Luchtmacht stelt vogelmannen' aan Meer geld voor moeder-mavo Vonhoff: schotschriften Volksunie 'verachtelijk' 'Ik drink melk. Uook? 6?5 Over Morricone en filmmuziek Aanvaringen" beperken, broedplaatsen ontzien Gedeeltelijke vergoeding huur lokalen Justitie Utrecht treedt niet op Bedreigd orkest onthaalt minister op dissonanten 16 Daverende Carnavals-hits77 met Ria Valk, de Gebroeders Grimm, Pupke Blauwen vele andere kampioen-leutmakers! Grote demonstratie tegen atoomafval Voor dertig mille klokken gestolen 28 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De luchtmacht is bezig op de vijf belangrijkste militaire vlieg velden „vogelmannen" aan te i' stellen en op te leiden om het grote aantal vogelaanvarin- n gen te beperken. De nieuwe e e mployées zullen constant vo gelconcentraties registreren, nagaan welke vogels wel en welke niet gevaarlijk zijn en er onder meer met medewer- i king van de brandweer voor zorgen dat ze tijdig worden verjaagd. Ook wordt gewerkt aan het op zetten van een landelijk radar- waarschuwingssysteem, dat grote vogelconcentraties, route richtingen en hoogten van de vo geltrek signaleert. Voorts krijgen alle vliegers volgende maand nieu we vliegkaarten, waarop is aange geven, waar zich in Nederland de broedplaatsen en andere vogelcon centraties bevinden. Die gebieden zullen in het vervolg zoveel moge lijk worden vermeden, in ieder ge val zal er niet laag overheen mogen worden gevlogen Voor de luchtmacht zijn deze nieu we maatregelen noodzakelijk om dat vogelaanvaringen bijna even vaak oorzaak zijn van ongelukken als technische storingen en mense lijke fouten. Op het ogenblik worden met de nieuwe radarinstallatie proeven ge nomen in de buurt van Hoek van Holland om de vogeltrek te bestu deren in het Waterweggebied. Dit gebeurt in samenwerking met de provinciale elektrici teitsmaatschappij Zuid-Holland, die hiermee wil nagaan in hoeverre de hoogspanningskabels naar de nieuwe energiecentrale op de Maasvlakte de vogelsterfte (door het te pletter vliegen tegen de ka bels) beïnvloeden. Uitvoerder van dit onderzoek is de door de luchtmacht aangestelde vogeldeskundige drs (luitenant) S. Buurma. Volgens hem is de nieuwe radarapparatuur, die tien kilome ter zicht geeft, veel verfijnder dan de installaties die tot nu toe wer den gebruikt. Zelfs op een afstand van zes kilometer kan nog worden bepaald met welke vogelsoort men te doen heeft. Met de hulp van deze apparatuur wil Buurma er achter komen hoe het verband is tussen de lage, waar neembare trek en de hoge, voor het oog onzichtbare vogeltrek en wat het verschil is tussen de vluchtpa- tronen overdag en 's nachts. Voorts wil hij bepalen hoe de verschillende typen trekvogels onder de verschil lende weersomstandigheden hun koers en hoogte langs de kustlijn bepalen. Soorten Op de luchtmachtbasis zelf wordt voorts onderzocht voor welke vo gels vooral moet worden opgepast. „We hebben al ontdekt," aldus Buurma, „dat er verschillende soorten zijn, die vrijwel nooit met een vliegtuig in aanraking komen. De kraai is er een van. Die heeft kennelijk een Ingebouwd waarschuwingssysteem om bot singen te voorkomen. Verder is ook gebleken dat oudere vogels minder vaak het slachtoffer worden dan jonge vogels." Ten aanzien van de bedrijfsveilig heid bij de luchtmacht ln het alge meen: hoewel het aantal kleine on gelukken daalde in vergelijking met het jaar ervoor, steeg het aan tal personele verliezen. Vier vlie gers verloren het leven, tegen drie in 1975. Bij die ongelukken, waar van er twee aan technische storin gen waren te wijten, gingen drie Starfighters en één F-5 verloren. Van onze onderwljsredactie DEN HAAG Staatssecreta ris De Jong (onderwijs) heeft gisteren de Tweede Kamer toe gezegd dat hij nog dit Jaar één twee miljoen gulden extra zal uittrekken voor het dagonder wijs voor volwassenen (moe- der-mavo). Dit bedrag zal wor den besteed voor de vergoe ding van het gebruik van lo kaalruimtes in andere scholen. Het ministerie vergoedt op dit mo ment maar 3,50 per lokaal per uur. In een onlangs verschenen nota met knelpunten in deze vorm van onder wijs, werd juist die vergoeding aan gegeven als één van de grootste pro blemen. Gemiddeld kost de huur van een lokaal in een andere school namelijk zo'n zeven gulden per uur. De staatssecretaris wil de vergoe ding nu verhogen tot vijf gulden Teleurstelling Van een verslaggever UTRECHT „We moeten ons er rekenschap van geven, dat deze groep met zijn verachtelij ke schotschriften reacties kan uitlokken, die de vrijheid van meningsuiting in gevaar kun- llnen brengen." Deze waarschu- Mwing uitte burgemeester H. J. L. Vonhoff van Utrecht giste- en in de gemeenteraad bij zijn [antwoord op vragen van de ÏPvdA-fractie over pamfletten van de Nederlandse Volksunie, Mdie kort geleden weer in Utrecht zijn verspreid. De PvdA vroeg naar de stand van zaken bij een onderzoek om het ver spreiden van de Volksunie- pamfletten, waarin beledigingen werden geuit aan het adres van Suri- namers en andere buitenlanders, te gen te gaan. Een onderzoek was eer der toegezegd door burgemeester Vonhoff. Deze deelde nu mee dat de hoofdoffi cier van justitie in Utrecht geen kans ziet om justitiële stappen tegen de verspreiders van het pamflet te ne men. Evenmin zag Vonhoff zelf mo gelijkheden om in te grijpen op grond van verstoring van de openba re orde. Deze mededeling lokte teleurgestel de reacties uit van met name CPN en PSP. Vonhoff antwoordde, dat er een verschil is tussen afkeurenswaardige en strafbare zaken. „Dat is de kwali teit van onze democratie. In een mo tie heeft de gemeenteraad zich eensgezind scherp uitgelaten. Dat maakt meer duidelijk hoe een groep zichzelf in de samenleving isoleert," aldus de Utrechtse burgemeester. Nieuwe klacht Inmiddels heeft een jongerenorgani satie van Surinamers in Utrecht voor de tweede maal een klacht tegen de Volksunie ingediend bij de hoofdof ficier van justitie in Utrecht, mr W.H. Overbeek. Daarbij wordt eraan her innerd dat het openbaar ministerie na een vorige klacht niet kon ingrij pen. omdat volgens de hoofdofficier de verspreiders van het pamflet niet bekend waren. ADVERTENTIE Ans Smuldcrs-van (Jcrwt'ii, turnster (J) Melk moet. Melk doetje goed. Simpkins Middagdutje ïl wk-LOUGHBV HOVLÉ- «5 Het pamflet, dat onlangs werd ver spreid. is ondertekend door de leider van de Nederlandse Volksunie. J. Glimmerveen en in de tekst wordt erkend dat dezelfde groepering ook het vorige pamflet heeft verspreid, aldus de Surinaamse jongeren. De organisatie vraagt of op grond van deze feiten wel kan worden overge gaan tot vervolging van de Volksu nie of haar leider en of deze groepe ring nu wel kan worden ontbonden. AMSTERDAM Het met opheffing bedreigde Nederlands Kamerorkest heeft gisteren voor minister Van Doorn een menuet van Mozart ge speeld. Het menuet is indertijd door de componist geschreven uit protest tegen zijn toenmalige broodheer en er komen enkele schrille dissonan ten in voor. De heer Konrad Boeh- mer. voorzitter van het muziekover- leg van de federatie van kunste naarsverenigingen, overhandigde de minister daarna dertigduizend handtekeningen die tot nu toe ver zameld zijn vóór het behoud van het Nederlands kamerorkest. Dit gebeurde tijdens een werkbe zoek dat minister Van Doorn giste ren bracht aan de federatie, waarbij de kritiek van de federatie op de nota ..kunst en kunstbeleid" van CRM centraal stond. Het bezoek werd afgesloten in Bellevue te Amsterdam, waar de kritische fil mers Breda, die al een jaar of zeven vechten voor subsidie, een audio visuele manifestatie gaven. Ter il lustratie van hun onvervulde wen sen boden de filmers de minister een leeg filmblik aan. Feestneuzen boven en onder de Moerdijk, hier is de dolle kraker waarop we dit jaar 't fijnst gaan meedeinen: Met eep geweldige polonaise van mee zingers, o.m.: Leo - Zo slank zijn als je dochter - January, february Ik weet van voren niet.... Een goeie haan is niet vet - Ta, ta, ta - Het huwelijksledikant Ik voel me hele maal te gek vandaag Adeile Holder de bolder - Bloesjes en seringen - Brigitte Bardot - Enzovoorts, Enzovoorts. HAAK IN VOOR EEN KNOTSGEKKE PRIJS: VROOMS DREESM ANN ook verkriigboar bij V=N5=T Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Volgende week vrijdag wordt in Onstwedde een massale demonstratie gehouden te gen atoomafval. Er worden minstens drieduizend mensen ver wacht. De politie heeft speciale ver keersmaatregelen in voorbereiding. De demonstranten zullen met bus sen overal uit Nederland en ook uit Duitsland worden aangevoerd. Be halve de Nederlandse en Duitse ac tiegroepen wordt de demonstratie mede georganiseerd door het Lande lijk Energie Comité. Er komen spre kers van CDA, PvdA en CPN, alsme de van Duitse en Nederlandse actie groepen. De demonstratieve bijeenkomst in Onstwedde wordt vooraf gegaan door een massale optocht met bus sen, auto's en fietsen door half oost- Groningen. Overigens Is er binnen de gelederen van de actiegroepen onenigheid over de manier waarop enige dagen geleden een boortoren van de NAM in Warffum werd bezet. Deze actie blijkt vooraf niet in brede kring te zijn besproken, maar is een zaak geweest van een aantal Indivi duele leden, aangevoerd door André Schmidt. Het feit dat er een journalist en een fotograaf van een weekblad bij be trokken waren, alsmede het feit dat Avro's Televizier al weken van tevo ren gewaarschuwd was, gevoegd btj het feit dat één van de actievoerders z'n verhaal voor enkele duizenden guldens heeft trachten te verkopen aan een landelijk ochtendblad heeft het vermoeden doen rijzen dat de Van onze correspondente OUD-GASTEL Onbekende da ders hebben bij een juwelier in Oud- Gastel (NB) gisterennacht voor ruim 30.000 gulden aan klokken en horlo ges gestolen. ZIJ kwamen binnen nadat ze vakkundig de ruit uit de beveiligde voordeur hadden gelicht. Ieder spoor ontbreekt. De rijkspoli tie stelt een onderzoek in. bezetting met bijbedoelingen tot stand is gekomen. In een officiële maar vage verklaring hebben de ac tiegroepen zich gisteren min of meer van de bezettingsactie gedistan tieerd, terwijl men verder geen mon deling commentaar wenste te geven. Het WD-Kamerlid Dees reageerde gisteren tijdens de begrotingsbehan deling nogal teleurgesteld op deze toezegging. „De grootste próblemen ontstaan in plaatsen waar het niet mogelijk is lokalen van andere scho len te huren." Hij noemde het voor beeld van een moedermavo, die een gebouw moet huren voor vijftigdui zend gulden per jaar. Dees vroeg dan ook'de garantie van de staatssecretaris dat er geen enke le moeder-mavo zal hoeven te sluiten om financiële redenen. Bovendien vroeg hij de garantie van de be windsman dat deze scholen ook aan de vraag naar deze vorm van onder wijs kunnen blijven voldoen. De Jong benadrukte dat er dit jaar al dertien miljoen gulden voor het dagonderwijs voor volwassenen be schikbaar wordt gesteld. Hij gaf overigens toe dat dit nog niet vol doende is, en dat er nog wel de nodige problemen zijn. Voor de op lossing daarvan is volgens de be windsman echter zorgvuldig onder zoek nodig na de „juridische admini stratieve voetangels en klemmen." Hoger onderwijs Het CHU-Kamerlid Van Leijenhorst diende namens de drie christen democratische fracties een motie in. waarin hij vroeg nog niet te begin nen met de zogeheten algemene ho gere opleidingen, voordat de nota hierover in de Tweede Kamer behan deld is. Van Leijenhorst wees op de circulaire van het ministerie, waarin scholen worden uitgenodigd experi menteerplannen in te dienen. Het CHU-Kamerlid maakte zich hierover nogal boos. omdat er al met experimenten wordt begonnen, voordat er zelfs nog maar met de Kamer over beleidsplannen van de minister gesproken is. Van Leijen horst voelt dan ook niets voor het voorstel van de bewindsman om eerst een aantal korte termijnvoor stellen uit de nota over onderwijs te behandelen, alvorens de nota ln zijn geheel aan de orde komt. De PvdA en PPR vroegen de rege ring in een motie om nog in augustus van dit jaar een verdere klassenver kleining in het lager onderwijs door te voeren. De socialist Konings wees erop dat de minister van sociale zaken heeft aangekondigd dat er mogelijk nog extra gelden voor werkloosheidsbe strijding wórden uitgetrokken. Als dat gebeurt, dan vindt hij dat dit geld zo mogelijk voor klassenverklei ning in het lager onderwijs gebruikt moet worden. De klassenverkleining die al voor augustus volgend jaar is voorzien zou dan een jaar vervroegd kunnen worden. Dat er een speciaal stuk muziek gecomponeerd wordt om de artistieke waarde van een film te verhogen, is pas een zaak. van enkele decennia oud. De geschiedenis van de filmmuziek, die rond de eeuwwisseling begon, bestond in de eerste jaren uit niets meer of minder dan een reeks luidruchtige improvisaties van een pianist of organist, met als belangrijkste doel het overstemmen van de vaak lang niet geruisloze projectoren in de bioscooptheaters. In een wat later stadium namen kleine orkesten die rol over, en naarmate de filmapparatuur minder lawaai begon te maken, boden filmverhuurkantoren complete orkestpartijen aan, vaak samengesteld uit bestaande muziekliteratuur of arrangementen daarvan. In 1919 verscheen ln Berlijn zelfs de eerste „Kinothek", een catalogus met muziekfragmenten, gerubriceerd naar allerlei in films voorkomende dramatische situaties en samengesteld door de belangrijkste filmcomponist uit de periode van de stomme film, Guiseppe Becci. Het laat zich raden dat dit muziekgenre in die jaren bij serieuze componisten taboe was, endaar kwam nauwelijks verandering in na de komst van de geluidsfilm in 1929, toen de grote filmmaatschappijen tweederangs componisten, arrangeurs, kopiisten en Catherine Deneuve in de film „Les parapluies de Cherbourg" (1964), hoesfoto van de gelijknamige langspeelplaat. zelfs complete orkesten in dienst namen. Wat volgde was een periode van veelal uniforme massaproducten, en zo zou het nog vele jaren duren voordat er een situatie ontstond waarin niet aan het filmbedrijf verbonden componisten de ontwikkeling van de filmmuziek naar een beter niveau brachten. Eindelijk lijken we nu zo ver te zijn, getuige onder meer de prestaties van een man, die meer dan wie ook muziek en beeld één heeft laten worden en die los daarvan miljoenen metzijn platen weet te boeien: de Italiaanse dirigent/componist Ennio Morricone. De muziek die hij schreef voor Sergio Leone's superwestern ..Once upon a time in the west" is enkele Jaren geleden op een langspeelplaat uitgebracht (RCA 440.751) en daarvan zijn alleen in Nederland inmiddels al meer dan 350.000 exemplaren verkocht. Met dit succes voor ogen heeft CBS zich gehaast met de heruitgave van de uit 1971 daterende filmmuziek van „La Califfa" (CBS 70090), met alwéér verbluffend mooi uitgewerkte Morricone-thema's. Zijn meest recente werk is de muzikale onderbouw van Bertolucci's filmepos „Novecento", die nu eveneens op de plaat verkrijgbaar is (RCA TBL 1-1221). De nieuwste manie lijkt sinds kort het bezichtigen van Novecento I, vervolgens spaghetti eten, en dan naar Novecento 2. Welnu, dan hoort zo'n prachtplaat er ook bij. Maar alvorens dit Morricone-hoofdstuk af te sluiten wil ik de liefhebbers van zijn muziek nog wijzen op het mooiste wat hij ooit schreef, namelijk de muziek bij de film „Sacco Vanzetti" (1969), twee Italiaanse anarchisten die in het Amerika van de jaren twintig als gevolg van de alom heersende anti-linkse hetze op de elektrische stoel terecht kwamen. Deze plaat (RCA 443 013), waarop ook een niet alledaagse Joan Baez te horen ls, zal niet overal zonder meer verkrijgbaar zijn, maar een telefoontje met distribu treur Inelco leerde dat deze nog een voorraadje heeft staan; bestellen is dus (nog) mogelijk. Tenslotte nog iets voor mensen, die tedere herinneringen bewaren aan het Franse melodrama „Les parapluies de Cherbourg" uit de zestiger Jaren. De muziek van deze film (gecomponeerd door Michel Legrand) is ongeveer een Jaar geleden tamelijk geruisloos heruitgebracht (Philips International Series - 6460.853) en is alleen al vanwege een aanstekelijk duet van de componist met zijn zuster Christiane Legrand het beluisteren waard. Nieuw Nieuwe platen die de moeite waard zijn. Meestergitarist John Williams beweegt zich meer en meer op het populaire pad en nam onlangs een prima plaat op met zangeres Cleo Lalne („Best Friends"-RCA RS 1094). Polydor bracht een nieuw album uit van Georges Moustaki (nr. 2393-146). Onder de titel „Flight Log" verscheen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Jefferson Airplane en aanverwanten een dubbelalbum met enkele nooit uitgebrachte live-opnamen (Grunt CYL2-1255), en op Transatlantic verscheen het debuut-album van Fairportrviolist Dave Swarbrick (TRA 337). Dan is er nog onze eigen Dutch Rhythm Steel 6i Show Band uit Zaandam met een elpee vol olieblikken en anderszins („Dance dance, dance" - Negram NR 145). En tenslotte drie nieuwe uitgaven op het Arista-label: de lp .Aspects" van de Amerikaanse Jazz-rockformatie The Eleventh House (5C 062-97823), een nieuwe van The Drifters („Every nite's a sathurdaynight" - ARTY 140) en na dit alles relaxende orkestmuziek van Barry DeVorzon („Nadia's Theme"-AL 4104)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9