iDuits concern neemt -Duphar over Olcasal Record-aantal eigen huizen Zeker helft van extra loonstijging was te vermijden Plan voor studie naar nieuwe Rolma m Menselijke consumptie vet daalt niet meer J)verneming van belang voor voortbestaan _Groei uit halvarine-verbruik KLM verloor in derde kwartaal ruim 20 miljoen Bonden vragen advies leden over Enka Treinfabriek op kleinere schaal Belasting-regiem levensverzekering Aanloopsteun voor initiatieven „Eigen Huis" West-Duitsland wil inflatie onder 4 pet Uit gegevens van VNO en NCW over 1976 blijkt: sïl!£ IDAG 28 JANUARI 1977 FINANCIEN/ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 15/RH 17 INDHOVEN Het Westduitse chemisch-farmaceutische concern Schering is van plan Philips- Juphar over te nemen. Besprekingen tussen Philips en Schering, die al een aantal maanden aan Jivile gang zijn, wettigen de verwachting dat de overneming binnenkort een feit zal zijn. 47V. 39 Philips-Duphar heeft een geconsoli- '2v<ieerde jaaromzet van ongeveer 500 ^miljoen gulden. Van het personeel ssvarerkt ongeveer de helft (2000 man) |™jn het buitenland. Het bedrijf houdt i4'/iich bezig met het maken van pro- J2 dukten voor de gezondheid van en dier, de vervaardiging van s7vj)iochemische produkten, zoals vita- en produkten voor Het Duitse be- Schering heeft een jaaromzet „jvfran rond de 1800 miljoen mark. van Philips-Duphar N-/*door Schering zal. aldus Philips, voor |^|Schering tot een belangrijke verster king van haar markt- en researchpo- sitie leiden. Voor Duphar betekent het een schaalvergroting die van groot belang is voor haar voortbe staan. De twee concerns zijn tot de conclu sie gekomen, dat voor Phyto- Amsterdam, waar middelen tegen plantenziektes worden vervaardigd en waar ongeveer 275 man werken, vooralsnog een speciale regeling moet worden getroffen. Het ligt in de bedoeling, dat de eerstkomende ja ren de verantwoordelijkheid voor het personeel van deze vestiging bij het Philips-concern zal blijven be- >2Vi| Van een onzer verslaggevers s De Nederlander heeft in 1976 evenveel vet geconsumeerd als in ~~1915: 22 kilo. Daarmee is de daling van het menselijk verbruik tot ^Jtand gebracht die in 1973 was begonnen en in 1974 zelfs vrij aanzienlijke vormen had aangenomen. Voor 1973 was het mense lijk vetverbruik regelmatig gestegen. un- vertelde de heer J. Pasman voor zitter van het Produktschap voor margarine, vetten en oliën in zijn nieuwjaarsrede. De heer Pasman deelde mee dat het verbruik van J? halvarine. voor het eerst sinds het in AMSTELVEEN De KLM heeft over het derde kwartaal van het boekjaar 1976/77. dat zijn de maan den oktober tot en met december 1976, een verlies geleden van 20,7 miljoen gulden. Aanzienlijk meer dan het verlies van 300.000 gulden, dat werd geboekt in dezelfde perio de van het vorige verslagjaar. Over de eerste negen maanden van het lopende boekjaar (april tot en met december 1976) werd per saldo een netto-winst behaald van 89,1 miljoen gulden, tegen een winst van 33,9 miljoen gulden in de eerste ne gen maanden van het vorige boek jaar. Per aandeel van 100,- bedroeg het verlies in het derde kwartaal 6,66, tegen 0,09 in het derde kwartaal van 1975. Over de eerste negen maanden kwam de winst per aan deel uit op 28,70, tegen 10,93. Het resultaat werd in het derde kwartaal negatief beïnvloed door een terugval in het passagiersver voer (verband houdende met minder vervoer uit Suriname) en koersda lingen van diverse valutas (wegens koersverschillen werd 14 miljoen gulden ten laste van het kwartaalre sultaat gebracht). 1969 zijn intrede deed. niet is geste gen. Evenals in 1975 bedroeg het 3,1 kilo per hoofd. De margarine- consumptie handhaafde zich met 13,5 kilo per persoon op het peil van 1975, waardoor voor het eerst sinds 1968 geen verdere daling optrad. Het huishoudelijk verbruik van vetten en oliën steeg met 0,2 kilo tot 8,8 kilo terwijl het industrieel verbruik met eenzelfde hoeveelheid daalde tot 6,8 kilo. Niet voor menselijke consumptie be schikbaar komende vetten en oliën zijn het afgelopen jaar aanzienlijk meer afgezet dan in 1975. Het ver bruik lag een vijfde hoger, meren deels voor veevoederdoeleinden. De rest is gebruikt in de zeep- en verfin dustrie enz. In deze sector is de inzin king van 1975 nagenoeg weer inge haald. Produktschappen De heer Pasman ging ook in op de positie van de produktschappen. Hoewel concentratie van pro duktschappen een nuttige zaak kan zijn, ligt zijns inziens het zwaarte punt van de problemen rond de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie op het punt van de bevoegdheden die de instellingen hebben. Pasman ging verder niet op deze zaak in, omdat de SER eind dit jaar een advies wil uitbrengen. De heer Pasman sprak er verder nog zijn teleurstelling over uit dat er nog steeds geen vermelding van ingre diënten staat op de pakjes. De branche-organisatie was het daaro ver eens geworden maar goedkeu ring van de overheid is er nog steeds niet. meer dan het metsele een open haard U^T .T Wrtrrlnfdljk IS. Om.bU Ep«.TH:057*4-442* OPEN VUUR ARCHITECTUUR opw M.t* *r. »-u i s uur, m. is »u> rusten. De activiteiten van Duphar op het gebied van isotopen in Petten zullen van de overneming geen deel uitmaken. Bonden De bonden vragen zich intussen af, wat er met Phyto gebeurt als dit bedrijf binnen enige tijd niet finan cieel gezond is te maken. Bovendien verlangen zij duidelijkheid over de aan dit bedrijf gekoppelde re searchafdeling. Verder willen zij van Philips weten, of de arbeidsvoor waarden van het personeel gelijk blijven aan het Philips-pakket. De vakbonden noemen het opval lend, dat Philips zijn volledige be lang ni uit Philips Duphar te rugtrekt Dat is een verandering in de politiek van Philips, zo zeggen zij. Bij eerdere onderhandelingen (mid den 1974) omtrent een fusie van Phi lips Dupl ar met Akzo-Pharma, die overigens afsprongen, was het voor stel van Philips een 50:50 belang in een nieuw te stichten firma. Volgens een woordvoerder van Phi lips speelt hierbij een rol, dat de directie van Philips-Duphar al voor dat de besprekingen met Schering begonnen erop heeft gewezen, dat een participatie van Philips-Duphar een rem zou betekenen op een opti male ontplooiing van de activiteiten van Philips-Duphar. ARNHEM De vakbonden die met de leiding van Enka Glanzstoff on derhandelen over de aanvullende saneringen bij het concern (een ver lies van ongeveer 1000 arbeidsplaat sen in ons land), gaan in de komende weken hun leden raadplegen. De donderdag is een gesprek met Enka verkregen aanvullende informatie zullen de bonden eerst bestuderen. Op 1 maart zullen de vakorganisa ties opnieuw met Enka besprekin gen voeren. Het gesprek eerder deze week met vertegenwoordigers van de mi nisteries van economische en socia le zaken over mogelijke door de overheid te scheppen werkgelegen heid in vooral Emmen en Breda was teleurstellend verlopen, aldus de bonden. Niettemin willen de Indus triebonden NW en NKV opnieuw van de overheid weten of deze be reid is bijdragen te verlenen bij mo gelijke vestigingsplannen. Pas dan zijn deze twee bonden bereid een oordeel te geven over de plannen, aldus de heer J. de Jong van de Industriebond NVV. Het contact met de overheid, deze week, had plaatsgevonden op initiatief van de Industriebond CNV en de Unie BLHP. Ook deze bonden gaan met hun le den praten. Volgens de heer B. Nieuwland van de Industriebond CNV zijn er echter, „als je me diep in het hart kijkt" geen reële alternatie ven. Daarom is het waarschijnlijk dat de leden van die bonden zal worden geadviseerd akkoord te gaan. Mr D. Sorgdrager, plaatsvervan gend voorzitter van de raad van bestuur van Enka. heeft wel begrip voor uitstel door intern overleg bij de bonden maar vindt het wel verve lend. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Rotterdamse hoogleraar in de economie prof. dr. C. Rijnvos heeft het initiatief genomen tot een werkgroep die moet gaan bestuderen of er in Nederland weer plaats is voor een fabriek voor trein- en tramrijtuigen. Komende zomer wórdt op de lijn naar Parijs door de Nederlandse Spoorwegen dit nieuwe „koraalrijtuig" (foto boven) ingezet. Het interieur (foto onderis uiterst gerieflijk: de nadruk ligt op de individuele stoel, met een eigen leeslampje, een ruime klaptafel, lectuurnet en een sterk verbeterd uitzicht door een veelheid aan glas. Het rijtuig heeft een eigen klimaatrege ling. De stoffering is uitgevoerd in oranje en rood. terwijl een glazen tussenwand de tachtig zitplaatsen in een rook- en niet rookafdeling scheidt. Zo'n fabriek Rolma, afkorting van „rollend materieel" heeft tot 1971 bestaan als onderdeel van VMF- Stork. De fabriek werd destijds ge sloten wegens gebrek aan afzetmo gelijkheden maar de sluiting was destijds zeer omstreden. Rolma gaf destijds aan 1.250 mensen werk. Prof. Rijnvos heeft voor zijn plannen ondermeer de Nederlandse Spoorwe gen benaderd die er hem op wezen, dat ook bij de ministeries van econo mische zaken en verkeer en wa terstaat een onderzoek wordt ver richt naar een mogelijke nieuwe treinfabriek. De belanghebbende partijen NS. de ministeries en VMF-Stork voelen er wel voor om samen rond de tafel te gaan zitten, mede om doublures te voorkomen. Volgens de ideeën van prof. Rijnvos zou ook de vakbeweging aan het overleg moeten deelnemen. Opvallend is overigens dat VMF- Stork onlangs een beperkt onder zoek naar een mogelijk wederoprich- ten van Rolma heeft stopgezet. Vol gens een woordvoerder is dit ge beurd omdat noch van verkeer en waterstaat noch van de Spoorwegen een „positieve indicatie" was verkre gen dat dit onderzoek zinvol was. Sinds de opheffing van Rolma be trekken de NS en bijvoorbeeld ook de gemeente Amsterdam voor de metro hun rijtuigen bij de Duitse wagonfabriek Talbot in Aken. Een nieuwe Nederlandse fabriek zal in de visie van prof. Rijnvos in ieder geval niet zo groot mogen worden als de oude Rolma. De nieuwe fabriek zou onderbezetting kunnen voorkomen als NS en gemeenten hun orders over langere tijd zouden uitsmeren Ken nis op het gebied van rollend materi eel is er in ieder geval nog wel. De Utrechtse dependance van het VMF ingenieursbureau Alpha- Engineering heeft zich tot voor zeer kort met studies op dit gebied bezig gehouden. EMMEN Het wetsontwerp van staatssecretaris Van Rooyen (Fi nanciën). dat het belasting-regiem rond individuele levensverzekerin gen sterk wil verslechteren, zal het in deze vorm niet halen. Ook lijkt het zeer onwaarschijnlijk, dat dit wetsontwerp koopsomposten nog voor de verkiezingen over de parle mentaire eindstreep zal zijn ge trokken. Dit zei mr. P.A. Nouwen. directeur van de nationale Nederlanden en voorzitter van de Voorlichtingscom missie uit het Levensverzekeringbe- drijf, gisteravond in een bijeen komst van assurantiedeskundigen in Emmen. De heer Nouwen ver klaarde met genoegen te hebben ge constateerd dat, blijkens het kri tische voorlopige verslag op het wetsontwerp, de leden van de Twee de Kamer-commissie de kwestie se rieus nemen. Hij achtte het daarom waarschijnlijk, dat de termijn van twintig jaar. die de staatssecretaris wil invoeren alvorens het rentebe standdeel in de uitkering van een gemengde levensverzekering fiscaal wordt belast, sterk zal worden ver laagd. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Op een totaal van 106.000 zullen dit jaar 40.000 gepremieerde woningen en 24.000 woningen ln de vrije sector worden gebouwd. Dat betekent dat zestig procent van de nieuwbouw eigen huizen worden en dat is een record. Dit zei minister Gruijters (Volkshuisvesting) gisteren bij de officiële opening van het nieuwe kantoor van de Vereniging Eigen Huis. Kamp 42 in Amersfoort. Gezien de stijging van het aantal woningbezitters dit Jaar met een heel grote sprong zei de minister, voor de Vereniging Eigen Huis een grote toekomst weggelegd te achten. Hij liet het echter niet bij deze vrien delijke opmerking, maar deed de toezegging eigen initiatieven van de Vereniging Eigen Huis gaarne finan cieel te willen bijspringen met aan loopsteun. Meer in het algemeen deelde minis ter Gruijters nog mee, dat dezer da gen het resultaat van het „woonbe hoefte-onderzoek" zal worden gepu bliceerd en dat het „structuuronder zoek volkshuisvesting" in maart te verwachten is-. Snelle groei De directeur van de Vereniging'Ei gen Huis, drs H. J. van Herwijnen, sprak in zijn openingswoord óver de snelle groei van het aantal leden. Gedurende de 27: jaar, die deze con sumentenvereniging voor (toe- BONN De Westduitse regering heeft er alle vertrouwen in dat zij zowel de inflatie als de werkloosheid in de Bondsrepubliek dit jaar onder de vier procent zal weten te houden bij een economische groei van vijf procent. Dit staat in het jaarlijkse economische overzicht van het Westduitse kabinet, waarin de streefcijfers van het economische en financiële beleid worden bekendge maakt. De stijging van de kosten van het levensonderhoud in de Bondsrepu bliek zal, als de prognoses van de regering uitkomen, dit jaar weer on geveer het peil van 1970 bereiken. Het aantal werklozen, dat op het ogenblik nog boven het miljoen ligt, zal over het hele jaar gemiddeld ongeveer 850.000 bedragen. Minister van economische zaken. Hans Friderichs, liet zich op een persconferentie ter gelegenheid van de presentatie van het jaaroverzicht met voorzichtig vertrouwen uit over de vermoedelijke economische ont wikkelingen in het lopende Jaar. komstlge) woningbezitters thans be staat, zijn 30.000 leden ingeschreven. Dit aantal groeit momenteel met een 1.000 tot 1.500 leden per maand. Deze gunstige ontwikkeling is de oorzaak, dat naar een ruimere behuizing moest worden omgezien. Uit de toespraak van de heer Van Herwijnen bleek voorts, dat Jaarlijks drieduizend juridische en technische adviezen aan de leden worden uitge bracht en daarnaast nog eens zo'n tweeduizend aankoop- en onder houdsadviezen. Hij noemde deze ac tiviteiten hoewel belangrijk slechts twee druppels op een gloeien de plaat. De Vereniging Eigen Huis hoopt de doelstelling van maat schappelijk nut, zo voegde hij hier aan toe, in de toekomst nog beter te kunnen waarmaken. Meer garanties De vice-voorzitter van de Vereniging Eigen Huis. drs P. Gille bepleitte meer garanties voor de koper van een huis. „Voor het kopen van een set pannen krijgt de consument wettelijk bedenktijd, maar voor het kopen van een huis bestaat een dergelijke regeling niet." Hij zou graag, zoals bijvoorbeeld in Belgie het geval is. wettelijk een bedenktijd geregeld zien. waarin de koper van een huis het recht zou moeten krijgen zich terug te trek ken, zonder financieel nadeel Voorts zou hij graag zien dat er veel meer woningen (ook bestaande) onder het Garantie Instituut voor de Wo ningbouw zouden worden gebracht. Verder bepleitte hij een beter toe- Zicht tijdens de bouw van woningen en tenslotte vroeg hij de minister te streven naar een eenvoudiger en doorzichtiger subsidiesysteem. Over de handleiding voor het zelf (zonder tussenkomst van een make laar) kopen of verkopen van een huis, waarmee de Vereniging Eigen Huis grote successen heeft, zei Gil len daarmee „niet de makelaars te willen beroven van hun inkomsten, maar wel van hun dubbele moraal". Het bleek dat in een paar weken tijd zo'n zestienduizend van deze in structiemappen zijn verkocht. WINTERSWIJK - De overheid heeft zich bereid verklaard de lopen de kredietgarantie voor Koninklijke Textielfabrieken Batavier in Win terswijk van 2,5 miljoen gulden te verhogen tot 4,5 miljoen gulden. Hiermee is de financiering van 1977 zeker gesteld Deze extra middelen zijn noodzake lijk wegens de verhoging van het werkkapitaal, als gevolg van de ho gere omzetverwachtingen voor 1977. zo heeft het bedrijf bekend gemaakt. door Johan van Workum —DEN HAAG zeker de helft van de verrassend hoge „incidentele" loonstijging is vorig jaar door de bedrijven vrijwillig betaald. Noch wettelijke regelingen, noch afspraken met vakbonden noopten hen daartoe. Dit valt af te leiden uit gegevens, die de werkgeversverbonden VNO en NCW ,4, zelf hebben verstrekt. de stijging van de loonkosten is in "1976 bijna anderhalf procent groter 140 geweest dan op grond van de loon- 58* maatregelen en andere bekende fei- J??ten was verwacht. Dit vorige week les bekend geworden feit speelt een be langrijke rol in de huidige loonon- 16( derhandelingen. De vakbeweging 5-3 verwijt de werkgever, dat ze vorig lil jaar onderhands meer zijn gaan be- SchdttillQ <2j talen dan nodig was. Dus, als ze nu ,23 opnieuw roepen dat er geen geld is, zelfs niet voor prijscompensatie, dan zal ook dat wel weer gelogen zijn, zo 36) redeneert de vakbeweging. over het aantal gevallen, dat een bepaalde opgegeven loonsverbete ring moet worden betaald. Ook zegt dit cijfer niets over loonsverbeterin gen, die boven de CAO's uit worden gegeven. De meeste CAO's namelijk minimum-voorschriften. «2 Wat is „incidentele' loonstijging ia Ieder jaar berekent het Centraal Planbureau de loonstijging (per *7t werkkracht) aan de hand van verbe- teringen in CAO's en andere ver- JJplichte regeleingen, zoals het mini mumloon. Die gegevens zijn bekend, want CAO-veranderingen worden al- tijd opgegeven bij het ministerie van 13 sociale zaken (loonbureau) Men spreekt dan over „regelingslonen". w.' Een verbetering in een bepaald on- derdeel van een CAO zegt echter nog ai niets over het aantal mensen, dat die verbetering ondergaat. Het cijfer der regelingslonen zegt dus niet alles gende cijfers over de post „inciden teel" gegeven: 1. Stijging minimumloon 2. Uitstraling minimumloon 3. Vermindering korter werken 4. Overige oorzaken 0,2 pet 0,5 pet 0,2 pet 0,8 pet Daarom peilt een ander bureau, het CBS (Centraal Bureau voor de Sta tistiek), regelmatig welke loonkos ten werkelijk zijn gemkaakt door de bedrijven. Daaruit rolt het cijfer van de werkelijk „verdiende lonen". De loonpost „incidenteel" is nu het ver schil tussen regelingslonen en ver diende lonen. Het Planbureau pro beert het cijfer hiervoor tevoren al tijd in te schatten. Maar precies goed zal zo'n schatting zelden zijn. Vorig jaar bleek ze dus liefst bijna ander half procent te laag Ingeschat Ge schat was een half procent. Uitge gaan wordt bij de thans bekende gegevens van zeker 1.7 procent. VNO en NCW, zich bewust van de grote lading van dit feit in de huidige CAO-onderhandelingen, hebben op een speciale persconferentie de vol Samen 1,7 pet Burgemeester Met ingang van 1 maart is benoemd tot burgemeester van Appingedam drs C. de Loor te Zaandam. Hij is 44 jaar en leraar aan het reformato risch college „Blaise Pascal" te Zaandam en lid van de gemeente raad van Zaanstad. Hij is hervormd en lid van de PvdA. Minimumloon 1. Stijging minimumloon. Het mini mumloon werd door de regering 2.6 procent meer verhoogd dan de rest van de lonen. Voor zover minimum loners zelf hiervan geprofiteerd heb ben, is dat tot uiting gekomen in het cijfer van de regelingslonen. Dat geldt echter niet voor het onbeken de aantal werknemers, dat voorheen net iets meer verdiende dan het mi nimumloon, maar nu door de snelle opgang van het minimumloon is „in gehaald". Hun minder sterk ver hoogde CAO-loon (regelingsloon) bleef achter bij het minimum loon. Dit verschijnsel heeft 0,2 pro cent van de post „incidenteel" ver oorzaakt. De werkgevers moéten dit betalen, want minimumloon is wet. 2. Uitstraling minimumloon. Werknemers die voorheen niet al te veel meer verdienden dan het mini mumloon, merken nu, dat zij niet of nauwelijks nog meer verdienen dan lager betaalde collega's met minde re functies. Er ontstaat druk op de bedrijfsleiding om de oude afstan den in loon weer wat te herstellen door extra verhoging van deze werknemers met iets hogere functies. VNO en NCW noemen dit „uitstra lingseffect" een doodnormale zaak, waar werkgevers wel aan moeten geloven om geen spanningen onder het personeel te krijgen. Niettemin doen de bedrijven dit soort bepalin gen geheel vrijwillig. En onderne mers die financieel echt heel moei lijk zitten, zullen er heus wel heel karig mee zijn geweest. Illegaal Daar komt nog bij, dat deze betalin gen gemakkelijk illegaal hebben kunnen zijn, namelijk in strijd met de loonmaatregelen van 1976. Onder deze maatregelen was het verboden meer te betalen dan eind 1975 plus de verhogingen die de maatregelen zelf voorschreven. Een werkgever, die voorheen meer betaalde dan waartoe de CAO verplicht, mocht daarmee doorgaan, maar dan niet in grotere mate dan hij voorheen deed. Als het gebruikelijk was elk Jaar een twintigtal werknemers te honoreren met een extra dienstjaar, mag dat aantal onder de loonmaatregelen niet plotseling worden uitgebreid. Nu kunnen extra verhogingen wor den gegeven onder het mom van opwaardering van de functie van betrokkene. De loontechnische dienst van het ministerie van sociale zaken, belast met Controle op nale ving van de loonwet, vindt zulke promoties alleen goed als het be trokken bedrijf al werkte met een systeem van functiewaardering. Schijnpromotles zijn dus ook ille gaal. VNO en NCW hebben nu aange voerd. dat van grootscheepse ont duiking van de loonmaatregel vorig Jaar niets is gebleken. Dit feit is bevestigd door de loontechnische dienst. Dit zegt echter niet veel als je kijkt naar de werkwijze van deze dienst. De controle gebeurt via steekproeven. Het aantal daarvan is echter zo klein dat het resultaat van de controle geen representatief beeld geeft van de naleving door het bedrijfsleven. Ook bij de betrokken dienst zei1 is dit de mening. 3 Vermindering korter werken BIJ gebrek aan orders kunnen bedrijven het personeel tijdelijke werktijdver korting geven. De sociale fondsen betalen dan een deel van het loon. Na afloop gaat het bedrijf zelf uiter aard weer de lonen betalen. Het kor ter werken werd in de loop van 1976 minder. Dat veroorzaakte 0,2 pro cent „incidentele" loonstijging, waar de werkgevers dus niets aan konden doen. Overwerk 4. Overige oorzaken. VNO en NCW noemen nog vijf andere oorzaken voor „incidenteel", zonder dat de omvang daarvan precies is te schat ten. In de eerste plaats waren er de vrijstellingen van de loonmaatrege len om afspraken met vakbonden na te komen Inzake harmonisaties of nieuwe indelingen in CAO's. waarbij doorgaans bedragen worden afge rond ten gunste van de werknemers. Evenmin komt het effect van meer overwerk tot uiting in het cijfer der regelingslonen. In de regelingen zelf verandert immers niets, ze worden alleen in meer gevallen toegepast. Volgens VNO en NCW nam het over werk vorig jaar toe doordat bedrij ven het aantrekken van meer perso neel uitstelden vanwege de econo mische onzekerheden. Dan ls er het verschijnsel dat be drijfstakken als textiel en confectie, met veel laagbetaald personeel, In krimpen. De lage-CAO- loonregelingen worden dus gewoon in minder gevallen toegepast. De regelingen veranderen niet, maar het gemiddeld betaalde loon gaat omhoog. Ook hierop hebben werkgevers geen invloed. Andere oorzaken Die invloed hebben ze wel op twee andere oorzaken die VNO en NCW noemen, namelijk stijging van dc gemiddelde leeftijd en van het ge middelde scholingsniveau. Oorza ken zijn de langere leerplicht en meer scholing. Goedkope Jonge en ongeschoolde krachten werden ge leidelijk vervangen door duurdere. Hoe welkom dit ook ls, het valt moeilijk te rijmen met de hoge werkloosheid en de door VNO en NCW beweerde algemene grote geldnood van de bedrijven. Juist bij veel werkloosheid zijn er volop on geschoolden te krijgen. Bedrijven die echt moeilijk zitten, zullen graag proberen dure krachten, die vertrek ken of met pensioen gaan, te vervan gen door iets goedkopere. Het om ge keerde heeftzich echter waarschijn lijk vaker voorgedaan. Wanneer we ervan uitgaan dat de post „overige ooizaken" voor de helft zou kunnen worden toege schreven aan de twee laatstgenoem de oorzaken, dan blijkt dat van de 1.7 procent „incidenteel" vorig jaar ruim de helft, namelijk 0.9 procent (0,5 uitstraling minimumloon plus 0.4 overige oorzaken) door de werkgevers vermeden had kunnen worden. En vermeden zou zijn. als zij allen werkelijk financieel met de rug tegen de muur hadden gestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17