveld schrijft ons over dezelfde heer Baartman, haar vaders beste vriend en voor haar 'oom Baartman'. Ze herinnert zich het ongeluk goed, omdat het een paar dagen voor haar vier de verjaardag gebeurde. Thuis was alles even somber: haar ouders in het zwart en de lui ken vier dagen dicht tot na de begrafenis. Als troost kreeg ze haar verjaardagscadeautje eerder. Volgens verslaggever Pisuisse had de Berlin, inclusief beman ning, ongeveer 160 mensen aan boord. In Hoek van Holland, waar nog veel herinnert aan de ramp, beschikt men achteraf over nauwkeuriger gegevens. Mevrouw Hortensius vertelt dat er geen 160, maar 139 men sen op de Berlin waren. Van hen zijn er vijftien (tien passa giers en vijf bemanningsleden) gered. Maandag is er in Hoek van Holland een herdenking van de dan precies 70 Jaar oude ramp. Om elf uur is er een korte bijeenkomst bij het red dersmonument aan de Bergha- ven, en in „De Hoeksteen" is er een tentoonstelling van foto's, boeken, geschriften, overblijf selen en persoonlijke herinne ringen over, van en aan de Ber lin. Tot en met woensdag open HETaVVEER door Hans de Jong Atlantische stromingen win nen verder terrein. Een zwak front dat in de nacht van woensdag op donderdag dood liep over noord Neder land gaf het eerste stootje tot de verdrijving van de koude lucht. (Eelde gistermiddag acht graden Celsius, Hanno ver tien graden). Een actieve re randstoring nu via noord west Ierland op weg naar Schotland en verder naar het noordoosten maakt het kar wei verder af. Vergezeld van regen is een warmtefront gis teren in dc loop van de dag Nederland van het zuiden en zuidwesten uit genaderd waardoor de temperatuur vandaag en morgen terug is op een middagniveau van acht tot tien graden. Gistera vond meldde Roosendaal al acht graden. In midden- Europa was het ook bepaald niet koud met Salzburg op negen graden tegenover Sleeswijk plus twee maxi maal, Kopenhagen min één, Helsinki min zes graden. Vooral waar het zonnetje vandaag doorbreekt achter het regengebied zal het aan genamer aanvoelen dan de afgelopen dagen. De randde- pressie van 980 millibar lever de gisteren in Ierland vrij veel regen af: 28 millimeter was de grootste hoeveelheid in twaalf uur gemeten in Ma- lin Hea in Noord Ierland, een station ten noordwesten van Dublin meldde achttien, Cork aan de zuidkust elf mil limeter. Ook de kou in Skan- dinavië wordt bedreigd en zal moeten terug wijken. Een eerste aanwijzing hiervoor vormde gisteren al het door komen in de hogere niveaus van een westelijke stroming. Om zeven uur donderdag morgen waaide boven zuid west Zweden tot op de hoog te van op zijn minst twaalf kilometer de wind al om naar het westen, boven zuidwest Finland was dat het geval tot acht 8 negen kilometer, daar boven was de wind toen nog noordoostelijk Maar het sterke hoge druk gebied van 1050 milibar boven Rusland begint zijn greep op de Skan- dinavische landen meer en meer te verliezen. Ook voor het komende week einde (carnaval) is voor Ne derland een overwegend zacht weertype met middag- temperaturen tussen acht en tien graden maar wel met de mogelijkheid van periodieke regen- of buienstoring. Tus sentijds kan het opklaren en van tijd tot tijd zal er vrij veel wind zijn. Het hogedrukge- bied bij zuidwest Portugal (1025 millibar) handhaaft zijn voorjaarspositie maar bijzon der warm was het gistermid dag niet in Spanje, hooguit 17 19 graden aan de Costa del Sol. Een ander maximum boven Labrador (1018 millibar) neemt in betekenis toe en verder worden wat hogere ba rometerstanden vermeld uit het oosten van de Verenigde Staten: 1020 tot 1023 milli bar. Aan de oostzijde van het maximum vroor het daar gis teren bij noordwesterwind vrij uitgebreid en stevig bij veelal heldere lucht Hier een opgave van nachtelijke tem peratuurwaarden met tussen haakjes daarachter de stan den op dezelfde stations van afgelopen zondag: Charlston min twee. (plus 14), Kaap Hatteras -1 (cl6), Washington -6 6), Boston -8 (+2), Buffa lo -12 +4), Portland -15 1). Grindstone, Brianstone, Quebec -7 (-16), vliegveld Gander -4 (-14), Lake Eon -12 (-28) en Goose, New Found- land -9 (-27), Koral Harbour in noord west Canad -29, de Bermuda-eilanden +16 graden. Hoewel het in oost- Canada gisteren wat minder hard vroor, is de winter in het oostelijke deel van de Ver enigde Staten nog steeds niet aan de kant en dus zal de produktle van oceaandepres sies met reisplannen naar de Britse eilanden of IJsland ook wel doorgaan. max neerslag Wat had het weer te bieden op 15 februari? Let wel opnieuw achttien graden vorst. Maandag de elfde lag de Merwede nog open Dinsdagochtend zette het ijs zich vast en s'avonds reden vrachtauto's van Dordrecht naar Zwijndrccht. De Moer dijk is één ijsvlakte, doch ijs beren zijn alleen in Artls ge signaleerd. Veel bomen zijn door de kou opengebarsten. Op de Roermondse Coöpera tieve Eiermijn zijn 15.000 eie ren bevroren De markt op de Prinsengracht in Amsterdam is vanwege de kou niet door gegaan. Bij Roermond ook veel vastgevroren eenden, die met het ijs de Maas afdrijven. Verder veel hazen en konij nen vastgevroren langs de wegen. De ijsbanen vrijwel allen gesloten De vuilnislie- den zijn niet verschenen. In Venetië hebben de IJsbrekers druk werk met het openhou den van de kanalen. In Lon den 250.000 huizen zonder water. Enhet einde van de koudegolf is niet in zicht. Hoogwater zaterdag IB februari Vila- slngen 239-15.02. Harlngvllelslulzen 3 02-15 18, Rotterdam 4 45-17 20, 8che- venlngen 4.02-11.14, IJmulden 4.35-16.47, Den Helder S 31-21 01, Har llngen 10.59-23.12, Delfzijl 0.23-1J 03 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder R'dam Twente Vlissingen Zd-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berllja Bordeaux Brussel Frankfort Oenève Helsinki Innibrdck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parlji Rome Spilt Stockholm Wenen ZQrlch Casablanca Istanboel Lai Palmas Naw York Tel AyIt Tunla weer temp 7-19 uur regen 7 0.1 regen 7 0,3 regen 1 0.1 zwaar bew 8 0 regen 8 1 geheel bew 6 0 regen 1 geh. bew 7 0 regen 7 2 regen 8 1 geh. bew 6 0 zwaar bew zwaar bew 15 0 zwaar bew 6 0,2 regen 15 0,4 geh bew 8 1 regen 6 0 geh bew 7 8 zwaar bew. -6 0,3 geheel bew 8 0 motregen 1 0.1 licht bew 13 2 regen 9 0 regen 10 3 geheel bew. 3 geheel bew 12 0 licht bew. 20 0 regen 16 0 geheel bew 7 0.1 mist 14 0 geheel bew -7 0 zwaar bew. 12 2 onbewolkt 13 2 onbewolkt 12 0 onbewolkt -6 0.2 regen 0 zwaar bew 5 7 regen 16 0 geheel bew 11 9 19 0 half bew licht bew 17 0 17 0 Geen verslaggever werd bij de overlevenden toegelaten. Maar goed ook, schrijft Pisuisse, want „de arme menschen wer den toch al dien eersten tijd van hun veiligheid door de her innering aan de dagen, op het wrak doorgebracht, vervolgd als door spoken. Volgaar ne voldeden de verslaggevers dus aan den last, zich van de patiënten verwljders te hou den". Ze hadden trouwens ge noeg te verslaan, want de ver dronkenen moesten nog gebor gen worden. „Dit bergen van de lijken was noodig, allereerst wijl de reederij daartoe ver plicht is, tweedens wijl het voor de identificatie noodig was, ook met het oog op even- tueele civielrechtelijke proce dures, eindelijk wijl het ronddrijven van lijken natuur lijk nadeellg moest worden ge acht voor de volksgezond heid". Pisuisse beschrijft dan hoe de bergers haast onver schillig werken na zoveel da gen misère:en nu werden dc lijken met touwen afge voerd en op de lorrie geladen. Geladen, Ja, dat Is het rechte woord Hoe verhard raakt men ln de ellende: ze werden niet eens meer geteld, die lijken, alleen matr gepast, nu eens het hoofd vooruit, dan weer de beenen, om tc zkr. hoe ze het best op den wagen gingen". Het rampschip „Berlin" in be tere dagen. De enige die op de eerste dag gered werd, was koopvaardij kapitein G. W. Parkinson. Hij stond op de brug bij gezag voerder Precious van de Ber lin, toen dat deel van het schip met alles en iedereen in de golven stortte. Uit voorzorg had Parkinson een zwemvest aangetrokken, waardoor hij al gauw weer boven water kwam. „Eerst trachtte ik", vertelde hij Pisuisse, „een groot stuk wrakhout te bereiken maar dat gelukte mij niet. Zee na zee sloeg mij over het hoofd. Een tweede maal zag Ik weer iets in mijn nabijheid. Ik slaagde er in het te bereiken en te grijpen. Het was een lijk, drijvend met het hoofd en de ledematen on der water. Toen ik dat had losgelaten, zocht lk weer iets anders en slaagde er eindelijk in een stuk hout te grijpen". Met dat stuk hout kon hij de aandacht van de reddingboot trekken, waarna hij half be wusteloos opgepikt werd „De storm die over onze stad buldert, er met schoorsteenen smijt en telephoonpalen omke gelt". was volgens Pisuisse „niet meer dan een lastige kwajongen vergeleken bij den Noordwester Orkaan op onze kusten, dien Titan losgebro ken uit zijn cyclopenhol, die het zeewater geeselt tot het woedend ln torengolven om hoog rijst.Het weer bleef slecht: „De nacht van Donder dag 21 op Vrijdag 22 Februari vlood heen met sneeuw- en ha geljachten, en 't gebulder van den Noordwester op de kust klonk als de hoonlach van een reus over de wanhopige pogin gen van zijn slachtoffer om aan zijn geweld te ontsnap pen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5