Nederland mag vetorecht niet opgeven rnstige botsing met de politie verwacht l/ïozambique: staat van arbeiders, niet van boeren U% If fy smonstranten willen „Brokdorf" stormenderhand veroveren Winkels pas in 1978 zaterdags om 5 uur dicht wijfels over rol van Frelimo en achterstelling landbouw T rouw/Kwartet RH 15 aadh Me; 2 or J. van Houwelingen discussie over kernenergie is tegen verwachting in van sommige „deskundigen" nog lang niet «rond. En dat is maar goed ook. Immers een beslissing over de toepassing van kernenergie is 1 zo maar een technische zaak, maar vereist een eerlijke publieke afweging, gebaseerd op een ntei de meningsvorming binnen heel de samenleving. llen k is r discussie tot nu toe werd helaas ma ter niet altijd even duidelijk en t gevoerd. Verschillende oorza- spelen hierbij een rol. Een moei- e factor is zeker de omstandig- kel< dat de politieke problemen zich wee ^ds voordoen met betrekking tot concreet deelprobleem: de leve- van reactorvaten aan Zuid- milj ka, de proefboringen voor opslag aan radioactief afval en zeker de ip 15 ste maanden de uitbreiding van iltracentrifuge fabriek in Almelo. tweede negatieve factor is de ing bij sommige politieke partij- Ie PPR) de kernenergie te mono- ren als politiek herkennings- it. Hierdoor maakt men een eer meningsvorming haast onmo- ik. Bovendien is het onzin, dat er ;n binnen de PPR zorgen zouden over de snelle uitbreiding van de lassing van kernenergie. van, ias wordt er nogal eens „struis- (1 politiek" bedreven door luitend te oordelen op grond van ico's verbonden aan de toepas van kernenergie. Het feit dat wij n zeer hoog tempo de bekende 'levoorraden aan het opmaken is zeker ook een bijzonder be- imende zaak. Wat de consequen- hiervan kunnen zijn, ondervindt b reeds nu in de Verenigde Iten. Idanks alle noodzakelijke activi- jen op het gebied van besparin- f, verhoging van onze gas- en olie exploitatie, zal er na 1985 bij voort zetting van de huidige toeneming in het verbruik een aanzienlijk tekort ontstaan. De snel groeiende wereldbevolking en de niet te rechtvaardigen ach terstand in „welvaart,, van de derde wereld dient ons te dwingen tot een herbezinning over het huidig om gaan met de schaarse energievoorra- den. Voor zover we nu kunnen over zien zal het wereldvoedselprobleem niet oplosbaar zijn zonder te kunnen beschikken over een aanzienlijke hoeveelheid energie. Het dilemma waarvoor we thans lij ken te staan is de keuze tussen twee alternatieven met elk geweldige risi co's. In ieder geval is het te gemak kelijk een standpunt over kernener gie te formuleren zonder dat de rela tie met ons energieprobleem hierbij aan de orde is geweest. Kernwapens De bezwaren met betrekking tot de toepassing van kernenergie zijn ze ker ook de laatste weken weer vele malen in alle toonaarden verwoord. De risico's verbonden aan de opslag van radio-actief afval (gedurende ve le eeuwen), de kans op sabotage maar vooral ook het gevaar van het misbruik maken van de nucleaire technologie (vervaardiging van de atoombom). Steeds duidelijker be seft men dat dit risico het centrale probleem is. Ruim dertig jaar na de eerste atoom bom is dit probleem nog steeds niet onder controle. Integendeel, de ver spreiding van kernwapens dreigt op een grandioze manier uit de hand te lopen. Met India en (waarschijnlijk) Israël meegerekend zijn er nu reeds zeven kernwapenstaten. Dit aantal lijkt zich in de komende jaren aan zienlijk te zullen uitbreiden via de verdere verspreiding van het gebruik van kernenergie. De opkomst hier van als opwekker van elektriciteit heeft zich de laatste jaren stormach tig doorgezet (o.a. gestimuleerd door de oliecrisis). Reeds nu zijn er inzo'n twintig landen al ca. 175 kerncentra les in bedrijf, terwijl er zo'n 350 centrales, verdeeld over 32 landen in aanbouw zijn. leder zijn atoombom Nu gaat het niet alleen om de risi co's met betrekking tot de kerncen trales, maar om alle nucleaire activi teiten die hiermede verband hou den: de winning van het uranium erts, de verrijking, de opwerkingsin- stallaties en de behandeling (het be heer) van het radio-actieve afval. Het is duidelijk dat reeds nu de kennis, de technologie, de brandstof bijna voor alle landen beschikbaar is en dus ook de mogelijkheid voor het vervaardigen van een atoombom. Dit gevaar wordt gelukkig nu door steeds meer landen onderkend. De nieuwe Amerikaanse regering Car- J. van Houwelingen ter is onmiddellijk gestart met nieu we initiatieven (de reis van Mondale naar Europa) om waar mogelijk de risico's te beperken. Het bestaande „non proliferatie verdrag" waarbij de deelnemende landen beloven zich te onderwerpen aan internatio nale controle en verklaren geen atoombom te zullen vervaardigen, is hiertoe onvoldoende. Bovendien hebben niet alle landen dit verdrag ondertekend. Beperking van de export van de meest essentiële onderdelen van de nucleaire technologie, de opwer kingsfabrieken en de verrijkings technologieën, is zeer noodzakelijk. Juist omdat de kennis en technische mogelijkheden met betrekking tot deze activiteit nog beperkt zijn tot enkele landen, kan hierdoor voorlo pig nog een al te snelle ongecontro leerde verspreiding van kernenergie worden voorkomen. Buiten de kernwapenstaten be schikken alleen West-Duitsland en Nederland over de kennis van de verrijkingstechnologie. Hierdoor draagt Nederland een relatief grote verantwoordelijkheid voor de verde re ontwikkelingen op het gebied van de beheersing van de uiterst gevaar lijke nucleaire technologie. Niet meedoen? De vraag is nu of Nederland onder deze verantwoordelijkheid uit kan door aan een verdere uitbreiding van de uraniumverrijkingsfabriek in Almelo niet mee te doen. Betekent dit werkelijk een positieve bijdrage om een verdere verspreiding van de nucleaire technologie te voorko men? De Amerikanen zijn tot de overtuiging gekomen dat Juist leve ring van verrijkt uranium (en het garanderen hiervan ook op langere termijn) kan voorkomen dat steeds meer landen zelf de genoemde „sleu teltechnologieën" gaan ontwik kelen. Ook al om deze reden is niet- levering van verrijkt uranium, maar vooral de export van de technologie van grote betekenis. In het verdrag van Almelo hebben de partnerlan- den het vetorecht met betrekking tot alle exportactiviteiten. Door al of niet gebruik te maken van dit vetorecht heeft Nederland de moge lijkheid een belangrijke bijdrage te leveren tot beperking van een verde re verspreiding van de nucleaire technologie. Naar mijn mening mag Nederland deze positie niet al te snel opgeven. Voorwaarde is echter wel dat er dan ook iets terecht komt van een actief beleid bij het tegengaan van de ver dere proliferatie. Daarom zijn mijns inziens de volgende voorwaarden voor de uitbreiding van de Ultra- centrifugefabriek in Almelo essen tieel: een vetorecht met betrekking tot alle exportactiviteiten ook na 1980; een verbod om naast de geza menlijke verrijkingsactiviteiten nog eigen nationale verrijkingsprojec ten te starten bulten het verdrag om. het verbinden van stringente controle-voorwaarden aan iedere le vering. Tegenstanders van het ultracentri- fugeproject in Almelo betwijfelen of van dit vetorecht gebruik zal wor den gemaakt om de verdere ver spreiding van kernenergie ook daad werkelijk te voorkomen. Het con tact tussen West-Duitsland en Bra zilië is inderdaad een weinig opti mistisch perspectief. Op geen enke le wijze zal Nederland mede verantwoordelijkheid mogen dra gen voor de uitvoering van dit contract. Nederland zal met alle mo gelijke middelen moeten trachten te voorkomen dat de levering van vooral de opwerkingsfabriek en ver- rijkingsfabriek aan Brazilië zal doorgaan. Eerste stap Bij dit alles zullen we ons echter moeten realiseren dat beperking van de export van de „sleutel technologieën" slechts een eerste stap is op weg naar een meer ver antwoord beheer van de kernener gie. Hoe men ook over kernenergie denkt, op langere termijn is volledig internationaal beheer van alle nu cleaire activiteiten noodzakelijk om de risico's althans zoveel mogelijk te beperken. Het voorkomen dat ver rijkingsactiviteiten verrichtworden onder verantwoordelijkheid van na tionale overheden is slechts een eerste stap. Nieuwe initiatieven door Nederland zijn op korte termijn uiterst noodza kelijk. Wij zouden alvast kunnen beginnen in het kader van de Euro pese samenwerking. Ik betreur het dat tot nu toe het beleid ook van de Nederlandse regering te passief blijft. Het is duidelijk d3t hiervan pas iets terecht kan komen in het kader van een internationaal ge coördineerd energiebeleid. Juist het ontbreken van garanties dat landen gezamenlijk kunnen beschikken over de energievoorraden, is een sti mulans om te blijven streven naar een onafhankelijke positie en werkt daarmee ook als een katalysator voor eigen nationale kernenergie activiteiten. Het streven naar een meer ver antwoorde beheersing van nucleaire techqplogie betekent nog niet dat je daarmee ook kernenergie op dit mo ment als een bruikbare energiebron accepteert. Uitbreiding van kernen ergie moeten we zelfs naar mijn me ning onder de huidige omstandighe den zoveel mogelijk voorkomen. BIJ de behandeling van de Energie- nota in de Tweede Kamer heb ik namens de CDA-fracties dan ook gepleit voor concrete maatregelen met betrekking tot de beperking van het gebruik aan energie (isolatie van woningen), toepassing van ko len in plaats van kernenergie en stimulering van het onderzoek naar andere alternatieve energiebronnen. De realiteit blijft echter dat er thans reeds zo'n 175 kerncentrales in be drijf zijn en dit aantal spoedig zal worden uitgebreid tot ruim 500. BIJ zo'n situatie mag je mijns inziens niet „getuigend" aan de kant blijven staan. De heer Van Houwelingen is lid van de Tweede Kamer van de A.R.P. lag-, oor J. den Boef de buurt van het Westduitse Brokdorf dreigt morgen een zeer ernstige botsing tussen monstranten tegen de bouw van een kerncentrale en een uit de gehele Bondsrepubliek Jeengebrachte politiemacht. Een deel van deze betogers heeft zich voorgenomen, het voor de _iuw van de centrale bestemde en door een zware omheining van ijzer en prikkeldraad van de "iitenwereld afgesloten terrein stormenderhand te veroveren. \l ert ;e stormloop op het bouwterrein Brokdorf, gelegen aan de Elbe in iNoordduitse deelstaat Sleeswij k- stein zal als de voortekenen bedriegen veel bloediger zijn de krachtmeting tussen veront- irdigde demonstranten en poli eenheden, die enkele maanden eden op het terrein plaatsvond, nt de organisatoren van de storm- ival willen niets aan het toeval irlaten. Zij zijn van plan de omhei- g over een grote afstand neer te en door gebruikmaking van las- laratuur, werpankers, speciale ij- scharen en schoppen om de kuil ht te gooien, die rondom het ter- is gegraven. voorbereidende werk moet door „stoottroepen" worden verricht, na dat deze door de politie-afzettingen zijn gebroken. En als de omheining over een breedte van 20 tot 30 meter omver is gehaald moeten de duizen den demonstranten een stormloop op het terrein uitvoeren om het op de politie te veroveren. Bouwstop afgekondigd Men zal zich afvragen hoe het komt, dat de mensen in de wijde omgeving van Brokdorf in hun poging om de bouw van een kerncentrale vlak voor de deur te voorkomen, naar ge welddadige middelen grijpen om hun doel te bereiken. De actie van vorig jaar had er al toe geleid dat de bouw op gerechtelijk bevel werd op geschort. Vorige week werd deze bouwstop verlengd. Het wachten is nu op een beslissing van een hogere gerechtelijke instantie in Lüneburg (in de deelstaat Nedersaksen) inzake de mogelijkheid een veilige op bergplaats te vinden voor het radio actieve afval dat een eenmaal in werking zijnde kerncentrale moet af voeren. Aangezien er voor dit probleem in West-Duitsland nog geen oplossing is gevonden is er reden om aan te nemen, dat de gerechtelijke beslis sing in het voordeel van de te genstanders van de kerncentrale- bouw uitvalt. Waarom dan toch zo'n krachtdadig optreden, terwijl in juri disch opzicht de zaak van de pro testgroepen er goed voor lijkt te staan? Dat is nu juist het probleem, waar voor deze groepen zich geplaatst zien. Aanvankelijk lag het helemaal niet in de bedoeling, opnieuw naar Brokdorf op te trekken en daar een treffen met de politie te riskeren. De gToepen die uitsluitend gemotiveerd zijn door hun verzet tegen de kerncentrale-bouw, hadden al beslo ten een vreedzame demonstratie te organiseren in het op ongeveer 20 km van Brokdorf gelegen Itzehoe. Tegelijkertijd namen zij afstand van het voornemen van andere groepen, wèl naar Brokdorf te gaan om het bouwterrein te bezetten. Zelfs de DKP, de officiële communistische partij in West-Duitsland, gaf tot gro te woede van uiterst linkse groepe ringen haar aanhangers het dringen de advies, op 19 februari niet in Brokdorf, maar in Itzehoe te gaan betogen. Toch naar Brokdorf Na verloop van tijd veranderden tal rijke groepen en groepjes van me ning. In meerderheid verkozen zij alsnog naar Brokdorf te gaan. Daar is de organisatie van de stormloop op het bouwterrein in handen van de KPD (een extreem-communistische groepering die zich de naam heeft toegeëigend van de verboden „Kom- munistische Partei Deutschlands" van Max Reihmann, die onlangs is overleden) en enkele andere radi caal-linkse splintergroepen. De KPD die op bijzonder gespannen voet leeft met de DKP, de eigenlijke voortzetting van de verboden KPD. propageert de omverwerping van de bestaande orde in West-Duitsland. Haar woordvoerder, Jens Scheer, is de man achter de stormloop naar Brokdorf. In een gesprek met het Westduitse weekblad Der Spiegel gaf hij toe dat het streven van de KPD en de andere splintergroepen er op gericht is de mensen er van te overtuigen, „dat zij zich niet alleen tegen een slecht energieprogram en een gevaarlijke technologie moeten keren, maar tegen de staat zelf". Brokdorf wordt daarvoor gebruikt. Veel zal er van afhangen, hoeveel echte tegenstanders van de bouw van kerncentrales, die geen politieke bijbedoelingen hebben naar Brok dorf zullen gaan omdat zij menen, niet afzijdig te kunnen blijven. Ook de mensen die alleen maar uit nieuwsgierigheid naar Brokdorf gaan. kunnen ongewild nog een be langrijke rol spelen in de opzet van Scheer, die gezegd heeft „met technische middelen de toeschou wers bij de stormloop te willen be trekken". De politie-eenheden, die over Brok dorf en Itzehoe verdeeld moeten worden, krijgen het bijzonder moei lijk, omdat ook in Itzehoe de vreed zaam bedoelde demonstratie kan omslaan in een krachtmeting met de politie. En wat er kan gebeuren, als de „stoottroepen" van Scheer er in slagen de toevoer van elektriciteit af te snijden door lichtmasten neer te halen, kan nu nog nauwelijks wor den bevroed. Steun van Bonn Bij de bloedige demonstratie van enkele maanden geleden stond de politie van Sleeswijk-Holstein al leen. Morgen heeft zij versterking uit alle deelstaten van de Bondsrepu bliek. In Bonn heeft kanselier Hel mut Schmidt (die verklaard heeft dat Sleeswijk-Holstein in over eenstemming met het energiepro gram van de regering in Bonn han delde, toen het vergunning gaf voor de bouw van een kerncentrale in' Brokdorf) eenheden van de grens troepen gestuurd. Activist Scheër' heeft gezegd dat de politiemacht in de gelegenheid zal worden gesteld, zich terug te trekken, voordat tot de overval zal worden overgegaan. De oproep zal vergeefs zijn. DEN HAAG Het wordt wel 1978, eer winkels verplicht op zaterdag om vijf uur dicht gaan. Het yias de bedoeling de nieuwe regeling op 1 april of 1 juli van dit jaar te laten ingaan maar het ministerie van eco nomische zaken doet er veel langer dan verwacht over om te bepalen wie vrijstellingen kunnen krijgen. Dit meldt het Detailhandelsbulle tin, weekblad van het Hoofdbe drijfschap Detailhandel. De begin 1976 door het parlement aangenomen wet bepaalt verder on dermeer dat winkels hoogstens 52 uur per week open mogen zijn en dat gemeenten mogen bepalen of er op donderdag of vrijdag een koopa vond komt. or Nico Kussendrager (gin deze maand werd in de Mozambikaanse hoofdstad Mapoe- het derde congres van Frelimo gehouden. Frelimo was de •vrijdingsbeweging die vocht tegen de Portugezen en is op het -jnblik de enige politieke partij in het Jand. -1. was het derde congres van Freli- en het eerste sinds de onafhanke- jheid. De twee voorgaande waren (lichtingsbijeenkomst (1962) en vergadering waar de lijn voor de ijdingsoorlog werd uitgestip- I (1968). Op het jongste congres fst het politieke beleid voor de lende jaren worden bepaald, iambique lijkt een staat van ar iërs te willen zijn, meer dan van ren, hoewel meer dan 90 procent de bevolking op het platteland int en werkt. President Samora :hel heeft gekozen voor een Sow- iocialisme in plaats van een ikaans socialisme". Marx is veel r zijn profeet dan bijvoorbeeld kaanse onafhankelijkheidslei- als Nkroemah, Loemoemba of Nyerere. „revolutie" en de ontwikkeling het land moeten, vindt Machel «heel in marxistische lijn ko- van de arbeiders en niet van de ren. Arbeiders zullen binnen de Irno ook een belangrijker plaats ■men dan boeren. „De werkende is de leidende klasse van ons I. Zij alleen is in staat de veran- ngen in de maatschappij te be ien en daaraan leiding te geven," Machel in een toespraak op 13 iber, vorig jaar. rare industrie lie lijn past ook de ontwikkeling een zware industrie, en wel naar tduits voorbeeld. Volgens het se blad The Guardian is Machel onder de indruk van de manier rop Oost-Duitsland de gevolgen de tweede wereldoorlog is te boven gekomen. Hij wil voor Mozam bique hetzelfde voor wat betreft de gevolgen van het Portugese kolonia lisme. Machel meent dat Mozambi que de brandstoffen (elektriciteit van de Cabora Bassa-dam), de grondstoffen (ijzer en kolen) en de mankracht voor een industriële ont wikkeling heeft. Die zou dan het land minder afhan kelijk moeten maken van het buiten land. met name Zuid-Afrika. Nog steeds werken veel Mozambikanen daar omdat er in eigen land geen werk is, en zijn de twee landen ook op andere manier economische ge bonden. Opbouw van een zware industrie geeft Mozambique de mogelijkheid de eigen defensie verder uit te bou wen voor de dreigende uitbreiding van de strijd in zuidelijk Afrika, met Rhodesië als eerste slagveld. Mo zambique heeft steeds meer te kam pen met Rhodesische aanvallen en die zullen als een oplossing daar uitblijft alleen maar heviger worden. Voor zo'n industriële ontwikkeling zal Mozambique sterk afhankelijk zijn van Oosteuropese landen, met name de Sowjet-Unie. Vertegen woordigers daarvan bezetten dan ook de ereplaatsen tijdens het Freli- mo-congres, terwijl China om ondui delijke redenen afwezig was. Presi dent Machel heeft herhaaldelijk be nadrukt dat de overwinning op het kolonialisme voor een groot deel te danken is aan de socialistische landen. Aan de andere kant zegt hij de onge bondenheid van Mozambique te wil len handhaven, en ook geen buiten landse bases in zijn land toe te staan. Geruchten over een Sowjetrussische versterking op Bazaroeto werden de kop ingedrukt door westerse diplo maten een uitstapje te laten maken. Zij zagen er geiten. Platteland De nadruk op de industrie, meer dan op de landbouw, zal Machel op het platteland niet in dank worden afge nomen. De bevrijdingsstrijd begon dóór en het zag ernaar uit dat de landbouw grondslag voor de ontwik keling van Mozambique zou zijn, naar voorbeeld van het noordelijke buurland Tanzania. Boeren hebben meer dan bij reto riek belang bij resultaten, en aan dat laatste ontbreekt het Mozambi que vooralsnog. „Produktie is de graadmeter voor het politiek be wustzijn", meldden de kranten da gelijks in kader, en dat doet voor het politiek bewustzijn het ergste vrezen. Volgens een schatting van de Fran se krant Le Monde is de produktie in landbouw en industrie sinds het ver trek van de Portugezen met de helft teruggevallen. De uittocht van de koloniale heersers is daar voor een deel zelf oorzaak van. Zij lieten de Mozambiquanen op plantages en in fabrieken achter zonder kennis en scholing. En vaak zonder onderde len. Portugese handelaren vertrok ken waardoor afzetmogelijkheden voor veel produkten minder werden. Dat ontmoedigde kleine boeren en leden van „gemeenschapsdorpen" die er wèl in slaagden de oogsten te vergroten, wat ook voorkwam. Toch is dat niet de enige reden voor de minder goede economische ont wikkeling op het ogenblik. In de zelfde toespraak op 3 oktober vorig jaar noemde president Machel ge brek aan discipline, eerzucht, diefstal en corruptie. Als veel Afrikaanse regeringen heeft ook die van Mozambique het te stel len met haar ambtenaren. Zij mis sen in ve$J gevallen het revolutionai re vuur van de vrijheidsstrijders en slaan het eigen belang hoger aan dan het belang van land en volk. Door de naasting van bijvoorbeeld onderwijs en gezondheidszorg, maar ook van grote delen van landbouw tn industrie is dit probleém steeds nijpender. Het vertrouwen dat na de onafhan kelijkheid alles nieuw, anders en be ter zou worden heeft in Mozambique een behoorlijke knauw gekregen. Nieuw vertrouwen Het derde partijcongres van Fre limo was ook bedoeld om döt ver trouwen te herstellen. Gezien de geestdrift en de samenzang is dat bij de congresgangers wel gelukt. Maar Machels Frelimo zal grotere delen van de bevolking achter zich moe ten houden en krijgen. Dat wordt gepoogd op de ge spreksbijeenkomsten die in het hele land worden'gehouden en waar de uitwassen van het kolonialisme in de felste kleuren worden geschil derd. Ook wordt steeds gewezen op het falen van de onafhankelijk heidsstrijd in veel andere Afrikaan se landen, waar de plaats van de blanken is ingenomen door een zwarte elite. Het merendeel van de bevolking dóir heeft nog maar wei nig voordeel gehad van de vrijheids strijd. In bedrijven in Mozambique zijn ar beiderscomités gevormd en in de gemeenschapsdorpen wordt ge streefd naar voortdurend overleg tussen de boeren. De uitkomsten daarvan worden weer besproken op hoger niveau en uiteindelijk vol gens het revolutionaire boekje in partij en regering. Op die manier werd ook het derde congres van Fre limo voorbereid. Die opzet is bekend in meer socialis tische landen in Afrika, en (nog) niet altijd met succes. Moeilijk in te pas sen in deze „democratische" gang van zaken in Mozambique is de voorhoede plaats die de Frelimo moet krijgen. Dat betekent minder leden (vooral arbeiders). Niet-partijleden (boeren maar ook de vrouwen, die in de vrijheidsstrijd een belangrijke rol hebben ge speeld) zullen zich aan moeten slui ten bij andere bewegingen. Dat bergt het gevaar in zich van centra lisme, van beslissingen aan de top, „voor u. over u. zonder u" Met het twijfelachtige ontwikkelingsmodel (meer nadruk op industrie dan op landbouw) lijkt dat op het ogenblik één van de grootste gevaren voor Mozambique. 9 r* Samora Nachel

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15