Fijner van smaak: 't Is Leeuwezegel! Altijd lekker smeerbaar UIT DE WEEK A Prinses Irene Heroïneverslaafden Zuurstof Schandaal Ideoloog Blaffen Zingen Rotterdam BINNENLAND Vn| Nederland Prinses Irene weigert in een boeiend interview met Bibeb in Vrij Neder land over haar ouders te praten. ..Daar zeg ik niets van Zeker niet in Vrij Nederland waarin zulke vrese lijke stukken over mijn vader heb ben gestaan" Prinses Irene is erg trots op haar man prins Carlos: ..Een socialist van nature. Als socia list moet Je wel proberen volgens Je idealen te leven ,.In Nederland leef de ik beschermd Mijn man heeft me een reis laten maken door de samen leving Hij Uet me zien hoe het leven is". De horzel rond het hoofd van de PvdA is doodgemeptzo typeert Rudie van Meurs de ..overwinning" van de PvdA op de PPR Ook Hans Smits wijdt uitvoerig aandacht aan de congressen van de PPR en de PvdA Mr Beemink. CHU-lid en oud minister van binnenlandse zaken is somber gestemd als hij spreekt over zijn partijleden die op de 25ste met ..al murmererend en morrend op het CDA zullen stemmen. ..Zij zullen elk elan en enthousiasme missen. Hun potlood zal beven als zij hun stem uitbrengen Want het CDA is in hun ogen een onafwendbaar kwaad", al dus mr Beemink. Verder in VN een interview met de filmactrice Sarah Miles, een com mentaar van Joop van Tijn op de geruchtmakende Israel-brief en een blik achter de wereld van stripfiguur Kuifje. Haagse Post Haags* Post-redactrice Jantiene van Aschs zat twee weken binnen de muren van de Emiliehoeve, het centrum voor heroïneverslaafden in Loosduinen. Jantiene had het niet makkelijk, van alle kanten werd ze uitgekafferd, een stuk van haar haar werd afgeknipt. Jantiene moest in haar eigen spiegeltje kijken. Een zekere Lucie zei tegen Jantiene: Je bent zo ontzettend onecht en Je stelt je belachelijk aan. Hoe onecht Jan tiene ook is. ze heeft in ieder geval een „lekkere" reportage geschreven. Martijn de Rijk trok een week lang op met Cees Schelling van de Voe dingsbonden FNV. „Als ze over die verspilling van melk blijven doordrammen. dan moeten wij aan bieden de melk tot poeder te verwer ken en die naar de ontwikkelings landen te sturen als Pronk de transportkosten betaalt", aldus Schelling. Verder in de HP^ een „observatie" van een „tweeslachtig" PvdA- congres. een portret van Stevie Wonder en een balans van vijf Jaar Berufsverbote. Hervormd Nederland „Er dreigt een gebrek aan zuurstof te ontstaan", vertelt de schrijver- bioloog Maarten 't Hart in Hervormd Nederland. ..Als alle Chinezen een auto hebben, wordt er meer ver bruikt dan er voorhanden is. Naar mijn gevoel is het zuurstofgebrek gevaarlijker dan de dreiging van de atoombom. Als er geen zuurstof meer is houdt alle leven zoals wij dat op aarde kennen, op". Cees Veltman ging op het PvdA congres kijken en bemerkte dat daar niet allemaal keurig geklede dames en heren zaten, die hun lei ders bij voorbaat het vertrouwen lijken te geven, zoals op het CDA congres, maar hij zag „een bonte menigte, die zich geen moment in de luren laat leggen". „De bommen on der het nieuwe kabinet liggen al klaar", is de conclusie van Veltman. Over duizend Jaar draait de aarde toch niet meer", luidt de pessimis tische kop boven een stuk over de problemen rond het dumpen van atoomafval in de Groningse bodem Twee activisten uit het noorden ver tellen hun ervaringen. In HN komen nog de feministische theologen aan het woord en schrijft Hein Jansen over seksualiteit. De Nieuwe Linie Accent Aceent duikt in de problemen rond de gelden die geschonken zijn bij de actie „Geven voor leven" Een ach terhaald verhaal, want het geld is inmiddels verdeeld Frank de Jong beschrijft het peni tentiair ziekenhuis in Scheveningen. waar Pieter Menten sedert 11 Janua ri verblijft. „In Pieters noodgedwon gen geïmproviseerde Scheveningse Hilton Hotel' wordt hem elke och tend vriendelijk gevraagd wat hij 's middags voor warm eten wenst, wat hij op het brood wil hebben en wat hij erbij wil drinken", aldus De Jong. De Nieuwe Linie heeft een gesprek met de ideoloog van de Industrie bond NW. Plet Vos. die kritiek heeft op de PvdA. „De PvdA begint een partij van afgestudeerden te worden. Ze hebben academische op vattingen over hoe de wereld in el kaar moet zitten Bovendien heerst er een verafgoderij van de parlemen taire democratie Niet dat dat door ons wordt afgevallen, maar we heb ben er wel enige aanvullingen op. is de mening van Vos. Jean A. Schalekamp ziet de toe stand in Spanje somber In „Het be gint er naar uit te zien dat Spanje na 40 Jaar. opnieuw het proefterrein zal worden van het internationale fascistendom. dat tot elke prijs Spanje als laatste bolwerk in Euro pa behouden wil en daarom alles zal doen om te voorkomen dat het de mocratisch wordt", aldus Schale kamp Hannes Meinkema wil geen feminis tisch schrijfster genoemd worden blijkt uit een interview in het blad ..AIs ik zogenaamd feministische propaganda schreef, zou dat in we zen anti-feministisch zijn. Juist om dat het feminisme voor mij althans, zegt Hannes betekent elkaar volkomen vrijlaten, niet beïnvloeden, niet paternaliseren. geen doctrines In het blad vindt verder de heer Meilof. directeur van de UCN-centrale in Almelo zijn be drijf ..een keurige nette degelijke Hollandse industrie", en legt Saskia Poldervaart uit wat clitoridectomie is (een van de vele problemen waar vrouwen in de Derde Wereld mee te maken kunnen hebben. Theo Jongedijk sprak met Jan Lan- ser de voorzitter van het CNV. die vertelt dat hij met het FNV geen enkel contact over de acties heeft gehad Jongedijk concludeert daar uit dat het niet botert tussen Kok. 8pit en Lanser. De Groene Amsterdammer „Blaffende congressen bijten niet" staat op de voorpaginina van de Groene Amsterdammer Paul Brill wijdt een beschouwing aan de congressen van de PPR en de PvdA. Zijn conclusie: „Het PVDA-congres mag dan wel veel stof hebben doen opwaaien, uiteindelijk heeft het geen vuist kunnen maken". Amout Weeda had een gesprek met Cees Schelling, de voorzittec van de Voedingsbonden FNV. „Als de Ne derlandse werknemer dit accep teert. accepteert hij gelijk dat zijn koopkrachtig inkomen dit Jaar tus sen de drie en zes procent zal terug lopen. Van Veen moet met zijn hele wetenschappenlijke staf maar eens uitrekenen dat het anders is", zegt Schelling. In de Groene komt ook Isabel Lete- lier, de vrouw van de vermoorde Chileense ex-minister Orlando Le te ller aan het woord. Zij vertelt over een brief van de Amerikaanse presi dent Carter, die schreef dat hij zijn best zou blijven doen voor de Chi leense zaak. „Ik vind het in ieder geval positief dat hij mij deze brief geschreven heeft, nadat hij me eerst vanwege de moord een telegram had gestuurd", aldus Isabel Letelier. Andere onderwerpen in het blad: de stand van zaken bij de alternatieve hulpverlening, een gesprek met de voorzitter van de Ntjhof-jury en de problematiek van de woonwagenbe woners. De Tijd: De Tijd stuurde Herman van Run naar het PvdA-congres. „Zo heeft ook dit congres zijn verplichte hoog tepunt bereikt. Wat kan men nu nog doen? Zingen. Zingen in vereniging. Daar klinkt ze al. de Internationale Een hymne met een tamelijk moei lijke tekst, maar de laatste regel van t eerste couplet is duidelijk: be geerte heeft ons aangeraakt'." zo besluit Van Run. Veel aandacht voor Chili in het blad. Corine Spoor wijdt een artikel aan de inlichtin gendienst van het huidige Chili die ook in Europa hun werkterrein heeft. Clodomiro Almeyda, ex- minister van Allende. wijst op de gevaren die hij en zijn landgenoten in Europa lopen. „Ontvoeringen zijn aan de orde van de dag. het is dood gewoon een systeem geworden, die verdwijntruc van de junta." Anne- miek van Wassenaar tenslotte schrijft over de politieke gevange nen in Chili. Andere onderwerpen: mr Abspoel meent dat Nederland veiliger is dan men denkt. Johnny Hoes weet zijn ellende als een man te dragen en Hella Haase zit gevangen in het raadsel van het labyrint. Elseviers Magazine Elseviers Magazine wijdt Zijn om slagartikel aan de problemen rond de Industrie bij Rotterdam. „De in dustrie is weer welkom. Rotterdam zoekt werk. De 'motor van de natio nale economie' begint te horten." In een aantal artikelen besteedt het blad aandacht aan het noordelijk deel van ons land: Groningen, Fries land en Drente. Michel van der Plas schrijft een dagboek uit het noorden en Jean Baesjou beschrijft wat er ln het noorden ligt tussen 'romantiek en industrialisatie'. „Zo dreigt dè mens in dat 'ene land' en die 'twee provincies' teruggeworpen te wor den op zichzelf en loopt hij de kans zijn erf onderdeel te zien worden van een bouwvallig slop in plaats van een zonovergoten part van een bloeiende straat." concludeert Baesjou. In Elsevier komt bovendien weer een ex-spionage-agent aan het woord; vindt dr. Hoogendijk dat de WD van zich moet laten horen en komt de hereniging Rome- Canterbury aan de orde. Vfaor iedereen die margarine uit een pakje niet zo goed smeerbaar vindt.„die halvarine niet zo lekker vindt- die kwaliteits- en prijsbewust is... die houdt van gezelligheid op tafel. Zuiver plantaardig.cholesterolvrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10