Anti-terreurwetten in Spanje al toegepast. Ambonezen bie wij hooit zagen Ontmoeting op fCyprus vormt ijdoorbraak OAE praat over leger VS adviseren geen troepen Beiroet naar zuiden te sturen Carter gaat kou te lijf Proces Tanaka in Japan begonnen perste gesprek sinds negen maanden Voor strijd in zuidelijk Afrika 'Industrie China moet snel groeien' Britten verdeeld over zeggenschap in ondernemingen Mondale telefoneert met Mario Soares V -juDAG 28 JANUARI 1977 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 jaren Klafke. verkeersbrigadier in Milwaukee, gebruikt haar sjaal tegen k kou. WASHINGTON (ANP) Drie jaar geleden waren het de Arabieren, nu zijn het de koude luchtmassa's uit het noorden die de Verenigde Staten in moeilijkheden brengen. President Carter heeft de Amerikaanse volksvertegenwoordiging daarom bij zondere bevoegdheden gevraagd. Door de uiterst strenge winter in het gebied ten oosten van het Rotsge bergte zijn grote problemen ontstaan. De energievoorziening komt in ge vaar en de daaruit voortvloeiende ont slagen kunnen een zeer nadelige in vloed hebben op de economische ont wikkeling van het land. Carter overdrijft niet want tot halver wege deze week hebben ongeveer vierduizend fabrieken met een perso neelssterkte van ruim vierhonderd duizend man hun poorten moeten sluiten. Zij kregen geen of weinig aardgas geleverd. Het aardgas speelt een belangrijke rol in de enrgievoorziening van de VS. Het land is er voor ongeveer eenderde van zijn behoeften van afhankelijk. Met de bijzondere bevoegdheden die de president vraagt wil hij de aardgas maatschappijen ertoe kunnen dwin gen gas ongeacht het prijspeil te leveren aan die gebieden die bijzon der zwaar door het winterse weer zijn getroffen. TOKIO (UPI) In Tokio is het proces begonnen tegen oud-premier Kakoeei Tanaka. die ervan beschul digd wordt 1.66 miljoen dollar aan smeergeld te hebben aangenomen van de Amerikaanse vliegtuigfa briek. Lockheed. Tanaka (58). die miljonair is. werd in 1974 tot aftre den gedwongen. Bij de algemene verkiezingen van december vorig jaar werd hij in de kamer van volksvertegenwoordigers gekozen. Samen met Tanaka staan terecht zijn vroegere secretaris Tosjio Eno- moto (50) en drie gewezen directeu ren van de onderneming Maroebeni. vroeger agent van Lockheed in Ja pan. Hiro Hiyama (67). Hirosji Itoh (49) en Tosjiharoe Okoebo (62). MADRID (Reuter, upi) De anti-terreurwetten die de Spaanse regering gisternacht afkondigde zijn volgens zegslieden al toegepast. Een aantal rechtse verdachten zou op grond van deze wetten nog steeds worden vastgehouden. Onder hen is de 49-jarige Argentijn Jorge Cesarsky Goldstein, die zondag na een moord op een student In Barcelona werd gisteren ge staakt en betoogd uit protest te gen de politieke moorden in Spanje. tijdens een betoging werd aangehou den. Hij behoort tot de uiterst rechtse Apostolische Anti communistische AllianUe (AAA) die de democratisering in Spanje pro beert te verhinderen. Vrijgelaten ud( en|lICOSIA (AP. UPI. Reuter) - De ontmoeting gisteren tussen de ""brrieks-Cypriotische leider Makarios en de Turks-Cypriotische Jeider Denktasch vormt de eerste doorbraak in de sinds mei verleden jaar vastgelopen onderhandelingen tussen de beide dbevolkingsgroepen op het eiland. ?de ndNa wekenlange stille diplomatie ach ter de schermen wist de speciale vertegenwoordiger van de Verenigde '5*Jaties. Xavier Perez de Cuellar de Ontmoeting van gisteren voor elkaar krijgen. De ontmoeting tussen de ubeide Cypriotische leiders was het l^Terste rechtstreekse contact tussen ri%e beide bevolkingsgroepen in negen baanden. Irilbe ontmoeting vond plaats onder voorzitterschap van de Cuellar in de in§>fficierskantine van het Finse con- ,e'tingent van de VN-vredesmacht op anhet vliegveld van Nicosia. Sinds de ^Turkse invasie op Cyprus in 1974 is "Tiet vliegveld, dat in het niemands- c IHand tussen het Griekse en Turkse lTleel van het eiland ligt, gesloten. Turkse republiek van Cyprus uit. Deze republiek is gevestigd op de veertig procent van het eiland die door de Turkse troepen werden be zet. Deze daad stootte op fel verzet bij de Grieks-Cyprioten die zich te gen elke verdeling van het eiland keren. „Geen agenda "Volgens ingewijden was er voor de ^Besprekingen tussen Makarios en erl)enktasch geen agenda van tevoren Dpgesteld. Na afloop van het ge sprek. dat bijna drie uur duurde werd geen communiqué uitgegeven. JUIPolitieke waarnemers menen dat ■iS|beide leiders hun standpunt ten aan- oeZien van de problemen van Cyprus heuiteen hebben gezet. ^Volgens een radio-uitzending van jjJ)enktasch had de Turks- oe|ypriotische leider de ontmoeting 5 oorgesteld in een brief aan aarts- lisschop Makarios op 9 januari. )enktasch verklaarde gisteren dat iet doel van de besprekingen het ge jereiken van vrede op het eiland ;erirormt. ht 30 )ndanks ontmoetingen tussen 1 ir >rieks en Turkse-Cypriotische ver ier egenwoordigers stonden Makarios n Denktasch voor de eerste keer inds 1963 tegenover elkaar. In 1963 vas Denktasch en zijn Turkse colle- ka-ministers uit de Cypriotische re- ;ering vertrokken uit protest tegen '"Grieks Cypriotische aanvallen op l0rlTurkse domen. ïa de Turkse invasie in 1974 riep ^Denktasch in 1975 de Verenigde Na afloop van de ontmoeting giste ren met Makarios waarschuwde Denktasch voor al te gTote verwach tingen. Hij noemde echter de ont moeting wel een ..doorbraak" en ver klaarde dat er verdere besprekingen, vermoedelijk in februari zullen vol gen. Makarios verklaarde na afloop van het gesprek dat de ..verschillen nog erg groot zijn." Volgens Denktasch waren de bespre kingen gisteren ..openhartig en vruchtbaar". Een doorgaans welin gelichte bron liet gisteren weten dat de volgende ontmoeting tussen Ma karios en Denktasch waarschijnlijk op 12 of 13 februari zal plaatsvinden. LOESAKA (Reuter. UPI) Secretaris-Generaal William Eteki- Mboemoea van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft opgeroepen tot vorming van een pan-Afrikaans leger, om „agressie" van blanke minderheidsregeringen in zuidelijk Afrika het hoofd te bieden. Hij zal het idee ter sprake brengen op een vergadering van de defensie raad van de OAE in Loesaka. (Zambia) komende week. Zo'n Afri kaanse defensiemacht zou vooral tot taak hebben om Rhodesische inval len in Mozambique en Botswana te verhinderen, en ook een eind moeten maken aan Zuidafrikaanse invallen in het zuiden van Angola. De buurlanden van de landen met een blank minderheidsregime zijn dan niet meer weerloos tegenover agressie, en de nationalistische guer rillastrijders kunnen vanuit veiliger bases opereren, aldus Eteki- HONG KONG (UPI) De Chi nese industrie moet snel groei en, zo heeft Radio Peking gemeld. De partij en het land moeten in beweging worden gebracht voor een snellere ontwikkeling van de Chine se industrie, aldus de verklaring. „Dit zal een belangrijke stap zijn naar verwezenlijking van de strate gische voorstellen van partijvoorzit ter Hoea Kwo-feng, om een grote orde in het land tot stand te brengen". De uitzending is een nieuw bewijs dat de gematigden in China steeds meer de macht in handen krijgen. Zij pleiten voor een snelle ontwikke ling van landbouw en industrie, ter wijl de radicalen voorrang geven aan politieke bewustwording. De keus tussen „rijst en revolutie" is beslist in het nadeel van de radica len in China, onder wie ook de wedu- 'Tsjiang Tsjing is Trotski' we van wijlen partijleider Mao Tse- toeng, Tsjiang Tsjing. Zij en haar drie medestanders wer den gisteren door radio Peking ver geleken met de groep van Leon Trotski, die door Stalin werd wegge zuiverd na de dood van Lenin. Vol gens radio Peking was 't de tactiek van de „bende van vier" om tijdenS de laatste uren van Mao de macht aan zich te trekken dezelfde als die van de groep Trotski in 1923, die gebruik maakte van de ziekte van Lenin. Door een snelle industrialisatie zal China, aldus radio Peking, beter het hoofd kunnen bieden aan de drei ging van de Sowjet-Unie. Dit land zou inmiddels een miljoen man troe pen hebben samengetrokken aan de Chinese grenzen. Produktieverhoging Een oproep tot produktieverhoging werd gedaan ir; een voorpagina artikel van het Chinese Volksdagblad. Gezegd werd dat het directionele beleid in sommige fa brieken in het land chaotisch is en dat daaraan snel een einde moet komen. Er zou worden uitgegaan van een verkeerde ideologie en de arbeiders zouden verdeeld zijn. Zij werden op geroepen een voorbeeld te nemen aan de oliearbeiders die in de ijskou de noordelijke uithoeken van Mantsjoerije door hard werken de produktie hebben opgevoerd. Mboemoea. Er bestaat nu al een re geling waarbij Tanzaniaanse troe pen hun Mozambikaanse collega's te hulp komen. Dit soort regelingen kan uitgebreid worden, aldus de se cretaris generaal Deze week vergadert in Loesaka ook het bevrijdingscomité van de OAE, dat verantwoordelijk is voor wapen- leveranties en andere hulp aan be vrijdingsbewegingen. Eteki Mboe moea zei te verwachten dat het co mité steun zal geven aan het Patriot tisch Front van Joshua Nkomo en Robert Moegabe omdat alleen het front daadwerkelijk vecht tegen de blanke minderheidsregering in Rho- desië. Groene licht Premier Ian 8mith heeft inmiddels van zijn Rhodesische Frontpartij het groene licht gekregen voor een „binnenlandse regeling" in Rhode- sië. Dit houdt in dat hij met gema tigde zwarten gaat praten over meer zwarte invloed op het bestuur. Ook als overeenstemming wordt be reikt kan dit geen beëindiging van de guerrillastrijd inhouden. Nkomo en Moegabe beschouwen de „gema tigde zwarten" waarmee Smith wil praten als stromannen van de blan-' ke minderheidsregering en niet als vertegenwoordigers van de zwarte meerderheid in het land Smith wees deze week voorstellen van de Britse bemiddelaar Ivor Ri chard om opnieuw met Nkomo en Moegabe aan de onderhandelingsta fel te gaan zitten, af. Vrijgelaten zijn echter een aantal Spanjaarden die betrokken zouden zijn geweest bij de aanslag op vijf linkse advocaten, maandagavond. Volgens de politie was er onvoldoen de bewijs om hen langer vast te houden. Buitenlanders die na de recente aan slagen zijn opgepakt (voornamelijk uit Latijns-Amerika, Marokko en Portugal) zullen op grond van de nieuwe wetten zo snel mogelijk over de grens worden gezet. Bij de bekendmaking van de maat regelen zei de Spaanse regering dat de huidige „ondergrondse aanvallen tegen de staat" het democratise ringsproces in het land niet kunnen tegenhouden. In de loop van dit jaar worden in Spanje de eerste algeme ne verkiezingen sinds 41 jaar ge houden. Huiszoekingen De jongste maatregelen verbieden alle demonstraties in Spanje en ge ven de politie meer bevoegdheden „gewelddaden te verminderen die ten doel hebben de strijdkrachten ertoe te provoceren de macht over te nemen." Ook mag de politie zonder bevel huiszoeking verrichten en van terro risme verdachte personen tien dagen vasthouden zonder beschuldiging De maatregelen zijn ironisch genoeg genomen in het kader van anti terreurwet die generaal Franco nog voor zijn dood afkondigde Oppositie De oppositie heeft zich niet verzet tegen de jongste maatregelen, die deels overeenkomen met haar eigen verlangens een einde te maken aan het rechtse geweld. Wel gispten ver schillende oppositie woord voerders de regering omdat deze te traag zou reageren op de gewelddaden van rechts. Ook had zij kritiek op het uitblijven van ieder blijk van mede leven van de regering met de nabe staanden van de slachtoffers van de rechtse acties. De liberale krant El Pais zei dat premier Suarez aanwezig had moe ten zijn op de begrafenis van de vermoorde advocaten. Volgens de krant zou dat het vreedzame demo cratiseringsproces „vele maariden" hebben versneld. In heel Spanje werden gisteren mas sale rouwdiensten gehouden ter na gedachtenis van de slachtoffers van de politieke aanslagen. In Barcelona legden ongeveer honderd duizend ar beiders uit protest het werk neer. maar in Madrid en de meeste andere grote steden werd het werk weer hervat. LONDEN (UPI) - Groot-Brlttannië is sterk verdeeld over voorstellen voor meer zeggenschap van de werknemers in de bedrijven. Volgens de plannen zouden „werknemersdirecteuren" in de ra den van bestuur dezelfde plaats moeten krijgen als directeuren aan gesteld door de aandeelhouders. De Conservatieven (ln de oppositie) hebben de plannen „rampzalig" ge- noemd, terwijl de kleine Liberale Partij ze met een „onaanvaardbaar" van tafel veegde. De regerende La- bour-partij (socialistisch) is ver deeld over de plannen. Werkgevers (verenigd in de CBI) hebben gedreigd de samenwerking met de regering op te zeggen als de voorstellen wet dreigen te worden, maar de machtige vakbeweging TUC meent dat ze nog dit jaar door het parlement moeten De plannen zijn afkomstig van een commissie van academici, werkne mers en werkgevers, onder leiding van de historicus lord Bullock De laatsten weigerden hun handteke ning te zetten achter deze voorstel len voor mede-zeggenschap en kwa men met een minderheidsrapport. Zij menen dat de werknemers alléén vertegenwoordigd moeten zijn ln de raden van commissarissen van on dernemingen, met minder dan de helft van de zetels. BEIROET (AP, UPI, Reuter) De Verenigde Staten hebben Libanon aangeraden om met de verplaatsing van troepen van de Arabische vredesmacht naar de zuidelijke grens met Israël geen haast te maken. Dit werd gisteren gemeld door kran ten in de Libanese hoofdstad Bei roet. Eerder had de Israëlische rege ring via de Verenigde Staten geëist. :in— n E. V. Poepella, moluks-indonesisch nationalist "aaJoor H.Biersteker DCL [jfbezien *n zÜn Aziatische context is het probleem van de Moluk kers hier - hoe reëel ook voor hen - een stofje aan de weegschaal. (Denk maar even aan de wanhopige toestand in India, waar men de mannen in de dorpen bijeendrijft om 2e te steriliseren teneinde bij de eeuwwisseling niet -een miljard inwoners te Lijpebben. Denk aan de ontstellende overbevolking en bodemuit- mifïutting van Java. Het. voert je tot de egoïstische slotsom dat wij, uaNederlanders en Britten net op tijd uit deze hoek van de wereld a%erwijderd zijn, want stel dat wij vandaag verantwoordelijk "houden zijn geweest voor deze schrikwekkende vraagstukken. Oud-Trouw-redacteur Henk Biersteker werkt momenteel als redacteur bij IKON-televisle mee aan een serie documentaires over de oudere en nieuwere geschiedenis van Ambon. De aflevering van vanavond gaat over Ambonezen die al in een vroeg stadium kozen voor het Indonesische nationalisme. In bijgaand stuk gaat Biersteker nog eens in op de vraag naar het waarom van deze serie documentaires. dat de Syrische troepen zo spoedig mogelijk uit Zuid-Libanon worden teruggetrokken. In Israël wordt de toestand na de verplaatsing van Sy- - rische troepen eerder deze week naar de grens met Israël „zeer ernstig" genoemd. Verstoring Tegen die achtergrond doen zeven ;v-documentaires over Ambon wat lOverdadig aan. Maar we zijn in Ne- is'lerland en onder ons leven meer dan iaf2.000 Molukkers. Hun aanwezigheid zijfrerinnert ons aan een periode uit iti#nze geschiedenis waar we liever siefeen gezeur meer over hebben. Van erlaar de klacht van veel van deze ratfolukkers, dat ze met hun proble- iesten genegeerd worden. Soms vallen i.Ole zelfs al onder het domme oordeel galat men ook ten opzichte van andere i ttunderheden hier kan vernemen: .Okat zoeken die lui hier? En dan vordt het pas goed gevaarlijk. Dienstbevel berecht leggen de Molukkers hier onelkens weer de nadruk op het feit. S^at ze in het voorjaar van 1950 per dienstbevel hier heengehaald zijn. rohiet uit vrije wil Maar daar moet wel a*%ijgezegd worden, dat de Neder- andse regering toen zelf ook in een dwangpositie zat. Een rechterlijke uitspraak - in hoger beroep beves tigd - verbood haar deze militairen zonder hun instemming te demobili seren in het gebied van de republiek Indonesië, aangezien dit gevaar zou opleveren „voor vrijheid, leven en. goed van duizenden mannen, vrou wen en kinderen" Die uitspraak weerspiegelde de politieke hartstochten van dat ogenblik, maar zij miste elke grond. En het toenma lig Indonesisch legercommando. dat in de voorgaande maanden tiendui zenden van zijn voormalige te genstanders van het KNIL zonder enige rancune met pensioen en al in de eigen gelederen had opgenomen, was diep gegriefd Zelfbedrog Als vandaag ln Nederland Ambonese jongeren hun identiteit trachten te hervinden in het RMS-ideaai dan is onze verlegenheid terecht: hun aan wezigheid hier is een herinnering aan een hoofdzonde uit onze koloniale nadagen: de werkelijkheid niet te willen zien. Het is natuurlijk een heel menselijke zonde. De voorkeur van het koloniale bewind voor de christc- nAmbonezen was een apeliefde dat wil zeggen, zozeer vervuld van eigen liefde dat deze het voorwerp van zijn omhelzing verstikt. Een langzame psalmen zingend volk aan de zee. dat zijn gevoelens niet verbergt en zijn afspraken met je door dik en dun nakomt - kom daar eens om in het geheimzinnige Azië met zijn inge wikkelde omgangsvormen.! Een volk waarnaar je temidden van de nationalistische troebelen in In donesië nog kunt verwijzen om te betogen dat er gelukkig nog zoveel mensen zijn die je graag mogen wat kun je als koloniale mogend heid méér verlangen? Is het een wonder dat Je zo'n volk in het kritieke uur als je de slag verlo ren hebt en de aftocht onherroepe lijk wordt, ook niet voorlicht over de grote veranderingen die op til zijn Integendeel ln 1948 wordt er op Ambon nog een filmpje gemaakt waarin we ons in volle emst afvra gen hoe de mensen daar wel zullen reageren op de troonswisseling in Nederland. Dat was apeliefde Wer kelijke genegenheid voor hen zou zich er toen primair in verdiept heb ben hoe zijn zouden gaan reageren op de machtswisseling in Indonesië. Want dót de soevereiniteit zou wor den overgedragen stond al vast sinds de conferentie van Linggadja- ti in 1946/47. De strijd ging alleen nog over de vraag aan wie Ook de leiding van de Molukse Pro testantse kerk was met deze blind heid geslagen. De Amerikaanse mis- sioloog Frank L. Cooley vertelt in zijn proefschrift over „Troon en Al taar in de Molukken", dat nog in 1947 door de Nederlandse secretaris van de synode van deze kferk een Ambonees predikant uit zijn ambt werd gezet. Deze had namelijk voor gesteld dat de Molukse kerk voor zijn eigen financiering zou gaan zorgdragen om niet langer van het gouvernement afhankelijk te zijn! Nationalisten Onze aflevering van hedenavond houdt zich bezig meteen onderwerp, dat door diezelfde apeliefde uit het verleden, nooit een kans kreeg om tot de publieke opinie hier door te dringen Namelijk dat er van het begin af Ambonezen zijn geweest, die meededen aan het Indonesisch nationalisme Een van de woordvoerders ervan is E V Poepella. die vandaag in Ambon een christelijke boekhandel drijft. Een kleine dappere man die in de jaren twintig al actief was voor het nationalisme op Ambon. Hij be geleidde op het eiland een tournee van een groot nationalistisch leider wiens naam je ook in het huidige Indonesië niet vaak hoort, omdat men hem achteraf te links beoor deelt Alexander Jacob Patty. De ze had het vertrouwen van veel Am bonezen omdat hij zich zo inzette voor de rechtspositie van de wedu wen en wezen van KNIL-soldaten. En op Ambon zelf bezwoer hij de negorijen om hun vele geschillen over grond en dergelijke onderling te regelen omdat regenten die ge schillen uitbuiten om hun macht te versterken. Op aandrang van die regenten en de dominees werd Patty van het eiland verbannen, eerst naar Benkoelen, toen door naar Flores en vervolgens naar het befaamde Bo- ven-Digoel. Ambon leek weer lekker rustig, maar de gestencilde blaadjes van Poepella werden volop gelezen. De drukkerijen hadden van de over heid een verbod gekregen om zijn kranten te drukken. Vooral de Ambonezen, die op Java gingen studeren of werken, kwamen voor een groot deel in aanraking met de nationlistische beweging. Maar die zouden het moeilijk krij gen. Hun eigen familie leed in de krijgsgevangenkampen en op Am- bon zelf onder de felle Japanse re pressie tegen alles wat Nederlands- of Nederlands gezind was. Een veel van hun mede-nationalisten zoch ten juist hun heil bij de Japanse bezetters omdat ze die als een koe voet wilden gebruiken om de Hol landers eruit te werken Scheur Zo ontstond er een scheur in de Zuidmolukse gemeenschap die tot vandaag de dag toe voortbestaat. De nationalist Poepella. die met zijn Partai Indonesia Merdeka drie man sterk in de Zuid-Molukkenraad ver tegenwoordigd was. maakte in Ne derland in 1949 nog een bijeenkomst van Molukse leiders mee om de on derlinge tegenstellingen te verzoe nen. De standpunten varieerden van een provinclë van Indonesië tot een provincie van Nederland. Maar men vond elkaar tenslotte op de formule dat men mee zou gaan binnen de federale opzet voor de Verenigde Staten van Indonesië. Toen die ln elkaar zakte lagen zij weer ver ui teen. Op Ambon werd de door Poe pella opgerichte Partai Indonesia Merdeka door een sterke eenheid baretten die daar na de soeverei niteitsoverdracht nog met volle be wapening uit Makassar was aange komen in de grond gestampt. De werkgroep van Molukse Jonge ren in Lunteren-Ede neemt ons de Indonesisch gezinde vooroordelen kwalijk die volgens haar tot uiting komt in de keuze van woordvoerder. Wij hadden er behoefte aan om ook eens Ambonezen als Poepella aan het woord te laten. Mensen als hij maakten zich een halve eeuw gele den al los uit de koloniale omhelzing en we hebben hen nooit willen zien omdat ze niet pasten in het beeld van de trouwe Ambonees. Maar daaron zijn ze er nog wel, en hun kinderen en kleinkinderen ook. Tenslotte: waarom zouden mensen geen staatkundig verlangen trach ten te realiseren? Het woord onhaal baar hoort men ons niet zeggen: zovéél historische bewegingen zijn begonnen bij minderheden Maar zolang de opvattingen en loyalitei ten onder de bewoners van de voor malige daerah der Zuld-Molukken zozeer uiteenlopen kan een actie slechts tot een nieuwe broederstrijd leiden, (van één kant) Het oprukken van Syrische troepen naar het gebied van Nabatljeh, vijf tien kilometer van de grens met Is raël wordt ln Jeruzalem gezien als een „ernstige verstoring van de sta tus quo". Israël heeft in het verleden herhaaldelijk verklaard dat het geen „vijandelijke troepen" ln de naaste omgeving van zijn grens met Liba non zal dulden. De berichten in de Libanese pers volgden op een ontmoeting tussen de Amerikaanse zaakgelastigde ln Libanon, George Lane en de voorzit ter van het Libanese parlement. Ka- mel Assad. Hoe ernstig de Israëli's de situatie opnemen blijkt uit hun ver hoogde diplomatieke activiteit. Beraad Terwijl de Israëlische ambassadeur Slmcha Dinitz ln Washington over leg pleegde met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cy rus Vance kwamen premier Jitzhak Rabin, minister van buitenlandse za ken Jlgal Allon, minister van defen sie 8Jimon Peres en de opperbevel hebber van de Israëlische strijdkrachten in Tel Aviv ln specia le zitting bijeen. LONDEN (DPA, Reuter) De Ame rikaanse vice-president Walter Mon dale Is gisteren uit Rome, waar hij gisteren een ontmoeting met de paus had. In Londen aangekomen. Bt) zijn besprekingen met premier James Callaghan kwamen onder meer aan de orde de economische toestand, de defensievraagstukken en vermindering van de spanning tussen oost en west. Voorts zal men van gedachten wisselen over zuide lijk Afrika en andere conflictgebie den. Mondale zei bij aankomst, dal wereldvrede slechts tot stand kan komen door samenwerking tussen de geïndustrialiseerde landen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7