Ontwikkelingshulp om leroïne te bestrijden' Oprecht verliefden in 't Ardennerwoud Arkenverhuurder vecht tegen onverbiddelijk recreatieschap "bister Van Agt na bezoek aan verre oosten: NIE HWieder Gebouw voor cultureel werk op Johanna Stichting Arnhem Naar 't u lijkt bij Theater Politie maakt eind aan bezetting Allerlaatste toernee Don Kozakkenkoor Toneelgroep Kiss met de decadentie van Salome cht bedrijven istigen zich H Lelystad )A opgericht in isterdam-Noord Soort strijd als van David tegen Goliat" Alternatieve geneeskunde neemt twijfels niet weg RTDAG 25 JANUARI 1977 TROUW/KWARTET P 6/H 11 i onze parlementsredactie N HAAG „als er één ding d nodig is voor de internati- Ue strijd tegen de verdoven- middelen, dan is het wel wikkelingshulp." Dit zegt lister Van Agt, die donder- terugkeerde van een reis ir het verre oosten. Behalve ng Kong bezocht hij ook de mden driehoek", het berg- itige en ontoegankelijk nsgebied tussen noord- liland, noord-Laos en shjrdoost-Birma. men in dit gebied zo'n vierhon- luizend mensen die voor het ceni8rote deel al sinds tijden leven indde papaverteelt. Uit de papavers tt de ruwe opium en daaruit de heroïne gehaald. Eerst ver- rden de bergvolkeren de oogst I muilezels naar de havensteden. fls de Thaise politie de aanvoer ■■■deze muilezelkaravanen strin ging men ertoe over, zelf heroïne- ^nekjes in de gouden driehoek te zetten. leda r Thailand zijn nu ook de meeste i deze fabriekjes wel verdwenen, moeilijkheid is echter, aldus Van s dat de meeste fabriekjes staan lirma, in welk land trouwens ook grootste deel van de gouden drie- te ligt. En in Birma slaagt de tring er niet in het probleem af- hde te bestrijden, mede omdat gebied in handen is van opstan- legertjes die zelf de handel be- rsen. Terwijl de bevolking even- iwldie in Thailand ondanks de teelt nh«| blijft. ur. t alleen voor de strijd tegen de ,sdöovende middelen, ook zelf is lt?rWikkelingshulp hard nodig. In 31 vijftal dorpen zijn al centrale wikkelingsprojecten van de Ver fde Naties en de Thaise regering Dnnen. De bevolking teelt hier nu koffle-bonen en zaden. Maar dat is nog maar een heel klein begin, het betreft hoogstens een paar duizend boeren. Nummer één Heel concrete aanleiding om juist naar Thailand en niet bijvoorbeeld naar Birma te gaan had de minister gevonden in het feit dat de regering die daar slndfc vorig jaar november aan het bewind is als eerste regering in dat land de narcoticabestrijding tot programmapunt nummer één ge maakt heeft. Dit werd ook in de eerste regeringsverklaring uitge sproken. Dat men er emst mee maakt blijkt ook uit het feit dat men er nu een speciale narcoticapolitie naar Hongkongs model heeft. Een andere reden om Thailand te bezoeken was voor de minister het; feit dat praktisch alle uitvoer vanuit de gouden driehoek nog steeds via de Thaise hoofdstad Bangkok ge schiedt. Daarom moet daar die Ne derlandse politieofficier ook aan het werk als contactman als luister- en kijkpost. Van Agt becijferde dat de jaarlijkse oogst aan ruwe opium in de gouden driehoek naar schatting ongeveer vijfhonderdduizend bedraagt. De helft daarvan wordt in het Verre Oosten zelf „geconsumeerd". De an dere helft wordt verwerkt tot 25000 kilo heroïne. Daarvan gaat vijfdui zend kilo naar Noord-Amerika, voor namelijk via Canada (vandaar ook een Canadese politie-contactman in Bangkok) de rest, twintigduizend ki lo dus, gaat naar Westeuropa en dat komt voornamelijk via Nederland binnen, aldus Van Agt. Hongkong Wat Hongkong betreft, de minister legt uit hoe daar opsporing en pre ventie ten aanzien van het heroïne- probleem, maar ook de behandeling en de nazorg van verslaafden in han den zijn van één apparaat, de narco- ticacommissie. Deze bijzondere bri gade heeft zich momenteel met haar opsporings activiteiten geheel ge richt op de jacht naar de grote bazen van de handel in verdovende midde len. „Grote bazen, die de handel financiëren, de organisatie in han den hebben en de grote winst op strijken zonder zelf ook maar ooit één gram heroïne op zak te hebben", .aldus de minister. ..Als men in Hongkong kleine han delaartjes of koeriers pakt die deel uitmaken van een bende, dan kun nen ze zich als het ware vrijkopen door de politie informatie te geven welke leidt tot bewijs tegen de grote leiders". Dit kan met behulp van de „Conspiracy Law", de wet tegen sa menzweringen, waarmee benden be streden kunnen worden. Op deze manier heeft men in Hongkong al heel wat benden kunnen oprollen en is het heroïneprobleem grotendeels bedwongen. Met alle resultaten van dien voor de volksgezondheid en de criminaliteit. Ook in Nederland, waar de heroïne handel eveneens voor een groot deel in handen is van de „triaden" (Chi nese Benden) zou met behulp van „samenspanningsartikelen in de strafwet heel wat bereikt kunnen worden, vond de minister. Temeer daar de Nederlandse justitie goede redenen heeft aan te nemen dat zich ook in Nederland wel een aantal grote bazen bevinden. Momenteel kent onze strafwet al leen „samenzweringsbepalingen" tegen de veiligheid van de staat en het staatshoofd. Hiermee kregen on der andere de Zuidmolukkers, die een ontvoering van koningin Julia na beraamden, te maken. Ook zijn er samenspanningsartikelen tegen het terrorisme in voorbereiding. ntrrstUl/i h .Mr Hie I iklimuirt-SliflHHii B I ran/. Mrhrr! Rosalinde als jongeman verkleed (Sjouke Hooymaayer) in een scène met Orlando (Guy Lavreysen) onder het wakend oog van haar nichtje Celia (Fenneken F. Andreae) bij Theater. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Op het terrein van de Johanna Stichting te Arnhem is gisteren een door CRM gefinancierd gebouw, dat als middel punt van het cultureel werk van het revalidatiecentrum gaat fungeren, officieus in gebruik genomen met het begin van een gevariëerd introductieprorgamma. u De heer Franz Weber uit Montreux heeft een ambitieus plan om de dood van jonge zeehonden in de wateren rondom nada te voorkomen. Hij vertegenwoordigt een stichting, die van de regering van Canada jonge zeehonden wil kopen I op deze manier het leven van ongeveer 150.000 jonge zeehonden te redden. Door de verkoop van pluche thondenbaby's, kaarten en speldjes hoopt de heer Weber, die hier in Amsterdam met twee pluche zeehonden een s maakt langs Stockholm, Tokio en New York de nodige financiën bijeen te krijgen. Het fraaie gebouw staat op de grens van de Johanna Stichting en overig Arnhem, hetgeen men zowel letter lijk als figuurlijk mag opvatten. Er wordt namelijk naar gestreefd de lichamelijk gehandicapte jeugd van de Johanna Stichting en de Arnhem se jongeren in het algemeen zoveel mogelijk zinvol met elkaar in con tact te brengen. Tien jaar geleden is het cultureel werk in de Johanna Stichting begon nen. Het gebeurde tot nu toe in noodlokaliteiten. Allerlei activitei ten maken er deel van uit (er zijn timmerclubs, fotoclubs, modeclubs en vele andere clubs). Het nieuwe, goed ingerichte gebouw geeft veel meer mogelijkheden. Er kan voortaan meer gedaan wor den aan ontmoetingen onderling zo wel als met Jongelui van bulten het revalidatiecentrum, al dan niet li chamelijk gehandicapt (vla socie- teitsclubs). Een wezenlijke aanvul ling op wat men reeds bezat, is het samenwerkingsprogramma met het door André Rutten NIJMEGEN Het wemelt van verliefden ln het Ardenner Woud, waarin Shakespeare zijn „As you like it" grotendeels laat spelen. onderwijs. Dat bestaat uit een reeks vormingsprogramma's, gericht op de eigen situatie. Bij deze programma's gaat het om vragen betreffende de toekomst: beroepskeuze enz. De officiële opening van het nieuwe gebouw voor het cultureel werk vindt in het voorjaar plaats, tegelijk met de ingebruikneming van andere projecten (enkele nieuwe paviljoens en scholen) op het terrein van de Johanna Stichting. GRONINGEN De bezetting van de Rembrandtschool in Groningen die twee weken heeft geduurd, is voorbij. Oisternacht maakte de poli tie er in opdracht van de gemeente een eind aan. De vijf ouders die op dat moment de bezetting vormden gingen vrijwillig de school uit. omdat men verzet tegen de dertig man ster ke politiemacht zinloos achtte. Voor de voorstelling, die Theater on der regie van Elise Hoomans ervan speelt, heeft Peter vah Gestel het toneel vol gehangen met fraai gete kende planten waarvan er langer hoe meer te zien komen naarmate de liefde bloeit. In het eerste bedrijf, dat nog in de boze echte wereld speelt, is die plantenwereld alleen, nog maar in de omlijsting aanwezig. Daar wemelt het nog van gekunstel de maniertjes, die het venijn in de harten van sommigen niet helemaal verbloemen. Twee gipsen beelden de natuur en de fortuin reageren er in hun wisselende houdingen en gebaren enigszins selsmograflsch op. Uit die boze wereld, waar Je Jonge hertog regeert, Is de oude hertog verbannen, vrijwillig of gedwongen gevolgd door anderen, die zich daar niet thuis voelen. Vroeg of laat vin den zij elkaar in dat woud. Daar kunnen zij de gekunsteldheden van het hof (de wereld) laten varen of althans vermenselijken en er de spot mee drijven. Daar ontbloeien dan de zoete bitterheden en de bittere zoet heden van de liefde, waarvan Sha kespeare verschillende kanten laat zien: bij de oude nar Toetssteen (Bernard Droog) en de oude Doortje (Anita Menist) is dat reëler dan bij het schaapherdertje (Jan van Eijndthoven) en zijn herderinnetje (Nettie Blanken), dat eigenlijk veel meer aangetrokken wordt door Ga- nymedes, die wel een bruisende Jon geman lijkt, maar ln feite het verkle de meisje Rosalinde is, aan wie Or lando geheel zijn hart verloren heeft. Liefde De liefde tussen Rosalinde en Orlan do is de hoofdzaak van Shakespea re's comedy. Pas buiten de samenle ving. waarin zij ieder op een andere plek thuis horen, konden zij elkaar vinden. Dat is één. Maar nog veel boeiender: Rosalinde kan in haar AMSTERDAM - Nog steeds Is het Don Kozakkenkoor aan zijn af- scheidstoernees bezig; al jaren. In Nederland waren zij „voor het laatst" in 1972. Wegens het overwel digende succes van die concertreis, zo schrijft ons de Impresario van dit ensemble, is nu besloten voor de allerlaatste maal een wereld toernee te organiseren. Veel meer zullen èr wel niet volgen, want dirigent Serge Jaroff is nu tachtig, en hij heeft het al 55 Jaar volgehouden met dit koor de wereld rond te reizen. Een steeds met Jonge krachten vernieuwd koor, dat wel, want dirigeren op Je tachtigste mag dan al niet meevallen, zingen (en dansen, want dat doen ze ook) gaat dan meestal helemaal niet meer. Maar de stijl en het repertoire van het koor zijn gelijk gebleven: litur gische gezangen, volksmelodieën en typisch Russische koorzangen. Met veel diep bassen-gebrom en lichte hoge tenor-soli. vermomming van Jongeman veel driester, veel uitdagender tegenover Orlando optreden dan haar als meis je van goeden huize ooit mogelijk geweest was. Bovendien daagt zij hem daardoor uit tot een openhar tigheid, die hij zich in zijn kringen tegenover een meisje van stand niet veroorloofd zou kunnen hebben. Zij krijgen op die manier allebei de gele genheid zichzelf ln hun wederzijdse aantrekkingskracht te spelen. Ik denk dat Elise Hoomans in haar regie vooral dit op de toeschouwer heeft willen overbrengen, en daar ook de hele voorstelling op gericht heeft. Wat mij betreft is haar dat ook gelukt ln Sjouke Hooymaayer als Rosalinde en Ouy Lavreysen als Or lando. Hun beider spel is overtui gend gebaseerd op de erotische aan trekkingskracht die zij op elkaar hebben en die zij ervaren als een roes, waaraan zij zich niet zonder meer willen overleveren, maar die hen wel aansteekt. Zij laten ie als toeschouwer, en ik hoop ook als toeschouwster, niet onberoerd. Al de anderen leveren daar eigenlijk alleen maar commentaar bij, of toelichting op. de één overtuigender dan de ander. ROTTERDAM De toneelgroep Kiss van Jean Pierre Vooss, die het vorig seizoen veel succes heeft ge had met haar eigen Oresteia, heeft opnieuw onderdak gevonden bij de Toneelraad Rotterdam en speelt nu deze maand in het Piccolotheater „Salome" van Oscar Wilde. Het stuk. gebaseerd op de bijbelse Salome, Is bljgesnoeld en Salome zelfs is er eigenlijk uit verdwenen. Zij is een bedenksel van Herodes en zijn vrouw Herodlas geworden: de laatste danst als Salome de dans van de zeven sluiers om hem op te winden Dat is al een langer ge speeld spel. maar dit keer wil zij er het hoofd van Jok an an (Joannes) mee verwerven, want die heeft haar begeerte gewekt maar haar uit de hoogte afgewezen. Wilde tekent het hof van Herodes als wulps en decadent. Vooss volgt hem daarin en iaat de zes figuren, die hij daaruit over houdt, gekleed gaan in doorzichtige gewaden, wat ik eigenlijk het tegendeel van aan trekkelijk vond, zoals ook Herodlas' Salome-dans met de zeven sluiers, die zij Herodes één voor één toe werpt, wel aardig gedaan maar wei nig opwindend was. Maar Jean Pierre Vooss wil ook Juist laten zien wat er mis is aan decan- dentie, afstomping der zinnen, het gemakkelijk aanrommelen met mystiek en godsdienst, het ten koste van alles bemachtigen wat iemand aantrekt. Hij maakt dus een afsto tend schouwspel. Persoonlijk denk ik er alleen maar „o" bij. 1 'a een verslaggever 1 clYSTAD Acht bedrijven met JUIirlopig ongeveer 250 arbeid- batsen, hebben zich in één ■%nd aangemeld voor vestiging in ystad. In de loop van deze zomer len de eerste palen worden gesla- voor de benodigde bedrijfspan- tei\ op het industrieterrein Ooster- i Irt, aldus de rijksdienst voor de lelmeerpolders. on' bedrijven komen uit 10€fcterdam, Naarden, Heerenveen, rersum. Putten en Enschede. nfflr verwachting zal het aantal ar- dsplaatsen daarvan in de toe- Hst oplopen tot ongeveer 330. De kigingen betreffen onder andere exportbedrijf in pootaardappe- een fabriek van brandblusappa- jur. een tapijtfabriek, een inge- jrsbureau, een technisch ins tal- e- en handelsbureau en een be- f voor administatieve en snische dienstverlening aan bi- itheken. animo van deze acht bedrijven Iwelijks vijf weken nadat de dijk thulzen-Lelystad voor het ver- r werd opengesteld noemt de sdlenst het resultaat van een bij der actieve aqulsitie. Zeer zeker openstellen van de dijk is vol- 6 de rijksdienst een belangrijk motie-argument voor de vesti- an i in Lelystad. r afgelopen jaar nam het totaal tal arbeidsplaatsen toemet ruim ,erfnhonderd. De rijksdienst ver kilt dit jaar een nog veel groter ^al ter aanvulling op de reeds inde arbeidsplaatsen. IR DAM Op een gezamen- ledenvergadering van KVP, en CHU in Amsterdam-Noord, sloten voortaan de activiteiten tandden en op te treden als CDA tóterdam-Noord. Een nieuw be- l0Jir is samengesteld: hetsecretari- u berust bij de heer L. Pieterse, --fraverweg 4. tel 360997. door Barend Mensen WERKENDAM Net zo'n slepende affaire als het geval van de aannemer Lodewikus, die in Geertruidenberg een jachthaven wil creëren maar daarmee juridisch tussen waf en schip valt, is de strijd die de Werkendammer H. W. van Diest voert. De twee gevallen zijn wat inzet be treft niet helemaal net elkaar te ver gelijken. Lodewikus wil iets nieuws dat niet strookt met het ter bescher ming van de Brabantse Biesbosch uitgestippelde beleid. Van Diest vecht voor handhaving van een be staande situatie. Het gaat hem om zijn bestaansmogelijkheden. Hij is de man die in de vakantierubrieken van sommige kranten adverteert met zijn elf in het Biesboschwater De Bevert in Werkendam liggende woonarken. Het lot van zijn verhuur bedrijf hangt aan een dun draadje. Tot dusver heeft hij echter zijn ge vecht met het recreatieschap Natio naal Park De Biesbosch al zo'n vier jaar volgehouden. Het recreatieschap wil zijn arken weg hebben. Ze zouden al naar de opleghaven in Hank zijn gesleept als hij niet het advies van zijn raadsman, mr. M. Aarts, had gevolgd om de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State schorsing van het besluit van het recreatieschap te vragen. Motief daarvoor was dat de Raad van State nog moet behandelen zijn beroep tegen de weigering van het recrea tieschap hem ontheffing te verlenen van het verbod in de Biesbosch woo narken te hebben liggen. Klien De man, die het recreatieschap ver wijt hem in zijn bestaansmogelijkhe den. zijn bezit en zijn huisvesting hij bewoont zelf de ark Annie te willen treffen, zegt. „Het is zo'n bee tje een strijd als van David tegen Goliat. Het gaat tegen een semi- overheidsinstelllng die dat blijkt uit de hele gang van zaken niet op de centjes hoeft te letten. Daar voel Je je dus al klein bij. Ik ben in 1968 met mijn bedrijfje begonnen. Twee jaar later kon ik er, mede dank zij de vergunning van de gemeente Wer kendam en inschrijving bij de Ka mer van Koophandel, echt een broodwinning van maken. „Het geschil met het recreatieschap (waarin ook Werkendam zit) dateert van 1973. Sinds die tijd wil men mij weg hebben omdat een arkenver- huurderbedrijfje niet in de Bies bosch zou passen. Goed, in de begin periode zal ik wel fouten hebben gemaakt door in mijn ontwetend- heid niet op de juiste wijze en op het Juiste moment bij de Juiste instantie te vragen of die behalve de ge meente Werkendam ook akkoord kon gaan met mijn vestiging aan De Bevert. Dat wordt nu natuurlijk te gen mij uitgespeeld. Maar men liet mij rustig m'n gang gaan tot het wat geworden was en vroeg mij toen of ik wilde verdwijnen." Het recreatieschap, dat de Bies bosch in zones wil verdelen en de verschillende soorten waterrecrea tie al naar gelang ze intensiever wor den beoefend van het kwestbare hart van het natuurgebied wil af houden. is onverbiddelijk. Jegens de eenzame strijder Van Diest dan. In hetzelfde watertje De Bevert liggen namelijk zeven arken van particu lieren. die ook wel eens verhuurd worden. Die mensen hebbel wel ont heffing gekregen. Op verschillende plaatsen elders in de Biesbosch lig gen nog 86 arken. Ook die mogen blijven. Waarom? „Waarom moet ik alleen dan weg?" vraagt Van Diest zich af. „Omdat ik er een soort drijvende camping op na houdt? Vergeet dat maar. Ten eerste trek ik een bepaald soort pu bliek: de natuurliefhebber, de visser en de rustzoeker. De meesten ko men niet over water maar over de weg. Motorboten verhuur ik niet, alleen roeiboten en kano's. Boven dien zit ik op een plaats die als .minder kwestsbaar' is gekwalifi ceerd". Van Diest heeft op verschillende fronten te vechten. Vorige week ging hij bij de Dordtse rechtbank ln ver weer tegen een vonnis van de kan tonrechter in Gorinchem. Die had hem tot een boete van zeshonderd gulden waarvan driehonderd voor waardelijk veroordeeld wegens „overtreding van de vroegere woonschepen en de huidige vaar tuigenverordening van het recrea tieschap". De hoger beroepszaak duurde niet minder dan twee-en- een-half uur. De officier van justitie eiste bevesti ging van het vonnis, maar Van Diest kijkt in spanning uit naar de uit spraak. Zijn raadsman vond de vaartuigenverordening overbindend omdat ze uit de gebruiksvoorschrif ten bestaat, die alleen ln een be stemmingsplan mogen worden gere geld. „Bovendien", sneerde hij. „be vat zij nauwelijks een overgangsre geling, niet wat tijd aangaat en niet wat een eventuele schadevergoe ding betreft". Handtekeningen Een eenzame strijder noemden wij Van Diest. Zo eenzaam is hij echter ook weer niet. Er zijn meer dan duizend mensen die hun handteke ning hebben gezet omder een ver zoekschrift Van Diest In elk geval moreel recht te doen door hem ont heffing voor zijn arken te verlenen. Dat verzoekschrift zou eerst naar het recreatieschap worden ge stuurd. Dit heeft zich volgens het actiecomité echter zo laten kennen dat men het hogerop zoekt. Het gaat nu naar het ministerie van CRM. Van een onzer verslaggevers AM8TERDAM De bezetting van de Amsterdamse Planciusschool door ouders van leerlingen is na vier dagen weer opgeheven. De ouders zeggen nu andere acties te gaan voeren, omdat de inspecteur van het onderwijs de kinderen niet tot de lessen wilde toelaten zolang de be zetting voortduurde. Het artikel „Alternatieve geneeskunde beslist geen randgebied" door Kees de Leeuw in Trouw van 14 januari noopte dr. J. A. Schulp, bioloog te Sneek, tot onderstaande reactie. Met veel interesse heb ik in Trouw het interview gelezen met Paul van Dijk, de arts die zich ook van acupunctuur bedient en een pleidooi houdt voor gelijke rechten voor verschillende ge neeswijzen. Hij doet dat op een heel nuchtere en redelijke manier en uit zijn betoog kan men.'terecht vind ik, concluderen dat er voor die gelijke rechten voor verschillende geneeswij zen veel te zeggen valt. Er valt echter ook nog wel wat over te zeggen en aan de discussie wil ik hier graag een bijdrage leveren. Paul van Dijk zegt zelf al: ..De universitaire geneeskunde is heel knap in bijvoor beeld het verzorgen en genezen van acute situaties". Hij noemt daarbij on gevallen en acute infectieziekten. Hoe komt dat nu? Volgens mij is dit een gevolg van de natuurwetenschappelij ke denk- en werkwijze, die op deze terreinen waar het verband tussen oorzaak (een klap, een snede, een bac terie) en gevolg (verwonding, ziekte het duidelijkst is. wordt gehanteerd. Jn dergelijk „acute situaties" (om Van Dijkt woorden te gebruiken) weet een universitair geneeskundige" heel precies toat hij doel en waarom. Ande re terreinen waaraan de natuurwe tenschappelijke benadering in be langrijke male een bijdrage heeft gele verd zijn de voedingsleer, de immuno logie en de hygiëne. En hier kan de alternatieve geneeskunde beter wegblijven, zoals naar ik meen ook Paul win Dijk stelt. Daarna vervolgt hij: „maar wel voor chronische ziek ten, zoals reuma, bronchitis en astma De o//iciêle geneeskunde kan daar weinig tegen doen". Weinig zegt hij. Inderdaad U het succes van de officii le geneeskunde vaak niet in over eenstemming met de aan deze chro nische ziekten bestede inspanning. Dit komt doordat er voor deze ziekten niet één overduidelijke herkenbare oor zaak is; er zijn vermoedelijk vele oor zaken. die misschien ook niet bij iede re patiënt met zijn eigen erfelijke aan leg en omstandigheden een rol spelen. Bij deze ziekten moet de arts naar beste maar onvolledig weten zijn werk doen met een niet al te grote kans van slagen. En daar ligt dan het empirische feit, dat dergelijke patiënten bij bijvoorbeeld een acu punctuurbehandeling meer baat vinden. En Paul van Dijk la dan ook nog zo eerlijk om te spreken van klachtenvrij en niet: genezen. In de ze gevallen mogen „officiële" en al ternatieve geneeakunde zeer zeker gelijkgesteld worden met alle wttelijke gevolgen van dien. Ik wil echter ook nog iets zeggen over de theoretische achtergronden van belde vormen van geneeskunde en dan ben ik bang dat ik toch in de eerste Instantie voor de offieële ge neeskunde ga kiezen. Het aardige van het fundamenteel geneeskundig onderzoek is. dat men blijft zoeken naar een rationele verklaring van de oorzaken van chronische en andere moeilijk te genezen ziekten. De inge wikkelde legpuzzel van het kan kerprobleem bijvoorbeeld begint herkenbaar te worden dank zij met name de bijdragen van natuurwe tenschappelijk onderzoek. En waarvan bedient zicht de alter natieve geneeskunde? Yin Yang. tegengestelde vormen van „le venskracht; zonneaarde-, licht-, groei- en vormkrachten. Wat stelt, men zich hier eigenlijk bij voor? Wat let de acupuncturisten eigenlijk om de „buisjes" waardoorheen yin en yang stroomt, zichtbaar te maken om de levenskrachten te isoleren en te bestuderen. Wat let de anthropo- sofen ore planten, dieren of mensen bloot te stellen san zuivere, geïso leerde. welomschreven groei- of vormkrachten en daar het effect van te bestuderen? Ik vraag het nu. maar ik heb mijn twijfels. Mocht het tot een officiële ge lijkstelling komen, dan moeten er wel waarborgen worden Ingebouwd voor de vrijheid van de patiënt. Thans is deze vrijheid zeer beperkt, omdat vele dokters niet naar alter natieve genezers verwijzen en de zie kenfondsen niet vergoeden. De ene onvrijheid mag echter niet door de andere worden vervangen. De be slissing hoort uiteindelijk bij de pa tiënt te liggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11