an Kemenade wil graag nog vier jaar Wet BOPZ wekt grote weerstand kattenboek ,i.V» Gelders onderzoek naar TBC-besmetting iinister verwacht dat er met het CDA goed samen te werken zal zijn „Het gaat wel eens wat langzamer dan je graag zou willen" Bijzondere opneming in (psychiatrische ziekenhuizen Nieuwe spoorlijn Weesp- Lelystad KLIK! Alles over kieken en katten. MIAUW! 6,90 7,50 Meldplicht gebruikers biblio-bussen Ex-lts'ers positief tegenover werken Purmerend wordt groter Aantal illegalen in Nederland wordt groter ATERDAG 12 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Bij voortzetting van de hui* dige coalitie maakt dr. J. A. van Kemenade een goede kans terug te keren als mi* nister van onderwijs. In het verkiezingsprogramma van de Partij van de Arbeid is het zelfs als afzonderlijk punt opgenomen: Van Ke menade moet (na)blijven om zijn huiswerk af te maken. Als we het solistisch optre den van de heer Van Leijen* horst van de CHU even ver geten, kan men de opstel ling van het CDA in het laatste begrotingsdebat re delijk positief noemen. Het ziet er naar uit dat de con fessionelen nog wel vier jaar een socialist op onder wijs zullen gedogen. Van Kemenade heeft in de afgelopen vier jaar de on derwijspolitiek tot een veel besproken onderwerp ge maakt. Vooral zijn contou rennota (waarvan in het voorjaar een tweede versie verschijnt) deed veel stof opwaaien. Links en rechts wordt Van Kemenade ge prezen als een kundig mi nister en vooral het laatste jaar is hij erin geslaagd de critici wat milder te stemmen. Het beeld van de altijd haas tende doordouwer is een beetje aan het verdwijnen en de eindindruk is toch meer die van een volleerd politicus die begrepen heeft dat onderwijshervormingen alleen mogelijk zijn als daarover in brede kring overeenstemming bestaat. In een gesprek met de mi nister maken onze onder- wijsredacteuren Piet Hagen en Henri Kruithof de balans op van vier jaar onderwijs beleid. „In het kabinet is er nooit ver zet geweest van de confessio nele ministers tegen het ge voerde onderwijsbeleid. On danks de kritiek die er is ge weest, steunt het beleid op een heel duidelijke overeenstem ming, ook van de christen democratische fracties in de Kamer. Van de CHU heb ik niet zo'n geweldige steun ge had, maar ik verwacht wel dat ook in een komende kabi netsperiode goed met het CDA samen te werken zal zijn." Minister van onderwijs Jos van Ke menade staat te trappelen om nog eens vier jaar het ministerie te mo gen leiden. In de afgelopen vier jaar heeft hij enorm veel veranderingen op gang gebracht, die hij dolgraag zou willen voortzetten en afronden. „Niet alleen Keerpunt, ook de Schets van Beleid van de confessio nele partijen hebben wij vrijwel he lemaal uitgevoerd." Langzamer „Ik geef toe dat het allemaal wat langzamer is gegaan dan ik ver wacht had. Er zijn in het onderwijs veld krachten aan het werk, die ik als buitenstaander van tevoren niet goed had overzien. Daardoor gaat het allemaal weieens wat langzamer dan je graag zou willen. Het is overi gens wel begrijpelijk dat er de laatste tijd meer verzet komt uit het onderwijs. Als je geld genoeg hebt. en je doet daarmee allerlei nieuwe dingen, dan levert dat minder tegen werking op. Echt verzet krijg je pas als je die nieuwe dingen doet met geld dat je elders in het onderwijs bezuinigd hebt." Erg voorzichtig „Ik kan wel begrijpen dat het ge nootschap van leraren en de federa tie van onderwijsvakorganisaties weer meer naar elkaar toegroeien nu de rechtspositie van leerkrachten in het geding komt. Die bezuinigingen op rechtspositioneel gebied zijn overigens maar zeer beperkt. We zijn erg voorzichtig geweest, omdat onderwijsgevenden ook al getroffen worden door maatregelen die voor alle ambtenaren gelden. Onze eerste zorg was de werkgelegenheid te handhaven. Als de V.V.D. haar zin had gekregen zou de toeslag van tien procent op het salaris van lera ren in het avondonderwijs gebleven zijn, maar dat had dan wel elders driehonderd arbeidsplaatsen gekost De minister benadrukt dat het fun derend onderwijs (vier tot zestien jaar) ook in de komende kabi netsperiode voorrang moet hebben. Volgens hem betekent dat niet dat er onverantwoord geknepen wordt op het hoger onderwijs. Wel zal het bedrag per student in het hoger on derwijs omlaag moeten. „Nu volgt ongeveer twintig procent van de 18- tot 24-jarigen hoger on derwijs. Dat zal ongeveer veertig procent worden. De totale kosten voor het hoger onderwijs zullen dus wel stijgen, maar de uitgaven per student moeten lager worden. In het funderend onderwijs is dat precies andersom. Daar zullen de aantallen leerlingen binnenkort gaan dalen, maar de kosten per leerling gaan nog wel iets omhoog." De minister houdt vol dat kwaliteit van het hoger onderwijs door de voorgenomen hervorming niet hoeft te dalen. Wel waarschuwt hij dat uitstel van de studieverkorting (zo als nu dreigt) ten koste zal gaan van ït funderend onderwijs. Werkende jongeren Eén van de onderdelen, waarmee het in de bijna afgelopen kabi netsperiode niet zo goed is gegaan, is het onderwijs aan werkende Jon geren. De zeventienjarigen hebben geen gedeeltelijke leerplicht gekre gen; er is nog altijd geen stage-plan; de leer- en arbeidsovereenkomst zijn niet van elkaar losgemaakt. Bo vendien is de tweedaagse leerplicht voor zestienjarigen bepaald geen succes. Er is een enorme ontduiking van deze plicht en de samenwerking tussen het vormingswerk en het be roepsbegeleidend onderwijs wil niet van de grond komen. Van Kemenade: „Ik zal niet zeggen dat het er gunstig voorstaat, hoewel die samenwerking de laatste tijd wel beter wordt. Bovendien is het alter natief in een regering met de VVD: helemaal geen gedeeltelijke leerplicht. In de komende kabi netsperiode moet er snel een wet op het part-tlme-onderwijs Komen, waarmee de gedeeltelijke leerplicht -wettelijk onderbouwd wordt Ik voel niets voor harde sancties tegen de ontduiking We moeten bijvoor beeld niet toe naar gevangenisstraf fen voor deze groep mensen. Het is opvallend dat de ontduiking het kleinst is in gebieden waar er sa menwerking bestaat tussen het vor mingswerk en het beroepsbegelei dend onderwijs. Verbetering van het onderwijsaanbod zorgt dus voor een toenemende belangstelling. Experimenten Op dit gebied komen er de laatste tijd nogal wat aanvragen voor expe rimenten binnen, waarbij bedrijven betrokken zijn. Ik vind dat Je dat niet op voorhand moet verketteren. Bij Hoogovens is een dergelijk expe riment in voorbereiding. Als het op grond van goede onderwijskundige experimenten gebeurt en de mensen dus op verantwoorde wijze volledig leerling zijn, spreekt het vanzelf, dat er geen loon wordt betaald. Ik spreek hierbij overigens niet over de bedrijven in Hengelo (in Hengelo heeft een viertal bedrijven onlangs een leerovereenkomst met de Jonge ren gesloten om het minimum jeugdloon niet te hoeven betalen). Van die bedrijven heb ik nog nooit een experimenteer-plan gekeregen. Dat wil ik eerst wel eens zien." Het PvdA-congres heeft onlangs het verkiezingsprogramma vastgesteld. Op onderwijskundig gebied is er weinig veranderd ten opzichte van Keerpunt. In het nieuwe program ma is het streven opgenomen naar een volledige deelname aan het on derwijs door alle Jongeren tot achttien Jaar. De wijze waarop dit bereikt moet worden is afhankelijk van allerlei factoren. Van Kemenade is erg blij met deze formulering. „Er staat niet dat de leerplicht verlengd moet worden tot achttien jaar. De leerplichtverlen ging is ook geen doel op zich. In de hele discussie over de leerplichtverlenging staan altijd twee argumenten tegenover elkaar. De ene groep vindt dat verlenging van de leerplichtige leeftijd een ga rantie kan bieden tegen maatschap pelijke onvrijheid. Kinderen uit la gere maatschappelijke milieus en .meisjes hebben nog altijd veel min der kansen om aan het onderwijs deel tenemen. De tegenstanders van leerplichtverlenging zeggen altijd: Laat de mensen toch vrij. Maar is dat echte vrijheid? Ik behoor tot de eerste groep, hoewel ik vind dat voor oudere leerlingen het tweede argu ment aan kracht wint. Leerrecht en wederkerend onderwijs, tegenwoor dig nogal gepropageerd, vind ik geen alternatieven voor leerplichtverlenging. Leerrecht werkt namelijk onrechtvaardig zon der een bepaalde minimums^artpo- sitie, die alleen via leerplicht bereikt kan worden. Dan moeten we nog maar eens bekijken of de leerplicht met zestien of met zeventien haar moet aflopen." Visie ontbreekt Zowel op het gebied van de Mid denschool. als de leerplicht wijkt het concept-beginselprogramma van de Partij van de Arbeid nogal af van het verkiezingsprogramma. „Er ontbreekt hierin een visie op het onderwijsbeleid. Ik mis de lijn naar de politiek van de afgelopen vier jaar en ik ben ervan overtuigd, dat men de traditie van de partij op onderwijsgebied niet kent. Ik vind het onvoorstelbaar dat zo'n onder- wijsparagraaf geschreven wordt door een commissie waarin niet ten minste een paar mensen zitten, die deskundig zijn. Dat zou je op flnan- cieel-economisch gebied eens moe ten proberen." In het verkiezingsprogramma heeft het partijcongres een bepaling opge nomen dat het eigendom van de schoolgebouwen moet worden over gedragen aan de overheid. In het concept-wetsontwerp op het basis onderwijs had Van Kemenade dat ook al staan. Hiertegen rees echter zoveel verzet vanuit het bijzonder onderwijs, dat hij er inmiddels van af heeft gezien dit door te zetten Nu die bepaling in het verkierings programma is opgenomen, gaat hij het nu ook weer in het wetsontwerp basisonderwijs zetten? Van Keme nade: „Nee. dat vind ik niet nodig De vraag in deze zaak moet zijn: moet je de scholen in eigendom heb ben onder andere om een zo goed mogelijk mede gebruik te kunnen regelen? Na een nauwkeurige analy se is gebleken dat eigendom van de gebouwen daarvoor niet nodig is Ook op andere manieren kun Je vol doende waarborgen scheppen om de gebouwen zo goed mogelijk te ge bruiken." Middenschool Ook de middenschool komt hoe kan het anders aan de orde. „Het verzet tegen de middenschool neemt duidelijk af. Steeds meer ver schuift de discussie zich naar do onderwijskundige aspecten van de middenschool en naar de leef tijdsgrenzen ervan. Zelfs het Neder lands Oenootschap van Leraren, dat toch erg kritisch is geweest, komt nu al met het voorstel om ook te gaan experimenteren met een mid denschool voor elf- tot veertienjari gen. Dat betekent toch dat men daar heil in ziet." „Er zullen nog wel felle gevechten geleverd moeten worden bij de be sluitvorming, die dan voornamelijk zullen gaan over het feit of er naast de middenschool nog andere vor men van onderwijs voor dezelfde leeftijdscategorie moeten blijven bestaan." Zoals bekend is Van Ke menade daar zelf een fel tegenstan der van. Overgangsmaatregel De minister acht het mogelijk dat in de Mammoetwet een bepaling wordt opgenomen, die de middenschool mogelijk maakt. Dat zou dan als overgangsmaatregel moeten gelden totdat de middenschool definitief geregeld wordt. In het verkiezingsprogramma van de PvdA staat dat er een wet op de middenschool moet komen, als de experimenten daartoe aanleiding geven. „Dat zal nog niet in de ko mende kabinetsperiode zijn", zegt Van Kemenade stellig. „Pas in de eerste helft van de Jaren tachtig zal het parlement over de mid denschool moeten beslissen." La chend voegt hij eraan toe: „In het derde kabinet Den Uyl." AMSTERDAM/UTRECHT Ruim vijfhonderd instellingen, groeperingen en particulieren hebben hun ernstige bezorgdheid uitgesproken over het wetsontwerp bijzondere opneming in Psychiatrische ziekenhuizen (BOPZ) en de nota van wijzigingen, iij doen dit in een advertentie die vandaag in enkele landelijke ranten verschijnt en waarin zij tevens de Kamerleden oproepen lanwezig te zijn op de openbare hoorzitting over de krankzinni- enwetgeving, die woensdag in Den Haag wordt gehouden. ADVERTENTIE Gisteren verscheen ook onder de ti tel „Te gek om vast te zitten" een jlljvig commentaar op het wets- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten tot de aanleg van de spoorlijn Weesp-Almere- Lelystad. De nieuwe railverbinding krijgt een verblndingsboog in de richting Naarden en Bussum. In 1978 moet worden begonnen met de aankoop van de grond voor de nieu we lijn. Het is de bedoeling dat het traject Weesp-Almere in 1985 ai in gebruij wordt genomen. Vbór 1990 zou dan het aansluitende traject Almere- Lelystad gereed moeten zijn. De aanlegkosten van de lijn Weesp- Almere worden geraamd op 218 mil joen gulden; de gehele spoorlijn tot aan Lelystad komt volgens raming op 306 miljoen. Het traject van de nieuwe railver binding ziet er als volgt uit: in Weesp takt de nieuwe lijn af van de spoorlijn Amsterdam-Hllversum, om vervolgens oostelijk van Muider- berg over het Gooimeer naar Almere te lopen. Vandaar volgt de doortrek king naar Lelystad. Tot de aanleg van de nieuwe lijn werd besloten in het kader van het structuurschema „verkeer en ver voer dat het kabinet gisteren vaststelde. Dat schema bevat de be leidsvoornemens van de regering voor de komende jaren op het ge bied van de aanleg van de ver keerswegen en voorzieningen voor Openbaar vervoer De Almere-lijn is de derde nieuwe spoorlijn, waartoe de laatste jaren is besloten, na de Zoetermeer-lljn en de Schiphol-lijn. ontwerp BOPZ. waarin de werkgroep Krankzinnigenwet, be staande uit zo'n 39 (actie-) groepen, haar bezwaren uiteen zet tegen di wetsontwerp, dat vergeleken met de verouderde wet van 1884 niet alleen geen verbetering brengt, maar in sommige gevallen zelfs htt misbruik ervan legaliseert. Om een voorbeeld te noemen: bij de oude wet is hét onderschepoen van de briefwisseling van een patiënt verboden. In de praktijk gebeurde dat dikwijls toch Het ontwerp BOPZ staat echter een beperk ng van de vrijheid van briefwisseling toe ..voorzover dat een beter inzicht In het ziektebeeld kan verschaffen". Een ander punt is dat volgens het ontwerp geen enkele patiënt ge dwongen kan worden een bepaalde behandeling te ondergaan, maar el ders kan men lezen dat „beperkin gen kunnen worden opgenomen als onderdeel van een geneeskundige handeling. Dat geeft iedere arts de macht maatregelen te nemen op ba sis van wat hij op dat moment als de regels van de inrichting beschouwt Regels die overigens helemaal niet vastliggen". Ook in de procedure van de onvrij willige opname brengt de wet. aldus de werkgroep, geen merkbare verbe tering. Beroep is slechts mogelijk tegen de eerste verlenging van de machtiging, dat wil zeggen pas na een half Jaar. Op de hoorzitting zul len zestien deelnemende groeperin gen en particulieren van de werkgroep Krankzinnigenwet hun kritische stem laten horen. Overigens heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering van de geneeskunde (KNMG) in een bnef aan de Kamer haar instemming be tuigt met het wetsontwerp. „Met de nota van wijzigingen zijn vrij veel veranderingen in het ontwerp aange bracht. waardoor verschillende wen sen zijn verwezenlijkt, aldus de KNMG, die ook haar voldoening uit over de grotere nadruk die in het gewijzigde ontwerp valt op de rech ten van de patiënt. l.'11'J tW DrltJDoeksen Bij de boekhandel. Van een verslaggever ARNHEM - Gebruikers van de „biblio-bussen" van de Provin ciale bibliotheekcentrale Gelderland worden onderzocht op be smetting met tuberculose. Nadat bij een bedrijfskeuring een tijdelijke chauffeur van de centrale aan tbc bleek te lijden, moeten alle mogelijke contacten zich melden bij de plaatselijke consultatiebureaus voor tbc-bestrijding. De chauffeur heeft met bijna alles zes bussen van de centrale door de provincie greden. De oproep voor controle geldt voor kinderen en vol wassenen tot veertig Jaar die tussen 1 juni en 1 oktober vorig Jaar in zo n bus zijn geweest Volgens de leiding van de biblio theekcentrale is het consultatiebu reau in Arnhem, waar de zaak was gemeld, te laat begonnen met het informeren van districts- en kringconsultatiebureaus en gemeen ten. „De indruk bestaat dat het con- sultaUebureau de zaak aanvankelijk wat in de doofpot wilde stoppen", aldus directrice mejuffrouw C. J. van Ommen „Maar bij het toenemen van het aantal besmettingsgevallen moest men toch optreden." De directie van het Arnhemse con sultatiebureau weigert elke informa tie Het ministerie van volksgezond heid is op de hoogte, maar gaf nog geen commentaar Daardoor is nog niets bekend over aantallen ziekte gevallen en plaatsen waar zich tbc heeft geopenbaard. Van onze onderwljsredactle LEIDEN „In tegenstelling tot de veel gehoorde mening dat de Jonge generatie weinig met werken op heeft, kunnen we constateren dat de meerderheid van de schoolverlaters een traditionele houding tegenover werken heeft." Dit is een van de belangrijkste conclusies uit het rapport „De lts-er, van scholier tot werknemer", van de sociologen P. L. Strolnk en F. Andries van het Nederlands insti tuut voor preventieve geneeskunde TNO. Dit onderzoek werd gehouden onder een representatieve groep Us ers. De eerste keer werden zij onder vraagd vlak voor het eindexamen, de tweede keer ongeveer een Jaar later. Arbeid vervult bij deze Jongeren een zeer belangrijke rol. Dat blijkt onder meer uit het feit dat 71 procent van de schoolverlaters vindt dat werken gezond is. Iets meer dan de helft ziet werken bovendien als een plicht. Opvallend hierbij ls nog dat bijna zeven van de tien lts-ers meent dat Je niet van Je vrije tijd kunt genieten als Je er niet voor gewerkt hebt De vergelijking tussen het eerste en het tweede onderzoek (na een jaar werken) wijst uit dat de mening over werken vrijwel niet gewijzigd is. Al leen werkloos zijn wordt wat minder als een schande ge2ien (eerst 57 pro cent, na een jaar 48 procent). „De zeeer geringe verschuiving in de opvattingen over werk van ex-lts-ers gedurende hun eerste Jaar werken, verbaast ons eigenlijk nogal. We hadden verwacht dat de eerste confrontatie met werken tot duide lijk andere opvattingen zou leiden", aldus de onderzoekers. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De ministerraad zal binnenkort een wetsontwerp in dienen tot uitbreiding van de ge meente Purmerend. Volgens dit wet sontwerp krijgt Purmerend meer ruimte, omdat deze gemeente als groeikern ls aangewezen De ruimte gaat ten koste van gedeelten van de gemeenten Edam. Volendam en II- pendam. ADVERT ENT te Prisma Prisma.bel Nederlandse pochelboek.BIl elKe boekhandel Van een verslaggever UTRECHT Van vele zijden ko men er bij het Nederlands Centrum Buitenlanders mededelingen bin nen over een toename van het aan tal illegale buitenlandse werkne mers ln ons land. Die toename kan volgens het NCB worden verklaard door de slechte economische situa tie van veel bedrijven, voor wie het voordeliger is met illegalen te werken. Een andere oorzaak ls de foutieve berichtgeving in de Turkse pers als zou er een regularisatleregellng op komst zijn. Het gevolg hiervan ls dat veel illegale Turken uit Duitsland en België naar Nederland komen. De reactie van de Nederlandse auto riteiten beperkt zich volgens het NCB tot het incidenteel uitwijzen van illegalen. Het NCB dringt er bij de overheid met klem op aan om te komen tot effectieve maatregelen, bestaande uit een actief opsporing* en vervolgingsbeleid tegen de werkgevers, die illegalen in dienst hebben De huidige wet tegen ille gaal verblijf kent een maximale boe te van duizend gulden Bij een nieuw wetsvoorstel wordt deze boe te tien keer zo hoog. De heer H. 8andberg van het NCB zei dat vooral de stichtingen van buitenlandse werknemers In het - westen van het land. in Twente en delen van Brabant een stijging van het aantal illegalen melden. Het pro- bleem van illegale buitenlandse werknemers doet zich vooral voor in kleine en middelgrote bedrijven Simpkins Onwellui dende mu ziek

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9