VB schept Irecedent (fieuwe kans oop Pasman Bekerprogramma 1 Kurajica naast Sosonko op kop Afrikaans overleg Protest van Oostenrijk tegen staken tennisduel lbs gaan praten lectiedriekamp in Davos Derde ronde op vier dagen Hoogovenschaaktoernooi Over strategie tegen apartheid CAG 25 JANUARI 1977 SPORT TROUW/KWARTET PS 11/RH 13 HAAG (ANP) De overeenkomst, die de KNVB (Ko- tlijke Nederlandse Voetbal Bond) heeft afgesloten met Bar- waardoor Johan Cruijff en Johan Neeskens kunnen elen met het Nederlands elftal In de vriendschappelijke rijd tegen Engeland op woensdag 9 februari in Londen, zou verstrekkende gevolgen kunnen hebben. De voetbal- moet de Spaanse club 90.000 gulden betalen voor twee s. De Nederlandse clubs krijgen ongeveer duizend gulden t speler, die zij afstaan aan het nationale team. CNVB heeft, zoals Guus Brox, iger van Feyenoord vindt, iets maakt. „Het is iets nieuws. De jpsom is erg hoog en de KNVB t bereid die te betalen. Dan voel „k toch wel een beetje op je tenen toj pt. Ik vind, dat spelers, die zich nd et buitenland verbeteren, vrij on en zijn voor het Nederlands De clubs zullen naar aanlei- van deze zaak zeker de koppen 'uilkaar gaan steken", aldus Brox. van Praag, voorzitter van Ajax, eenzelfde mening toegedaan. Is een precedent geschapen rvan de gevolgen nog niet te zien zijn. Er bestaat een grote dat wij willen terugkomen op uidige vergoeding", liet de AJax- praeses weten. Ook hij sprak over een bijeenkomst van clubs, die in elk geval niet voor de wedstrijd tegen Engeland zal zijn. Ben van Oelder, manager van PSV, hield zich meer op de vlakte. „Het is een opmerkelijke zaak, die nog in ons bestuur moet worden behan deld. Verder laat ik mij er nu nog niet over uit". Cees Molenaar van AZ '67 vond het handelen van de KNVB niet onverstandig. „Met betere spe lers heb Je meer risico's. De gemaak te kosten zullen er in de Interland bovendien royaal uitkomen. De clubs willen natuurlijk altijd wel meer hebben, daarom zal er intern zeker over worden gesproken", aldus Molenaar. 4rVIK Een driekamp tussen Klaas Vriend, Jan Derksen en op Pasman op vrijdag en zaterdag in Davos zal uitsluitsel l eten geven omtrent de vraag wie voor Nederland naast Hans i Heiden en Piet Kleine als derde man uitkomt bij het reldkampioenschap dat over twee weken in de Zwitserse itersportplaats wordt afgewerkt. plan van een onderling duel in ik tussen Vriend en Derksen al na enkele minuten getorpe- toen Derksen zaterdag op de meter ten val kwam. Vriend bleef de been en dat had in feite ilaggevend moeten zijn, omdat le rijders elkaar op de overige iden nauwelijks ontliepen. Pfrommer was gevoelig voor de •nering dat Derksen zonder val ienlijk sneller zou zijn geweest n concurrent. HIJ gaf hem een ;lng. Lachende derde bij dit is Joop Pasman. De Landelijke ische Commissie heeft name- fewelgerd om de beslissing om i mee naar Davos te nemen terug draaien. Pfrommer had daarom iraagd toen hem ter ore was geko- 0 dat Pasman het voornemen had dit seizoen met topschaatsen te ppen. „Ik neem aan dat de hnische commissie en Pasman op een of andere wijze tot over stemming zijn gekomen," aldus ommer. Ik heb er dan geen enkel waar tegen om hem mee te nen." strijd zal worden beslist in een ine vierkamp, waarbij de 3000 me- weinig gewicht in de schaal zal gen. Voor het geval twee rijders t nagenoeg hetzelfde puntenaan- eindigen wordt degene gekozen op de 5 kilometer het best heeft eden. tje Jansma-Heslinga heeft maan- [ochtend op de kunstijsbaan van en tijdens de eerste schaatswed- Jden voor de zesbanentoernee bij dames de 500 meter en de 3000 Ier gewonnen. Haar tijden waren pectievelijk 45,6 seconden en 1,8. Op de sprint moest zij de ste positie delen met haar zusje e Heslinga. de heren won Albert Anasias de meter in 42,0 seconden. Rolf Sy- mdy zegevierde op de 5000 meter 143.1. De opkomst was bijzonder itlg. Er namen slechts acht dames lts heren aan de wedstrijden deel. KN8B heeft overigens ook het dere programma voor het zesba- itoernooi rond. Per twee banen daarbij telkens een kleine meer- np voor dames en heren allroun- 1 worden gehouden. De sprinters en telkens op de tweede dag een en 1000 meter. programma ziet er verder als uit: 25 januari: Groningen norgens) heren, dames allround sprinters; 1 februari: Deventer norgens) heren en dames öund; 4 februari: Utrecht Cs mor- s) heren, dames allround en inters; 7 februari: Den Haag norgens) heren en dames Dund; 13 februari: Amsterdam ivonds) heren, dames allround en Inters. hna Stepanskaja is in Alma Ata öisch schaatskampioene ge- »en. Zij stond na de eerste dag op de vierde plaats, maar won de en 3000 meter. Op de langste land liet Galina Stepanskaja een afdrukken van 4.42,12. Vera ndzej eindigde als tweede en Va line Golovienka werd verrassend de De vierde plaats was voor lina Nikitina Russische schaatsploeg voor de ld om het wereldkampioenschap >es, die 12 en 13 februari in Key Qe wordt gehouden, bestaat uit Galina Stepanskaja, Vera Brindzej, Oalina Nikitina en Galina Biinkova, die niet aan de nationale titelstrijd deelnam. Tatjana Averina. die enige tijd geleden een enkel brak, is tot reserve gekozen. In de Amerikaanse selectleploeg voor de strijd om de wereldtitel ont breken Sheila Young en Leah Pou- los. Eerstgenoemde zal vermoedelijk wel naar Keystone reizen om de tele visiecommentator van ABC te assis teren. Sheila Young won vorig sei zoen in Innsbruck tijdens de Win terspelen in Innsbruck goud (500 m), zilver (1500m) en brons (1000 m), en Leah Poulos veroverde Olympisch zilver op de 1000 meter. Jimmy Connors slaat de bal met een dubbelhandige backhand terug richting Björn Borg tijdens de finale van het toernooi in Boca Raton. Het bracht Connors niet de winst. WENEN De Oostenrijkse tennis- bond heeft gisteren in Wenen be kend gemaakt dat hij een protest zal indienen tegen het voortijdig beëindigen van het beslissend he rendubbelspel in de tenniswed strijd Nederland-Oostenrijk, die het afgelopen weekeinde in. Amhem werd gespeeld. De tennisontmoeting werd ge speeld in het kader van het Koning Gustav-toernooi. Het besluit van de scheidsrechter om het duel ln de derde set te staken bij de stand 5-2 en 40-15 in het voordeel van de Nederlanders is volgens functiona rissen van de Oostenrijkse tennis- bond aanvechtbaar. Kary protesteerde op dat punt te gen wat hij noemde een onjuiste arbitrale beslissing. De hoofd- scheidsrechter beval Kary op een gegeven moment toen het spel bin nen tien seconden te hervatten. Toen deze voorbij waren en Kary nog steeds stond te praten met c}e Oostenrijkse teamoffcials werd de wedstrijd gestaakt en aan de Ne derlanders toegewezen. Hierbij zou echter een formele fout zijn ge maakt: de hoofdscheidsrechter zou Kary eerst een waarschuwing heb ben moeten geven, hetgeen echter niet gebeurd is. Pas daarna had hij de wedstrijd mogen staken, aldus de Oostenriikers. STRAF PARIJS De Internationale Pro fessional Tennis Council (IPTC) heeft in Parijs een experimenteel plan ontvouwd om spelers, die tij dens tennistoernooien te laat ko men voor hun partijen, argumente ren met scheidsrechters of zich misdragen onmiddellijk te straffen. De maatregelen kunnen variëren van een waarschuwing tot het ver lies van een punt, een game of de gehele partij. Het systeem zal dit seizoen in werking treden tijdens het toernooi om de Open Ameri kaanse kampioenschappen in Fo rest Hills en negen andere toernooi en. „Het is een vorm van kant en klare rechtspraak", aldus David Gray, algemeen secretaris van de IPTC. „Veel zal ook afhangen van de kwaliteit van de scheidsrech ters." Bob Byrne, een vertegenwoordiger van de assosclatle van tennis pro fessionals (ATP), verklaarde dat de spelers er voorstander van zijn het systeem in Forest Hills te hanteren. Maar men wilde het liever nog bui ten Wimbledon of de Open Franse kampioenschappen houden tot het experimentele stadium voorbij is. BORG Björn Borg heeft in Boca Raton de finale gewonnen van een internati onaal tennistoernooi en werd daar door 100.000 dollar, zon 250.000 gulden rijker. In de eindstrijd ver sloeg de 20-jarige Zweed in drie sets de vier jaar oudere Amerikaan Jim my Connors: 6-4, 5-7, 6-3. De Ameri kaan verdiende 50.000 dollar. In de wedstrijd om de bezetting van de derde en vierde plaats ver sloeg de Spanjaard Manuel Oran- tes met 5-7, 6-2, 6-2 de Italiaan Adriano Panatta. De winnaar kreeg 30.000 dollar, de verliezer 10.000. Borg schakelde in de halve finales Panatta uit. DAVIS CUP Na Nieuw Zeeland heeft ook Aus tralië zich geplaatst voor de finale van de oostelijke zone van het toer nooi om de Daviscup. In Perth won Australië met 5-0 van India. Nieuw Zeeland, dat in Auckland al een voorsprong van 3-0 op Indonesië had, zegevierde uiteindelijk met 5-0. DEN HAAO De acht wedstrijden voor de derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker zullen niet alle op dezelfde dag worden gespeeld. Het programma ziet er als volgt uit: Woensdag 16 februari PSV-Wageningen. MW-Willera II, FC Twente- Feyenoord, FC Utrecht-FC Oronlngen Vrijdag 16 februari: Rod a JC-AZ'67 Zaterdag lf februari: De Graafschap-NAC Zondag 20 februari: PEC-Telstar. FC Den Haag-Excelsior Van de Inhaalwedstrijden ln de eerste divisie zal op woensdag 16 februari FC Den Bosch-Helmond Sport worden gespeeld. FC Vlaardlngen-Vitesse én FC Dordrecht-SW. de twee ontmoetingen, die op het afgelopen weekeinde werden afgelast, worden op zondag 20 februari ingehaald. WIJK AAN ZEE (ANP) Twee ronden voor het einde is de strijd om de eerste plaats in de grootmeestergroep van het Hoogo venschaaktoernooi erg spannend geworden. Sosonko en Kuraji ca staan samen bovenaan op een half punt gevolgd door Geiler. Olafsson en Timman. die een punt op de leiders achter staan, kunnen met een laatste krachtsinspanning ook nog een gooi naar de eerste plaats doen. Sosonko kreeg tegen Slgurjonsson weer eens de gelegenheid zijn gelief koosde draak te spelen. Slgur jonsson vermeed de scherpe verwik kelingen van de moderne hoofdvari ant, maar ook de klassieke vorm van deze variant, die nu op het bord kwam. bheeerst Sosonko uitstekend. Na de opening had hij enig voordeel waaruit hij misschien niet alles haal de dat mogelijk was geweest. Slgur jonsson slaagde erin al zijn zwakke pionnen tegen die van zwart af te rullen en forceerde zo remise. Timman won zijn derde achtereen volgende partij, nu tegen Ugterink. Nog meer dan in de vorige ronde had Timman daarbij het geluk aan zijn kant, want Ligeterink speelde tot kort voor het einde uitstekend. De Leningrader variant van het Nimzo- Indisch. een van Timmans meest ge liefkoosde systemen, werd door Lige terink agressief behandeld. HIJ offer de een paar pionnen en kreeg zeer actief spel. Na interessante verwik kelingen ontstond een stelling waar Ligterink remise door eeuwig schaak in handen had en verder kon kiezen uit een paar veelbelovende aan- valsmogelijkheden. Toen liet hij zich op onnozele manier bedriegen. Hij won de dame van Timman voor een toren en merkte daarna pas dat hij niet meer kon verhinderen dat Tim- man door promotie een volle dame terug kon halen. Grootmeestergroep: achtste ronde. Llgterlnk- Ntkolac '/t-v» Negende ronde: Kavalek iVSl-BAhm (Nedi 1-0.. Slgurjonsson (IJsl)-8osonko (Ned)'/»-". Ola/sson UJsDOeller iSov) •it-'i».. Kurajica iIJsll-Miles (OBI 1-0., Nlkolac (Jsli-Barcaay iHonl a/g Ttmman (Ned) Ugterink (Ned) 'it-'i*. Stand na negen ronden I Sosonko en Kurajica 6''i pnl3 Oeller 8. Olafsson en Timman V». 8 Mlle» 5.7 Kavalek 4. S Bömn 3'/«. 9 Nlkolac 3 I afg. 10 Slgurjonsson 3. 11 Ugterink 2'/» 12. Barczay 2 1 afg. Meestergroep: achtste ronde Kniic Van der VUel afgVan der 8terren-Koepretajiek 1-0. Popov-Jamieson 1-0. (Ausi-Witt (Ned) afg KoepreltaJIk iSowi Popov (Bul) 1-0., Sametan (Argi Van der Sterren iNedi afg Van der Vliet (Nedi-Hartoch «Nedi afg Stand na negen ronden, l. KoepreltaJIk Vit pnt 2. Van der SterTen 6 1 afg. 3. Bellon en Christiansen 4V> pnt 5. llartoch 4 I afg.. 6 Wilt. Jamleson. Szmctan. Kmlc 3V> 1 afg 10 Popov 3'/> pnt., II. Van der VUet 3 pnt. 2 afg 12 Esion 3 pnl. DAMESOROEP: negende ronde Alexandrlja (8ovj.Vreeken.iNed) 141. HaxUtoniOBrl-Vander Olexsen (Nedl 1-0 Pytel (Pol»-Van Parreren (Ned) '&-**. OeorgljevatBuliVokralova iTkJiO-l. Veróay (Ham Lazarevic iJali'/v'/i. Polihroniade (Roel-Belle iNed) 1-0 Stand na negen ronden l Alexandrlja 8'<i pnt. 2 Hartston Vu. 3 Vokralo va en Veröcxy 6' 3 Lazarevic 0. Polihnmade 5''«. 7 Oeorgljeva 3''». 8 Van Parreren 2' j. 9 Van der Oiessen, Pytel en Vreeken 2. 12 Belle l't JAOENDE De Afrikaanse sportleiders zijn gisteren in Jaoende (Kame roen) bijeengekomen om de toekomstige strategie in de strijd tegen de ZuldaJrikaanse apartheidspolitiek te bespreken. Tevens zal een balans worden opgemaakt van de effecten van de boycot tijdens de Olympische Spelen in Montreal. Het ligt in de bedoeling te komen tot gemeenschappelij ke richtlijnen. Aan het gesprek nemen de voorzitters van de 15 Afrikaanse Sportfederaties, ministers van sportzaken van de aangesloten lartden, het bestuur van de opperste sportraad ln Afrika en secretaris generaal William Eteki Mboemoea van de organisatie van Afrikaanse eenheid deel. De bijeenkomst duurt twee dagen (tot en met vandaag). EXCUSES (1) Als Je er van uitgaat dat alles beter dan de plaatsen 25 tot en met 28 mooi meegenomen is, dan hebben de schaatsers uit Nederland het bij de Europese kampioenschappen nog lang zo slecht niet gedaan. Maar bulten Leen Pfrommer vallen er nauwelijks meer mensen te vin den die het daar mee eens zijn. Alleen de eerste plaats telt en daar dienen we dan ook maar rekening mee te houden. Tijd dus om eens te gaan zoeken naar excuses. Bijvoorbeeld: de uitslag van een schaatskampioenschap wordt be paald door de kortste nummers. En dat terwijl Nederland altijd op de langere afstanden zo leuk kon mee komen. Helaas heeft de winst die daar geboekt wordt ernstig te lij den onder het speciale schaatsalge- bra dat als axioma heeft dat de oorsprong van alles gezocht dient te worden bij de 500 meter. Dan blijft er inderdaad verdraaid wei nig over als Je de winst op de tien kilometer door twintig moet gaan delen. Ongeveer zoiets als de 110 meter horden en dan per horde de stand opnemen. Wie tenslotte na 110 me ter voorop ligt is niet Interessant, het gaat om het klassement per horde, maar daarvóór doet hij het zo aardig. Zo gek zijn ze bij atletiek niet en kenners menen toch dat daar heel wat mis is. Maar bij het schaatsen dus wel. Wie tenslotte het snelst de in totaal 500 5000+1500+10.000»= 17.000 me ter heeft afgelegd, doet niet ter zake. Alles wordt per horde van 500 meter berekend. Dat is extra vreemd, want sinds enkele Jaren is er een verdeling gemaakt tussen de specialisten van de 500 meter, de sprinters en de all-rounders, de Jon gens van de lange adem. Voor wie de normale MULO- rekentechniek aanhangt luidt het klassement van de Europese kam pioenschappen dan ook als volgt: 1. Stensen 17 kilometer in 25 minuten 15,09 seconden. 2. Sjóbrend op 0,26 seconden, 3. Kuzmenko op 2,33 se conden, 4 Kleine op 3,64 seconden. 5. Stensjhemmet op 4,36 seconden. 6. Storholt op 6.21 seconden, 7. Van Helden op 8,60 seconden. 8. Martsjoek op 14,21 seconden. 9. Vriend op 25,13 seconden en 10. Lobanov op 44 seconden. Dan zijn er voor Nederland dus best nog aardige kansen om bij de we reldkampioenschappen op het ere podium te komen. Q.e.d. - Vv* En Storholt? Die krijgt een fraaie wandtegel voor het mooiste gemid delde over elke 500 meter apart. EXCUSES (2) Het blijft altijd gevaarlijk om na afloop van een schaatstoernooi aan Leen Pfrommer te gaan vragen of het eigenlijk niet erg slecht is afge lopen. Men dient zo'n vraag onge veer te gieten in de vorm van: 'Me neer Pfrommer. bent u het misschien er mee eens dat de Ne derlandse ploeg een klein ietsepiet sie is tegengevallen'? En dan nog bestaat de kans dat Pfrommer ter plekke een wak in het ijs trapt. Z'n antwoord begint in ieder geval met de gedenkwaardige woorden: 'Daar ben ik het zeker niet meer eens'. Deze keer vervolgde hij met de melding dat de achterstand op de Noren in vergelijking met vorig jaar niet zo groot was. En toen werd Kleine wereldkaippioen, dus re ken maar uit wat ons in Davos staat te wachten. Men dient er echter rekening mee te houden dat er vorig jaar wel iets meer tijd tussen Europese en we reldkampioenschappen lag dan de veertien dan dagen van deze keer Het is niet aannemelijk dat de No ren in die korte tijd terugvallen tot het krabbers-niveau terwijl Van Helden c.s. zich opwerken tot het vertrouwde Ard en Keessle peil. Men mag er vart uit gaan dat de Nederlanders ln Davos weer wat dichter bij de Noren zullen zijn gekomen dan ln Larvik het geval was. Daarmee dient een ieder zeer content te zijn. Hét is dan wel onzin om vergelijkingen met de we reldkampioenschappen van vorig Jaar te trekken. Uiteindelijk komt het er op neer dat we half Juni de Noren voor dit seizoen definitief achter ons heb ben gehouden. Een prima presta tie. Nu nog leren de jaargetijden ln de gaten te houden en Holland spreekt weer een aardig woordje mee. EXCUSES (3) Nog een fraaie van Pfrommer uit De Volkskrant van gisteren: 'Het publiek en de omroeper in Larvik waren bijzonder onsportief. Toen Van Helden op de tien kilometer Stensen leek te overtroeven, hoor de je ze niet en toen SJoebrend op de tien kilometer reed. schreeuw den. ze zich schor. Ik vind het onfat soenlijk, wanneer buitenlanders met boe-geroep op de baan worden ontvangen. Dit had weinig meer met sport te maken'. Ard Schenk zei voor de televisie ook al zoiets. Dat dit op Blslet niet kon gebeuren omdat de mensen daar altijd zonder aanzien des per- soons plegen te juichen. 8'telletje mafkezen zullen ze in Lar vik wel gedacht hebben. Wij zijn voor onze jongens gekomen en dat zullen ze weten ook. Die Van Hel den doet z'n best maar, wij heya- en voor onze lui. Trillend van emotie peinst een Nederlandse coach: dit heeft weinig meer met sport te maken. Misschien helaas, maar op die ma nier juichen heeft overal elders ter wereld alles met sport te maken. Je moet wel dol zijn om 6 raison van vijfentwintig gulden een middag blind te gaan staan juichen. Dan kun Je het net zo goed thuis ln de badkamer proberen, en reken maar dat het daar ook lekker klinkt. Maar als de coach van de schaat sers er zo over denkt dan moet men het ergste vrezen voor de we reldkampioenschappen in Davos niet anderhalve Zwitser en een paardekop langs de baan die dan ook nog alleen bereid zijn mee te werken aan het langzamerhand stuitende Krienbühl cremonieel. BADPAK In het wereldje van het Neder landse topzwemmen zijn de gemoe deren danig in beweging gebracht door de bond zelf die de leden van de Nederlandse ploeg verplicht heeft voortaan in een Speedo-pak door het water te klieven. Wie be sluit om in eigen plunje te blijven zwemmen komt niet meer voor se lectie ln aanmerking. Via contrac ten heeft de zwem bond dat zwart op wit laten vastleggen. Onder die druk teleenden vrijwel alle betrokkenen of hun ouders want het gaat dikwijls om nog zeer Jonge meisjes. De marges aan de top zijn soms ook erg smal en In veel gevallen valt er anders wel een concurrent of concurrente te strik ken die wèl wil tekenen. Officieel heet het dat de KNZB uniformiteit nastreeft. In feite gaat het om een lucratief contract waarvan de bond het geld en de ploeg de zwempak ken terugziet. Officieel zal men er van de bond overigens weinig meer over horen. De sponsor vindt dat er inmiddels genoeg negatieve publiciteit is ge weest en heeft de zwembond aan geraden de affaire verder buiten de tlkgrage handen van de journalis ten af te werken. Of dat zal lukken is nog helemaal de vraag. Enlth Brigitha, de beste zwemster van Nederland, is van plan het been stijf te houden. Zij 2weert bij haar Arena (Adidas) zwempak. Per slot van rekening fluisteren boze stemmen krijgt ze per optreden wel eens iets voor die geste. De zwemster wil zelfs een kort geding aanspannen als zij om die reden buiten de ploeg wordt gehouden. De klacht: er wordt op oneigenlijke gronden geselecteerd. Het criterium is niet, wie zwemt er het hardst maar wie zwemt er ln een bepaald pak het hardst De KNVB heeft ook wel eens zoiets bij de hand gehad. Toen ging het over de schoenen van Jan Peters. De KNVB had een contract met een sponsor en Peters deed zaken met een ander. Dat laatste mocht van de rechter. De KNVB regelde daarna de boete die Peters had opgelopen wegens het niet nako men van zijn contract. Johan Cruijfl heeft trouwens al tijden lang een streepje minder op z'n shirt dan zijn collega's. Zijn broek je wil hij nog wel eens bLnnenste buiten dragen. Maar dat laatste kun je van Enith Brigitha natuur lijk moeilijk eisen. OP REIS Het laatste uitstapje van de reis- vereniging Hogewoning-dagblad De T. Is een groot succes geworden. Reisdoel was deze keer het geliefde v&kpntle-oord Barcelona, waar men bij eerdere gelegenheden ook reeds was geweest. Vanwege de Ho- gewoning-tak van het gezelschap gingen de voorzitter én pen ningmeester Zwikstra mee. Het re sultaat: Johan Cruijff en Johan Neeskens spelen mee in het Neder lands elftal ln de vriendschappelij ke interland tegen Engeland op 9 februari. Volgens welingelichte kringen bedragen de kosten 90.000 gulden. De zaak draalde rond een door Cruijff „oefenwedstrijd" genoemd duel dat Barcelona op dezelfde da tum tegen Paris 8aint Germain (een hobby van enkele rijke Parij- zenaars die bij gebrek aan goede competitleresultaten de fans dan maar een beroemde tegenstander voorschotelen) zou gaan spelen. Zonder beide Johannen was Barce lona geen stuiver waard. Dus dien de er door de KNVB een vergoe ding te worden betaald. Na langdurig onderhandelen werd een overeenkomst bereikt. De KNVB betaalt voor de aanwezig heid van Cruijff en Neeskens op Wembley een bedrag van 90.000 gulden. Dat bedrag wil de KNVB weer verhalen op de NOS die de wedstrijd graag zou uitzenden. Het is ecter de vraag of de NOS in dezelfde grappen trapt als de KNVB. Dat alles dan nog afgezien van het feit dat het spelen van een Inter land op deze manier onbetaalbaar wordt. Iedere club kan nu data gaan prikken voor vriendschappe lijke wedstrijden die de KNVB erg slecht uitkomen. Maar met een beetje geluk levert zo'n poker-spel toch al gauw enkele tienduizenden guldens op. En mag Ruud Krol dan ook een vergoeding extra eisen om dat hij een avond tn zijn patat-zaak moet missen? En Zijn de beide Jo hannen voor de wedstrijd tegen België nog even duur of vindt er in dit geval wegens een gemiste trai ning of zo weer een verhoging plaats? Tussen twee haakjes, op de terug weg stapte Ton Zwikstra te Nice uit het vliegtuig. Vanwege zijn bemoei enissen met de Tulpenrallye ging hij naar de rallye van Monte Carlo kijken. Wie nu precies de reis be taalt is niet bekend. Maar wie verre reizen doet zal ook veel kunnen verhalen. VERKLARING Als een weekblad opent met een artikel over sport dan moet er wel iets aan de hand zijn. Het Nieuw Israelietisch Weekblad opende af gelopen week met een stuk over Ajax. „Supportersclub Ajax niet naar Saoedi Arabië als ariërverkla ring nodig is", stond er boven. Dan Is er iets aan de hand. Want hoewel niet bekend was dat de suppor tersclub van Ajax ook bij vriendschappelijke wedstrijden en masse uitrukt, blijft het principe verstandig. De zaak draait om de uitnodiging die Ajax en Feyenoord hebben ge kregen om komende zomer twee vriendschappelijke wedstrijden te gen elkaar te spelen in Saoedi Ara bië. Het spelen van die wedstrijden levert een aantrekkelijk bedrag op. Dus kon men niet vlotweg melden geen tijd te hebben. Maar veel verder had men bij Ajax blijkens het NIN toch niet gedacht Penningmeester Timman kwam in dit verband tot de opmerkelijke melding dat men vindt dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben. Over andenken gesproken. Tot de spelers was inmiddels wel doorgedrongen dat een ariërverkla ring voor de trip vereist was. Van onder de douche riep men daar elkaar toe dat ze voorzitter Van Praag dan thuis moeten laten. Een grap van het bekende niveau dus. Meer kan het NIW ook niet melden. Toch is het interessant om ln dit verband de opstelling van Ajax te blijven volgen Bijvoorbeeld waar Ajax die ariërverklaring denkt te gaan halen, want ln Amsterdam geeft men die niet. En vooral wat de vele joodse fans van Ajax den ken van zo'n uitnodiging met een beledigeride eis. „Zoals Ajax-voetballer Barry Hulshof springt, zouden ook de Arabieren graag spnngen", staat er ln een foto-onderschrift ln het NIW. Voorlopig houdt Ajax zich nog laag bij de grond. de bijdrage van g. pretstroom komt in verband met hoofdpijn te verval len. na weer een rondje van 36 kreeg hij van iedereen een con sumptie terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13