De opera, wie zal dat betalen? - ...donker Afrika., tekening van een lezer X r - Commentaar Rijk en Amsterdam twisten over exploitatie-lasten radioactief voor vier trouwtekkel de man van de koningin -et eer wind vogels =CENSDAG 16 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet {oed voorbeeld grafici (1) idanks hel deel-akkoord in het inconflict van zaterdagnacht zijn stakingsacties doorgegaan en uit- ireid. en heeft de onderlinge ver- indhouding tussen werkgevers en beweging zich gisteren zelfs weer •slechtérd. Dat is niet alleen jam- |r. Het was ook onnodig geweest. centrale onderhandelaars van de eging hebben het afgelopen keinde duidelijk niet hel onder uit de kan willen halen bij de ;s7ins aangeslagen onderhande van werkgeverszijde. Er was 4^'hen bereidheid om op het laatste 0 jjdpunt. de ..recle'' loonsverho- jg van twee procent, wat water in wijn te doen. Wellicht hadden ijen elkaar zaterdagnacht kun- vinden op de afspraak dat deze (risverhoging zou moeten liggen n 0.5 en 1.5 procent. Dit punt is meer uit-onderhandeld. wellicht Ie uit vermoeidheid, maar vooral j»rdat Van Veen en zijn delegatie [n verdere concessie meer [fdcn doen. zich valt daarvoor begrip op te ^ngen. De werkgeversdelegatie I het vrijdag al erg moeilijk met fer .achterban" vanwege de con- Isie inzake de prijscompensatie, lor op het punt van de .reële" Tjnsverhoging niet verder te gaan dan ..maximaal I procent", bleven de werkgevers binnen hun voor naamste doelstelling, namelijk dat de totale loonstijging inclusief prijs compensatie binnen de grens van 3,5 procent bleef. Juist hierdoor hielden Van Veen en de zijnen voldoende resultaat over om hun achterban mee te krijgen. Door ten overstaan van de werkge vers-achterban zo te hameren op die gerealiseerde doelstelling van 3.5 procent, heeft Van Veen echter het vuur aan werknemerszijde weer aangeblazen. Vooral de FNV- bonden voelen er niets voor stakin gen op te schorten of af te gelasten, voordat ook op het punt van de ..reële" loonsverhoging uitzicht is op een akkoord per bedrijfstak. Van Veens verdediging ten overstaan van zijn eigen achterban, werkte bij de tegenpartij als een rode lap op een losgebroken en nog maar net wat tot rust komende stier. De arbeidsrust keert daardoor later weer dan we mochten hopen. Door de verwarde situatie doen zich nu onverkwikkelijkheden' voor, die na de wonden van vorige week nog meer littekens zullen achterlaten, niet uitsluitend tut n werkgevers en vakbeweging, maar ook naar moet worden gevree- d tussen FNV- en CNV-bonden. orAjoed voorbeeld grafici (2) very jegev ff graf'sche bedrijfsleven heeft in et hlc toestand het goede voorbeeld Daar zijn de werkgevers menjdc gezamenlijke vakbonden gis- a' mcleen 101 za^en gekomen. onderhandelingen kunnen nu weer worden hervat. iders' en of jers.i werkgevers hebben zich bereid e br|k'aard het deel-akkoord van za- ran aiagnacht over te nemen, en con- te willen onderhandelen dez&r de vakbondseis voor twee pro- Ht voorde .reële" loonsverhoging aanvullende verbeteringen. Tc- "■"*ht zien de grafische vakbonden rin voldoende aanleiding hun'le- te adviseren de stakingen voor op te schorten. De cao- Wij hopen vurig dat ook in andere sectoren vandaag of morgen soortgelijke afspraken worden ge maakt. De vakbonden zouden daar bij aan prestige kunnen winnen wan neer zij in de zwakkere bedrijfstak ken de grafische sector hoort daar niet direct toe niet te zeer vasthouden aan hun eis van twee procent. De opstelling van de vak beweging in het najaar is, ook op deze plaats. .redelijk" genoemd. Dat oordeel zouden wij op de val reep van deze, gelukkig kortduren de, stakingsacties niet graag herzien. door Haro Hielkema AMSTERDAM Het is voor de Amsterdamse gemeente raad heus wel duidelijk: de opera moet! Jaren en jaren is er gediscussieerd over vorm en in houd, over plaats en entourage. Zelfs in de bouwkosten (bijna honderd miljoen gulden) kan iedereen zich zonder veel pro blemen schikken. „Een kwestie van lenen", zeggen ze. Hét gro te dilemma is echter: wie zal er betalen, als dit toch wel begeer de muziektheater er eenmaal staat? De jaarlijkse exploitatie-kosten zijn volgens het gemeentebestuur te ra men op zo'n 18 miljoen gulden; op het prijspeil van 1 augustus 1975 Wanneer de muziektempel eenmaal in de Amsterdamse Pijp is verrezen, mag wel rekening gehouden worden met 20 tot 25 miljoén gulden per jaar. Amsterdam mag dan voor het eerst sinds 16 jaar weer eens een sluitende begroting hebben, vraag niet hoeveel hoofdbrekens dat ge kost heeft en vraag zeker niet of de rijksoverheid voor het komende jaar wederom bereid zal zijn met de hoofdstad tot een financieel verge lijk te komen. Op zo'n moment moet eindelijk uitsluitsel komen over het begin van de bouwactiviteiten voor de Opera. Al in 1915 leefden in Amsterdam plannen een Opera te bouwen op het Museumplein. In de jaren vijftig werd geopperd op de plaats waar het in 1929 afgebrande Paleis voor Volksvlijt had gestaan (Frederiks plein) een operatheater op te richten het werd evenwel de immense Nederlandse Bank. Het terrein aan de oude Rai aan de Ferdinand Bol straat werd bestemd voor het opera project. Amsterdam verkoos ir Bij voet als architect boven de klinken de naam Dudok en gunde hem in 1956 de opdracht met schetsplanne tjes te komen. In 1971 zijn ir Bijvoet en zijn compagnon prof. G. HM. Holt met hun bouwplan rond en wordt de gemeenteraad gevraagd zich uit te spreken. Felle discussie Weliswaar stelt de raad dan een kre diet van 3,9 miljoen ter beschikking voor het bestekklaar maken van het bouwproject, maar een felle discus sie laait op over de vraag of een dergelijk groot gebouw wel zo past in de van ellende aan elkaar hangende stadswijk als de Pijp. De buurt zit te springen om sociale voorzieningen en ziet met lede ogen de als sporthal gebruikte oude Rai verdwijnen. In de Pijp én in de raad wordt het parkeerterrein naast de nieuwe RAI opgevoerd als alternatieve bouwplaats voor de opera, omdat de verkeersaantrekkende werking daar beter zou kunnen worden opgevan gen dan de alzo door verkeerslast geplaagde Pijp. Toch stelt een meerderheid in de raad vast dat de opera aan de Ferdi nand Bolstraat moet komen en zo wel in 1975 als in 1976 wordt deze wens via moties herhaald. Dat er nog steeds geen steen de grond in gegaan is, hangt samen met de financiële problemen van de hoofdstad: Het provinciaal bestuur van Noord- Holland heeft nog altijd geen goed keuring verleend aan het krediet van 3.9 miljoen van 1971, omdat het jaar lijks groeiende begrotingstekort van Amsterdam geen extra grote uitgave toelaat. Pas als Amsterdams finan ciën gesaneerd zijn. staat het de ge meente vrij op de bouw van het muziektheater terug te komen, aldus de minister van CRM in 1972. Actiegroepen Tegelijk met deze „twisten" tussen verschillende overheden werpt een stel Amsterdammers zich in de strijd om het muziektheater nü te gaan bouwen en geen uitstel meer toe te staan. Een actiegroep, die vooral uit de CPN-hoek met leden wordt ge voed, organiseert evenementen om ook van de bevolking adhesie te krij gen voor een snelle realisering van het operagebouw: een avond met amateurs en professionals in Carré, pamfletten en een grammofoon plaatje. De verslechterde werkgele genheid wordt aangevoerd om snel goedkeuring voor de bouw te krij gen. De grootste noodzaak om aan de slag te gaan ligt evenwel op het artistieke vlak. Op dit moment barst de Stadsschouwburg bijna uit zijn voegen met de Nederlandse Opera Stichting, het Nationale Ballet en het Publiekstheater als vaste bespe lers. Er zijn voortdurend problemen met de repetities en de Opera Stich ting verliest erg veel tijd. energie en geld aan het heen en weer reizen tussen het Scheveningse Circusthea ter en Amsterdam. Een eigen huis voor opera en ballet zou betekenen dat alle huidige bewoners van de schouwburg het aantal voorstellin gen zouden kunnen uitbreiden. Vanavond Is er nu kans op dat de bouw wél spoedig kan beginnen? Vanavond mag de raad zich uitspreken over een voorstel van b. en w. bijna hon derd miljoen beschikbaar te stellen voor de bouw van het muziekthea ter. Om de regering duidelijk te ma ken dat Amsterdam wel degelijk het gebouw wil en om te verhinderen dat het Rotterdamse aanbod een opera in de Maasstad te bouwen in Den u-T i .yr-y; y. y i -V 1 L^. ET Wanneer alle overheden nu instemmen met de bouw van het Muziektheater in de Amsterdamse Pijp en met de financiële regeling, kan dit gebouw er over ongeveer vier jaar staan. Rechts het Okura-hotel. Drieëntwintig jaar al houdt het architectenbureau van ir. B. Bijvoet (rechts) en prof. G. H. M Holt zich met de Opera bezig. Ir. Bijvoet is inmiddels 87 jaar, zijn collega 72 jaar Haag serieus genomen zou worden. Immers, Amsterdam is de stad voor de opera en terwille van de hoofd stad als toeristisch centrum moet het theater in Amsterdam komen. Toch vindt een meerderheid in de Amsterdamse raad (alleen CDA en CPN staan geheel achter het voor stel van b. en w.) het besluit om bijna honder miljoen beschikbaar te stel len op dit moment een vrij zinloos gebaar. Want die honderd miljoen doen het 'm niet, het gaat om de nu op 18 miljoen geraamde, maar op 20 tot 25 miljoen gulden te verwachten exploitatiekosten. Twee weken gele den brak er in de raad al een hevige ruzie uit over het verschuiven van 150.000 gulden op de kunstbegroting voor incidentele voorstellingen Het gemeentebestuur moet eerst met het rijk overeenstemming zien te krijgen over de verdeelsleutel voor de bijdra gen om het exploitatietekort te dra gen. Achttien miljoen gulden is net zoveel als per jaar aan het buurt- en clubhuiswerk wordt uitgegeven (PPR). Het is nu al hangen en wur gen om de kunstbegroting in de hoofdstad op te stellen (PvdA). Zo lang er geen zekerheid bestaat over de vraag hoeveel Amsterdam per jaar moet opbrengen, mag er geen paal de grond in (VVD) Nationaal De opera, die nu muziektheater heet en die onderdak moet gaan bieden aan de Opera Stichting, het Nationa le Ballet en het Balletorkest, is een nationale aangelegenheid - on danks het feit dat er in de hoofdstad drie keer zoveel belangstelling is als bijvoorbeeld in Rotterdam. Dat houdt dus in dat van rijkswege moet worden bijgedragen in de jaarlijkse exploitatiekosten van het mu ziektheater Wat is het het rijk waard om het gebouw snel te verwezenlu ken? Minister Van Doorn (CRM) vindt ook dat de Opera m Amster dam thuis hoort en is eventueel be reid om met wat meer geld op tafel te komen, wanneer de Nederlandse Opera meer opvoeringen gaat geven Het gaat dan over tonnen, de grote hap is echter voor Amsterdam, zo proeft men uit de woorden van de minister Voor de hoofdstad heeft het muziektheater een belangrijke prioriteit, voor de regering ligt dat zo blijkt kennelijk anders 4jJ ekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, |ury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. ■■;5laam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon ...Tnaarlvasr krijgt Bwiln. zijn wapens varaan dief DE 6ESCHIE0ENIS HEEFT EEN BAARO De honderdtachtig gulden die een inbreker uit een Haarlem se groothandel in dierenartike- len stal, zullen waarschijnlijk niet de grootste schadepost ge weest zijn. De man had op twee verdiepingen alle kasten en laden opengebroken en had dan ook, weet het Haarlems Dagblad, een keurig briefje voor de bestolene achtergela ten met het advies voortaan de kasten en laden liever niet af te sluiten. Het forceren, schreef de inbreker (die met „Piet de Dief" ondertekende), levert tenslotte een behoorlijke scha de op. Bovendien is het voor een inbreker zoveel makkelij ker als alles open en bloot voor het grijpen ligt maar dat schreef hij er niet bij. Met uranium schijnen porse leinen kunstgebitten er stra lender uit te zien dan zonder en dat is dan ook de reden dat de valse tanden en kiezen van naar schatting vijftig miljoen Amerikanen radioactief zijn, meldt de Bejaarden. Niet erg en niet gevaarlijk, zegt de Amerikaanse overheid, want er zit maar een heel klein beetje van het spul in, maar toch nog genoeg om de gebit- tenmakers op te dragen voort aan minder uranium te verwer ken. En toch, als al die radioac tieve Amerikanen tegelijk hun 1,4 miljard schitterende tan den en kiezen willen tonen en „cheeese" zeggen. Tamtam, een rubriek in het weekblad Adformatie, die op vallende, malle, foute en leuk gevonden teksten uit andere bladen citeert, vond in het Hoofddorps/Nieuw Venneps Dagblad een advertentie met deze tekst: „Gevraagd: kamer in Hoofddorp, met gebruik van keuken, slaapkamer en dou che". Verder signaleerde Tam tam een bijzonder verkoopar gument van de bekende Amsterdammer Loe Lap. die een tweepersoons dubbeldaks tent als volgt aanprijst: „Ook te gebruiken voor vier perso nen, maar dan moet u wel twee tenten kopen". Ruwharige tekkeltjes zijn be hoorlijk in trek bij koninigin en prins en hun (schoon- en klein-) kinderen. Het weekblad Margriet weet dat ze er op Soestdijk indertijd eentje had den die naar de naam Mopsie luisterde, dat in het gezin van prinses Beatrix een Artus ge naamde tekkel ronddartelt en dat ook een van de honden van prinses Margriet en haar man van hetzelfde ras is. Die is zelfs genoemd naar een vroegere stripfiguur uit „Trouw": Tekko Taks onder redactie van Loes Smit ET WEER door Hans de Jong Weerrapporten I Ze 1( is het weer n°Kal like ingevallen. Het was kil in fen (oostelijke stroming met itselijk mist tot over fl-Engeland toe. Om één vervtwas het hier en daar niet ïer dan 3 graden. Rotter- lag in een mistveld met aden Celsius. De hoogste ïratuur op Roosenburg 4 graden. hogedrukgebied van millibar boven Midden- land met uitlopers tot *and en Zweden zal niet f.nen verhinderen dat ^tere oceaanlucht terrein winnen in onze omge- Een uitloper van een r mb-diepe depressie ten -zuidwesten van IJsland vandaag via de Britse iden op ons aan waarbij ens de computer het t rond het middaguur on- r tot Amsterdam gevor- zal zijn. Deze operatie t regen tot gevolg, het i in het westen en zuid en. het laatst in het doosten. Een volgende uitdiepende depressie nbi nog wat verder westwaarts op de oceaan, trekt uitdiepend in de rich ting van Ierland en deze zal wellicht de beslissende stoot geven waarna de oceaan- lucht de thermometers in het hele land zal opvoeren tot waarden van 8 10 graden. Hiermee volgt de natuur na genoeg hetzelfde „procédé" dat eerder deze winter al zo vaak is toegepast. De Lage Landen blijven dus evenals in de voorbije weken de voordelen plukken van een positie aan de oostzijde van de oceaan, waarbij ook de warme golf (van Mexico)- stroom natuurlijk bijdragen levert voor besparing van de energie. In Rusland en Scandinavië blijft het nog steeds winte ren. Een sneeuwgebied over Rusland en Polen verplaatst zich naar het noordwesten. Het zal onze omgeving onmo gelijk kunnen bereiken: wij blijven in de rest van deze week in een wat wisselvallige oceanische luchtstroming uit zuidwest of west waarbij opklaringen zullen worden afgewisseld door perioden met regen of enkele buien. Op verzoek van een abonnee in Bennekom hier een iets pittiger bijdrage over de weersituatie in het buiten land met name de Verenigde Staten. Over het oostelijk deel van de Verenigde Staten dringt van tijd tot tijd zach tere dooi-lucht door. De bij drage van maandag jl. gaf een voorbeeld van zo'n niet onbelangrijke tempera tuurstijging. Het zijn veelal hogedrukgebieden afkomstig uit het westen van de Veren igde Staten, die dit be werkstelligen. Terwijl zij in januari een zuidelijke koers volgden en terecht kwamen in de Golf van Mexico of bij Florida, halen ze de laatste tijd New York en omgeving en trekken vervolgens de oce aan op. Zachtere lucht aan de west- en noordzijde van zo'n maximum doet de dooi inval len. maar niet definitief om dat zo'n hogedrukgebied voortdurend gevolgd wordt door uitlopers van over Cana da en de Grote Meren oostwaarts bewegende koude depressies. Zulke minima veroorzaken zodra zij bij New Foundland zee kiezen een in val van winterkou uit noord west tot noord die ook over het oostelijk deel van de Ver enigde Staten doordringt, zij het niet meer zo ver zuid waarts als tijdens het diepte punt van de winter, Maar toen waren de depres sies in het oostelijk deel van Noord-Amerika dan ook heer en meester en vaak bijzonder diep. In de hogere luchtlagen is nog niet zoveel verandering te bespeuren. Nog altijd be vindt zich een krachtige noordwestelijke tot noorde lijk koude stroming over en ten oosten van de Rocky Mountains. Nu is een zich handhavend "hogedrukge bied" daar kenmerkend voor het klimaat op het noordelijk halfrond net zo goed als de depressie bij IJsland. Het Amerikaanse Rotsgebergte is nu eenmaal een zware hin dernis voor de straalstroming op het noordelijk halfrond. Zelfs de winden in de boven lucht zijn gedwongen te klim men. willen ze dit massief passeren. Daardoor komt het dat de straalstroming aan de westzijde naar het noorden en aan de oostzijde van de bergen onmidellijk naar het zuiden tot zuidoosten afbuigt. Een ander koud gebied op het noordelijk halfrond is Oost-Siberië. Daar zijn kortgeleden en ook op dit moment nog temperaturen gemeten van -50 tot-55m gra den. Ook Noord-Japan ligt binnen het bereik van een koude Siberische tak. Er wor den daar temperaturen van -16 tot -30 graden gemeten tegenover 3 tot 10 graden in zuid-Japan. In Communis tisch China is het ook overal nog winter onder een hoge drukgebied van 1040 mb maar veel hogere temperatu ren melden de Filippijnen met avondwaarden van 25 tot 28 graden, ongeveer net zo hoog als in Vietnam. Su matra op datzelfde tijdstip 22 tot 23 graden. Weerrapporten van max neers guteren 19 uur weer temp 7-19 Amsterdam geheel bew 4 0 De Bilt geheel bew 5 0 geheel bew 5 0 Eeldc geheel bew 5 0 Eindhoven mist 6 1 mist 3 0 1 Rtd geheel bew 4 0 Twente motregen 4 0 1 Vlissingen mist 6 0 Zd -Limburg geheel bew 6 1 Aberdeen regen 5 Athene Barcelona onbewolkt 16 0 Berlijn motregen 1 0 1 zwaar Bew 1 Brussel geheel bew 7 2 Frankfort regen 7 06 Oentve regenbui 6 3 Hel.sir.Ki onbewolkt 13 0 Innsbrueck onbewolkt 9 0 Kopenhagen geheel bew 1 0 Lissabon zwaar bew 13 0 Locarno half bewolkt 9 0 Londen waar bew 6 0 2 Luxemburg geheel bew 4 4 Madrid half bew II 0 Malaga onbewolkt 16 0 Mallorca licht bew 0 Muenchen 3 0 Nice licht bew 13 0 Oslo geheel bew -3 0 Parijs zwaar bew 0 Rome weerlicht 13 06 Split geheel bew 11 5 Stockholm geheel bew •2 0 Wenen geheel bew 4 0 Zuerich regen 1 Casablanca zwaar bew 16 23 Istanboel onbewolkt IS 0 La» Palmas licht bew 22 0 New York Tel-Aviv zwaar bew 23 0 Tunis regenbui IS 1 De man zijn van een vrouw die altijd en overal nummer één is. dag in dag uit in haar scha duw te staan, zal voorde mees te mannen niet aantrekkelijk zijn hoewel diezelfde mannen zo'n schaduw-rol voor vrou wen heel gewoon vinden Mannen die in zo'n positie te rechtkomen. zullen er voor zichzelf iets van moeten maken. Prins Philip van Engeland is zo iemand. Nu zijn vrouw, ko ningin Elizabeth. 25 jaar aan de regering is. zou dat kunnen betekenen dat hij vijfentwin tig jaar lang een onopvallen de. onbeduidende figuur ge weest is. maar hij heeft er zelf wel voor gezorgd dat dat niet zo was. De Prins heeft zichzelf de rol van ..onpartijdig waar nemer" toebedeeld en sprak en spreekt in die rol regelmatig zijn privémening uit over al lerlei zaken: de jeugd, de wel vaartsstaat. de seksualiteit, het socialisme, de technische vooruitgang, zonder ooit een blad voor de mond te nemen Zo bekritiseerde prins Philip de welvaartsstaat de sociaal democratie. zei hij. verstikt het particulier initiatief en de ondernemingszin. De lin kervleugel van Labour pijn lijk op de tenen trappend, merkte hij een andere maal op. dat Groot Brittannié door de economische crisis ..in de rij van wereldmogendheden nagenoeg is uitgerangeerd Volgens de Prins wordt ook de Britsekoninklijke familie door de inflatie getroffen. ..en als dat zo doorgaat eindigt de monarchie als een opgezette brontosaurus in een museum". En in 1968 schreef hij dat toch eigenlijk niemand meer kan geloven dat in deze samenle ving alles maar mag: Wij le ven in de meest gereglemen teerde maatschappij die ooit in ons land heeft bestaan. We moeten bij wijze van spreken nog vergunning hebben om te ademen" De meeste Britten vinden zulke expres provocerende uitspraken wel prachtig, om- dal hun Prins hardop zegt icat zij denken Zelfs voorzitter Jack Jones van de machtige vervoersbond vindt, dat er be ter naar de Prins geluisterd moet worden Het zou de moei te lonen hem naar zijn oordeel over industriële problemen te vragen, zegt hij. Prins Philip doet Engelser aan dan de Engelsen, maarzo is het altijd geweest. Toen hij dertig jaren geleden met (toen nog prinsesElizabeth trouw de nóg een feestje dus dit jaar. op 20 november was hij een geboren Griek met Duits bloed en bovendien ver want aan het Deense konings huis Al in 1917 was de familie naam Bottenberg m Mountbatten veranderd Ter gelegenheid van zijn huwelijk nam Philip de Britse nationa liteit aan en deed afstand van zijn aanspraken op de Griekse en Deense troon. Zowel zijn vrouw als hij stammen recht streeks af van koningin Victo ria. Deze hertog van Edin burgh mag zich niet met staatszaken bemoeien, maar op Buckingham Palace is hij privé gewoon gezinshoofd en min of meer de baas in huis Dankzij hem komt daar nu niet alleen meer de aristocra tie over de koninklijke vloer, maar ontvangt koningin Elt- zabeth ook acteurs, onderwij zers en fabrikanten, het gewo ne volk dus. in audiëntie Ingrepen in natuurgebieden betekenen niet alleen veran deringen voor de mensen, maar vrijwel altijd ook voorde dieren die er huizen. Nieuwe wegen en woningen dwingen konijnen en hazen om van woonplaats te veranderen, en zoiets, maar dan vooral voor de vogels, gaat ook op bij veran deringen in waterrijke gebie den. Sinds de Grevelingen is afgedamd bijvoorbeeld, zijn daar vogelsoorten weggetrok ken en andere zijn er voor in de plaats gekomen, weet Viva Vóór de afsluiting zaten er veel steltlopers die, op hun hoge poten door het water wadend, diertjes van de bodem oppik ten en zich daarmee voedden Nu groeit er veel meer zeegras op de bodem van het meer. en dus zijn de bodemdier-eters verhuisd. Hun plaats is ingeno men door planten- en vissen- eters, die er per jaar alleen al 130 ton vis uithalen, plus de planten waar ze van houden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5