Leveranciers van computers moeten wereldwijd opereren RAI laneert forse uitbreidingsplannen Belangstelling voor Gevato Utrechtse bakker stopt met nachtelijke arbeid Flinke order Rijn- Schelde-Verolme Volvo Car: 'problemen komen we te boven' Anders geen kans van overleving Ondergrondse parkeerruimte; drie nieuwe hallen Bezetting van Volvo Schiedam ging door Geen zorg over werkgelegenheid De Vleesmeester (Leiden) beslist binnenkort Prijs huisbrandolie stijgt door koudegolf in VS Technische vernieuwing mede mogelijk gemaakt door ruimtevaart DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 15 DEVENTER Computer-leveranciers, die niet wereldwijd en met name in de Ver. Staten en Canada (50 procent van de markt) opereren, hebben geen kans van overleving. Dit zei de heer W. van Duyl, directeur-generaal van Honeywell Bull (Nederland) In een rede bij de opening van het nieuwe gebouw van de Automati seringsmaatschappij IJselbreln (onderdeel van de Kluwer- groep). Maquette van de bestaande RAl-gebouwen (rechts) en de voorgenomen uitbreiding met drie hallen (links). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De RAI In Amsterdam wil de tentoonstellingsruimte met twintigduizend vierkante meter (dat is veertig procent van de bestaande capaci teit) gaan uitbreiden. Daarnaast zal de congresruimte met een vergaderzaal van een zevenhonderd plaatsen en met verschillende kleinere vergaderruimten wor den uitgebouwd. Dit heeft mr Th. van der Meer. direc teur RAI-gebouw gisteren in een persconferentie meegedeeld. De verwachting is, dat direct na de zomervakantie met de uitbreidings werkzaamheden waarvan de kos ten worden geraamd op zo'n hon derd miljoen gulden kan worden begonnen. „We hebben het gevoel dat de kaarten bijzonder goed liggen en dat wij van de gemeente Amster dam alle mogelijke medewerking daarvoor zullen krijgen." zo voegde de heer Van der Meer hieraan toe. De bouw zal in twee fasen geschie den. Dit is noodzakelijk, omdat de uitbreiding van de tentoonstellings- en congresruimte tot stand wordt gebracht op de bestaande parkeer terreinen (die aan de Ringweg grenzen). Parkeergarage Begonnen wordt met de bouw van een parkeergarage onder het Euro paplein met twee of drie (dat staat nog niet vast) ondergrondse „par- keerlagen". waarin de ruimte op de begane grond meegerekend parkeergelegenheid komt voor 1.800 dan wel 2.400 auto's. Deze parkeerga rage zal een directe ondergrondse verbinding hebben met het RAI- gebouw. Desgevraagd deelde de heer Van der Meer mee. dat het parkeren dan niet gratis meer zal zijn, maar dat er een prijs gevraagd zal worden die over eenkomt met de prijs van een toe gangsbiljet. Als er geen beurs of congres wordt gehouden, zal voor het parkeren een .bepaalde" prijs per uur worden gevraagd. (De huidi ge parkeercapaclteit bedraagt zo'n 1850 plaatsen). Drie hallen Zodra de parkeergarge gereed is. zal tot de bouw van de drie nieuwe ten toonstellingshallen worden overge gaan. Deze hallen worden, zoals op gemerkt, gebouwd op de bestaande parkeerruimte. De nieuwe hallen zul len eveneens een ondergrondse verbinding hebben met het „grote' RAI-gebouw. Onder deze hallen zal parkeerruimte zijn voor zo n 800 tot 900 auto's. Als de totale uitbreiding is voltooid, zal de parkeergelegenheid rond het RAI-complex ruim vijftig procent groter zijn geworden, zo voegde de heer Van de Meer hieraan toe, en zal de buurt minder last krijgen van de parkeeroverlast van de RAI- bezoekers. Wat de buurt betreft bleek, dat met het wijkcentrum geen overleg over de uitbreidingsplannen is gepleegd. „Maar", zo verzekerde de heer Van der Meer. „wij willen dat wel als daarom wordt verzocht." Voorts bleek, dat evenmin overleg is ge pleegd in nationaal verband, bijvoor beeld met de Jaarbeurs in Utrecht. Goed renderend Het benodigde bedrag van honderd miljoen voor de uitbreiding zal, zo werd verzekerd, geen problemen op leveren. „De RAI is, zowel wat de tentoonstellingen als de congressen betreft, een goed renderende zaak," aldus de heer Van der Meer. Gezien de eigendomsverhoudingen zal de gemeente Amsterdam met zestig miljoen en RAI-Gebouw BV met veertig miljoen gulden op tafel moeten komen. De uitbreiding zal in totaal vier jaar vergen. Met de bouw zijn circa twee miljoen manuren gemoeid, zodat hiervan een belangrijke directe en indirecte stimulans voor de werkge legenheid uitgaat. Hij stelde vast. dat in de westelijke wereld naast de 50 procent in de VS en Canada 30 procent van de apparatuur ln Europa staat en 20 procent elders (incl. Japan). Omdat 75 procent van de klanten trouw blijft aan hun leverancier, speelt de concurrentie zich af op 25 procent van de wereldmarkt. UTRECHT De bezetting van het Volvo-filiaal in Schiedam (22 man) ging ook woensdag door ondanks dat de raad van commissarissen heeft ingestemd met een stroomlij ning van het gehele Volvo-dealemet in ons land. Volvo wil de filialen in Schiedam en Endhoven (60 werkne mers) sluiten en overdoen aan plaat selijke Volvo-dealers. De werkgele genheid en de beloning van de be trokken werknemers komen daar door niet in gevaar, aldus Volvo. In een gisteren uitgegeven verkla ring zegt de directie dat het verlies van de vestigingen in Schiedam en Eindhoven voor dit jaar wordt be groot op 500.000 tot 700.000 gulden. Het laten voortbestaan van beide vestigingen zou een inverstering van 5,2 miljoen gulden vergen. De vak bonden gaan vandaag praten met de bezetters in Schiedam. Volgens Volvo kunnen de werkne mers in dienst komen van de plaat selijke dealer of zouden zij ander werk kunnen krijgen binnen de or ganisatie. Het bedrag, dat zij even tueel minder zouden gaan verdie nen, wordt door Volvo aangevuld. De werknemers hebben daar echter niet veel vertrouwen in. Zij vrezen dat zij na drie jaar als de aanvul- lingsregellng is verlopen in feite alsnog minder gaan verdienen. Een computerleverancier, die zich om welke reden dan ook b.v. alleen op de Europese markt wil bewegen, heeft dus slechts kansen apparatuur te leveren tegen alle concurrentie in op 25 procent van 30 procent 77» procent van de wereldmarkt. Reken modellen hebben echter uitgewezen, dat een bedrijf of combinatie van bedrijven alleen kan overleven wan neer dit een aandeel in de we reldmarkt heeft van minimaal 8 procent. Mede op grond hiervan concludeer de de heer Van Duyl, dat nu al vaststaat dat er over een jaar of tien nog maar 4 of 5 leveranciers of groe pen van leveranciers over zijn. die een computerlijn van klein tot zeer groot zullen voeren. Vier karakteristieken Wat de markt van de zgn. „all purpo se computers" (van klein tot zeer groot) aangaat stelde hij vast, dat deze wordt beheerst door vier zeer speciale karakteristieken: driekwart van de computergebrui kers blijft wereldwijd bij dezelfde leverancier bij vervanging van ap paratuur; 2. in geen enkele branche worden de produkten zo vaak gehuurd (circa 70 procent van de wereldmarkt). De leverancier treedt dus ook op als bankier en loopt het risico nog niet afgeschreven computers terug te moeten nemen; 3. over zeven jaar zal gezien de groei van de markt tweemaal zo veel apparatuur op de markt staan als thans; 4. er bestaat geen industrie ter we reld die te maken heeft met één leverancier, die wereldwijd de abso lute meerderheid van de markt bezit. De omzet van de kantoormachlne- 1 ever anders zowel van produkten als van diensten ln Nederland wordt voor het afgelopen Jaar ge schat op ongeveer 4 miljard grilden. De groei in deze branche, waarin ongeveer 50.000 mensen een bestaan vinden, zet zich nog steeds voort. Ook al is het tempo wat afgenomen, toch wordt de groei voor de komen de Jaren nog steeds geraamd op ge middeld 10 procent per Jaar. De heer W. P. van Duyl Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Volvo Car, waarin DSM (Staatsmijnen) een aandeel heeft van 25 procent, ls voor het lopende jaar optimis tisch gestemd. „Wij zijn ervan overtuigd, dat we de problemen te boven zullen komen", zo zegt de heer Van der Kaden, woordvoer der voor Volvo Car. Het bedrijf, dat zojuist een periode van werktijdverkorting achter de rug heeft, waarmede ln totaal een 20-tal produktledagen was gemoeid, ziet geen enkel probleem met betrek king tot de werkgelegenheid in Bom. „Wij zijn niet bang. dat er mensen ontslagen zullen moeten worden", aldus de heer Van der Kaden. HIJ ontkent echter niet, dat er in het afgelopen Jaar de nodige problemen zijn geweest. In het bijzonder wat betreft de produkUe van de Volvo 343. die in februari van het afgelopen Jaar werd geïntroduceerd. De bedoe ling was in mei met de produktie ervan te beginnen, doch het heeft tot diep in het najaar geduurd voor de produktie goed op gang kwam. Oorzaak: moeilijkheden met de toe levering van onderdelen. Hierdoor, zo zegt de heer Van der Raden, kwam een behoorlijk aantal Volvo's 343 incompleet op ons terrein te UTRECHT Het vleeswarenbedrijf Vleesmeesters uit Leiden heeft belangstelling voor overneming van Gevato in Driebergen en van Zadelhoff in Doetichem, beide onderdeel van het Deense concern Plumrose. over Gevato wordt In een brièf. die gisteren namens de Plumrose-directie is verzonden aan de ondernemingsraad van beide ves tigingen. wordt verder gezegd dat Vleesmakers op korte termijn een onderzoek zal instellen naar de mo- AMSTERDAM Rijn-Sehelde-Verolme (RSV) zal voor Intercontinental Transport (Incatrans) te Rotterdam twee containerschepen bouwen. Met de order, van circa 200 miljoen gulden, zullen ongeveer 1.200 manjaren voor de bouwwerf zijn gemoeid. De containerschepen zullen elk 24.000 ton meten met een capaciteit van rond 1.450 containers, die op de tot het RSV-concern behorende werf van de NDSM te Amsterdam gebouwd zullen worden. Medio december 1977 zal de kiel voor het eerste schip worden gelegd. De oplevering zal vermoedelijk in september 1978 plaatsvinden. De containerschepen, die onder Nederlandse vlag gaan varen zullen naar verwachting worden ingezet op het verkeer naar de Amerikaanse Golf-havens. gelijkheden in hoeverre Gevato is m te passen in de activiteiten van Vleesmeesters. Het Leidse bedrijf voorziet ruim 400 zaken in Neder land van hun produkten, zo zei een woordvoerder van Plumrose. Vertegenwoordigers van Vleesmees ters zullen morgen als eerste stap van het onderzoek een bezoek bren gen aan de Driebergse vestiging. Uit de brief blijkt voorts dat de bedrij ven zeker geherstructureerd moeten worden, dat gekeken zal worden naar de werkgelegenheid en de mo gelijkheden van omscholing voor een deel van het personeel. Bij Geva to werken 318 en bij Van Zadelhoff 80 personeelsleden Plumrose heeft aangeboden in het kader van de herstructurering pro dukten van Gevato na overneming te blijven afnemen. Daarnaast zal het concern tijdens het onderzoek van de Vleesmeesters niet met der den over een overneming onderhan delen. De Vleesmeesters heeft zich vastgelegd door te verklaren, dat op zeer korte termijn een principe beslissing genomen. In een antwoord op het dinsdag door de bonden gestelde ultimatum aan de directie om binnen 40 uur de mogelijkheid te openen voor overleg met andere gegadigden, zegt Plum rose geen andere geïnteresseerde dan de Vleesmeesters te kennen. Het vleeswarenbedrijf Van der Laan, uit Leidschendam, dat volgens de Unie BLHP, de voedingsbonden CNV en FNV en de OR., interesse zou hebben in Gevato. heeft datniet, zo zei de directiewoordvoerder. Ook het Engelse bedrijf Newton heeft niets van zich laten horen PROOST BRANDT: het netto resultaat over 1976 zal vermoedelijk achterblijven bij dat over 1975. toen 2,6 miljoen verlies werd geleden. Dit grotere verlies wordt geheel ver oorzaakt door een lagere fiscale com pensatie Voor 1977 wordt gerekend op een duidelijke verbetering. BRUYNZEEL: hoewel ook in 1976 met verlies ls gewerkt, heeft het Zaanse houtverwerkende concern het dieptepunt gepasseerd. In 1977 hoopt Bruynzeel uit de rode cijfers te zijn. TEALTBONIC: de industriebon den NVV en NKV hebben bij het ministerie van economische zaken voorstellen ingediend voor inspraak, controle en personeelsbeleid bij Te- altronic-2 in oprichting. Zij kwamen met deze voorstellen na overleg met hun leden bij het bedrijf, dat thans geheel stil ligt. Bijna ai het personeel is na het faillissement naar huis ge gaan en wacht al of de curator en de nieuwe directie erin slagen een nieu we verkleinde onderneming, geheel eigendom van de staat, op te zetten. Het chemisch-farmaceutlsche concern Schering, dat momenteel in gesprek is met Philips over een over neming van de 100-procent dochter Philips-Duphar, ia van plan bespre kingen te openen met de Noordame- rikaanse Philips over de verwerving van een deel van de farmaceutische belangen van deze laatste. Het gaat hierbij om Thomson Hayward en Philips Roxane. Beide bedrijven zijn op hetzelfde terrein actief als Philips Duphar. DEN HELDER -r Twee Urker kot ters zijn gisteren uit Den Helder vertrokken op weg naar Zuid-Afrika waar ze voor de Afrikaanse maat schappij Lusltanla de boomkorvis- serij zullen gaan beproeven staan. Het achteraf Inbouwen van bepaalde onderdelen was niet alleen niet bevorderlijk voor de kwaliteit, maar bezorgde Volvo Car ook vee) extra werk. Al met al konden impor teurs en dealers niet op tijd worden voorzien. „Eigenlijk'1, aldus de heer Van der Kaden, „waren we pas ln december jl. zover, dat we helemaal complete wagens van de band krij gen. Dat een en ander het bedrijf danig parten heeft gespeeld, hoeft geen betoog. „Dit alles", zo zegt de heer Van der Kaden, „heeft ons een zeer slecht. U kunt wel zeggen een mislukt seizoen bezorgd, en dat kost uiteraard geld." Hoeveel zegt hU lie ver niet. Wel wil hij kwijt, dat over 1976 door Volvo Car evenals over 1975 een verlies is geleden. „Dat zal echter niet hoger zijn dat het verlies over 1975 ad 50 miljoen." Produktie normaal Volvo Car zal in Bom. naast de pro duktie van de goed lopende Volvo 66 (de vroegere DAF 66). de produktie van de Volvo 343 volgens de plannen voortzetten. Dat betekent, dat er dit jaar zo'n 40.000 stuks van de band komen. Wat de prijs van de Volvo 343 (rond 17.000) betreft, zegt de heer Van der Kaden: „deze lijkt ste vig, doch men moet niet vergeten dat de Volvo 343 een middenklasse wagen is met automatische versnel ling. Door dat laatste is hij wat duur der dan z'n concurrenten. Als we echter de prijsstijgingen zien. die andere autofabrikanten hebben doorgevoerd de laatste tijd, terwijl wij de prijs van de Volvo 343 onge wijzigd hebben gelaten, dan ziet het er voor ons nog niet zo ongunstig uit". DEN HAAG De Rotterdamse marktnotering voor huisbrandolie is gestegen als gevolg van abnormaal grote vraag uit het door felle koude geteisterde Amerika. Maandag is de notering gestegen van 115,75 tot 120,75 dollar per ton en dinsdag is daar nog 0,75 dollar bijgekomen. Woensdag heeft zich geen verdere stijging voorgedaan. De prijsstijging zal geen onmiddel lijk effect voor de Nederlandse ver bruikers hebben, omdat de maxi mumprijs voor februari al vast staat. De maximumprijs voor maart wordt vastgesteld aan de hand van de mark tno te ringen tussen 10 en 20 februari door Peter van Lakerveld UTRECHT Warme bakkers zijn populairder dan ooit. Brood, dat direct uit de oven op de winkelplank terechtkomt, is een produkt dat bij de consument hoog staat aangeschreven. Toch zien we van dat bakken niets. Niet alleen wordt het brood bereid in een van de winkel geheel afgeschermde ruimte, het gebeurt ook op een tijdstip dat de winkel gesloten is, namelijk 's nachts. Bakker J. Bakker, eigenaar van de Utrechtse bakkerij Andrée en De Laat, maakt binnenkort zowel aan dat verborgen produktieproces als aan de nachtarbeid een eiden. Op 15 februari opent hij een nieuwe zaak waar het publiek in de winkel precies kan zien wat er in de bakkerij ge beurt. De ruimte tussen winkel en bakrulmte is slechts gescheiden door een 90 centimeter hoge werkbank. Personeelsleden vormen daar deeg tot kadetjes en andere kleinere produkten. Achter de bank staan de ovens, de deegbak. de rijs- kast en de rijsonderbrekingskast (over dat laatste apparaat straks meer). Essentieel is dat in de werkruimte de hele dag bedrijvig heid heerst en dat het publiek dit ook werkelijk ziet. Motieven De heer Bakker heeft twee motieven voor zijn initiatief. Het eerste ligt voor de hand Een winkel waar de klant het produktieproces kan zien, is aantrekkelijk. Het tweede argu ment is voor de Utrechtse bakker echter zeker zo belangrijk. Door te laten zien dat overdag nog gebakken wordt, wil hij de klant ervan overtui gen dat hij voor vers brood niet alleen om negen of tien uur terecht kan maar ook nog in de middag. Het is zegt hij niet meer nodig om 's ochtends om half negen een grote voorraad ovenvers op de plank te hebben zodat we nachtarbeid kun nen voorkomen. Dat nachtelijk bakken is een groot probleem Bakker: „Van maandag tot en met vrijdag begin Ik 's nachts om kwart over drie, slaap 's middags een paar uur en ga 's avonds om tien uur naar bed. Vrijdagavond begin ik echter al om acht uur voor de zater dag en dan werken we de hele nacht door. Onaantrekkelijk Deze arbeidstijden zijn zo onaan trekkelijk dat het steeds moeilijker wordt om personeel te krijgen. „De mensen willen het niet meer", zegt de heer Bakker. „Je gezin mist een stuk gezelligheid en televisiepro gramma's die ook maar een beetje uitlopen, liggen buiten Je bereik". Tekenend is dat van iedere honderd jongens die de bakkersvakschool af lopen. er maar vijfentwintig in het vak blijven. „Bakken is een prachtig beroep", vindt de heer Bakker. Niemand gaat weg omdat hij het werk zo vervelend vindt. De nachte lijke werktijden kunnen evenwel een zodanig struikelblok worden, dat het voortbestaan van de ambachtelijke bakker binnen tien jaar ernstig in gevaar kan komen. Wanneer er althans de werkUjden niet beter op worden Treffend voorbeeld een voormalige werknemer van de heer Bakker komt terug, nu hij van de nachtarbeid afstapt De bakkers zouden natuurlijk 's ochtens op een gunstiger tijdstip kunnen starten, als xij later zouden beginnen met de verkoop van vers brood. Jaren geleden is er inderdaad een regeling geweest die versver koop voor tien uur verbood. Die regeling bleek op den duur echter niet houdbaar en nu is het helemaal niet meer mogelijk iets af te spre ken. „Want de consument wil nu eenmaal 's ochtends om acht uur of hall negen voor vers terecht kun nen", aldus de heer Bakker Helaas voor de bakkers zit het er ook niet ln het produktieproces van in totaal vier uur te versnellen. Som migen proberen dat wel door. voor dat het deeg gaat rijzen, een (vol strekt ongevaarlijk) preparaat aan het deeg toe te voegen. „Maar de meeste ambachtelijke bakkers moe ten daar niets van hebben", zegt de heer Bakker. Het tast zijns inziens de kwaliteit van het brood aan. De Utrechtse ondernemer zegt de oplossing voor het nachtvraagstuk te hebben gevonden, door het rijzen van het brood te onderbreken. Het mechanisch kneden van het deeg en het voorrijzen wil hij ln zijn nieuwe zaak 's middags gaan doen. Evenals het afwegen van het brood en het „botrijzen". Daarna gaat het brood in een kast waar een constante tem peratuur heerst van zes graden en waar de vochtigheidsgraad nauw keurig is geregeld. Door de tempera tuur op zes graden te houden wer ken de glstcellen niet en wordt het rijzingsproces stopgezet. Tegen de morgen wordt door middel van een tijdklok de temperatuur in de kast automatisch opgevoerd tot 26 graden, de ideale temperatuur voor het narijzen, waarna het pro dukt gereed is voor de laatste fase het bakken in de oven. Dat neemt een half uur in beslag. De ontwerpers van de rijsonderbre kingskast hebben bij de ontwikke ling van hun apparaat nog gebruik gemaakt van de ruimte vaarttechniek Toch ia het weer met zo duur dat het voor bakkers die hun zaak willen vernieuwen, een be lemmering zou zijn de kast aan te schaffen, meent de heer Bakker Hij verwacht dan ook dat zijn Initiatief spoedig navolging zal krijgen. Tot slot de vraag waarom de Utrech ter zich „ambachtelijk bakker" noemt en niet wat veel gebruike lijker ls „warme bakker"? Zijn antwoord is dat ieder zich met goed recht warme bakker kan noemen, zelfs de producent van fa- brieksbrood. Met het woord am bachtelijk wil de heer Bakker echter aangeven, dat hij brood maakt, zo als dat eeuwen lang ls gedaan Met uitzondering van de rijsonderbre- king dan Maar dat doet aan de kwaliteit van het elndprodukt mets af, is zijn stelling

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15