ontkent moeilijkheden sneeuwklokjes in Moskou en Washington Wrijving tussen Arabieren en Europeanen in Tunis Misrekening van Indiase premier beweging VS komen op voor Sowjet-dissidenten twee medewerkers (m/v) =l Grens met Syrië gesloten Smith: zwarte leider kiezen via referendum Akkoord bereikt over vredesmaclt in Zuid-Lissaboi 'Doorbraak in Oost-West-verhouding op komst? H 6 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet7 BAGDAD (AP, UPI, Reuter) - Delraakse regering heeft gisteren ontkend dat er binnenlandse moeilijkheden in het land bestaan en dat zij de grens met Syrië gpsloten heeft. in d t oneer Ider u Bach Jrahmj li ƒ3.50 e inge Park ondag loncen rganiff herinr uu er Hene oneer ntruiT gangs r is ei Voor ntate Can- Seb hel ;t Re- van lit (te- (bari- tor- (li lt het aan 3 lande 3o de ,ukas pro- aan". uur /oerd r ont- en in' nbay JOUW ende ten- de in iaan- pen-l erlid' eede ?n in (Ge- ssie: ld of; nisa- oudt seen iem- tede- Gra-: toe- niet-; gra- kan- 5 te 9.00- en Eerder hadden Syrische kranten en de Syrische radio bekend gemaakt dat de grens met Syrië was gesloten en dat reizigers uit Koeweit terugge stuurd werden met de mededeling dat zij niet meer naar huis kunnen als zij Irak zijn binnengereisd. Deie maatregelen zouden zijn genomm na „betogingen irï de grote steeën van Irak op 5 en 6 februari". De Syrische media wisten verder te nel den dat de Iraakse politie met ge weld tegen de betogers was o»ge- treden. Volgens de Syrische media, di» on der controle staan van de regerende Baath-partij, een aartsvijand van de zich in Irak aan het bewind bevin dende Baath partij, is er binnen de SALISBURY!Reuter, UPI, AFP) - Zwarte nationalistische leiders ir Rhodesië hebben met gemengde ge voelens gereageerd op het plan var premier Ian Smith om de zes mil joen zwarten in het land te vrager aan wie zij op de weg naar eer meerderheidsbewind de voorkeu geven als zwarte leider. Het Patriot tische Front, waarvan Robert Moe gabe en Joshua Nkomo de leides zijn. vreest dat hun rivaal bisscho) Abel Moezorewa als sterkste uit eei volksstemming zal komen. De Amerikaanse ambassadeur bj de Verenigde Naties Andrew Youig is tevreden over het verloop van le reis, die hij de afgelopen tien dapn door Afrika heeft gemaakt. De ris heeft voldoende informatie opgle- verd om de regering in Washingon een „dynamisch Afrikabeleid' te doen voeren. Young zal de komfide dagen in Londen nog besprekiigen voeren met de Britse ministeivan buitenlandse zaken Anthony Jros- land en Ivor Richard, de vootitter van de vastgelopen Rhdesië- conferentie. TEL AVIV, BEIROET (A?. UPI, Reuter) De Israëlische premier Jitzhak Rabin heeft gisterei bekend gemaakt dat er overeenstenming is bereikt over de terugtrekking van Syrische eenheden van aet Ara bische vredesleger in ZuitfLibanon. Rabin maakte geen verdtfe details bekend, maar aangenonen wordt dat de terugtrekking volpnde week zal plaatsvinden. De af^lopen tijd was het bijzonder gespamen aan de Israëlische Libanese gens omdat Syrische eenheden ta aan het plaatsje Nabatijeh, el kilometer van de grens met Israël waren opge rukt. Ondertussen is het gisteren opnieuw tot botsingen gekomai tussen aan hangers van het Palestijnse Afwij zingsfront en de Araoische vredes macht. De gevechtai concentreer den zich rond de Pdestijnse vluch telingenkampen Sdura en Sjatilla en de zuidelijke ranl van de Libane se hoofdstad Beirort. Bij de gevech ten zouden er vijftien Palestijnen en drie Arabische solcjaten zijn gesneu veld. Iraakse partij een scheuring ont staan. Deze scheuring zou verleden maand tot een ..buitengewoon congres" van de partij en tot een reeks bijeenkomsten in een kazerne in Irak hebben geleid. Avondklok Op deze vergaderingen zou een kabi net van 43 man zijn gevormd, onder wie vijftien ministers die lid zijn van het pas gekozen partijbestuur. Vol gens de Syrische media waren de betogingen die in heel Irak gehou den zijn, een uitvloeisel van de „chronische crisis binnen de Iraakse regering". Met name in de steden Najaf en Karbala zou het tot bot singen zijn gekomen in de buurt van de heilige plaatsen met aanhangers van de moslemse Sji'a sekte. De Iraakse autoriteiten zouden een avondklok hebben ingesteld in de Noordiraakse stad Moesoel. patrouil les op pad hebben gestuurd en weg versperringen hebben laten op richten. Woensdag had het officiële Iraakse persbureau laten weten dat de auto riteiten een „kliek huurlingen en ver raders" hebben gearresteerd die een overval op een politiestation op touw had gezet en tijdens een religieuze processie ten zuidwesten van Bag dad leuzen tegen de regering had geroepen. Bij de aanval op het poli tiebureau zou een burger om het leven zijn gekomen. Het Iraakse ministerie van binnen landse zaken heeft bekend gemaakt een man te hebben opgepakt die een Syrische agent was. Hij zou gepoogd hebben het heiligdom van Hoessein in Karbala op te blazen. Dit is een heiligdom van de Sji'itisch moslem- se sekte, die de meerderheid van de Iraakse bevolking vormt. Dc Egyptische president Sadat brengt zijn stem uit bij het referendum in zijn land dat het verbod op stakingen en demonstrates in zijn land tot onderwerp had. Sadat had voorgesteld stakingen en demonstraties met dwangarbeid te bestraffen nadat het verleden maand tot rellen in verschillende Egyptische steden was gekomen. Er werd toen met name tegen de verhoging van de voedselprijzen geprotesteerd. 99,42% Van de Egyptische bevolking heeft het wetsvoor stel van Sadat goedgekeurd. Dit betekent een slag voorde linkse partij in Egypte die tot een boycot van het referen dum had opgeroepen. Ondertussen is gisteren de Wcstduitse minister van buitenlandse zaken, Genseher in Cairo aangekomen voor besprekingen met Sadat. Zij zullen het vooral over de situatie in het Midden-Oosten cn over Duitse steun aan Egypte hebben. TUNIS (ANP) Pogingen van de Arabische landen, de Euro-Arabische dialoog nog verder te politiseren, hebben gisteren in Tunis geleid tot enige wrijving tussen de Arabische en Europese delegaties. Formeel gaat het gesprek tussen de negen landen van de Europese Ge meenschap en de eenentwintig leden van de Arabische Liga over econo mische, technische, industriële, we tenschappelijke en culturele samen werking, en heeft het slechts politie ke „betekenis" (al zetten beide dele gaties hun standpunt over het Mid den-Oosten conflict uiteen). Maar omdat de Europese landen menen dat een oplossing van het conflict moet worden besproken door de be langhebbende partijen en zij de ADVERTENTIE beweging voor ontwikkeling en bevrijding van arme en rijke landen zoekt voor haar secretariaat die verantwoordelijk zullen zijn voor resp. het bestedingsbeleid (A) en voor de publiciteit en politieke pressie (B). De X min Y beweging verleent steun aan groeperingen zowel in de derde wereld als in het rijke westen die politiek en economisch aan het kortste eind trekken De nieuwe medewer kers zullen in nauwe samenwerking met de landelijke werkgroep (het bestuur van de stichting) vorm moeten geven aan het beleid A. Medewerker bestedingsbeleid Deze zal verantwoordelijk zijn voor het onderhouden en uitbreiden van de contacten met groepen in binnen- en buitenland en voor de voorbereiding en uitvoering van het bestedingsbeleid; Gedacht wordt aan iemand die ervaring heelt op het terrein van ontwikkelingssamenwerking en bekend is met het werk van aktiegroe- pen op dit terrein; Spreekvaardigheid in moderne talen is vereist. Internationale ervaring kan tot aanbeveling strekken B. Medewerker publiciteit en politieke pressie Deze zal verantwoordelijk zijn voor de publiciteit (tweemaandelijks bulletin, persberichten, politieke verklaringen, enz.) en voor de politieke pressie op overheid, publieke opinie en bedrijfsleven; Gedacht wordt aan iemand die ervaring heeft op het terrein van ontwikkelingssamenwerking) politieke bewustwording en politieke aktie; Een redelijke spreekvaardigheid in moderne talen is gewenst. Journalis tieke ervaring kan tot aanbeveling strekken Schriftelijke sollicitaties kunnen binnen tien dagen na verschijning van dit blad gencht worden aan A Waarts. voorzitter landelijke werkgroep X mm Y beweging. Godi/n van Dormaalstraat 148. Rotterdam-3014. Telelomsch kunnen bij hem inlichtingen worden ingewonnen: 010-215454 ('s avonds) Amerikaanse regering niet voor de voeten willen lopen, willen zij in het kader van de dialoog geen echte dis cussie voeren. In tegenstelling tot de afspraak dat men zich in Tunis met de „algemene stand van de dialoog" zou bezighou den spraken de Arabieren gisteren over de „algemene stand van de poli tieke dialoog" en voerden zij in plaats van een commissie voor de opstelling van een slptcommunlque het begrip van een „politieke com missie". Dit werd door de Europea nen niet aanvaard. De verklaring van de Europese dele gatieleider. de Engelsman Richard Faber, dat de Gemeenschap niet kan toestaan dat anderen haar voor schrijven hoe haar betrekkingen met Israël moeten zijn, heeft in het Ara bische kamp enige opschudding ver oorzaakt. De Europese delegatie heeft verder informeel, laten blijken nogal ge schokt te zijn door het gebruik van zwaarbeladen begrippen als Auschwitz en Dachau door de Ara bische delegatie. Khelil had, in zijn openingsverklaring, een vergelijking gemaakt tussen deze twee Duitse vernietigingskampen en het optre den van de Israëli's tegen Palestijnse hongerstakers in de gevangenis van Asjkelon. GENÊVE, MOSKOU (AP, UPI, Reuter) - De Verenigde Staten hebben gisteren bekend gemaakt dat zij met leden van de commissie van de mensenrechten van de Verenigde Naties overleg plegen over mogelijke acties tegen de Sowjet-Unie in verband met de recentelijke aanhoudingen van Rusasische dissidenten. dem lam De Russische vertegenwoordiger bij de commissie sprak zijn „verbazing" uit over deze Amerikaanse stap. Hij stelde bovendien dat de zaak van de Russische dissidenten niet op de agenda van de commissie staat en dat de commissie het recht niet heeft om zich in de binnenlandse aangele genheden van de Sowjet-Unie in te mengen. De Amerikaanse vertegen woordiger in de commissie. Lo- wenstein, maakte het overleg be kend tijdens een debat over de men senrechten ln de door Israël bezette gebieden. Ondertussen heeft het offleclele Russische persbureau Tass de arres tatie van Joeri Orlow bevestigt, Or- low werd twee dagen geleden in Mos kou aangehouden Tegenover zijn vrouw hebben de Russische autori teiten verklaard dat Orlow wegens een misdaad wordt vastgehouden in een Isolatie cel van de Russische geheime dienst, KGB, waar hij werd ondervraagd. Volgens Tass werd Orlow aange houden omdat hij geen gehoor had gegeven aan een oproep om zjch bij het parket te vervoegen. De vooraan staande dissident en voormalige ma joor van het Russische leger Pjotr Grigroenko sprak gisteren naar aan leiding van de arrestatie van Orlow de vrees uit dat de Russische autori teiten „massale arrestaties" van dis sidenten in de komende maanden aan het voorbereiden zijn. De Amerikaanse krant Boston Glo be heeft inmiddels een geheim rap port van de Engelse geheime dienst onthuld over de visie van de Rus sische partijleider Breznjew op de ontspanning. Volgens dit rapport zou Bresnjew hebben gezegd dat „de ontspanning het ons mogelijk zal maken omstreeks 1985 onze wil te laten gelden wanneer wij dit nodig achten." Deze opemerking zou tege nover de leiders van de Oostbloklan den zijn gemaakt. Oud-minister van buitenlandse zaken Kissinger die van het rapport op de hoogte was, zou het als onbelangrijk van de hand hebben gewezen. door Johan ten Hove Het lijkt er sterk op dat de Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi al lang spijt heeft van een tweetal beslissingen die zij vorige maand genomen heeft. De premier kondigde op 18 januari aan dat er midden maart algemene verkiezingen gehouden zouden worden en dat in verband daarmee de noodtoestand verlicht zou worden, zodat „wettige politieke activitieten mogelijk zouden worden". Het tijdstip was uitstekend ge kozen. India had een record-oogst binnengehaald (die overigens meer te maken had met de goede natte moesson dan met de nood toestand) en verder had de ge muilkorfde Indiase pers de laatste maanden bol gestaan van lovende artikelen over de premier en haar economische maatre gelen. De tijd tussen de aankondiging en de datum van de verkiezingen was erg kort. zodat de oppositie partijen. die traditioneel nooit één front tegen de oppermachtige Congrespartij hadden weten te vormen, de grootste moeite zou den hebben op tijd een verkie zingscampagne te starten. Daarbij kwam nog dat tal van leiders en kaderleden van de op positie in de gevangenis zaten. Reden genoeg voor de premier en haar Congrespartij de komende verkiezingen vol vertrouwen te- genmoet te zien. Een overtuigen de overwinning, en dus een legali sering door het volk van de nood toestand, lag in het vooruitzicht. Om dit te voorkomen worden er zelfs banden aangeknoopt met de op China georienteerde commu- nistisch-marxistische partij in India. De „probleemloze" overwinning voor Indira Gandhi's Congres partij is een stuk minder zeker geworden. Spannend Oppositie De verrassende snelle bundeling van de vier niet-communistische oppositiepartijen, variërend van de rechtse Jan Sang tot de linkse socialistische partij, kon weinig roet in het eten gooien. Op z'n hoogst zou deze nieuwe Janata (volks) partij de enorme meerder heid in het Indiase Lagerhuis (Lok Sabha) enigszins kunnen te rugdringen door ln een aantal dis tricten de kandidaat van de rege rende Congrespartij van een over winning af te houden. Heel anders kwamen de kaarten te liggen toen er binnen de Congres-gelederen een breuk ont stond en de politieke zwaarge wicht Jagjivan Ram, met vijf me destanders de Congres-partij verliet. Op 2 februari legde Ram, vrijwel de enige niet ja-knikker in het Indiase kabinet, zijn minis» terspost (landbouw en voedsel voorziening) neer en kondigde met zijn medestanders de oprich ting aan van een nieuwe partij. Deze „Congres voor democratie partij" verklaarde premier Gandhi en haar Congrespartij meteen de oorlog, en. wat veel belangrijker is, ging spoedig een akkoord aan met de Janata- partij. Deze week besloten de Janata- partij, waar bekende leiders als Moraji Desai, Jajaprakasj Na- rajan en de pas uit de gevangenis ontslagen Raj Narain enorme aantrekkingskracht uitoefenen op het Indiase volk, samen te werken met het Congres voor de mocratie, waar oud-mlnlster en paria Jagjivan Ram een symbool is voor de 80 miljoen Indiase paria's. Het belangrijkste in deze samen werking is het stellen van geza menlijke kandidaten, zodat de Congrespartij niet weer als la chende derde in de kiesdistricten met 30 procent van de stemmen alle zetels ln het Lagerhuis krijgt toegewezen. De verkiezingen in maart kunnen spannend worden. Voorwaarden hiervoor zijn wel dat de noodtoe stand opgeheven of zodanig ver licht wordt dat de oppositie in alle vrijheid haar campagne kan voeren. Een ten tweede dat de verkiezingen inderdaad door zul len gaan. Aan de eerste voorwaarde is nog steeds niet voldaan. De noodtoe stand is welliswaar verplicht, maar nog steeds zijn niet alle poli tieke gevangenen vrijgelaten Vo rige week schatte de socialis tische leider Soerendra Mohan het aantal mensen dat om politie ke redenen gevangen zit op bijna 32000. Aangezien velen hiervan tot het kader van der oppositie behoren, betekent dit voor deze partijen een gevoelige handicap bij het organiseren van de cam pagne. Verder heeft premier Oandhi de censuur op de pers dan wel formeel afgeschaft, maar kan zij haar greep op de media behou den door een wet die tijdens de noodtoestand door het parlement is gejaagd en die „anti nationale" uitingen verbied. Het is aan de Congresregering om te bepalen wat daar wel of niet onder valt. Zelfs over de tweede voorwaarde, dat de verkiezingen door zullen gaan. zijn twijfels mogelijk De premier verviel na de uittreding uit de Congrespartij van Ram en zijn medestanders, in exact de zelfde termen waarmee zij ander half jaar geleden de noodtoestand rechtvaardigde „De stabillteilet ln India wordt bedreigd door on dermijnende elementen". Het is zeer de vraag wat de Congresregering onder verlich ting van dc noodtoestand, onder „wettige politieke activiteiten" en ..anti-nationale elementen" ver staat. Van deze interpretatie hangt de vrijheid en het succes van de verkiezingscampagne van de oppositie af. Waarnemers vre zen het ergste als blijkt dat deze campagne bij het Indiase volk meer zou aanslaan dan die van de Congrespartij. Dat de premier zich in het nauw gedreven voelt mag blijken uit de samenwerking ln een aantal kiesdistricten met de op Moskou gerichte commu nistische partij (CPI). Nog geen twee maanden geleden maakte zij deze partij, die haar in de nood toestand trouw gesteund heeft, uit voor „landverraders" en wees zij elke communistische Inbreng op haar beleid van de hand. Maar dat was vóór de bundeling van de oppositie. De premier kan nu de steun van de communisten best gebruiken en de CPI blijft geen andere dan de door het Kremlin opgelegde keus. "Indoor Victor Zorza n de ieer We naderen momenteel een uniek moment in de geschiedenig waarop een bui. ge'ukkige samenloop van omstandigheden aan beide kanten van de grote kloof het perspectief biedt voor een doorbraak in de internationale betrekkingen. Zowel in Washington als in Moskou deed zich de afgelopen tijd een reeks een van gebeurtenissen voor. die op het van eerste gezicht niet veel met elkaar te maken lijken te hebbea Bij nadere beschouwing blijken deze gebeurte- raat nissen echter zodanig met elkaar A verbonden te zijn dat ze de delen de" vormen van één patroon.dat de aan- zet zou kunnen zijn voor een om- erk, vangrijker plan. ung In Washington klagen de haviken steen en been dat ze door Jimmy Carter bedrogen zijn. Hij had bij hen grote verwachtingen gewekt toen hij president Ford en Henry Kissinger aanviel omdat ze te meegaand zou den zijn in de confrontatie met de Russen Nu Carter hun steun niel langer nodig heeft, is hij zelf ook meegaand geworden Beroerde tijd In Moskou, waar de duiven tot vooi kort een beroerde tijd hebben mee gemaakt, begint het ook op te kla ren. De aanhangers van de harde lijn in het Kremlin hebben de afgelopen jaren alle zeilen bijgezet voor een flinke uitbreiding van het militaire apparaat en voor de stimulering van bepaalde riskante avonturen, zoals in Angola. Maar nu wijzen de teke nen in omgekeerde richting Moskou heeft de meeste benoemin gen van Carter in de sector van de nationale veiligheid verwelkomd. Dat begon al met de minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, wiens ln het verleden gedane uit spraken door de Sowjetpers met in stemming zijn geciteerd en eindigde met minister van defensie Harold Brown en Paul Warnke, hoofd van de afdeling voor wapenbeheersing, die beide door het Kremlin als veel vre delievender dan hun voorgangers worden beschouwd. Tass haalde die Amerikaanse perscommentaren aan over de be noeming van Brown die benadruk ten dat hij „nog nooit de groei van de Sowjet-macht had genoemd" En dat is een thema waarvan Moskou vindt dat het veelvuldig wordt misbruikt door de haviken in de Verenigde Staten. In plaats daarvan had Brown een duidelijke veroordeling gegeven van de onheilspellende voorspellingen van zijn voorgangers Laird. Schlesin- ger en Rumsfeld, aldus Tass. Dat moet muziek zijn voor de oren van het Kremlin. Dwaasheden Vance's adviseur over Sowjet- aangelegenheden, Marshall Shullman van de Columbia Univer siteit, heeft zich door dik en dun verzet tegen de positie van de havi ken in de Verenigde Staten. Paul Warnke. die de SALT- onderhandelingen gaat voeren (als zijn benoeming wordt goedgekeurd door de Senaat), heeft nauwelijks zijn gelijken wanneer het gaat om pleidooien tegen de dwaasheden van een bewapeningswedloop. De Amerikaanse regering is een team dat de duiven in het Kremlin alle reden geeft er in het steeds voortdurende debat met de haviken op te hameren dat de Sowjet-Unie er goed aan zou doen snel een SALT- akkoord (over de beperking van strategische kernwapens) met Car ter te sluiten. Leonid Breznjew en zijn woordvoer ders hebben in het verleden herhaal delijk beklemtoond dat het noodza kelijk is de zeldzame kansen te grij pen wanneer zich een gunstige poli tieke situatie Voordoet in beide lan den waardoor een plotselinge ver snelling van de bewapeningsbespre kingen mogelijk wordt. Ze weten dat Carter onder grote druk staat de huidige ontwikkeling, die impliciet uitzijn benoemingsbe leid blijkt om te keren. Ze zijn bang dat bepaalde leden van zijn ploeg zoals Zbignlew Brzezinsky hun wantrouwen tegen de Sowjet-Unie nooit te boven zullen komen. Voorstellen Carter heeft het Kremlin al verschil lende voorstellen gedaan voor de manier waarop de Impasse ln de SALT-gesprekken kan worden doorbroken en Vance gaat aan het eind van de volgende maand naar Moskou. Als hij terugkomt met de voornaamste elementen van een SALT-akkoord ln zijn zak. dan is Carter mogelijk in staat daar de goedkeuring van het Congres voor te verwerven, dat zich waarschijn lijk zeer behulpzaam zal tonen voor de nieuwe president. Als het Kremlin zich minder samen- werkingsgezind opstelt, dan zijn de kansen op vooruitgang wellicht ver keken door de vertragingen die daarvan het gevolg zijn en door het verzet van het Congres en het Pen tagon (het Amerikaanse ministerie van defensie). Iets dergelijks ge beurde ook ten tijde van de regering van de presidenten Nixon en Ford. Het Kremlin heeft onlangs een om vangrijke toename in de productie van consumptiegoederen aangekon digd voor de hele periode van het lopende vijfjarenplan. Dit betekent dat er een besluit is genomen een aantal hulpbronnen die oorspronke lijk voor militaire doeleinden waren bestemd daar niet meer voor te ge bruiken. Sommige deskundigen van de veiligheidsdienst zijn van oordeel dat een dergelijke bekering niet wordt beoogd. In het verleden zijn dergelijke ver anderingen ln de plannen vaak ver gezeld gegaan van een strijd om de hulpbronnen tussen de burgerlijke en militaire sectoren. En er is reden om te geloven dat er onlangs sprake was van een dergelijk conflict Staf-chef Er is onder Westerse waarnemers altijd discussie over de precieze be tekenis van dergelijke tekenen in Moskou. De benoeming van een nieuwe staf-chef. generaal Nikolai Ogarkow, die door sommige waarne mers als grotere duif wordt be schouwd dan zijn voorgangers, wordt door anderen als een politiek irrelevant feit beschouwd. Maar er zijn overtuigende bewijzen dat Ogarkow, die de militaire afgevaar digde was van de Sowjet-Unie naar de SALT-bespreklngen, in 1971 Breznjews kandidaat voor staf-chef was. maar toen werd hij gepasseerd ten gunste van generaal Victor Koe- llkow, de meer havikachtige kandi daat van de militairen. Toen de zaken voor Breznjew en voor SALT slecht gingen, wat te wijten was aan de steeds groter wor dende zwakte van de regering- Nlxon. permitteerden sommige mili taire bladen ln de Sowjet-Unie zich tussen de regels door de wijsheid van het strategisch beleid van het Kremlin ter discussie te stellen. Een van die artikelen viel een van de vooraanstaande 8owJet-commenta- toren. Alexander Bowln van de Izwestia met naam en toenaam aan, vanwege zijn „dwalende" opvatting over een nucleaire oorlog - terwijl het van hem bekend Is dat hij een nauwe relatie heeft met Breznjew. HIJ had ln het voetspoor van Breznjew betoogd dat nuycleaire wapens geen rationeel politiek wa pen zijn. De militairen stelden daar entegen dat een kernoorlog door de 8owJet-Unie gevoerd en gewonnen zou kunnen worden. Verknoeien Breznjew heeft onlangs zijn oude. thema over de kernoorlog nieuw le ven ingeblazen door daarop steeds meer de nadruk te leggen, terwiif de militaire bladen hun verzet daarte gen voor een belangrijk deel hebben opgegeven. Een aantal van Breznjew s collega's in de Sowjet- top heeft tegelijkertijd zijn opposi tie gedempt. De woordvoerder van de militaire haviken, die eerder het conflict aan de buitenwereld had bekendgemaakt, ene kolonel Ryb- kln, heeft nu een artikel geschreven waarin hij zijn kritiek op Bowin in trekt. En het ls een zeer opmerkelijk teken dat de militairen Inbinden. Er ls reden te over dit te beschou wen als een teken van zwakheid van de haviken, waarbij de benoeming van Ogarkow en de beslissing over de consumptiegoederen als ook an dere zaken die zonder meer in de zelfde richting wijzen, opgeteld kun nen worden. Dit ls de grond voor de verwachting van een doorbraak, die zou kunnen leiden tot grote vooruitgang ln de wapenbeheersing en zelfs wapenbe perking. Aangenomen ten minste dat de politici ln belde landen de kans niet verknoeien, zoals ze die al zo vaak verknoeid hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7