flarathon man, glanzende >olster, maar voze pit Humphrey Bogart is er weer iS' FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEIfc Groot Japans schrijver grof verkracht Onafhankelijk Toneel toont Hedda Gabler Voortreffelijk spel Studenten Orkest vrijetyds beurzen Een zeeman door de zee verstoten lis Prolongaties en reprises Veel aandacht voor televisie jaarbeurshallen utrecht DAG 28 JANUARI 1977 FILM/KUNST TROUWKWARTET 11 de Japanse schrijver Yukio Mishima, die door steeds meer lezers wordt beschouwd als een van de groten van deze eeuw, stamde uit een samoerai-familie en was bezeten van hun strenge erecode, die moed, reinheid en typisch mannelijk deugden verplicht stelde. istin Hoffmann en Laurence Olivier in „Marathon Man". het begin van ..Marathon Man" denk je: ..Mamma mia. wat kan die Schlesinger filmen." Zijn prtreffelijke cameraman Conrad Hall heeft hem wel geholpen natuurlijk, maar toch Het ren ™n spanning in die sublieme openingsscènes rond twee oude. zowel komische als lugubere oude innen, die elkaar van de weg trachten te rijden, in het Duits uitschelden en in de joodse wijk van w York hun gruwelijk einde vinden, dat is niet niks. jrgl •Jir eenzame jonge man. die ver- n voor de Marathon traint ken- ik van goeden huize is maar in saniTincsbiiurl woont die wordt Vprachtig neergezet Nel een heoek int zijn bloeiperiode, k je en je gaal er eens goéd voor iir dat valt legen j glorie van hel begin dooft niet et wanneer de plaats van hande naar Parijs wordt verplaalst jidt de conventionele killer, die zijn handwerk uitoefent, nog i na in het licht Maar als er onge- en kwart van de film is verstre- maakt epn gevoel van irritatie van je meester Wat wordt er haan met al die intrigerende the- i s die worden aangesneden0 Het juma van de Marathon-man bij- orbeeld de zelfmoord van zijn va- r eer. geleerde die door de heksen- ler.s van McCarthy werd kapolge- akt. waar blijft dat? Nergens scenario «gemaakt door William fldman naar zijn gelijknamige 'Ipri zoekt het in de ïngewik- rtheid om aan hqt. gedegen vak het verweven van de diverse den Lot een spannend verhaal, te komen Er moet weer eens een eime club aan te pas komen, een rhe onderafdeling van de CIA die ook al niet deugt en aangezien eden daarvan klaarblijkelijk niet eten of ze oorlogsmisdadigers ruiken om aan informatie te ko- t of om een graantje mee te pik- van de schatten die ze in hun ordenaarsleven hebben vergaard, ikt de film er ook maar een hut- Men heeft het gevoel dat hij alleen maar zijn schuw-ogende zelf behoeft te zijn. dus dat zit goed. Laurence Olivier is na vijf-en-twintig jaar in Hollywood teruggekeerd om de oor logsmisdadiger te spelen Kortge knipt haar. een stalen bril en het lijkt of hij nooit iemand anders is geweest Ook goed Roy Schelder weet zijn driedubbel uitgekauwde rol van beroepsmoordenaar waa rachtig nog iets eigens mee te geven Het kan niet op. zou men zeggen. Ja. maar vorm alleen is het toch ook niet. een beetje inhoud van niveau moet erbij Aangezien dat ontbreekt ts ..Marathon Man", een razend knap gemaakte thriller, een grote te leurstelling Amstcrrlam-Ttisrhin.ski I en Cii International. Rotlerdam-Thalia en Studio; Den Haag-Passage en Corso; Ulrecht-Kemhrandt I: Groningen- Palare: Nijmegen-Carolus: Leiden- Luxor: Eindhoven-Chicago; Hilver- sum-Rex; Heerlen-Royal; Breda- Casino I; Tilhurg-Chicago: Arnhcm- Remhrandt: Alkmaar-Harmonie; Kn- sehede-Metropole. IK jr. Hij wordt vaak tot politiek rechts gerekend, omdat hij de traditionele waarden hartstochtelijk verdedigde en zich omringde met een leger van honderd (overigens ongewapende) Family Plot. Hitchcock's nieuwste thriller met een knipoog. De gehele week in Studio 3. Zwolle Die Zauberflote. Ingmar Bergman's charmante verfilming van Mozart's beroemde opera De gehele week in Luxor. Nijmegen. Belle de Jour. Film van meester Luis Bunuel. waarin wordt gespeeld met werkelijkheid en droom De gehele week in Kriterion. Rotterdam De Komedianten. Grote film van de Griek Theo Angelopoulos over een bewogen tijdvak van de geschiede nis. dat zich weerspiegelt in de lotge vallen van een groep reizende to neelspelers. 28 en 29 jan. 't Spuigat. Dordrecht. Der Fangschuss. Film vol sfeer van de Westduitse cineast Volker Schlöndorff over Duitse vrijkorpsen in de Baltische staten vlak na de eerste wereldoorlog. De gehele week in Camera 2. Groningen. Het Zout der Aarde. Sociaal geënga geerde. bewogen film van Herbert Biberman «een slachtoffer van sena tor McCarthy) uit de jaren vijftig, die nog geenszins is verouderd Ge hele week beh. 31 jan. in Filmhuis Breda. Mr. Klein. Prachtige film van Jo seph Losey met een prachtige hoofdrol van Alain Delon over iden titeitsverlies in bezet Parijs. De ge hele week in Kriterion. Amsterdam jonge mannen Maar hij was ook een verfijnd, poëtisch kunstenaar, een meester in het beschrijven van vaak zeer subtiele psychische roerselen en verwarringen en die tegenstelling heeft hem waarschijnlijk gebroken. In 1970 pleegde hij, op zijn vijf-en- veertigste jaar en het toppunt van zijn kunnen (hij had net een groot literair vierluik voltooid) „seppoe- koe" oftewel harakiri: rituele zelfmoord Wanneer een boek van zo'n man wordt verfilmd.is op zijn minst in voelingsvermogen en grote omzich tigheid geboden. Doch wat is er ge beurd? Ene Lewis Joh Carlino (vol gens de advertentie bij insiders be kend geworden door een gewaagde foto-reportage in Playboy) greep de novelle „Een zeeman door de zee verstoten" (in de Engelse vertaling „The sailor who fell out of grace with the sea") en verkrachtte die met gro te deskundigheid. „Een zeeman door de zee verstoten" gaat over een jongen in de puberteit, die ontdekt dat zijn moeder, een weduwe, een verhouding heeft met een zeeman. Eerst vereert hij haar geleifde, omdat die man zijn leven heeft opgedragen aan de zee. Maar de leider van de fascistoïde club waartoe hij behoort brengt hem de nodige scepsis bij. Als de zeeman besluit met zijn moeder te trouwen en aan wal te blijven valt hij in een gat van wanhoop en teleurstelling. Want zijn idool heeft de eed van trouw aan de zee gebroken en is onrein geworden -Hij kan zijn vol maaktheid alleen herwinnen als hij op rituele wijze wordt gedood. Dodelijke verplaatsing Breng nu zo'n verhaal. Japans in hart en nieren, over naar een Engels kustplaatsje zoals Carlino deed en zie wat er gebeurt. Iets verschrikke lijks. Alles komt in de lucht te han gen omdat de omgeving, hoe sum mier ook geschilderd, voordurend Humphrey Bogart, de slissende, kettingrokende, immens droe vig kijkende, eenzame anti-held uit vele films in de jaren dertig, veertig en vijftig is een legende geworden. Om het droombeeld wat te verstevigen zullen vier films waarin hij speelt opnieuw worden uitgebracht: „The Treasure of the Sierra Madre", „To have and have not", „The big Sleep" en „The Maltese Falcon." Irwerpelijk er nog er wordt op verwerpelijke fee sentimentele munt geslagen (het lot van de joden in de tweede jeldoorlog. Eenmaal de joodse Irt in New York ais schilderachtig »r te nemen, dat gaat nog net. gr om dokter Mengele iwant dat nster staat model voor dr Szell. oorlogsmisdadiger die de mara- n-man toevallig naar het leven fct« uitgerekend naar die buurt te ten om zijn juwelen te laten taxe- en hem dan ook nog door twee tmalige ..Dér weisse Engel" roe- Je. slachtoffers te laten herken dat laat een vieze smaak na e mond )tin Hoffmann speelt de hoofdrol. ADVERTENTIE De eerste twee draaien al en ze zijn niet alleen interessant omdat Bogey erin speelt, maar ook en vooral om dat ze door voortreffelijke regisseurs zijn gemaakt. „The Treasure of the Sierra Madre" uit 1947, gebaseerd op de gelijknami ge roman van de geheimzinnige Ben Traven, wordt tot een van de beste films van meester John Huston gere kend en „To have and have not" uit 1944, naar een roman van Hem- mingway, heeft Howard Hawks als regisseur, ook niet de eerste de beste. In „The Treasure of the Sierra Ma dre" is Bogart een Amerikaanse zwerver in Tampico, die goud zoekt en vindt, door de rijkdom wordt be dorven en een eenzame dood sterkt. De zeer compacte plot is gesitueerd in een landschap van exotische ver latenheid en Huston speelt het klaar om de psychologische achtergron den helder te tekenen, zonder dat de spanning ook maar een ogenblik ver slapt. Het valt trouwens nog te be zien, wie in deze film met de palm voor de beste acteursprestatie gaat strijken: Bogart of Walter Huston, John's vader, die een verkwikkend amusante wijze oude man neerzet. In „To have and have not" speelt Bogart samen met Lauren Bacall, de vrouw met wie hij tot zijn dood was getrouwd. Het is een avonturen- en liefdesverhaal dat speelt op Martini que in de tweede wereldoorlog. Eens te meer blijkt eruit dat Hawks voor treffelijk kan vertellen en door un derstatement elke sentimentaliteit in toom weet te houden. The Treasure of the Sierra Madre: Amsterdam-City 5, 14 jr. To have and have not: Amsterdam- The Movies, 18 Jr. Humphrey Bogart en Bruce Bennet In „The treasure of the Sierra Madre". door André Rutten ROTTERDAM „Het toneel stelt voor een lijsttoneel" ver meldt het affiche, dat de voorstelling van Ibsens.Hedda Gabler" door het Onafhankelijk Toneel aankondigt. Dat wil zeggen: als je in De Lantaren of straks in het Shaffy Theater in Amster dam (1 en 2 februari) de zaal binnenkomt staat er een houten toneeltje, dat uit open boekenkastwanden lijkt opgebouwd aan weerskanten zeven. Er hangen de traditionele „poten" en „friezen", doeken die wanden en plafond aangeven. De speelvloer is 5.40 bij 5.40. Als publiek kom je zo te zitten, dat je ook kunt zien wat er naast en achter het toneel gedaan wordt hoe de spe lers naar en van de speelvloer toe gaan. Bovendien zit het publiek ei genlijk achter het toneel letterlijk achter de schermen dus want van het publiek uit gezien gaat het voor doek aan de achterkant van het to neel open Op het toneel staan één zitbank, één stoel en een tafeltje met wat boeken. Aan de voorstelling is twee weken gerepeteerd Zij wordt maar eén week gespeeld Het is de eerste afle vering van een reeks van zeven „Fa vorieten" uit het „klassieke" reper toire. die gespeeld gaan worden, tel kens na twee weken voorbereiding een week spelen Verrassend .Hr-dda Gabler" wordt dan ook rerht toe recht aan. impulsief bijna, ge speeld. in een tamelijk natuurlijke gesprekstoon met nauwelijks geba ren Dat legt de constructie van het stuk verrassend open Alle mogelijk heden om illusies^ le wekken zijn weggelaten. De karakters liggen bloot. Zij worden ook kleiner Hedda zelf is eigenlijk een krengetje, dat een op haar verliefde jongeman voor de tweede keer naar de ondergang brengt „één enkele keer wil ik het levenslot van een man in mijn macht hebben Daarna beneemt zij zich zelf het leven. Dat gaat zo De actrice verdwijnt tussen de coulissen en je ziet haar een man het teken geven dat hij nu het pistool moet afschie ten. wat hij dan ook doet Op het toneel wordt dan gezegd „Mijn god. ze heeft zich door het hoofd gescho ten". en „Mijn god. zoiets doe je toch niet Het merkwaardige is dat je toch een heldere kijk krijgt op de bedoelingen van Ibsen. je wordt er alleen niet in betrokken Je krijgt Lr zien hoe spe lers de schijn doorprikken, die Ibsen eerst opriep om haar ook door te prikken, en dat is wel grappig botst met het eigenaardige gedrag van de hoofdpersonen en baarlijke onzin is het gevolg. Verder is niets nagelaten om de gruwel te vergro ten. Kris Kristofferson. een keurig getrimde zanger, moet de mannelijk hoofdrol verbeelden en mompelt soms teksten van eigen maaksel Sa ra Miles, broos van hysterie, steeds de aandacht afleidend door sportie ve haute-couture creaties, is de moe der. Krimpend van ellende wacht men op het ogenblik dat ze in geschreeuw zal uitbarsten en het is een grote op luchting als zij het eindelijk doet Een koor van enge knaapjes in schooluniform. braaf lugubere 'teksten reciterend, vermoordt eerst een oude kat en daarna een jonge man alsof het aan het honkballen is. Mishima heeft zich ongetwijfeld om gedraaid in zijn graf. Amsterdam, City 1. 18 jr. Kris Kristofferson in „Een zee man door de zee verstoten". ROTTERDAM Het filmfestival Film International Rotter- dam-Antwerpen wordt van 10 tot en met 19 maart gehouden In vier zalen van het gebouw in de Gouvernestraat, namelijk 4e bioscoop 't Venster, het Rotterdamse Filmhuis, de Lantaren en de Discuszaal. In kleinere ruimtes van hetzelfde ge- bouw worden speciale programma's gepresenteerd. Zo worden er van de Italiaanse cineast Luigi Comencini zes films vertoond. Zijn televisie werk (onder meer de beroemde vijf uur durende Pinocchio) zal niet wor den vergeten. In de bar van de Lantaren, omge bouwd tot een open bioscoopje, draait dagelijks van 16.00 af een pro gramma van oude jazzfilms, uit de collectie van John Baker. Verder is er een programma van zes Hong-Kong films van de regisseurs King Hu, Sung en Tsun-Show, die volgens de informatie veel hoger van niveau zijn dan de doorsnee. Chinese vechtfilms en nog nóóit in West- Europa zijn vertoond. Bovendien is er sprake van een Afro-Arablsche week. een „Films fron Holland"- presentatie ln samenwerking met het ministerie van CRM en de Rijksvoorlichtingsdienst) en zal het Studium Generale van de Universi teit van Rotterdam een colloquium over de film organiseren. Aansluitend aan de laatste dag van het festival zal ln drie zalen in negen verschillende voorstellingen per avond gedurende vier dagen een pro gramma worden vertoond van het beste van het festival. De vertonin gen in Antwerpen vinde plaats in de Cine Roma in Borgerhout. Het programma Op de tweede verdieping van het gebouw wordt een video-bioscoopje ingericht waar men dagelijks kennis kan nemen van onder meer Jean-Luc Godard's twaalf programma's van een half uur „8ur et sous la commu nication" („Boven en onder de com municatie") die hij voor de Franse televisie maakte. Ook in het officiële programma wordt ruime aandacht besteed aan de televisie, of liever aan de wijze waarop ln het buitenland samen wordt gewerkt tussen televisie, filmregisseurs, producenten en dis tributeurs. Voorbeelden hiervan zijn: „Goldglöckchen" van Werner Schroeter, „Letters from Home" van Chantal Akerman, „Mensch ver- streut und Welt verkehrt" van Raoul Ruiz en „May Way Home" van Bill Douglas, films die gemaakt konden worden omdat het Zweite Deutsche Femsehen daartoe opdracht gaf. soms in co-productie met buiten landse omroepmaatschappijen. Ook het „Institut National de I'Audl- ovisuel" (INA) in Parijs produceert en co-produceert films, onder andere van Rivette, Marguerite Duras, Go- dard, AUio en Frank Cassenti (wiens „l'Affiche Rouge" een van de opval lendste films van het festival lijkt te wordeni Met medewerking van de BBC zullen op Film International dc vier films uit de serie „Days of Hope" van regisseur Kenneth Loach wor den vertoornd. Voor verdere Informatie kan men terecht bij de Rotterdamse Kunststichting. Voor passepartouts en vastrechtkaarten begint de voor verkoop op 15 februari bij boekhan del Van Gennep. Rotterdam en bij 't Leespunt, Expositiezaal de Doelen. Rotterdam. door G. M. Dersjant ROTTERDAM Al een kwart eeuw worden elk Jaar de beste leden van de studentenmuziekgezelschappen uitgezocht om een orkest te vormen, dat ten bate van een goed doel een rondreis door ons land maakt. Of het toeval is, dat het spel van de jonge musici deze keer op zo'n hoog peil stond, of dat de geestdrift voor zo'n jubileum een rol speelde bij deze tournee die donderdag in Amsterdam werd besloten, zal wel moeilijk uit te maken zijn Maar wie deze concerten van het begin af heeft gevolgd, zal zelden zulk fraai spel en zulk hecht samenspel hebben gehoord als woensdagavond in de Grote Doelenzaal te Rotterdam. Dit is dc constructietekening van hetlijsttoneel", waarbinnen het Onafhankelijk Toneel zijn ..favorieten" speelt, waarbij ook zichtbaar is hoe dc acteurs opkomen en afgaan een kijkje achter de schermen. Onder de rustige en bijzonder stimu lerende leiding van Maarten Smit kreeg Mozarts „Serenade no. 6 In D. KV 239" van het verkleinde orkest het volle pond van klankschoonheid en levendige nuancering, vooral ln het Menuetto. De violisten Ebred Reijnen en Leo Silvius, de altvioliste Gisella Bergman en de contrabassist Walter van Egefaat hebben als con certino hier veel toe bijgedragen. Dat hierna het voor deze gelegen heid door Jacques Bank gecompo neerde „Pathétlque" teleurstelde, kon moeilijk anders, al was de uit voering dan ook helder en levendig. De Rotterdamse pianiste Corrie Am bachtsheer was soliste ln het „Eerste pianoconcert op. 10 ln Des" van Pro- koficff, waarvan zij de vele moeilijk heden bewonderenswaardig be heerste en dat zij stevig ritmisch neerzette in voortreffelijke samen werking met het orkest. Haar succes was bijzonder groot. Na de pauze konden de orkestleden en hun dirigent hun hart ophalen aan de warmbloedige muziek van Dvoraks „Zevende symfonie in d op 70". waarin strijkers en blazers we dijverden ln fraaie klank en meesle pend spel, vooral in het prachtige Poco adagio en ln het Joyeuze slot- Allegro. De zeer vele aanwezigen wa ren terecht uitermate geestdriftig over al dit schoons en beloonden orkest en dirigent met een langduri ge staande ovatie. AMSTERDAM De beroemde Russische cellist Mstislaw Rostro- powiLsj die momenteel in Amerika woont, geeft ter gelegenheid van zijn aanstaande vijftigste verjaar dag over de hele wereld concerten ten bate van het Wereld Natuur fonds Op 14 maart zal dat met het Concertgebouworkest in Amster dam gebeuren Het wordt een gala concert onder leiding van Kirill Kondrasjin. 4 kreatief muziek vakantie «karwei 27 t/m 30 januari'77 dagelijks 10 17 uur TT-biljetten op vele stations verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11