Jiddelgrote aannemers oeken exportavontuur casal pnsumentenbond vreest hogere prijsstijging Uitzendbureau voor managers bepleit Tuin centrum ook voor flatbewoner Verkooppolitiek van Gevato roept vragen op Ongunstig jaar voor i lidden- en kleinbedrijf Niet nodig |$ens worden verzet gezien situatie in binnenland meerdanhelmetselc een open haard .{gr [uwe Egberts j jat niet, met 1 Meden samen Omzetgroei bij Centra en A&O SEBS5£«S Ir Wisman (NOM): 'VAD remt bedrijfsleven' istenstijging niet goed gemaakt Gasunie leent 150 miljoen Premielening Zuid- Holland uitgeloot Groot-Brittannië 1,5 miljard dollar 25 JANUARI 1977 FINANCIEN/ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 13/RH 15 34 3? fcn onzer verslaggevers IAAG De Consumenten- 64ii s bang dat de prijsstijgingen ferste maanden van dit jaar 36v, zullen uitvallen dan wordt 62-' ;ht. De redenen tot deze SJn 40 'I I prijsverhogingen zijn uitge- Dt het begin van het (nieuwe) J^fcierdoor is 1 januari een „be- datum; j alle ondernemers hebben de rhoging. die op 1 oktober jaar van 16 tot 18 procent 2S'/ gebracht, direct doorbere- Zodoende zal de invloed tiv' in pas na enkele maanden w/. ijk te zien zijn. 58'/ 16'/ 54v innering wordt gebracht, dat lit jaar wordt gemikt op een totale prijsstijging van 5.3 procent. (Vorig jaar kwam de prijsstijging uit op 8.8 procent; een stijging die door de Consumentenbond veel te hoog wordt gevonden). De Prijzenbeschikking biedt wel mogelijkheden de prijsstijging dit jaar tot die 5.3 procent beperkt te houden. Maar. zo wordt opgemerkt, het is echter de vraaf of deze be schikking het gehele jaar van kracht blijft en de regeling tussen tijds niet minder strak wordt. Overheid Een kanttekening zet de Consu mentenbond voorts bij de ontwik keling van de overheidstarleven. Voor dit jaar gaat de overheid er van uit, dat de tarieven van de overheidsbedrijven niet meer dan 7 procent mogen stijgen. De Consu mentenbond vindt dat veel te veel gezien het feit. dat gemikt wordt op een algemene prijsstijging dit jaar van 5.3 procent. Daar komt nog bij, dat sterkere verhogingen mogelijk blijven, bij voorbeeld wanneer de financiële positie van een gemeente in het gedrang komt. De PTT verhoogde vorig jaar de tarieven en zal dat dit jaar weer doen. Het blijft de Consumenten bond een doorn in het oog, dat deze tariefsstijgingen voornamelijk ten doel hebben de rijkskas te spekken. voor een ..zelfregulerend" prijsbe leid, wat wil zeggen dat de concur rentie gehanteerd wordt als een middel om de prijsstijgingen in de hand te houden. Voorts wordt opnieuw een lans ge broken voor een Prij2enkamer; een centrale instantie voor de uitvoe ring van het prijsbeleid waarbij alle prijsverhogingen in welke sector dan ook moeten worden gemeld. Er vallen nog te veel sectoren bui ten de Prijzenwet, klaagt de Consu mentenbond. Als voorbeelden wor den genoemd bijna de gehele ge zondheidszorg. de huren en de overheids tarieven. Prijsbeleid Een strak prijsbeleid wordt nodig geacht. Opnieuw wordt gepleit De Consumentenbond geeft in een commentaar een voorbeeld van een prijsstijging die helemaal niet nodig was. Het Gemeentelijk Electrieiteitsbe- drijf Groningen droeg in 1975 liefst 3.958.633 uit het exploitatieresultaat af aan de gemeente; ruim 2.364.000 meer dan het jaar tevoren ,,en nagenoeg gelijk aan de meeropbrengst door tariefsverhoging." Commentaar van de Consumentenbond: ,,Deze tariefsverhoging die, toals duidelijk blijkt helemaal niet nodig was om het Groninger electriciteitsbe- drijf uit de rode cijfers te houden is goedgekeurd door de minister van Economische Zaken. Dezelfde minister die er op moet letten dat de prijzen niet te hard stijgen." 173/4 een onzer verslaggevers ECHT Een 24-tal middelgrote aannemersbedrijven op jebied van droge waterbouw (bruggen, viaducten e.d.), gTOte verken en utiliteitsbouw, afkomstig uit noord- en oost- rland, gaat zich gezamenlijk in het exportavontuur storten. J dit „bouwen in het buitenland" hebben zij een BV opge- »i ondder de naam Intercontracting. d Ml n£( dooEgen in het buitenland gigan- dwj mogelijkheden, waaraan be- aeli jk te verdienen moet zijn," al- erifoordvoerder H. Ph. H. Haver- in Intercontracting. „Ook wij graag een stuk van de koek ikken en wellicht kunnen wij lardoor ook beter in Nederland iden." itkent niet. dat ook het avon- de bedrijven aantrekt. Desge- i verklaart hij. dat de groep (grote) risico's, verbonden et werken in het buitenland en ïame in het Midden-Oosten, Intercontracting vooral is ïrêsseerd, wel degelijk bewust lenen evenwel over voldoende indigen te kunnen beschikken. dzaak is. dat je aan de jische kant een project a&n- Als dat rond is is het verder westie van het kunnen regelen jj de juridische en de financiële >van de zaak." mpen s voor ons middelgrote aanne- 20 Ipompen of verzuipen," zo stelt st. „En omdat we niet graag ipen, moeten we pompen. De ie op de Nederlandse bouw- t gaat er alsmaar op achteruit is weinig kans op een verbete- >p langere termijn. Daarom pro- we nu de bakens te verzetten, at de meeste bedrijven.te klein om op eigen houtje aan het tavontuur te beginnen hebben edio 1975 de koppen bij elkaar ken. Deze „we" waren aanvankelijk een 50-tal middelgrote aannemersbe drijven, waarvan nadien 26 (de minst kapitaalkrachtige) om allerlei rede nen zijn afgevallen. De 24 overgeble ven willen hun aandacht allereerst richten op het Midden-Oosten, maar ook op Oost-Europa („een groot ge bied, waar vooral de Scandinaviërs actief zijn") en Indonesië. Tot dat doel hebben zij in de loop van 1976 Intercontracting opgericht met als zetel Leeuwarden. De 24 deelnemende bedrijven hebben elk 25.000 aandelen in Inter contracting (maatschappelijk kapi taal 3 miljoen gulden) gekocht en gestort. De jaaromzet van deze 24 bedrijven bedraagt zo'n 200 miljoen gulden. Tezamen hebben zij een 3000 mensen in dienst. Met de Neder landse Middenstandsbank heeft In tercontracting overeenstemming be reikt over het verstrekken van de vereiste garantstellingen. Projekten Intercontracting is momenteel bezig met het berekenen van een aantal projekten in het Midden-Oosten. Het is daar nl. zo", aldus de heer Haverkort (vroeger exportmanager bij Douwe Egberts en Pleter Schoen/Sigma Coatings), „datje wel 10 projekten moet aanslingeren wil je er uiteindelijk één krijgen". De gang van zaken is daarbij, omdat het op organisatorische gronden zeer moeilijk is om met 24 bedrijven werken in het buitenland uit te voe ren. aldus: ADVERTENTIE (leze conclusie komt het Econo- ""p Instituut voor het midden- en Ibedrijf (EIM) bij de publicatie de omzetontwikkeling in 1976. bel bedrijfstakken is de omzet, (hoeveelheden gerekend, niet of Velijks gestegen, aldus het EIM. ECHT De bundeling van de enbelangen in Neuerland van Egberts en de Zweedse ska Tobaks gaat niet door. Een rzoek naar mogelijke commer- tn technische voordelen, ver is f en aan een samenvoeging, niet geleid tot een ge- ischappelijke opvatting over de rzijdse voordelen van een sa- '^foerking. ska Tobaks is het vroegere dse staatsmonopolie op ta- gebied en is in ons land verte- 'oordigd met de sigarenmerken beth Bas en La Paz Douwe rts maakt onder meer Panter- fen. Bij een samenwerking zou- ongeveer 1400 man personeel betrokken de directeur zoekt en beoordeelt buitenlandse projekten, die interes sant kunnen zijn voor de bedrijven- aandeelhouders wanneer hij zo'n projekt heeft, stelt hij alle aandeelhouders daarvan in kennis en verzoekt hem op te geven of zij willen meedoen de zo naar voren gekomen geïnte resseerden vormen binnen Inter contracting een projektgebonden maatschap, die niet alleen ver antwoordelijk is voor de goede uit voering van het projekt, maar ook voor alle winsten en verliezen. Ter bestrijding van haar kosten krijgt Intercontracting een bepaald per centage van de bouwsom. Eén groot projekt, een krachtstati on voor het vliegveld van Aboe Dha- Ter gelegenheid van hel 75-Jarlg bestaan van de Hollandsche Beton Oroep ;n flijsioijfc hebben een aantal kunstenaars hun viste gegeven op het werk van dit aannemingsbedrijf. Op deze foto (broodjes van hout met beleg van steen) wordt het begrip van organisatie verbeeld. Dit originele kunstwerk is van Axel en Helena van der Kraan. DEN HAAO In hun kwaliteit als leden van het Europese Par lement. hebben de Tweede Ka merleden Albers en Van der Hek (PvdA) de Europese Com missie gevraagd na te gaan. of de vleesfabrieken Gevato in Driebergen en Zadelhoff in Doetlnchem zich schuldig heb ben gemaakt aan concurrentie vervalsing. Beide bedrijven die met sluiting worden bedreigd, waardoor vierhon derd man werkloos zouden worden zijn onderdeel van het Deense bedrijf Piumrose, welk bedrijf weer behoort tot de East AsiaUc Company. De structuur en werkwijze van Piumrose, aldus belde Kamerleden, brengt mee. dat dochterondernemin gen gedwongen (kunnen) worden produkten op de buitenlandse markt te brengen tegen lage prijzen. Deze produkten worden vervolgens door een andere dochter gekocht en met ruime winstmarges doorverkocht. Deze praktijk heeft voor Gevato en Van Zadelhoff grote negatieve in vloed op de resultaten gehad, zo me nen zij. Intussen hebben B en W van Zeist in een telegram een dringend beroep op minister Lubbers (Economische Za ken) gedaan ai het mogelijke te doen. om de voortzetting van Oevato veilig te stellen. Eerder stuurde het college al telegrammen naar minis ter Boersma (Sociale Zaken) en naar de directie van Gevato. MENEBA: Hoewel de definitieve cijfers nog niet bekend zijn, zal Me- neba 1976 waarschijnlijk omstreeks het nulpunt of met een klein verlies moeten afsluiten. Over 1975 boekte het concern nog een nettowinst van 9,6 min. PRINS Prins Dokkum (metaal constructies. wielen» is in het op 30 september geéndlgde boekjaar 1975- 1976 uit de rode cijfers gekomen. Het bedrijfsresultaat over het gehele boekjaar is positief, hoewel niet toe reikend voor de uitkering van een dividend (over 1973-1974 werd voor het laatst een dividenduitkering ge daan van 8 procent). REESINK (groothandel) heeft in 1976 2,9 (was 2.3) miljoen verdiend. Voorgesteld is het dividend van 12 tot 14 te verhogen in welk voorstel de verwachtingen voor 1977 zijn be trokken. BORSUMY-WEHRY (han delsmaatschappij) heeft vorig Jaar ongeveer 50 procent meer verdiend dan de 6.5 miljoen van 1975. Althans volgens voorlopige cijfers. De omzet steeg ongeveer 30 procent boven de 592 miljoen van 1975. VREDESTEIN - De Industriebon den NVV en NKV accepteren geen gedwongen ontslagen bij dit con cern zolang er geen overeenstem ming is bereikt over een aan vaardbaar sociaal plan voor het hele concern. Eerder deze week kondigde Vredesteln aan vooruitlopend op een totale reorganisaüe ongeveer 160 werknemers te willen ontslaan Behalve de normale opzegtermijn zouden deze werknemers geen al- vloeiingsregeling krijgen. SHELL Dochtermaatschappij Bil li ton doet sinds kort aan research en ontwikkeling voor de winning van mangaanknollen. Billlton werkt hierbij samen met Lockheed Missi les en Amoco. Mangaanknollen ko men op ongeveer 5.000 meter diepte in de zee voor en zijp Interessant wegens hun gehalte aan nikkel, ko per en kobalt. AMERSFOORT/BAARN De win kels. aangesloten bij de vrijwillig filiaalbedrijven A en O en Centra hebben hun omzet in 1976 met 17 respectievelijk 3 procent kunnen op- voereh. De A en O-winkels verkoch ten samen voor 625 iwas 705» mil joen hoewél het aantal verkooppun ten met 58 daalde tot 640. De totale verkoopoppervlakte nam echter met ongeveer 10 procent toe. m. m V MJM Komt l) mt kljkm tn on/* Uum-ho*»*. 7TL TT W«»rinBdUk 18. 0*n*.b(jEp*.T*l: 05784-M2* VUUR ARCHITECTUUR Op*nm».to«»r 12 *o 2-S uurnl2-5u»r OQ een onzer verslaggevers HAAG Het jaar 1976 is, evenals 1974 en 1975, voor het Iden- en kleinbedrijf ongunstig geweest. De kostenstijgingen Jen veelal niet gepaard met een evenredige vergroting van de omzet en/of van de brutowinst waardoor de rentabiliteit fer werd aangetast. In winkels die zich met de verkoop van voedingsmiddelen bezighouden was de omzetstijging bijna steeds lager dan in 1975. De slagers (10 tegen 8 procent) vormden een gunstige uitzondering maar daar moet wel bij gezegd worden dat de prijsstijging in de sector vlees, vlees waren en vis vorig Jaar 8,8 procent was tegen slechts 5.3 procent in 1975. De groente- en fruithandelaars no teerden 13 (was 14) procent meer omzet waar tegenover echter een prijsstijging stond van 20.1 procent (als gevolg van de droogte). Opvallend was de geringe om zetgroei bij de slijters: niet meer dan 1 procent ten opzichte van 1975 waar dat jaar in verhouding tot 1974 nog een omzettoeneming (in geld) van 12 procent te zien had gegeven. Duide lijk waren hier de gevolgen te zien van de hamsterwoede eind 1975, waardoor het publiek enige tijd op zijn voorraden kon teren. De groot ste omzetstijging is in 1976 geboekt bij de herenkappers: 19 procent. Ho gere prijzen speelden ook hier de hoofdrol. In de reeks duurzame consumptie goederen, variërend van boeken via huishoudelijke artikelen tot confec tie waren de omzettoenemingen in meerderheid kleiner dan in 1975. Daarbij moet echter bedacht worden tot de stijging van het totaalcijfer van de gezinsconsumptie vorig Jaar met 8.8 procent steeg na 10,2 procent in 1975. internationaal consortium. Inter contracting vertegenwoordigt ln dit geval een zevental van de 24 aange sloten bedrijven. In eerste aanleg acht Intercontrac ting projekten van een 50 miljoen gulden groot genoeg. Er zijn echter weinig van dit soort projekten in het Midden-Oosten. De meeste zijn gro ter. Vandaar dat Intercontracting ook goede mogelijkheden ziet ln het buitenland als onderaannemer ic zeer grote contracten, of in een con sortium of joint-venture met Neder landse of buitenlandse Industrieën. Oók met de groten in het vak", zo verduidelijkt de heer Haverkort, „willen we graag samenwerken. Met de oprichting van Intercontracting hebben wij nl. slechts willen aanto nen, dat ook voor de niet-grote aan nemers mogelijkheden in het bui tenland liggen. We hebben ons be paald niet tegen de groten willen afzetten". Intercontracting staat in principe open voor nieuwe aandeelhouders. Dat moeten dan echter wel be drijven zijn, geen particulieren. En zij moeten er ook afstand van willen doen op eigen houtje buiten West- Europa iets te ondernemen. AMSTERDAM Op 2 februari zal de inschrijving openstaan op een 8.25 pet obligatielening 1977 per 1978-1987 van 150 min ten laste van Nederlandse Gasunie. Een na der vast te stellen bedrag, ten minste 20 min en ten hoogste 30 min, zal door bemiddeling van Com- merabank en Credit Suisse White Weid op inschrljvlngsvooorwaarden in het buitenland bij niet- ingezetenen van Nederland worden geplaatst. De koers van uitgifte zal uiterlijk op 31 januari voor beurs worden be kendgemaakt, zo heeft de Neder landse Gasuni medegedeeld. De le ning zal pari worden afgelost in tien nagenoeg gelijke jaarlijkse ter mijnen, voor de eerste amal op 1 maart 1978. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toe gestaan. De stortingsdatum is 1 maart. Officiële notering van de le ning op de Amsterdamse effecten beurs zal worden aangevraagd. door Jan Sloothaak GRONINGEN Een soort „uitzendbureau voor mana gers" zou welkom zijn ln noord- Nederland. De Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij ziet dit althans als een moge lijkheid om in een vacuum te voorzien, aldus drs. J. J, P van Kappel, plaatsvervangend di recteur van de NOM. Volgens directeur ir. H. A. Wisman gaat het te ver om te spreken van een „falend management" bij het noordelijke bedrijfsleven. „In een aantal gévallen is het management echter wel falend gebleken. Maar daar moet dan aan worden toege voegd. dat dit overal zo is en dat het noorden op dit gebied geen uitzonde ring vormt", aldus de heer Wisman. Volgens hem speelt ook een rol dat het moeilijk is managers te vinden die zich definitief willen verbinden aan een bedrijf. Het zijn meestal niet de sterkste bedrijven die NOM-hulp vragen en een manager zal niet zo gemakkelijk zijn carrière ln gevaar willen brengen door z'n lot aan zo'n bedrijf te verbinden. De NOM over weegt nu een project om in dit tekort te voorzien. Kennis Een ander idee heeft betrekking op een groeiende behoefte aan kennis, die in de vorm van licenties of op een andere manier verkrijgbaar is. tijde lijk te kunnen stallen". Volgens de heer Van Kappel. krijgt de NOM door een heel scala van relaties wel eens contact met bijvoorbeeld uit vinders. Daarnaast hebben ook di verse bedrijven veel potentiële ken nis voor handen, waar direkt iets mee te doen valt. De NOM ziet soms wel iets in het veiligstellen van uit vindingen en kennis. Men zou die ln bepaalde gevallen willen aankopen in de verwachting over een poosje iets daarmee te kunnen doen. Ook dit aspect is op het ogenblik onderwerp van studie. Verzet In een toelichting op het tweede jaarverslag van de NOM maakte ir. Wisman gisteren gebruik van de ge legenheid zich te verdedigen tegen de kritiek die met name van vak-, bondszijde op de NOM wordt geuit. Die kritiek kreeg vooral aandacht door een vierdaagse bezetting van de Noord-Nederlandse Machinefa briek te Winschoten. De NOM wil dit bedrijf alleen overnemen, als van de 240 man er honderd worden ontsla gen. omdat alleen dan in de toe komst opnieuw rentabiliteit moge lijk wordt geacht. De heer Wisman zei het „betreurenswaardig" te vin den, dat bij elke negatieve ontwik keling de schuld wordt gegeven aan de NOM. De NoordNed in Winschoten was slechts één van in totaal vier fabrie ken die gered moesten worden van het failliete Nederhorst-concern. Van de in totaal 900 arbeidsplaatsen bij deze vier bedrijven (de NoordNed in Winschoten, Werkland ln Nieuw- Weerdinge, Holvrleka in Sneek en Emmen en de ijzergieterij Ten Cate in Heerenveen), konden er 750 wor den behouden. „Dit wordt vrijwel niet bij de beoordeling over de NOM betrokken", aldus de heer Wisman. Week In het jaarverslag van de NOM wordt erop gewezen dat de NOM in 1976 was betrokken bij het schep pen of instand houden van 3.500 arbeidsplaatsen, waarvan 800 in nieuwe ondernemingen 650 door uitbreidingen en 2.100 door bestaan de bedrijven te helpen Het jaar daarvoor ging het om in totaal 2.900 arbeidsplaatsen. Sinds vorige week is er nog een nieuwe deelname bijgekomen. Door een deelname van 12 miljoen gulden heeft de NOM namelijk eenderde belang verworven ln Silenka te Hoo- gezand (800 werknemers). De andere deelnemers zijn de Akzo en het Amerikaanse concern PPO. Het to taal aan NOM-deelnemingen in het noordelijke bedrijfsleven bedraagt thans bijna 30 miljoen gulden, waar bij dan nog ettelijke miljoenen ko men voor hulp of garanties in ande re vormen. De kritiek op de NOM komt volgens de heer Wisman voort uit te hoog gespannen verwachtingen en ook wordt de NOM zijns Inziens te veel als een politiek orgaan gezien. De heer Wisman ontkent dat de NOM zich weinig gelegen zou liggen aan het sociale aspect, zoals door vak bonden wordt beweerd. Maar vol gens hem dient de oplossing gezocht te worden in een versterking van de sociaal-economische structuur en dat kan alleen als het bedrijfsleven economisch gezond is. Dan kan snoeien in het personeelsbestand nodig zijn. De heer Wisman zei er geen behoefte aan te hebben, dat de doelstelling van de NOM wat <Jit. betreft wordt verruimd. A-politiek DEN HAAO Bij de Jaarlijkse trekking van de 2,5 pet premielening Zuid-Holland 1959 is obligatie nr. 4 van serie 37488 uitgeloot met 100.000. De 50.000 viel op nr. 10 van serie 20955. De twee prijzen van 10.000 gingen naar nr. 10 van serie 25591 en nr. 6 van serie 26579 en de twee prijzen van 5.000 naar de nrs. 3 van de series 28247 en 38654. Met 1.000 worden tien obligaties afgelost: nr. 5 serie 20955, nr. 1 serie 22849, nr. 8 serie 25591, nr. 6 serie 27070. nr. 5 serie 28247, nr. 5 serie 29367, nr. 1 serie 30085, nr. 9 serie 30671, nr. 10 serie 30862 en nr. 7 serie 32324. Met 500 lootten 24 obligaties uit: nr. 8 serie 20514, nrs. 3 en 7 serie 20955, nrs. 6 en 10 serie 21953, nr. 6 serie 24002, nr 7 serie 25012, nrs. 5 en 8 serie 25439. nr. 5 serie 25591. nr. 7 LONDEN Groot-Brittannië zal op de Internationale kapitaalmarkt 1.5 miljard dollar lenen. De lening heeft een looptijd van zeven jaar. Dat heeft het Britse ministerie van fi nanciën maandag bekendgemaakt. De rente zal gemiddeld bijna één procent hoger zijn dan de rente die wordt berekend bij transacties tus sen banken op de Eurodollarmarkt (op het ogenblik circa 5.5 procent). Volgens Londense bankiers krijgt Groot-Brittannië de lening onder bijzonder gunstige voorwaarden. serie 27070, nr. 8 serie 30671, nr. 8 serie 30862. nr. 6 serie 31180, nr. 8 serie 31357, nr. 2 serie 31858, nr 2 serie 32313, nr. 7 serie 33185. nr. 2 serie 34465, nrs. 2 en 8 serie 35506, nr. 4 serie 36405, nr. 5 serie 37863, en nr. 5 serie 38654. Voorts worden 460 obligaties afgelost met 125 elk Ook in het Jaarverslag van de NOM wordt gewezen op het a-politieke karakter van deze maatschappij. Wat de directie er echter niet van weerhield op te merken, dat door de voorgenomen Instelling van de vèr- mogensaanwasdeling (VAD) de be langstelling van het buitenlandse bedrijfsleven om in Nederland en- naar gebleken zou zijn ook in het noorden te investeren is afgeno men. De heer Wisman weigerde ech* ter voorbeelden hiervan te noemen. Behalve de VAD zijn er ook andere ontwikkelingen die het bedrijfsle ven zouden remmen. In dit verband noemde Wisman het feit dat er voor de Eemshaven ai een milieu-nota bestaat, een industrialisatie-nota is afgewezen en een sociaal statuut in aantocht is. nog vóór er één arbei dersplaats tot stand is gekomen. Ook in dit verband zei de heer Wis man dat het bedrijfsleven minder geïnteresseerd zou raken, zonder overigens voorbeelden te noemen. In moeilijkheden verkerendè bedrij: ven verzuimen volgens de heer Wis man op hun beurt tijdig aan flt NOM te melden, dat ze steun nodig hebben. Vaak is er dan al niets meer aan te doen het faillissement van zo'n onderneming nog tegen te' houden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een tuin centrum is er niet alleen voor tuinbezitters. Het aantal be zoekers, dat (tevens) een bal- con, volkstuin of een stukje grond bij een stacaravan heeft, vaak dus flatbewoners, is vrij groot. Eigenlijk wel in overeenstemming met de eerste constatering is het feit dat de doorsnee koper op een centrum daar niet komt om meteen maar voor honderden guldens tege lijk in struiken, vaste buitenpianten en tuingereedschap te investeren. De gemiddelde te besteden bedra gen lopen uiteen van vijftien tot 35 gulden. Ruwweg een derde van de klanten besteedt minder dan een tientje en ook dat gegeven wordt weer door andere feiten gestaafd. Feiten, cijfers en statistieken die voorkomen in het rapport „Het pro fiel van de tuincentrumbezoeker", dat is uitgebracht door het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) Dit Instituut heeft het rapport opgesteld omdat men wat meer aandacht wil beste den aan nieuwe bedrljfstypen. Het EIM liet zes tuincentra onderzoeken en hoewel deze steekproef te klein wordt geacht om een representatief beeld te geven, zijn er wel enkele duidelijke tendenties. Snijbloemen Een van die tendenties (dat heeft waarschijnlijk weer te maken met dat derde deel van de bezoekers dat minder dan een tientje besteedt is dat vrij veel mensen snijbloemen kopen in een tuincentrum. Een kwart van de klanten brengt van het centrum een bloemetje mee. waar door de snijbloem tot de be langrijkste drie artikelengroepen be hoort. Nummer één is de categorie kamerplanten en op de tweede plaats staan de tuinplanten, bomen en heesters. In volgorde van belang rijkheid komen na «nijbloemen nog de groep aarde, mest en kompost, 'dan potterie en koper en verder za den en bollen. Tuingereedschap en tuinmeubelen worden door een op de twintig bezoekers aangeschaft, sier- tegels en andere bouwmaterialen door een op de 25. Een van de grote verschillen meteen bloemenwinkel is dat wel 85 tot 90 procent van de bezoekers aan een tuincentrum per auto komt. Gezien de interesse voor kamer-of tuinplan ten en heesters vermoedelijk niet zo'n opzienbarende constatering van de rapporteurs. Er blijkt ook uit dat niet de afstand huis-tuincentrum maar de transportproblemen bepa lend zijn voor de keuze van de auto als vervoermiddel. Want de meeste klanten wónen binnen een straal van vijf kilometer van het tuincentrum. De Idee dat de klanten van dit soort bedrijven van heinde en verre ko men is dan ook onjuist, aldus het EIM De onderzoekers hebben tenslotte ook nog ontdekt dat de meeste klan ten zeer „winkeltrouw" zijn ten op zichte van hun tuincentrum. Dat be tekent dat ze zelden of nooit een ander centrum bezoeken Ongeveer een derde van de bezoekers koopt nooit ln een bloemenwinkel hoewel er doorgaans op kortere afstand toC de woning wel een bloemenzaak te vinden Is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15