Regering besteedt meer geld aan energiebeleid mmihfarmmMM Stakingsoproep voor 1400 man in vijf grafische bedrijven Explosie van tbc in Zeeuws-Vlaanderen PvdA haalt uit Het cda- Werk behouden Enige tientallen Nederlanders en 150 Belgen lopen infectie op Ziekte hier nog niet machteloos Gesprek bonden over voortzetting nieuwe Tealtronic ■llJDAG 28 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (ADVERTENTIE) 'an onze redacteur we- .enschappen JTRECHT De regering gaat le komende vijf jaar 115 mil- rveioen gulden extra besteden aan zijonderzoek naar nieuwe ener giebronnen en naar verstandi- ;er gebruik van bestaande. Dat gedrag komt bovenop de 1500 deiniljoen die in deze periode vol- vagens plan beschikbaar zou velomen. deelden de ministers Lubbers euMpconomische zaken) en Trip (we- lenschapsbeleid) gisteren mee op 6e>en conferentie van de Landelijke energie-onderzoek, de Zij kwamen het regerings- bekend maken over de van een nationaal onder- zoals die door de zlt>tuurgroep waren opgesteld, besteding van de hoofdmoot zal ook „niet onaanzienlijk" raafvorden gewijzigd. Op het ogenblik ;telf aat nog iets meer dan de helft, ruim t d^50 miljoen per jaar, naar het kerne- lijnpergie-onderzoek. Minister Trip ci- s ofeerde met instemming de Raad van be-advies voor het wetenschapsbeleid t te<RAWB), die in een gisteren over het verenergie-onderzoek verschenen ad vances concludeerde dat dat veel te tenveel was. )n.s Ook het tempo waarin het Energie onderzoekcentrum Nederland (ECN, het vroegere Reactorcentrum) zijn aandacht naar nietnucleaire onder werpen wil verleggen, acht de RAWB te laag. De regering gaat zowel het ECN als TNO nu uitnodigen, concre te voorstellen te doen om hun onder zoekprogramma's te herzien. Steenkool De eerste prioriteit voor nieuw on derzoek ligt op het terrein van de steenkool, merkwaardig genoeg de belangrijkste „nieuwe" energiebron voor de komende tientallen jaren. In het denkmodel van de LSEO zou het verbruik van vier miljoen ton per jaar nu, kunnen en ook moeten oplo pen tot 35 miljoen ton omstreeks het jaar 2000. Om vervoer, opslag en gebruik van dergelijke hoeveelheden niet radicaal te laten botsen met eisen van milieuhygiëne, is nog heel wat technisch onderzoek nodig. Wind en zon Op de tweede plaats komt verdere ontwikkeling van wind- en zonne- energie. De RAWB meldt dat het nationaal programma windenergie voortreffelijk loopt. Er blijkt meer elektriciteit uit een windmolen te kunnen komen dan men destijds dacht en het programma zou met vrucht versneld kunnen worden. Men zit vlak voor de beslissing over de bouw van een middelgroot proto type. Gebruik van de zon voor warmwatervoorziening in woonhui zen begint in de buurt van het eco nomisch rendabele te komen, zei minister Lubbers. In een nieuw bouwwijk worden binnenkort 250 huizen met zo'n installatie uitge rust. Besparing Vervolg van pagina 1 °Pent- met uit" .pondering van enkele punten daar- jrüit. zeker mogelijkheden om over gemeenschappelijk regeren te pra- ten. Maar dat men tegelijkertijd de eg naar samenwerking met de VVD werpt ons terug in de tijd 'van de lood-om-oud-ijzer-theorie. "Ook in het CDA moet het toch dui delijk zijn, dat hun programma al leen kan worden uitgevoerd door een progressief kabinet", zei de PvdA- oorzitter. rogramma iet congres, dat tot en met zaterdag ergadert, is gisteren begonnen met de vaststelling van het verkiezings programma. Een belangrijk punt, igdat vanochtend aan de orde komt, is LD het gebruik van kernenergie en in dat kader de vraag of de ultra centrifuge-fabriek in Almelo al of v niet uitgebreid moet worden. oftdtfet regeringsstandpunt, voor litbreiding indien aan bepaalde 'oorwaarden is voldaan, is tot nu toe nooit op openlijk verzet gestuit bij de PvdA-fractie of het PvdA- jert partijbestuur. Dit standpunt is giste- te ren wel aangevallen in een motie die door een aantal PvdA-afdelingen op het congres is ingediend. Volgens deze motie moet de beslissing over de uitbreiding van Almelo worden uitgesteld tot een principe-beslissing ui|is genomen over het nu en de aan vaardbaarheid van kerncentrales in Nederland. Chili, Arlando Letelier. Zij riep op tot internationale actie om een ein de te maken aan de afschuwelijke manier waarop het Chileense volk momenteel door het generaalsregi- me van Pinochet onderdrukt wordt. Aanwezig was obk CDA-voorzitter Piet Steenkamp. Hij had echter het congres alweer verlaten toen de Bel gische socialisten-leider Willy Claes waarschuwde tegen het „opium van het ethische reveil." Mevrouw Van den Heuvel zelf had tevoren bena drukt dat de PVDA niet bereid is betutteling van mensen te aan vaarden. Nivellering Ha Standpunt ,,Amelo" U bij aki nis. Deze motie heeft het partijbestuur gedwongen nu zelf ook een standpunt over de kwestie Almelo in cséjte nemen. De buitenland-specialist ^m-van de PvdA-Tweede-Kamerfractie loeRelus ter Beek heeft gisteren im-opdracht gekrégen deen stnadpunt DN: uit te werken. In het partijbestuur Mie-bestaan over Almelo drie stromin gen: mensen die zonder meer tegen oij-zijn, mensen die nee zeggen tenzij zware voorwaarden wordt vol- en mensen die in principe ja zeggen mits aan bepaalde voorwaar- wordt voldaan (het kabi- :be- netsstandpunt). Verwacht wordt dat het standpunt dat het partijbestuur vandaag zal uitdragen met name zal wijzen op de activiteiten van de ministers Lub- t«bers en Van der Stoel die momenteel 'uitjuist met de invulling van die voor waarden bezig zijn. In afwachting van de resultaten daarvan, zou het congres dan aangeraden worden nog ui|geen definitieve uitspraken over Al- témelo te doen. Gisteravond werden de voorstellen van het partijbestuur tot een verder gaande inkomensnivellering overge nomen. Het congres voegde daaraan zelfs toe dat voortaan alle loonsver hogingen in centen in plaats van procenten dienen te worden uitge keerd. Ook werd onder andere uitgespro ken dat er in de belastingaftrek van rente meer rekening moet \yorden gehouden met de draagkracht. Ho gere inkomens mogen niet langer worden bevoordeeld. Het congres wilde evenwel geen maximum af trekbaar bedrag invoeren. Wel werd besloten dat moet worden bekeken of bij de belasting van rente een belastingvrije voet moet worden in gevoerd. In de heffing van de in komstenbelasting wil de PvdA voorts behalve de vermogenswin sten ook de vermogensverliezen be trekken. De vergadering sprak uit dat de overheid meer invloed dient te krij gen op de beleggingspolitiek van de grote verzekeringsbedrijven. Afde- lingsvoorstellen die beoogden het verzekeringswezen te nationaliseren of het met de grootste banken en pensioenfondsen onder ge- meenschapsbeheer te brengen wer den verworpen. De derde prioriteit krijgt energiebe sparing. Gecombineerde opwekking van elektriciteit en warmte (stadsverwarming) werkt aanmerke lijk zuiniger. Maar het komt niet van de grond, zei Lubbers, omdat de vrij lage brandstofprijzen de extra in vestering niet rendabel maken, (de politiek moeilijke prijsverho ging van aardgas per 1 juli moet u ook in dit licht zien.") Hij wachtte met belangstelling op het binnen kort gereedkomende rapport van de Beleidsadviesgroep stadsverwar ming. Voor een doeltreffend besparingsbe leid zag de minister twee belangrij ke instrumenten: energieprijs en voorlichting. Die voorlichting wordt wel eens wat lacherig bekeken (het brandende wereldbol-kaarsje en zo), maar Lubbers vond het zelfs voor de politieke besluitvorming belangrijk. Zo sneuvelde de progressief oplo pende wegenbelasting voor zware auto's in het parlement, omdat de betekenis voor de energiebesparing onvoldoende was doorgedrongen, meende hij. Het debat kon daardoor in de richting van de inkomenspoli tiek afbuigen, onder verwaarlozing van het eigenlijke argument. Vervolg van pagina 1 Volgens het ministerie van econo mische zaken mag uit de redding van het Rotterdamse bedrijf niet worden afgeleid, dat een positieve beslissing in het verschiet ligt. De moeilijkheden van het bedrijf waren vergroot, toen de leveranties van ap paratuur voor kerncentrales in Zuid- Afrika niet doorgingen. Procesindustrie De produktie van RSV Zware Appa ratenbouw zal niet alleen gericht zijn op kerncentrales, maar ook op de chemische procesindustrie. Districtsbestuurder D. Bijl van de Industriebond CNV toonde zich gis teren „zeer verheugd" over de over- heidsdeelname aan het bedrijf. Bijl haalde deze maand fel uit naar de leiding van Nucleair. Deze had gedreigd met sluiting van het bedrijf als de overheid niet met financiële steun over de brug zou komen. Bijl had verontwaardigd verklaard, dat „werknemers als joker worden inge zet in een politiek chantagespel". Gisteren zei hij, dat de overheid te recht de bijzondere verplichtingen jegens het Rotterdamse bedrijf heeft aanvaard. Hij liet zich optimistisch uit over de toekomst van RSV Zware Apparatenbouw. „De mogelijkheid bestaat dat het personeelbestand met honderd man uitgebreid zal wor den", aldus Bijl. Ook was hij blij, dat de overheid ernst maakt met het „speerpunten-beleid" (steun aan produkties met een hoge technolo gische waarde). ADVERTENTIE •n METZLER- brilieders oogmerk En dat is nou precies waar het moeders om gaat. Dat gezonde boter hammen lekker zijn. Want dan eten ze goed. Duizenden bakkers in heel Nederland bakken het elke morgen. In alle vroegte. lekker gezonde Tarvo Moutbrood. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De grafische bonden NW, NKV en CNV zul len 1400 werknemers in vijf on dernemingen oproepen het werk voor onbepaalde tijd neer te leggen. De drie bonden hebben aan de vijf ondernemingen een brief gestuurd, waarin hun wordt gevraagd voor aanstaande maandag twaalf uur 's middags te laten weten of zij bereid zijn de automatische prijscompensa tie te betalen. „Bij een negatieve reactie van de kant van de directies kunnen de betrokken ondernemin gen aanstaande dinsdag 1 februari de officiële stakingsaanzegging ver wachten, aldus de grafische bonden in een gezamenlijke verklaring. Plannen klaar De bonden hebben verdere plannen klaar liggen om de komende weken de acties aanzienlijk uit te breiden tot andere ondernemingen in de gra fische bedrijfstak. Het actieplan van de drie trad gisteren in werking, na dat de werkgeversorganisaties in het grafische bedrijf per brief hadden (aten weten dat ze wel over een CAO willen onderhandelen, maar dat zij de automatische prijscompensatie van de hand blijven wijzen. De vijf ondernemingen die door de bonden zijn aangeschreven zijn: Van der Loeff in Enschede, uitgeefster yan onder andere Tubantia, Henge- lo's Dagblad en het Dagblad van het Oosten; het tot hetzelfde concern behorende Uma in Arnhem, uit geefster van de Arnhemse Courant; het dagblad „De Gelderlander" van Audet in Nijmegen; Misset, uit geefster van een vijftigtal periodie ken en vakbladen (onderdeel van Elsevier) en de drukkerij en binderij Franken in Deventer, waar onder andere TROS-Kompas, en enkele VNU-bladen worden vervaardigd. Publiciteit De vakbonden vergaderen zaterdag en maandag met hun leden. Het ligt niet in de bedoeling om met de sta kingen de hele grafische bedrijfstak plat te leggen. Volgens een woordvoerder van de bonden is het niet onmogelijk dat in de dagbladsector bijvoorbeeld de stakingsacties worden uitgebreid. „Maar alleen al uit publlciteitsoog- punt hebben we er geen belang bij de hele dagbladsector lam te leggen", zei hij. Accountants Vijf grote accountantskantoren heb ben besloten hun ongeveer 6400 werknemers in afwachting van ver dere ontwikkelingen op het loonfront alvast per 1 januari een prijscompensatie uit te keren van 2,5 procent. Woordvoerders van de kan toren deelden overigens mee dat dit niet betekent dat de accountants met die uitkering ook het systeem van de automatische prijscompen satie erkennen. „Het is nog volstrekt open wat er de rest van het jaar bij ons met de prijscompensatie gaat gebeuren", al dus de heer Van Dorp van het ac countantsbureau Klijnveld, Kraay- enhof en co. De vier andere kantoren zijn Moret en Limperg, Dijker en Doornbosch, de Nederlandse Ac- door Barend Mensen Duisenberg Aan het begin van het congres deed der| minister Duisenberg (Financiën) lenj een beroep op de afgevaardigden om wijzigingsvoorstellen op het pro- gram, die gebaseerd waren op de i afwijkende visie die Duisenberg zelf s M enige tijd geleden openbaar maakte, )lisj weer in te trekken. „We moeten als t^ partij zo eensgezind mogelijk de ver- Op- kiezingen ingaan", aldus Duisen berg. Mevrouw Van den Heuvel er kende dat die eensgezindheid aardig heeft ontbroken inzake de befaam- A de ontwerpresolutie, die over de toe tot komstige regeringssamenwerking, het regeeraakkoord met de PPR. De inmiddels afgezwakte resolutie zal vandaag en morgen aan de orde komen. De PvdA-voorzitter bena drukte dat het deze keer wel om een heel belangrijk congres gaat. „Dit jcongres staat voor de keuze of wij, Jsocialisten. na bijna vijftien jaar op- positie en nu nu bijna vier jaar van deelneming aan de regering, bereid ;ijn door te gaan. Ik kies." aldus 'mevrouw Van den Heuvel, „voor idoorgaan." jOp het congres waren veel vertegen woordigers van buitenlandse socia listische partijen en buitenlandse DJgasten aanwezig, onder wie met na- jme de weduwe van de vorig jaar in "Washington vermoorde vroegere mi- Inister van buitenlandse zaken van MIDDELBURG In het grensgebied tussen west Zeeuws-Vlaanderen en België heeft zich een tuberculose-explosie voorgedaan. Enige tientallen Nederlanders en ongeveer honderdvijftig Belgen blijken een t.b.-infectie te hebben opgelopen. Besmettingsbron is geweest een jongeman uit het grensplaatsje Eede (gemeente Aardenburg). Ook in België zijn inmiddels enkele besmettingshaarden opgespoord. Omdat de explo sie is gelokaliseerd en de ziektegevallen gelukkig niet zo ernstig zijn noemen de voor de volksgezondheid ver antwoordelijke instanties de situatie niet alarmerend. Toch is deze uitbarsting van een vroeger zeer gevreesde maar nu bijna vergeten volksziekte er het bewijs van hoe nodig het nog altijd is het specifieke opsporings- en be- strijdingsapparaat, zoals wij dat in Nederland tegen de tuberculose hebben opge bouwd, in stand te houden. Volgens dr J. M. van Daal van het Zeeuwse consultatiebu reau voor de bestrijding van tuberculose worden er in Ne derland elk jaar nog twee- a drieduizend tbc-patiënten opgespoord. Tuberculose heeft, dank zij de doeltreffen de medicamenten waarmee zij wordt bestreden, niet meer de fatale gevolgen die zij zo'n vijftig, zestig jaar ge leden had. Toch is het zaak waakzaam te blijven en geen concessies te doen als de vraag wordt gesteld of het met de bestrijding van een in Nederland tot „onbekend ge vaar" teruggedrongen ziekte niet wat minder kan. De long- en tuberculosearts mevrouw dr J. Baas, verbon den aan het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne, noemt de situatie gunstig. Ze vindt het echter een misvatting te denken dat de tuberculose in dit land machteloos is gemaakt. „Daar zal de eerste tientallen jaren nog geen sprake van zijn. Het is zelfs ondenkbaar dat de tuberculose in Neder land eens helemaal geen kans meer zal hebben. In on ze buurlanden ligt het tuber- culose-cijfer al circa tien maal hoger dan hier. Denk daarbij dan maar aan het in tensieve in- en uitgaande ver keer. Trouwens, al zitten wij in Europa gunstig, tuberculo se is nog altijd een wereldpro bleem". Niet verontrustend Dr Baas vindt de explosie in het grensgebied geen veront rustende zaak. Zo iets kan gebeuren. Met geneeskundig inspecteur voor de volksge zondheid in Zeeland S. Lelie vindt zij dat dit geval over tuigend aantoont dat het be- strijdingsapparaat, waarvan de consultatiebureaus de meest essentiële onderdelen zijn, absoluut niet kan wor den gemist. De Zeeuwse inspecteur is er blij om dat de zaak snel on der controle kon worden ge bracht. „Alle maatregelen zijn hier zowel als in België genomen. Er is dus geen en kele reden voor paniek. Enige verontrusting echter is mijns inziens toch wel op haar plaats. Je ziet toch maar hoe snel zoiets om zich heen kan grijpen. Kijk, in Nederland is de tuberculose steeds ver der teruggedrongen. Aan het hier functionerende opspo rings- en bestrijdingsappa- raat is voor een zeer belang rijk deel te danken dat onze cijfers zo gunstig afsteken bij die van andere landen, ook bij die van onze naaste bu ren. Die cijfers krijgen te meer betekenis als je be denkt hoe open onze grenzen zijn. Mede gelet op het feit dat veel in Nederland verblij vende vreemdelingen af komstig zijn uit gebieden waar tuberculose heel wat meer voorkomt dan hier, mag gezegd worden dat we de zaak toch wel netjes in de hand houden. Dit heeft ech ter tot gevolg dat er vrijwel niet meer aan tuberculose wordt gedacht. Als een halve eeuw geleden een patiënt bij zijn dokter kwam klagen dat hij zo hoestte dan schakelde deze bepaald de mogelijkheid niet uit dat de man aan tubercu lose leed. Als zo iets vandaag de dag gebeurt dan krijgt van de patiënt en wellicht ook van de arts het roken de schuld. Wie denkt er tegen woordig nog aan de mogelijk heid dat hij tuberculose kan hebben opgelopen? Als dat echter inderdaad het geval is loopt zo iemand wel een tijd rond zonder dat er maatrege len worden genomen". Luchtvervuiling De gezondheidsdienst in Gent heeft als mogelijke oor zaak van het de laatste tijd toenemen van het aantal t.b.c.-gevallen aan de Bel gische zijde van de grens aan gewezen de luchtvervuiling in de kanaalzóne. Dokter Le lie wijst die veronderstelling van de hand. „Luchtvervui ling is een groot kwaad, maar dat Je er tuberculose van kunt krijgen is gelukkig niet waar". Terugkomend op het al dan niet verontrust zijn over de tuberculose-explosie in het grensgebied zegt hij: „Ik vind het altijd moeilijk iets ver ontrustend te noemen of niet. Dat ligt zo'n beetje op het zelfde vlak als wanneer ie mand vraagt of het consume ren van drinkwater gevaar lijk is. De een zal. zeggen: welnee, hoe kom je daarbij? De ander, wat verder door denkend, zal antwoorden: dat hangt er helemaal van af hoeveel water je drinkt. Natuurlijk, wij hebben de zaak in de hand, maar ik ben iemand die niet zo gemakke lijk zegt dat iets wel meevalt. Als ik naar het aantal geval len kijk dan zeg ik: het zijn er veel! In die zin ben ik geneigd te zeggen dat het niet mee valt. Anderzijds kan worden vastgesteld dat het tot dus ver aangetroffen aantal ge vallen van besmettelijke aard vroeger had men het dan over „open t.b.c." ge ring is. Dat valt dan inder daad erg mee. Het onderzoek wordt intensief voortgezet. Dat kan door toepassing van de zgn „reactie van Man- toux" aangeven dat er mensen in aanraking zijn ge weest met de tuberkelbacil zonder daar ziek van te zijn geworden. De oudere genera ties zijn in het verleden mees tal met de verwekker van tu berculose in aanraking ge weest. Ze hebben daardoor een hoeveelheid afweerstof- fen tegen de ziekte opge bouwd. hetgeen zich uit in een positieve reactie van Mantoux. „Theorie" Een belangrijk deel van de Nederlandse bevolking (met name de jeugdigen maar de leeftijdsgrens schuift uiter aard steeds omhoog) heeft die overigens niet altijd effec tieve afweer niet als gevolg van het in vergelijking met vroeger nog maar zelden voorkomen van de ziekte. In theorie zou het hierdoor mo gelijk zijn dat de tuberculose weer wat wijder om zich heen gaat grijpen. Dank zij de ge zondheidszorg in deze sector zal dit theorie blijven. Maar begrijpelijk zal zijn dat wie met deze materie te ma ken heeft er altijd weer onge lukkig over is als deze of gene instantie zoals bijvoor beeld de algemene rekenka mer vraagt of er niet wat op bezuinigd kan worden. Dat kan gewoon niet. Het is net als met de brandweer: zelfs al is er in geen tien jaar brand geweest dan nog kun je de brandspuit niet afdan ken. Je kunt ook spreken van een soort radar die het Je mogelijk maakt voortdurend te controleren hoe het er met de kansen op tuberculose voorstaat. countantsmaatschappij en Van Dien en co. In toaal gaat het om twintig duizend werknemers: Volgens de bonden is er met de direc tie van Music Service in Naarden een leverancier van achtergrondmu ziek met 25 werknemers wel over eenstemming bereikt over uitbeta ling van een volledige prijscompen satie. De werknemers krijgen per 1 Januari 4,5 procent meer, inclusief 2,5 procent prijscompensatie. Per 1 Juli volgt opnieuw een prijscompen- sat.ie. Het bedrijf is niet aangesloten bij een werkgeversorganisatie. Het overleg met de werkgevers voor stukadoors en terrazzobedrijven is afgebroken. Struikelblok is de prijs compensatie. De bouw- en houtbon den hebben aangekondigd dat een ultimatum voor alle sectoren waar het. overleg is afgebroken nog deze week naar de werkgevers zal gaan. Industriebond CNV De verbondsraad van de Industrie bond CNV heeft besloten de proce dures met betrekking tot de acties voor het behoud van de prijscom pensaties te versnellen. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling om aan de ondernemingen de vraag voor te leggen of men, nu de landelijke on derhandelingen zijn vastgelopen, een CAO per onderneming al wil sluiten. Nu is besloten de ondernemingen de vraag voor te leggen of zij bereid zijn, de automatische prijscompensatie te betalen. Indien op deze vraag ne gatief wordt gereageerd kan direct tot actie worden overgegaan. Aan een aantal ondernemingen wordt na overleg met de daar werkzame leden een dezer dagen deze vraag voorge legd. Ook het overleg tussen werkgevers en werknemers in de landbouw (ak kerbouw en veehouderij) leverde als belangrijkste geschilpunt de prijs compensatie op, maar het overleg is niet afgebroken; de werkgevers wil lend de zaak in hun beleidsorganen aan de orde stellen en het gesprek zal op 4 februari worden voortgezet. Van een verslaggever NIJMEGEN Vertegenwoordigers van de drie industriebonden en de Unie BLHP hebben gisteren gespro ken met kaderleden van Tealtronic in Nijmegen over de manier waarop het bedrijf zou kunnen worden voortgezet. Na een bezetting van het Inmiddels failliet verklaarde bedrijf, waar 450 mensen werkten, zou mi nister Lubbers van economische za ken laten bestuderen of het bedrijf verkleind als staatsonderneming zou kunnen doordraaien. Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag in het gebouw van het NW in Nijmegen voor tienduizenden guldens schade aangericht. Op de muren waren leu zen geschreven als „verraders NW". Men denkt dat de vernielingen zijn aangericht door ongeorganiseerd personeel van Tealtronic.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3