Heel veel appelen, maar weinig peren verwacht AAW voor 8500 boeren Ondernemingsraad wil bestuur RSV halveren deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd Werkgevers en-nemers moeten alles doen om impasse te doorbreken Vraag onze man in Montevideo. J Weekblad Overneming Gevato door Vleesmeesters van de baan Teelt in periode van kentering Dr. Van den Brink (AMRO): ook taak voor overheid Akkoord EG-Japan over scheepsbouw Algemene Bank Nederland Werknemers komen met nieuw plan Engelsen gaan „eigen koffie verbouwen" Hogere bijdrage agrarische werkers Ook voor Siemens afwijzende brief van PTT té VRUDAG 11 FEBRUARI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als het weer niet tegenzit vooral nachtvorst In het voorjaar kan de verwach tingen verstoren is in noord-west-Europa een goede appeloogst en een slechte perenoogst te verwachten. Dit zei voorzitter K. Ton van het Produktschap voor Groenten en Fruit gisteren in de bestuursvergadering in Den Haag. ItkterSv Voor peren mag daarom een goed prijspeil voor de telers (voor de con sument verhoudingsgewijs een hoge prijs red.) worden verwacht. De grote oogst van appelen zal leiden tot onbevredigende prijzen voor de I telers (en daarmee tot relatief lage prijzen voor de consumenten red.) De appelteelt in de Europese Ge meenschap blijkt zich echter in een periode van kentering te bevinden, doordat vele boomgaarden in Frank rijk op een leeftijd komen, die gelei delijk minder gunstig wordt voor een grote produktie van goede kwaliteit. Onzeker appelbomen in Frankrijk over het hoogtepunt heen zullen zijn. De heer Ton kwam op grond hiervan tot de conclusie, dat zeker tot 1980 niet mag worden gerekend op een even wichtige appelmarkt. De situatie kan niettemin geleidelijk wel iets beter worden dan tot dusver in de jaren zeventig het geval is geweest. Intussen was het afgelopen jaar voor de fruittelers in het algemeen wéér een jaar met onbevredigende uit komsten dat „dus moest worden toe gevoegd aan een reeks van ongunsti ge jaren, welke reeks te lang wordt voor vele fruittelers," aldus de heer Ton. Er bestaan echter, naast de onzeker- VCTSChlllen heid over de duur van die kentering, vragen over de mate van de nieuwe aanplant en over de tijd wanneer de In de groenteteelt werden afgelopen jaar gemiddeld goede resultaten be reikt, maar de verschillende tussen de individuele tuinders waren -waarschijnlijk groter dan normaal. Wie kans zag, zo zei de heer Ton, door beregening het gewas aan de groei te krijgen en te houden, plukte daarvan in letterlijke en figuurlijke zin ruimschoots de vruchten. De te ler die deze mogelijkheid niet of in veel mindere mate had, zag de pro duktie naar hoeveelheid en naar kwaliteit achteruitgaan en vond slechts enige compensatie in het ho ger prijspeil. Wat dit jaar betreft merkte de voor zitter op het onwaarschijnlijk te ach ten, dat de extreme weersomstan digheden van 1976 zich zullen herha len. Daaruit trok hij de conclusie, dat de markt voor groenten minder gunstig zal worden dan die vorig jaar was. Ten aanzien van de glasgroenten sprak hij de hoop uit, dat de stijging van de energieprijs beperkt zal blij ven, zodat het voortbestaan van de glas-groenteteelt niet door te hoge energiekosten in gevaar komt. Voor de groenteteelt op de volle grond zag AMSTERDAM „Ik geloof dat we verplicht zijn aan de belan gen van zowel direct als indirect betrokken mensen, de (stakings) impasse zo enigszins mogelijk, snel te doorbreken. Daarbij heeft ook de overheid een belangrijke taak". Dit zegt dr. J. R. M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de Amrobank, in een gesprek met het Financieel Economisch Magazine (FEM). „De overheid" aldus de heer Van den Brink, „zal zich moeten afvragen of zij de mogelijkheden heeft de private sector wat ruimte te geven om er zelf uit te komen". Dr. Van den Brink meent, dat er in onze samenleving onderstromen zijn, die de tijd rijp maken voor een stap vooruit. „Wij staan voor beslis sende ontwikkelingen in het streven aar inflatiebestrijdlng. Onmogelijke doen Werkgevers en werknemers hebben tegenover ons volk de plicht, met loslating van prestige overwegingen, het bijna onmogelijke te doen om verder tekomen. En de overheid moet alles doen wat zij maar kan om daarvoor de voorwaarden te scheppen" Voor zover er een aanzet tot bereid heid bij de vakbeweging is om tot een „geschoonde" prijsindexering voor de lonen te komen, acht de heer Van den Brink dat „verstandige taal". Toch gelooft hij, dat alle be trokkenen werknemers, werkge vers, overheid, de hele samenleving er het meeste belang bij hebben, als men helemaal van die automa- PARIJS Japan en de Europese Gemeenschap hebben uiteindelijk toch een akkoord bereikt over de verdeling van de we- reldscheepsbouw. Daarbij is geen afspraak gemaakt over percentages van de markt, die Japan of West- Europa ten deel zouden vallen maar Japan heeft zich bereid verklaard de prijzen te verhogen en daardoor de concurrentie te beperken. Een EG-functionaris zei in Parijs: „We hebben niet helemaal onze zin gekregen maar er zat onder de huidi ge omstandigheden vermoedelijk ook niet meer in." Zijns inziens zou een verkleining van het prijsverschil spoedig tot een belangrijke toene ming van de orderontvangst van de scheepswerven leiden. tische processen af zou kunnen komen. „We zouden daarmede een beslissen de doorbraak kunnen bereiken bij het verder terugdringen van de infla tie. En dat is veel belangrijker dan de vraag of er dit jaar nog een pro centje meer of minder loon uit te halen valt". West-Duitsland Dr. Van den Brink meent, dat Neder land zich ook wat de procedures voor de loonontwikkeling betreft meer dient te spiegelen aan de gang van zaken in West-Duitsland, waar men noch een automatische prijscom pensatie noch een type prijspolitiek als in Nederland toepast. „Er bestaat in West-Duitsland het op stabilisatie gerichte overleg tussen overheid, Bundesbank (centrale bank) en be drijfsleven. Dat systeem heeft daar tot nu toe niet slecht gewerkt, ook niet beke ken vanuit het belang van de werknemers. Die zijn er, wat hun persoonlijke inkomen betreft, echt niet slechter afgekomen dan de werknemers in ons land, jnaar beter". (ADVERTENTIE) De heer D.B. Baarslag. Direkteur van de ABN vestiging I in Montevideo. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. 190 in totaal. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Derelfde gedegen Nederlandse I zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Baarslag uitstekend is ingevoerd in Uruguay. Of u nu wol importeert of chemicaliën exporteert naar Uruguay, de heer Baarslag kan u behulpzaam zijn. Dit is zijn adres: Banco Holandés Unido (HBU), Calle 25 de Mayo 501, Casilla de Correo 888, Montevideo. Telex: 777. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren: 020-293855. Met ABN mensen kimt u op vele plaatsen in de wereld praten. Vliegwiel De Amro-topman noemt de prijs maatregel van de regering een duide lijke poging om de ombuiging in de inflatie te bestendigen. Het is een soort uitnodiging aan het bedrijfsle ven om het nu eens te worden over een oplossing, waarbij men van inge bouwde vliegwielen probeert af te komen. Maar als de sociale partners elkaar niet op redelijke wijze zouden kunnen vinden, dan kan deze prijs politiek niet worden bestendigd, zo meent hij. De automatische prijscompensatie is, volgens de heer Van den Brink, zo'n vliegwiel voor de inflatie gewor den, doordat men onder druk van de krappe arbeidsmarkt jarenlang is gaan compenseren wat niet gecom penseerd behoorde te worden. Daar door ontstond een situatie, waarbij het bedrijfsleven steeds meer het gelag betaalde. Men zou nu met el kaar naar een aanpak moeten zoe ken om van dit gevaarlijke mecha nisme af te komen. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Tot nu toe hebben in Nederland ruim 11.000 boeren een uitkering krachtens de Arbeidsongeschiktheidsverzekering aangevraagd. Dat deelde de heer W. J. Lokhorst, voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Landbouw in Gelderland, mee op de gisteren in Arnhem gehouden algemene vergadering. Daaruit blijkt volgens de heer Lok horst, dat de Arbeidsonge schiktheidsverzekering voor de agra riërs „bitter nodig" was. Met de feite lijke toepassing ervan in oktober 1976 is een langgekoesterde wens van het agrarisch bedrijfsleven in vervulling gegaan. Van de 11.000 boeren, die sedertdien een aanvraag indienden, hebben er Inmiddels 8.500 een toewijzing ont vangen, en wel twee-derde deel op basis van meer dan 55 procent ar beidsongeschiktheid. De voorzitter ging ook in op de waarschijnlijke toetreding van enke le Zuideuropese landen tot de Euro pese Gemeenschap: Griekenland, Portugal, Spanje en Turkije. Hoewel er politiek geen belemmeringen zijn, omdat op grond van het Verdrag van Rome voor ieder democratisch gere geerd Europees land toetreding openstaat, had hij wel enkele beden kingen. „Want wordt de EG op deze manier niet een reus met lemen voeten?" Het zou, aldus de heer Lokhorst, wel eens kunnen zijn dat het al zo moei- ROTTERDAM De gekozen leden van de Centrale Onder nemingsraad van Rijn- Schelde-Verolme vinden het huidige aantal van zes leden van de raad van bestuur van RSV te veel. De COR dringt "met klem" aan op halvering van dit aantal. Dit schrijven de gekozen leden van de ondernemingsraad in een open brief aan de raad van commissaris sen van R8V. De gekozenleden reali seren zich dat bij RSV een herstruc turering uitgevoerd moet worden, maar zij willen dat de gevolgen daar van gedragen worden door het gehe le personeel, "van hoog tot laag". De COR zegt er bij de raad van bestuur eerder op te hebben gewezen dat een aantal taken waarmee de raad van bestuur voor 1 januari was belast, Inmiddels is weggevallen. De huidige raad van bestuur, aldus de COR, vertoont daarom een overca paciteit in verhouding tot de be leidsvormende taak. DE COR gaf dit commentaar naar aanleiding van "Capaciteitsplanning, een plan van de raad van bestuur dat een aanzet tot sanering van RSV moet geven. ROBECO stelt voor evenals vorig jaar als slotuitkering over 1976 drie en een-derde pet in aandelen ten laste van de agio-reserve uit te ke ren. Voor die aandeelhouders die een uitkering in contanten preferen wordt verder voorgesteld tot en met 30 september 1977 een onveranderde contante slotuitkering van 5,20 ten laste van de algemene reserve alter natief te stellen. Bij uitkering in con tanten bedraagt het totale dividend over 1976, in aanmerking genomen dat in oktober al een interimdivi dend van 7,40 betaalbaar werd ge steld, onveranderd 12,60. Per eind december vorig Jaar be droeg het vermogen (na winst verdeling) 4,39 (eind december 1975: 4,08) miljard. WILCO, een groenteconservenbe- drijf in Assen, dat deel uitmaakt van Akzo, heeft reorganisatieplannen, omdat enkele miljoenen guldens per jaar worden verloren. Oorzaak: de slechte marktpositie voor groenten- conserven. De vakbonden hebben vastgesteld dat op dit ogenblik geen argumenten kunnen worden aange voerd tegen de voorgenomen reorgani satie. De bonden gaan er mee akkoord dat Wilco nu actief gaat bemiddelen bij het zoeken naar vervangende werkgelegenheid. Over drie maanden gaan -directie en bonden weer rond de tafel zitten. PREMIELENING Bij de jaarlijk se uitloting van 500 obligaties van de 2,5 pet premielening Amsterdam 1959 ls de 100.000 gevallen op nr. 4 van serie 2291. Met 50.000 zal wor den afgelost nr. 10 van serie 19424. Nr. 7 van serie 10591 ls aflosbaar met 10.000. Met 5.000 worden afgelost nr. 7 van serie 1752 en nr. 3 van serie 9429. De volgende nummers worden met 1000 aflosbaar gesteld: nr. 8 van serie 1238, nr. 10 van serie 1985, nr. 7 van serie 3053, nr. 5 van serie 5148, nr. 8 van serie 7835, nr. 10 van serie 9369, nr. 10 van serie 11291, nr. 8 van serie 18479, nr. 9 van serie 18667 en nr. 1 van serie 19152. Verder zullen 25 obligaties worden afgelost met 500 te weten; de nrs. 9 en 10 van serie 1752, nr. 3 van serie 1985, nr. 9 van serie 2064, nr. 10 van serie 2466, nr. 2 van serie 2916, nr. 1 van serie 3053. de nfs. 1 en 8 van serie 3720, nr. 10 van serie 3894, nr. 2 van serie 5135, nr. 10 van serie 5158, de nrs. 2 en 7 van serie 8316, nr. 2 van serie 9429, nr. 5 van serie 11291, de nrs. 5. 6 en 7 van serie 12717, nr. 10 van serie 12842, nr. 7 van serie 14961, nr. 6 van serie 16393, nr. 5 van serie 18479, nr. 7 van serie 18687 en nr. 4 van serie 19152. BMW De Westdultse automo bielfabriek BMW wil dit jaar 1.500 ft 1.800 man personeel aannemen. Vo rig Jaar verminderde het aantal werknemers van BMW in de Bondsrepubliek met 1.300 tot 30.200. De werkgelegenheid bij Baye- LEIDEN/UTRECHT Vleesmeesters uit Leiden ziet er van af de met sluiting bedreigde bedrijven Gevato in Driebergen en Van Zadelhof! te Doetinchem over te nemen. Vleesmeesters heeft nog onlangs de capaciteit van zijn vleesproduktie via een dure investering uitgebreid. Dit, alsmede de gewenste continuïteit van de eigen onderneming maakt een overneming van Gevato niet verantwoord, aldus een woordvoerder van de Vleesmeesters. Bij het vleesverwerkende bedrijf Ge vato werken 318 mensen en bij Van Zadelhoff 80. Vorige week had de Vleesmeesters gezegd te onderzoe ken of Gevato in de Leidse onderne ming was in te passen. De Vlees meesters is leverancier van 400 am bachtelijke slagerijen. Voor de in totaal bijna 400 werkne mers in de Gevato-bedrijven is het gevaar van ontslag nu weer zeer reëel. Begin januari had Plumrose, de Deense moedermaatschappij van hij het gevaar dat goede prijzen die vorig jaar geipaakt konden worden, de telers in Europa zal verleiden tot een ongemotiveerde uitbreiding van de produktie. Die kan ernstige gevol gen hebben voor de opbrengst- prijzen. LONDEN De almaar stij gende koffieprijzen, onzeker heid omtrent de aanvoer van koffie als gevolg van de stakin gen in de Nederlandse havens heeft de prijzen op de Londen- se koffietermijnmarkt nog ver der doen oplopen heeft vele Engelsen ertoe gebracht hun eigen koffie te gaan „verbou wen". Bijgevolg doen de tuin- bedrijven, die koffieplantjes verkopen, momenteel goede zaken. Zelfs een koffiefirma houdt zich bezig met de koppel ver koop van koffieplantjes. Bang, dat ze zichzelf daarmede de das om doet is de firma niet. De koffieplantjes komen pas over 3 ft 4 jaar tot volle ontwik keling en ook dan zullen ze als alles naar wens gaat niet meer dan 0.45 kilo koffiebonen per plant leveren. Dat vormt echter geen belem mering voor de op koffie belus te Engelsen. Met hele families staan ze in de rij om koffie plantjes te bemachtigen. Be drijven, die normaal niet meer dan 300 koffieplantjes per Jaar verkopen, kunnen de vraag nauwelijks bijbenen. En dat hoewel zij waarschu wen, dat de klimatologische omstandigheden in Engeland nu niet bepaald bevorderlijk zijn voorde teelt van koffie. De prijs van een 20 cm hoog kof- fieplantje, dat eens de Arabica koffie zal moeten voortbren gen, bedraagt 1,50 pond, of on geveer 6,50 gulden. zaam verlopend integratieproces er nog verder door wordt vertraagd. Zelfs achtte hij het niet uitgesloten, dat de in twintig jaar met pijn be reikte resultaten door de uitbreiding met de Zuideuropese staten voor een deel teniet zullen gaan. Noodzakelijk is, alvorens tot uitbrei ding over te gaan, het bouwwerk van de EG hecht te maken. Speciaal zul len de problemen in het monetaire vlak eerst grondig dienen te worden aangepakt. rischen Motoren Werke kan worden vergroot dankzij een volle orderpor tefeuille en uitbreidingsplannen. V Si D De inkoop en aanvoer van levensmiddelen voor de 68 su permarkten ln de warenhuizen en Vendets van Vroom en Dreesmann Nederland zullen ln de loop van 1977 worden ondergebracht bij Edah, een dochteronderneming van V en D, die zelf over ca. 300 verkooppunten voor levensmiddelen beschikt. Vroom en Dreesann heeft verder een samenwerkingsovereenkomst geslo ten met de warenhulsondememlng Grand 8tores in Koeweit. V éc D zal de Inkoop van het goederenpakket voor Grand 8tores, de enige waren hulsondememlng ln de Arabische landen ten oosten van het 8uezka- naai, gaan verzorgen en kennis ver schaffen op warenhulsgebled. Gevato voor alle werknemers al col lectief ontslag aangevraagd omdat het bedrijf geen toekomst meer zou hebben. In de jaren 1974 tot en met 1976 was 9 miljoen verlies geleden en voor 1977 werd een negatief resul taat van 2,7 miljoen verwacht door de Deense eigenaars. De socialistische Kamerleden Albers en Van der Hek hebben zich evenwel afgevraagd of geen sprake was van manipulatie door de moedermaat schappij ten koste van Gevato. Als leden van het Europese parlement hebben zij Europees Commissaris Gundelach gevraagd of Gevato niet gedwongen was geweest vleespro- dukten tegen zeer lage prijzen door te verkopen aan dochters van Plum rose in andere landen. Hierdoor zou voor een groot deel het grote verlies van het Nederlandse bedrijf te ver klaren zijn geweest. Nu overneming door de Vleesmees ters is mislukt, heeft het personeel een alternatief plan gelanceerd dat beoogt de werkgelegenheid van alle werknemers te behouden. Met be hulp van overheidssteun in de vorm van achtergestelde leningen of kredietgaranties zou Gevato moe ten bewijzen dat Plumrose de Neder landse dochter ten onrechte wü slui ten. De werknemers hebben ook een alternatieve begroting opgesteld vol gens welke Gevato dit jaar „slechts" 1,2 miljoen zou verliezen in plaats van de 2,7 miljoen die Plumrose noemt. De personeelsleden willen verder in overleg met het ministerie van landbouw en/of dat van econo mische zaken twee commissarissen aanstellen. Eerder heeft minister Van der Stee aangekondigd niets te zien in hulp aan Gevato. (ADVERTENTIE) Dick Hillenius' redelijkheid Bioloog-dichter-schrijver Dick Hillenius doel geen vlieg kwaad maar een mug die hem dreigt te steken gaat eraan. Heel zijn doen en laten wordt beheerst door de strijd tussen principe en praktijk: „Je kunt nu eenmaal geen soep trekken van een lucifershoutje." DEN HAAG De Stichting Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft besloten de bij drage aan oudere werknemers ou der dan 55 jaar en jonger dan 64 jaar die om structurele redenen het landbouwbedrijf moeten verlaten, te verhogen van 4500 tot 5250 gul den. De verhoging van de bijdrage is met terugwerkende kracht toege kend vanaf 1 januari 1977. Bovendien is besloten dat de hoogte van de bijdrage voortaan jaarlijks zal worden aangepast aan de hand van het indexcijfer van de ge zinsconsumptie. Ten slotte is besloten, dat het ge deelte van de ultgkeerde bijdrage, dat de bank op verzoek van de be trokkene kan déblokkeren, ver hoogd wordt van het vaste bedrag van 1.000 gulden tot 40% van de uitgekeerde bijdrage (bij een maxi male uitkering 2100 gulden). Dit ter voldoening van de extra belastin gaanslag t.g.v. de uitkering. DEN HAAG - PTT heeft nu ook Siemens Nederland officieel meege deeld, dat het door haar aangebo den systeem voor elektronische tele fooncentrales in Nederland niet zal worden toegepast. De beslissing is, volgens PTT, mede beïnvloed door de bij PTT reeds eerder bestaande zeer intensieve samenwerking met andere leveranciers. PTT deelde in haar brief mee, dat het door Siemens aangeboden sys teem op technische overwegingen aanvaardbaar is. Voorts dat de prijs- prestatie verhouding past in de voor PTT acceptable marge. De bestaande werkgelegenheid bij Siemens Nederland n.v. wordt door het nu genomen besluit niet direct in gevaar gebracht. Wel spijt het Siemens, dat verdere belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid, die het gevolg zou zijn geweest ais Siemens deel had genomen ln de leveringen van elektronische tele fooncentrales, nu achterwege moet blijven. Overigens ls Siemens Ne derland N.V. reeds lange tijd Een lastige tante Nog een uitvoerig interview. Hannie van Leeuwen van de AR voelt zich in het CDA niet thuis, begrijpt niet dat de VVD op ontwikkelingshulp wil bezuinigeh en meent dat ..ook socialisten moeten leren dat je in Nederland in een pluriforme samenleving leeft." Ros over Smiers Joost Smiers' proefschrift „Cultuur in Nederland 1945-1955, meningen en beleid" veroorzaakte een venijnige polemiek. Martin Ros over „een flagrante giller": „Soortgelijke en erger proefschriften zullen weldra volgen. Smiers is pas het begin!" Katholiek? Welke school? De bisschoppen pleiten voor „verdieping en bevestiging" van het katholieke onderwas. Twee reacties: prof. Haarsma vraagt zich af of hun brief niet een antwóord is op problemen die allang weer door andere zijn achterhaald, en Cornells Verhoeven bekent voor een goede smeerbeurt van zijn katholiciteit liever naar Augustinus te gaan. Bon voor proefabonnement 5 weken de Tijd voor S gulden plaats Zonder posuegel renden aan de Tt|d. Antwoordnummer 6. Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro 1 Overat te koop t 2.2S ^Abonnamantan ral 020 - 23 II M O F»

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19