Laboratorium noemt stenen van Tjerk Vermaning onecht Arnout Colnot (90) 75 jaar schilderen Uitsluiting een hard middel KUNST Personalia Topoverleg over 'Almelo' in Londen gaat niet door Getuige wijst rechtbank op krassen en slijpsporen Westduitse staatssecretaris verhinderd Vakbeweging denkt aan hulp aan ongeorganiseerden Werkgevers beroepen zich op Hoge Raad iONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 BINNFNLAND Trouw/Kwartet door Jan Sloothaak ASSEN Het gerechtelijk la boratorium te Rijswijk heeft de vondsten van de amateur- archeoloog Tjerk Vermaning (48) als onecht bestempeld. Vermaning en zijn verdediger mr. G. M. Doornbos menen echter, dat het rapport van het laboratorium onder de maat is. Op een gegeven moment be schuldigde Vermaning het ge rechtelijk laboratorium giste ren zelfs van partijdigheid, om dat men wel zijn tegenstanders had gehoord, maar niet hem, doch later zwakte hij deze ui ting weer wat af. De amateur-archeoloog staat drie dagen terecht, verdacht van verval sing van archeologische vondsten en oplichting wegens het verkopen daarvan. Het begon gistermorgen ge moedelijk. Rechtbank-president mr. F. C. Fliek stelde Vermaning op zijn gemak en deze complimenteerde de president op zijn beurt voor het feit, dat deze kennelijk zo zijn best had gedaan, zich op het proces voor te bereiden. „Maar," zo wilde Verma ning wel meteen even kwijt, „voor de echtheid van die stenen laat ik me fusilleren." Halverwege de dag kreeg de rechtbank een diavoorstelling voor geschoteld door dr. E. R. Groeneveld van het gerechtelijk laboratorium. Op de stenen vondsten van Verma ning kwamen onlogische strepen voor, verkleuringen die vraagtekens opriepen en het ontbreken van een glanslaag op sommige plaatsen, wat niet goed verklaarbaar was. Ook vond Groeneveld het maar on waarschijnlijk, dat Vermaning ste nen had gevonden, die achteraf sa mengevoegd konden worden tot één grote keisteen (een compositie). Was dat nu niet een beetje al te toevallig? Harde bewijzen had het laboratorium echter niet. Men vond de stenen echter voldoende verdacht om tot de volgende conclusie te ko men: „Gezien de getoonde op pervlaktebeelden van de stenen, de krassen, de slijpsporen en de statis tische onwaarschijnlijkheden moet het overgrote deel van de midden- paleolitische artefacten van Hoo- gersmilde en Heiken en een aantal stenen als de Leemdijk-bijl en de Blauwmeer-bijl als kunstmatig en recent bewerkt en derhalve als on echt worden beschouwd." Natuurlijke werking? Mr. Doornbos trok onmiddellijk van Boerhaave-prijs De Boerhaave- prijs van het academisch ziekenhuis Utrecht is uitgereikt aan mevrouw J. G. W. Hooning van Duyvenbode (60), hoofdverpleegkundige op de operatiekamer van de afdeling neu rochirurgie bij het ziekenhuis. Zus ter Hooning van Duyvenbode, die onlangs haar jubileum vierde omdat ze veertig jaar werkzaam was in de verpleging, kreeg de prijs toegekend voor haar grote verdienste in de verpleegkunde. Het bestuur van het Fentener van Vlissingenfonds, dat besloot mevrouw Hooning van Duy venbode met de Boerhaave-prijs te onderschelden, noemt tevens haar belangrijke rol op internationaal niveau. Overleden Op 41-jarige leeftijd is in zijn woning te Amsterdam de persfotograaf John de Rooij overle den. John de Rooij verwierf in 1965 wereldbekendheid met zijn foto's van prinses Beatrix, die in de tuin van kasteel Drakesteijn arm in arm liep met de toen in Nederland nog volslagen onbekende Claus von Amsberg. De foto's werden in die tijd zo sensationeel gevonden, dat de Nederlandse dagbladen aanvan kelijk grote aarzeling toonden ze te publiceren zonder daarbij de identi teit van de onbekende vriend te kunnen vermelden. Burgemeester Met ingang van 1 maart is benoemd tot burgemeester van Wijk bij Duurstede de heer A. C. Houtsma te Hoofddorp. De heer Houtsma is sinds 1970 wethouder van de Haarlemmermeer, 38 Jaar, rooms-kathollek en lid van de KVP. leer. Het laboratorium was zelf met een korunt-steen aan het slijpen ge gaan en vond toen, dat de daardoor ontstane sporen precies leken op die van Vermanings stenen. Was dat, zo vroeg mr. Doornbos zich af. niet eenzijdig? Had men niet verzuimd, na te gaan of natuurlijke werking het slijpen door hardbevroren grond in een eeuwenlang proces bij voor beeld ook de oorzaak kon zijn? Getuige Groeneveld ontkende dit laatste. „Wij hebben de vondsten van Vermaning vergeleken met an dere stenen, die je in het veld kunt vinden." Die toonden niet de kras sen en sliupsporen die volgens Groe neveld eigenlijk alleen bij mecha nisch, machinaal slijpen kunnen ontstaan. Ook de rode verkleurin gen kunnen alleen van de extreem hoge hitte komen, die ontstaat bij machinaal slijpen, zo meende hij. Maar, zo vroeg mr. Doornbos, ging de vergelijking met andere stenen eigenlijk wel op? Die andere stenen waren niet door Neanderthalers be werkt, de stenen van Vermaning wel. Die bewerking had breukvlak ken veroorzaakt en wie weet, waren die breukvlakken wel zachter dan de huid van een miljoen jaren oude onbewerkte steen. Stenen die zo'n vijftigduizend jaar bewerkt konden dus best eens gemakkelijker be krast zijn geraakt dan niet bewerkte stenen. Groeneveld achtte dat on waarschijnlijk. Uit literatuur Verder vroeg Doornbos zich af. waar het gerechtelijk laboratorium de wijsheid vandaan haalde, dat een serie afzonderlijke stenen die tot een compositie waren samen te voe gen, zo onwaarschijnlijk was. Antwoord: Uit Amerikaanse litera tuur, vertelde Groeneveld. Doornbos vond dat bij het rapport dan wel eens een lijstje met een literatuuropgave had mogen wor den gevoegd. Hij had trouwens ook al in een vroeg stadium (tevergeefs) daarop aangedrongen bij de rechter commissaris. Zelf beriep Doornbos zich op een standaardwerk van de Duitse ge leerde dr. G. Boslnsky over de arche ologie van noord-Duitsland en Ne derland. In dat boek dit Groene veld in het geheel niet kende stond juist dat je erg voorzichtig moest zijn met statistisch materiaal en de uitleg daarvan. Groeneveld, zelf geen archeoloog maar scheikundige, bleef het on waarschijnlijk vinden, maar Verma ning vergastte hem nog graag even op zijn mening: Die composities waren heel begrij pelijk. De Neanderthalers joegen vroeger op de mammoet en zij ble ven dagenlang bivakkeren tot zij het beest helemaal hadden opgege ten. Daar maakten zij dan gebruik van de gelegenheid, een dikke keis teen in stukken te hakken en uit die ene steen diverse werktuigen te ma ken. Als zij vertrokken lieten zij soms hele. maar vaak ok hall- afgemaakte werktuigen gewoon lig gen. Het was helemaal niet zo gek, dat die stenen op die plaats werden vastgehouden in een keileemlaag en nu nog in elkaar pasten. Niet zeker Uit het getuigenverhoor werd verder niet zeker, in hoeverre bepaalde ste nen bekrast konden zijn geraakt. Volgens Groeneveld was elke ande re verklaring dan dat dit met moder ne apparatuur was gebeurd, on waarschijnlijk. Onder meer ook om dat bijvoorbeeld krassen in de lengterichting logisch verklaarbaar warenl terwijl één van de vondsten Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het topoverleg van de ministers van Buiten landse Zaken van Nederland, Engeland en West-Duitsland dat vandaag in Londen zal plaatsvinden over de uitbreiding van de ultra-centrifuge fabriek in Almelo, gaat onverwacht niet door. In Den Haag werd gisteren als reden opgegeven dat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Genscher verhinderd is. Waa rom de minister verhinderd is wist men echter niet. van Vermaning krassen overdwars vertoonden. En allerlei krassen lie pen ook onwaarschijnlijk parallel. Maar, zo weerlegden mr Doornbos en Vermaning, wist Groeneveld dan niet. dat er in de periode van het neolithlcum al slijpstenen waren ge weest? Dat kon veel verklaren. En verder waren veel krassen en be schadigingen ook best te verklaren, doordat allerlei stenen veel te verdu ren hadden gehad. De blauwmeer- bljl bijvoorbeeld in een zandzuiger; de Leemdijk-bijl was gevonden op de Leem dijk, waarover auto's met bieten en aardappelen reden. Veel stenen waren door een aardappel meelfabriek gegaan. Rap weerlegd De aanwijzingen die het laboratori um meende te hebben aangevoerd hoofdschuddend aangehoord door zijn vrouw Grada en zoon Tjerk, vooraan op de tribune wer den door Vermaning rap van tong weerlegd, 's Morgens al had hij ver teld, hoe wonderlijk hij het verhaal vond van zijn bijbelvaste ouders over een mens die uit een rib was geschapen. Dat had zijn nieuwsgie righeid gewekt over het ontstaan van de mens. Hoewel hij slechts enkele Jaren lage re school had, ging hij kennis verga ren en raakte vertrouwd met de pre historie van Nederland. Op grond van de vondsten van de vuistbijl van Wljnjeterp in de vijftiger jaren door een collega-amateur, kwam hij tot de theorie dat er bij S milde meer te vinden moest zijn. Hij ging zoe ken en dat werd beloond met onder meer de vindplaatsen bij Hoo- gersmilde en Heiken. Die vondsten, vooral de laatste, had hij wel eens wat eerder mogen melden en het was toch onverstandig om zelf te gaan graven, vond mr. Fliek. Niemand erbij Getuige drs. O. H. Harsema. conser vator van het Drents Museum, ver telde, dat de belangrijkste vondsten van Vermaning altijd waren gedaan, als er niemand bij was. Toen hij er in Heiken zelf wel eens bij was ge weest, had Vermaning plotseling een steen uit een slootwal getoverd, „die hij eigenlijk al in de hand had". Niet uit de verf kwam echter, hoe het kwam, dat Harsema niet toen al, maar pas na de beschuldiging van vervalsing, met dit verhaal op de proppen kwam. Vandaag komen onder meer profes sor Waterbolk en drs. Stapert aan het woord. De laatste heeft Verma nings vondsten, die eerder door Wa terbolk waren erkend, als vervalsin gen aan de kaak gesteld. Arnout Colnot: ,.Kolhorn"1935 door G. Kruis BERGEN De Amsterdams-Bergense schilder Arnout Jacobus Gustaaf Colnot is negentig jaar geworden. Dat wordt nog tot 10 februari gevierd met een grote overzichtstentoonstelling in het Kunstenaarscentrum Bergen. Negentig, een hele leeftijd, reageer meestal in zo'n geval, maar het dringt eigenlijk pas goed tot je door als je de geboortedatum voor je ziet, 26 januari 1887. Blader maar eens in een paar kunstboeken. Je vindt dan om zo maar eens een heel bekend voorbeeld te noemen een naam als die van De Toulouse Lautrec voor ons aan een reeds lang voorbij tijd perk verbonden maar hij debu teerde het jaar dat Colnot geboren werd in de Salon des Indépendants. Toen Colnot drie was, overleed Vin cent van Gogh en in de Jaren op de Teekenschool voor Kunstambach ten zal hij nog wel eens met zijn vrienden gedebatteerd hebben over oprichting van de expressionistische groep „Die Brücke" in 1905. HIJ heeft dat allemaal bewust meegemaakt, de opkomst van al die richtingen, stijlen en stromingen, die toch eigen lijk al een ver-voorbij stuk geschie denis zijn. Arnout Colnot wilde al van kindsbeen kunstenaar worden. Maar zijn vader wilde dat hij een écht vak leerde en zorgde tenslotte voor een soort alternatief: Amout kreeg een plaatsje op het atelier van Jan Maan dag. de toneeldecorateur, die veel werkte voor het toen nog bestaande Paleis voor Volksvlijt. Al in die periode tekende en schilder de Colnot veel naar de natuur. Hij trok er dan op uit met zijn vriend Filarskl, naar de Amstelveenseweg bij voorbeeld, waar toen de Koene molen nog stond Samen met Fi- larski betrok hij in 1910 een als ate lier ingerichte schuur de eigenaar had er een bovenlicht in laten maken aan de Bergerweg te Bergen. Tot 1932 is hij daar gebleven, fel is er daar gewerkt, veel gepraat ook. Met Leo Gestel met Matthieu en Piet Wiegman, met Jan Sluyters. En zo werd onbewust eigenlijk de „Bergen se School gesticht. Volgens Colnot overigens meer een vriendenkring dan een school. De tentoonstelling in Bergen heeft een helder idee van Colnots uiteinde lijke doel, dat hij overigens nog steeds nastreeft zèlfbeleefde schoonheid door te geven aan ande ren. De Intieme schoonheid van en kele liefdevol gerangschikte voor werpen. verbeeld in een vaak sober, maar vol coloriet, van vazen, overla den met een weelderige verscheiden heid aan bloemen. De warmbloedige schoonheid van zijn kostelijke landschappen, dorps- en bosgezichten, duinen en bergen, zeer verschillend van karakter, maar alUjd treffend door hun sterke over tuigingskracht. De schoonheid van de natuur in al haar wisselende stemmingen, van de lente, van de herfst, van de zomer en winter. De schoonheid die overal is als Je haar maar zien wilt. Colnot zag haar en wat meer is, hij heeft haar zijn lange leven lang anderen voorgehou den. anderen laten zien. anderen le ren zien. Genchers afwezigheid leidde er in ieder geval toe dat het ook voor minister Van der Stoel weinig zin had om naar Londen te gaan. Omdat er bij afwezigheid Jvan de Westduit se collega toch geen zaken kunnen worden gedaan. In plaats van minis ter Van der Stoel gaat staatssecreta ris Kooymans naar Londen om de oriënterende besprekingen over het project in Almelo waaraan alle drie de landen deelnemen, voort te zetten. Van der 8teol had gehoopt in Lon den spijkers met koppen te kunnen slaan over de garanties die nodig zijn om te voorkomen dat het verrijkte uranium in Almelo door de afnemers gebruikt wordt voor de productie van atoomwapens. De minister ver wacht nu dat het nog enkele weken zal duren voor een beslissing over het project valt. Hij herhaalde gisteren nog eens dat hij zijn activiteiten gewoon voortzet ndanks de uitspraak van het PvdA- congres tegen de uitbreiding van .Almelo". Volgens Van der Stoel be rust deze uitspraak op een reeks van misverstanden. „Ik blijf mijn pogin gen voortzetten om in het kader van „Almelo" te trachten tot spreiding van kernwapens te voorkomen. Het moet vast staan dat niemand het uranium uit Almelo voor atoombwa- pens kan gebruiken. Ik geloof dat daarvoor garanties mogelijk zijn", aldus minister van der Stoel. De ontmoeting van de ministers van Economische Zaken om de commer ciële kant van de uitbreiding in Al melo te bespreken gaat vandaag in Londen zoals gepland wel door. Mi nister Lubbers zal namens Neder land aan deze bespreking deel nemen. Simpkins ..Ik moei la chen om de mensen. die leiden, dat ik het niet lang iou volhouden: het is al elf uur door Huub Elzerman AMSTERDAM Werkgevers, die straks worden getroffen door selectieve stakingen be hoeven geen loon te betalen aan werkwilligen, die als ge volg van een staking van hun collega's niet hebben kunnen werken. Dit waarschuwingsschot los sen de centrale werkgeversor ganisaties VNO en NCW deze week in hun bladen „De Onder neming" en „De Werkgever". De werkgevers reageren met hun be schouwing over de „uitsluiting" op een opmerking van de voorzitter van de Industriebond NVV, Arie Groene- velt. „Het uitsluiten van nlet- stakende werknemers door werkge vers in een onderneming, waar elders wel wordt gestaakt, is een schunnig wapen, aldus Groenevelt en hij staat in deze mening niet alleen. Tal van vakbondsbestuurders hebben al la ten weten dat wat hen betreft de „totale oorlog" tussen werkgevers en werknemers zal uitbreken, wanneer het vooroorlogse wapen van de uitsluiting uit de wapenkast wordt gehaald. Uitsluiting is in feite een werkge versstaking. Wanneer er door een vakbondsstaking niet kan worden gewerkt, stuurt de werkgever ieder een ook de werkwilligen naar huis. De uitsluiting als antwoord op de staking is uiteraard een hard mid del. Meestal wordt het buigen of barsten. De eerste uitsluiting in de geschiede nis van de arbeidersbeweging stamt uit 1890. De staking bij het En6che- dese textiel bedrijf Ter Kuile en Morsman leidde tot de oprichting van de eerste fabrikantenvereniging. Toen de staking enkele maanden duurde de inzet was het ontslag van een arbeider, een loonsverho ging en verandering van het boeetes- telsel introduceerde de fabrikan tenvereniging de uitsluiting. De fa briek van Ter Kuile en Morsman ging eerst een dag en later helemaal dicht De piepjonge arbeidersbewe ging probeerde de staking door het organiseren van massale stcunacties te redden Maar het hielp niet De staking ging verloren en een aantal arbeiders werd niet meer tot het be drijf toegelaten. Tot voor de tweede wereldoorlog is de uitsluiting een rol blijven spelen, maar daarna raakte dit machtsmiddel wat op de ach tergrond. Olie op de golven In zekere zin gooien de werkgevers in hun publikatie wat olie op de golven. Ze wijzen erop dat er nog al wat misverstanden bestaan over het ver schil tussen de uitsluiting en het niet-betalen aan werkwilligen. Onder uitsluiting verstaan VNO en NCW de weigering om werk aan te bieden en in verband daarmee loon uit te betalen. Het initiatief gaat uit van de werkgever: hij legt zelf onder het motto geen werk dus geen loon de gehele onderneming stil. Deze vorm van uitsluiting wordt mo menteel door de werkgevers niet overwogen. De zaak ligt anders wanneer de vak bonden het initiatief tot staking ne men en bijvoorbeeld op een kwetsbare plaats in het bedrijf een beperkt aantal werknemers oproe pen het werk neer te leggen. Een dergelijke selectieve staking bij voorbeeld op een interne transport afdeling kan de gehele produktie lam leggen. De werkgevers staan op het standpunt „al jaren" zeggen ze dat in zulke gevallen geen loon behoeft te worden betaald aan werkwilligen. Ze noemen deze vorm van „niet-betalen aan hiet- stakenden" geen uitsluiting maar verhindering. Het is een subtiel, maar bestaand onderscheid. De vraag is nu of de werkgevers gelijk hebben. In dat ge val zou de vakbeweging voortaan om Juridische èn financiële redenen de selectieve staking verder wel kunnen vergeten. Het maakt namelijk nogal wat uit of Je bijvoorbeeld in plaats van tien kraandrijvers alle werkne mers in een metaalbedrijf van een uitkering moet voorzien. De werkgevers beroepen zich op een arrest van de Hoge Raad van 7 mei 1978. In dat arrest besliste de Hoge Raad dat bij een staking in georga niseerd verband, om kracht bij te zetten aan eisen met betrekking tot lonen en andere arbeidsvoorwaar den. geen loon behoeft te worden doorbetaald aan werknemers, die ten gevolge van de staking niet kon den werken. In het arrest wordt geen onderscheid gemaakt tussen wel of niet georganiseerde werknemers, die verhinderd zijn te werken. Wèl is de werkgever op grond van vroegere rechtspraak verplicht te doen wat redelijkerwijs mogelijk is om de niet-stakenden aan het werk te houden. De juristen bij de vakbonden erken nen dat de selectieve staking een wapen is dat om juridische rede nen zeer zorgvuldig moet worden gehanteerd. In de memorie van antwoord van het wetsontwerp inza ke de werkstaking het ligt al jaren in de ijskast wordt er van uitge gaan dat selectieve stakingen het vermoeden in zich dragen on rechtmatig te zijn. Het gaat er daar bij om of het niet kunnen werken van de werkwilligen „een de werkge ver persoonlijk betreffende verhin dering ls". De Hoge Raad heeft hier over gezegd: „dat de arbeider zijn aanspraak op loon behoudt, indien buiten schuld van beide partijen de arbeid niet verricht kan worden ten gevolge van omstandigheden die in de verhouding tussen partijen meer in de risicosfeer van de werkgever dan in die van de arbeider ligt" Op grond van deze uitspraak, aldus vakbondsjuristen, komt men nu eens tot de uitspraak dat ten on rechte het loon is ingehouden, dan weer dat dit terecht is gebeurd De clou van het verhaal is dat de vraag of een staking nu wel of niet in de risicosfeer van de werkgever ligt niet voor algemene beantwoording vatbaar is. Het antwoord daarop hangt namelijk af van de aard van de acties en de omstandigheden waaronder deze plaats vinden. Vast staat evenwel dat een normale sta king in georganiseerd verband méér in de risicosfeer van de arbeider ligt en dat de wilde, incidentele protest actie van een gering aantal werkne mers méér in de risicosfeer van de werkgevers ligt. Er zijn echter vele tussenvormen en aanleidingen denkbaar. De rechter zal uiteinde lijk moeten uitmaken wie naar zijn mening het risico dient te dragen. In een aantal gevallen heeft de kan tonrechter de werkwillige, die zijn loon opeiste, in het gelijk gesteld. Dat was bijvoorbeeld het geval in de zaak van de werkwillige Meijer, die van De Schelde in Vlissingen zijn loon opeiste. Meijer werd in het ge lijk gesteld. Maar na het arrest van 7 mei 1976 heeft de zaak een andere wending gekregen. Wilde stakingen behoren tot het ondernemersrisico de werkgever betaalt het loon van de werkwillige gewoon door maar hoe zal de rechter oordelen over normale, door de bonden uitgeroe pen stakingen? Volgens de werkge vers staat in dat geval het loon van de werkwillige op de tocht. De vakbeweging zal zich daartegen verzetten. Niet alleen met Juridische middelen, maar ook met nog grim miger tegenacties. Dat de vakbewe ging werkwillige leden, die hun loon niet krijgen zal bijspringen staat uiteraard vast. Maar er wordt mo menteel ook gestudeerd op de vraag of er onder bepaalde omstandighe den niet de helpende hand naar de ongeorganiseerden moet worden uitgestoken. Deze groep immers wordt door uitsluiting of verhinde ring direct opgezet tegen stakende vakbondsleden Het voorkomen van strijd tussen georganiseerde en on georganiseerde werknemers zou een verstandige maar ook een dure tac tiek zijn De komende dagen zullen leren wat de werknemer van de rech ter kan verwachten Want behalve reeksen stakingen zijn ook de eerste korte gedingen aangekondigd. Dan zal ook blijken of de zure grap van één van de FNV- loononderhandelaars opgaat: „Ne derland kent absoluut geen klasse justitie, maar de rechter zal ook tegen deze stakingen wel iets weten te vinden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9