Jagers vrezen terreinverlies De tekening van een lezer Voorlopig' standpunt Natuurmonumenten doet jachtdiscussie herleven Commentaar bevredigend dus toch een engels schip DAGDIENST-DAY SERVICE-TAGESDIENST Langzaam kouder y lief voor koe stuur 'n brief moskee TERDAG 12 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet erder dan werd gevreesd is het oonovcrleg weer op gang ge komen. De werkgevers verdienen waardering dat zij de opening heb- gemaakt, zoals van hen ver vacht mocht worden. Het akkoord lat nu inzake de prijscompensatie de maak is dit comentaar werd ;eschreven voordat het overleg gis- eravond was hervat is alleszins >evredigend. De werkgevers willen oor 1977 de ouderwetse prijscom- lensatie handhaven. De vakbewe- •ing is bereid tot een nieuw loonge- prek als de economische ontwikke- ing ernstig mocht tegenvallen. En :r komt een open studie naar de roor en nadelen beide zijn aan wezig van de automatische prijs compensatie. 1-Ook door de vakbeweging wordt iniet ontkend dat de huidige prijs- ■■^Icortipensatie nadelen heeft. Zij Ivormt een vliegwiel in de inflatie. Overigens is dat minder beangsti gend wanneer, zo als nu, de vaart uit de inflatie raakt. Er zijn ook voordelen. De prijscompensatie geeft de werknemers meer zeker heid. En het jaarlijks loonoverleg verloopt rustiger. Juist deze laatste overweging valt bijvoorbeeld te be luisteren bij werkgevers in West- Duitsland, waar uit vrees voor het inflatie-vliegwiel nooit een automa tische prijscompensatie is inge voerd. )jet Al dergelijke overwegingen van sla- voor en tegen kunnen nu, in een rustige sfeer zonder druk van tijd of sociale onrust, door deskundigen op een rijtje gezet worden. Te hopen valt, dat al in de nazomer werkge vers en vakbeweging aan de hand van de resultaten van deze studie tot afspraken kunnen komen, zodat het eigenlijke loonoverleg in het najaar niet langer belast is met dit confljctpunt. j Het akkoord over de prijscompen satie dat nu in de maak is hadden de werkgevers hoogstwaarschijnlijk zonder veel moeite al in het najaar l kunnen bereiken. Minister ^oersma (sociale zaken) heeft toen «act de nu te treffen oplossing voorgesteld. Het CNV had daar toen al wel oren naar, maar de FNV werd van de plicht tot een antwoord ontslagen toen de werkgevers deze oplossing al op voorhand afwezen. Nu hebben de werkgevers, onder druk van de stakingen, toch toege geven. Daarmee zijn de stakingen echter nog niet meteen van de baan. Een staking is een psychologisch ingrijpend proces, dat zich niet met een simpele druk op de knop laat stopzetten, integendeel, nu de werkgevers door de acties aan het wankelen zijn gebracht, zal de ac tiebereidheid eerder nog wat toene men, en zal men willen doorstaken ,,tot de totale overwinning", zoals dat genoemd wordt. Met name de FNV-leiding kan, gezien haar ach terban, in deze situatie moeilijk het stakingsparool intrekken. Het ge vaar zou dan groot zijn dat vreemde comités de acties overnemen en als wilde stakingen voortzetten. Dat is te betreuren, maar het is niet anders. De werkgevers hebben met hun aanvankelijk harde standpunt het onderste uit de kan willen ha len. Misschien zullen zij nu, om de arbeidsrust hersteld te krijgen, ui teindelijk meer concessies moeten doen dan in het najaar nodig was geweest. Er is gespeeld met vuur, en veel ondernemingen dreigen zich daaraan nu te gaan branden. En daarover past geen leedvermaak. Bevredigend is ook dat de impasse is doorgebroken voordat de acties in verbittering zijn uitgemond en meer radicale vakbondsleiders het voortouw zouden nemen. Nu ziet het er naar uit, dat ook binnen de FNV zelf de overtuiging zal groeien dat ook onder leiding van meer gematigde figuren als Kok en Bode een goed resultaat te behalen valt. Het is nu te hopen dat ook over de andere eisen van de vakbeweging snel een basisovereenstemming ont staat tussen werkgevers en vakbe weging, zodat de eigenlijke cao onderhandelingen kunnen worden hervat. Elk uur eerder dat het sta kingsparool zal worden ingetrok ken, is winst. door Hans Schmit AMSTERDAM Vorige week is de jacht weer grotendeels gesloten: klein wild (zoals fa zanten en houtsnippen) en wa terwild (zoals enkele soorten ganzen en eenden en wa tersnippen) genieten sinds 31 januari weer tot aan de zomer of het najaar wettelijke be scherming. Alleen dieren die worden aangeduid met „scha delijk wild" (zoals kraaien, eksters, konijnen en vossen) en enkele onbeschermde vogels mogen nog onder bepaalde voorwaarden worden gejaagd. De geweren van meer dan 37.000 bezitters van een jachtakte zijn weer leeggeschoten volgens de Stich ting Kritisch Faunabeheer, die de plezierjacht als immoreel en onver antwoord van de hand wijst, met als prijs vier miljoen dieren, verscheide ne mensenlevens en enkele tonnen lood in het milieu. De discussies vóór en tégen de jacht, die de afgelopen jaren in hevigheid zijn toegenomen, zijn in tegenstelling tot de geweren, nog lang niet verstomd. Ook de afgelopen jachtperiode heeft zoals gebruikelijk weer de nodige emoties en beschuldigingen opgele verd. In de zomer vroeg de Stichting Kritisch Faunabeheer het Jagen met dumdum-kogels op wilde zwijnen te verbieden; in het najaar leidde voor al het uitzetten van fazanten in de duingebieden van de Amsterdamse en Haagse waterleiding en in enkele terreinen van Staatsbosbeheer tot protesten en vragen in de Tweede Kamer, waarop minister Van der Stee (landbouw) eind december liet weten dat het uitzetten van fazanten in de terreinen van Staatsbosbeheer verder zal worden beperkt. De prak tijk is dat de fazanten in kooien worden opgefokt en dat ze, als ze zijn losgelaten, worden gevoederd. Soms wordt de snavel afgebrand om de dieren aan een vaste voederplaats te binden. De dan vrijwel tamme die ren kunnen zo na 15 oktober gemak kelijk (na te zijn opgejaagd zoals de weidelijkheid gebiedt) worden ge schoten. Polarisatie In deze discussie waarschuwde de dichter/bioloog Dick Hlllenius voor tè veel polarisatie (zonder de Jacht zouden al veel dieren voorgoed zijn' uitgeroeid) en hoewel hij beslist geen voorstander is van de jacht, verde digde hij het uitzetten van fazanten,' met de overweging dat wie de bio- industrie afwijst en toch vlees wil eten, moet zorgen dat de dieren voor hun dood nog een behoorlijk leven hebben. En dat hebben fazanten ze ker, vergeleken met de dieren in de bio-ipdustrie. Op het eerste gezicht lijkt het uit zetten ven fazanten niet tot een ver storing v^n'het natuurlijk, even wicht te leiden. Ook Dick Hlllenius nam dat aan, maar en dat onderstreept hoé'moeilijk het is de natuur te over zien hij kwam hierop in het tijd schrift Hollands Diep van 15 januari terug. Want het uitzetten van fazan ten wérkt waarschijnlijk wèl versto rend: de opvallende achteruitgang vaii dé zandhagedis, de kleine hage dis en de hazelworm moet waarschijnlijk worden toegeschre ven aan de naar de grond pikkende fazanten. Daarnaast heeft het uitzet ten van fazanten nog andere nare gevolgën: de vermeende vijanden van fazanten, zoals eksters en kraai en, worden gejaagd en bestreden met gifeieren, waarbij ook slachtof fers vallen onder beschermde dieren, zoals buizerds en egels. Verdeeldheid Het uitzetten van fazanten was slechts één van de aspecten in de ontbrande discussie over de jacht of beter: opgelaaide discussie, want de opvattingen staan reeds lang lijn recht tegenover elkaar. Ook binnen enkele organisaties op het gebied van natuurbescherming bestaat ver deeldheid of neemt de verdeeldheid toe, dóórdat jagers (actief) lid wor den, zoals in de Nederlandse vereni ging tot bescherming van vogels (Vo gelbescherming) en de Vereriiging Binnen de Vogelbescherming be staat bij een aantal leden al geruime tijd ongenoegen over het feit dat in de top van de vereniging een aantal jagers zit, hetgeen volgens de critici doorwerkt in het beleid. Zo is de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging (KNJV), H. J. E. van Beuningen, hoofdbe stuurslid van de Vogelbescherming en zijn directeur De Bruin en admi nistrateur Gommers eveneens jagers. Eén van de punten die steken, is het commentaar van de Vogelbescher ming op enkele voorgestelde wijzi gingen in de Jachtwet, die volgende week in de Tweede Kamer worden behandeld. In de brief van februari 1975 werd onder meer gesteld dat de jacht op goudplevieren toegestaan dient te blijven. Na twee ledenverga deringen (dec. 1975 en april 1976), waarin aanvankelijk het bestuur een motie om de jachtbrief te publi ceren naast zich neerlegde, werd de brief uiteindelijk afgelopen zomer toch afgedrukt. 'Geen baas in eigen huis' Hugh Gallacher, een van de veront ruste leden van Vogelbescherming en tevens voorzitter van Kritisch Faunabeheer: „De vereniging is in die brief niet de advocaat van de vogels die zij zou moeten zijn. Dat was ook het geval vorige zomer, tij dens het botulisme, toen een viertal organisaties verzocht de jacht op eenden nog niet open te stellen om dat er toch al zo'n grote slachting werd aangericht. De Vogelbescher ming deed niet mee en conformeer de zich aan het jagers-standpunt. Ik ben voor een goed contact met ja gers, die best lid van de Vogelbe scherming kunnen zijn. Maar in de huidige situatie zijn de vogelbe schermers geen baas meer in eigen huis." Overigens heeft binnen de Vogelbescherming een commissie een advies over de jacht uitge bracht, dat echter nog niet is gepu bliceerd. Ook hierin echter zou de verdeeldheid tot uiting komen. De jagers proberen van hun kant zoveel mogelijk hun standpunten in het beleid van natuurbeschermings organisaties te laten doordringen. Nadat Hugh Gallacher vorig jaar een brief had geschreven aan een aantal mensen de ledenvergadering van de Vogelbescherming in april te bezoeken vanwege de jacht-brief, riep de KNJV veertien afdelingen rond Epe op eveneens die vergade ring te bezoeken, om zich te wape nen tegen eventuele „overvallen van anti-Jacht hetzers". Later in het jaar mobiliseerden de jagers zich nog meer en dat leidde tot enkele opmer kelijke districtsvergaderingen van Natuurmonumenten. Standpunt Aanleiding hiertoe is de discussie in Natuurmonumenten, dat een groot aantal natuurgebieden onder haar hoede heeft, over de jacht op de eigen terreinen. Deze vereniging, met ruim 32.000 hectare natuurge bied in beheer, besloot maart vorig jaar naar aanleiding van discussies in de districten een voorlopig standpunt te formuleren over de Jacht. Het door de verenigingsraad aanvaarde standpunt luidt dat jacht alleen is toegestaan als dat in het kader van het terreinbeheer noodzakelijk is; dat wil zeggen ter beperking van de aantallen van een bepaalde diersoort die te sterk dreigt toe te nemen of ter voorko ming van ernstige schade. Dit „nee, tenzij" zorgde in ja gerskringen voor opschudding en nog voor dit voorlopige standpünt door de verenigingsraad werd be handeld, waren jagerskringen reeds in het geweer gekomen, zoals Na tuurmonumenten in het vorige week verschenen februari nummer van Natuurbehoud schrijft. Die actie kwam voort, aldus Natuurbehoud, „uit bezorgdheid dat een deel van de jachtvelden voor de jacht verloren zou gaan". Waaruit de conclusie te trekken valt dat er terreinen zijn waar de jacht niet dient om te grote aantallen dieren te beperken of schade te voorkomen de twee voorwaarden waaronder volgens het nieuwe standpunt jacht is toege staan. Toen het nieuwe standpunt voor bespreking naar de districten ging, stelden de Jagers tegenkandi daten voor de te kiezen afgevaardig den. Ook de niet-jagers mobiliseer den zich, hetgeen tot enkele verhitte vergaderingen leidde. Het bestuur van Natuurmonumenten is weinig gelukkig met deze gang van zaken, ook al omdat andere aspecten van het terreinbeheer dan de jacht izoals de recreatie) naar de achtergrond worden gedrongen. Jacht moét Overigens zal Natuurmonumenten, indien het voorlopige standpunt de finitief wordt, niet altijd aan het „nee, tenzij" kunnen vasthouden. Bij aankoop van een terrein moet de vereniging zich vaak verplichten ge durende lange tijd jacht toe te staan. Het standpunt is evenmin in de praktijk te brengen, wanneer het bezit versnipperd is en tussen gebie den ligt waar wèl wordt gejaagd. Natuurmonumenten heeft momen teel 6.000 hectare geheel in eigen beheer, op 3.000 hectare staat de jacht onder duidelijk toezicht en op de overige 23.000 hectare is het .toe zicht „globaal". Ook de Tweede Kamer zal zich ko mende week met de Jacht bezighou den. De voorgestelde verbeteringen van de jachtwet zijn echter niet van principiële aard: zo wordt voorge steld een WA-verzekering voor iede re Jager verplicht te stellen en zal, ter verkrijging van een jachtakte; een Jachtexamen moeten worden af* gelegd. Hetgeen echter niet bete kent dat de Kamer niet kan inhaken op de discussies in de natuurbe schermingsorganisaties. lig Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom „Wié. NétmT HtT KRuiSOtéN Wié HéT RONDJE?" „Er leefde voor driehonderd jaren Michiel de Ruyter; 7 Was een held. trotseerde duizenden gevaren, heeft menig vijand neerge veld. Maar dat er nóg de Ruyters leven dat hebben wij zoo pas gezien bij de Harwich-boot, die is ge bleven, het ongeluk met de „Berlin". Hulde aan die dappere helden. Hulde aan die mannen van stavast. Zo ging dit vers iiofr'een eindje verder, een vers. dat Lezer A. Vrolijk uit Scheveningen kort na de ramp met de „Berlin" in 1908 „In een of ander blaadje", zoals hij schrijft, gelezen heeft. De heer Vrolijk stuurde ons dat toe om te bewijzen, dat „Berlin" echt een passa giersschip was dat de dienst Hoek van Holland-Harwich onderhield. Over de herkomst van het verongelukte schip was, zoals u zich misschien herinnert, de vorige maand enige twijfel ontstaan na het verhaal in deze hoek dat me vrouw ds. Jolles over ir. Pieter Caland, diens opvolger haar vader, en het vergaan van het schip had geschreven. Me vrouw Jolles was er van over tuigd dat het een passa giersschip van de Holland- Amerika Lijn was, maar een lezer reageerde daarop met de mededeling dat het een Engels schip geweest moet zijn, dal tussen Hoek van Holland en Harwich voer. De naam van de scheepvaartmaatschappij herinnerde hij zich niet, wel dat die maatschappij een re clameplaat voerde, waarop een zeeman met uitgebreide armen stond: bij zijn ene hand lag Hoek van Holland, bij zijn andere Harwich. Dat de „Berlin" inderdaad tussen ons land en Engeland voer, is nu wel heel zeker, ge tuige het bovenstaande lied. Ook mevrouw Lankester-v.d. Kruk uit Den Haag herinnert zich de gebeurtenis nog als de dag van gisteren: „Ik weet nog zeer goed dat onze prins Hendrik met gevaar voor ei gen leven mensen heeft gered. Toen is zowat voor 't eerst onze prins Hendrik door het Neder landse volk als een dapper man erkend. Prins Hendrik maakte gewoonlijk een wan deling door de stad met zijn takshondje: via Lange en Kor te Poten weer naar het paleis, vrijwel zonder dat men hem opmerkte. Pas na die schipbreuk zag men wat een held deze man was." Waf was de Berlinnu pre cies voor een schip? De heer Boersema uit Bedum heeft er het boek „Redden" op nage slagen. Daarin staat zwart op wit, dat het hier ging om het „Britse s.s. Berlin van de dienst Hoek van Holland- Harwich v.v.". En wat die re clameplaat met die zeeman be treft: de lezer, zegt de heer Boersema, moet het han delsmerk bedoeld hebben van onze eigen Stoomvaart Mij HET WEER door Hans de Jong Het is enkele dagen opval lend zacht geweest. In mid den-Nederland werd donder dag dertien graden gemeten. Maar nu staat er een daling in temperatuur voor de deur, althans het eerst in noord- Nederland. Het front dat de zachte lucht scheidt van kou dere het verliep gisteren van noord-Ierland via mid- den-Engeland en het zeege bied ten noorden van de Waddeneilanden en noord- Duitsland langs naar Polen maakt zich op in zuidelijke richting te bewegen. Dit gaat overigens niet resoluut. Het noorden zal ook vandaag nog zachte lucht hebben die met zuidwestelijke winden wordt aangevoerd en met enkele buien of een regenperiode gepaard gaat. Briljant ziet het er dus voor de schaatswedstrijden vandaag in Heerenveen niet uit. Voor zondag zie ik het niet hele maal zo donker in. Er is een kansje dat in de loop van de dag iets koudere en drogere lucht zal arriveren, waarbij opklaringen enige kans krij gen. Anderzijds is het nog wel een beetje in het duister tas ten over de mogelijkheid van een uit Denemarken geïm porteerd sneeuwgebied(je). Het zuiden van Nederland komt veel later aan de beurt bij deze trage kou-inval. De hierboven beschreven weersverandering kan pas zijn beslag krijgen nadat een depressiekern, gistermiddag met 977 millibar ten zuiden van de Doggersbank ons land voorbij is op weg naar noord- Duitsland. Het proces zou en igszins bevorderd kunnen worden en versneld door luchtdrukstijgingen in Schotland (gistermiddag vier millibar in drie uur) uitgaan de van een zich nauwelijks versterkend hogedrukge- biedje boven Jan Mayen (1018 millibar). Ten noorden van Oslo handhaaft zich een ander klein hogedrukgebiedje van 1010 millibar. Wij houden het voorlopig maar op wat lichte vorst in de nacht, het eerst van zondag op maandag. Of de winter er ditmaal echt aan te pas zal komen. daar is meer voor nodig. Vanwege de kalender kan het natuurlijk nog wel, denk aan 1955. Pas na 10 februari kwamen toen de oostenwinden goed los met een week daarna buiten gewoon veel sneeuw in Zuid en Midden-Friesland. De sneeuw werd lastig na het opsteken van een stormach tige oostenwind. Dorpen raakten geïsoleerd. Tot in Zuid-Limburg kwamen me tershoge sneeuwduinen voor. Op 26 en 27 februari werden in Heerenveen op natuurijs de nationale schaatskampi oenschappen verreden, win naar Gerard Maarse, bij „hooggebergteweer". Na af loop keerden de meeste toeschouwers gebruind en wel naar huls terug. In maart hield die winter aan en pas op 29 of 30 maart werd het eerste kievitsei geraapt. We moeten wel bedenken dat die kou tot stand kwam door een combinatie van een kou de put in de hogere lagen (minus 40 tot rpipüs. 44 gra den nabij Emden) en. een ho- gedrukgebled boven Groen land dat tot 1040 millibar aangroeide. Die kou kwam dus binnen onze grenzen door een markante noordelij ke circulatie. Later in februa ri ging een hogedrukgebied boven Scandinavië meedoen en toen week de ene na de èndere oceaandepressie uit haar Spanje. Op het ogenblik vallen daar hagelbuien en soms onweert het er. Dat komt doordat dit land wordt overspoeld door koude lucht uit Canada, die met stormkracht de oceaan is overgestoken. Een storing hiervan trekt snel naar mid den-Europa waar naderhand de vorst- en sneerwgrens on getwijfeld weer z U dalen. 1929 12 februari Zwitserland —34 tot —37 graden. Praag sedert wéinig verandering^ 0 len breed. In Apeldoorn, Bar- neveld, Borne en Emmen mensen door kou overleden. Auto's over Lek van Vrees wijk naar Vianen. Twee Jeug dige Zwollenaren wandelen naar het eiland Schokland ln de Zuiderzee. 1775 niet zo koud. Schaatsen rijden op Zwarte Zee. Dertig stoomschepen ln Oostzee vastgevroren. Dooi in noord- Noorwegen. Nederland —18. Stadhuis ln Lelden en Thea ter Flora ln Amsterdam afge brand. Elfstedentocht bij 18 graden vorst. 303 deelnemers, 155 aangekomen: verscheide ne ziek naar bed. Oren en vingers bevroren. Verwach ting: krachtige wind en stren ge vorst. In Amsterdam kost portie erwtensoep vijf cent. Waal bij Tiel dicht. Inwoners van Deventer wandelen over, de IJssel. Texel al twee dagen geïsoleerd. Zes voetgangers van Oostmahorn naar Schiermonnikoog. Strook Ijs ln NoorCee *?:*"»else mlj- HOOGWATER Dinsdag 15 februari Vllssln- gen 11.58, Haringvlletsluizen 12.07, Rotterdam 1.23-14.05, Scheveningen 0.40-13.09. IJ- mulden 1.19-13.46, Den Hel der 4.40-17.31, Harlingen 7.10-19.50, Delfzijl 9.25-21.59. HOOGWATER Zondag 13 februari Vlissln- gen 9.20-22.06. Ha ringvlletsluizen 9.13-22.11, Rotterdam 11.05. Schevenin gen 10.16-23.08, IJmuiden 11.00-23.52, Den Helder 1.35-14.22, Harlingen 4.05-16.52, Delfzijl 6.34-19.22. HOOGWATER Maandag 14 februari Vlis- slngen 10.44-23.29, Ha ringvlletsluizen 10.50-23.37. Rotterdam 0.04-12.47, Sche veningen 11.55, LJmulden 12.34, Den Helder 3.05-15.56, Harlingen 5.36-18.22, Delfzijl 8.00-20.44. Zeeland. Het hierbij afgedruk te etiket dat hij in zijn brief meestuurde, wordt nu nog ge bruikt om op de bagage van „Engelandvaarders" te plakken. Alweer een paar weken gele den konden we in de hoek de uitslag melden van het onder zoek dat Britse geleerden on der vijftig kuddes (Engelse) koeien verrichtte: als een boer lief is voor zijn koeien, tegen ze praat of desgewenst een liedje voor ze zingt, geven ze hem daar uit waardering meer melk voor terug. Zelfs kan hij beter tegen zijn koeien schelden dan ze negeren, beweerde die on derzoeker, want ook dan schei den de dieren nog wat meer litertjes af dan wanneer de baas ze onverschillig behan delt. De heer Hoekstra uit Zeist is met dat bericht naar een be vriende boer gestapt om het op de Nederlandse werkelijkheid te testen. Die boer, schrijft hij, vindt zijn koeien zelfs Intelli genter dan mensen. „Als ik een van mijn koeien bij haar naam roep." vertelde de koelenbaas, „gaat ze meteen staan." Alleen wat dat schelden betreft, was de boer het er niet mee eens: „Een buurboer doet niets an ders dan schelden op zijn koe beesten. Hij krijgt dan ook vaak de veearts op bezoek. Een koe is ook maar een koe, die gevoelig is voor de sfeer waarin ze woont en leeft. „Kortom," concludeert de heer Hoekstra: „met koe meer mens met melk meer mans." Tot Juli 1975, toen hij op grond van artikel 6 van de Zuldafri- kaanse wet op het terrorisme werd gearresteerd, was Male- belle Molokeng president van de nationale jeugdorganisatie in Zuid-Afrika (NAYO). Eve nals zijn mede-arrestanten werd Molokeng boer van be roep beschuldigd van zaken die onder de terrorismewet en de wet op de onderdrukking van het communisme vallen. Twee van de beklaagden wer den later schuldig bevonden, Molokeng en de anderen vrij gesproken. Na de onlusten in Soweto vorig Jaar werd hij op nieuw opgepakt op grond van de nieuwe Zuldafrtkaanse vei ligheidswet. Ditmaal was er geen sprake van een beschuldi ging en dat betekent dat Molo keng op grond van die veilig heidswet zonder vorm van pro ces voor onbepaalde tijd vastgehouden kan worden, Ten minste twee van de na „Soweto" gearresteerde zwarte leiders zijn onder mysterieuze omstandigheden ln gevan genschap gestorven (Mapetla Mohapi en Luke Mazwembe), en daarom vreest Amnesty In ternational ook voor de veilig heid van Malabelle Molokeng en zijn medegevangenen. Beleefde verzoeken om vrijla ting van Molokeng ln he.t Engels, maar in dit geval ook ln het Nederlands kunnen gestuurd worden naar: mr, B. J. Vorster, Prime Minister Union Buildings Pretoria, South Africa; mr. J. T. Kruger, Minister of Justice Union Buidllngs Pretoria, South Africa; de ambassade van Zuid-Afrika in Den Haag en gevolmachtigd ambassadeur in ons land, Z E. M. Owen Francis de Villier Booysen, Alexander Gogelweg 4 in Den Haag. En zoals u weet: een luchtpostblad van de PTT (75 cent) is altijd goed. Een comité van Arabische cul turele vertegenwoordigers in West-Duitsland is druk bezig met de /voorbereidingen voor de bouw van een grote moskee in de Westduitse hoofdstad Bonn. Aan de moskee, die er vóór eind volgend Jaar moet staan, zal een omvangrijk cul tureel centrum verbonden zijn, inclusief een mohammedaanse bibliotheek, een conferentie- ruimte en een oosters restau rant. Ook zal er een school bij horen, waar kinderen van mo hammedaanse ouders in de Arabische taal en de islam worden onderwezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5