auwe vensterenveloppen /an 'Financiën' zijn er weer Bedrijf verhuist stinkende fabriek t Drie kartonfabrieken bekijken samenwerking Prijsvoorstel voor boer onaanvaardbaar R PPR Bootbewoner voelt zich bedreigd Jamin-ijs voortaan ook buiten eigen winkels belastinggidsen steun bij invullen aangiftebiljet NOG IETS LEUKS VANAVOND OP TV? Winst Amro 14 pet hoger Hypotheekrente per 14 febr. Van der Stee in de slag irtet iNSDAG 16 FEBRUARI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE 15 oo r J. G. Wolters STERDAM De komende dagen zullen de welbekende blauwe vensterenveloppen van het ilsterie van financiën weer miljoenen Nederlanders bereiken. In totaal gaan een 3,5 miljoen giftebiljetten bij de administratie van de belastingen de deur uit. Is het eenmaal zover, dat de lastingbiljetten in de brievenbussen liggen dan breekt voor velen een spannende tijd aan. et invullen van het biljet pleegt nl. )gal eens de nodige moeilijkheden te leveren, alle goede bedoelingen in het ministerie van financiën de vorm van de bijgesloten toe- Ihting ten spijt. Een goede raad: g deze toelichting, ook al is hij iknopt, niet zonder meer terzijde, aar lees hem door vóór U met het (vullen van Uw aangiftebiljet Bglnt. Isschien heeft U voor Uw speciale tval aan deze toelichting van de Hastingdienst voldoende. Zo niet, ten nood. Er zijn meer wegen, die lar Rome leiden. Zo houden de. tlastinginspecties in vele plaatsen in het land zitdagen (of -avonden), men U gaarne wil informeren ien zich bepaalde problemen ichten voordoen bij het invullen Uw aangiftebiljet. a komt U er dan nog niet uit of int U niet in de gelegenheid zo'n jeenkomst te bezoeken dan zijn altijd nog de belastinggidsen, die door de fiscale doolhof willen |den. lestsellers eze „bestsellers" onder de boeken i de maanden februari en maart brden van Jaar tot jaar in stijgende kntallen verkocht. En dat is geen wonder. De fiscale bepalingen wor den jaarlijks ingrijpend gewijzigd en aangevuld. En ook 1976 vormt daar op geen uitzondering. Wie up to date wil zijn moet de vinger zeker aan de pols, of beter gezegd aan de belas- tingglds houden. Volgens de wet wordt U geacht al de veranderingen te kennen. In de prak tijk zal dat doorgaans wel anders uitpakken, tenzij U een belastingex pert mocht zijn. Maar afgezien daar van, is het zaak U terdege in de materie te verdiepen als U tenminste Uw belastingbiljet niet door een be lastingconsulent laat invullen. Goed, laten we er van uit gaan, dat U zelf de teugels in handen neemt bioj het invullen van Uw aangiftebil jet. Tussen haakjes, het kan dienstig zijn als U er geen krijgt toegestuurd van de belastingdienst om zelf een aangiftebiljet aan te'vragen, bijv. in het geval dat er een mogelijkheid is om te veel betaalde belastingen te rug te krijgen. Zoals gezegd, de belastinggidsen willen u bij het invullen de helpende hand bieden, zodat u uw jaarlijks huiswerk zult kunnen maken zonder er al te zeer rode oortjes bij te krij gen. Zeker is dat u wel spijkers met koppen moet slaan. In de eerste plaats omdat als stok achter de deur de datum van 1 april staat, waarop uw- aangiftebiljet weer bij de belas tingdienst terug moet zijn (tenzij u om dringende redenen, zoals ziekte of verblijf buitenslands uitstel van deze bepaling mocht hebben gekre gen). Maar ook om „den keizer slechts datgene te geven wat des keizers is", met andere woorden om het offer dat u moet brengen niet groter dan nodig te laten zijn. Vele wijzigingen Ook dit jaar zijn er we zeiden het reeds nogal wat fiscale bepalin gen gewijzigd. Bent u op de hoogte van de nieuwe verhoogde belas tingvrije sommen, van de wijzigin gen in het schijventariefKent u de gewijzigde bepalingen betreffende de buitengewone lasten en de sterk veranderde bepalingen ten aanzien van de werkende gehuwde vrouw? Kortom, vele wijzigingen en vele nieuwe vraagpunten. En aangezien de fiscus vandaag de dag, wetende dat het fiscale hart van de Nederlan der, zoals een oud-staatssecretaris van financiën eens heeft gezegd, soms niet zo heel nauwgezet klopt, de aangiftebiljetten steeds beter controleert, kunnen wij niet anders dan het gebruik van een goede be- lastinggids aanbevelen. Wij ontvingen de volgende (oude) bekenden: de Belasting-Almanak 1977 van Elseviers Weekblad, uitga ve van Uitgeversmaatschappij Anno ventura te Amsterdam, samenge steld door mr J. Viersen en E. N. Jonker. Prijs van deze 288 bladzij den tellende leidraad 12,90. Een gids die de gewoonte getrouw ook nu weer opvalt door een grote mate van volledigheid, nauwkeurigheid en betrouwbaarheid. Behalve de noodzakelijke informatie, vereist voor het juist invullen van uw aan giftebiljet inkomsten- en vermo gensbelasting, geeft de Belasting- Almanak ook tal van inlichtingen op het gebied van huursubsidies, rijksbijdragen eigen woningbezit, rechten van successie en schenking enz. enz. Een betrekkelijk nieuwe verschij ning in het rijk der belastinggidsen is De Telegraaf Bebstinggids door J. L. van Hedel, uitgave Teleboek in Amsterdam. Prijs 12.50. Hier krijgt u op 464 pagina's een keur van informatie. De gids is niet alleen bedoeld als een handleiding bij de invulling van het aangiftebiljet, maar wil meer nog een handboek zijn voor de belastingbetaler. Een naslagwerk, dat het hele jaar door kan worden gebruikt bij het nemen van beslissingen met fiscale gevol gen, zodat de mogelijkheden die de wet biedt om te voorkomen dat te veel belasting wordt betaald niet onbenut blijven. Speciale aandacht wordt in deze gids besteed aan on derwerpen als de fiscus en de wer kende gehuwde vrouw, de eigen wo ning, de auto enz. Eveneens van goeden huize is Klu- wers Belastinggids, samengesteld door C. Boersma en mr A. J. Engel- Rn een verslaggever ;UW VENNEP De directie van Vicon Polyester in Nieuw nnep hoopt eind volgend jaar een nieuwe polyester fabriek in mmen in produktie te kunnen nemen. De fabriek gaat uit ieuw Vennep weg, wegens klachten over stank en geluidsover- (ADVERTENTIE) r.lg jaar, liet de provincie weten, komen zijn, zegt de directie in het Et de polyester-fabriek op milieuhy- Jaarverslag. Het afgelopen boekjaar iénlsche gronden zou worden geslo- werd met een verlies afgesloten van 31.300 gulden. Het aantal perso neelsleden ging door natuurlijk ver loop omlaag van 301 tot 287. In ver band met de onzekere toestand werd in deze opengevallen plaatsen niet voorzien. |jn. Al enkele jaren kwamen er ichten van buurtbewoners over i fabriek die tegen de bebouwde lom aan ligt. e verhuizing, de bouw van de nieu- e fabriek cn de inrichting daarvan een investering van 12'/> mil- gulden. Daarnaast verwacht de ictie een produktieverlies te lij- n tijdens de verhuizing van een lljoen gulden. genomen wordt dat ongeveer tig van de zeventig personeelsle- zullen mee-verhuizen. De men- die in Nieuw Vennep blijven, ien worden ingezet bij de ijzer- trij en de landbouwwerktuigen- iriek van Vicon, die hier gevestigd ijven. Bij Vicon werken in totaal 'n zeshonderd man. WONOLANGAN: Beleggings- aatschappij Wonolangan staat er goed voor, dat er kans is op her- itting van de dividenduitkering, i het per 31 december 1970 reste- ide verlies van bijna 0,1 miljoen ilden is in de jaren 1971 tot en met 75 een winst behaald van 0,8 mil- len gulden. i een buitengewone aandeelhou- ersvergadering heeft het bestuur leegedeeld, dat belangen zijn ver erven in diverse ondernemingen Ie o.m. activiteiten hebben in de Duwsector in Frankrijk. Het be tuur gelooft, dat door deze deelne- ling een belangrijke versterking in e positie van Wonolangan is be- Kt. Het is tevens de bedoeling de erlandse belegger mogelijkhe- en te bieden in de bouw resp. astgoed sector in Frankrijk via de jmsterdamse beurs. i ARNH. SCHEEPSBOUW: De toe- omst ziet er op dit moment weinig Doskleurig uit. Indien het niet lukt p korte termijn voldoende nieuw- buworders te krijgen, zal er aan Igrijpende maatregelen niet te ont- iccountantsdag 1977 STERDAM De jaarlijkse ac- ntantsdag op 12 mei in Rotter- heefl als thema: Prognoses, denzen en grenzen. De mogelijk- iden en beperktheden van finan- fèle bedrijfsprognoses op kortere Rijnen zullen op deze dag aan de fde worden gesteld. •f. dr. W. Driehuis, hoogleraar aan universiteit van Amsterdam, kt over „Macro-economische irspellingen als achtergrond van ijfsprognoses", drs. J. Bons, irzitter van de raad van bestuur Koninklijke Bijenkorf Beheer, 'Udt een inleiding over „Prognoses - de onderneming" en prof. drs. G. M. Bak, openbaar accountant en litengewoon hoogleraar aan de ath. Hogeschool te Tilburg, kt over „De bijdrage van de =countant bij prognoses". ALBERT DE BARY: De winst van bankierskantoor H. Albert de Bary is in het boekjaar 1975/'76 gedaald van 3.05 miljoen tot 2.34 miljoen gulden. Niettemin wordt een onveranderd dividend van 10 procent voorgesteld. De inkomsten aan rente, wissels, provisies en effecten stegen van 28,7 min. tot 31,1 min. Deze hogere in komsten werden tenietgedaan door de hogere kosten, die toenamen van 21,6 min. tot 24,1 min. gulden. Lijsttrekker PPR, Ria Beckers: JAZEKER! TON VAN DUINHOVEN! 10 vóór acht op Ned.l in het programma van de PPR. Humor en andere belangrijke zaken. Serieus de moeite van het kijken waard! Denkt u ook nog aan onze antikernenergie-aktie? omdat het om mensen gaat Postbus 210, Lelystad, voor alle inlichtingen. Bijdragelnl graag op postgiro 4884, Lelystad DEN HAAG De Begeleidingscommissie Massiefkartonindus- trie (BMI) en de ondernemingen Free, Pekela en Union Papier en Verpakking, hebben het organisatiebureau McKinsey opdracht gegeven een onderzoek te verrichten naar de mogelijkheden van samenwerking tussen de drie genoemde ondernemingen. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken gisteren medege deeld. Reden voor het onderzoek is de toe nemende bezorgdheid over de ont wikkelingen in de massiefkartonin- dustrie. Deze industrietak verkeert al ongeveer tien jaar in moeilijkhe den. In deze periode is een aantal in Groningen gevestigde bedrijven in andere veelal grotere onderne mingen opgegaan en zijn tal van samenwerkingen tot stand geko men. Dit heeft geleid tot een verbete ring van de concurrentiepositie en de rentabiliteit. Problemen Ondanks deze ontwikkelingen is de bedrijfstak nog niet uit de proble- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De twintig- tot dertigduizend bewoners van woonschepen in ons land voelen zich ernstig bedreigd door de nieuwe woonschepenwet. De man achter dit stuk, staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) heeft al laten we ten, dat het aantal woonschepen in ons land te hoog is. Hiervan doet de Stichting Wonen in Amsterdam mededeling, hierbij wordt aangetekend, dat de woon bootbewoners dit uiteraard niet ne men en dat de Stichting Wonen de actie van de woonbootbewoners te gen de plannen van staatssecretaris Van Dam steunt. Volgende week donderdag 24 februa ri wordt na afloop van een persconfe rentie, die 's morgens wordt gehou den. een demonstratieve rondvaart langs de woonschepen ln Amster dam gehouden, 's Middags om vijf uur wordt in het pand van de Stich ting Wonen (Leidsestraat 5) de expo sitie „Wonen op het water" geopend. De bedoeling hiervan is een inzicht te geven in de belangrijke volkshuis vestingsfunctie die het woonschip heeft en een idee van de „verrassen de veelheid" van vormen die het wonen op het water oplevert. De tentoonstelling is elke dag geo pend van tien tot vijf uur op de werkdagen en van een tot vijf op zaterdag en zondag, 's Zaterdags tus sen twee en vier is de woonboten- wetswlnkel geopend. men. Allereerst bleef het totale bin nenlandse verbruik van massiefkar ton stabiel, terwijl de uitvoer sterk afnam en de import sterk steeg. Hierdoor ontstonden aanzienlijke onderbezettingsverliezen. Daarnaast zette de verschuiving van massief karton naar golfkarton zich in de afgelopen jaren voort. De hierdoor veroorzaakte toename van het Ne derlandse golfkartonverbruik werd echter geheel door de stijging van de invoer opgevangen. Tevens blijkt het dat de Nederlandse massief kar tonindustrie veelal met machines werkt die een geringere capaciteit hebben, dan die van de concurrenten in het buitenland. Hierdoor zijn de produktiekosten per eenheid hoger. Het is mogelijk, dat nog andere on dernemingen uit deze bedrijfstak zullen willen meedoen aan een even tueel samenwerkingsverband, aldus het ministerie van Economische Zaken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De netto winst van de Amro-bank is het afgelopen jaar met 14.2 pro cent gestegen, namelijk van 161.4 miljoen tot 184.2 miljoen gulden. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 4.20 tot 4.50 per aandeel. Vooruitlopende op het jaarverslag, dat op 5 maart wordt gepubliceerd, heeft de bank voorts laten weten dat vorig jaar de baten met 11.9 procent zijn toegenomen van 1.42 miljard tot 1.59 miljard gulden. De kosten, in clusief de afschrijvingen zijn met 10.7 procent gestegen van 1.06 mil jard tot 1.18 miljard gulden. Zodoende is de brutowinst opgelo pen met 15.2 procent van 359.2 mil joen tot 413.8 miljoen gulden, waar van aan de voorziening voor algeme ne risico's 100 (was 85) miljoen ls toegevoegd en aan de belastings voorziening 129.6 (was 112.8) miljoen gulden. De geconsolideerde balanstelling blijkt het afgelopen jaar met 19.7 procent te zijn gestegen en wel van 42.1 miljard tot 50.4 miljard. Opgemerkt wordt nog dat de stij ging van de nettowinst in 1975 27 9 procent bedroeg; de invloed van de overneming van het bankiershuis Pierson, Heldring Pierson niet meegerekend. berts. Uitgave Kluwer in Deventer. Prijs 10,50. Voor sommigen misschien ook nog wel een heel be drag, maar bedenk wel dat een be lastingconsulent doorgaans duurder is. Op in totaal 216 pagina's ver schaft deze gids, naast vele tips, goede en betrouwbare informatie voor diegene, die wil voorkomen dat hij teveel belasting betaalt. De gids, met tal van voorbeelden, richt zich niet tot hen, die een bedrijf of vrij beroep uitoefenen. Velen in deze ca tegorieën plegen zich nl. door een belastingdeskundige te laten bij staan wanneer zijn hun aangifte moeten doen. Minder dan 10 Het Besting ABC 1977, uitgave van de Uitgeversmaatschappij Anno- ventura, kost minder dan een tien tje. De gids is ook wat minder volle dig dan de hiervoor genoemde. De prijs en de omvang zijn er naar, te weten 160 pagina's informatie voor 7,90. Toch een betrouwbare handleiding. Tenslotte noemen we dan nog de Belastingkrant van dezelfde uitge versmaatschappij Annoventura. Deze (beknopte) gids, afgeleid van het Belasting ABC en de Belasting- Almanak, is de goedkoopste onder de belastinggidsen. De prijs van 3,25 wil niet zeggen, dat de gids daarom minder betrouwbaar en minder nauwkeurig zou zijn. De vol ledigheid is echter (63 pagina's) wel duidelijk minder dan die van de andere gidsen. Dat neemt niet weg, dat U er in niet al te ingewikkelde gevallen zeker ln zult slagen met behulp van deze gids het belas tingbiljet juist ingevuld te krijgen en derhalve de fiscus datgene te geven, dat hem rechtens toekomt en niet meer. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (proeenten) Rentepercentages met tonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.75 85 8.75 8.5 AMRO-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 8.75 8.5 8.75 8.5 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.1 8.7 8.5 9.1 8.7 8.5 Centraal Beheer 10 jaar 8.6 8.6 Ennia 10 jaar - - 8.7 Nat. Nederl. 10 jaar 5 Jaar - 8.7 8.7 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 875 8.75 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.75 8.73 RPS 5 jaar 1.- 8.5 8.5 Stad A'dam 5 Jaar 1.- 8.5 8.5 Westland/ Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2.- 2.- 2- 8.7 9.1 9.1 8.9 93 9.1 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. De Westland Utrecht Hypotheekbank heeft het rentepercentage iets verhoogd. Opvallend is dat Centraal Beheer de verhoging van vorige week ongedaan heeft gemaakt door nu weer een verlaging aan te kondigen. Waarschijnlijk spelen hierbij concurrentle-overwegingen een rol. (Publicatie samen gesteld door de Vereniging Eigen Huis ln Amersfoort.) Gundelach: „Inflatiebestrijding" Van der Stee: Flauwekul". BRUSSEL - Minister van der Stee (Landbouw) heeft het prijs voorstel van Europees landbouwcommissaris Gundelach voor de Europese landbouw (gemiddeld 3 procent prijsverhoging, terwijl de boerenorganisatles 7,4 procent vragen) volstrekt onaan vaardbaar genoemd. „Ik ben niet ingehuurd," zo voegde de Nederlandse bewindsman hier aan toe, „om tachtig procent van de Nederlandse veehouders het faillis sement in te Jagen." Het evenwicht tussen de voorgestelde prijsverho ging en de toestand in de Neder landse landbouw acht de heer Van der Stee volkomen zoek. De argu mentatie die landbouwcommissaris Gundelach heeft aangevoerd - name lijk dat zijn prijsvoorstel een grote bijdrage zou leveren in de strijd te gen de prijsinflatie is „geweldige flauwekul". Onzin De landbouw heeft de prijzen altijd afgeremd. Het is de grootst moge lijke onzin dat de landbouw een bij drage zou leveren aan de inflatie, aldus de Nederlandse minister. Hij vond voorts dat het prijsdebat voor 1 april zijn beslag moet hebben gekre gen. In dat verband veroordeelde hij de houding van het Europees Parle ment dat pas op 23 maart een debat wil houden over de prijsvoorstellen van de Europese commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Ge meenschap. Ik ben van plan een brief te schrijven aan de voorzitter van het Europees Parlement, aldus de minister. Daar in zal ik duidelijk maken dat als het Europees Parlement een parlement wil zijn dat „op de zaken zit", het niet vijf weken moet wachten met een fundamenteel debat te houden over de verhoging van de Europese landbouwprijzen. Als dat gebeurt betekent dit dat de ministerraad in die tussentijd alleen maar „rituele dansen" kan houden, aldus de mi nister. De Europese landbouwraad heeft maandag in Brussel besloten dat er een verdere schorsing van de invoer rechten op aardappelen in de Euro pese Gemeenschap zal plaatsvinden tot 31 maart (voor „primeur aardap pelen" en tot 15 april voor con sumptieaardappelen. OOSTERHOUT - Jamin-ijs zal binnenkort ook buiten de eigen Jaminwinkels te koop zijn. De directie van Jamin heeft voor een periode van vijf Jaar een overeenkomst gesloten met de organisa tie van zoetwarengrossiers Lekkerland op basis waarvan Lekker- land zal trachten nieuwe verkooppunten voor Jamin-ijs te vin den en ook de toekomstige verkooppunten zal begeleiden. De eigenlijke levering van het ijs aan de winkels zal door Jamin zelf ge schieden, aldus het weekblad Distri- food. De bestellingen van de winke liers gaan ook regelrecht van de win keliers naar de Oosterhoutse ijs- en snoepfabrikant. Het is niet de bedoeling van Jamin dat Lekkerland de exclusieve rechten krijgt bij de verspreiding van het ijs buiten de eigen Jamin winkels. Ook met commerciële orga nisaties in de levensmidde lenbranche zijn gesprekken gaande over verkoop van Jamin-ijs. zo heeft directeur ir C M. K.. van Vugt ge zegd. Zijn drijfveer is dat de kosten onvoldoende kunnen worden opge vangen door verkoop in uitsluitend eigen winkels en dat hij waar dat mogelijk is een groter marktaandeel wil proberen te krijgen. Volgens de heer Van Vugt biedt de Nederlandse ijsmarkt nog voldoende perspectieven Het hoofdelijk ver bruik van ijs ln Nederland is zo'n zes Uier per j«ar. In Amerika u dat vier maal zoveel. En hoewel we naar de mening van de Jamin-directeur Ne derland niet met VS mogen vergelij ken, is het verschil toch wel zo groot dat Je niet mag zeggen dat Neder land verzadigd is van ijs. Jamin is inmiddels bezig de capaciteit uit te breiden tot een omvang die te groot is voor levering via alleen eigen winkels. Het is overigens niet zo dat iedere levensmiddelenzaak in de toekomst ijs zal mogen verkopen. De dlrecUe wil het eigen winkelpark gezond houden. Een zaak, die pal tegenover een Jaminzaak zit. zal daarom geen ijs van deze fabriek kunnen krijgen. Premieloten Dordrecht DORDRECHT Bij de jaarlijkse trekking van 200 obligatie» van de 2.5 pel premielening Dordrecht 1956 Is de 25 000 gevallen op etoU- gatle nr «7025 Mei 5 000 zal worden ulgeloat obligatie nr 80458 en roet 2 500 nr H4064 Vijf maal 1 000 gaat naar de nr* 2824.5711.25174. 44807 en 95110. Met 250 worden afgelost de nr* 70012. «7882. 102J54. 103679 en 105222 De resterende 187 obligaties zullen cUt mei 126

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15