prj/s PRISMA, VACUUM gemalen I eksklusieve europese meubelkunsl 9250.- UIT DE WEEKBLADEN Marquez D'66 Defensie specialiste Rosenbergs Stakingen Rooie Reus Andriessen Alle rangen in leger moeten in één zaal eten' Man verongelukt êKOFFIEg pietkleikxwaalwijk zanddonkby. DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 Tmuvv/KwarteP™ Haagse Post Het omslagartikel van de Haagse Post is gewijd aan Gabriel Garcia Marquez, op het ogenblik de be langrijkste schrijver van Latijns- Amerika. Marquêz. in ons land on der meer beroemd geworden door zijn boek Honderd jaar eenzaam heid. tracht in zijn verhalen een mi niatuurbeeld te geven van de Zuida- merikaanse samenleving. Over zijn succes merkt hij op: „Wat ik erover hoor is. dat mijn boek een vreemde kracht heeft: wanneer je het leest, heb je zin om erover te praten. Je geeft het aan je vrienden cadeau om erover te praten. Op deze manier ontstaat een lange rij kopers. Na het verschijnen van Honderd Jaar een zaamheid heeft een van mijn vrien- dinnnen 250 ewxemplaren aange schaft. die zij met Kerst aan kennis sen cadeau gaf. Ze zei: „Dit jaar wordt het beste van mijn leven. Ik ga het doorbrengen met over Hon derd jaar eenzaamheid te praten". René de Groot sprak met Germaine Groenier. die op de VPRO-radio praat met mensen met sexuele pro blemen. Over haar gevoelens tijdens de uitzending zegt ze: „Ik stel het me wel voor. Ik zit daar met al die entourage, met een microfoon, met mensen achter het glas tegenover me: maar mensen zitten zó". (Ze pakt de hoorn van de haak, legt een hand tussen de knieën en trekt een angstig gezicht.(. ..Als ik sterkte zeg, dan leg ik dat ding neer; maar die mensen blijven ermee zitten, die blijven erover nadenken, erg is dat". Jantiene van Aschs liet acht jonge werklozen praten over hun erva ringen. De Nieuwe Linie In De Nieuwe Linie geeft Kees Boonman een overzicht van D'66 als politieke partij en beschrijft hij het laatste partijcongres in Utrecht: „D'66 is geen ontploffingspartij maar een waakhond. De democra ten zijn terug waar ze begonnen: geen duidelijke politieke koers maar veel enthousiasme. Voor de verkie zingen zal er flink geklommen moe ten worden. Pas dan kan D'66 voor de kiezers een redelijk alternatief zijn". Hans Rumaer geeft een beschrijving van „Rode Emma". Emma Goldman. een Russlsch- Amerikaanse voorvechtster van de bevrijding van de vrouw, die in 1940 is overleden. Ook aandacht vooreen enquête van Release Den Haag over de opvang en de behandeling van psychiatrische patiënten en aan de hoorzitting in de Tweede Kamer vol gende week over het wetsontwerp bijzondere opnemingen in psychia trische ziekenhuizen. Het beeld dat uit de enquête naar voren komt is negatief, zegt Hanneke Wijgh: „De behandeling in de meeste psychia trische inrichtingen in Nederland heeft weinig aan menselijkheid ge wonnen". De Tijd: De inhoud van De Tijd wordt be paald door twee lijvige interviews, met de bioloog-dichter-schrijver Dick Hillenius en het a.r.-Tweede Kamerlid Hannie van Leeuwen, die defensie-specialiste is voor haar partij. De laatste zegt over die functie: „Ik weet dat ik eigenlijk, vanwege mijn verzetsverleden, die defensie beter niet op me had kunnen nemen. Maar misschien is het juist wel verstandig mensen die het allemaal niet zo goed weten, defensie te laten doen. Mensen die in het verzet hebben gezeten, proberen de herinneringen daaraan vaak te verdringen, door hard te werken bijvoorbeeld. Maar als je, zoals ik, juist vanwege je werk over wapens en wapensystemen moet nadenken, worden die herinne ringen natuurlijk geactiveerd". Dick Hillenius is niet zo te spreken over wetenschappelijke publicaties („Je mag in zo'n stuk nooit laten doorschemeren dat je een leuke vondst meent te hebben gedaan, want enthousiasme maakt je bij veel wetenschappers onmiddelijk verdacht"), maar vindt wel dat we tenschappelijk onderzoek nuttig is („Je kunt nou eenmaal geen soep trekken van een lucifershoutje. Daar moet vlees in"). Op onderwijsgebied treffen we in De Tijd het tweede deel aan van de serie literatuur op school en de visie van de bisschoppen op het katholie ke onderwijs. De Groene Amsterdammer: In De Groene Amsterdammer trekt Arnout Weeda van leer tegen de „afkoelingsperiode" die de rechter de Voedingsbonden heeft opgelegd: „Achter het stakingsfront staan de compromissenmakers al in het ge lid. Dit jaar nog een volledige of bijna volledige vergoeding van de prijsstijgingen en tegelijkertijd zoe ken naar een compensatieformule voor volgend jaar". Nic Brink gaat in op de contacten van de Perzische geheime dienst in Den Haag en Benno Groeneveld en Rosa Lindenburg spraken in Ameri ka met de nog levende familieleden van Julius en Ethel Rosenberg die in 1953 werden geëxecuteerd omdat ze het geheim van de atoombom aan de Russen zouden hebben verraden: „De zaak van mijn ouders vormde de basis van de politiek die ze dertig jaar hebben volgehouden. In de ja ren vijftig waren het de Rosenbergs en het communisme, in de jaren zestig de zwarte militanten en werd de Black Panther Party uitgemoord. Nu zijn het de zogenaamde terroris ten die gebruikt worden om allerlei onderdrukkingswetten in te voeren". Elseviers Magazine: Ferry Hoogendijk vraagt zich in het commentaar van Elseviers Magazine af wie tegen wie staakt: „Het over grote deel van de werkgevers is zelf werknemer. Zij zijn in dienst van een onderneming om deze te leiden en de continuïteit daarvan veilig te stellen. De werkgever is niet meer een schraperige kapitalist die bove nop een brandkast zit en de arbei ders wil uitbuiten om zijn geldbui del te spekken". Elsevier ziet de zin van de stakingen niet en geeft en passant Cees Schelling van de Voe dingsbond FNV nog een veeg uit de pan, omdat deze „eigenlijk op de stoel van de rechter wil gaan zitten en hem wil vertellen welk recht hij moet spreken". Hoogendijk vindt dat „een gevaarlijk aantasting van de rechtsstaat". Ook in een uitgebreide reportage over de stakingsverschijnselen laat het blad duidelijk merken hoe er over de vakbeweging wordt ge dacht. Men leze de eerste zin: „Melk, kaas, vlees, krant, tram en bus: dat waren de „gevoelige artikelen" waarmee de vakbeweging deze week via staking een deel van Nederland humeurige ochtenden probeerde te bezorgen". Verder aandacht voor het partij congres van D'66, waar wat „roest moest worden gekrabt" en de auto- RAI. Hervormd Nederland: Jan Goossensen van Hervormd Ne derland sprak met actievoerder Dirk de Vroome (de Rooie Reus) over diens strijd tegen onrecht en zijn ideaal "de wereld niet als een uitge wrongen dweil achter te laten". De Vroome die actief in de politiek wil gaan werken, lardeert zijn betoog met verscheidene voorbeelden van actievoering: „Midden in de winter werd een gezin op straat gezet. Wer kelijk, heel erg. Vier kinderen in de sneeuw. Toen ben ik tegen de huisei genaar een biologische oorlogsvoe ring begonnen. Ik heb een handvol wandluizen bij hem door de brieven huis gegooid. Dat heeft hij geweten. Pas drie maanden later, toen zijn huis grondig was ontsmet, kon hij het weer gaan bewonen". Verdér veel aandacht voor wat de handel in kinderen noemt. Koost Koster behandelt de practische kant van de zaak aan de hand van de adoptie van kinderen uit Peru en Colombia en Cors van den Brink de theoretische in een beschouwing over de interlandelijke adoptie. Kees Waagmeester had een gesprek met Theo van Boven, sinds kort directuer van de afdeling rechten van de mens van de Verenigde Na ties in Genève: „We moeten voorko men dat bij het thema van de men sen rechten direct wordt gedacht aan dingen die ver weg liggen. Ik ben er daarom niet zo blij mee wan neer het probleem van de rassendis criminatie, van de discriminatie van de vrouw en de mensenrechten als geheel aparte zaken worden behan deld, zoals in de wereldraad van kerken lijkt te gebeuren." Vrij Nederland: Voor Vrij Nederland hadden Gerard van Westerloo en Tessel Pollmann een gesprek met Frans Andriessen, de fractievoorzitter van de KVP „Het belangrijkste waar ik in het politieke vlak mee bezig ben ge weest, was de vorming van het CDA. Als we gedaan hadden wat Aantjes wilde, was het CDA veel te beperkt geworden. Het ging over de mate van openheid. Ik vind het overigens nor maal dat je in de politiek naar macht streeft. Het gaat erom wat je met die macht doet. Politiek is gericht op machtsuitoefening. Niemand moet dat ontkennen". Ageeth Scherphuis sprak met men sen in Twente, waar voor velen de dreiging van werkeloosheid steeds groter wordt. Een van hen: „Je krijgt geen inzicht in de situatie. Er zijn wel cijfers maar je hebt er niet ge noeg verstand van. Als ik ontslagen word ga ik solliciteren, misschien omscholen. Administratief werk, of zo. We wachten maar af. De mensen hier in Twente zijn niet zo fel". Onder de veelzeggende kop „Doof pot" gaat VN nader in op het niet instellen van strafvervolging tegen individuele agenten die deelnamen aan de ontruiming of aan de gevech ten met demonstranten bij de Nieuwmarktontruiming. Hoofdcom missaris Sanders: „Ik vind dat alles wat er in de Nieuwmarkt gebeurd is goed is gegaan. Ik voel er niets voor om mijn mensen verantwoording te laten afleggen in een dergelijke situ atie". Pleidooi Kamerleden; Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Tweede Kan den Van Leeuwen (AR), Van i Kasteel )kvp) en Wisselink willen dat defensie gaat expirii teren met gezamenlijke eet: voor officieren, onderofficiers soldaten. Zij hebben hierop as drongen in schriftelijke vragen staatssecretaris Van Lent. Met1 me willen zij weten hoeveel hetpS om gezamenlijke eetzalen in >d voeren waar vrije keuze van het J nu bestaat en waar tevens vooin bruikte betaald wordt. Ditlaatj ik| tegenstelling tot het huidige teem waarbij per maand een v inhouding voor huisvesting en ding geldt. De Kamerleden wict erop dat in de Verenigde Stater v dergelijk gezamenlijk eetzaleif teem bestaat. Er wordt al langer bij defensie gedrongen op het wijzigen van verouderde systeem van strikt scheiden eetzalen voor de versta lende rangencategorieën in f krijgsmacht. Deze pleidooien vaak gestuit op het argument het erg duur zou zijn de besta: En eetzalen geschikt te maken voo zamenlijk gebruik. De eetzalen officieren zijn daar vaak te 1 voor, de eetzalen van de „gewij" soldaten te lelijk. ■irv KOUDUM De 85-jarige A. Elz f uit Koudum is dinsdag in een kenhuis overleden, nadat hij daarvoor in zijn woonplaats aangereden. Toen hij op de reed, werd hij aangereden doorL- tractor met aanhangwagen. er Van Nelle Uit de grote kollektie Louis- quinze zitkamers dit vorstelijke ameublement In een omli)sting van edel notenhout, kunstzinnig gebeeldhouwd met rococo motieven. vi|l heerlijk komtor-, tabele zitplaatsen Driezits-en tweezitsbank met bijpassende bergère, bekleed met Italiaanse velours Perlekt ambachteli|k werk. De beide banken. Piet Klerkx prijs: Piet Klerkx, Nederlands grootste interieurverzorgingscentrum eksposeert grandioze kollekties Uit edele houtsoorten, traditiegetrouw ambachtelijk meubelmakerswerk. Dressoir in Louis-seïze stijl. Rijk gedekoreerd met marqueterie. intarsia en verguld bronzen stijlornamenten. Fraai geprolileerd marmeren bovenblad Maten (215 cm x 56 cm diep) Een kostbaar meubel voor lage Piet Uniek-mooi gebeeldhouwde kolomtafel, het blad met prachtige intarsia van bloemen en ranken Vier Louis-seize stoelen, eveneens van het tijnste noten, handgestoken en bekleed met magnifieke velours. Een beeldschoon geheel. Tel. 04160-36981 spreiding betaling mogeli|k franco thuisbezorging ook op maandag en zaterdag geopend vrijdag koopavond tot 9 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 14