Fabrieken stilgelegd om veiligheidsredenen amro bank Met het water was het 'kantje boord' Niet alle zeep mag straks als zeep aangeduid worden Rennies moet je altijd bij je hebben. Werkgevers betalen meer dan vakbonden Citroenplaatje op flesje wasmiddel wordt verboden De Wadden... Texel voorjaars voordeel vakantie. Aan iedereen die eindelijk wel tis met succes zou willen sparen. Werkgevers in havens niet naar de rechter Bedrijfsleven hield publikatie rapport tegen Druk op de maag? Rennies helpen direkt. Wat kosten de stakers? Kerncentrales Beweging Deskundigen maken balans op van een ongewoon droge zomer Met kunst en vliegwerk ging 't goed DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van een verslaggever DEN HAAG. - Alleen „echte" zeep mag ge noemd worden. Synthe tische reinigingsproduk- ten mogen niet meer aan geduid worden met na men waarin het woordje zeep voortkomt. Daarop zijn slechts drie uitzonder ingen: „synthetische toi letzeep". „synthetische badzeep" en „zeepwas- middelMaar dat zeep- wasmiddel moet dan wel voor negentig procent uit echte zeep (vetzure zou ten) bestaan. Dit is eea van de bepalin gen uit het wasmiddelen- besluit 1976. dat gisteren in het staadsblad versche nen is Volgens dat besluit (het is nog niet bekend wanneer het van kracht zal worden het wachten is nog op een bijbehorend besluit over cosmetica) moeten fabrikanten van zeep en wasmiidelen in de toekomst nauwkeuriger aangeven wat zij in hun produkten stoppen, welke risico's het gebruik van sommige zepen met zich meebrengt en hoeveel waspoeder er in de was machine moet. Andere voorschriften uit het nieuwe besluit: Op de wikkels van deo- dorantzeep en desinfecte rende zeep moet staan: „waarschuwing niet ge bruiken voor kinderen be neden drie jaar." Boven dien moet erop staan wat erin zit, en de fabrikanten van deodorantzeep moe ten ook nog waarschuwen tegen overmatig gebruik. Schoonmaak-, bleek- en poetsmiddelen, die bij inwendig gebruik etsend werken, moeten gesierd worden met een verklein de versie van het bekende driehoekige bordje dat langs de openbare weg wordt gebruikt om voor gevaarlijke situaties te waarschuwen. Op de fles sen of busjes moet boven dien staan: „Ouders pas op buiten produkt buiten bereik van kinde ren houden bij inslik ken direct arts waarschu wen." De aard van het bij tende bestanddeel moet vermeld worden. Misleidende, onjuiste of onvolledige aanduidingen op wasmiddelen en derge lijke worden uitdrukkelijk verboden. Bovendien wor den aanduidingen verbo den die kinderen in ver warring kunnen brengen Zo mag straks een flesje wasmiddel niet met een plaatje van citroenen ver sierd worden, een kind zou kunnen denken dat er li monade in het flesje zit. Op de verpakking van textielwasmiddelen moet de fabrikant aangeven hoeveel gram per kilo was of per liter sop nodig is in gebieden met hard. nor maal en zacht water In plaats van in grammen mag hij de dosering ook aanduiden in maatscheep- jes of -bekertjes, maar dat moet hij wel bekend ma ken hoeveel grammen er in een bekertje gaan ADVERTENTIE Het stilleggen van de negen fabrie ken met in totaal achthonderd werknemers dient, gezien de aard van het produktieproces. zeer zorgvuldig te geschieden. Gisteroch tend kwam de arbeidsinspectie op het terrein en na een korte bespre king met de directie kwam de in spectie tot de conclusie, dat doordraaien met een minimumbe zetting even gevaarlijk is, zo niet gevaarlijker, dan het stilleggen door ondeskundigen. „Een ogenblik poog de de directie." aldus De Heer, „met een aantal werkwilligen de zaak te forceren. Dit werd echter door de stakers verhinderd." Gisterochtend werd niemand meer tot het terrein van de negen chemische fabrieken toegelaten behalve de ploegen, die belast waren met het stilleggen van de produktie. Door de staking bij ICI konden ook 65 man van het aannemersbedrijf Troost niet meer werken. Stakingsparolen werden er in de in dustriële sector verder uitgegeven bij ESK-Chemie (130 man) in Delfzijl, bij Philips Roermond (970 man) een toeleveringsbedrijf voor de kleurentelevisiefabriek). Bij Philips- dochter Volt in Tilburg (1420) duurt de staking voort. In beide Philips- bedrijven is een aantal werkwilligen aan de slag gebleven. Volgens de bonden zijn er op verschillende afde lingen van Philips-bedrijven giste ren korte werkonderbrekingen ge houden. vinden een afkoelingsperiode te ge lasten. Daarnaast gaan de haven- werkgevers er vanuit dat het aan spannen van een geding meer kwaad dan goed zou doen. Het zou de gemoederen van de havenarbei ders verder verhitten. Mèt compensatie De grafische bonden hebben giste ren een CAO met prijscompensatie afgesloten voor het technisch perso neel bij drukkerij „De Volharding" in Amsterdam, waar ongeveer vijf tig mensen werken. De Volharding is eigendom van de ABOP. de NVV-bond voor onderwijzend perso neel. De drukkerij Rotabest in het Bra bantse Best is gistermorgen volledig plat gegaan met als gevolg dat on der meer vier regionale dagbladen vandaag niet verschenen. In totaal hebben meer dan 310.000 Nederlan ders in het oosten en het zuiden gisteren hun regionale krant niet in de bus gehad. Model-werk De ambtenarenbonden van NVV en NKV, ABVA en KABO, hebben hun dienstcommissies bij de PTT een overzicht gestuurd van de perio dieken die ten gevolge van de sta kingen in de grafische industrie „be smet" zijn. Het gezamenlijk actie centrum van de ABVA en de KABO Den Haag Aardenburg De Industriebond CNV heeft tegen gesproken dat er een afspraak zou zijn gemaakt met de directie van Lucas Aardenburg (800 man) in Hoo- geveen (Unilever, diepvriesproduk- ten) over het inzetten van een uit CNV'ers bestaande dagploeg. De di rectie probeert wel zo'n ploeg te vor men. De bond heeft zijn leden ge vraagd daaraan niet mee te werken. Bij de staking in dit bedrijf is de Industriebond CNV die er enkele honderden leden heeft niet be trokken, omdat op een ledenverga dering net niet de vereiste meerder heid voor een staking werd gehaald. De Industriebond CNV zegt dat zijn leden niet kunnen worden verplicht om werk over te nemen van staken de FNV-leden. De bond beschouwt dat werk als „besmet". CNV'ers, die door de stakers niet in staat worden gesteld om hun eigen werk te doen, krijgen een stakingsuitkering. Havens De vervoersbonden hebben de in druk dat de „speerpunttaktiek" in de havens van Amsterdam en Rot terdam bijzonder effectief is. Vier bedrijven liggen geheel plat maar daarnaast worden bij vrijwel alle havenbedrijven dagelijks onder steunende acties gevoerd, die tot gevolg hebben dat het werk een twee uur stil ligt. Sinds gisterenmorgen wordt er niet meer gewerkt bij het bedrijf De Kroonvlag in Rotterdam (400 man). De stakingen gaan door bij Quick Dispatch en het Nederlands Transport Bureau in Rotterdam en bij de Stichting Samenwerkende Havenbedrijven in Amsterdam. Ook de zeelieden, die varen op de Neder landse schepen van de maatschap pij Zeeland (Hoek van Holland- Harwich) en op de veerschepen van de Norflok Line. Noordzee- veerdiensten en Transport Ferry Service blijven in staking. De haven van Amsterdam zit volgens de bon den nagenoeg verstopt De werkgevers ln de havens, vere nigd in de Scheepvaartverenigingen Noord en Zuid zullen geen beroep doen op de rechter om de havensta kingen te verbieden. Het besluit is gebaseerd op „Juridische en psycho logische overwegingen." De werkge vers menen dat het CAO-overleg zo danig is geweest dat de rechter daar in vermoedelijk geen aanleiding zou ADVERTENTIE Vraag de brochure Hotelarrangementen (lot 1/6 en na 1/9) b.v. 3 dagen v.a.f 74.- all-in. en/of de Bemiddelingsbrochure voor bungalows, appartementen en huizen. Inlichtingen en boekingen VVV Texel, Postbus 3, Den Burg. Tel. 02220 - 28 44. Putilik-ilK' in Munrnwi-rlking mi l hrl Nationaal Bureau voor lucmmc.Dcn i laafi Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM/ROTTERDAM De chemische fabrieken van de ICI in het Europoortgebied, die een etmaal met een minimumbezetting hebben doorgedraaid, zijn gisteren op de uitdrukkelijke wens van de arbeidsinspectie stilgelegd. De fabrieken konden blijven draaien doordat het ultimatum van de Industriebond CNV een dag later afliep dan dat van de industriebonden NVV en NKV. „Natuurlijk was dat zuur voor onze mensen", aldus Daan de Heer van de Industriebond CNV, „ma^r zij hebben zich geheel aan de instructies gehouden." U weet hoe 't gaat, sparen is een kwestie van regelmaat. Elke maand iets kunnen missen. Voor een apart potje. De Amro helpt u daarbij. Door dat bedrag dan ook elke maand in zo'n „potje" te stoppen. Of tewel, op een Amro Spaarrekening naar keuze. Eén keertje afspreken en 't gaat voortaan vanzelf. Zo houdt u de regelmaat d'r in. En u kunt 't niet meer „per ongeluk" uitgeven, terwijl uw spaargeld toch meteen opvraagbaar kan blijven. Dit noemen we het AmrOmaat spaarsysteem. Probeer het. Door eerst 'ns met een bescheiden bedrag te beginnen. U kunt nog altijd hoger. Maarook lager. En stoppen natuurlijk. En moet u 'ns een maandje overslaan, dat kan ook. Stap 'ns bij ons binnen, dan kijken we samen naar uw mogelijkheden. heeft de PTT-ers die bij de post werken aangeraden deze bladen „model" te behandelen, dat wil zeg gen: precies volgens de voorschrif ten van de PTT. Eén van die voor schriften luidt, dat de periodieken geteld moeten worden. Daardoor kan in de bestelling grote vertraging optreden. De Algemeen Nederlandsche Gra fische Bond (ANGB) heeft de sta kingsacties bij Wegener's Couran ten Concern voorlopig opgeschort, maar acties zoals het weigeren van overwerk blijven gehandhaafd. Re den hiervan is, dat de directie de indruk heeft gewekt zich niet tegen een automatische prijscompensatie te verzetten. In de actiecentra van FNV en CNV worden momenteel plannen uitge werkt voor een grote werkonderbre king op donderdag in Den Haag. De actie richt zich op alle werknemers in de Residentie en houdt tevens een demonstratie in. die voert van het Malieveld naar de Beatrixlaan (waar de werkgeversorganisatie VNO is gevestigd.) De ondernemingsraad van Hoechst Holland N.V. in Vlissingen heeft gis termiddag alle overleg met de direc tie opgeschort. Hij wil hiermee soli dariteit betuigen met de stakingsac tie bij andere bedrijven in het land. Van onze redactie economie ROTTERDAM Een onderzoekte am van de Interfaculteit be drijfskunde (Rotterdam en Delft) heeft op aandringen van enkele grootwinkelbedrijven een onder zoek naar supermarkten in Den Haag niet gepubliceerd. De conclusie van het onderzoek was dat grote supermarktketens (als Al- bert Heijn en De Gruyter) in de komende jaren hun marktpositie zullen zien verslechteren, zo zij niet ten dode opgeschreven zijn. Volgens de onderzoekers heeft, slechts één supermarktketen in Den Haag Konmar een gezonde bedrijfsvoe ring. In Quod Novum, het weekblad van de Erasmus Universiteit wordt op gemerkt dat de publikatie is opge houden. hoewel de Interfaculteit (een rijksinstelling) het onderzoek heeft gefinancierd. De leider van het onderzoek, de Amerikaanse profes sor D. J. Tigert is verbaasd over de reactie van de Nederlandse bedrij ven. Bij eenzelfde onderzoek met Amerikaanse bedrijven had hij geen problemen. Tigert is er bij zijn rapportering van uitgegaan dat in de toekomst de prijs bepalend is voor de plaats waar de consument koopt, in de Veren igde Staten is dat nu al zo. Factoren als kwaliteit, een schone winkel en een vriendelijke bediening, waarop Albert Heijn de nadruk legt, zullen volgens Tigert ook hier minder be langrijk worden. Het genoemde Konmarbedrijf speelt daar op in. De heer Albert Heijn heeft kritiek op de methode, de conclusies en de presentatie van het rapport. Hij vindt het onderzoek niet origineel. Elders in het bedrijfsleven had men bezwaar tegen de methode van tele foon-interview. Die wordt voor Ne derland niet nauwkeurig genoeg ge acht. Er is onmiddels een tweede onderzoek toegezegd, nu op kosten van enkele concerns. ADVERTENTIE Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur? Opgeblazen gevoel? Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De stakingen kos ten de weerstandskas van de ge zamenlijke werkgevers meer dan de vakbonden. Het weerstandsfonds van de werkge vers betaalt aan bedrijven waar wordt gestaakt een tientje per uur per werknemer, dus zo'n tach tig gulden per dag. De stakers zelf krijgen van hun vakbond een uit kering van vijftig gulden per dag netto. De kosten voor de bond zijn 61 gulden per dag per staker De werkgevers die zijn aangeslo ten bij het weerstandsfonds dat zijn de meesten hebben on langs een brief ontvangen waarin hen wordt gevraagd 125 gulden per geregistreerde werknemer te storten in het weerstandsfonds. Ervan uitgaande dat er rond 3,3 miljoen werknemers zijn. bevat het weerstandsfonds van de werkgevers thans 440 miljoen gul den, als tenminste alle bedrijven hun bijdrage storten, wat lang niet vast staat. Gisteren staakten volgens opgave van de vakbeweging zo'n 16.000 werknemers. Deze dag heeft het weerstandsfonds van de werkge vers dus bijna 1,3 miljoen gulden gekost. De werkgevers zouden zo'n staking ruim een jaar kunnen uitzingen, namelijk 317 dagen (uitgaande van 260 werkdagen per jaar). De dag van gisteren, heeft de weerstandskas van de vakbewe ging zo'n 950.000 gulden gekost Niet alle stakers krijgen een volle dige uitkering. Jongeren beneden 21 krijgen wat minder Ongeorga niseerden krijgen niets vervolg van pagina 1 In dat geval zouden er van de tien nu genoemde vestigingsplaatsen, waarvan er vijf duidelijke voorkeur genieten, in eerste instantie drie moeten worden uitgezocht voor de drie nu voorziene kerncentrales. Aan provincie- en de gemeentebes turen zal worden verzocht om dit jaar reeds mee te denken over de uiteindelijke keus. Afgevallen vervolg van pagina 1 De achterban van de voedingsbon den blijft onverkort vasthouden aan de automatische prijscompensatie. Een kans op een akkoord met de zuivelwerkgevers is daarmee vrijwel zeker verkeken. Deze conclusie trekt de Voedings bond FNV uit een eerste raadple ging van hun leden in de zuivelin dustrie. Ook bestuurder P. de Nooij- er van de Voedingsbond CNV heeft de indruk dat zijn achterban tot eenzelfde standpunt zal komen. De ledenvergaderingen van de CNV- bond moeten evenwel nog beginnen. De afkoelingsperiode van twintig dagen die de bonden is opgelegd heeft tot dusver niets veranderd aan het aanvankelijk ingenomen standpunt In het in 1975 verschenen struc tuurschema electriciteitsvoorzie- ning werden nog 32 mogelijke vesti gingsplaatsen voor mogelijke kerncentrales genoemd Achttien daarvan zijn nu afgevallen omdat is gebleken dat daar te weinig moge lijkheden voor koelwater waren Twee. Ossenisse en de Markerw aard. vielen af wegens onduidelijke toekomstige ontwikkelingen IJmui den, Dordrecht en Tiengemeten vie len af wegens te hoge bevolkings concentraties. Het kabinet is er bij de keuze van uit gegaan dat het warme afvalwater van de kerncentrales, dat aanzien lijk warmer is dan van conventione le energiecentrales, nergens voor ge bruikt zal worden, in tegenstelling met het buitenland, waar het warme water in toenemende mate gebruikt gaat worden voor bijvoorbeeld stads- of kassenverwarming De ves tigingsplaatsen in Nederland zijn juist geïsoleerd van bevolkings- of arbeidsconcentraties gekozen, zo dat volgens minister Lubbers afval warmte pas gebruikt zou kunnen worden als de technologie van geïso leerd en warmhoudend vervoer van het water over grotere afstanden verder zou worden ontwikkeld Beperkingen Van een onzer verslaggevers UTRECHT De mensen die voor ons water zorgen, zijn over de droge zomer van 1976 nog lang niet uitgepraat. Op een congres van de Vereniging voor waterleidingsbelangen vergeleken zij hun voorlopige conclusies. Algemene indruk: met kunst en vliegwerk is het allemaal nog net goed gegaan. De zomer was dan ook zo droog als gemiddeld maar eens in de tweehonderd jaar verwacht kan worden, vertel de dr. C. J. E. Schuurmans van het KNMI. Dat wil niet zeggen dat het niet dit jaar weer net zo wordt, het blijft een toevalskwestie. De mete oroloog kan nog steeds niet uitleggen hoe het nou komt. laat staan dat hij het kan zien aankomen. Er zijn geen aanwijzingen dat het klimaat systematisch droger zou worden. Ir. J. Haasnoot van het Pro vinciaal waterleidingbedrijf Noord-Holland, had het bar moeilijk gehad met het zout gehalte van zijn grondstof Het bij Jutphaas ingenomen Rijnwater bereikte in sep- tember een gehalte van 260 milligram chloride per liter, en dat is al flink veel. Zijn andere bron, het IJsselmeer, liep nog verder uit de hand, tot 320 milligram. Toen het al te dol werd is PWN duinwater gaan bijmengen. Voor het IJsselmeer zijn er nog andere zoutbronnen dan het Rijnwater uit de IJssel: de sluizen in de Afsluitdijk en het overtollige water dat de Wieringermeer wegpompt. Dat brengt per jaar vierhon derd miljoen kilo chloride mee, zo'n vijftien procent van de totale belasting. Ir. Haas noot pleitte er vurig voor, die lozing naar de Waddenzee te verleggen. Dat zou het IJssel meer meer helpen dan de zo langdurig bevochten vermin dering van de Franse zoutlo- zingen in de Rijn, die overi gens nog steeds moet be ginnen. Lage afvoer Zout was ook voor de Zuid hollandse waterhuishouding een ernstig probleem. Door de ongekend lage wateraf voer van de Rijn kon het zou te zeewater van de Nieuwe Waterweg bij twee gelegen heden oprukken tot bii de monding van de Hollandse IJssel. Dat is een kritiek punt, omdat daaruit al het water komt dat de hoog heemraadschappen Rijnland en Delfland innemen om ten behoeve van de landbouw het 's zomers dalende grondwaterpeil aan te vullen. Op ons enige inlaatpunt, bij Leidschêndam, hebben we één zoutpiek van 400 milli gram per liter gehad, verleide ir. P. Slijkhuis van Delfland Door zorgvuldig manipuleren met een heleboel sluisjes kon men voorkomen dat de con centratie in het Westland. verder naar het zuiden, al te ver boven de 300 milligram kwam Bij die grens begint de ernstige schade voor de tuin bouw. Bouw-vakantie Maar het was kantje boord Een van de factoren die hiel pen was de bouwvak vakantie. die Juist in de meest kritieke periode viel. Daardoor konden de forse hoeveelheden brak Maaswa ter die bij elk gebruik van de Parksluizen in Rotterdam Delfland binnenspoelen. be langrijk worden beperkt Het grondwaterpeil in Neder land is door de droge zomer een kleine meter onder het normale gemiddelde niveau gekomen, bleek uit een over zicht van drs. F Walter van de Dienst grondwaterverken ning TNO. Maar dat trekt bij normaal weer vlot weer bij. Een uitzondering vormen hooggelegen gebieden als de Veluwe, Montferland en Zuid-Limburg. Daar reageert het grondwaterpeil met een vertraging van een jaar of meer op de neerslaghoeveel heden. Onder de Veluwe staat het grondwater nu een meter onder het gemiddelde, maar dat heeft nog niets met de zomer van '76 te maken Het is het gevolg van vrij weinig regen in voorafgaande jaren Te verwachten is, dat het Veluwe-water tegen het eind van dit jaar nog een me ter dieper zal zitten. Herstel is op zijn vroegst in 1980 te verwachten, als twee natte winters zijn geweest. Het aantal beregeningsin- stallaties voor de landbouw is opgelopen tot ongeveer 25 000. vertelde dr ir J Wes- seling van het Instituut voor cultuurtechniek en water huishouding in Wageningen. In 1973 waren het er nog maar 10 000 Dat komt er op neer dat een kleine wintig procent van alle Nederlandse cultuurgrond nu kan worden beregend. Van de installaties werkt ongeveer 60 procent op oppervlaktewater De rest pompt grondwater op Waar dat op grote schaal gebeurt, wordt het grondwaterpeil in één seizoen tien d twintig centimeter extra verlaagd Maar in verreweg de meeste gevallen trekt dat in de win ter weer bij. De plaatsen, die tenslotte voor vesti ging van kerncentrales worden gere serveerd. worden aan zeer beperken de maatregelen onderworpen Zo mogen in een straal van anderhalve kilometer rond een centrale van cir ca duizend megawatt niet meer dan in totaal duizend mensen wonen, terwijl tot op twintig kilometer be perkende eisen aan de bevolkings concentraties worden gesteld Tot drie kilometer mogen geen installa ties worden gebouwd waarin even tueel grote explosies kunnen voor komen. Vliegvelden waar regelma tig vliegtuigen zwaarder dan twee ton opstijgen, moeten op behoorlij ke afstand liggen. Minister Lubbers hield gisteren nog eens zijn betoog dat kerncentrales relatief weinig gevaarlijk zijn „Het ongevallenrisico is vele malen klei ner dan van andere zaken die we in onze maatschappij ondernemen aldus Lubbers, die ook nog eens stelde dat kernenergie de goed koopste wijze van energie opwekking is Rita ,.AI» u niet zoveel over opvoedkunde had gelezen, zou ik nu niet van huif weglopen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3