'Sam-sam' met derde wereld 'Troef' bii minister Pronk tekening van een lezer Commentaar Verkiezingsbijdragen Van der Stoel verwacht geen boycot Iran Voorlichting ontwikkelingssamenwerking in discussie Commissie richt zich te weinig op 'de gewone man' Ze blijven samen op één stokje zitten Moor moesten daarvoor elk ee.n veer (.aten. kwart eeuw madurodam amnesty-brochure leg neer die bal Zaak ex-SS'er pas later voor de Hoge Raad Utrechts landschap koopt Amerongse Bos •DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet De kwestie van de bijdragen, die sommige bedrijven geven aan de verkiezingskas van sommige politie ke partijen, is een vreemde zaak of je het nu bekijkt uit het oogpunt van de betrokken partij of van het betrokken bedrijf. Om met het laatste te beginnen: er zit toch kennelijk iets scheef in het brein van de mensen, die belast zijn met de leiding van zo'n bedrijf en in verkiezingstijd er geen been in zien een giro-overschrijving naar een po litieke partij te tekenen. De kleine particuliere bedrijfjes (waar het moeilijk is het particulie re en het bedrijfsvermogen te schei den) even terzijde gelaten, moet naar onze sociale ethiek de werke lijkheid toch zo zijn dat de be windvoerders hun bedrijf niet kun nen en mogen beschouwen als een particulier eigendom en dus ook niet zo mogen handelen. Wie dat wèl doet, hanteert achterhaalde be grippen. De bewindvoerders zijn immers al lang niet meer de kapitalisten en ondernemers in de oude zin van het woord, maar managers die als rentmeesters voor anderen zijn aan gesteld om de factoren kapitaal en arbeid in die onderneming zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen en die voor dat werk verantwoor ding schuldig zijn. Zij hadden zich daarom toch ten minste kunnen afvragen van wie dat geld nu eigenlijk is en of het binnen hun bevoegdheden ligt daar zomaar over te beschikken. Hebben de an dere bedrijfsgenoten en eventueel de kapitaalverstrekkers daar ook nog wat in de melk te brokkelen? Of wordt een zo principiële vraag (want de grootte van het bedrag doet er natuurlijk niet zo veel aan toe) in alle eenzaamheid aan de top beslist? Ligt er hier om een heel voorzichtige suggestie te doen helemaal geen taak voor bijvoor beeld de ondernemingsraad? De vraag stellen, is haar be antwoorden. Wat de kant van de politieke partij en betreft: het is vreemd dat kenne lijk de VVD en het CDA geen innerlijke weerstand voelen bij het accepteren van dergelijke giften. Vooral van het CDA is dat te leurstellend, omdat wij altijd meen den dat de hierboven weergegeven sociale ethiek ook die van het CDA was. Op pijnlijke wijge is op deze manier naar buiten gekomen hoe moeilijk theorie en praktijk zich voegen. Het is bovenal verbazingwekkend, dat Piet van Zeil als woordvoerder van het CDA voor de televisie deed alsof er geen vuiltje aan de lucht is door te verwijzen naar de in het verleden bij de KVP gevolgde prak tijk. Was dan de oprichting van het CDA niet juist een mooie gelegen heid geweest om te kappen met deze gewoonten uit het verleden? Het CDA is toch niet bedoeld als erfgenaam van de verkeerde zeden en gewoonten van de KVP? Van onze verslaggevers DEN HAAG - Minister Van der Stoel verwacht niet dat Iran een boycot van Nederlandse producten zal af kondigen. Hij zei dit gisteren desge vraagd in Den Haag. ZOals bekend is deze boycot door een Iraanse or ganisatie aangekondigd omdat er in Nederland door Amnestie internati onal een bijeenkomst over mar telpraktijken in Iran wordt ge houden. „Ik heb, zei de minister, geen aanlei ding te veronderstellen dat de Iraan se regering achter deze boycot staat, integendeel. De boycot zal dus wel niet doorgaan, aldus minister van der Stoel. Inmiddels heeft de Iraanse consu mentenbond gisteren de Neder landse ambassadeur in Teheran gewwarschuwd, dat wanneer Neder land doorgaat anti-Iraanse protes ten op haar grondgebied toe te la ten, alle Nederlandse produkten zul len worden geboycot. Vertegenwoor digers van het „Iraanse national co mité voor bescherming van de con sument" overhandigden aan ambas sadeur Paul de Lavalette een forme le verklaring, waarin de Neder landse regering dringend wordt ver zocht de conferentie van Amnesty International, die voor 18 en 19 fe bruari is vastgesteld, te verbieden. In Den Haag is opgemerkt dat de conferentie van Amnesty onder de vrije meningsuiting valt en daarom niet kan worden verboden. Vogens de Iraanse consumentenbond zullen Nederlandse produkten op de .zwarte lijst" worden geplaatst. Vrijlating door Nico Kussendrager 'Sam-sam' met de derde wereld is 'troef' bij minister Jan Pronk van ontwikkelingssamenwer king. Sam-sam en Troef zijn ook de namen van twee bladen die zijn voorlichtingsdienst uit geeft. Sam-sam verschijnt al een jaar of twee op het ogenblik in een oplage van driehonderdduizend en is be stemd voor de basisschool. Troef is een nieuw blad oplage eerste num mer vijftigduizend vooral be stemd voor het voortgezet onderwijs en het 'brede publiek'. Beide bladen zijn vloten pakkend geschreven, lek ker van vormgeving en duidelijk be doeld om ontwikkelingssamenwer king in dit land aan de man te brengen. .Verder geeft de voorlichtingsdienst ontwikkelingssamenwerking van buitenlandse zaken het blad Inter nationale samenwerking uit. dat nog steeds zijn vorm niet helemaal heeft gevonden, en een maandschrift In ternationale samenwerking, dat vooral voor ingewijden bestemd is. Daarnaast is er nog een reeks van publikaties, van een stripboek tot de brochure Vrouw in Azië. en wordt op alle mogelijke manieren steun gege ven aan voorlichting over ontwikke lingssamenwerking. Zoals Mathijs de Vreede vorige week in De Tijd al vaststelde: zelden heeft een be windsman zoveel informatie in zijn beleid gedaan als Pronk. Veel aandacht Bij een persvoorstelling van de nieu we Teleaccursus over ontwikkelings problematiek (ook al) stelde Pronk zelf vast dat in Nederland veel aan dacht aan de problemen van de der de wereld wordt gegeven. Hij plaatste ook een paar kanttekenin gen. Veel voorlichting slaat toch niet aan door het niveau (te moeilijk), of door een andere belangstelling bij het publiek. Ondanks alles, aldus Pronk, is er nog onvoldoende inzet vanuit de Nederlandse samenleving, gezien de omvang van de problemen. Er moeten nog veel nieuwe mensen benaderd worden, en dat is wat hij probeert met bladen als Sam-sam en Troef. Het is ook wat de minister tegen heeft op het werk van de Nati onale commissie voorlichting en be wustwording ontwikkelingssamen werking (NCO), die zich te weinig op „de man in de straat" zou richten. Pronks houding heeft binnen en bui ten het ministerie nogal wat losge maakt. De ambtelijke top op buitenlandse zaken (het departement waaronder ontwikkelingssamenwerking valt) zit nogal aan te hikken tegen bladen als Sam-sam en Troef. Ze vormen dan ook wel een levensgroot verschil met de dikke rapporten vol jargon die dit ministerie doorgaans voort brengt. Een bezwaar is ook dat een minister zich door dit soort publika ties bezighoudt met het „beïnvloe den" van de publieke opinie, wat kwalijk wordt genoemd. Verder wordt het feit gegispt dat de infor matie over ontwikkelingssamenwer king als een wasmiddel op de markt wordt gebracht, compleet met marktonderzoek en publiciteitscam pagne. Ook is van andere zijde geopperd dat Pronk best zijn beleid mag verkopen in zijn bladen, maar wat gebeurt als bijvoorbeeld een VVD'er de post ontwikkelingssa menwerking overneemt? Zullen de bladen dan met de kabinetswisse ling van karakter veranderen? Geen moeite Minister Pronk en de makers van Sam-sam en Troef hebben met al die bezwaren geen moeite. Wat betreft de VVD'er op ontwikkelingsssamen- werking zeggen de makers .des noods gaan we weg', wat nauwelijks een oplossing mag heten. Ook wordt gedacht over een stichting om de bladen uit te geven. Pronk zelf z ei op de Teleac-persbijeenkomst dat het goed is als voorlichting politiek geladen is. maar stelde ook vast dat Minister Pronk samen met eindredactrice Dody Dony bij de presentatie van Troef. werking niet onbekend, maar er wordt geen waarde aan gehecht. Voorlichting is een zaak van demo cratie en discussie is gezond, vinden Pronk en zijn voorlichtingsmensen. Alleen als het Nederlandse volk er echt achter staat is ontwikkelings samenwerking op lange termijn mo gelijk. Daarom moet ook ,de man in de straat' bereikt worden. Dat is niet iets wat de nationale commissie voorlichting en be wustwording ontwikkelingssamen- (foto Maya Pejic). werking (NCO) doet. Pronk zelf heeft gezegd dat de NCO „de be keerden bekeert" en in zijn omge ving is het woord „inteelt" gevallen. De NCO richt zich te veel op groe pen die het al weten en op mensen die het ook al weten. Aan verbreding van de informatiestroom en het richten van de voorlichting op een groter publiek wordt te weinig ge daan. De NCO die vorig jaar 8.5 miljoen omzette betaalt vele vor mingswerkers en bewustmakers, geeft steun van milieudefensie tot Marokkaanse immigranten maar er is geen brede bewustwording gaande. Daarnaast is er dan nog de discussie over de ene hand die de andere wast (groepen die elkaar succesvol steu nen bij het krijgen van subsidie bij de NCO). En verder speelt de vraag over de (politieke) normen die moe ten worden aangelegd: wel of geen subsidie voor een Indonesië- congres. het Palestina-comlté of een Filippij nen-werkgroep. Na het ter ziele gaan van de commis sie-Claus genoemd naar haar prinselijke voorzitter zag de NCO het levenslicht, maar de nationale commissie is niet zo opgegroeid als Pronk dat graag gezien zou hebben. De minister wil de commissie nu naar volwassenheid leiden en heeft zijn adviescollege om raad ge vraagd. Daar duiken dezelfde vragen op die al maanden in het Nederlandse ont wikkelingswereldje worden gesteld. Wat verwachten de NCO en de mi nister van elkaar? Bieden de opvat tingen binnen de NCO nog genoeg ruimte om nieuwe uitdagingen aan te gaan en groepen van de bevolking te bereiken die tot nu toe ontoegan kelijk waren? Wordt de kwaliteit van de projecten waaraan de NCO in Nederland steun geeft gedegen genoeg beoordeeld? Is het waar dat de beslissingen binnen de NCO in een aantal gevallen afhankelijk zijn van een kleine groep? Nieuwe minister De antwoorden van Pronks advies college op deze vragen zijn wel te raden. Toch zal de minister niet meer in deze kabinetsperiode de NCO kunnen aanpakken; daarvoor is de tijd veel tekort. En of Pronk in een volgende rege ring terugkeert is steeds meer de vraag. Zijn zekerheid van een twee de termijn ook uitgesproken in een vraaggesprek met deze krant, vorige zomer taant. De gedach- tengang is dat het verdelen van mi nistersposten in een nieuw CDA- PvdA-kabinet ontwikkelingssamen werking door de PvdA „ingeruild" kan worden zeker bij een acht- acht verhouding Onder een CDA- minister van ontwikkelingssamen werking de VU-hoogleraar prof. Bob Goudzwaard wordt genoemd zal er aan het beleid niet zo gek veel veranderen. Maar wel zal het persoonlijk stempel dat Pronk op zijn beleid heeft gedrukt worden uitgewist. In ternationaal met name in de der de wereld heeft de minster aan zien opgebouwd. Dat is op verschil lende internationale conferenties gebleken, hoe graag het in sommige kringen in Nederland ook wordt be streden. En Pronks persoonlijk be leid moet aan de man gebracht wor den en dat doet hij met zijn voor lichting en vele publikaties. Tekeningen, bij voorkeur in liggend (ormaal. sluren aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Madurodam, het kleinste stadje van Nederland, bestaat dit jaar een kwart eeuw. Op 2 juli 1952 opende de toen veertienjarige prinses Beatrix deze minia tuurstad binnen de stad Den Haag. Het was haar eerste offi ciële handeling, waarbij de prin ses tevens werd geïnstalleerd als burgemeester pan Madurodam. Het idee om een mini-gemeente te bouwen kwam van de in 1959 overleden mevrouw B. Boon-Van der Starp, lid van de raad van bijstand van het Nederlands stu dentensanatorium. De baten die het stadje zou opbrengen zouden ten goede moeten komen aan deze instelling in Laren om de college- en examenkosten te kunnen beta len. Het sanatorium heeft tot 1964 ongeveer één miljoen gulden uit de opbrengsten gekregen. In dat jaar werd het opgeheven en sindsdien is in Laren het bureau studiehulp gehuisvest Sinds 1952 hebben ongeveer 23 miljoen binnen- en buitenlanders een wandeling door Madurodam gemaakt. Het stadje dankt zijn naam aan de familie Maduro uit Willemstad (Curagao). Zij wilde ter nagedachtenis van de enige zoon George, die in 1945 in het Nazi-concentratiekamp Dachau overleed, een blijvend monument oprichten. De familie kwam in contact met mevrouw Boon en stelde, geïnteresseerd in haar plannen, het beginkapital voor de bouw van Madurodam be schikbaar. Mevrouw Boon ging naar Engeland en besprak daar haar plannen met een man, die een soortgelijk project had opge zet. Die plannen, aanvankelijk met enige aarzeling ontvangen, werden in 1950 werkelijkheid, toen de toenmalige burgemeester Schokking van Den Haag een stuk terrein van 18.000 vierkante meter bij de Scheveningse bosjes schonk. Zoals in iedere gemeente gebrui kelijk, moesten er naast de burge meester ook een loco burgemeester en gemeente raadsleden komen om de minia tuurstad te besturen. Daarom wordt elk jaar na de opening (be gin april) een nieuwe gemeente raad geïnstalleerd, gekozen uit de Haagse schooljeugd. Deze offi ciële gebeurtenis vindt steeds plaats op het Haagse stadhuis, door een van de wethouders of de burgemeester zelf. Alle gemeente raadsleden van Madurodam heb ben de taak bij toerbeurt de direc teur bij te staan in de uitoefening van zijn taak. Vooral de loco-burgemeester Werkzaamheden aan de Amsterdamse Westertoren heeft het er vaak druk mee, om dat hij de officiële hoge binnen- en buitenlandse gasten moet ont vangen en rondleiden. Zo bezoch ten niet alleen de koning van Lesotho, de burgemeester van het Amerikaanse Dallas en de echtgenote van het staatshoofd van Nigeria, maar ook de filmster Clark Gable, dirigent Herbert von Karajan en de Rus sische astronaut Nikolajew met zijn gezelschap het stadje. Eens in de drie jaar krijgt de hele stad een schilderbeurt, terwijl ie der jaar de stukken worden schoongemaakt en vijf tuinmen sen het groen rond de huisjes en wegen bijhouden. Er is echter eén gebouw waar de schoonmakers niet aan mogen komen en dat is de Euromast. Daarvoor komt ie der jaar een schoonmaakploeg van leden van een Rotterdamse studentenvereniging naar Madu rodam. Het 25-jarig bestaan zal niet in stilte voorbij gaan, want voor de maand juni heeft het stichtings bestuur burgemeester prinses Be atrix en alle 25 loco burgemeesters met echtgenotes en kinderen uitgenodigd samen het feest te vieren. Wat Maduro dam verder van plan is rond dit jubileum te doen. wordt op 28 maart tijdens een persconferen tie bekend gemaakt. Uit enkele brieven die wij van lezers ontvingen is ons duidelijk geworden, dat mensen moeite hebben met de voorwaarde dat brieven ten bate van politieke ge vangenen meestal in het Engels moeten worden geschreven. Am nesty International, de organisa tie die zich inzet voor het lot van deze gevangenen waar ook ter we reld, heeft voor dit doel een handzame brochure samenge steld. Daarin staan voorbeelden van brieven, opgesteld in het Engels, Frans en Duits. Mensen die deze handleiding in hun bezit willen krijgen kunnen de brochure aan vragen bij Amnesty Internatio nal. Derde Hugo de Grootstraat 7 in Amsterdam (020-847905). De prijs van de brochure is één gul den en hoeft pas te worden be taald na ontvangst. Niet alle brieven hoeven trouwens in een vreemde taal te worden opgesteld. Soms (en dat zal dan in deze rubriek worden vermeld) kan er ook naar de ambassade van een bepaald land. die hier is gevestigd, worden geschreven En dat kan dan wel in het Neder lands. Bij heel wat slagers en uit vele keukens zal wel eens een bal ge hakt gestolen zijn, maar naar alle waarschijnlijkheid zal degene die een dezer dagen uit de keukens van de Horeca Exploitatie Maat schappij Schiphol (HEMS) in het stationsgebouw op de luchthaven een bal gehakt zonder toestem ming heeft meegenomen een re cord hebben gebroken. De bal die daar ongezien de keuken heeft verlaten woog maar liefst tien ki logram. Bovendien moet de ge- haktliefhebber koudebestendige vingers hebben gehad, want de gehaktbal was niet bepaald klaar om genuttigd te worden. Het ding had een temperatuur van minus twintig graden. Het pak ingevroren gehakt was door een van de koks uit een diepvrleskast gehaald om het te laten ontdooien. Korte tijd later bleek de bal verdwenen te zijn. Het is HEMS' directeur Mulder een volkomen raadsel hoe iemand er in is geslaagd ongezien meteen dergelijk groot en bovendien ijs koud pak het gebouw te verlaten. Hij wil geen aangifte van de diefstal doen. maar probeert er door eigen onderzoek binnen het bedrijf achter te komen wie de dader is, om dat hopelijk met Toon Hernans te kunnen zeggen: „Leg neer die bal". HET WEER door Hans de Jong geladen is. maar stelde ook vast dat TT:4-«4-^l zij daardoor op de ontvanger kan UltStei, geeil alStei afschampen. Door zijn voorlich- Het is opmerkelijk dat de sjah van Iran gisteren liet bekendmaken 66 gevangenen te hebben vrijgelaten. Ze waren veroordeeld wegens „ter roristische of communistische" acti viteiten. tingsmensen wordt gesproken over .positieve manipulatie' en gezegd dat een minister zich nu eenmaal met politiek bezighoudt en dat het publiek zich weer met de politiek van de minster moet kunnen bezig houden. Een mooi streven, maar is het altijd zo verstandig? Ontwikkelingssa menwerking staat in Nederland nauwelijks ter discussie. De meer derheid lijkt niet tegen te zijn en .je mag er niet tegen zijn'. Zelfs de begrotingsdebatten in de Tweede Kamer gingen meer over hulp aan Cuba dan wel Indonesië, dan over de uitgangspunten van het ontwikke lingsbeleid. Ondanks borrelpraat over .gouden bedden' en het blijk baar alleen op ontwikkelingshulp toe te passen ,als het maar goed terecht komt' vindt men verder het geld voor de derde wereld best. Meer voorlichting zou wel eens kun nen betekenen dat ontwikkelingssa menwerking wèl in de kijker komt en de discussie losbarst. De minister welke dan ook zou het dan met zijn beleid een stuk moeilij ker krijgen dan op het ogenblik. Het verhaal is op ontwlkkelingssamen- Aan de natuur was gisteren goed te merken, dat er dooi in de lucht zat. Van verschillen de kanten werd een abnor male gehorigheid gemeld: ge luiden die anders niet doordrongen, hoorde men nu wel, ook dinsdag was dat al zo. Dit zal verband houden met op wat grotere hoogte reeds aanwezig minder kou de lucht. Die warmere laag werkt dan als een soort muur. die de geluidsgolven van de grond over-een wat grotere afstand terugkaatst. Ande ren kunnen de dooi ruiken. Dat is vooral zo bij het snel dalen van de luchtdruk. Rot- tingsgassen, voortkomende uit organische stoffen die in staat van ontbinding verke ren. komen dan vrij. Het wei land ruikt, mesthopen en rio len verspreiden een onaange name lucht, luchtbellen barsten open aan de op pervlakte van sloten en plas sen. Een lezer in Voorthuizen attendeerde mij erop, dat hij eerder deze winter, namelijk op de 30ste december (min tien graden was het toen) de komende dooi (nieuw jaarsdag plus acht graden celsius had... gehoord aan het op een bepaalde manier rui sen van de bomen. Een bio loog bracht dit in verband met het door de vele westen winden naar de oostzijde ver groeide patroon van de boom plus bladerdek. Vooral in de kustgebieden zijn heel wat bomen te vinden met scheef gewaaide toppen. Een wes tenwind zou strijkende door zo een bladerpruik een ander geluid produceren dan een oostelijke wind. Of dit zo is? Ik weet het niet. Het zou kun nen zijn, dan bijvoorbeeld vergezeld van regen. Anima- dertien tegen zestien nor tor is in dezen een vrij diepe maal, ijsdagen twee (vijf nor depressie bij Schotland. Een maal). De zon scheen vleren- secundaire (tweede) depres- veertig uur tegen zesenvijftig sie onderweg naar de Britse normaal. Gemiddeld in het eilanden zou het doolfront land viel er 70 mm neerslag wel eens een nieuwe opstop- tegen 65 normaal. De Bilt tel- per kunnen geven, waarna de 73 regenuren tegenover 67 wij ons zullen bevinden in belangrijk zachtere lucht. Vrijdag en zaterdag mogen kwikstanden van zes tot acht graden Celsius worden ver wacht. Die nieuwe depressie prolongeert de bestendigheid en er is dus nog meer regen op komst. Gisteravond re gende het nog steeds in Ier land. Valentia meldde voor de tweede achtereenvolgen de dag flink wat regen: tien millimeter. De thermometers in zuldwest-Engeland waren opgelopen tot negen graden Celslus. naalden in bevroren toestand ook anders „klinken" dan in Januari is in De Bilt met drie onbevroren toestand. Een hogedrukgebled boven Polen bood zoveel weerstand. graden celsius over het et maal gemiddeld 1.3 graad te „warm" geweest. De gemid delde dagelijkse maximum- dat het dooifront gisteren en minimum temperatuur nog niet op is komen zetten. Als het programma klopt, zal het pas in de loop van van daag over ons land trekken. waren respectievelijk 5.3 gr.C. (afwijking 1 gTaad) en 0.5 gr.C. (afwijking 17. graad). Aantal vorstdagen normaal. Onweer werd op vier dagen ergens in den lan de gehoord, Juist normaal. De medewerker in Oud-Beljer- land merkt op, dat er tussen 1800 en 1877 maar liefst nege nentwintig strenge Januari maanden voorkwamen, te gen in deze eeuw maar elf- Verder weet hij te melden, dat de voorspellingen met be trekking tot een nieuwe ijs tijd (zie TROUW van 27 janu ari) door de Russen niet wor den gedeeld. „Recente onderzoekingen hebben geleerd, dat variaties van het ijsdek op aarde niet meer zijn dan tijdelijke ver anderingen onder invloed van de zonne-activiteit. On geveer vijfduizend jaar gele den was het ijsdek vijfmaal zo groot als nu. Echter, de laatste uitbreiding van 1957 tot 1965 duurde niet langer dan tien jaar." 1929, 2 februari: Het vertrou wen in De Bilt is geschokt Voorspeld was lichte dooi en het werd min vijf graden. Ze ven schepen zitten vast in het ijs bij Wielingen. 3 februari: het vriest bakstenen. Berlijn —22, Neissen —32, Stiermar ken —35. Bosporus op diver se plaatsen dichtgevroren. Nederland —10. Op dc Wad denzee zoveel ijs, dat Schier monnikoog geheel geïsoleerd is. Zwaar drijfljs op onze gro te rivieren. DEN HAAO De behandeling in cassatie door de Hoge Raad van de zaak tegen de tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde 58- Jarige Limburgse fabrieksarbeider en ex- SS'er J.L. uit Hom, die oorspronke lijk op 22 februari zou geschieden, is voor enige tijd aangehouden. Een nieuwe datum moet nog worden bepaald. De bijzondere strafkamer van de rechtbank Roermond veroordeelde L. wegens het als 88-kampbewaker plegen van oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid in het kamp voor Pools-Joodse dwangarbeiders in Bobruisk in Rus land tot levenslang. L. tekende cas satie aan bij de Hoge Raad. Van een verslaggever AMERONOEN - De stichting het Utrechts Landschap heeft dezer da gen het 113 hectare grote Ame rongse Boa aangekocht. Dit bos bij kasteel Amerongen is het zeventien de dat de stichting gaat beheren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5