D'66 gaat onafhankelijk Kamerverkiezingen in Meester Bos' atlas een honderdjarige Wie zei daar dat Amro Reizen geen compleet pakket heeft? AR-bestuurders achter Van Agt t t tB. Incidenten tijdens vredesbijeenkomst Menten K PPR Wel beschikbaar voor coalitie met PvdA en CDA Acties Herstel PvdA, CDA valt terug LAATJE NIKS WIJSMAKEN! Zeker niet over kernenergie. ,Het onvriendelijke klimaat heeft den Nederlander huiselijk gemaakt' Jaai NDAG 7 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze parlementsredactie UTRECHT D'66 gaat onafhankelijk de verkiezingen in, maar blijft beschikbaar als deelnemer in een regeringscoalitie met PvdA en CDA. Het congres van D'66 heeft dit zaterdagmiddag met overtuigende meerderheid uitgesproken. loals partijvoorzitter mr. J. F. Gla- tra van Loon het zei, zijn de hervor- lingen die D'66 wenst alleen door te oeren „in een coalitie met vdA/PPR en een CDA dat niet door ijn rechtervleugel wordt over- •rst". Als die mogelijkheid even- Vervolg van pagina 1 „We hebben volledig begrip ontmoet van onze Sowjet-collega's en krijgen alle mogelijke bijstand. Onze plannen behelzen gesprekken met rog tien getuigen en verder bezoe ken aan dorpen waar Menten bur gers heeft geëxecuteerd. Ik wil er op wijzen dat we de getuigen zeil heb ben uitgekozen", aldus mr. Van Duu- ren in dit vraaggesprek dat zondag door het Russische persbureau Tass is weergegeven. De rechter commissaris zette uiteen, dat het '■feitenmateriaal over Mentens optre den niet alleen in de Sowjet-Unie is 'verzameld, maar dat ook met getui gen uit de Verenigde Staten, Zweden en Israël is gesproken „Hun getui genverklaring is niet ten voordele van Menten". Beslaglegging Mr Van D.uuren verklaarde tegen over het blad verder, dat op een deel van Mentens bezittingen beslag is "gelegd. „Wij zijn bereid naar getui gen te luisteren die op de hoogte zijn 'van zijn plunderingen en hebben een .officieel verzoek ingewilligd om de 'Sowjet-Unie een lijst te geven van schilderijen en andere kunstvoor werpen. die in het bezit zijn van 'Menten". 'Volgens Tass is deze afspraak ge maakt in een gesprek met Boris An- tonenko, openbaar aanklager in het gebied van Lwow. In het interview Izei mr. Van Duuren ook nog, dat de ipublieke opinie in Nederland tegen Menten is. Slechts enkelen sympa thiseren met Menten en verdedigen hem. zo zou de rechter-commissaris volgens het Russische persbureau hebben verklaard. De Nederlandse delegatie zal vanuit Lwow naar de Poolse volksrepubliek reizen om daar eveneens met getui gen te spreken. Het weekblad „Pra- wo y Zycie" van de unie van Poolse juristen zegt, dat de zaak-Menten de aandacht, vestigt op een episode in de Tweede Wereldoorlog waarover weinig bekend is en waarin met de Nazi's verbonden Nederlandse fas cisten diénst deden in de SS-divisie „Nederland" of In Duitse SS- eenheden. Vervolg van pagina 1 wel wegvalt, zal D'66 zich onafhanke lijk in de oppositie begeven. Het zal in geen geval een verbond met een coalitie van CDA en VVD sluiten. Op het naar schatting duizend per sonen tellende congres zijn verwoe de pogingen gedaan, elke verwijzing naar andere partijen te schrappen in de door het hoofdbestuur ontworpen resolutie en zo tot de PvdA meer afstand te scheppen Maar wijzi gingsvoorstellen van deze strekking werden met grote meerderheid ver worpen. Voorgoed terug Mr. J. J. Vis had de lijn van het hoofdbestuur tegen deze voorstellen o.a. verdedigd met het argument dat D'66 het zich niet kan permitteren, zijn handen vrij te houden „als een soort CDA zonder de macht die het heeft", omdat het dan in geen geval meer aan een regeringscoalitie zou kunnen meedoen. „En voor de oppo sitie hebben we ons programma niet geschreven." aldus mr. Vis. Dr. J. C. Terlouw, de huidige fractie leider in de Tweede Kamer die bij de verkiezingen als lijsttrekker zal optreden, zei in zijn rede dat D'66 terug is en, naar hij dacht, voorgoed. Aan de voorwaarden die Terlouw had gesteld om lijsttrekker te wor den is ruimschoots voldaan: het aan tal leden bedraagt ongeveer 4.500 en er zijn bijna negentigduizend handtekeningen vergaard van men sen die menen dat de partij moet blijven. „Een zwaluw maakt nog geen zomer, maar het begin is er," zei Terlouw. In zijn rede ter aanvaarding van het lijstaanvoerderschap zei hij, geen stelling te willen betrekken in het loonconflict. Het congres deelde die opvatting: het verwierp een motie waarin een beroep wordt gedaan op de redelheid en het gezond verstand van de sociale partners om het conflict tot het uiterste te beperken. Wel vroeg Terlouw zich af waarom de stakingen juist in de zuivel zouden moeten beginnen: „Zijn de boeren soms de grote boosdoeners?" Hij sprak voorts uit dat. meevallers of niet en verkiezingen in zicht of niet, de één-procentsoperatie ter be perking van de groei van de collec tieve sector (overheidsuitgaven en sociale voorzieningen) in hoofdlijnen moet doorgaan. Het congres heeft bij de vaststelling van het beleidspro gramma uitgesproken dat de ko mende jaren de collectieve lasten met niet meer dan 0,75 procent mo gen stijgen en dat na 1980 zelfs moet worden gestreefd naar beëindiging van destijging van belasting- en pre miedruk. Ultracentrifuge Voorts werd met ruime meerderheid een resolutie aanvaard waarin staat dat uitbreiding van het ultracentrl- fugeproject in Almelo „nodig, ja zelfs gewenst" kan zijn om te bereiken dat er een internationale regeling komt die levering van verrijkingsfa- brieken aan landen als Pakistan en Brazilië uitsluit. D'66 meent nu dat het besluit tot uitbreiding van Alme lo moet worden opgeschort tot het moment waarop een dergelijke rege ling tot stand zal zijn gekomen. De motie was opgesteld door de werkgroep buitenland van de partij waarin o.a. de vroegere leider van D'66. mr. H. van Mierlo zitting heeft. Het congres is bij de vaststelling van het beleidsprogramma in tijdnood gekomen. Het bleek nodig in maart een extra-congres te houden om dit werk af te maken en een verkiezings programma vast te stellen. Onder de aanwezigen op de manifestatie „Nederlandse vrouwen helpen vrouwen in Noord-Ierland" bevond zich ook prinses Beatrix. Naast haar links voorzitter Trix Betlem van de werkgroep en aan de andere kant Marga Klompé en Betty Williams uit Belfast. 1 TV AMSTERDAM Leden van het Ierland-komitee hebben zater dag voor enkele incidenten gezorgd tijdens de door de werkgroep Vrouwenhulp Noord-Ierland gehouden bijeenkomst in de Amsterdamse Westerkerk. Ze verstoorden een groot deel van de toespraak van de Noordierse vredesvrouw Betty Williams door steeds te roepen, dat de Britse troepen Noord-Ierland moeten verlaten. Van onze parlementsredactie DEN HAAO In de reeks verkie- zingsonderzoeken van de Rooie Haan NIPO. die vlerwekelijks door de VARA radio worden gepubli ceerd. is het CDA enigszins terugge vallen (al blijft het veruit de groot ste partij) en herstelt de PvdA zich. Volgens de laatste gegevens zou het CDA in vergelijking tot de peiling van december twee zetels moeten prijsgeven (en op 58 zetels komen) en zou de PvdA met drie zetels tot 41 zijn geklommen. De VVD zou op 31 zetels komen. Verder meldt het ver- kiezingsonderzoek weer een zeteltje verlies voor de PPR. Op het voorkeurslijstje voor het pre mierschap zou Den Uyl van 37 tot 41 procent van de ondervraagden zijn gestegen en Van Agt van 37 naar 32 procent zijn gedaald. Wiegel kwam op deze lijst van vijftien op veertien procent. Uit een onderzoek van Lagendijk heeft het AVRO-radioprogramma Delta gisteren de conclusie getrok ken dat de teruggang van de VVD in de kiezersgunst vooral moet worden verklaard uit de opstelling van VVD-senatoren tijdens het abortus debat in de Eerste Kamer. Volgens Lagendijk meent een meerderheid van 61 procent van de VVD- stemmers dat het in de Eerste Ka mer afgestemde wetsontwerp had moeten worden aanvaard. De VVD zou van alle partijen veruit het meeste gezichtsverlies hebben gele den door het gebeurde in de Eerste Kamer. Agenten voeren een demonstrant van het Ierland-komitée af, die pro beerde de bijeenkomst in de Wester kerk te verstoren. Het comité wil dat ook de Neder landse vrouwen zich hiervoor inzet ten en zich distantiëren van de Noordierse vredesbeweging Voor de kerk werd een demonstratie gehou den en pamfletten ultgendeeld. „On geveer 1800 mensen vonden tot nu toe de dood als gevolg van het ge weld in Noord-Ierland. Van hen wer den er 62 gedood door het Britse leger. U mag raden wie de rest heeft vermoord", zo reageerde mevrouw Betty Williams op het geschreeuw ADVERTENTIE Verder zou in het overleg met de werkgevers in de loop van 1977 ge zocht kunnen worden naar een an dere regeling van de prijscompensa- tie, die dan in 1978 zou moeten in gaan. Bovendien stelde het CNV voor in 1977 nog nader beraad te voeren bij onverwacht grote prijsstijgingen. De verbondsraad wijst erop dat de werkgevers op deze voorstellen niet is gereageerd en dat nu in de eerste plaats het woord aan hen is. Ook CNV-voorzitter J. Lanser zei het afgelopen weekeinde in ver klaringen voor de tv met nadruk dat het CNV zich bereid heeft getoond de prijscompensatie ter discussie te «tellen, mits het automatisme in 1977 nog zou blijven gehandhaafd. „Gat" opvullen De vice-voorzitter van het FNV. W. jSpit, heeft aangekondigd dat het FNV gaat proberen het „gat" dat door het wegvallen van de zuivelac- ties is ontstaan, op te vullen met bedrijven uit andere sectoren. Vana vond zal de voltallige federatieraad beslissen over de vraag welke bedrij ven daarvoor in aanmerking komen. De voorzitter van de Voedingsbon den FNV. C. Schelling noemde dat ..een pleister op de wonde". Hij kon digde aan dat als na de afkoelings periode werkgevers en werknemers nog niet tot elkaar zijn gekomen, de 'strijd des te grimmiger opnieuw zal 'worden begonnen. Inmiddels hebben leden van een aantal zuivelbedrijven, die op de no minatie stonden „plat" te gaan, het bondsbestuur opgedragen vast te 'houden aan de eis van automatische prijscompensatie. ADVERTENTIE van de demonstranten tijdens haar toespraak. Zij daagde de 1300 aanwezigen uit de Ierse kinderen die voor een korte vakantie naar Nederland komen te vragen waar het geweld vandaan komt. „Er zal nooit vrede komen in Noord-Ierland, als de mensen niet samen in één gemeenschap willen werken. „Laat Ood ons vergeven dat wij onze kinderen dweepzucht en onverdraagzaamheid hebben ge leerd. Juist omdat wij één God eren in twee kerken. Ik vraag niemand het met mij eens te zijn als ik strijd voor een vreedzame samenleving voor mijzelf, maar als moeder wil ik dat voor mijn kinderen", aldus Betty Williams. Voorzitter Trix Betlem van de werkgroep zette uiteen hoe deze tot stand is gekomen en wat de doelstel lingen zijn. Begin april zal er een grote landelijke actie worden gehou den om geld in te zamelen. Lijsttrekker PPR, Rie Beckers: IV' k I jlt n ,v Ju» ut iMltii J. itlbvitlt it •K-ttnmrfpi- Ait. omdat het om mensen gaat Poitbut ?I0, Lelystad, voor alle inlichtingen Bijdfaijrln) graaq op potupro 4884.L*ly»lol Van onze parlementsredactie BILTHOVEN De gemeenteraadsleden en provinciale statenle den van de ARP zijn erg ingenomen met minister Van Agt als lijsttrekker van het CDA. Voor elke plannenmaker, geheel vrijblijvend: keus uit 1872 pagina's voorpret. En desgewenst: uitvoerige adviezen en alternatieven. T- Bij 515 Amro Banken met dit vignet: 4 De KVP ls door veel AR-mensen nooit gezien als de meest evange lisch bewogen partner in het CDA, aldus de Utrechtse gedeputeerde mr. W. R. van der Sluis, voorzitter van het verband AR gemeente- en pro vinciebestuurders zaterdag op de jaarvergadering van deze vereniging te Bilthoven. Maar doordat nu Juist deze partij „twee formidabele en bij- belsdenkende getuigenis- katholieken" als Van Agt en Steen kamp leverde voor de CDA-top kon de CDA-gedachte ook In brede pro- door Henri Kruithof Dit jaar bestaat de bekendste atlas in Nederland. De Grote Bosatlas, honderd jaar. In die honderd jaar is deze atlas op een zo ruime schaal verspreid, dat er in vrijwel ieder gezin wel een aanwezig is. „Bijna iedere Nederlander heeft wel ergens een Bosatlas liggen. Soms een recente, vaak een oude en niet zelden een heel oude", schrijft de uitgever (Wolters-Noordhoff) in een publikatie naar aanlei ding van het jubileum. „Di kwijls heeft die atlas een vas te. meestal een muurvaste plaats. En als hij uit de kast komt, worden helaas lang niet alle mogelijkheden benut". Een onderzoek van de uitge ver wees onlangs uit dat ne gentig procent van de men sen de atlas alleen gebruikt om een plaats te zoeken. Te kenend hierbij zijn uitspra ken als „het is wel leuk om te zien waar mijn familie nu precies op vakantie is" en „als ik op het journaal een onbekend plaatsje hoor. wil ik weten waar het ligt". De oorspronkelijke auteurs van de atlas, de Groningse leraar P. R. Bos, had blijkens het voorwoord bij de eerste druk, een moderne kijk op het aardrijkskunde- onderwijs. „Bij de groote massa stof. die met de dag nog toeneemt, wordt beper king tot het noodige steeds meereen vereischte Zal ech ter dat noodige door den leer ling gemakkelijk worden op genomen. dan moet het for maat der kaart zo groot mo gelijk zijn. terwijl het oog niet moet worden afgeleid door onnodige kleuren en namen." Er is ln de afgelopen honderd Jaar nogal wat in de Bosatlas veranderd. Zo ls het aantal kaarten en kaartfragmenten toegenomen van 60 tot 501. Het formaat van de atlas ls kleiner geworden, omdat de atlas mee te nemen moest zijn in een schooltas. Boven dien worden slhds kort ook de achterkanten van de kaartbladen bedrukt. Mees ter Bos was van dit laatste bepaald geen voorstander, blijkens een brief; die hij op 6 mei 1894 aan de uitgever schreef: „Een atlas, aan weerszijden der bladen be drukt, maakt op mij altijd den Indruk van tets armoe digs; misschien ls dit echter een geheel op zichzelf staan de meening." De atlas ls tot nu toe altijd onder verantwoordelijkheid van één redacteur samenge steld. Dat gaat dit jaar echter veranderen. De huidige (vijf de) redacteur, prof. dr F. J. Ormeling, houdt er na 22 jaar namelijk mee op. Er komt geen opvolger voor hem. De uitgeverij neemt de redactie over, omdat de eisen die het onderwijs aan de atlas stelt, het onmogelijk maken dat die nog door één man ge voerd kan worden. Kosten Eigenlijk is de Bosatlas voor een beperkt verspreidingsge bied als Nederland nu een maal ls, financieel geen haal bare kaart. Wolters- Noordhoff houdt de prijs principieel zo laag mogelijk, om een zo groot mogelijke verspreiding van dit leerboek mogelijk te maken. De huidi ge prijs (49 gulden) is dan ook „Meester" P. R. Bos niet kostendekkend. Door de verkoop van delen van de at las en losse kaarten aan het buitenland kan men de laatste tijd de kosten een beetje dekken. Bovendien ls de atlas natuurlijk wel een beetje een prestigeobject van de uitgever. Men stopt niet graag met de uitgave van een dergelijk bekend boek. Om enige indruk van de kosten van de Bosatlas te krijgen: de laatste gewijzigde druk kostte (exclusief de drukkosten) 1.6 miljoen gulden. Het is voor de redactie be paald geen eenvoudige zaak om de Juiste kaartegevens binnen te krijgen Dat onder vond men enige tijd geleden, toen men een plattegrond van Peking probeerde te be machtigen. BIJ de ambassade van de volksrepubliek China was men wel bereid zo n plat tegrond beschikbaar te stel len, mits ln de Bosatlas dan tot uiting zou komen dat For mosa een provincie van de volksrepubliek ls. BIJ de am bassade van Formosa stelde men dezelfde voorwaarde, maar dan andersom: de volksrepubliek moest als een provincie van Formosa aan gegeven worden. Wolters- Noordhoff was tot geen van belde bereid: de plattegrond werd niet verkregen. „Slijk en water" BIJ de atlas hoorde ln de be ginjaren het „Beknopt leer boek der Aardrijkskunde", ook van de hand van Meester Bos. In paragraaf dertien van dat boek geeft Bos een be schrijving van het Neder landse volk: „Het onvriende lijke klimaat heeft den Ne derlander huiselijk gemaakt De ln 't buitenland algemeen bekende zindelijkheid heeft hij zonder twijfel te danken aan den overvloed van slijk en water, die tot voortdurend schrobben, schuren en wasschen drongen. Misschien heeft de vochtige koude meegewerkt om den smaak voor sterke dranken te ontwikkelen. Ofschooen de lagere klassen vrij ruw zijn, moet toch worden er kend, dat Nederland behoort tot de meest ontwikkelde landen der aarde." Bos bemoeide zich overigens niet alleen met het onder wijskundige aspect van zijn atlas. Ook de commerciële kant hield hem ln hoge mate bezig. In een brief van 6 okto ber 1893 schreef hij dat hij er niet voor voelt zelf de recla me voor de atlas te blijven .doen. Hij had dat in het begin wel gedaan, maar dat vond hij toen geen bezwaar omdat ,.'t ging onder collega's. Nu dadelijk weer lets in die geest te doen, komt mij voor mij als auteur niet wenschelijk voor. 't Zou den schln hebben van te groote begeerlijk heid." Verder schrijft hij: „Zou 't ook goed zijn ook ongevraagd naar de onder wijzers ln de groote steden en b.v. in 't zuiden des lands presentexemplaren te zenden?" testant-christelljke kringen Instem ming wekken. Wel heeft het feit dat het CDA ken nelijk zo goed aanslaat bij de kiezers verwarring gewekt bij andere politie ke partijen, aldus Van der Sluis, die veel felle aanvallen op het CDA dan ook uitlegde als uitingen van verwar ring. „Voor ons als christen democratische raads- en statenleden is het CDA echter nodig om ons ln het politieke werk staande te hou den", vond hij. „Het CDA ls dan niet een safari-park voor de laatste chris tenen zoals Wlm Kan het uitdrukte maar een accu waaraan wij ons bij bels kunnen opladen". Op de vraag of de AR-bestuurders zich binnen afzienbare tijd via een federatie of vla een fusie bij de CHU en KVP-collega's moeten aansluiten had de heer Van der 81uis nog geen concreet antwoord. Wel sprak hij als zijn mening uit dat er op de eerstvol gende Jaarvergadering ln 1978 concrete voorstellen op dit punt aan de leden voorgelegd moeten worden. „Ik heb blaren op mijn vingers van het breien en u bent er niet cent blij

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3