„Lichte neiging tot hamsteren" van melk Uw geld. Kies nü hoe hef 't beste groeit. Vakbonden gaan door Bouw bejaardenwoningen blijft achter Arts wegens oplichting voor rechter Den Uyl houdt vol: extra-loonstijging schuld werkgevers Grootwinkelbedrij ven constateren: Heddy Lester naar Euro songfestival Nel Barendregt uit de Kamer Oude boeken gooi je niet zomaar weg. 8%% 8 73/4% 7VA% 6V2% 71/2% 63/4% 5V.2% De ABN helpt u kiezen. Goed en zeker. 7 6 4 8 Algemene Bank Nederland Acht maanden geëist Wethouders Benthuizen gaan vrijuit Illegale Chinezen worden uitgewezen Meer stem voor bewoners van bejaardenoorden? Van Huiten vraagt PTT-onderzoek bezorging kranten Rita DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Vervólg van pagina 1 De werkgroep „Beter Zuivelbeleid", een landelijke werkgroep van melkveehouders heeft een dringend beroep gedaan op de regering de kosten van een prijscompensatie in de zuivelindustrie voor haar reke ning te nemen. Gezien de „onfat soenlijke" houding van de partijen in het huidige conflict is dit volgens de werkgroep de enige uitweg om te voorkomen dat nog meer veehou ders als gevolg van stakingen en de voortgaande kostenverhogingen hun bedrijven moeten stoppen. Een manier waarop de regering de in financiële moeilijkheden terecht ko mende boeren zou kunnen helpen is volgens de werkgroep het afkondi gen van een prijsstop voor met na me energie. De voedingsbonden staan in beginsel positief tegenover deze suggestie en willen die ook on dersteunen. De afgevaardigden van de Voe dingsbond CNV hebben demonstra tief de bestuursvergadering van het landbouwschap verlaten. Ze zullen hangende het conflict in de zuivel niet meer in PBO-vergaderingen te rugkeren. De Voedingsbonden FNV waren, zoals aangekondigd, hele maal niet in de bestuursvergadering verschenen. De aanleiding voor de Voedingsbond CNV om weg te gaan was het standpunt van de centrale landbouworganisaties de boeren in het zuivelconflict. De voorzitter van de voedingsbond, M. D. Hollander verklaarde gisteren kort na het begin van de vergade ring dat zijn bond had verwacht dat de vertegenwoordigers van de landbouworganisaties zouden pro beren uit de conflictsituatie in de zuivel te komen, maar na hun ver wijten aan het adres van de voe dingsbonden zijn de standpunten juist harder geworden. De vertegenwoordigers van de boe- renorgamsaties in het landbouwschap reageerden met de opmerking dat zij volledig achter het standpunt van de werkgevers in de zuivel staan. Over het geven van een automatische prijscompensatie valt niet te praten A-sociaal Ook de secretaris van de Christelij ke Boeren- en Tuindersbond in Gel derland, drs. E. Broekhuis heeft in een vergadering in Nijkerk laten we ten dat boeren het werk van staken de werknemers in de zuivelindustrie dienen over te nemen. „Koelen staken niet. Als Jullie fa briek platgaat, moet Je ergens heen met de melk. De meest demonstra tieve wijze om de plas kwijt te ra ken, is deze in de sloten te gieten, maar de nadelen daarvan zijn niet gering. Liever geef ik in overweging een alternatieve werkploeg te vor men, die bij staking het bedrijf gaande probeert te houden, aldus drs. Broekhuls. Volgens Broekhuis zou een staking in de zuivel a- sociaal zijn. „Veel boeren halen niet het inkomen van een landarbeider en bovendien missen ze de sociale voorzieningen van het in loondienst zijn", zei hij. Inmiddels blijkt dat de huisvrouwen er niet helemaal zeker van zijn dat er volgende week tijdens de sta kingsacties voldoende zuivelpro- dukten te krijgen zullen zijn. Een aantal grootwinkelbedrijven constateert een lichte neiging tot hamsteren. Er is vooral een grotere belangstelling voor gesteriliseerde melk. die enkele weken houdbaar is. Voorzitter Schelling van de Voe dingsbonden FNV heeft er overigens steeds op gewezen dat het niet de' bedoeling is de consument de dupe te laten worden van een staking. De stakingen zullen zich vooral con centreren in bedrijven die zich bezig houden met het verwerken van melk tot melkpoeder, boter en kaas De meerderheid van de ledenverga deringen van de voedingsbonden FNV bij Camplna in Roermond en het distributiecentrum in Amster dam heeft zich bereid verklaard ac tie te voeren, wanneer de directies blijven weigeren een automatische prijscompensatie te geven. Het zijn de laatste twee bedrijven in het rij tje dat de voedingsbonden opstel den als eerste aanzet voor het speer puntenplan. De Unie van waterschappen heeft verklaard dat grootscheepse melklozingen zullen leiden tot een milieuramp. Vooral voor kleinere oppervlaktewateren zou dit een ca tastrofe betekenen, aldus de unie. die ook wijst op het verbod van lozingen zonder vergunning. Bouw De twaalf regionale actiecentra van de federatie bouwbonden FNV, de hout- en bouwbond CNV en het Zwarte korps (machinisten) zijn be gonnen met het versturen van ulti matums aan individuele werkge vers. Dit betekent dat er vanaf maandag acties in de bouw zullen worden gevoerd. In totaal gaat het om dertig objecten waar 2400 bouw vakkers werken. Het eerste stakingsdoelwit is de aannemingsmaatschappij Van Ees teren, die aan de Coolsingel in Rot terdam bezig is met het bouwen van een kantoorflat. De vijftig bouwvak kers zijn opgeroepen maandag het werk voor onbepaalde tijd neer te leggen. Hoofdbestuurder Bas Nieuwland van de Industriebond CNV heeft meegedeeld dat de directie van de Utrechtse loodgieterscombinatie uit te betalen. Dat zou ook gelden voor de Verenigde Vleeshandel en Vlees- voorverpakkingsindustrie in Rotter dam (191 man). In deze bedrijven zal niet worden gestaakt. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister-president Den Uyl blijft bij zijn standpunt dat de werkgevers schuld dragen aan de onverwachte extra-loonstijging in 1976. Den Uyl schrijft dit aan de werkgever sorganisaties VNO en NCW, in antwoord op hun brief dat Den Uyl deze beschuldiging met bewijzen moet staven of anders moet intrekken. De extra-stijging zat in de post „inci denteel". Die bedroeg vorig Jaar ruim 1,5 procent, tegen een half pro cent in 1975. Volgens de werkgevers is dit veroorzaakt door factoren van buitenaf, waar de werkgevers niets tegen konden doen. Den Uyl schrijft nu echter dat hij geen argumenten voor het bestaan van die factoren van buitenaf heeft kunnen vinden. De omstandigheden in 1975 en 1976 waren volgens de premier precies dezelfde. Den Uyl heeft „begrip" voor de achtergronden die de werkgevers nu hebben aangevoerd, maar die waren er in het jaar daar voor ook al, aldus de premier. VNO en NCW hadden in hun brief de premier grove onzorgvuldigheid ver weten. Den Uyl speelt dit verwijt nu terug. HIJ wijst erop dat de regering vorig Jaar twee loonmaatregelen nam om de stijging der loonkosten te doorbreken en zo de werkloosheid tegen te gaan. „Wanneer mij onvol doende zorgvuldigheid wordt verwe ten, dan mag ik wijzen op de zorg die geboden was en blijft om de maatregelen die het afgelopen jaar terwille van de werkgelegenheid ge nomen zijn, naar hun bedoeling te realiseren." aldus Den Uyls brief. Ook minister Boersma heeft ln het loongesprek met de werkgevers gis teren „laten blijken zeer teleurge steld te zijn" over de uit de hand gelopen loonstijging vorig Jaar. Boersma wees op „de voortreffelijke analyse" in „Trouw" van vorige week vrijdag, waarin stond dat, uitgaande van de gegevens van VNO en NCW. zeker de helft van de extra loonstij ging door de werkgevers vermeden had kunnen worden. Die extra stij ging is volgens Boersma beslist niet geheel toe te schrijven aan dwingen de factoren, zoals de werkgevers heb-, ben beweerd. Heddy Lester tal Nederland vertegenwoordigen op het Euro visie-songfestival dat zaterdag 2 april in Londen wordt gehou den. Zij zal optreden met het liedje Mallemolen, waarvoor de jury haar gisteravond 28 punten toekende. Bonnie St-Clair werd tweede met 23 punten en Mag gie Mc Neal derde met dertien punten. ADVERTENTIE. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het PvdA Tweede Kamerlid mevrouw Nel Barendregt gaat het parlement verlaten. Zij wordt lid van het politieke kabinet van Ir. H. Vre- deling, het Nederlandse lid van de Europese commissie. De nieuwe functie van mevrouw Barendregt gaat waarschijnlijk in mei in. Zij is tien jaar lid van de Tweede Kamer geweest. U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, uf wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). /H Misschien krijgt u er nog meer geld voor danudenkt. fTÖ J De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Kalverstraat 11-13, Amsterdam, TeL: 020 - 23 25 40 Coolsingel 83, Rotterdam, Tel.:010-1383 05 Spuistraat 9, Den Haag, Tel.: 070 -6397 12 Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Groningen, Leiden, Haarlem, Antwerpen, Gent. *Spaardcposiro 6 jaar v ast "Spaardeposito 5 jaar vast "Spaardeposito 4 jaar vast "Spaardeposito 3 jaar vast "Spaardeposito 2 jaar vast Spaardeposito met 36 maanden opzegging Spaardeposito met 24 maanden opzegging Spaardeposito met 12 maanden opzegging 5 0/ Spaardeposito met /0 6 maanden opzegging A 3/0/ Spaardeposito met rr /4 /0 3 maanden opzegging %Spaar-Extra- Rekening 2 %Spaar-E xtra-Rekening/ Boekje Spaarrekening/ Spaarboekje %Jeugdspaarboekj Zilvervloot Coupon voor meer Informatie Ik wil graag meer weten over sparen. Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Woonplaats: Telefoon: Ik heb reeds een rekening bij de ABN. ia/neen. Zo ja. ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop renden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Ru Jc:c spaarvormen wordt rente op rente vergoed, ingaande op de dag van storting. Van onze correspondent LEEUWARDEN - „Persoonlijk maakt een straf mij niet zoveel uit. Het kan toch nooit erger zijn dan wat ik tot nu toe al heb meege maakt." Dat zei de nu in Noord- Holland wonende 52-Jarige Frans C. S. gistermorgen voor de rechtbank in Leeuwarden. S.. een voormalig huisarts, moest voorkomen omdat hij, toen hij in 1972 en 1973 ln het Friese Sexbierum woonde, twee verzekeringsmaat schappijen voor een kleine ton heeft opgelicht door meer medicijnen te declareren dan hij in werkelijkheid aan de patiënten voorschreef. Het ging om declaraties aan het Al gemeen Nederlands Onderling Zie kenfonds en het Algemeen Provinci aal Fries Ziekenfonds. S. was apo theekhoudend hulsarts en declareer de niet alleen meer medicijnen dan hij voorschreef maar zette op de de claraties ook duurdere geneesmidde len dan die hij ln werkelijkheid aan de patiënten gegeven had. Verdach te gaf alles toe. maar benadrukte dat zijn manier van doen op geen enkele wijze schadelijk is geweest voor de patiënten. Dat was ook het oordeel van rechtbank-president mr. R. O. Holtz die de zaak zag als een finan ciële en geen medische kwestie. Van de ton die 8. bij de verzekerin gen had weten los te krijgen heeft hij Inmiddels 76.000 gulden terugbe taald. Hij had het geld indertijd no dig omdat hij in Sexbierum een praktijk en een huis had gekocht. Hij was daardoor ln financiële moei lijkheden gekomen. De officier van Justitie mr. J. van Wtarda vond dat de tenlastegelegde „valsheid in ge schrifte" wel bewezen was. Naar zijn idee had de verdachte een belangrijk principe van de ziekenfondsen over treden, namelijk dat er geen winst gemaakt wordt. Ook vond hij dat S. door zijn gedrag de eer en goede naam van de medische stand heeft besmeurd. Mr. Wlarda vond dat de rechtbank maar niet teveel rekening moest houden met het terugbetaal de geld. Er blijft volgens hem sprake van boze opzet. Zijn eis was acht maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar. Van een onzer verslaggevers BENTHUIZEN Het ziet er naar uit dat de twee wethouders die vo rige week ln Benthuizen gearres teerd werden op verdenking van fraude, niet strafbaar zijn. In het gerechtelijk onderzoek heeft de Jus titie geen strafbare feiten aange troffen. De wethouders 8eljbel en Van Noort werden ervan beschuldigd vertrou welijke stukken van burgemeester Keijzer verduisterd te hebben. Toen de wethouders brieven van de bur gemeester lazen en kopieerden pleegden zij echter geen strafbaar feit. In een regeringsbesluit van 1974 staat namelijk dat er openheid moet zijn tussen burgemeester en wet houders. Mr Van Steenderen, officier van Jus titie ln Den Haag, kon gisteren nog niet zeggen of ook de gearresteerde ambtenaren van de gemeentesecre taris onder dit openheidsbesluit vallen. Wethouder Van Noort verklaarde gisteren nog geen bericht vap justi tie te hebben ontvangen over de officiële uitslag van het gerechtelijk onderzoek. ARNHEM Van de 45 Chinezen die de Arnhemse politie bij een inval in een bioscoop heeft aangehouden blijker er dertien illegaal in ons land te verblijven. Zij zijn ondermeer af komstig uit Hong Kong en Singapo re en zullen worden uitgewezen. Vervolg van pagina 1 Enkele leden van de werkgeversdele gatie reageerden ietwat verbaasd op de uitlating van Van Veen over een mogelijke verlaging van het huidige werkgeversbod in het loonoverleg. Ook tijdens het gesprek met de mi nisters was door de werkgevers ge zegd, dat nieuwe cijfers over de eco nomische situatie zou kunnen leiden tot bijstelling van het werkge versstandpunt. Deze opmerking was, volgens deze leden van de werkge versdelegatie, echter „strikt neu traal" gedaan en zou bepaald niet polariserend zijn bedoeld. „Werk gaat door" Zowel FNV-vooreltter Kok als CNV- bestuurder Van der Meulen zagen in de gesprekken van gisteren geen en kele aanleiding om hun standpunt te herzien. „Ons werk gaat verder, met inbegrip van het voorbereiden van acties," aldus Kok. In de gesprekken ls ook de meevaller van 1,6 miljard gulden bij de sociale premies ter sprake geweest. Boersma zei dat hij besloten heeft dat deze meevaller „uiterlijk 1 Janu ari teruggesluisd" moet worden naar degenen die de sociale fondsen voeden. Meevaller Werkgeversvoorzitter Van Veen heeft gezegd dat de meevaller moet worden gebruikt om de sociale pre mies voor werkgevers en werkne mers te verlagen. Boersma wees er echter op dat er nog een derde is, die bijdraagt aan de sociale fondsen, na melijk de rijksoverheid. De regering heeft, vertelde Boersma, nog niet beslist wanneer en hoe de meevaller over deze drie „bijdragers" moet worden verdeeld. De minister maak te echter duidelijk dat niet bij voor baat vermindering van het overheid saandeel in de sociale fondsen moet worden uitgesloten. De vraag is dan. aldus Boersma. wat de regering met het dan vrijkomen de geld zou kunnen doen. De minis ter bestreed echter dat dan minder bezuinigd zou hoeven worden op de groei van de uitgaven der sociale voorzieningen. Meevallende uit komsten moet Je los zien van te snel groeiende uitgaven, aldus de minis ter. Anders groeien die uitgaven over enige tijd, als de meevaller op ls. nog ongeremder boven de draagkracht uit. Lagere premies? Kok (FNV) en Van der Meulen (CNV) toonden zich tegenstander van ver laging van de premies nog dit Jaar. Als de regering toch tot verlaging zou besluiten, dan zal dat niet auto matisch lelden tot verandering van de looneisen van FNV en CNV. De FNV wil de meevaller gebruikt zien voor het niet laten doorgaan van bezuinigingen In WAO en ten koste van niet-kostwlnners. voor steun van de overheid aan ondernemingen ln financiële nood, en voor nieuwe programma's van aanvullende wer ken om werklozen aan de slag te houden. De raad MHP (hoger personeel) wil de meevaller gebruiken om de prijs compensatie. die de werkgevers wei geren. mede uit te betalen. Nu de prijsstijging voor de komende tijd lager wordt geschat dan kortgele den. Is dat volgens de raad een „re den temeer" voor de werkgevers om wat water ln de wijn te doen. Voorzitter Van der Schalie van de raad betoogde dat premieverlaging uit de meevaller ook de werkgevers ten goede komt. Bedrijven die, zoals de werkgevers zeggen, thans de prij scompensatie niet zouden kunnen betalen, kunnen dat dan misschien net wel. vond Van der Schalie „Hervatting" Van Veen (werkgevers) pleitte op nieuw voor hervatting van het centraal loonoverleg met de rege ring erbij, aan de hand van de nieu we cijfers over de economische voor uitzichten, die door de werkgevers zijn gevraagd aan de ministers Van Veen zei te hopen ln het weekeinde of volgende week die cijfers tege moet te kunnen zien Boersma ver telde later echter dat hij en Lubbers de werkgevers duidelijk te verstaan hebben gegeven dat de gevraagde cijfers niet op korte termijn te leve ren zijn, ook al zouden de ministers het verzoek van de werkgevers „se rieus overwegen" ln het kabinet. Van onze parlementsredactie DEN HAAQ Staatssecretaris Van Hulten (PTT-zaken) heeft de direc tie van de PTT gevraagd op korte termijn een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de bezor ging van ochtendbladen per post. Dat heeft hij gisteren toegezegd aan het D'66-Kaerlld Beekmans. die her haalde malen bij de staatssecretaris had aangedrongen op een tijdige bezorging per post van och tendkranten. In eerste instantie had Van Hulten Beekmans geantwoord dat er niets mis ls met de pbstbezorging, als de dagbladen maar op tijd hun kranten bij de PTT afleveren. van onze parlementsredactie DEN HAAG In het midden van de jaren tachtig zal toch een kwart van de nederlandse bejaarden wonen in een aangepaste bejaardenwoning. Dit ondanks het feit, dat de nieuwbouw van be jaarden woningen duidelijk achterblijft bij de plannen. Volgens staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) biedt de vernieuwbouw uit komst. Vorig jaar werden aanzienlijk meer hulzen ge schikt gemaakt voor bewo ning door bejaarden dan ge raamd was. Van Dam wil de ze vernieuwbouw bevorde ren, zei hij gisteren in de Tweede Kamer bij de behan deling van de regeringsnota bejaardenbeleid. Staatssecretaris Meijer (CRM) ontwerpt maatregelen om de invloed van bejaarden op het beheer van hun be jaardenoorden te vergroten. Het opnemen van bewoners in het bestuur en het instel len van bewonerscommissies zijn daartoe mogelijkheden. De staatssecretaris liet zich over de inhoud van de maat regelen niet verder uit. Meijer is vooralsnog niet van plan te sleutelen aan de norm, die bepaalt dat voor zeven procent van de bejaar de bevolking in stad of regio een plaats in een verzorgings tehuis beschikbaar moet zijn. Volgens de frac ies van PvdA en CDA in de Kamer heeft het strak hanteren van die norm ertoe geleid dat bouw en uitbreidingsplannen voor verzorgingstehuizen in de prullenbak verdwenen. Staatssecretaris Meijer zei, dat de zeven-procents norm best gecorrigeerd kan worden, mits onderzoe kingen de noodzaak daarvan aantonen. Brandveiligheid Bij de behandeling van de regeringsnota bejaardenbe leid kondigde Meijer voorts aan, dat hij de zorg van pro vinciale overheden voor de brandveiligheid In bejaarde noorden wil overhevelen naar de gemeenten. Het kamerlid mevrouw Gardeniers- Berendsen (KVP, sprekend namens de CDA-fracties)had in een motie een betere zorg voor de brandveiligheid geëist Duidelijkheid over verantwoordelijkheden en toezicht is daartoe een eerste vereiste. Mevrouw van Leeuwen (ARP, ook sprekend namens CDA-fractles) trok een motie ln, toen minister Van Doorn (CRM) haar de toezegging gaf dat het wetenschappelijk on derzoek ten behoeve van het bejaardenbeleid eindelijk in goede banen wordt geleid. Een goede opzet en coördina tie van het onderzoek is on misbaar voor een ver antwoord bejaardenbeleid, zo had mevrouw Van Leeu wen de minister voorgehou den. Aan het einde van dit Jaar zal Van Doom een pro gramma van onderzoek aan de Kamer aanbieden. „Ijs? Tja, volgens mij is hel een soort water van plastic".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3