Schadeverzekeringmij. Bovemij gooit knuppel in hoenderhok ABN Broodindustrie houdt zich niet aan afspraken Staking kost haven Rotterdam tien miljoen per dag Vraag onze man in Athene. Prijsmaatregel groot probleem in bedrijven CNV komt op voor Belgen Levering onder minimumprijs Voorlopig geen toezicht regering fusies banken NAUWKEURIGE RAMING VAN SCHADE NU NOG NIET TE GEVEN Met verzekeringstarief voor personenauto's zonder BTW Algemene Bank Nederland Versnaperingsfabrikanten klagen: Omvang research in 1975 onveranderd De Gruyter eist bouwvergunning van Groningen )/S 1IJDAG 18 FEBRUARI 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 19/RH 21 58". 63 v, 7S'/« 16'', 48 'H 60". 15'/* 56.. id 49V, 10'/* 9'/. 10'/, 17/2 943.7C 225.2. 106.82 91.34 394.5. 396.14 907.4 112,10 100.92 14.10 114 00 101.00 180.00 502 50 156.00 366 00 434 00 180 00 162.00 5550 ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Schadeverzekering Maatschappij Bovemij, een 100 procent dochtermaatschappij van de Bovag, heeft de knuppel in het hoenderhok van de automobielassuradeuren gegooid. Dit door een belangrijke wijziging door te voeren in de tarieven voor de verzekering van personenauto's. Op grond van deze verandering gaan verzekerden, die de BTW kunnen afwentelen, een lagere cascopremie voor de verzekering van personenau to's betalen dan verzekerden die de BTW niet kunnen verrekenen. Een en ander houdt in, dat de Bovemij met een tariefsverlaging komt voor degenen, die de BTW afwentelen, die varieert van ruwweg dertig tot ne gentig gulden per personenauto per jaar. Zoals bekend, zijn de tarieven van de verzekeraars van personenauto's ge baseerd op de catalogusprijs van een auto inclusief BTW. Dit ongeacht of schade betaald wordt mèt of zonder de BTW. Wèl hanteren de auto assuradeuren voor vrachtwagens een tarief op basis van de catalogus- waarde exclusief BTW. Dit, omdat vrachtauto's praktisch altijd in de categorie bedrijfsauto's thuishoren, waarbinnen de BTW is te verre kenen. „Grote wanorde" In „Het Verzekeringsblad" zegt de voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Automobiel Assuradeu ren (NWA), de heer F. Jutte, over het besluit van de Bovemij, dat, in dien de automarkt de Bovemij zou gaan volgen, een „grote wanorde" te verwachten is. Hij voorziet chao tische gevolgen van dit nieuwe Bove- mlj-tarief en adviseert het gehele au toverzekeringsbedrijf deze premie- politiek niet te volgen. Voorts wijst de heer Jutte op de urgentie van een behoorlijk gemid deld premie-niveau. Het tarief van de Bovemij, zo zegt hij. betekent nl. een tariefsverlaging in een markt, waarin het premie-niveau de grenzen van het minimum al lang heeft over schreden. Volgens een woordvoerder van de Delta-Lloyd Verzekeringsgroep, een belangrijke auto-verzekeraar, zal Delta Lloyd niet overgaan op het systeem van de Bovemij. „En U mag wel aannemen, dat ook de andere grote auto-veizekeraars dat niet zul len doen". Als één van de redenen, waarom Delta Lloyd het bestaande systeem wil handhaven wijst men op de mo gelijkheid van knoeierijen. Zo kan het gebeuren, dat een auto, die op naam van een bedrijf staat en der halve zou vallen onder het lagere tarief van de Bovemij, „op papier of in de praktijk" in eigendom overgaat op naam van de berijder. Wanneer deze „vergeet" door te geven aan de maatschappij dat dit is gebeurd, be spaart hij zich een aardig bedrag aan premie, aldus Delta Lloyd. Niet te billijken Van de kant van de Bovemij- directie vernemen wij dat het be sluit om een wijziging door te voeren in de tarieven voor de verzekering van personenauto's niet moet wor den gezien als een zich afzetten te gen de andere autoverzekeraars. „Wij meenden echter, dat het niet langer te billijken was, dat de kwes tie van de BTW niet in de tarieven werd gecompenseerd". De reactie van de voorzitter van de NWA brengt men in verband met het feit, dat de automobielassura deuren ontevreden zijn over de ver hoging van de premies voor autover zekering, die minister Lubbers hen heeft toegestaan. Zij vroegen een verhoging van 20 procent, doch kre gen uiteindelijk toestemming voor niet meer dan 7 procent. De heerj. van Brummen. Direkteur van de ABN vestiging in Athene en Piraeus. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. 190 in totaal. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijfkent. De-elfde gedegen Nederlandse Mkenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Van Brummen uitstekend is ingevoerd in Griekenland. Een land dat vooral de laatste jaren 'n snelle economische ontwikkeling doormaakt. Scheepvaart vormt daarin een hoeksteen. Anders gezegd: voor u als ondernemer liggen er mogelijkheden. De heer Van Brummen geeft u graag advies daarover. Dit is zijn adres: Algemene Bank Nederland, 3, Paparigopoulou Street, KlafthmonosSquare, P.O. Box 2075. Athens(124).Telex:214082ofP.O. Box262, Piraeus. Telex:213347 U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren: 020-293823. Met ABN mensen kunt u op vele plaatsen in de wereld praten. Overigens is er, volgens de Bovemij, van een merkwaardige discrepantie sprake bij de automobielassuradeu ren. Zij passen het gedifferentieerde systeem van de Bovemij nl. wèl toe voor vrachtauto's, maar niet voor personenauto's. De schadeverzekering Maat schappij Bovemij bestaat 13 jaar. Zij verschaft aan 70 mensen werk. De omzet (ontvangen premie- guldens) bedraagt 18 miljoen gul den. Behalve met autoverzekering houdt de Bovemij zich ook bezig met andere vormen van schadever zekering. De premies, die worden gerekend voor autoverzekering lig gen, volgens de Bovemij „aanzien lijk lager" dan die van de andere autoverzekeraars. Voorts wordt ge werkt met een afwijkende risicore geling. Van een onzer verslaggevers UTRECHT „In alle publici teit over de loonperikelen wordt zo weinig over de prij- zenbeschikking (op grond waarvan in ons land geen loon kostenstijging mag worden doorberekend in de prijzen) ge praat. En die prijsmaatregel is inou nét het grote probleem van Ide fabrikanten." Dit zei de voorzitter van de Neder landse Vereniging voor de Suiker werk- en Chocoladeverwerkende In dustrie (Nevesuco) gisteren in Utrecht, op de persconferentie van de Zoetwarenbeurs. Wat de beurs zelf betreft deelde hij mee, dat die volgend jaar zal worden uitgebreid om niet nog eens gegadigden teleur te moeten stellen. Dan wordt de expositie gehouden in de Marijkehal van woensdag 15 t/m zaterdag 18 maart. Dit Jaar staan de tachtig exposanten nog in de parter re van het Beatrixgebouw en wel van woensdag 23 tot en met zaterdag 27 maart. In tegenstelling tot vorig jaar toen er drie beursdagen waren zijn er dit Jaar op verzoek van de deelnemers echter vier beursdagen voor de vakhandel (de groothande laren.) Prestatie De bedrijfstak heeft het in het afge lopen Jaar niet gemakkelijk gehad. Vooral de chocolade-bedrijven voel den de nadelige invloed van de lange warme zomer. Wat de verkopen In het eigen land betreft, konden nog geen concrete mededelingen worden gedaan; de export resultaten werden een „grote prestatie" genoemd, zeker in het licht van de hoge produktle- kosten in ons land en de zware inter nationale concurrentie. Intussen tonen de cijfers over de eerste negen maanden van vorig Jaar aan dat de uitvoer van chocolade (repen, bonbons en chocoladepasta) ln hoeveelheid gerekend, belangrijk steeg. De invoer nam eveneens toe. maar veel minder. Ook de hoeveel heid suikerwerken (waaronder kauwgom, drop en marsepein) die naar het buitenland ging nam toe, evenals trouwens de Invoer. De hoe veelheden banket, biscuits, koek en wafels die werd uitgevoerd daalde, ondanks de verdubbelde export naar Engeland. De import van al dit lek kers nam toe. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Het regerings- toezicht op fusies tussen ban ken en op belangrijke deelne mingen van banken in andere bedrijven gaat de eerstkomen de jaren nog niet door. Tegen de zin van minister Duisen- berg (financiën) heeft de Tweede Ka mer gisteren besloten de regering pas een taak in dit toezicht te geven zodra een algemene wettelijke rege ling voor overheidstoezicht op fusies rond is. De Kamer keurde gisteren de nieuwe „wet toezicht kredietwezen" goed. Bij deze gelegenheid had de regering de minister van financiën de be voegdheid willen geven bankfusies en -deelnemingen tegen te houden als die in strijd zouden zijn met het algemeen belang. Tot nu toe houdt alleen De Nederlandsche Bank toe zicht, en dan nog alleen op grond van het voorkomen van wankele finan ciële toestanden en van te grote machtsvorming op kredietgebied. Het voorstel om de nieuwe be voegdheden voor de minister zelf voorlopig buiten de wet te houden, kwam van Van Amelsvoort(KVP) en kreeg gisteren in de Kamer steun van CDA-fracties, WD, DS'70 en de rechtse splinterpartijen. WD en Boerenpartij waren niet voor uitstel maar voor definitief afstel van deze nieuwe bevoegdheden voor de minis ter. en stemden uiteindelijk tegen de hele nieuwe wet. Aangenomen werd ook het voorstel van PvdA en PPR om verleende toestemming van De Nederlandsche Bank voor een bankfusie of -deelneming of oprichting van een nieuwe bank te publiceren in de staatscourant, tenzij publikatie schadelijk zou zijn voor betrokke nen. Dit voorstel kreeg in de Kamer steun van alle linkse partijen, de CDA-fracties en DS'70. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Grote broodfa brikanten duiken de laatste tijd nogal eens onder hun mini mumprijs bij leveringen aan grote afnemers. Ingevolge een vrijwillige afspraak tussen de Industriële bakkers moeten zij voor het goedkoopste soort wit brood aan de afnemer l,067i per 800 gram berekenen. Oorzaak van de prijzenoorlog is de overcapaciteit die een scherpe con currentie tussen de gTote producen ten bewerkstelligt. Weliswaar zijn de broodfabrikanten twee Jaar geleden een sanering overeengekomen maar Van een verslaggever DEN HAAG Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft het bedrijfsleven in 1975 ruim 2,3 miljard gulden aan met eigen personeel verricht speur en ontwikkelingswerk in Nederland uitgegeven. Dit is bijna elf procent meer dan ln 1974. De investeringen ten behoeve van speur- en ontwikke lingswerk namen bijna acht procent toe. Gezien de prijsontwikkeling over 1975, is voor belde de reële stijging echter nihil. UTRECHT Het CNV heeft minister Lubbers (Econo mische Zaken) gevraagd stap pen te ondernemen tegen de directie van Badger Holland, die tevens de directie voerde van het onlangs gesloten be drijf Badger Belgium in Antwerpen. Daar werd het 250 man tellende personeel ontsla gen, zonder een redelijke op zegtermijn en zonder te vol doen aan andere verplich tingen. Hiermee heeft deze Amerikaanse multinationale onderneming de richtlijnen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) ten aanzien van multinationale ondernemingen geschonden, zo zegt het CNV. De christelijke vakcentrale blijkt van plan te zijn deze zaak aanhangig te maken bij de commissie die de nale ving van deze richtlijnen controleert. Mede namens de Industriebond CNV heeft het CNV minister Lubbers ge vraagd een onderzoek naar deze zaak in te stellen. Tevens vraagt het CNV de minister er bij Badger Hol land op aan te dringen, de richtlijnen van de OESO in acht te nemen en alle verplichtingen op zich te nemen, die Badger heeft tegenover het ont slagen Belgische personeel. Volgens de gegevens waarover het CNV beschikt, was de Belgische ves tiging afhankelijk van Badger Holland. deze heeft onvoldoende resultaat ge had. Ten eerste heeft men bij de opzet van de sanering niet overzien dat het succes van de „warme" am bachtelijke bakker zo n grote om vang zou krijgen en ln de tweede plaats is de sanering niet volledig uitgevoerd. Op aandringen van de vakbonden zijn op enkele plaatsen broodfabrieken blijven bestaan die volgens het saneringsplan eigenlijk hadden moeten verdwijnen. De grote afnemers die nu soms van een lagere prijs kunnen profiteren zijn bejaardenhuizen, kantines van grote bedrijven, van ziekenhuizen en niet te vergeten supermarkten. Sa men nemen zij volgens bakkerij krin gen een derde van het in Nederland industrieel gefabriceerde brood af. De broodfabrieken werken door gaans 's nachts voor hun vele filialen en zijn daarmee vol in bedrijf. De fabricage van het verpakte brood voor de genoemde categorieën grote afnemers gebeurt voor een belang rijk deel overdag en ln deze toch al wat stillere uren komt het extra hard aan als de afzet van het verpakte brood afneemt. Het is deze overcapa citeit die de broodfabrieken trachten te bestrijden met lagere prijzen. De minimumprijs van de industriële bakkers is een onderdeel van de sa neringsafspraken, zegt drs C. J. Booy, secretaris van het Hoofdpro- duktschap Akkerbouwprodukten. Die prijs is door de betrokken partij en (produktschappen. broodfabrie ken nauwkeurig overeengekomen en een ondermijning van die afspraak is beslist tegen de belangen van de broodindustrie, merkt drs Booy op. Als men beneden die 1,067« gaat zitten, maken de fabrieken hun kostprijs niet meer goed en heeft het produkt te lijden. De verpakking is wellicht niet goed of het brood is niet vers genoeg. Intussen zijn produktschap en de drie industriële organisaUes Mene- ba. Volma en Saba weer rond de tafel gaan zitten. De partijen zijn weer overeengekomen zich van 1 april af zo veel mogelijk de oude mini mumprijs te handhaven. Er is overi gens geen aanwijzing voor dat de consumentenbroodprijs tot 1 april tijdelijk omlaag zal gaan. Deze mini mumprijs is een zaak waarover de voorzitter van het ZProduktschap voor Akkkerbouwprodukten beslist na overleg met het ministerie van economische zaken. Wanneer een su permarkt dus vandaag een paar cent goedkoper inkoopt is dat een extraa tje voor deze onderneming GRONINGEN De Gruyter win kelbedrijf dringt er bij de gemeente Groningen op aan zo snel mogelijk een vergunning af te geven voor de bouw van een Trefcenter zelfbedie ningswarenhuis. Volgens een uit spraak van het Gerechtshof in Leeu warden is Groningen verplicht deze vergunning voor 5 april af te geven maar de gemeente is van plan om bij de Hoge Raad in cassatie te gaan. Juridische adviseurs van De Gruy ter achten dit volstrekt zinloos, zo heeft het grootwinkelbedrijf aan het gemeentebestuur geschreven. Als de bouw inderdaad begint, wordt het Trefcenter- zelfbedieningswarenhuis het derde van dit type in Nederland. Twee andere staan in Venlo en Middel burg. De Trefcenter-organisatie is gezamenlijk eigendom van de 6HV en (vla Maxis) Kon. Bijenkorf Beheer. De kwestie Groningen speelt al van 1973 al. Toen kocht De Gruyter grond op een gebied dat bestemd was voor handel en industrie. B en W rekenden detailhandel daar niet onder en gaven geen toestemming. De Gruyter ging vergeefs in beroep bij de gemeenteraad maar had later wel succes met een civiele procedu re, laatstelijk bij het Hof, begin ja nuari. De Gruyter zegt door het oponthoud tien miljoen gulden schade te hebben geleden door Hans W. Ledeboer 1480 1270 f 1375 56.19 54.75: 56 48 1834 164 M 8.77 ROTTERDAM De schade voor de Rotterdamse haven als gevolg van de staking kan - nu, aldus de Vervoersbond FNV, 85 procent van de haven plat ligt - ruwweg geschat neerkomen op tien miljoen gulden per dag. In dit bedrag zit niet de schade die Rotterdam in de toekomst kan lijden door het verlies aan (goede) naam. Tot deze conclusie kwamen wij na een uitvoerig gesprek met drs. C M. Kleinbloesem, hoofd van de econo mische afdeling van het Rotterdam se gemeentelijke havenbedrijf. Deze instantie is belast met de econo mische documentatie en met het fundamenteel en toegepast econo misch onderzoek aangaande de Rot terdamse havens. De heer Kleinbloesem, die zegt het ernstig te betreuren dat de vakbewe ging naar het stakingsmiddel heeft moeten grijpen, begint ons gesprek met op te merken, dat het cijfer van 85 procent heel weinig zegt „Waar van is die vijfentachtig procent? Van de mensen? Van de goederen? en welke goederen? Al deze factoren zijn andere grootheden, die moeilijk zijn te vergelijken. „Daarbij komt", zo meent de heer Kleinbloesem. „dat wij voor wat be treft havenstakingen heel weinig cij fers hebben. WIJ moeten dus uitgaan van een theoretische situatie en van daaruit terugrekenen naar de werke lijkheid. Als theoretische situatie neemt hij aan de toestand dat de haven geheel is geblokkeerd, zodat er geen schip in of uit kan. Een dergelijke raming heeft de heer Kleinbloesem eerder gemaakt, met het oog op gevolgen van een eventu ele ramp. „Ik denk hierbij aan het ANDOC- transport, zei de heer Kleinbloesem, „Ik heb proberen na te gaan hoeveel schade Rotterdam zou worden toe gebracht, als dat booreiland destijds tijdens het transport in de mond van de Nieuwe Waterweg zou zijn gezon ken. Nu is een coaster niet hetzelfde als een ertsschip, maar men kan wel zeggen dat er gemiddeld negentig schepen de haven binnenkomen met 1.2 miljoen ton dw. Daarbij komt een aantal dat binnen is en er niet meer uitkwam. Dat is drie tot vier keer zoveel, laten we zeggen 350 schepen. Als je deze factoren meeneemt, kom Je bij totaal stillegen van alle have nactiviteit, bij een gemiddelde van een gulden per ton dw. per dag, op vijf miljoen gulden per dag. Dit al leen aan oponthoud van de schepen met lading. Wat de vertraging in aan- en afvoer van die lading voor schade geeft, is nooit na te gaan. Maar men kan zich afvragen, wat het renteverlies is. Welnu; alleen aan renteverlies over die goederen komt men op acht negen ton per dag. Tel maar op. Dat renteverlies is geno men voor een gemiddeld pakket van olie. massagoed en stukgoed, inclu sief containers die niet anders zijn dan een bijzondere vorm van stuk goed." De heer Kleinbloesem is er nog niet: „Dit houdt dus in wat er bij een totale verlamming in de haven ligt en de eerste dag van zo'n verlam ming niet kan binnenlopen. Maar daarbij valt de veronderstelling, dat een dag na het bekend worden van een staking er schepen naar andere havens uitwijken. Daarna wordt dat moeilijker, omdat veel havens be smet zullen zijn. Goed. we rekenen verder. Het hele Rotterdamse havenareaal voor op en overslag is 1400 ha. Men kan er van uitgaan, dat er voor al die outil lage met daarbij de nu meestakende sleepvaart. een investering zit van negen miljard. Nemen we nu een winstmarge van tien procent, dan komt men op een derving van 2,5 miljoen per dag: neemt men een winstmarge van vijf procent, dan wordt dat de helft. Dit alles heeft uitsluitend betrekking op transport en overslag, maar niet op de indus triële functie van de haven. Goed; van wat we bij elkaar hebben opge teld nemen we 85 procent. Moeilijke zaak De haven ligt immers, volgens de berichten, voor vijfentachtig pro cent plat. Dat is een moeilijke zaak. Gaat het zoals ik al zei, om vijfen tachtig procent van de mensen of om vijfentachtig procent van de ca paciteit? Met deze kreet kunnen wc niet anders zeggen dat de schade met ingang van gisteren ergens tus sen de vijf en tien miljoen gulden per dag ligt De dagen tevoren was dat natuurlijk minder." Maar de berekening van drs. Kleinbloesem is nog steeds niet klaar, al zijn de andere factoren op geen miljoen gulden na te ramen. „Bij deze schade moeten we nog optellen de schade aan de binnen vaart, de spoorwegen, het wegver keer en al deze zaken wegens geder fde vrachten. Die is helemaal niet te berekenen. Dan nog de schade aan de consument. Ook daarvan weten we niets. Kijk, als een staking lang duurt, breidt de schade zich uit als een olievlek, die zich op de lange duur steeds verder van de haven doet gevoelen. Die haven is uitein delijk een schakel in het distributie systeem. Hoe is het. wanneer men merkt dat er in de winkel geen fruit meer is te krijgen, omdat het niet kan worden gelost? Ik denk bijvoor beeld aan bananen Het zou heel interessant zijn, na te gaan hoe lang de weg is van het schip naar de consument. Is dat een week, dan zou de consument er na een week iets van gaan merken. De vraag is, hoe veel is er aanwezig op het ogenblik dat de aanvoer stopt." Goede naam Voor schade aan de naam van Rot terdam als haven, hetgeen zou in houden dat in de toekomst schepen Rotterdam zouden gaan mijden met het oog op stakingsgevaar - voor een aantal andere havens een reële fac tor! - Is de heer Kleinbloesem niet zo bang. „We hebben hier nog zo weinig stakingen dat Rotterdam, ondanks de staking en ondanks de vroegere havenstaking, nog steeds een goede naam heeft. Die moeten we liever niet verspelen. Maar voorlopig ben ik daarvoor niet zo bang voor" Uiteindelijk, alle factoren, ook de onmeetbare, bij elkaar nemend, kwamen wij op een raming van om en nabij de tien miljoen gulden per dag. Maar dat cijfer is verre van betrouwbaar. „De werkelijke schade door deze staking aan de Rotter damse havens toegebracht, kan pas veel later worden bepaald.aldus de heer Kleinbloesem

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21