Getuigenissen van joden buiten Rusland voldoende' Mannen profiteren meer van subsidie dan vrouwen' I O Minister komt voor verkiezingen met plan voor open universiteit °fiXsnlan oph««^k haviv Kanaan weerlegt Mentens komplot-theorie STAAT DER NEDERLANDEN 8%%15 - JARIGE LENING - 1S77 Vliegtuigbouwer Iljoesjin gestorven Discussienota van de Emancipatiecommissie: Indiase oppositie komt met programma 8 JDAG 11 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3% besparing met A.SJ). in Shell benzine.^M Haal het testrappori met alle feiten bij uw Shell tankstation. Of vraag het even aan bij Shell Nederland Verkoopmij B.V., Antwoordnummer 175, Rotterdam telefoon 010-696112. PEL AVIV/AMSTERDAM De laatste leken is voorzichtig twijfel geuit over de etrouwbaarheid van Russische beschul- ligingen en getuigenverklaringen tegen van oorlogsmisdaden verdachte Pie- er Nicolaas Menten. Volgens NRC Han- lelsblad van 5 februari jongstleden zijn door deze krant niet nader genoemde „onderzoekers naar het oorlogsverle- len van Pieter Menten" zeer verbaasd iver de „onzorgvuldigheid" waarmee de tussische officier van justitie Boris An- onenko zijn beschuldigingen lanceert, lovendien werd deze week bericht, dat echter-commissaris mr. H.J.W. van Duu- en, die thans met de Nederlandse dele- ;atle in Rusland en Polen ter plekke een onderzoek instelt, aan Antonenko duide lijk heeft gemaakt len dit niet ten onrech te) dat volgens Nederlandse rechtsbe grippen een verdachte niet vóór het pro ces door een officier van justitie schuldig mag worden verklaard (Antonenko zei in interviews voor Menten de doodstraf noodzakelijk te vinden.) Eerder had het hoofd van de Westdultse afdeling van justitie, die bewijsmateriaal tegen oorlo- gemisdadigers verzamelt, dr. Rückerl, te genover NRC Handelsblad verklaard het „zeer onwaarschijnlijk te achten" dat Menten (omdat hij slechts tijdelijk als tolk aan het Einsatzkommando van de SD was toegevoegd, aldus dr. Rückerl) in 1941 in Lemberg SS'ers kon bevelen men sen neer te schieten. Het is waarschijn lijk, dat deze uitlatingen, evenals de reeds vorig jaar door Menten zelf naar voren gebrachte theorie van een komplot van de KGB, de Russische geheime dienst, alsmede „politieke motieven" van Russische kant (verwarring zaaien in Ne derland) tijdens het in maart te verwach ten proces door Mentens verdedigers naar voren zullen worden gebracht. Wij spraken hierover in Tel Aviv met Chaviv Kanaan, de Israëlische journalist, die be gin juni vorig jaar met een artikel in het dagblad Ha'aretz de zaak-Menten op nieuw aan het rollen bracht. door Huib Goudriaan PEL AVIVI Chaviv Kanaan zegt min of meer verontwaardigd: „Ik geloof niet dat de Sowjet-autoriteiten mij nodig hebben om ils hun woordvoerder op te treden, maar het lijkt erop dat Menten een verdediglngstaktlek heeft, waarbij alle aanklachten jegens hem worden afgedaan als onderdelen van een joods- communistisch komplot. Het zou onzin zijn de Russen ervan te beschuldigen bewijsmateriaal tegen Menten in scène te hebben [ezet, want er zijn getuigenverklaringen met bewijskracht tegen (enten van joden, die buiten de Sowjetunie leefden en leven." Ihavlv Kanaan, die toen Lieber irumholz heette, verliet in 1935 Po- !en en emigreerde als overtuigd zio nist naar Palestina. Tegen het einde van 1944 hoorde hij dat zijn ouders, tijn broer, kortom de hele familie Krumholz zou zijn uitgemoord door IPieter Menten. De schok was des te heviger, doordat de jongeman, die nu Kanaan heette, als schooljongen had gevist, gejaagd en gezwommen i wit Mente I de vriendschappelijk omging met t familie Krumholz. Na de Tweede I fcreldoorlog zocht en vond Kanaan I fferlevenden van de executies in Lemberg, Podhoroce en Urycz. Ook rerzamelde hij documentatie materiaal over de toedracht van de moord op ruim 120 joden, die op bevel van Menten, door SS'ers zou njn uitgevoerd. De nu 63-jarige Ka naan is in Israël een vooraanstaand journalist en historicus (hij schreef een aantal boeken over Palestina gedurendehet Britse mandaat). Vrug aan Kanaan: Volgens de Westduitse procureur-generaal dr lückerl is het moeilijk te aanvaarden Menten als tolk bevel kon geven ■ensen dood te schieten. Hoe ziet u tit? Antwoord: „Als Ik de uitlating van dr Rückerl goed heb begrepen, bedoelt hij dat Menten slechts als tolk van een SS-Einsatzkommando optrad en daarom geen bevelen kon geven mensen te doden. Ik ben het met deze opvatting niet eens. In die stormachtige dagen, toen er jegens de joden in de door de Duitsers be zette gebieden volstrekte anarchie en wetteloosheid heerste, konden jo den door elke willekeurige Duitse soldaat worden omgebracht en zeker door leden van een SS- Einsatzkommando, waarvan Menten als tolk deel uitmaakte. De intocht van de Duitse troepen in de Poolse provincie Oost-Galicië in de zomer van 1941 ging gepaard met ver schrikkelijke pogroms. Het was voor Menten, die binnen de nazi moordmachine zeer invloedrijk schijnt te zijn geweest, erg gemakke lijk een aantal SS'ers mee te nemen naar de dorpen waar de Nieuwe Orde nog niet was ingevoerd, om daar joden te laten doden volgens zijn persoonlijke wensen. Hierbij moet eraan worden herin nerd dat Menten de bescherming genoot van zijn vriend, de S8- generaal dr Schöngarth. Menten wist dat. mocht er iets niet helemaal volgens de regels gaan, deze nazi bons zijn activiteiten zou dekken. Ik meen dat dr Rückerl ervan op de hoogte is dat de joden vanaf het eerste ogenblik van de Duitse bezet ting, buiten alle rechts- en wetsnor- men vielen en rechteloze slachtof fers van het nazi-sadlsme werden." Kunt u nog een keer enkele joodse getuigenverklaringen van buiten Rusland noemen? „Ik haal de getulgenverjlaring aan Chaviv Kanaan: het bekende joods-communistische komplot van Leon Wirskl uit het Australische Melbourne, die met zijn eigen oren van Hirsch Plstyner heeft gehoord hoe Menten en zijn SS-asslstenten op de christelijke begraafplaats van Lemberg zijn broer Albert Plstyner en zijn zwager Tabeus Zucker doodschoten. Hierbij werd Hirsch ln de nek geraakt, maar hij bleef nog twee Jaar in leven, voordat hij in een concentratiekamp omkwam. Er is de verklaring van Samuel Schlff, over de gebeurtenissen in Podhoro ce en van de twee nog levende getui gen Michael Hauptmann uit Stockholm en Abe Polak uit New York, die het verschrikkelijke voor recht hadden om te zien hoe Menten Joden vermoordde ln de twee dorpen." Menten heeft vorig jaar gedreigd u wegens smaad en aantasting van de goede naam voor de rechter te dagen. Hebt u ooit iets hierover gehoord? „Direct na publlkatle van mijn arti kel ln de Ha'aretz, vorig Jaar, kreeg ik een telefoontje van de Accent- open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 15 maart in 15 jaarlijkse termijnen van 15 maart 1978 af vervroegde aflossing is van 15 maart 1987 af mogelijk tegen de koers van 103% nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 15 februari 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen op 15 maart 1977 uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers Jt MAIMTUNORAI bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen Inschrijving correspondent in Tel Aviv, dat Men ten mij een vliegticket ter beschik king stelde om naar hem toe te komen voor een vriendschappelijk gesprek, waarin ik mijn beschuldi gingen tegen hem zou kunnen op helderen. Ik heb geantwoord, dat ik geen behoefte had aan vriendschap pelijke ophelderingen, omdat ik Mentens slachtoffer was: hij moordde mijn familie uit. Daarna belde Hans Knoop, de hoofdredac teur van Accent, mij op en vertelde dat Menten had gedreigd zijn vrouw te sturen, vergezeld van twee advo caten. om mij in Tel Aviv aan te klagen wegens laster. Ik antwoord de: Israël is een gastvrij land, we hebben toeristen nodig en ik zou zelfs blij zijn met twintig advocaten. De discussie was toen gesloten. Menten heeft ook gezegd, dat hij de naam Krumholz niet kende en dat zijn broer Dirk Menten, die in Can nes woont, al vijf jaar dood is. Maar Dirk, die een keer in Polen was, heeft Knoop schriftelijk laten weten dat hij de naam Krumholz kent. Nadat de Zwitsers, die altijd zo voor zichtig zijn, hem naar Nederland hadden uitgewezen, stond voor mij nog meergast dat men over voldoen de bewijsmateriaal voor zijn schuld beschikte. Als Mentenonschuldlg Is, waarom ontsnapte hij dan? En als hij de waarheid spreekt waarom heeft hij mij dan beschuldigd van het vermoorden van tweehonderd Arabische kinderen? Menten is een sadist en een leugenaar. Ik heb nooit begrepen, waarom de procureur fiscaal bij het bijzonder gerechtshof in Amsterdam, mr. J. Besier, mij na mijn brief met getuigenverklaringen ln 1949 antwoordde, dat hij niet be reid wae een nieuw proces tegen Menten te beginnen. Hij adviseerde mij mijn aanklacht aan de Poolse officier van Justitie in Krakau te sturen. Ik was verbijsterd over dit antwoord, omdat Menten Neder lands staatsburger was en in Neder land woonde. Het was duidelijk dat de Nederlandse autoriteiten pro beerden Menten te redden. Maar ik geloof nu met heel mijn hart dat het proces-Menten een voorbeeldig en eerlijk proces zal zijn, dat alles ln het openbaar zal worden behandeld en dat Menten de gelegenheid zal krijgen alle bewijzen tegen hem zo mogelijk te weerleggen. Maar Ik ben er óók van overtuigd dat alle getui genissen over Menten de hele waar heid en niets dan de waarheid zullen zijn." MOSKOU (Reuter, TA88) De Russische vliegtuigbouwer Sergei Iljoesjin, (mede)ontwerper van meer dan 50 militaire en civiele toestellen, is op 82-jarige leeftijd overleden. Iljoesjin was lid van de Sowjet- academie van wetenschappen. In de loop van zijn carrière werd hij on derscheiden met de Lenln- en Staatsprijzen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Nog voor de verkiezingen zal minister Van Kemenade plannen bekend maken voor een open universi teit (zie ook het bericht op pagina 1). Of dat een onderdeel is van de verkiezingscampagne (zoals eens de Engelse open university een politiek pronkstuk van de Labourregering was) doet er niet zoveel toe. Belangrijker is dat nu de open universiteit toch een kans krijgt. Tijdens het kabinet-De Jong brachten de ministers Veringa (onderwijs) en Klompé (CRM) al «een nota uit over de instructieve omroep. Mede onder invloed van het grote succes van de open uni versiteit in Engeland werd toen vooral aan hogere vormen van onderwijs gedacht. Enkele jaren later maakte het ka binet-Den Uyl echter een andere keus. Eerst zou iets gedaan wor den voor mensen met amper lage re school of hooguit enkele jaren voortgezet onderwijs. Deze groep had Immers de grootste ach terstand. Daarom heeft de in 1974 door minister Van Kemenade In gestelde commissie open school eerst proefprojecten voorbereid voor vrouwen, werkende jongeren en werkende of werkloze volwas- groepen met in totaal 1500 deel nemers beginnen in september. Gestreefd wordt naar een combi natie van vormingswerk en onder wijs door middel van mondelinge en schriftelijke cursussen, radio en televisie. Inmiddels is een commissie ge vormd die de mogelijkheid van een open universiteit naast een open school heeft bestudeerd. Daarin zitten o.a. prof. dr. R. A de Moor van de commissie ontwikke ling hoger onderwijs en drs. K. J. Snijders van de commissie open school. De conclusie van deze commissie is dat niet langer ge wacht moet worden met een open universiteit. Wel mag de ontwik keling van een open universiteit niet ten koste gaan van de open school. De kosten van de universi teit zouden moeten drukken op het gewone budget voor het hoger onderwijs. De naam open universiteit is ge kozen omdat deze term al enige bekendheid heeft. Het is echter niet de bedoeling om het onder wijs te beperken tot universitaire opleidingen. De open universiteit zal cursussen aanbieden op alle niveaus van het hoger onderwijs: universiteit. hoger beroeps onderwijs en (het nieuwe) alge meen hoger onderwijs Hoewel een definitieve beslissing nog niet is genomen, is duidelijk dat minister Van Kemenade in grote lijnen met deze plannen in stemt. De open universiteit lijkt het antwoord te zijn op de snel groeiende belangstelling voor ho ger onderwijs in het algemeen en voor part-time onderwijs in het bijzonder. Door de opzet van een open universiteit zou een sluitend geheel ontstaan van volwassenen onderwijs vanaf het niveau van de lagere school via moederma vo's en avondscholen tot en met de universiteit. Om de regering goed te kunnen adviseren over de noodzakelijk heid van het subsidië ren van alle mogelijke vormen van emanci patiewerk, heelt de Emancipatiecommis sie dezer dagen aan vijfduizend Neder landse personen en or ganisaties een discus sienota toegestuurd. Al deze personen en organisaties wordt ge vraagd hun zienswijze op het stuk te geven, waarna de Emancipa- tiecommissie een ad vies kan opstellen voor de regering. Het discussiestuk is dus een zeer voorlopig iets, omdat er pas met de antwoorden die er op komen, een echt verantwoord rapport geschreven kan wor den over de wenselijk heid van het subsidië ren van allerlei met name genoemde acti viteiten door Cisca Dresselhuys DEN HAAO De minister van CRM heeft voor 1977 een reeks subsidies aangekondigd voor bepaalde vormen van emancipatiewerk, samen zes miljoen gulden. Dit is veel te weinig, vindt de Emancipatiecommissie, want nu blijven allerlei nuttige en nodige projecten nog steeds liggen, omdat er geen geld voor beschikbaar is. Iljoesjin heeft als geen ander zijn stempel gedrukt op de Sowjet- luchtvaart. Zijn IL-2 gevechtsvlleg- Projecten tuig was gedurende de oorlogsjaren aan het Oostfront een schrik voor de Duitse „Wehrmacht" die het toestel de bijnaam „vliegende dood" gaf. „De subsidies komen nu relatief veel meer ten goede aan mannen dan aan vrouwen, omdat de activiteiten van veel vrouwen nog steeds in de vrij- willigerssfeer en ln vrouwenorgani saties plaatsvinden, en veel minder in bijvoorbeeld gesubsidieerde spor torganisaties en dergelijke," aldus de Emanlclpatiecommissie, die van mening ls dat het hele emancipatie werk lijdt onder een chronisch te kort aan tijd, geld, kennis en erva ring. Voordat zij overgaat tot het vragen van subsidies voor allerlei vormen van emancipatiewerk, wil de com missie duidelijk omschrijven, wat zij onder „emancipatiewerk" ver staat: dit zijn activiteiten, die erop •gericht zijn toe te werken naar in zicht in de eigen positie en in de problemen, die de huidige rolverde ling met zich meebrengt; Inzicht in maatschappelijke zelfstandigheid en het zelfbewust meedoen in de maatschappij. Een aparte vraag hierbij ia: moet emancipatiewerk gedaan worden door nieuwe, aparte instellingen of kan het worden ondergebracht bij bestaande instellingen (wat natuur lijk goedkoper zou kunnen zijn). De commissie meent dat het zeker de eerste tien jaar nodig is aparte rege lingen en organisaties te hebben naast bestaande. Zij vreest namelijk dat het moeilijkheden zal geven om d0127Fbestaande regelingen, vooral gezien de weerstanden tegen emancipatie, zoals die nog maar al te vaak be staan. Alles wat echter zonder scha de van de grond kan komen in be staande kaders, moet daar gebeu ren. dat scheelt weer ge meenschapsgeld, aldus de com missie. voorbeeld een maximale subsidie van vijfduizend gulden moeten krij gen. Voor dit soort activiteiten zou men elk half jaar (lnplaats van een maal per Jaar) de mogelijkheid moe ten hebben om een subsidie aan te vragen met een beslissing daarover binnen vier maanden. Verder vindt de commissie dat er geld moet komen voor het bekosti gen van vrouwelijke deskundigen, die zich een bepaalde tijd vrijmaken uit hun eigen werkzaamheden om een emancipatie-project voor te be reiden, te begeleiden of uit te voeren. Suggesties Nog een paar suggesties van de com missie: projecten, die tot doel heb ben kinderopvang mogelijk te ma ken, zodat de vrouw kan deelnemen aan bepaalde activiteiten (scholing etc.) zouden subsidie moeten krij gen; aan de bestaande subsidie, die politieke partijen krijgen voor scho ling zou een regeling gekoppeld moeten worden, waardoor een deel van het geld vast besteed moet wor den aan de scholing van vrouwen; aan de (bestaande) subsidie voor open school-proJecten voor vrouwen Soc. Métallnrglque de SAMBRE ET MOSELLE i% lening van 1137, oorspr. groot 10.000.000.- Ondergetekende deelt me de. dat de laatate aflossing der lening per 1 april 1977 betaalbaar zijn. Bijgevolg kunnen van die datum af alle nog uitstaan de obligaties ter aflossing a pan worden aangeboden. Van vroegere uitlotingen zijn de obligaties nos. 462. 654, 695, 1799. 2873. 2915. 2952, 3002, 3094, 3440, 5604, 5867, 5868, 5869, 6040, 6897, 6898, 7010, 7152. 8593, 8598. 9031 en 9182 nog niet ter betaling aangeboden. De trustee: Administratiekantoor Hubrecbt, Van Haren» carspel 4c Vas Visser B.V. Amsterdam, 1077 februari 10. storting toewijzing prospectus kosteloos bij banken en commissionairs De beginletters IL kwamen ook voor op een lange reeks verkeersvliegtui gen uit de naoorlogse periode. De „IL-18" was Jarenlang een vertrouw de verschijning op de meeste vlieg routes van „Aeroflot". De maat schappij heeft haar hoop tham ge steld op de „IL-86", een toestel van het luchtbus-type dat zijn proefvluchten reeds achter de rug heeft. Hoewel de commissie suggesties van anderen afwacht alvorens een gedetailleerde lijst op te stellen met projecten, die gesubsidlëerd zouden moeten worden, komt zij zelf wel met een paar voorbeelden. Zo vindt zij dat het vooral goed zou zijn om geld uit te trekken voor veel, kleine, kortdurende projecten (van een half Jaar ongeveer) die als voorbeeld kunnen dienen voor andere vrou wen, die iets dergelijks zouden wil len doen. Vandaar dat zij ook grote waarde hecht aan een goede verslag geving van zo n project. Dergelijke kortlolende projecten zouden bU- moet een regeling gekoppeld wor den ten gunste van het vergoeden van hulp aan de huisvrouwen, zodat deze tenminste kunnen deelnemen aan dit soort onderwijs. Hoewel er nu nog vrijwel geen moge lijkheden zijn voor de subsidiëring van emancipatiewerk, is er hier en daar wél iets mogelijk met bestaan de subsidieregelingen. Maar veel te weinig vrouwen zijn van deze moge lijkheden op de hoogte, zodat er vaak weinig of geen gebruik van wordt gemaakt. De commissie meent dat er veel meer voorlichting moet komen over de subsidie mogelijkheden. NIEUW DELHI (UPI) - De Indiase oppositie verenigd in de Janata (volks)partij heeft gisteren een soci alistisch verkiezingsprogramma ge publiceerd. waarin gevraagd wordt om meer nadruk op de landbouw, de herverdeling van de Inkomens en beëindiging van de armoede binnen tien Jaar in India te leggen. De Janatapartlj viel ook bitter de 19 maanden geleden door mevrouw Gdndhi uitgevaardigde noodtoe stand aan. Deze veroorzaakte een „nachtmerrie van vrees en vernede ring" en een „schrikbewind". Uithalend naar herhaalde citaten over de „voordelen" van de noodtoe stand zei het document dat de werk loosheid toenam, da prijzen in 11 maanden tijd met 12 procent stegen, de staal- en andere Industrieën een recessie doormaken en „miljoenen Indiërs honger lijden door gebrek aan werk en aan koopkraeht on danks recordoogsten". „Wij geloven in hat verstrekken van meer fondsen en meer aandacht aan de landbouw." aldua do vlee- voorzitter van de partij, Charan Singh, op een persconferentie. In het programma wordt verder een inkomens-, loon- en prijspolitiek voorgesteld waarbij da armste ar beider binnen tien Jaar minstens een tiende zou krijgen van wat de hoogstbetaalde werker krijgt Dat zou moeten gebeuren door een „be leid van herverdeling van Inkomens dat de minima verhoogt en dat over dreven Inkomens tegengaat".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9