5 ,lk denk dat ik redelijk ben' Personalia De tekening van een lezer solidariteit "i fERDER Commentaar Portret van vakbondsleider Cees Schelling ie bisschoppen en het onderwijs (1) )e bisschoppen en het onderwijs (2) CNV-delegatie gaat naar Zuid-Afrika Zeevalking: Geen gespannen situatie in gevangenis Assen Van het Schip (CPN) uit Tweede Kamer liedboekje carnaval de laatste stakingen niet van gisteren nweer in Emmen Wintersport poolexcursie lAG 11 FEBRUARI 1977 BINNENLAND •Trouw/Kwartet herderlijke brief van de rooms- x thoiieke bisschoppen getuigt van irechte zorg voor het christelijk J rakter van de scholen. Die zorg len de bisschoppen met tal van ganisaties van zowel het rooms- itholiek als van het protestants- istelijke onderwijs. Mensen die laatste jaren hard gewerkt heb- d om het christelijk karakter van school nieuwe inhoud te geven, anen de brief dan ook opvatten een bemoediging. enkele opzichten roept het her- :lijk schrijven echter meer vragen dan het beantwoordt. Om te 1 'ginnen stellen de bisschoppen is' bo de docent de eis dat zij „katho- •k leven." i is het zeker niet de bedoeling '|n de bisschoppen een ketterjacht organiseren. Zij willen geen te- nstellingen oproepen, maar vrede htend bezig zijn. Docenten van thoiieke scholen die wel eens ijfelen aan hun eigen katholiek n hoeven zich dus niet direct eigd te voelen aar aan de andere kant is het wel zo dat de brief van de bisschoppen hier en daar gelezen kan worden als een oproep tot zuivering. De laatste jaren zijn als gevolg van een soepel, misschien al te soepel, benoemingsbeleid heel wat docen ten aan gesteld die het met de katholieke grondslag niet zo nauw namen. Het zou gemakkelijk zijn hen de deur te wijzen, nu het aan bod van leraren weer ruimer en de katholiciteit weer scherper omlijnd Juridisch zou het een koud kunstje zijn zich van minder rechtzinnige docenten te ontdoen. Zij hebben bij hun benoeming immers moeten in stemmen met het katholieke karak ter van de school en zich daarmee impliciet onderworpen aan het ge zag der bisschoppen. Nogmaals, wij geloven niet dat het de bedoeling van de bisschoppen is zo'n zuivering aan te moedigen. Maar juist omdat de katholieke bisschoppen op de scholen zoveel gezag hebben, zouden al te ijverige dienaren van dit gezag in de verlei ding kunnen komen zich roomser dan de paus op te stellen. door Leo Kleyn Terwijl Rinze Zijlstra vorige week vrijdagavond, onmiddellijk na de uitspraak van de rechter in het „zuivelgedlng", in welgekozen bewoordingen uiting gal aan zijn tevredenheid over het vonnis, brieste zijn tegenspeler Cees Schelling in heel wat minder parlementaire taal dat met het voorlopig stakingsverbod de schijnheiligheid ten top was gedreven. Hoewel naar eigen zeggen zijn boosheid de volgende morgen al weer gezakt was, ontzag hij zich niet 's avonds in een tv-actualiteitenrubriek de rechter van „klassejustitie" te betichten. De hem die week door de Haagse Post verleende reputatie „de meest militante vakbondsleider van Nederland" te zijn, deed hij alle eer aan. in tweede kanttekening zetten we j de bisschoppelijke veroordeling n de samenwerkingsschool van iristenen en niet-christenen en bij wel erg zuinige oordeel over de ccumenische school van protestan- elukfn en rooms-katholieken. o VI s. dit hl het eerste betreft: wij zullen de jaa imenwerkingsschool van christe- heiplen en humanisten hier niet aanbe- roefelen. Toch menen we dat de ngf «schoppen voorzichtig moeten ija met hun veroordeling. Onder- "pie ver"c'lt door de socioloog J. ken van Kemenade, heeft ooit aan- ms?' Moond dat heel wat rooms- me itholieken hiervoor best voelen. e bisschoppen hebben het recht ts te ontraden, maar hun nu jesproken veroordeling laat de ilholieke gelovige wel erg weinig t\\mve om hun eigen verantwoorde lijkheid waar te maken. De samenwerkingsschool ten slotte van protestanten en rooms- katholieken lijkt ons helemaal een zaak die men met een gerust hart aan de gelovigen ter beoordeling kan overlaten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op 24 maart vertrekt een delegatie van het CNV naar Zuid-Afrika voor een oriëntatiereis. De delegatie bestaat uit CNV-voor- zitter J. Lanser, de heer A.Hordijk, de algemeen secretaris, de heer B. Wieringa, de voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel en de heer 8. Weidenaar, de penningmeester van de Industriebond CNV. De reis duurt ongeveer drie weken. De dele gatie gaat op uitnodiging van het Urban Training Project in Johan nesburg, dat zwarten opleidt tot het vervullen van vakbondsfuncties. Cees Schelling, volgende week 50 Jaar. erkent dat hij „niet een van de meest gematigde vakbondsleiders" is. Nooit geweest ook, voegt hij eraan toe. Sinds 1 september 1976 is hij voorzitter van de ongeveer 60.000 leden tellende Voedingsbonden FNV. Hij is voortgekomen uit het NW, waarin hij als gewezen landar beider een steeds hogere sport van de ladder bereikte. Voordat NW en NKV elkaar in een federatie vonden, was hij vlce-voorzltter en, sinds 1 maart 1976, voorzitter van de Voe dingsbond NW. Zijn carrière heeft hij mede te dan ken aan de omstandigheid dat hij zelden of nooit met de mond vol tanden hoefde te staan. Hoewel hij als gevolg van de oorlog gebrekkig geschoold was, deed zijn welbe spraaktheid hem al vroeg op een voorzittersstoel belanden. In zijn ge boorteplaats Klaaswaal, een dorp in de Hoeksewaard, werd hij geroepen de gereformeerde Jongellngsvereni- ging te presideren. Evenals FNZ- voorzitter Zijlstra stamt de vak bondsleider uit een gereformeerd milieu. Als Jongen was hij een ijverig propa gandist van zowel ARP als SOP. Als er verkiezingen naderden, ging hij in Klaaswaal de boer op met in zijn ene broekzak pamfletten van de ARP en in de andere vouwbladen van de SOP. Die gespletenheid vloeide voort uit de verschillende geloofso vertuigingen die zijn (Inmiddels overleden) ouders erop na hielden. Zijn vader was lid van de gerefor meerde kerken, terwijl zijn moeder de beginselen van de gereformeerde gemeenten (door hem aangeduid als „de zwarte-kousenkerk") was toege daan. BIJ wijze van compromis (Schelling: „Er waren wel eens confllctjes tussen mijn ouders") werd hij in de hervormde kerk ge doopt. Hij staat nog steeds als doop lid van die kerk te boek. Domela Nieuwenhuis en verslond hij het ene boek na het andere. Gebrek aan schoolopleiding compenseerde hij met een grondige studie van vooral politiek getinte literatuur. Al lezende raakte hij weldra in de ban van de gewezen predikant Domela Nieuwenhuis en in mindere mate, P. J. Troelstra. Na de oorlog meldde hij zich aan als lid van de PvdA. In de confessionele partijen ontwaarde hij te weinig mo gelijkheden voor wat hij een „evan gelisch reveil" noemt. Zijn tien Jaar oudere broer en zijn acht zusjes bleven het ouderlijk mi lieu trouw. Vooral met zijn broer, voorzitter van de ARP-gemeente- raadsfractie in Klaaswaal, onder houdt hij een hartelijk contact. Niet alleen betrekt hij van zijn broer op gezette tijden een partij aardappe len, onlangs woonde hij ook de intre de van diens oudste zoon als gerefor meerd predikant in Heinkenszand bij. Na bij de marine zijn dienstplicht vervuld te hebben, keerde hij niet terug naar zijn geboorteplaats, maar vestigde hij zich met zijn vrouw in Zevenhuizen, waar hij op het land werkte en gemeente raadslid voor de PvdA werd. Tevens trad hij toe tot de, zoals die toen heette, Landarbeidersbond van het NW. Hoewel slechts in het bezit van een paar melkdiploma's, werd hem in 1957 door zowel het NW als de PvdA een bezoldigde betrekking aangeboden. HIJ koos voor de vak beweging. Naar zijn zeggen heeft hij zich nooit zo tot de politiek aangetrokken ge voeld. In de politiek moeten er compromissen gesloten worden, en daar voelt hij maar bitter weinig voor. Het compromis is ook de vak beweging natuurlijk niet geheel vreemd, maar met alleen de werkge vers tegenover Je, hoef Je daar, vindt hij, niet zoveel soorten water ln de wijn te doen. Cees Schelling: als jongen ijve rig propagandist voor ARP en SGP blijkt ook uit zijn stemgedrag. Op alle zich progressief noemende par tijen, van D'66 tot PSP, heeft hij wel eens zijn stem uitgebracht. Hoewel nog steeds lid van de PvdA. acht hij zich in het geheel niet verplicht ook op die partij te stemmen. Zelf wijst hij erop dat hij er minder een ge voelsmatige band mee heeft dan veel van zijn collega's in de vakbe weging die ooit nog lid van de AJC zijn geweest. looft. Daarmee bedoelt hij dat hij niet een „socialisme voor een paar honderd mensen" nastreeft, maar dat iedereen het heil deelachtig dient te worden. CNV-voorzitter Jan Lanser, die de FNV eens verweet de „conflictlijn" te volgen, kreeg van Cees Schelling te horen dat ook de FNV in het geheel niet afkerig is van de „partici- patielijn". Schelling zei te streven naar een „evenwichtssituatiedie pas na een groeiproces bereikt zou kunnen worden. HIJ verzette zich te gen de gedachte dat hij de werkne mers de alleenheerschappij zou wil len bezorgen. Hij gaat het conflict niet uit de weg, maar zegt het niet te zoeken omwille van het conflict. Dolkstoot Zoals hij tijdens de twee korte gedin gen in de Utrechtse rechtszaal zat. maakte hij, grimmig kijkend, een onverzettelijke en strijdvaardige in druk. Ondanks mooie, verdraagzame gedachten, leek hij militanter dan ooit. Zo te zien (en na afloop van de gedingen, te horen) had hij de „parti- cipatielijn" ver overschreden. Naar zijn overtuiging hadden de werkgevers het daarnaar ook ge maakt. Hij voelde zich. met name door Zijlstra. „op zijn hart getrapt". Zijlstra kwam aandraven met arme veehouders die nog minder verdie nen dan werknemers in de zuivelin dustrie, en die de dupe van een sta king zouden worden. Schelling er voer dat als „een dolkstoot in de rug", die hij zijn ergste vijand (Zijl stra dus) nog niet toegediend zou hebben. Want was niet juist hij altijd opgekomen voor de belangen van de kleine boeren, ook toen bijvoorbeeld op winst beluste zuivelbedrijven met de melkprijs gingen stunten? Nu werden die boeren tegen hem opgehitst, moest hij maken dat hij weg kwam. Zijn woning in Bilthoven kon hij 's nachts niet meer betreden: de politie moest een oogje in het zeil houden. Als hij zegt zichzelf erg rede lijk te vinden, voegt hij eraan toe. dat de wederpartij natuurlijk be paalde grenzen wel in acht moet nemen. Pas als dat niet meer ge beurt. schrikt hij er niet voor terug Arte Groenevelt, in zijn ogen toch „harder" dan hij. naar de kroon te stekpn Groeiproces In de oorlog werkte hij op het land Zijn wat a-polltieke gezindheid Tijdens het kort geding dat deze week tegen onder andere de Voe dingsbonden FNV diende, sloeg de advocaat van de eisende partij hem ten overstaan van de rechter om de oren met zijn uitspraak dat hij twin tig jaar op stakingen had gewacht. HIJ werd afgeschilderd als een gebo ren werkgevershater, die slechts wil staken om te staken. Een misvatting, vindt hijzelf. Werkgevers, denkt hij vaak, zijn ook maar een produkt van de maat schappij waarin ze leven. Tot nog toe beschouwde hij ze ook niet als vij anden. maar als wezens met wie, hoewel van een andere orde. best te praten viel. Zelf was hij ook altijd bereid tot overleg: „Ik denk dat ik erg redelijk ben". Wie hem zijn visie op de maatschap pij hoort ontvouwen, moet dat wel beamen. Zo zegt hij dat hij. anders dan bijvoorbeeld Arie Groenevelt, niet in „exclusieve solidariteit" ge Overleden - Op 53-jarige leeftijd is in Amsterdam Overleden de heer Wolfgang Brenninkmeijer, een ach terkleinzoon van August Bren ninkmeijer. die een van de beide oprichters was van het C. en A.- concern (Carl und August Bren ninkmeijer). De overledene heeft ve le jaren een leidende functie in het Nederlandse C. en A-bedrijf vervuld, laatstelijk als beherend vennoot van C en A Nederland. Hij was onder meer voorzitter van het bestuur van de Stichting RK Ziekenverpleging Amsterdam, waaronder ressorteren het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis en het St. Lucas Ziekenhuis in Amsterdam. DEN HAAG Staatssecretaris Zee valking vindt dat er in het huis van bewaring in Assen 'geenszins' spra ke is van een gespannen situatie. In het wekelijks vragenuurtje in de Tweede Kamer zei de heer Zeeval king geen moeilijkheden te ver wachten in Assen. Van de Lerk (PSP) vroeg de staatssecretaris nadere informatie over het niet aanstellen in vaste dienst van de gevangenispredikant die reeds in die functie in Assen werkzaam is De heer Zeevalking antwoordde dat binnen enkele da gen over de positie van de predikant beslist zal worden. Van een verslaggever AMSTERDAM Wim van het Schip (CPN) keert na 25 mei niet meer terug in de Tweede Kamer. Hij heeft met het oog op zijn gezond heid verzocht om van zijn werk in de Kamer te worden vrijgemaakt. Van het Schip heeft de CPN gedurende tien jaar in het parlement vertegen woordigd. Als lijstaanvoerder heeft de CPN opnieuw Marcus Bakker aangewe zen. Op de lijst wordt hij gevolgd door Henk Hoekstra, Joop Wolff en Fré Meis. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Er blijkt een enorme belang stelling te bestaan voor het boekje met bijna vergeten christelijke en vaderlandse liedjes, dat het Ulrummer schoolhoofd E. J. v.d. Molen heeft samengesteld en laten drukken. Mocht u menen dat het nu wel te laat zal zijn om nog één of meer exemplaren te bestellen, wanhoop dan niet: de eerste oplage (2000 exemplaren) is weliswaar schoon op, maar de tweede ligt al weer klaar. Desondanks toch wel zaak om snel een briefkaartje te sturen naar de heer Van der Molen (Aslnga- straat 30 in Ulrum) want ze worden nu al weer bij tiental len tegelijk aangevraagd. Het boekje kost vier gulden plus portokosten (die worden naar verhouding natuurlijk lager bij grotere bestellingen), de reke ning wordt meegesdtuurd en kan dus na toezending betaald worden. En ook als u het „Trouwboekje" bij hem bestelt zoals het Ulrumse liedboek- Je een keer ln onze krant ge noemd is komt dat wel goed over. De heer Van der Molen begrijpt ook dan wel waar het om gaat. Het is weer bijna carnaval en dat geeft een groot aantal be kende en onbekende zingende artiesten de kans een carna valskraker uit te brengen. Een platenmaatschappij heeft de moeite genomen om na te tel len, hoeveel nieuwe carnavals- platen de Nederlandse platen industrie op de markt heeft gebracht. Dat blijken er 139 te zijn, maartet overgrote deel, weet de tellende firma, komt toch in de prullenmand te recht. Vast staatln elk geval dat maar een heel enkele het tot „hit" zal brengen. Van die 139 zijn er tot nog toe vijf door gedrongen tot de nationale hit parade, maar nog niet één heeft het tot een plaatsje in de toptien gebracht. Woensdagavond in Hoofddorp sprak minister Van Kemenade voor een PvdA-afdeling over de middenschool. Een van de vragen luidde: „Als die mid denschool er komt, moeten we dan straks een standbeeld op richten voor de laatste loodgie ter?" Van Kemenade: „Ik vrees dat we dan niet eens meer een standbeeld kunnen oprichten." Toen het even later over stu dentenstops ging, haalde Van Kemenade een grapje op dat eerder door staatssecretaris Klein gemaakt is: het is na tuurlijk prachtig als ledereen vrij is te studeren wat hij wil. Misschien gaat dan iedereen agologie studeren en niemand elektrotechniek. Maximale vrijheid dat wel. Maar als straks één op de twee Neder landers agoog is, moet de een de ander wel in het donker begeleiden (want begeleiden is hetwerk van agoloog). onder redactie van Loes Smit Hij klopt, hij veegt, hij zuigt en staakt nooit, zolang hij maar met batterijen gevoed wordt. Deze robot, Arok geheten, kan nog praten ook, reden waarom zijn uitvinder, ene Ben Skora uit Chicago, hem niet alleen als „werkster" verhuurt. Dat kost de huurder trouwens zo'n dui zend gulden per dag. zodat een gewone menselijke hulp in de huishouding heel wat goedko per is. (ET WEER door Hans de Jong onze weerkundige 'erker was weer een gedonder, avond in noordoost- rland. Onze medewer- ln Emmen belde in de ivond op dat daar in Ig minuten zeven ontla- in waren waargenomen, daarna was zijn collega Musseik an aal aan de lijn het ook over twee A drie die 'Uadingen had, waaronder oor n zeer felle. Dat gebeurde I een gebied met krachtige -1,7 Kenbulen. Ze gingen samen Bil een depressiekern die dt het zuidwestelijk deel :hL to de Noordzee dichterbij fcomen was. Er waren nog r 1 w meer centra: een boven 12 Ierse Zee. een andere ten ,21 **dwesten van Ierland en Dol 11 waren allemaal loten van 34 oude stormdepressie van 3 j 5 millibar ten zuiden van t «land die heel moeilijk ïril uit de voeten kan ko- >of Door die nakomelingen 30 het weer gisteren een zeer onstandvastig karakter, niet alleen ln het noordoos ten, maar ook in het midden en zuiden. Nog meer specta culair was het verschil in temperatuur. Op een bepaald ogenblik werd in midden- en zuid-Nederland tien tot twaalf graden celslus waarge nomen terwijl tegelijkertijd in het uiterste noordoosten van Groningen de thermome ter tot nul graden gedaald was en daar hier en daar nat te sneeuw neerdwarrelde. Wat verder naar het noord oosten in Denemarken was het winters met lichte vorst Die depressies blijven voor eerst in de buurt van ons land rondhangen en daardoor mo gen we niet rekenen op standvastig weer, ook niet tijdens het weekeinde. De mogelijkheid bestaat dat de centra gaandeweg wat meer ln zuidoostelijke richting ver dergaan en in dat geval kan een wat koudere luchtstro ming uit richtingen tussen oost en noord zich wat meer ontplooien. Tijdens het weekend verwachten we dan ook enige daling van tempe ratuur begeleid door regen of sneeuw. Met een beetje geluk kan er ln de loop van het weekend ook wat drogere lucht binnenstromen waarna zich dan opklaringen zullen voordoen, afgewisseld door enkele winterse buien. Hoe wel het niet uitgesloten is dat het ook in ons land tot wat vorst zal komen (veelal licht, 's nachts tussen min één en min vijf graden) geloven we toch niet dat de winter tot iets serieus in staat mag wor den geacht. In elk geval zal dat heel wat moeite kosten, aangezien een krachtig hoge- drukgebled boven Scandina vië niet voorhanden is. Er ligt wel een kern van 1014 milli bar ten noorden van Oslo, maar die verplaatst zich ln noordelijke richting. Kort om, het is daar niet allemaal erg imponerend. Ijsvelden werden vrijdagmiddag op de breedte van Ostersund waar genomen in de Botnlsche Oolf. De levende natuur heeft wel baat met het zachte weer van de laatste dagen. Zo zijn de eerste salamanders uit hun slaap ontwaakt, wat zeer vroeg is (waarneming ln vij ver te Amstelveen). De grote stern, waarover kortgeleden iets gezegd werd, is nog altijd present ln Vlissingen. Achter af blijkt, dat er 24 december bij het Grevelingenmeer nog zes van die vogels zijn gezien: een nieuw record in vergelij king met voorafgaande win ters. In Middelburg zingen de zanglijsters, heggemus en het winterkoninkje voluit. De winterjasmijn is in volle bloei en verder de els. de hazelaar, katjes en de toverhazelaar. Van de bolgewassen wordt ln dit verband gerept van de winteraconiet, de oranjekro kus en het madeliefje. Dat is dus ln het zuidwesten. Het is interessant het oprukken van de bloeilljn in noord tot noordoostelijke richting ln de komende weken gade te slaan en eventueel waar te nemen dat die lijn tot stilstand zal komen door een of andere koulnval. Door aanvoer van zachte lucht uit het westen is de sneeuwtoestand ln de win tersportcentra verslechterd. In het Alpengebied regent het tot 1800 meter hoogte, waardoor de sneeuw zeer klef en nat is geworden. Pas bo ven tweeduizend meter zijn de condities redelijk tot goed. Berchtesgadenerland meldt in de middelste lagen dertig tot veertig centimeter sneeuw, in de hogere tot 170 centimeter 8alzburgerland respectievelijk veertig tot 140 centimeter en tot twee meter, Karinthië 40 tot 170 centime ter en tot 2.50 meter. De cij fers voor Zwitserland en noord-Italië zijn 20 tot 110 centimeter en tot twee meter. Een belangrijke verbetering wordt in het Alpengebied niet verwacht. In Chamonix en omgeving kan er bij 30 tot 100 centimeter sneeuw nog altijd geskied worden, even- ils in Llllehammer met 100 x>t 165 centimeter poe dersneeuw, maar in de Ar dennen ln de Harz is win tersport onmogelijk gewor den, ook zo ln Sauerland waar in de hoogste gebieden nog wel 30 20 centimeter sneeuw lag gisteren. Hoogwater, zaterdag 12 fe bruari: Vlissingen 7.50-20.39, Haringvlietslulzen 7.59-20.40, Rotterdam 9 47-22.37. Sche- veningen 8 54-21.33, IJmul- den 943-22.22, Den Helder 0.28-13.03, Harlingen 2.54-15.34, Delfzijl 5.19-18.00. Stakingen en loonconflicten zijn bepaald niet iets van de laatste tijd. Om heel ver terug te gaan: zelfs Jona kan al als niet-werkwillige bestempeld uorden, omdat hij aanvanke lijk weigerde zijn opdracht in Niveve uif te voeren. Dat had niets met een loonconflict te maken, maar wel was dat het geval in de gelijkenis over de wijngaard. Daar worden de druivenplukkers van het eerste uur vreselijk kwaad en opstandig, als blijkt dat hun collega's die alleen het laatste uur van de dag gewerkt heb ben, precies evenveel geld in hun loonzakjes krijgen als zij. Een puur loonconflict, waar aan misschien wel een staking te pas gekomen zou zijn, ware het niet dat het werk toen al gedaan was. De eerste combinatie van loonconflict en werkstaking vond de befaamde kenner van de historie van Amsterdam, de heer J. H. Kruizinga, terug in de .Notities van het Merk waardigste meyn bekent" van de achttiende-eeuwse dag boekanierJacob Becker Rape. De werkstaking die hij ln 1744 noteerde, was voor die tijd iets heel nieuws Dit schrijft de heer Kruizinga „De Amsterdamse katoen- drukkersknechts wilden meer loon hebben. Logisch, want de lonen waren toen niet bijster hoog. Maar de „bazen", de werkgevers, dachten er anders over; zij vonden het loon meer dan voldoende. En omdat de knechts dat niet langer na men, sloten zij een „complot, waarbij zij de boazen wilden dwingen meer loon te geven als voor deeze" Op zekere dag in de maand mei staakte de overgrote meerderheid van de katoendrukkersknechts. Ook toen waren er goedwllltgen, .onderkruipers", die niet mee wilden doen. Zij werden gedwongen soli dair te zijn en verscheidene winkels iwerkplaatsenwer den „vuil" verklaard Daarop mengde de stadsrege ring zich in het conflict. De volgende nacht werden door het „volle gerecht" vijf. zes lei ders van hun bed gelicht. Som migen van hen hielden hun deuren gesloten, maar die wa ren spoedig opengebroken en voordat het licht werd zat het hele stakingsbestuur in de Boeyen (de gevangenis in de kelders van het stadhuis op de Dam). De volgende dag dreigden in de omgeving van de Leidse- poort opstootjes: men was van plan enkele katoendrukkerij en te plunderen. De vroed schap sloot de Leidsepoort en ook voor de andere poorten werden soldaten geposteerd. Een streng plakkaat tegen de „muytemakers" werd overal afgelezen en aangeplakt. Wie de eerste staker kon aanwij zen, kreeg een beloning van driehonderd gulden, een for midabel bedrag voor die da gen. Voor de katoendrukkers zat er toen niets ander op dan weer aan het werk te gaan. „Wat er verder van de gevan gene sal worden, sal de tijt leere", eindigt Becker Raye zijn relaas van deze achttien- de-eeuwse arbeidersbeweging. Zondag stijgen driehonderd passagiers van een Jumbo- toestel van Qan tas in de Aus tralische stad Sydney op om er elf uur later weer te landen, zonder ook maar ergens de reis onderbroken te hebben. Alle maal hebben ze ruim achthon derd gulden neergeteld om de eerste vlucht naar de vierdui zend kilometer van 8ydney ge legen Zuidpool mee te kunnen maken. Het vliegtuig zal zich boven de pool tot ongeveer drieduizend meter boven de grond laten zakken, van welke hoogte alle passagiers de ijs bergen en de kustlijn van de Zuidpool kunnen bewonderen. Er is zoveel belangstelling voor deze pool-excursie, dat de vol gende trip al volgeboekt is. Die gaat over een maand, ook met driehonderd mensen aan boord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5