irecteur staaf bedrijf if en krijgt dan ontslag Selectieve staking en uitsluiting zijn bedenkelijke strijdmiddelen Océ wil Ozalid overnemen ïrote vordering op fiscus Commissie vóór opnemen actuele waarde in balans Wet jaarrekening Ondernemingen Grote drukte op RAI Europeanen voor particulier bedrijfsleven Beurs Tokio dicht V'"»"ging»»aard. POMPEN Opleiding artsen vaak omgekeerde ontwikkelingshulp WEL ERG UITGEKIEND, MAAR TOCH: ERDAG 12 FEBRUARI 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwarlet 29 _|w ERGAMBACHT De heer J. Horstink, oprichter van de matrtjzenmakerij Staalvorm ln otterdam, had al heel lang het Ideaal het eigendomsrecht en het bestuur van zijn bedrijf over te ragen aan het personeel, hoewel hij wist dat daardoor de mogelijkheid zou ontstaan te eniger tijd 'OQoor zijn personeel te worden ontslagen. De overdracht van Staalvorm aan de tien werknemers is u gerealiseerd en daarmede zijn ook de omstandigheden werkelijkheid geworden, die tot het itslag van de heer Horstink hebben geleid. i met ht aaryi ïgrati^, bij het n n< jidster prot. lij hi leftijd. gever id( /raag rieeni SAC* por Henk Thomas heer Horstink is twaalf jaar gele- begonnen zijn medewerkers zo mogelijk te betrekken bij alles it er in de onderneming omging. In 69 maakte hij zijn inkomen gelijk dat van het leidinggevende per- neel en startte hij met de verdeling de winst (die gereserveerd bleef), larbij iedereen een gelijk deel Met de tegoeden die zo wer- n opgebouwd werd het personeel staat gesteld aandelen in de beslo- i vennootschap te kopen. 1966 zette de heer Horstink in zijn rkplaats in Rotterdam naar een i.jheel eigen idee een opleiding op or leerlingen om ze voor te berei- n op hun nieuwe status van „ar- ler-eigenaar. Aangemoedigd »or de resultaten zette hij dit on- rwijs in 1969 voort in zijn boerderij Bergambacht. irig jaar, tijdens de oprtchtingspro- dure van de besloten ven- otschap. kocht het personeel de erderheid (88 procent) van de aan- en van Staalvorm. Veertig pro- it daarvan kwam in handen van twee huidige directeuren, terwijl heer Horstink met 12 procent in It aandelenkapitaal in de aandeel- idersvergadering een brugfunctie zich nam. In de aandeelhou- rsvergadering van 18 december 76 werd het wenselijk geacht, dat heer Horstink. wiens werk inmid- ls nagenoeg geheel was overgeno- en door de overige medewerkers, t bedrijf zou verlaten. oedanigheden ten rancune? luidt de vraag als we lar de boerderij in Bergambacht rijden. De heer Horstink. sportieve kledij en misschien daardoor jonger ogend dan zijn 57 jaren zouden doen vermoeden: „Ik beschik in ontoerei kende mate over de hoedanigheden, waarover een ondernemer dient te beschikken. Ik ben in feite een slech te baas en een slecht verkoper en daarom is gebeurd wat nodig was om de continuïteit van de onderneming veilig te stellen. Het bijbrengen van het inzicht wat goed is voor Staal vorm heb ik bewerkstelligd en daar op ben ik erg trots." De heer Horstink, die zegt nooit te hebben overwogen zich door de op leiding aan het personeel overbodig te zullen maken, vervolgt met: „Mijn ontslag was om nóg een andere re den noodzakelijk. Al sedert het be gin van de jaren zestig verwachtte ik. dat er een tijd zou komen waarin winstmaken vooral in arbeidsin tensieve bedrijven als Staalvorm steeds moeilijker zou worden. Door mijn ontslag kan Staalvorm in prin cipe winstloos blijven voortbe staan." bestaan Staalvorm, hoewel pas in het begin van de jaren vijftig formeel opge richt, begon zijn bestaan eigenlijk met „een uitvindinkje", dat de heer Horstink deed toen hij in de oorlog door de Duitsers in Vught gevangen werd gehouden wegens hulp aan on derduikers. Met een gereedschapsmaker ging hij zijn uitvinding (op fotografisch gebied) op minimale schaal exploi teren. Van de gereedschapsmaker leerde hij de techniek van de me- ,ang MSTERDAM De kans bestaat kt vele Nederlandse bedrijven aan- JDE enlijke bedragen van de fiscus te lg krijgen omdat die bedrijven ten irechte betaalde btw over aange- hafte bedrijfsmiddelen niet heb- n mogen aftrekken. Dit is het ge- van een uitspraak van het Euro- Gerechtshof in Luxemburg. Dit een afldt Het Financiële Dagblad. iur ty un' P»e ïlgens een EG-rtchtlijn inzake de tw was het de landsregeringen in >72 toegestaan belastingaftrek voor itaalde btw op investeringgoede- voorlopig op te schorten. Dat itekende dus dat bedrijven die >or machines, gereedschappen, be- ijfsmeubllair etc. btw betaald had- in dit niet voor hun inkomsten- of nnootschapsbelasting mochten af- tkken. De bedoeling was dat dit leen van toepassing zou zijn op •tere investeringsgoederen die over het algemeen jaren mee gaan. De Nederlandse wetgever gaf echter een ruimere interpretatie aan de opschorting en oordeelde dat ook kleinere bedrijfsmiddelen zoals een gaatjestang of convocatiedrukwerk onder de bepaling vielen, zodat ook daar de btw niet aftrekbaar was. Het Nederlands Verbond van Onder nemingen heeft na klachten van vele bedrijven een proefproces door de belastinginspecteur uitgelokt, dat tot in de Hoge Raad werd uitgevoch ten. De Hoge Raad vroeg advies aan het Europese Hof dat de Neder landse interpretatie van de regeling niet juist achtte. Voor ons huidige belastingsysteem is de uitspraak van het Hof niet van toepassing omdat inmiddels betaal de btw over alle bedrijfsmiddelen aftrekbaar is gesteld. taaibewerking en daarmee was de basis voor de produktie van matrij zen (metalen vormen voor de ver vaardiging van plastic artikelen) en van Staalvorm gelegd. Tijdens ons gesprek vallen de ter men pacifisme en socialisme. We hebben het dan over de drijfveren voor zijn streven de personeelsle den op de leiden tot eigenaren- bestuurders. De heer Horstink: „ik ben van mening, dat gezien de schaarste aan grondstoffen de con sumptie zich dient te stabiliseren. De produktie zou zich daaraan moe ten aanpassen en dat laatste zie ik nu juist niet gebeuren in onze econo mische orde. waarin het groei- en winststreven de enige drijfveren zijn voor ondernemen. Ik verwacht, dat de stabilisatie van de consumptie blijvend zal zijn en dat de produktie 'steeds verder uit de pas zal lopen. Alle tekenen wijzen daarop". Hij verwijst dan naar de jaren der tig, toen net als nu de consumptie belangrijk achter bleef. Hij meent, dat oorlog het gevolg kan zijn van het zoeken naar een uitweg voor overproduktie. De heer Horstink: „Deze overwegingen maakten mijn vertrek bij Staalvorm noodzakelijk, want alleen zonder mij valt bij het bedrijf de noodzaak weg te streven naar groei en winst." tegengevallen Het zal moeilijk zijn opnieuw aan de slag te komen, gezien uw leeftijd. Daarom de vraag: wat nu? De heer Horstink: „Ik had verwacht weer werk te hebben nog vóór de officiële ontslagdatum. Dat is tegengevallen. Door de opleiding van leerlingen bij Staalvorm, waarmee ik mij zeer in tensief bemoeid heb, ben ik mij tot het onderwijs aangetrokken gaan voelen en dan vooral aan diegenen, die in het onderwijs niet zover zijn gekomen. Ik geloof, dat voor de massa een ander soort onderwijs nodig is. Het onderwijs van nu is geënt op de gegoede milieu's. Ik zeg altijd: arbeiderskinderen krijgen weliswaar gelijke kansen, maar ze hebben geen gelijke kansen." Van de Commissie „Open School" heeft de heer Horstink opdracht ge kregen voor het opzetten van een serie van acht televisie-taallessen van een half uur. Daarnaast hoopt hij dezer dagen te kunnen beginnen aan een onderwijsproject van de Hervormde Stichting Jeugdhonken „De Vuurtoren" in Amsterdam. Het betreft onderwijs binnen een groep van ongeveer 150 jeugdigen, die in de maatschappij in vele opzichten tussen de wal en het schip zijn ge vallen. AMSTERDAM De commissies jaarverslaggevlng van werkge vers, werknemers en registeraccountants hebben opnieuw een aanvulling gegeven op hun beschouwingen naar aanleiding van de Wet op de Jarrekening van Ondernemingen. AMSTERDAM Van de be volking van Nederland. België. West-Duitsland, Engeland. Frankrijk en Italië is 79 pro cent voorstander van de parti culiere ondernemingsgewijze produktie. Britten en Fransen zijn met ieder 81 procent de grootste voorstanders van de kapitalistische produktieme- thode, Italianen (68 procent) de minste. Nederlanders staan voor 71 procent achter het vrije bedrijfsleven. Dit publiceert het zakentljd- schrift Vision, dat het Franse Galluppinstituut een onder zoek heeft laten verrichten on der bijna 7.000 mensen in de zes genoemde landen. Het Franse instituut ging ook na in hoeverre de gedachte van nationalisatie van bepaalde sectoren in de industrie aan hang geniet. Hier blijken de Fransen met 52 procent de kroon te spannen, gevolgd door de Italianen met 42 pro cent, wat niet zo verwonderlijk is in verband met het vrij ge ringe Italiaanse enthousiasme voor het vrije bedrijfsleven. In Nederland brengen de aanhan gers van een gedeeltelijke nati onalisatie het tot 31 procent, wat net beneden het Europese gemiddelde (32 procent ligt). Weinig sympathie vindt naas ting in Duitsland (16) en Enge land (20 procent). Nederland springt er opval lend uit bij de vraag of de mensen liever in een groot of in een klein bedrijf willen wer ken. Bedrijven met minder dan 50 employees hebben de voorkeur bij 59 procent van de Nederlanders, welk percentage niet in de verste verte in ande re landen wordt gehaald. Het Europese gemiddelde bij deze vraag is 34 procent Voorkeur voor een bedrijf met meer dan 500 werknemers heeft slechts 12 procent van de Nederlan ders tegenover 29 procent van de Italianen. De donderdag geopende RAI-perso- nenautotentoonstelling verwacht dit weekeinde een overstelpende toe loop. De autoliefhebbers is zelfs aan geraden per openbaar vervoer naar de RAI te reisen. Overigens laten de bezoekers zich kennelijk geen detail ontgaan. Opvallend "ls de voorkeur van de commissies voor het opnemen van de actuele waarde (de in geld uitge drukte betekenis van een goed voor de onderneming, gegeven aard en plaats van de bedrijvigheid ten be hoeve waarvan het desbetreffende goed wordt aangewend, op het tijdstip van het bepalen van die waarde) in de balans. De commissies herinneren aan een eerder gedane uitspraak, dat de his torische kosten na verloop van tijd onvoldoende houvast bieden voor een verantwoord oordeel over het vermogen. Hetzelfde geldt voor het resultaat. De voortgaande inflatie accentueert dat nog eens. Ook in het buitenland zijn de opvattingen zich ten gunste van de actuele waarde aan het wijzigen. De beurs van Tokio bleef gisteren gesloten. Zou de ondernemingsleiding onder omstandigheden over geen enkele indicatie van de vervangingswaarde kunnen beschikken, dan zou de alge mene prijsindex, mits gecorrigeerd voor de geschatte invloed van de technologische ontwikkeling, bruik baar kunnen zijn. Sterke nadruk legt de commissie op het feit dat de ver vangingswaarde (dat Is het bedrag, dat besteed zou moeten worden in dien tot vervanging van een goed zou worden overgegaan door middel van de aanschaf van een goed dat in economisch opzicht een betekenis heeft, gelijk aan die van het te ver vangen goed) gewoonlijk door schat ting en daarom slechts met een zeke re tolerantie kan worden vastge steld. De commissies mcmen voorts, dat het bedrag van de omzet belangrijk is voor het inzicht in het resultaat. Zou in bijzondere gevallen de omzet niet zijn vermeld, dan moet in ieder geval het bedrag van de brutomarge (omzet verminderd met de kostprijs van de verbruikte grond- en hulpstoffen resp. van de verkochte handelsgoederen) worden gegeven. VENLO - Océ-Van der Grinten ls van plan de Britse Ozalid Group over te nemen, een onderneming, die evenals Océ in hoofdzaak werkzaam is op het gebied van kopieerprodukten. De directie van Océ heeft met de leiding van Ozalid overeenstemming bereikt over een bod op alle uitstaande aandelen. Ozalid, dat zich gespecialiseerd heeft op de tekentafelmarkt had in 1975 een omzet van 430 miljoen gul den en geeft werk aan 6.000 mensen. De bedrijven zijn gevestigd in Enge land en enkele (voormalige) Geme- nebestlanden. Tussen Océ en de Britten bestond al een zakelijke band omdat Ozalid in Groot- Brittannië de Océ-produkten ver koopt. De Venlose kopieergroep heeft 105 miljoen gulden over voor Ozalid. Aandeelhouders van Ozalid wordt aangeboden hun aandelen over te dragen aan en in Engeland op te richten financieringsmaatschappij van Océ. De aandeelhouders worden voor de helft betaald in contanten en voor de andere helft in onverteerba re obligaties die omwisselbaar zijn in aandelen Océ. De converteerbare obligaties lulden in ponden. Bij aan vaarding van het bod door de Ozlid- aandeelhouders wil Océ overgaan tot uitgifte van nieuwe aandelen met voorkeursrecht voor bestaande aan deelhouders. Er wordt gedacht aan een verhouding van een nieuwe op vijf oude aandelen. ICI, dat 12 pro cent van het kapitaal van Océ bezit, gaat met het bod akkoord. In een communiqué zegt Océ van de Grinten dat de beide maatschappij en elkaar goed aanvullen. Océ heeft een stevige positie op het Europese continent en Ozalid in Engeland en enkele Gemenebestlanden. De ster kere financiële en commerciële posi tie van de nieuwe groep geeft boven dien een breder draagvlak aan de researchinspannlngen goed aan. Océ dat 6.800 man in dienst heeft van wie 2.700 in Nederland werken heeft volgens voorlopige cijfers in het op 30 november geëindigde boekjaar netto 27 procent meer ver diend dan de 25,7 miljoen van 1975. De omzet steeg van 662 miljoen tot 751 miljoen, dat is 13 procent. Voor gesteld wordt het dividend te verho gen van 5,60 tot 6,80. •ROLLEND MATERIEEL Minis ter Westerterp is bereid te bevorede- ren dat de NS en gemeentelijke ver voerbedrijven treinen en trams in Nederland gaan bestellen. Voorwaar de is echter dat tot lonende exploita tie kan worden gekomen. Westerterp zegt dit in antwoord op Kamervra gen. Een fabriek voor assemblage of fabricage van rollend materieel is slechts mogelijk als die na een aan loopperiode kostendekkend is. Een interdepartementale werkgroep be studeert een en ander momenteel. ADVERTENTIE mi UTRECHT Door het opleiden van artsen uit ontwikkelingslanden be drijft Nederland nogal eens omge keerde ontwikkelingshulp. Het gaat om artsen die zich in Nederland gaan specialiseren. Zij krijgen een beurs, op voorwaarde dat ze na af loop van hun opleiding teruggaan naar hun land van herkomst. Het komt nogal eens voor. schrijft Me disch Contact in een commentaar, dat die artsen tijdens hun opleiding naturalisatie aanvragen. Het depar tement van Justitie ziet geen aanlei ding om zulke aanvragen te wei geren. Het eindresultaat is dan een Neder landse specialist met een Neder landse bevoegdheid, en dat werkt de terugkeer naar het vorige vaderland niet erg in de hand. „Natuurlijk die nen persoonlijke omstandigheden mee te tellen, en even natuurlijk dient er ruimte te blijven voor poli tieke vluchtelingen." aldus Medisch Contact. Maar het blad pleit wel voor meer overleg tussen de ministe ries van Justitie en Volksgezond heid. zodat na afloop van de specia lisatie de (door volksgezondheid ver leende) tijdelijke vergunning voor het uitoefenen van de geneeskunst kan worden beëindigd. i het gevecht tussen werkge- crs en werknemers om de lo- en en prijzen wordt aan mid- elen gedacht, die wel enige edenkingen oproepen. Van erknemerszijde is dat het liddel van de selectieve sta ing: die afdelingen in een be- rijf laten staken, waardoor ve- anderen niet stakende 'erknemers niet meer kun- en werken. Leg bijvoorbeeld e aanvoer van grondstoffen U. Of haal door staking één fitale schakel uit een produk- leketen. iet )p zich is het ongetwijfeld een blj- rnder uitgekiende manier om met minimum aan middelen een aximum aan effekt te bereiken, at uitgekiende zal ook wel nodig jn voor de vakbeweging. Staken is lur! Elk stakend vakbondslid kost !tig gulden per dag uit de sta- ;skas. Reken maar uit wat dat etekent als er 10.000 man staken: in half miljoen per dag. Een wat is 1.000 man als het op staken aan- imt? Er is zo een aantal grote be- rijven te noemen die ieder voor zich lt getal werknemers of een veel- oud er van tellen. Wat kost het niet één zo'n bedrijf stil te leggen? Heen om die reden al is het goed te egrijpen dat de vakbeweging liever iet het middel van selectieve sta ing werkt. Dan hoeven alleen erknemers van die afdelingen be- lald te worden waar echt gestaakt ordt. Een toch gaan dan hele be- rijven plat Het is een even doeltref- nd wapen als bijvoorbeeld het Pblazen van een brug in een spoor- jn. daarmee is de hele spoorlijn nbruikbaar. De vergelijking stamt it een oorlogssituatie. Staken bete ent dan ook in zekere zin oorlog, issen werkgevers en werknemers. Inbarmhartig laar die vergelijking brengt ons ook >t het bedenkelijke van de selectie- e staking. Als in oorlogstijd vitale looppunten van de tegenpartij loeten worden uitgeschakeld, dan dat het werk van specialisten Mnmandotroepn, speciale squa- rons bij de luchtmacht die èn rsiek én mentaal nauwkeurig gese- «teerd en getraind zijn. werknemers uit een bepaalde sec van het bedrijf dat wordt stilge legd, zijn echter in geen enkel op zicht getraind of geselecteerd om als stakingscommandogroep te functio neren dan hun collega's-werknemers in datzelfde bedrijf. Hun selectie be rust alleen op hun toevallige werkzaamheid in een bepaald be drijfsonderdeel. Zij moeten de moed maar hebben de beslissing te nemen. De baas in de ogen te kijken en te zeggen: „ik staak". Thuis tegen 't gezin te zeggen „ik ga staken", misschien dwars tegen de belangen van het gezin in. Mag je van mensen zomaar verlan gen dat ze deze spanning verdra gen? Later mogelijk merken als alles al weer voorbij is dat colle ga's wél bevorderd worden, maar dat zij nooit aan de beurt komen? Zelfs al zól het niets te maken heb ben met je stakingsverleden, Je denkt het natuurlijk wel. Kortom, hoe uitgekiend dit wapen van selectief staken ook mag zijn, het trekt een ombarmhartig grote wissel op degenen die 't moeten waar maken. Ze missen te enenmale keuzevrijheid onder de druk dat ie dereen directie, collega's, vakbon den op ze let. Minderheidsbeslissing? Bovendien heeft selectief staken nog wel een ander gevaar: dat een minderheid een heel bedrijf manipu leert. Staken in een bedrijf is geen sinecure en vraagt de grootst moge lijke instemming van alle betrokke nen. Elke kans dat een kleine radi- kale groep z'n wil oplegt aan de rest, dient, zeker dón, uitgesloten te worden. Ongetwijfeld zullen de vakbonden dat gevaar wel onderkennen en er alert op reageren. Heel nuchter zal dan echter ook geconstateerd moe ten worden dat er sinds twee jaar in Nederland niet meer van de vakbon den gesproken kan worden. Er is enerzijds het CNV en anderzijds het socialistische NW en het rooms- katholiek NKV, verenigd in de FNV. Tot nu toe bleek bij de stakings voorbereiding en -actie weinig ver schil. Onmiskenbaar is echter het gevaar dat verschil ln visie en aan pak plotseling toch aan de dag tre den. De standpuntbepaling van het CNV in het hele conflict is tot nog toe duidelijk opener geweest dan die van het als radicaler en onbuigza mer naar voren komende FNV. Als dat ook in de praktijk zou blij ken zou het niet te verwonderen zijn. Het vakbondsconflict vergroot op dit moment nog het risico dat één afdeling met bv. voornamelijk óf FNV óf CNV-leden - de beslissing van de overigen in het bedrijf doorkruist. Afgezien echter van deze mogelijkheid waar de vakbonden uit welbegrepen eigenbelang wel zo veel mogelijk voor zullen waken blijft het bedenkelijke van de selec tieve stakingsmethode dat je men sen bewust gaat maken van de pure macht die ze als kleine groep heb ben. Het kader van het huidige conflict zal op dit moment wel vol doende invloed hebben om misbruik ervan tegen te gaan. Maar later? Ook hier geldt: het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen. Verbondenheid Daarmee wil. niet gezegd zijn dat macht (altijd) corrumpeert (aan tast). Zeker wie telkens weer pro beert uit te gaan van de Bijbel, kan een dergelijke uitspraak niet accep teren. Macht zal echter altijd weer moeten voldoen aan de bijbelse nor men van het: niet (zelf) heersen, door P.C. Meijer maar (anderen) dienen. Dat bete kent dus. je verbonden weten, geën gageerd zijn zo u wilt, met die ande re waartussen je leeft en werkt, je mede-verantwoordelijk weten, te genover God en mensen. Die anderen zullen dan bovendien de mogelijkheid moeten hebben je daaraan krachtdadig te herinneren als Je deze grenzen van de macht mocht vergeten, desnoods op straffe van het afnemen van de macht. Want macht corrumpeert weliswaar niet, maar wanneer het ongebonden, oncontroleerbare macht is, is het zonder meer al wel corrupt. En Juist omdat de sfeer waarin dit hele conflict is ontstaan er wel eens een zou kunnen zijn van een groei end gebrek aan medeverantwoorde lijkheid en een steeds meer alleen om jezelf denken, zou dit middel van selectieve stakingsacties uiterst on gewenste gevolgen kunnen krijgen. Het zou iets van het openen van de doos van Pandora kunnen worden: je ontketent krachten die Je daama niet meer kunt controleren. Geen loonbetaling Datzelfde gemis aan een zich mede verantwoordelijk voelen voor ande re is op te merken aan werkge verszijde. En dat, hoewel het werkgeversstandpunt over het niet uitbetalen van de automatische prijscompensatie o.a. juist wordt verdedigd met een beroep op solida riteit met de zwakkeren aan werkge verszijde, die aan deze extra last te gronde zouden gaan. Maar dat is dan wel een solidariteit met de eigen groep ten koste van die met anderen. Dergelijke ver antwoordelijkheden ten opzichte van de een, die ten koste van die ten opzichte van de ander gaan, zijn meestal te goedkoop gekocht. Dat blijkt ook uit het wapen dat de werkgevers willen gebruiken als antwoord op de selectieve staking: met een beroep op overmacht de nlet-stakers zonder geld naar huls sturen. Ook hier zeg je in eerste instantie: het klinkt erg redelijk en zelfs wel slim. Als de vakbonden voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten met hun selectieve sta king, dan niet ook nog eens op kos ten van de werkgevers. Bovendien zullen de vakbonden dan toch wel wat moeten doen aan de nlet-stakers, die ten gevolge van de staking niet kunnen werken en dus geen geld krijgen. Gevolg: staken gaat méér geld kos ten en de vakbonden zullen dus ook voorzichtig met die selectieve sta king moeten omspringen, willen ze dat financieel bolwerken. Ook deze redenering is bekend uit oorlogstoe standen. Als dan de brug in de spoorlijn wordt vernield, dan ls het immers de schuld van de genadeloze vijand als weerloze burgers of ge wonden of krijgsgevangenen daar van te lijden krijgen, doordat ook de aanvoer van levensbenodigdheden voor hen stopt? Het hoeft geen betoog hoe bedenke lijk een dergelijke handelwijze is. Ook hier blijkt wat voor blikverenl- ging dit soort conflicten oplevert. Elke partij wordt daardoor terugge dreven op eigen posities en heeft dan ook zeer begrijpelijk alleen oog voor het zo goed mogelijk hou den ervan. Hoe anderen, het geheel van de smaneleving, in de knel ko men. wordt dan wel onderkend, maar het krijgt toch niet voldoende gewicht om beslissingen te beïnvloeden. Het algemeen belang Van meer dan één zijde is inmiddels naar de regering gekeken. Er zijn ook pogingen gedaan het conflict te bezweren, maar ln de bemiddelende sfeer. Over een echt van bovenaf in het conflict ingrijpen, wordt voorlo pig niet gedacht De argumenten ervoor zijn binnen de koers van de keuze voor eigen verantwoordelijk heid van de sociale partners ook zeker geldig. De vraag blijft wèl, of deze keuze Juist ls. Na de oorlog kenden we het systeem van de centraal geleide loonpolitiek. Nederlands economie was eenvoudig te kwetsbaar en te zwak om ook maar iets aan het toeval over te laten. Zowel van de zijde van vakbeweging als politieke partijen werd de weerstand tegen dit systeem tenslotte zo groot dat het halverwege de Jaren vijftig werd verlaten. Een reden tot het verzet is geweest de gedachte dat de over heid slechts dón moet regelen als' het algemeen belang regeling ver eist en het particulier initiatief daar toe niet in staat is of geacht kan worden. Bovendien kon de ekonomle ook weer beter een stootje verdragen, waardoor de noodzaak van een uni forme loonpolitiek minder werd ge voeld. Gezien de ontwikkelingen van de laatste jaren groeiende werkloosheid, een stevige inflatie, chronisch stijgende sociale lasten is het echter de vraag of het alge meen belang nog voldoende veilig ls bij het particulier initiatief. Grens gepasseerd Zelfs is het de vraag of Je wel móg verlangen dat de gigantische proble men van het algemeen belang vol doende worden gezien en behartigd door de diverse groepen Juist het conflict van deze week maakt duide lijk hoe elke organisatie als het er op aankomt uit is op de belangenharti- ging primair van eigen achterban. Dat valt ook niet te veroordelen. Mede daardoor hebben de diverse organisaties ook leden kunnen krij gen. In het conflict komt weer uit dat het algemeen belang binnen groepen niet alleen duidelijk achter staat bij het groepsbelang, maar dat zelfs maar al te gauw de grens van toelaatbaarheid bij de belangenver- dediging wordt gepasseerd en het algemeen belang zelfs geschaad wordt! Wie hier vanuit de Bijbel een verbin ding wil leggen, zal constateren dat een dergelijke ontwikkeling niet verrassend is. Het gebod tot naas tenliefde hoefde niet gegeven te zijn als het ons vanzelfsprekend af ging. En het apostolisch vermaan niet al leen aan eigen belang te denken, maar ook aan dat van anderen, zal wel tot achtergrond hebben dat we zo wel moeten denken, maar kenne lijk toch niet altijd doen. Politieke vraag De vraag die tenslotte uit de huidige situatie voorkomt blijkt dus een po litieke vraag te zijn. Of we mensen vanuit bepaalde groepen niet over vragen als we verlangen dat ze be halve voor eigen groep óók en vooral oog hebben voor het algemeen belang. En als dan onder bepaalde druk deze groepen dat niet opbrengen, zelfs tot maatregelen nelgen die erg goed mogen lijken voor eigen groep, maar vanuit het gezichtspunt van het algemeen belang ronduit over de schreef dreigen te gaan. dan zou verontwaardiging erover wel eens wat te makkelijk kunnen zijn. Behalve overleg over inkomens en de relatie met de prijzen, zou daarna ook overwogen moeten worden een overleg over de wijze waarop het algemeen belang gegarandeerd moet worden. Dat zou zeker In de voor ons liggende periode, die even min als na de oorlog er een van overvloed lijkt te zijn, wei eens no dig voor ledereen en barmhartig voor de diverse groeperingen kun nen Zijn. Drs. P. C. Meijer is Indus* tric-predikant in algemene dienst van de gereformeer de kerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29