Hoe krijgen we de ark over de Jordaan? Uit brieven van lezers Christelijk jongerenverbond bang voor oeverloze debatten Indonesië. I In je eentje kom je niet ver met ver sobering anuol^giien Einde portvrijdom Belgische kerken Een onvergetelijke reis. Voorbijganger" WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 KERK Trouw/Kwartet ^01 door Hans Opschoor Tot op heden ls datgene wat zich sierde met de naam „nieuwe le vensstijl" een zich tamelijk spon taan ontwikkelend geheel geweest. Een proces van vallen en opstaan, met weinig onderling verband. Oe- ruime tijd is nu in Nederland de behoefte aan méér onderlinge sa menhang en richting duidelijk ge worden. Maar nu heeft men elkaar ook in verschillende landen ontdekt. En men probeert in internationaal ver band van elkaar te leren. In dit slo tartikel over de werkweek „nieuwe levensstijl die de wereldraad onlangs organiseerde, wil ik proberen enkele trends die men zag. door te geven. Er is sprake van een proces dat zich steeds meer in groepen voltrekt. Er zullen verschillende problemen (vaak wereldwijde, vaak dicht bij huis liggende) worden aangepakt. Daarbij zullen allerlei aanpakken worden geprobeerd. Verschillende daarvan zullen blijken weinig hout te snijden. Zo zijn er in ons land vragen gerezen over het nut van ver minderd vleesverbruik op zichin Afrika wordt er geen gram méér vlees door gegeten. Die aanpakken zullen dan ook steeds kritisch moeten worden beke ken en vernieuwd. Dat betekent een voortdurende wisselwerking tussen denken en doen. Daarbij kan men ontdekken dat persoonlijke veran deringen pas hun effect krijgen als ze zinvol zijn in een zoeken naar meer fundamentele, structurele op lossingen. gebaseerd op een bijbelse onvrede met het bestaande. Dan leert men mee te willen werken aan een echte internationale herver deling en aan verandering van de nationale en internationale econo mische orde. Dan onstaat meer uit zicht op een samenleving die werke lijk de verantwoordelijkheid voor haar eigen toekomst aandurft. Ook al kunnen wij niet alleen een nieuwe aarde bouwen. Aan al die „grote vragen" kan men als enkeling weinig doen. De weerstanden zijn groot. Maar men kan in die verandering proberen „voor te gaan". Men kan luidkeels, met zijn gedrag, in geschrift, probe ren mee te werken aan de be wustwording inzake de vragen die om een antwoord schreeuwen, en aan het bevorderen van het vinden van oplossingen. Maar voor resultaten is bundeling van inzichten en krachten een voor waarde Daardoor onstaat ook de mogelijkheid om zich met meer suc ces te wenden tot bestaande organi saties en instellingen, zoals kerken, vakbeweging, politieke partijen, consumentenorganisaties, etc. Tenslotte: veel van de problemen die aan de basis liggen van het zoeken naar een andere (persoonlijke én ge meenschappelijke) levensstijl, zijn internationaal. De nieuwe internati onale economische orde kan niet al leen vanuit Nederland worden door gezet. Oceaanvervuiling lost men niet op door wetten in één land. Transnatio nale ondernemingen moeten op bo vennationaal niveau worden tege- moetgetreden. Internationale sa menwerking is vereist. Voorwaarde daarvoor is een groeiend internatio naal bewustzijn over de noodzaak van veranderingen. Daarom is het goed dat de we reldraad van kerken probeert een ontmoetingsplaats te zijn voor die genen onder ons die menen vanuit een bijbelse roeping te moeten zoe ken naar een nieuwe levensstijl. Daarom is het goed dat dit internati onaal (of liever: oecumenisch) ge schiedt. Daarom ls het goed dat de wereldraad wil meehelpen de inzich ten te verscherpen, de daadkracht te vergroten, en het talent dat in de „nieuwe levensstijl" hopelijk aanwe zig is, te vermeerderen. Korte duidelijk geschreven, hefsi aan een kant getypte, bneven kunnen worden gestuurd naar Secretins Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam 8t( publikatie wordt de naam van de schnfver vermeld Loonconflict (29) Waar het CNV het recht van staken vandaan denkt te halen is mij een raadsel. Zij denken zeker, dat de tekst: „Indien men u op de rechter wang slaat, keer hem ook de linker toe" en „wil iemand uw hemd ne men, laat hem ook uw mantel" geldt voor werkgevers. In plaats dat ze een rots In de branding gaan staan en tonen wat een christelijke le venshouding is. sluiten zij zich aan bij de hullende wolven. Men kan alleen God dienen door de ander te dienen en die ander is iedereen. Borger K. Schram Loonconflict (30) Het zal de werknemers steeds duide lijker worden waaruit het CDA be staat. De heer Zijlstra. die zich be wust is de wrevel op te wekken bij de burgers en de ander verwijt dat die oorlog maakt. De heer Van Veen, die almaar zegt dat er geen openin gen gemaakt worden door andere partijen. Dan krijgen we Roolvink, die de kool en de geit spaart. Minis ter Boersma erkent vervolgens het recht tot staken maar kan niets doen in het conflict Jan Lanser doet zijn best om openingen te maken, maar wordt niet begrepen door de partijen. Als ik me niet vergis zijn dit allemaal mensen van het CDA. Wie sprak ook alweer over ethisch reveil en verbroedering? Hoogesand Witn Berghoef Loonconflict (31) Nederland barst los in stakingen, want in onze harde en zakelijke eco nomie laat niemand over zich heen lopen. de werknemer ook niet. Dat Je een inflatiegolf wilt afremmen met het loonzakje van de arbeider is voor velen onrechtvaardig, maar een staking zélf heeft ook nog meer nadelen. 8taken verslechtert wel de verstandhouding en tast de bereid willigheid van werknemers en werkgevers aan? Voor ons ethisch réveil een duwtje in de verkeerde richting.jtoQMdOTp Folkert van Galen Dooprapport Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Hans Küng De opmerkingen van de heer Maas over Hans Küng en zijn boek „Chris ten zijn" komen erg liefdeloos bij mij over. Hij schrijft o.a.: „Het schijnt voor theologen, die zich nog steeds katholiek mogen noemen, zeer „verdienstelijk" te zijn, om ket terse boeken te schrijven" en: wat worden de ketters tegenwoordig toch zachtjes aangepakt!" Is dit een manier om over mensen te schrijven die eerlijk op zoek zijn naar wat de bijbel te vertellen heeft? Ik heb nog nooit een boek gelezen, dat zo duide lijk en getuigend van een grote be wondering en Uefde voor Jezus Christus ingaat op vragen die chris tenen (en niet-christenen) stellen: Hoe moet je staan tegenover wat Küng noemt: moderne humanis- men, tegenover andere we reldgodsdiensten. wat is nu het bij zondere van het christendom, wie was Jezus, wat deed Hij. welke boodschap bracht Hij. wat is nieuw leven in Christus, wat houdt chris ten zijn in in deze maatschappij en ga zo maar een hele tijd door. Pro fessor Küng schrijft zo duidelijk in de geest van de bijbel en heeft zo n geweldig stuk werk verricht voor het hedendaagse christendom, dat ik het niet kon laten om te protesteren tegen de manier waarop de heer Maas over hem en z'n boek schrijft. Bisschop Gijsen tegen sterilisatie ROERMOND Bisschop Gijsen van Roermond vindt dat de gericht heid op voortplanting behoort tot het wezen van de menselijke seksua liteit. Daarom mag niemand ook ac tief aan sterilisatie meewerken, en hierbij denkt hij vooral aan degenen die ln ziekenhuizen werkzaam zijn. De bisschop wijst er op dat men zich niet mag beroepen op theologen die, hoe knap ook. de opvattingen van de kerk inzake seksualiteit niet weergeven. Bisschop Gijsen geeft zijn mening in een beschouwing, welke werd ge publiceerd in het informatiebulletin van zijn bisdom. Hij baseert zich op wat in de vatikaanse verklaring van maart 1975 over sterilisatie gezegd wordt BRU8SEL In België is een einde gekomen aan de beperkte portvrij dom. die de kerken genoten. In de protestantse kerk van België bij voorbeeld treft dit de briefwisseling van de kerkeraden met de synode- voorzitter en het samenroepen van vergaderingen van de districten en van de synodale commissie. Het bu reau van de kerk heeft ge waarschuwd, niet voor eventuele strafport te zullen opdraaien en elke ongefrankeerde zending te retour neren. AMSTERDAM Het Christe lijk Jongeren verbond (C.J.V.) voelt weinig voor een overleg inzake christelijk jeugdwerk alleen met het landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk (L.C.G.J:) en de her vormde jeugdraad (H.J.R.) Voor oecumenisch Jeugdwerk is méér nodig dan een gesprek met uitsluitend gereformeerden en her vormden. aldus het hoofdbestuur van het C.J.V. Ook wil men ervoor waken dat, zoals vaak in de oecume ne. de grote partners de dienst uit maken en de kleinere bijwagens dreigen te worden. Deze reactie is het antwoord op een uitnodiging die het bestuur van het L.C.G.J. onlangs zond aan C.J.V. en H.J.R. Het C.J.V. werkt nauw samen met de Vrije Evangelische jeugdor ganisatie en onderhoudt ook goede relaties met de doopsgezinde, vrij zinnig christelijke en lutherse Jeugd organisaties. Ook die organisaties zouden volgens het C.J.V. - van meet af aan in het gesprek betrokken moeten worden. Bovendien voelt het C.J.V. niet veel voor een gesprek over opvattingen ten aanzien van christelijk Jeugdwerk, omdat gevreesd wordt voor oeverloze discussies zonder concrete perspectieven. Voorkeur wordt gegeven aan een beraad over Slagharen Ditk Zandbergen ADVERTENTIE Met verbazing heb ik het bericht gelezen over het Oecumenisch doop rapport. Het is gevaarlijk vanuit het gevoel dingen te beweren of stellin gen te poneren, die niet in de Bijbel te vinden zijn. Waar staat b.v. dat de doop alleen kan gebeuren binnen de kerk? Verder lees ik „Waar het mo ment van de doop moet liggen, op vrij Jeugdige leefUjd of pas later acht het rapport geen wezenlijk punt" M.i. regelt God zelf dit ln een persoonlijk contact met de betrok kene en dan kan een commissie niet spreken van „moeten". Ten slotte deze zin: „Of het toedienen vroeg of laat gebeurt, de mens zal toch steeds weer moeten vechten voor deze beslissing." De woorden „toe dienen" (doet me denken aan medi cijnen) en „vechten voor een beslis sing" komen over als een vreemde tegenstelling, of men ondergaat de doop wll-loos. óf men kiest zelf mét Christus begraven te worden in de dood en mét hem op te staan tot een nieuw, geestelijk, leven. Dan komt het vechten om hieraan gestalte te geven né de eigen beslissing. Bloemendaal Mevr. van de Ploeg de Raad Gevangeniswezen Over de nota „Beleidsvraagstukken gevangeniswezen" die staatssecre taris Zeevalking aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd, zegt Constan- Ujn Kelk „dat de visie op lange termijn ontbreekt" Maar hoe is dit mogelijk in een wereld vol onzeker heden op alle levensterreinen, natio naal en internationaal? Er is geen alternatief voor ons huidige strafstelsel, te weten de vrijheids straf. De Coornhertliga reageert fel op de nota en redeneert vanuit een idealis tisch mensbeeld, maar stapt over de toename van de criminaliteit heen. Zij reageert niet vanuit de realiteit van ons gevangeniswezen, dat wel degelijk in ontwikkeling is en waar van de nota een duidelijk beeld geeft. Vergelijk de situatie maar eens met de ons omringende demo cratische landen. Laten de organisa ties zich vooral werpen op de pre ventie in de maatschappij. Vught I- L. Uij ter* bout, oud-gevangenispredikant. De Gordel van Smaragd wacht. Java, Bali én Sumatra zien. Paleis „Buitenzorg" bezoeken. Op 'n koffieplantage logeren. Borobudur, Tobameer en Bukittinggi. En nog veel meer25 Fantastische dagen. Verblijven in goede hotels. In april, mei, augustus of september, 'n Droomreis tegen de nuchtere, lage prijs van f 4.450,-. Bel 023-280659 voor uitgebreide documentatie of ga naar één van de Amro Banken met dit vignet. mogelijkheden tot samenwerking, waarbij de pluriformiteit van de or ganisaties geen bezwaar maar juist een waardevol gegeven is. Daarom verwacht C.J.V. van de an dere partners vooraf duidelijkheid over de visie die men heeft op chris telijk je.ugdwerk en van waaruit men over samenwerking wil spreken. Die voorwaarde stelt het C.J.V. om dat Jarenlange gesprekken, met na me met het L.C.G.J., tot weinig concrete resultaten leidden en steeds meer vastliepen in princiepië- le debatten. Nog onlangs liep het gesprek over gezamenlijk materiaal voor plaatselijke groepen vast door grote interne meningsverschillen ln het L.C.G.J. Raad van kerken Ook van de zijde van de Raad van Kerken wacht men met spanning de opzet van een samenwerkingsvorm voor oecumenisch jeugdwerk af. Aan het C.J.V., een van huis uit oecumenische jongerenorganisatie, had het Moderamen al eerder ge vraagd daarin initiatief te nemen. Naar aanleiding van het bericht over het L.C.G.J. -plan liet men van de zijde van de Raad merken aan een breder initiatief de voorkeur te ge ven. Nogmaals werd er bij het C.J.V. op aangedrongen daartoe stappen te ondernemen. Een moeilijkheid daarbij is, dat de relatie tussen enkele kerken en hun eigen Jeugdorganisatie niet altijd even helder ls. Niettemin is het C.J.V. nu begonnen contacten naar jeugdorganisaties in die richting te ontwikkelen. Tot zover de mededeling van het C.J.V. Van de kant van het L.C.G.J., dat overigens nog geen officieel com mentaar op het verhaal van het C.J.V. heeft geleverd, vernemen we dat de gereformeerden hebben ge mikt op meer dan administratief- technische bundeling. Het L.C.G.J. meent dat samenwerking ook in houdelijk van aard moet zijn en moet leiden tot verdieping van het christelijk Jeugdwerk. In de discus sies werd duidelijk dat de prioritei tenlijstjes nogal verschillen en ter wijl het L.C.G.J. met de r.k.- en de hervormde jeugdraad bereid was zich te verdiepen in de vraag naar de plaats en de aandacht voor de kans arme in het jeugdwerk, wenste het C.J.V. hierop niet in te gaan. Het C.J.V. benadrukt de laatste tijd Embleem van het CJ.V. steeds meer dat het altijd al een open en oecumenische organisatie is geweest, maar het L.C.J.G. voelt er niet voor onder de paraplu van het C.J.V. te kruipen, dat zijn beleidsvi sie als de enige ware beschouwt. Samenwerking, aldus het L.C.G.J., moet vernieuwend van aard zijn en stimuleren tot verdere activiteit. Sa menwerking is iets méér en iets an ders dan bij elkaar kruipen en din gen doen. die je vroeger afzonderlijk deed. Dat men inhouudelijk nog lang niet aan elkaar toe is, kan misschien blijken uit het feit dat het C.J.V. zijn medewerking aan het ge zamenlijke blad „Weerwoord" van L.C.G.J. en C.J.V., opzegt: weliswaar mede om respectabele financiële oorzaken, maar tevens vanwege be zwaren tegen de Inhoud. De raad van kerken heeft zich wei nig om het christelijk jeugdwerk be kommerd aldus de woordvoerder van het L.C.G.J. De enige uitspraak die gedaan is dateert van anderhalf jaar geleden, toen in een persbericht van de raad van kerken melding gemaakt werd van het feit dat ook bij christelijke instellingen voor jeugd- en jongerenwerk van een ver linksing sprake was. Dit had kenne lijk ook betrekking op het L.C.G.J. Als de raad van kerken nu kennelijk de voorkeur blijkt te geven aan een breed initatief dan heeft hij nog steeds verzuimd om mee te delen wat hij daarmee voor heeft en welke rol de raad van kerken daarin wil spelen. Zolang de raad van kerken die onduidelijkheid behoudt, heeft het L.C.G.J. weinig boodschap aan deze raad, aldus de woordvoerder van het L.C.G.J. door dr C. Rijnsdorp Het boek van E. Hofman, Dichtkunst, literaire kritiek en creatievi- teit in de Gereformeerde Gezindte (N.V. Uitgeverij De Banier, Utrecht, 194 blz., 17,50) geeft aanleiding tot bespiegelingen van allerlei aard. De auteur schrijft van een duidelijk omlijnd, zo men wil begrensd standpunt uit, maar met degelijke kennis van zaken, op een behoorlijk niveau, met Idealisme en met een open oog voor de gevaren van versplintering en isolement in eigen kring. Hoe kan een gier de lucht verscheu ren met onbewogen vlerk (bl. 33)?. Hoe kan groen op droevig rood staan (37)? Bedoeld is overspringen. Kan men reine rozen uit elkaar rafelen (37)? De schrijver zelf gebruikt er gens het woord „wonderschoon" en dat viel me echt van hem tegen. Zo'n woord zegt al even weinig als ontzet tend. fantastisch, gigantisch, uiterst enz. Knap Hoofdstuk 3. waar het gaat over het dichtwerk van Marinus Nijsse, Nel Behschop en Enny Lfskes-Kooger, overtuigt het minst De schrijver heeft ze alle drie ondervraagd en doet zijn best alle goeds over deze figuren en hun werk te zeggen wat hem mogelijk la. Daar heeft hij ver standig aan gedaan, omdat de ge dichten. vooral die van Nel Benschop, al kunnen ze niet tot de literatuur gerekend worden, een dui delijke sociale en pastorale functie vervullen. Het is geen kleinigheid als men gedichtjes kan schrijven, die mensen in wanhopige situaties over een kritiek punt kunnen heen hel pen. Een koud kunstje is het zich van sulk tradlUoneei dicht- of rijm werk. toch ln de beste gevallen ge schreven met een druppel harte- bloed, met een paar honende opmer kingen af te maken. Maar daarmee is de kous niet af. Veeg teken Hofman constateert terecht dat er in dit soort dichtwerk geen ontwikke ling zit en dat ls, literair gesproken, een veeg teken. Het „literaire" is geen toevoeging aan het zogenaamd eenvoudige en onopgesmukte. Het zit er in, onder andere in de woordkeus en het woordgebruik. De ze dichters geven zich er onvoldoen de rekenschap van, wat een bepaald woord op een bepaalde plaats „doet". Een woord is niet maar een woord, maar het roept een complex van gedachten en gevoelens wakker. Het kiezen van het Juiste woord op de juiste plaats, ja van het ene mogelij ke woord op precies die plaats waar het zijn functie maximaal vervult, is het halve geheim van literatuur. De mazen van de netten, waarmee deze dichters hun taal zeven, zijn te grof Als het maar op het eerste gehoor goed klinkt en bruikbaar is, stelt men er zich ln de meeste gevallen mee tevreden. Men kan wel eens een pijl schieten ln zijn eenvoudigheid, zoals die onbekende schutter die Achab dodelijk verwondde, maar om in de roos te schieten komt nog wat anders kijken. Maar ik moet aan mijn ruimte den ken. Er is nog zoveel. Laat ik eerst mijn waardering uitspreken voor de knappe analyse van het dichtwerk der z.g. Vijftigers. Hofman is in 1931 geboren en is daarom van de juiste generatie om zowel invoelend als af standelijk over deze experimentele dichters te schrijven. Waardering in gemoede heb ik voor het min of meer utopische beeld, dat hij, tamelijk uitvoerig, tekent van een dich terschap binnen de gereformeerde gezindte en van een reformatorisch- christelijke kritiek, beide als onder deel van een zeer gewenst en noodza kelijk geacht reformatorisch reveil in de Nederlandse samenleving. Men verneemt hier klanken die herinne ren aan wat ons, jong-protestanten rondom de tijdschriften Opgang. Opwaartsche Wegen en Ontmoeting al zo lang geleden heeft bewogen. Alleen namen wij de basis ruimer dan de gereformeerde gezindte, laat staan een bepaalde kerkelijke groe pering daarbinnen. De schrijver hoopt op een samen werking van krachten binnen de ge reformeerde gezindte, die ruimte schept voor een eigen dichtkunst en andere vormen van literatuur. Hij zet zich daarbij af van wat onder de Invloed van het Reveil en van Kuy- per (hij spelt Kuiper!) al sinds onge veer 1910 ls gedaan. Een beetje pijn lijk voor wie zijn leven lang daaraan heeft meegewerkt. Dit buiten de lijst plaatsen is moeilijk te vereni gen met de door hem zozeer ge wenste ruimte. Maar hij denkt in de eerste plaats aan zijn geestverwan ten binnen de Gereformeerde Ge meenten. Daar moet het reveil be ginnen, want daar is de aloude waar heid. Van daar uit moet de Geest waaien. Wat ik nu nog zeggen moet is het moeilijkste, maar het belangrijkste. Ik denk hierbij ook aan de E.O., aan Urk, aan de verontrusten, aan de pogingen tot organisatie van wat ik niet smalend maar zakelijk de rechtse reactie dien te noemen. Het jammerlijk onvermogen om één aaneengesloten stevig rechts front te vormen betreur ik. Kon dit maar, dan zou men zien in hoever het mogelijk is, het oud-vaderlandse, calvinistische erfgoed dat waar devolle patrimonium te verdedi gen tegen de „geest der eeuw" en door het geestelijk luchtledig heen te dragen als een arke des behouds voor land en volk. Maar om dat, of iets in die geest, te doen is méér nodig dan voortzetting van wat ons ls overgeleverd uit een onherroepelijk verleden tijd. Met epigonisme en kerkelijk classicisme is die ark niet door de Jordaan te WAT IK NIET BEGRUP Nu kan ik me meteen indenken er mensen zijn, die mij toch al zo hoog hebben zitten, die zich afvragen of zij dat zo nodig mo weten: wat ik niet begrijpen Dat zal wel heel veel zijn! Ze het gelijk. Dat is heel veel. En daar ook heel diepe dingen bij. Maa gaat het over eenvoudige zaken, maar eens iets te noemen misschien kan iemand mij het leggen waarom die cijfers aanzien van de stakers in de afi pen weken zulke grote versch belopen. Soms geven de werkge een derde minder op dan de wer mers. Af en toe kan je 't achterh wanneer er exacte cijfers doe men wat betreft bepaalde bedrij dan denk je bij je zelf: nou, nou, lijkt me toch heel wat erg uitee pend. Maar goed, ik begrijp dat voudig niet. Net zo min als ik bei dat die rode kleurstof zo lan( allerlei artikelen gespoten kon den en erin verwerkt, nu blijkt dat spul kanker kan verwekkei wist het al lang. Ze hebben hel den geleden al verteld voor de Maar eerst moeten er dan toch z slachtoffers vallen. Alles kan ineens! Zo'n vraag komt ook bi op als ik lees dat 't misschien eens heel verstandig zou kun zijn om de drughandel de das oiDaï doen door aan verslaafden gi drugs ter beschikking te steller hoeven dan niet meer die gi tische sommen op tafel te legge^es daarvoor op het criminele pa£an geraken. In de bespreking van.» onderwerp werd meteen de or voerbaarheid van het plan bP0B drukt: er zijn niet voldoende opi ggelegenheden. Dat kan best Jij maar als met zo'n actie nu z< mensen ineens geholpen en brok ellende uit onze samenli de voet dwars gezet kan woi kunnen we ons dan geen extrtiter spanning getroosten? Zoiets <jerl; we toch ook bij een overstromirji pi pen stormramp. Da komt tochjerl: iedereen in 't geweer? Is dit (pi minder? Komt 't er hier dan mifei op aan? jen etr< leke e,>E en lin laar fLO BEROEPINGSWERK^ NED. HERV. KERK Beroep,^ Wezep J Codée te St. Annalan^n Wapenveld, G. van den End té,nd. pendrecht; te Heemse F.( p Brinkman te Surhulzem. Aangun, men: naar Oosterend en OudesdLot (Texel) D. H. L. M. B. van WL& Langhout, kand. aldaar. Bed/ratJ voor Voorthuizen A. GooijeiLf Zeist. GEREF. KERKEN Beroejidd te Pijnacker-Nootdorp H. R. Plon_ Capelle-Biezelinge; te WaddinxL n P. van den Berg luchtm. pre' Melle (W.Dtsl.). CHR. GEI KERKEN Bedankt: voor Umi P. Beekhuis te Noordeloos. GEI GEMEENTEN Beroepen: te Gi gen D. Hakkenberg te Lissi Westkapelle M. Mondriaan te denburg. BAPT. GEMEENTE! dankt: voor Rotterdam-C. P. gers te Drachten. Jfcbt >ch istii ral he tde k>g, dragen. Begonnen is een technolo gisch tijdperk in de wereldgeschie denis, dat als een bulldozer over al het natlonaal-elgenaardige en histo rische verworvene heenrolt. Dit om baan te maken voor een vereenvou digde groepering van grootmachten, die op zijn gunstigst elkaar in een hachelijk evenwicht houden. In deze situatie staat heel onze geestelijke en culturele erfenis, Europees en na tionaal, op het spel. Met vlaggetjes wapperen vanuit geïsoleerde ves tinkjes, die bovendien elkaar be strijden, kan men nog een poosje doorgaan, maar er zit geen toekomst in. De massamedia hebben nu ook opengebroken wat men onvriende lijk de achterban noemt. Het boek van Hofman past binnen dat proces. Het folkloristisch element ln de reli gie, reeds lang aangetast, wordt nu verbrijzeld. De aan de gang zijnde uitverkoop van nostalgische artike len. al of niet Amerikaans opgepept, loopt binnen afzienbare tijd af. Het ontbreekt aan eendracht, inzicht en wijsheid om de krachten in de hand te houden die men heeft opge roepen. Maar dit gaat de rechtstreekse aan leiding tot dit artikel ver te buiten. Ik praatte er alleen even over door. omdat dit boek een symptoom ls van een aangelegenheid van veel wijder strekking. Om op het boek van Hofman terug te komen: hij wil ruimte binnen de eigen ruimte. Er dat gaat niet. Drs. K. A. Schipperde' Vrijdagmiddag 18 februari omede uur hoopt drs. K. A. Schipperf™ noemd tot lector in de praktW theologie aan de theologisch^T géschool van de gereformeerde 1/ ken te Kampen, zijn ambt te vaarden met het uitspreken vai ve rede over „De gemeente als ie meenschap'. De bijeenkomst bon de aula van het hogeschoolgets hi Oudestraat 6 te Kampen. Na afet is er een ontvangst ln ;rs Koornmarktgebouw. Drs. Schifcmo (52 jaar) was predikant te Slbciïr te Ermelo. Daarna (van 195oor( 1963) doceerde hij Nieuw 1)gnSl ment. ethiek en ambtelijke vai aan de theologische school te Sfe va (later Hollandia) op Nieuw-Gi%tal Van 1963 tot 1968 was hij direfee] van de Nederlandse gereformL,rw jeugdraad. Sinds 1968 is hij a^t gf hogeschool te Kampen verboimpi waar hij sinds 1974 belast is mh00 leiding van het catech^it i centrum der hogeschool. Ds. J. W. van C" Hoeven f"' Ban Onder het motto „Reveille isjren ker geworden" houdt ds. Jan Vfcrne van der Hoeven van 16 tot 26 fejt c ri een serie bijeenkomsten in land. De actie wordt zaterd: februari besloten met een dag" in Amersfoort (kerkceifi De Brug. Schuilenburgerweg 2 vang half elf). Daar spreekt be) ds. Van der Hoeven ook Ben.i kendijk. De andere bijeenkott worden op verschillende dagdi houden ln Den Haag, Gronh Haarlem en Voorthuizen (inlOOO 03429-1318). Ds. Van der Htden keert vandaag terug van eenlrkg. nee door Finland, Rhodesië, fcard Afrika, Canada en de VerBderl Staten. adel: Ve Xirinacs De Catalaanse priester Luis t Xirinacs is voor de derde maa^ gedragen voor de Nobelprijs v$ vrede. Zestig professoren h Spaanse universiteiten hebbj voordracht gericht aan belprijscomlté in Oslo. Xiri bekend geworden om zijn j voor Basken en de Catalaans< Hij kreeg herhaaldelijk gevanl straf en ging verschillende mi hongerstaking om amnestie f krijgen voor politieke gevan

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2