kamerleden gemobiliseerd ri actie tegen leprafonds da Wasserman 76) overleden Loononderhandelingen Twijfel over vervalsingen van Rembrandt en Vermeer iverkwikkelike situatie door meningsverschillen Jammer dat zaak op spits gedreven is Cooders muzikale lessen bevatten veel variatie De Gaay Fortman met lege handen naar Rijnmond Afrika op zoek naar culturele onafhankelijkheid Hennep en hasj in beslag genomen Conservator Hannema: Wie zijn de deskundigen? Algerije verleent Nederlanders gratie IAG 25 JANUARI 1977 BINNENLAND/KUNST TROUW/KWARTET 9 li een onzer 'erslaggevers iGOTA (Colanbial/Waddinxveen Drs J. Oosthoek uit Wad- «veen heeft de Kamerleden H H. Drenth iPvdA). A R. ppes (PPR) en drs A. D. W. Tilanus (CHU) per brief ge- arschuwd t®en de actie „3 maal m" (medische zorg, milieu, ntaliteit) v;n het Nederlandse Leprafonds in het kader van leprajaar 917. Hij vraagt deze Kamerleden zelfs stappen te |ernemen im die hele actie van het Nederlands Leprafonds p te doen '.etten wil verder dat de Kamerleden irderen dat alle handelingen •al de finanüële van de „Caro- fchtingeni waarmee het Neder- Leprafords nauw samenwerkt) •an het lep-afonds volledig in de ibaarheid komen. Verder wil de Oosthoel dat de aangeschreven aerleden stappen ondernemen Jat door wetswijziging of wets- ruiling waarborgen worden ge lpen hetieen tegen hetgeen hij luidt alj zwendelpraktijken in- het inamelingswezen; ook wil Jtomen ot een overkoepelende tnisatie waarin de organisaties, hij als tonafide aanduidt, kun- wordei verenigd om gezamen- tegen het Nederlands Lepra- Is op te treden. De heer thoek ;rondt zijn brief op con- en me het 8anta Elisabethzie- luis irMedan en het bezoek dat |an Irdonesië en vooral Noord- latra oracht via „The Leprosy lion" n Londen. •ancingen achtTgrond van deze onverkwik- Jke listorie ligt in de spanningen ten de Nederlandse Stichting Leprabestrijding en het Neder- Is leprafonds. Daarover hadden tijcens een bezoek dat wij aan rmlia brachten een gesprek met G H. L. Zeegers. buitengewoon |leaar in de toegepaste sociolo gie aan de Nijmeegse universiteit en voorzitter van het Nederlands Lepra fonds en met drs P L. M. L. Schuur- mans. oud-directeur van de Phl- lipsvestiging in Colombia en secreta ris-penningmeester van de „Fonda- cion Francisco van Galen", een Co lombiaanse stichting welke in dat land zelf namens het Nederlands Le prafonds financiële bijdragen kan le veren aan bepaalde lepra-projecten, maar die tevens als indirecte geldge ver erop toeziet dat de gelden op de juiste manier en op een zo doelmatig mogelijke wijze worden besteed. „Colombia is een ontwikkelings land". zegt de heer Schuurmans, „en als wij niet op deze manier optreden, blijft er veel te veel aan allerlei strijkstokken hangen". De Fondacion Francisco van Galen is genoemd naar de Nederlandse pa ter Franciscus van Galen, die geeste lijk verzorger is geweest van de vroe gere Colombiaanse leprozerie Agua de Dios die nu is gesloten. Agua de Dios is een normale stad met een kleine twintigduizend inwoners en die door de bevolking nog steeds als een heilige wordt vereerd. Pater Van Galen stierf te midden van zijn le prozen. Goede samenwerking Prof. Zeegers: „Wij hebben jaren lang een heel goede samenwerking gehad met de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding, in allerlei or ganen waren wij samen vertegen woordigd. Je kunt het lepra- vraagstuk van twee kanten aanpak ken. Je kunt van de medische kant uitgaan, zorgen voor goede me dische teams en die aan het werk zetten. Je kunt ook van de sociale omstandigheden uitgaan en die te gelijk met het medische werk verbe teren in het besef dat lepra vooral een ziekte is van bevolkingen die leven onder armelijke omstandighe den. De Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding gaat van de me dische kant uit. wij van de sociale kant van het vraagstuk. Uiteindelijk ontmoeten wij elkaa* in het midden, precies waar dat nodig Is." „Dat ging jarenlang goed. tot er discussies kwararn op vakniveau tussen medici en sociologen. Die dis cussies werden scherper en andefen brachten het financiële beleid in het geding. Toen werd de zaak helemaal op de spits gedreven en dat is heel jammerlijk. Kijk, wij hebben te ma ken met ontwikkelingslanden waar de menselijke rerhoudingen totaal anders zijn dan in Nederland, waar allerlei mensen vooral machtheb bers. graag «rillen meewerken mits zij er zelf wat aan kunnen ver dienen. Vooral als je van de sociale situatie uitgtat, moet je daarmee rekening hoaden. Vandaar dat wij altijd ons wrrk doen via een in het land waar het geld terecht komt op te richten el daar opererende stich ting van irensen uit dat land zelf. die nauwe oanden met ons hebben en ons Nederlandse denken begrij pen en voljen. Dat is de enige garan- C7P ff HAAG De toneelspeelster Ida Wasserman is zaterdag on farige leeftijd in een ziekenhuis in Leiden overleden. Zij we d Vlaanderen geboren en kreeg haar opleiding in Antwerpen, (uteerde daar in 1922 en vestigde zich na de Tweede Werel- (rlog definitief in Nederland. Van de oprichting in 1947 af fckte zij deel uit van de Haagse Comedie tot zij in 1972 haar pbaan beëindigde. België werkte zij onder directie o.a. Joris Diels met wie zij in [trouwde. Van 1926 tot 1928 was li Nederland verbonden aan het iw Rotterdams Toneel van Frits laud en aan het Amsterdams To- - van Louis de Vries. Tot de grote In die zij bij de Koninklijke Ne- Kdse Schouwburg in België e behoorden Julia in Romeo julia, Portia in De koopman van etië. Desdemona in Othello en inione in Wintersprookje van kespeare. Tijdens de oorlogsja- Ipeelde Ida Wasserman niet. haar vestiging in Nederland in speelde zij bij de Haagse Come- In ruim vijfentwintig jaar meer [vijftig rollen uit het grote mo- e en klassieke repertoire. Daar- behoren: mevrouw Ford in De jke vrouwtjes van Windsor, Ma ria in Driekoningenavond en konin gin Margaretha in Richard de Derde, alle van Shakespeare. Verder onder veel meer de rol van landeigenares Ransjewskaja in De Kersentuin van Tsjechow. Lady Kitty in De cirkel van Somerset Maugham en Johanna de Waanzinnige in De kardinaal van Spanje van Henry de Montherlant. Van de lange reeks rollen die zij mei Paul Steenbergen naast zich speelde zijn de bekendste die van Lola in Mb kleine Sheba kom terug van William Inge, Laura in „In schaduw van twij fel" van Norman King. Phoebe Rice in „De humorist" van John Osborne en Mary Tyrone in De tocht naar Het Duister van O'Neill. Met de roi van Helen Shaw in Ter ere van van David Storey nam zij in 1972 afscheid van het toneel. De verdienste van de actrice verden Ida Wasserman officiëel erkend met haar benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau en tot ridder in de Kroonor de van België. De Theo d'Or van de schouwburg- en concertdirecties werd haar in 1956 en in 1959 toege kend. De lezers van het Nederlands Theaterjaarboek riepen haar in 1959. 1962 en 1964 uit tot actrice van het jaar. buw notenschrift NKFORT De in Zwitserland inde Nederlandse architect Al- Brennink heeft een nieuw no- thrift ontworpen dat gebaseerd een chromatische notatie. Hij t zijn halve-tonenschrift in vier- hsysteem dezer dagen in ikfort toegelicht. Vijftien jaar t architect Brennink met dit Ift geëxperimenteerd. Naast zijn fheid als ontwerper van scholen ierken, heeft de heer Brennink muziekwerenschap gestudeerd, het nieuwe systeem zijn alle tekens zoals notensleutels en (Dgings- en verlagingstekens ver in. Bij het tot dusver gebruikelij- lotenschrift kunnen ten hoogste verschillende noten op één lijn fegeven worden Bij de nieuwe tie zouden de duidelijk onder- iden noten gemakkelijker van blad af te lezen zijn. Wve een inleiding tot het nieuwe tischrift en de daarbij behoren- lotenbladen heeft Albert Bren- I als voorbeeld Bachs „Kunst der t" in zijn nieuwe notatie overge- ig talent op podium tTERDAM Onder auspiciën de Rotterdam Kunststichting flt in het seizoen 1977-78 een [ertserie „Jong Talent" in de lerdamse Doelen georganiseerd, ke mensen van Nederlandse na- pliteit kunnen zich aanmelden een auditie. De leeftijdsgrens I instrumentalisten is 30 jaar. f vocalisten 35 jaar. Aanmeldin- kunnen tot uiterlijk 15 februari worden ingezonden aan de Rot- lamse Kunststichting. Krui- 4n 30 Rotterdam. door Willem Jar Martin AMSTERDAM Afgelopen zondag werd het podium van het Amsterdamse Concertgebouw ingenomen door een naar pop- begrippen wat merkwaardig gezelschap. Vier stuks (later vijf) cudere. dikbui kige heren, onihanger met zulke in strumenten as knop-accordeon en „bajo sexto" 'de band van Flaco Jimenez, proninent vertolker van de „musica noriena": zonnige klanken uit het grensgebied van de VS en Mexico), drit zeer lenige gospelzan gers (Hermai Johnson. Terry Evans. Bobby King en -onbetwistbaar aan het roer- RySooder. die de hele club had ingehutrd teneinde ook „live" mededeling te kunnen doen van de jongste staid van zaken rond zijn muzikale ojgra vingen (Cooder is. als bekend, votrtdurend op pad voor de popularisemg van vergeten of nog slechts dor minderheden bedreven muziek). Met ..pop' had eenenander dan ook minder temaken dan met een colle ge musiccogie, waarbij de bedeesde professor/an weleer (men herinnere zich Coodrs vrij introverte optreden in de Vorburgse Vliegermolen) dit keer met/eel humor en een zo moge lijk nog gegroeide instrumentale vaardighid bijna als „ster" opereer de. nochans zonder zich ooit naast de band plaatsen. Integendeel was steeds s»rake van een hechte inte gratie v.n het wonderlijke geheel, dat daaoij „pop" of geen „pop" door de'rij sterke accentuering van de afddng ..musica nortena" (ook wel Tex-Mex geheten) regelmatig ui terst gezellig uit de bus kwam. Cooders muzikale lessen bevatten bovendien de nodige variatie. Een doorsnee uit zijn nu vijf elpees be slaande oeuvre werd bereikt in een wisselende samenstelling, waarbij aanvankelijk de hele club uit de startblokken trok (vloeiende versies van Alimonu. Stand By Me. The Tattler en het met een prachtige slide-solo van de meester zelf opge sierde Dark End Of The Street). Coo der vervolgens privé alle registers opentrok (Dittay Wa Ditty, One Me atball. Fool For A Cigarette) en via enige gospelassistentie (Tamp 'Emp Up Solid. Jesus On Th Mainline) tenslotte het volledige gezelschap weer op de planken verscheen om los te barsten in een ongekend vrolijke Tex-Mexshow. waarin de mu- ziekprof terecht zeer veel ruimte gaf aan de klaterende accordeon van Flaco Jimenez (Do Re Mi. Good night Irene. He'll Have To Go). Prachtig allemaal. Vóór dit alles werden we dan nog getrakteerd op een optreden van de Fries Sido Marten* Een ontzettend aardige jongen, maar zoals de meeste voorprogramma's toch niet in staat het wachten op de hoofdattractie al te zeer te veraange namen. Daarvoor ook was öjn mu ziek wat aan de magere kant i ROTTERDAM Tegen ieders ver wachting in is minister De Oaay Fortman (binnenlandse 2aken) gis termiddag met volkomen lege han den naar Rijnmond gekomen. Op het programma stond een discussie middag in De Doelen waar de minis ter zijn visie zou geven op de functie die Rijnmond in de afgelopen Jaren heeft vervuld en op de plaats, die het zal moeten innemen bij het binnen kort te verwachten voorstel tot wijzi ging van de Rijnmondwet bij het wetsontwerp reorganisatie binnen lands bestuur. De gehele nieuwe In deling van Nederland in een veel groter aantal provincies dan er nu zijn). Vooral had men verwacht, dat de minister eindelijk iets zou zeggen over een verbetering van het finan ciële statuut van Rijnmond. Hier ligt sinds jaren een spanningsveld om dat Rijnmond voor zijn financiën geheel afhankelijk is van de bijdra gen der 23 gemeenten welke Rijn mond vormen Twee zaken: de minister gaf ronduit toe dat het voorstel tot wijziging van de Rijnmondwet ooit ver te kort schoot. En hij vertelde dat men ln de naaste toekomst ter Inleiding van de nieuwe provincie-indeling denkt aan een provincie Zuld-Holland-Zuld met Rijnmond daarin als hoofd moot. aan een provincie Kemper- land in het zuid-oosten van Noord Brabant met Eindhoven sis centrum en aan een provincie Twente, het oostelijke deel van Overijssel. Dat betekent dus veertien ln plaats van de tegenwoordige elf provincies. tie dat er niet teveel in verkeerde zakken komt." Een „grande" Drs Schuurmans kan men moeilijk meer beschouwen als Nederlander Hij heeft zich vooegoed in Colombia gevestigd, woont daar ln een grote villa en voert een staat als een Co lombiaanse grande. Hij is in het sociale verkeer dan ook bekend als „Don Pedro". Zijn dochter is'ge trouwd met een lid van een vooraan staande Colombiaanse familie. Met de heer Schuurman en prof. Zeegers brachten wij een bezoek aan Contratacion. een dorp ln Co lombia. dat. net als Agua de Dios, is gegroeid uit een nu gesloten leproze rie. Contratacion heeft dringend een waterleiding nodig. Tijdens ons be zoek legde de Alcalde (burgemees ter) de heer Schuurmans een volle dig uitgewerkt project voor. Op een berg in de nabijheid liggen enkele meren en via een leiding wilde men daaruit water naar Contratacion brengen. Kosten, tot in details uit gewerkt. anderhalf miljoen Neder landse guldens en nog wat. Of de Fondacion Francisco van Galen maar mee wilde betalen aan dat project. Goed doordacht „Het ziet er allemaal goed door dacht en uitstekend opgezet uit," zei de heer Schuurmans, „een prachtige ingenieursontwerp. WIJ zouden op grond van deze uitgewerkte plannen de Colombiaanse regering rustig kunnen voorstellen, samen met ons die ruim anderhalf miljoen guldens te fourneren en wij zouden erop toe kunnen zien dat dit geld naar beho ren wordt besteed. Maar misschien is het aan te bevelen vooraf een bodemkundige een onderzoek te la ten doen. Contratacion ligt in een dal. Als er artesiche bronnen moge lijk zijn, kunnen die wellicht heel wat goedkoper zijn dat deze dure waterleiding. Ons deel van het be schikbaar te stellen geld moet im mers via kleine bedragen door Ne derlandse burgers bijeen worden ge bracht. Nu, dat geeft ons een zeer bepaalde verantwoordelijkheid." Prof. Zeegers: „Dat zien we vaker. Er is een project en er komt een actie om dat project te steunen. Dan blijkt dat dit project op een andere manier veel goedkoper en vaak zelfs beter kan worden uitgevoerd. Der gelijke situaties kom je vaak tegen in alle ontwikkelingslanden. Na tuurlijk kiezen wij dan de doelma tigste en goedkoopste weg. Dan heb ben we geld over voor andere zaken die ten minste even noodzakelijk zijn." Van het artikel „Afrika op zoek naar culturele onafhankelijkheid" door onze redacteur Nico Kussendrager, was door een misgreep het slot weg gevallen. Het verhaal ging over het zwarte cultuurfestival Festac '77 dat van half januari tot half februari in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos wordt gehouden. De laatste alinea's volgen hier alsnog: Er zijn vijftien duizend deelnemers op het feest, er komen ruim twintig duizend bezoekers, waaronder zeker achttien staatshoofden. Al maan den staan de Afrikaanse bladen vol met advertenties van de meest dure en luxueuze hotels in Lagos. Tijdens Festac is er de klok rond medische voorziening, ln handen van de beste artsen (en dat terwijl er op het Afri kaanse platteland vaak in wijde om geving geen ziekenuis te vinden is). De veiligheidsmaatregelen voor het festival zijn omvangrijk, de kosten hoewel niet precies bekend zeer hoog. Festac'77 is ook van groot belang voor het prestige van Nige ria. één van de rijkste en meest invloedrijke landen in Afrika. Toch is het de vraag of zo'n mam moetfestijn als Festac'77 de manier is voor de culturele vrijwording en bewustwording van Afrika. Gaat het feest niet over de hoofden van de „gewone" Afrikaan in dorpen en ste den heen? Zou een culturele herle ving niet veeleer op het platteland moeten plaatsvinden? Is Festac niet één groot kijkspel dat de kloof tus sen de élites in Afrika en de rest van de bevolking eerder vergroot dan verkleint? Wat zal de gelijktijdige studie bijeenkomst over zwarte be schaving en onderwijs opleveren? Is er genoeg aandacht voor de verhou ding tussen oude. Afrikaanse ge woonten, en al dan niet wenselijke nieuwe ontwikkelingen? Alleen al het stellen van de vragen riekt naar beïnvloeding. En dat is nu juist waar de Afrikanen van af willen. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft in een huis ln het Oude Westen 20 kg hennep, twee kg hasj en een hoeveelheid verpakkingsma teriaal in beslag genomen. De drie bewoners zijn gearresteerd. Het zijn Rotterdammers van 26. 30 en 43 jaar. door Jac. Lelsz HEINO/DEVENTER/ZWOLLE Onder de ongeveer veertig zeventiende-eeuwse meesters, die de Stichting Hannema-De Stuers Fundatie in Kasteel Het Nijenhuis te Heino een tijdje geleden cadeau kreeg van de 86-jarige Belgische schilder, beeldhouwer en kunstverzame laar Jean Decoen, zou een aan tal vervalsingen zijn. „Volgens de deskundigen", (zoals de be richten luiden) „maar wie zijn dat?" De conservator van het in Het Nijen huis gevestigde museum, dr. D. Han nema. zegt dat hij nog geen namen heeft gehoord. Overigens lijkt hij al bij voorbaat rekening gehouden te hebben met de bewering, dat er van falsificaties sprake zou zijn (of moe ten wij zeggen: dat hij zich al indekte tegen scepsis?) want toen hij midden december 1976 de schilderijen pre senteerde, maakte hij zoals we des tijds schreven, al de opmerking: „Misschien wordt er wel gezegd dat ze vals zijn". De vervalsingen zouden met name zitten bij de Rembrandts en de Ver meers. Enkele dagen geleden is de zaak aan het rollen gebracht door de PvdA-wethouder van onderwijs, volksontwikkeling en cultuur in De venter, de heer B. Duimel. Er kwa men publikaties in allerlei toonaard. Zelfs was er een krant in het oosten des lands die er de volgende kop bovenzette: „Twee betrokkenen eer der van falsificaties verdacht". Waarschijnlijk slaat dat op dr. Han nema en zijn vriend Decoen. En op de langgeleden spelende ver valsingsaffaire Vermeer-Van Meege ren. Hannema was toen direkteur van het museum Boymans te Rot terdam. Decoen stond (en staat nog) op het standpunt dat bijvoorbeeld „De Emmaüsgangers" een echte Vermeer was. En Hannema zegt in 1977, ondanks alles wat er sindsdien gebeurd is „ik neig ertoe". Het even tueel niet onderkennen van falsifi caties is echter wat anders dan het verdacht worden van falsificaties, maar dat terzijde. Spontaan De opmerkingen met betrekking tot de vervalsingen ln de collectie- Decoen schijnen wethouder Duimel uiterst spontaan uit het hart te zijn geweld. Hij had toen namelijk Juist een gemeentelijke nota museumbe leid binnengekregen. Die stak nogal ln een somber vel. speciaal wat de financiën betreft. Er zijn in Deven ter. stad met een prachtige histo rische en culturele achtergrond, en kele waardevolle musea. Het budget is echter te krap om ze redelijk te laten functioneren. In genoemde no ta werd onder meer de suggestie gedaan het speelgoedmuseum te sluiten en bij een ander museum onder te brengen. In de context zou de heer Duimel gezegd hebben het een schandaal te vinden dat. terwijl Deventer van de provincie geen geld kan krijgen voor zijn musea, die zelfde provincie wel dertig duizend gulden aan gemeenschapsgeld uit geeft voor het inlijsten en dergelijke van schilderijen, waarvan sommige vals zijn. Wethouder Duimel liet gisteren weten geen nadere toelichting te kunnen geven maar te denken dat de kwestie „overdreven" ln de krant is gekomen. De afdeling voorlichting van de gemeente Deventer beklem toonde dat het uitspraken van een individuele wethouder betreft. Het college van B en W heeft nog geen standpunt ingenomen. Mededelin gen als zou het provinciaal bestuur van Overijssel van de vervalsingen pp de hoogte zijn werden gisteren niet bevestigd. De commissaris der koningin, mr. J. L. M. Niers, kon nog geen commentaar geven. Het college van gedeputeerde staten zal zich op korte termijn met de zaak gaan be zighouden. Herdruk Dr. Hannema ontkent dat er. wat de Rembrandts en Vermeers betreft, van vervalsingen sprake is. Ook aan de authenticiteit van het aan Rembrandt toegeschreven schilderij „Na het onweer", een landschap dat uit de collectie van de Leidse burge meester J van der Mark (1707-1772) komt, twijfelt hij niet. In het Nijen huis zijn 42 werken opgehangen. Daarvan zijn er 40 uit de zeventiende eeuw, één uit de achttiende eeuw en één uit de negentiende eeuw. Ten aanzien van enkele schilderijen kan men. wat de maker betreft, van me ning verschillen. In de catalogus wordt dat ook vermeld. Bovendien staat er dat een herdruk na verloop van tijd „waarschijnlijk enkele ande re toeschrijvingen naar voren (zal) brengen". Vervolg van pagina 1 Een woordvoerder van de voedings bonden FNV kondigde gisteren aan dat in de loop van deze week bekend zal worden bij welke bedrijven voor bereidingen voor acties getroffen zullen worden. De leden in de van daag aan te wijzen bedrijven zullen donderdag, vrijdag en volgende week maandag op stakingsvergade ringen bij elkaar komen. -De landelijke bedrijfsgToepbesturen van de Hout- en Bouwbond CNV hebben gisteren in Utrecht besloten de schilderssector, de timmerfabrie ken, de meubelsector en de houthan del te betrekken in een actieplan dat voor de bouw is opgesteld. In deze sectoren werken ruim 63.000 men sen. Afhankelijk van het resultaat van de cao-onderhandelingen, die nog moeten worden gevoerd, zal ook de stukadoorssector (met ruim 7000 werknemers) in de actieplannen wor den betrokken. Bij eventuele acties zullen de Hout en Bouwfederatie van de FNV, de Hout- en Bouwbond CNV en de ma- chinistenbond „Het zwarte corps" samenwerken. In de actieplannen wordt onder meer de mogelijkheid van werkstakingen genoemd. Shell Tijdens het eerste cao-gesprek heeft Shell gisteren de drie Industriebon den laten weten dat er dit jaar geen sprake kan zijn van automatische prijscompensatie. Het bedrijf stelt zich daarmee op het door de werkge versorganisaties ingenomen standpunt. De cao-onderhande lingen hadden betrekking op onge veer 7000 man personeel. In werke lijkheid gaat het om meer werkne mers. omdat de in het Rijnmondge bied werkende oliemaatschappijen zich doorgaans aansluiten bij cao overeenkomsten die Shell met de vakbonden afsluit Vakbondsonder handelaar Piet Scheele van de In dustriebond NVV vond de afloop van de besprekingen teleurstellend. Hij Is van oordeel dat de Shell geen enkele opening heeft gelaten voor een voortzetting van het cao- gesprek. Zeer verbolgen zijn de Industriebon den over het feit dat de directie van Shell met betrekking tot de handah- ving van de werkgelegenheid bij het concem geen enkele toezegging heeft gedaan. Volgens Scheele heeft de directie gisteren laten weten voort te willen gaan met de reorga nisaties btj de technische diensten en niet te willen garanderen dat de uitbreidingen van 8hell-Chemie aan de Moerdijk gepaard zullen gaan met het scheppen van een aantal nieuwe arbeidsplaatsen, zoals eer der overeengekomen. In een toelichting op het punt van de werkgelegenheid zegt de directie van Shell te verwachten dat het totale aantal arbeidsplaatsen in Pernis en in Moerdijk de komende twee drie jaar geen grote wijzigin gen zal ondergaan. Het perso neelsbestand zal volgens Shell wor den aangepast, als later grotere in vesteringen mogelijk blijken te zijn. Esso Een woordvoerder van Esso Neder land ln Den Haag heeft gisteren ontkend dat de directie van Esso- chem Benelux ln Rotterdam-Botlek zich bereid heeft verklaard tot het uitbetalen van een automatische prijscompensatie. Essochem- Benelux is een onderdeel van het Exxon (Esso)-concem en bestaat uit een chemische fabriek met ongeveer 160 man personeel De mededeling over de bereidverklaring was af komstig van Piet Scheele. Volgens de woordvoerder van Esso Nederland heeft Scvhelle zich laten leiden door een „oude discussieno ta". die door de ondernemingsraden is afgewezen, waardoor ook het aan bod betreffende automatische prijs compensatie is komen te vervallen. Hij voegde eraan toe dat de directie van Esso Nederland het principe van de automatische prijscompen satie heeft afgewezen en de lijn van de werkgeversorganisatie VNO wil volgen. Na een hele dag vergaderen zijn gistermiddag ook de cao- onderhandelingen bij Philips afge broken. Philips is niet bereid een automatische prijscompensatie in de cao op te nemen. De totale llon- somstijging in 1977 kan volgens Phi lips slechts 6.5 k 7 procent bedragen. Dat is volgens de bij het cao-overleg betrokken vakbonden beslist onvol- doenmde. De automatische prijscompensatie was ook het breekpunt in het gis teren vastgelopen cao-overleg ln de emballage- en palletindustrie en voor de baggerbedrijven werken in totaal 7000 werknemers en m de emballage-industrie gaat het om een cao voor ongeveer 2500 werkne mers. De Hout- en Bouwbonden NW-NKV hebben de werkgeversor ganisaties in de baggerbedrijven aangekondigd zich te zullen bera den over acties. De kaderleden van de vakbonden bij de vestigingen van Philip Morris in Eindhoven en Bergen op Zoon willen op korte termijn weten waar zij met de automatische prijscom pensatie aan toe zijn. Gisteren is met de directie afgesproken dat vóór aanstaande donderdag bekend zal worden gemaakt wanneer daaro- ver gesproken zal worden. DEN HAAG Algerije heeft vier Nederlanders die wegens drugsmok kel tot gevangenisstraffen waren veroordeeld, vrijgelaten, en zes an deren een strafvermindering van vijf jaar verleend. Reeds eerder was meegedeeld dat de doodstraf van de 28-jarige Arthur Pouw uit Amstel veen was omgezet ln levenslange gevangenisstraf. De elf Nederlanders behoorden tot een groep van dertig buitenlanders die ln Januari 1975 werd gearres teerd bij een poging 600 kilo hasjiesj Algerije binnen te smokkelen. Pouw werd ter dood veroordeeld een vonnis dat in hoger beroep werd bekrachtigd en zou aanvankelijk 22 november 1975 zijn terechtge steld. De Nederlandse regering heeft herhaaldelijk stappen ten gunste van Pouw ondernomen en ook een verzoek om gratie Ingediend. Donderdag kondigde de Algerijnse minister van buitenlandse zaken. Abdelazlz Boutefllka. aan dat bui tenlanders die tot zware straffen wa ren veroordeeld strafvermindering zouden krijgen. Uitgifte pandbrieven UTRECHT Met ingang van van daag geeft de Rabohypotheekbank weer 8.5 procent pandbrieven 1976 per 1982-1986 uit tegen 100 procent Dit heeft de bank gisteren bekend gemaakt. Simpkins „Vind kleur mooi?" Je de niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9