jPLO-leider ontloopt gesprek met Hoessein Marxistische ideologie leeft niet in Guinee-Conackry L fyerere wil Smith icwijt met hulp VS China naar moderner wapentuig .Wereldorganisaties dikwijls ondoelmatig' -t ~)yeru 1980 naar stembus Indiase oppositie blijkt populair ^Verzoeningspoging van Syrië mislukt Elizabeth 25 jaar op Britse troon VS zetten Russische journalist land uit Thailand en Birma in actie tegen opium-cultuur Amerikaanse senaat: "7 INDAG 7 FEBRUARI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet MA (AFP, Reuter, UPI) - De militaire regering in Peru onder Iding van generaal Francisco Morales Bermudez, heeft een tfgemeen plan" voor de jaren 1977-1980 gepubliceerd, dat iorziet in hervormingen die moeten uitmonden in algemene irkiezingen. Het plan noemt geen datum voor de verkiezingen et zouden de eerste sinds 1963 zijn), maar waarnemers nemen in dat ze pas omstreeks 1980 zullen worden gehouden, regering stelt in het plan. dat de wordt als een ontwerp waarover in draagt ..Tupac Amaru" (naar l vrijheidsheld) onder meer een luwe grondwet voor die verschel- hheid in de politiek moet waarbor- i en de beginselen zal bevatten |i de „universele verklaringen van rechten van de mens". De be lande grondwet dateert van 1933. t plan voorziet verder in het meer gistellen van Peru voor buiten- idse investeringen, een aantal be- pigingsmaatregelen, verkiezingen i gemeentefunctionarissen en be- e betrekkingen en nauwere sa- nwerking met de Latijnsameri- inse buurlanden. rales kwam in 1975 aan de macht lat hij met een groep officieren de kser georiënteerde generaal Juan lasco had afgezet. t nieuwe plan. dat gepresenteerd net openbaar gediscussieerd kan morden, bepleit handhaving van het .revolutionaire proces" Dit proces mag echter niet in de richting gaan /an communisme of „omgekeerd, mogen terugkeren naar verouderde /ormen van pre-revolutlonair kapi talisme", aldus het militaire bewind. Het bewind heeft al een contract getekend met vijf buitenlandse on dernemingen voor het irrigeren van een stuk woestijn van ruim 58.000 bunder, hetgeen ongeveer 238 mil joen dollar gaat kosten. De onderne mingen. een Britse, een Zweedse, een Spaanse, een Canadese en een Zuld- afrikaanse zullen een consortium vormen dat een aantal tunnels en dammen zal bouwen waardoor het water van de rivieren uit het Andes- gebergte wordt geleid naar de dorre vallei van Majes. NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) De belangrijkste oppositiepar tijen in India, de onlangs uit vier niet-communistische partijen gevormde Janata (volks) partij en de nieuw opgerichte „Congres voor Democratie" onder leiding van oudminister van landbouw, Jagjivan Ram, hebben gisteren in New Delhi ruim 200.000 mensen op de been gekregen. Op de foto de beide leiders. Narajan (rechts) en Jagjivan Ram. Dat was meer dan premier Indira Gandhi de dag ervoor met haar rege rende Congres-partij bij elkaar wist te krijgen. De sprekers van de oppo sitie-partijen, Jagjivan Ram en de oude discipel van India's legenda rische leider Mahatma Gandhi, Jaja- prakasj Narajan, drongen er in hun redevoeringen op aan dat de rege ring van premier Gandhi na de in maart te houden verkiezingen moet verdwijnen. De menigte reageerde enthousiast, maar gedroeg zich rus tig. Iets wat niet gezegd kon worden van de bijeenkomst de dag er voor. Daar deden zich zoveel ongere geldheden voor dat premier Gandhi gedwongen werd haar verkiezings toespraak in te korten. De oppositie-sprekers hamerden op hetzelfde aambeeld, namelijk dat de verkiezingsstrijd zal gaan om „dicta tuur of democratie". Zij lieten duide lijk uitkomen dat de door mevrouw Gandhi anderhalf jaar geleden inge stelde noodtoestand, als gevolg waarvan duizenden personen nog steeds in de cel zitten, een voornaam onderdeel zullen vormen van hun verkiezingscampagne. „Er waren meer mensen gevangen gezet in India tijdens de noodtoe stand van premier Gandhi dan in de tijd dat India onder het Britse be wind zat", aldus de 74-jarige Nara jan. die zelf vijf maanden vast geze ten heeft. Hij werd vrijgelaten toen hij ernstig ziek werd. Gisteren was hij nog zo zwak dat hij voor zijn toespraak het podium opgedragen moest worden AMASCUS, CAIRO Het door president Assad van Syrië voorbereide „verzoeningsgesprek" issen koning Hoessein van Jordanië en de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), isser Arafat, is gisteren niet gevoerd. 1 ,ze ^R ES SALAAM (Reuter, UPI, AP) President Julius Nyerere ven 1n Tanzania, voorzitter van de „frontlijn-staten", heeft gisteren de de hulp van de Verenigde Staten gevraagd om premier Ian aar nith van het blanke Rhodesische minderheidsbewind kwijt te ken. erere zei dat hij de Amerikaanse jde ibassadepr bij de Verenigde Na- zó 6. Andrew Young, die momenteel bjij idreist door zuidelijk Afrika om te fjn: n wat de VS in het oplossen van t Rhodesië-vraagstuk kan doen. al l deze hulp had gevraagd omdat jith een „sta-in-de-weg" is. Young Nyerere hebben gisteren voor de I eede maal met elkaar gesproken. I ü^ens Nyerere kunnen de Verenig- Staten hun sancties tegen Rhode- meer waterdicht maken. Hij eg in dit verband ook om intrek- van het amendement-Byrd, op )nd waarvan de VS chroom uit odesië kunnen invoeren, ondanks door Verenigde Naties uitgeroe- boycot tegen Rhodesië. Young haalde nog eens dat dit amende- fnt binnen het Amerikaanse Ingres weer in discussie is en dat t zeer waarschijnlijk binnen een I twee-maanden ingetrokken zal. irden. mam Tanzaniaanse president zei nog t de VS Engeland niet kunnen ,u8* rvangen bij de onderhandelingen raen tr de toekomst van Rhodesië. Vol- iten is de Zambiaanse president Ken- '8®* th Kaoenda kan dat wel. Deze *er ïft er bij Young op aangedrongen len- t Washington de Britse rol over uur »mt. Engeland, zo zei Kaoenda. n of wil geen onderhandelingen en voeren die tot succes leiden. ieh" irere wilde niet verder gaan dan de VS en ook andere landen de llga tten en Rhodesische nationalis- I moeten aansporen hun onder- idelingen voort te zetten tot zij eens worden. Ook Young schijnt die mening toegedaan. Twee da gen geleden zei hij nog dat het zin loos zou zijn de onderhandelingen zonder Smith voort te zetten. Giste ren verklaarde hij dat er ook zonder Smith overeenstemming mogelijk is. Nyerere was er tegen dat de VS pro beerden de Zuidafrikaanse premier John Vorster onder druk te zetten. Zuid-Afrika moet alleen verzocht worden zich niet met de zaak te bemoeien. „Het is absurd te denken dat je Zuid-Afrika kan gebruiken als bondgenoot tegen Rhodesië. Zuid- Afrika kan geen bondgenoot tegen racisme zijn," aldus Nyerere. Scholieren Inmiddels zijn ongeveer 140 Afri kaanse ouders van 400 Rhodesische scholieren, die de vorige week naar Botswana waren gebracht, in dat land aangekomen om hun kinderen te bezoeken en om ze te bewegen weer mee terug te gaan naar Rhode sië. Gisteren werd meegedeeld dat 51 kinderen er in hebben toegestemd met hun ouders terug te keren. Uit vraaggesprekken met een aantal scholieren, in de leeftijd van 11 tot 21, is gebleken dat velen een oplei ding als guerrillastrijder willen vol gen om mee te vechten in het zwarte Rhodesische guerrillaleger. De regering van Botswana heeft al tijd volgehouden dat de scholieren vrijwillig de grens overstaken. De Rhodesische regering zegt dat de kinderen vorige week werden ont voerd door guerrillastrijders en ge dwongen werden naar Botswana te vertrekken. De Syrische president had het ge sprek gearrangeerd omdat koning Hoessein op het ogenblik in Damas cus is waar hij met president Assad tot een gemeenschappelijke politiek wil komen in verband met de nieuwe initiatieven die moeten leiden tot hervatting van de Geneefse vredes conferentie over het Midden-Oosten. Arafat keerde naar Beiroet terug voordat het gesprek met Hoessein zou plaatsvinden. Uit goedingelichte kringen in Damascus is inmiddels vernomen dat Arafat niet principieel gekant is tegen het overleg met Hoessein. Hij vindt dit gesprek ech ter prematuur, omdat hij hiervoor nog niet de toestemming heeft van alle bij de PLO aangesloten Pales tijnse groeperingen. Hij moet deze toestemming van al deze groeperin gen hebben wil er een kans bestaan op verzoening met Hoessein, die in 1971 alle Palestijnse guerrillastrij ders uit Jordanië verdreef. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties is gisteren uit Damascus aangekomen in Riaad in Saoedi-Arabië. Hij begon meteen met zijn besprekingen met de rege ring over hervatting van de Geneefse conferentie. Riaad is de derde hoofd stad in het Midden-Oosten die Waldheim op zijn woensdag in Egyp te begonnen rondreis aandoet. De reis eindigt komende zaterdag in Israël. De secretaris-generaal had zaterdag avond in Damascus een onderhoud van drie uur met PLO-leider Yasser Arafat, maar geen van beiden wilde er tegenover journalisten iets over loslaten. Een V.N.-woordvoerder zei alleen dat een uitgebreide gedachtenwisseling over de situatie in het Midden- Oosten had plaatsgehad. Een Pales tijnse zegsman zei dat men had ge sproken over datgene waarvoor Waldheim naar het Midden-Oosten gekomen was. Over zijn onderhandelingen met de Syrische regering zei Waldheim dat zij „zeer openhartig en opbouwend" waren geweest. Hij liet doorscheme ren dat president Assad bereid is het zijne te doen om de hervatting van de conferentie en het bijleggen van het conflict in het Midden-Oosten te bevorderen. De Britse koningin Elizabeth II met haar echtgenoot prins Philip. LONDEN (Teuter. UPI) De Britse koningin Elizabeth II heeft gisteren herdacht dat ze 25 jaar geleden de troon be steeg. Ofschoon aan het jubi leum dit jaar veel aandacht zal worden besteed werd de troonsbestijging slechts in fa miliekring gevierd. Het was na melijk ook 25 jaar geleden dat de vader van de koningin, ko ning George' VI in zijn slaap aan kanker overleed. Zijn ziek te was zo langdurig dat de hui dige vorstin geruime tijd heeft gereisd met rouwkleding in haar bagage. Tot de officiële festiviteiten van gisteren behoorde de pre mière van de jubileumhymne van hofdichter sir John Betje- man en hofcomponist Malcolm Williamson in de Royal Albert Hall in Londen. De Britse kranten besteedden zaterdag en gisteren veel aandacht aan het jubileum. The Guardian schreef dat geen Britse vorst zoveel veranderingen in zijn of haar regering heeft meege maakt als Elizabeth in de afge lopen 25 jaar. De echtgenoot van de Britse vorstin, prins Philip heeft gis teren in de Sunday Mirror ge schreven dat de monarchie vooral nu van belang is omdat Groot-Brittannië wordt geteis terd door economische en poli tieke moeilijkheden. „De hui dige situatie waarin ons land zich bevindt werkt wel ont nuchterend op degenen, onder ons die uit een oorlog kwamen met zo'n grote hoop en grenze loos enthousiasme voor het nieuwe", aldus de prins. PEKING (Reuter, AFP) In Peking worden momenteel vier nationale conferenties gehouden over de ontwikkeling van de Chinese defensie. Het centrale thema van de bijeenkomsten is volgens de Chinese pers „de modernisering van de nationale defensie, van de wetenschap en van de technologie". Waarnemers lelden hieruit af dat de Chinese leiders gekozen hebben voor een wetenschappelijk onderbouwde modeme bewapening, als aanvulling op de techniek en de filosofie van de traditionele „volksoorlog". Buiten landse deskundigen in Peking den ken dat China vooral uit is op de produktie van de lange- afstandsraketten. In totaal zijn zaterdagmiddag achthonderd afgevaardigden naar de conferenties ontvangen door par tij-voorzitter Hoea Kwo-feng, die te vens premier is en voorzitter van de militaire commissie van het centrale comité. Dit werd gisteren bekend gemaakt door het persbureau Nieuw-China. Ook aanwezig is maarschalk Jeh TsJlen-Jlng, minister van defensie en vice-voorzitter van de partij, en alle leden van het polltburo. De vier con ferenties gaan over luchtverdedi ging, over het fabriceren van oor- logsmaterieel, wetenschappelijk on derzoek en militaire produktie en planning van wetenschappelijk on derzoek op defensiegebied. „Nieuw komplot" Inmiddels heeft de Chinese pers ge waarschuwd voor de mogelijkheid van een nieuw politiek komplot van „gezworen aanhangers" van de we- WASHINGTON (Reuter, DPA) - De Amerikaanse autoriteiten heb ben een correspondent van het offi ciële Russische persbureau Tass in Washington, Wladimir Aleksejew, bevolen binnen een week het land te verlaten. Deze uitwijzing is. volgens een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, een represaille voor het be sluit van de 8owjet-Unie om de Mos- kouse correspondent van het Ameri kaanse persbureau Associated Press. George Krlmsky. het land uit te zetten. Krimsky werd beschuldigd van het onderhouden van relaties met de Amerikaanse inlichtingendienst CIA en van overtreding van de Rus sische deviezenbepalingen. De 35- Jarige correspondent die sinds drie jaar in Moskou was gestationeerd, heeft altijd veel aandacht besteed aan de activiteiten van Russische dissidenten. duwe van de overleden partijleider Mao Tse-toeng, Tsjiang Tsjing en haar „handlangers". De waarschu wing staat in een artikel van „Rode Vlag" met als kop: „Laten wij een volksoorlog ontketenen tegen de bende van vier". In het stuk gaat het over de „onevenwichtige manier" waarop de huidige nationale bewe ging tegen Tsjiang Tsjing en haar radicale medestanders, die begin ok tober gearresteerd werden, gevoerd wordt. Volgens het artikel vergenoegen de leiders van zekere eenheden zich met de reeds behaalde successen en be seffen zij niet voldoende „de ernst van de strijd die thans gevoerd wordt". Rode Vlag meent dat deze onderschatting van de vijand zeer wijd verspreid is. Het blad beschul digt .leidende organen" er van bij de volksmassa achter te blijven bij de pogingen de „giftige invloeden" die op verschillende terreinen door de „bende van vier" zijn verpreid, te vernietigen. BANGKOK (AFP) - Troepen uit Thailand en Birma zijn in de „gou den driehoek" een gezamenlijke ope ratie begonnen om de opiumoogst. geschat op ruim 600 ton. te vernieti gen Aan de actie nemen naar ver luidt ruim 5.000 man van leger en politie deel. WASHINGTON (Reuter, UPI) Een commissie uit de Ameri kaanse Senaat heeft in een dit weekeinde gepubliceerd rapport een groot aantal internationale organisaties scherp gekritiseerd en ze ervan beschuldigd buitennissig, ondoelmatig en met een veel te grote, overbetaalde staf te werken. In het 140 pagina's tellende rapport van de commissie voor de activitei ten van de regering wordt gesteld dat de Amerikaanse belastingbeta ler per jaar drie miljard gulden aan de organisaties bijdraagt maar ver der geen enkele stem in het kapittel heeft. Het rapport, het eerste in 25 jaar over de internationale organisa ties zal vandaag door commissie voorzitter senator Abe Riblcoff aan de overige schaatsleden worden aan geboden. In het rapport wordt ervoor gepleit dat de Verenigde Staten zich scher per opstellen tegen wat worden ge noemd „de excessen van de diploma tie van de derde wereld", activiteiten die niet nader worden aangeduid. Onder de organisaties, die genoemd worden zijn giganten als de We reldbank en kleinere als de organisa tie voor de bescherming van zeehon den in het noorden van de Pacific. Bijna de helft van de geïnspecteerde organisaties maakt deel uit van de Verenigde Naties. De Navo en ande re insUtuten, die zich met vrede en veiligheid bezig houden zijn niet in het onderzoek betrokken. Er is ook kritiek op het functioneren van de VS zelf in de verschillende organisaUes. „De relatief geringe aandacht die er in het verleden in de Amerikaanse buitenlandse poliUek is besteed aan intemaUonale organi saties heeft andere landen tot de slotsom gebracht dat zij zich zonder grote gevolgen vijandig kunnen opstellen tegenover de Verenigde Staten. De aanbeveling van de com missie is dat radicale elementen in de derde wereld worden gescheiden van meer gematigde landen. Anders zullen de VS steeds meer diplomatie ke nederlagen leiden en hun belan gen worden genegeerd. oor dr. J.P. Feddema les in het Westafrikaanse land Guinea-Conackry ademt de sfeer van de perma- nte revolutie. Aan de orde van de dag zijn leuzen als „De revolutie is veeleisend". )en verenigd volk is onoverwinnelijk". „Aan de galg met de agenten van de vijfde ilonne", „Dood aan de verraders en marionetten", „Weg met imperialisme, ►lonialisme en neo-kolonialisme", „Alleen de revolutie is lonend", en „De overwin- ng van het volk van Guinee is de overwinning van den Afrikaanse revolutio- ;iren". e heeft de permanente revo- ie in Guinee vorm gekre- i? Men gaat er prat op dat land een één partijstaat is. I ar het volk onbeperkte J cht heeft. Ieder dorp. dis- :t. regio en de hele natie ïben hun eigen „revolutio- re macht". Mensen die geen van de partij willen worden dus nooit de wekelijkse bij- ikomsten op vrijdag van 1D?" kale revolutionaire macht" tL) in hun dorp bijwonen, len. zo heet het, geen ont- :keling of vooruitgang. fk^t is in deze visie dan ook 1 R echtvaardig deze mensen ^^1 te laten profiteren van atsinstellingen op econo- t »ch terrein. Dat is geen klei- ®r,heid. omdat in Guinee iede- particuliere handel voor •*~"gers verboden is. evenals R:?*. hebben van een eigen on- T%neming. behalve in de dbouw. De boeren kunnen .®*]en van bovenaf vastgestel- —"prijzen hun oogst en andere Rtdukten aan de staat verko- e, 30. V terwijl iedereen voor de aanschaf van moderne pro- dukten in de staatswinkel te recht kan. Daarvoor moet men echter nogmaals wel lid zijn van de partij. Het is duide lijk dat onder deze omstandig heden menigeen veroordeeld is tot een leven van zelfvoorzie ning op het platteland. Meningsuiting Plaatselijke staatsinstellingen staan onder controle van de lokale „revolutionaire macht". Als er klachten zijn, bijvoor beeld over de gang van zaken in een winkel, kan op de vrij dagse vergadering tot maatre gelen worden besloten: zelfs tot het ontslag van een bepaal de werker. ..Geen vrijheid van meningsui ting in Guinee? Ach wat iede reen heeft toch bij ons op de vrijdagavond het spree krecht", zo horen we. „Ja. als iemand op de bijeenkomst zijn mond houdt, of anderen niet weet te overtuigen van een voorstel, dat heeft zij of hij verder het recht niet de rege ring te bekritiseren. Wie dat wel doet. komt uiteraard in moeilijkheden". De hoge par tijfunctionaris die dit vertelt zegt er echter niet bij dat in de praktijk ook iemand die langs de voorgeschreven weg kritiek uit op het bewind in moeilijk heden raakt. De vrijdagse bij eenkomst biedt de geheime politie een uitstekende moge lijkheid al het besprokene te noteren. Totalitair Een totalitaire staat is Guinee voorzeker, hoezeer ook onder het mom van de stelling, dat het doel van een linkse revolu tie en een ontwikkeling zonder uitbuiting alle middelen hei ligt. „Meer dan één partij toe laten? Waartoe? Nee. we moe ten het land opbouwen, zodat we geen tijd kunnen verspillen aan discussies omtrent de vraag welke ideologie daar voor de beste is", zo wordt te kennen gegeven Het land heeft op dit moment één ideologie, te danken aan president Sekou Touré. die reeds als student sympathi seerde met het marxisme- leninisme en ook een deel van zijn studietijd in Oost-Europa doorbracht. Sekou Touré is een leider met een sterke over tuigingskracht. Het volk volgde hem in 1958 om „neen" te zeggen tegen blijvende rela ties met Frankrijk na de onaf hankelijkheid Echter zonder te beseffen welk politiek beleid vervolgens zou worden toege past en welke terreur zou wor den uitgeoefend.' Het woord marxisme of socialisme is bij het volk van Guinee door Se kou Touré voor generaties lang gediskwalificeerd. Niet alleen omdat de ontwikkeling van het land nogal te wensen over laat. maar vooral omdat hij het tegendeel van een menselijk socialisme bracht. Het land wordt gekenmerkt door angst. Angst om voedsel te ontberen, angst voor de politie, angst voor de partij, angst om ge marteld te worden in de gevan geniskampen. iedereen is bang voor iedereen. Verklikkers De officiële ideologie leeft niet in de geesten der mensen. De president houdt zijn macht staande dankzij de politie en de verklikkers. Vanaf het eerste Jaar van zijn bewind heeft hij bloed doen vloeien. Ook zijn beste vrienden wer den het slachtoffer. Een dra matisch voorbeeld is de dood van Dialla Telll. De heerser Se kou Touré, die intellectuelen beschouwt als ondermijnend voor zijn prestige, verdroeg kennelijk een briljante en veel belovende man als Telli niet langer in zijn omgeving Een andere intellectuele vriend, de Fransman Alata. evenals Telli een toegewijd marxist, ontsnapte aan de dood. hoewel hij na Jarenlange dienst 54 maanden in de ge vangenis doorbracht en onder de handen van minister Ismaël Touré, een broer van de presi dent, vele martelingen onder ging. Sekou Touré lijkt steeds eenzamer te worden. Hij heeft nu ook de strijd aangebonden tegen de grootste ethnische groep in het land, de Fulani, die hij van racisme beschul digt. Hij heeft zelfs aangekon digd gereed te zijn hen uit te roeien. Indien hij volhardt in deze anti-Fulani-strijd is het niet onmogelijk dat dat zijn ondergang wordt. Diefstal Ondertussen blijft Sekou Tou ré doorgaan met uitvoerige en bombastische redevoeringen te houden over de revolutie. In augustus 1976 zet hij in een rede voor de studenten van de universiteit te Conakry uiteen, hoe de revolutie ernstig wordt bedreigd door diefstal en cor ruptie. „Letterlijk alles wordt gestolen," zo zegt hij, „men steelt in de dienstverlenende sector, in de staatsbedrijven, men besteelt de staat en de werkers bestelen elkaar." Hij kondigt een algemene mo bilisatie van alle eerlijke ambtenaren en militante par tijleden aan om een oorlog aan te gaan tegen het racisme en de diefstal Vandaag zijn voor diefstal zware straffen van kracht inclusief de doodstraf. Het is duidelijk dat ^r in dit land ernstige moeilijkheden zijn en dat van ontwikkeling nauwelijks kan worden gespro ken. Dat is des te triester om dat Guinee door de rijkdom aan mineralen op zich goede vooruitzichten heeft. Het zijn de Russen en de Amerikanen met de Canadezen, die de bauxiet en ijzer exploiteren, zij het met een participatie van 51% door de partijstaat. Gui nee mag het in haar eerste Jaren van bewust gekozen iso latie niet gemakkelijk hebben gehad, op dit moment kan het uitblijven van een succesvol ontwikkelingsbeleid niet wor den verweten aan gebrek aan middelen. En wat de toenemende terreur in het land betreft: de vraag doet zich steeds meer voor of zuks niet inherent is aan het marxisme dat de middelen te zeer ondergeschikt laat zijn aan het doel. Is er ooit een weg terug als men voor het goede doel begint met ideologisch onderbouwd op grootscheepse schaal dwang en geweld toe te passen? Dr. J. P. Feddema is we tenschappelijk hoofd medewerker niet-westerse soci ologie aan de Vrije Universiteit. Hij bracht onlangs een bezoek aan een aantal West-afrikaanse landen, waaronder Guinee- Conakry en Guinee-Bissau, die beide met een marxistisch ont wikkelingsmodel experimente ren. Een tweede artikel gaat over Guinee-Bissau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5