Europees keurmerk voor autobanden enen: Hollywood aan de Donau Bevolking mag meepraten over toekomst Almere AUTOBIOGRAFIE-- Volvo 343: veel rijgemak Autokeus REDESTEIN KREEG DE EERSTE NUMMERS Peugeot gaat 504 in Spanje fabriceren Sobere Eend nu ook als 2 CV 6 Duits-Zwitserse auto-wintertest Wijzigingsvoorstel voor regeringsnota over de Waddenzee Zeesleper bij Jonker Stans te water Volgende week speciale bijeenkomst -HJOAG 21 JANUARI 1977 TROUW/KWARTET H 11 e Rijksdienst voor het Weg- jrkeer heeft op aanbeveling in de Economische Commis- e voor Europa van de Ver- ^igde Naties een Europees fcurmerk voor autobanden ln- tvoerd. De fabriek Vredestein hschede heeft de eerste twin- g nummers toegewezen ge regen volgens een nieuwe re eling, die later in het jaar ook I Engeland wet zal worden. De komst van het Europese keur merk dient om de consument meer zekerheid te verschaffen over de kwaliteiten van de banden, waarvoor reeds andere coderingen in gebruik zijn, ónder meer om de maximum snelheid aan te geven (SR tot 180 kilometer per uur; HR daarboven). De keuringen, waar men voortaan op kan afgaan om te zien of een band een goede personenautoband is, mo gen worden uitgevoerd in de labora toria van de fabrieken zelf. De Rijksdienst voor het Wegverkeer heeft de testafdellngen van Vrede stein gemachtigd uiteraard onder toezicht van de Rijksdienst te bepalen of de Vredesteln-banden aan Europese keuringseisen voldoen. De keuringseisen, die reeds op 1 april 1975 door de Economische Commis sie voor Europa (ECE) waren vastgesteld, gelden met name de af metingen van de banden, het gedrag bij hoge snelheden, de aanwezigheid van een slljtage-lndicator, diverse constructieve- en gebruiksei genschappen en dit alles gelet op de fabricagedatum. Op grond van de keuringen worden aan de zijkanten van de banden coderingen aange bracht, zoals het keurmerk en het goedkeuringsnummer. Voor Nederland geldt als keurmerk de omcirkelde indicatie E 4. Het goedkeuringsnummer bestaat altijd uit vier cijfers, waarvan Vredestein nu de nummers 0001 tot en met 0020 toegewezen heeft gekregen. Dit voor jaar zal Vredestein reeds banden aan autofabrieken gaan leveren, waarop deze coderingen voorkomen. Ook andere landen dan Nederland en Engeland zullen met de keurmer ken beginnen, wanneer zij zich hou den aan de ECE-aanbeveling, dat voor 1 oktober 1977 de Europese keuring wettelijk van kracht moeten worden. Zo komt het nieuwe Europese kenmerk op de autobanden te staan. De E is voor Europa, de 4 voor Nederland en 0001 is het nummer, dat aan Vrede stein werd toegewezen. (panje gaat dit Jaar zijn zesde auto- nerk bouwen. Het is Peugeot, welk toncern Citroën heeft overgenomen rn daarmee ook produktlecapacltelt treeg in de Spaanse stad Vlgo. Hier al nu naast een aantal Cltroën- hodellen de Peugeot 504 van de >and komen. —5m dit te bereiken bouwt Peugeot- pitroën een nieuwe onderdelenfa- kiek te Orense, vlak bij Vlgo. Daar (orden tweeduizend nieuwe arbeid splaatsen gecreëerd. Vorig Jaar heeft Spanje er ook een nieuwe fa briek bij gekregen: die van Ford in Valencia. Daar zullen negenduizend Spanjaarden werk vinden, wanneer in 1980 de produktle van het model Fiesta op een kwart miljoen ge bracht moet zijn. De Ford-fabriek is in oktober geopend door koning Ju an Carlos. Ford heeft toegezegd van de pro duktle twee derde te zullen exporte ren. Peugeot zal van het model 504 de helft van het aantal in Spanje gebouwde wagens uitvoeren. Tot nu toe is de Spaanse export nog beperkt tot vrij kleine aantallen. In de eerste tien maanden van 1976 zijn 61.000 Seats, 38.000 Citroëns, 32.000 Renaults en 8.000 Chryslers uitge voerd. Voordat Ford's fabriek open de waren nog maar vier autocon cerns in Spanje aanwezig als produ cent De in Nederland ontworpen en gebouwde Volvo 343 Is een auto die zich op de weg als een zeer gemakkelijk te rijden wagen onderscheidt. Dat mag ook wel, want de prijzen van 16.900 gulden voor de 343 L en dui zend gulden meer voor de DL vallen, als men de wagen in de showroom ziet staan, nogal pit tig uit. Niet dat er iets op het uiterlijk of de afwerking valt aan te merken, doch het drie- deurs model heeft maar twee zij portieren en is achter slecht ruim te noemen. Gerekend naar die interieurruimte is de Volvo een vrij zware en dure wagen. Een voordeel in prijs is natuurlijk dat de Volvo 343 standaard automa tische transmissie heeft en dan evenals op de Volvo 66 een transmissiesysteem dat ook een nor male vrijloop heeft (in tegenstelling tot DAF vroeger) en dat op de con ventionele automatische versnel lingsbak vóór heeft niet te „krui pen." Men behoeft dus als de wagen in de rijstand D staat, niet de voet op het rempedaal te houden bij het ver keerslicht. Met optrekken is dit ge makkelijker, zij het dat de wagen mede door z'n hoge gewicht bepaald niet fel accelereert. De in z'n vorm ook zeer Europese auto het eerste attractief gesti leerde model van het Zweedse merk -- heeft met z'n achterklep la Re nault, een De Dion-achteras die voor een puik veercomfort zorgt en de 1400 cc-motor van Renault een paar Franse trekjes. Toch blijkt deze van de Renault 12-motor afgeleide 1400 cc zeker niet pittiger dan die van de Renault 14, een lichtgewicht con structie met 57 DIN-pk vermogen tegen 70 pk voor de Volvo 343. Ge zien het vermogen zou men meer trekkracht verwachten, maar het ge wicht 978 kilo werkt tegen. De topsnelheid komt even hoog als die van de Renault 14: tegen de 145 kilometer per uur. De tweeriems overbrenging in feite de aloude Variomatlc is nu eenmaal geen sportattribuut. Elke autoprijs is in-principe even redig met wat het voertuig weegt. Dit zal ook zeker bij de Volvo 343 opgaan, maar waar schuilt dan dat gewicht? Het antwoord daarop ligt in de solide bouw. De zeer stevige bumpers, de stalen balk lij de portie- ren, het op drie plaatsen versterkte dak en nog vele detailvoorzieningen zijn aangebracht uit oogpunt van veiligheid. Uiteindelijk moest de wa gen Volvo heten. En wie z'n gordel niet omdoet, hoort dan ook prompt een hinderlijk tikken in het dashboard. In het teken van de veiligheid staat zeker niet 't minst de wegligging. De gewichtsverdeling is zeer gunstig en men houdt de wagen bij het nemen van bochten uitstekend in de hand. Een lichte, precieze besturing en een korte draalclrkel dragen daartoe bij. Ook hier doen zich de positieve el- genschappen van de De Dion- achteras gelden. Remmen gaat uitstekend. Wie er mee de bergen in wil, kan trouwens de goede remmen de werking van de motor nog ver sterken met de bergrem. Comfort bieden behalve de vering en de automaat, de geruisarme motor en de voortreffelijke voorstoelen. Het aardige is, dat de rugleuningen schuin binnenwaarts naar voren klappen, als men iemand achterin wil laten. Het nadeel geen vier maar twee zijportieren te hebben is daar mee goeddeels opgeheven. Het kan trouwens ook een voordeel zijn: met kinderen behoeft men zich niet steeds af te vragen of de kinderslo- ten nu wel of niet op slot zijn. De „derde deur" ten slotte maakt de zeer ruime bagagebergplaats uitste kend toegankelijk. In het interieur oogt de vormgeving van de kleine details leuk en over zichtelijk, alles is in deze wagen even gemakkelijk en de uitrusting blijkt zeer compleet. Achterruitverwar ming, een voorruit van gelaagd glas, rembekrachtlglng, rolgordels, hoofd steunen, achteruitrijlampen, extra buitenspiegel en tassen in de rugleu ningen van de voorstoelen zijn standaard op alle Volvo's 343. De DL heeft als extra's o.m. een gemakkelij ker achterbank (neerklapbaar in plaats van ultneembaar), vloertapijt overal, mistachterlicht, antiverblin- dingsbinnenspiegel (die bij ons niet goed op de ruit was geplaatst en daardoor nogal trilde), terwijl op de DL tevens nog een paar luxe extra's meer bijbesteld kunnen worden. Het benzineverbruik is voor een wa gen van deze prijsklasse schappelijk: wie niet te hard op het gaspedaal trapt kan best tot één op tien a één op elf komen. In de kosten Is de motorrijtuigenbelasting wel een fac tor om op te letten de 1000 kg klasse komt op 432 gulden per Jaar maar de toch wel knap uitgekiende compacte auto van 4,19 meter lengte is zeer goed ingedeeld uit technisch en ruimtelijk oogpunt. De Volvo 343 munt daarbij uit door een bedie ningsgemak van de eerste orde. De sobere Eend of 2 CV Spécial van Citroën wordt voortaan ook met de 600 cc-motor van 26 DIN-pk vermo gen geleverd. Citroën is hiertoe over gegaan om tegemoet te komen aan de vraag naar een goedkope auto, die toch meer trekkracht biedt dan de 435 cc-motor van 24 pk. De een voudige Spécial-uitvoering heeft ronde koplampen. mist aan weerszijden het derde ruitje en is voorzien van de ouderwetse 2 CV- bank voorin. De goedkoopste Citroën blijft de 2 CV Spécial-4 in deze uitvoering, met een prijs van 6.999,— incl. BTW. maar de Spécial-6 is met een prijs van 7.400,— nog goedkoper dan de gemoderniseerde 2 CV-4, die 195.— meer kost. De levering van de 2 CV-6 Spécial begint in februari. De topsnelheid is 110 km per uur 8 km meer dan de 2 CV-4 en er is net als vroeger met de T-Ford maar één kleur leverbaar, alleen is dat nu geen zwart, maar rood. ENEN (Reuter) Wenen, pet zijn barokke paleizen en harme van de oude wereld, is Je filmhoofdstad van Centraal iropa of het „Hollywood aan Je Donau" aan het worden. .merklaanse filmproducenten heb- en de Oostenrijkse hoofdstad ont- ekt als een uitstekend decor, waar- an zij voor enkele recente films ebruik gemaakt hebben. Hiermee is en bescheiden Oostenrijkse Indus- le nieuw leven in geblazen die twee aar geleden nog tot de ondergang :ek te zijn gedoemd. Ilizabeth Taylor, Rex Harrison, Oli- de Havllland, Ursula Andress en lvia Kristel zijn een paar van die te sterren die om produkties met stenrijkse achtergrond zijn opge reden. De camera's in Wenen staan ilaar voor actie in zes Internationale jlms die dit Jaar gemaakt werden. )e Oostenrijkse regering is voor 50 iljoen schilling in het project geïn- ^resseerd en zij hoopt dat Wenen or de films wordt herontdekt en ostenrijk in het algemeen weer in toeristische belangstelling komt 1 staan. 'e subsidie van de regering in We len is besteed aan de renovatie en podemisering van de studio's van ,Wien Film", een staatsbedrijf waar le laatste tien Jaar alleen maar tele- .Jisieseries en documentaires zijn Ufervaardigd. traditie e Weense filmindustrie, die een tra- Itie heeft van zestig Jaar, beleefde aar gouden tijd tussen de twee we- ildoorlogen. Het grootste succes fan na de Tweede Wereldoorlog dat Oostenrijk werd opgenomen, was teraard wijlen 8ir Carol Reeds ie Third Man"Leen spionagethril- spelende in de schemerige wereld in het door de Sowjet-Unie bezette 'enen. De film maakte ook de citer- iuziek populair door het Harry Li- deuntje van Anton Karas. In de n twintig produceerden de Ween- fllmstudio's ruim honderd tstalige films per jaar. Na de reede Wereldoorlog was er een Jortstondige opleving, maar tegen "^56 was de produktie gedaald tot 36 I 2lms per jaar en in 1974 leverden de j reense studio's er maar 4 af. )e herleving is bijna helemaal toe te Chrijven aan een 35-Jarige voormali ge cameraman, Heinz Lazek, een ^éttingrokende zoon van een bokser ie zich geen „nee" laat verkopen en irecteur is van Wien-Film. azek, die zijn postuur van 1.90 me- fr en 220 pond mee heeft, heeft het Oostenrijkse ministerie van finan ciën platgelopen om subsidie voor zijn bedrijf. Met aangeboren charme en een uitgekookte verkoop techniek, wist Lazek de Amerikaan se producenten naar Wenen te lokken. Klein „De Duitssprekende heren van de filmbusiness lachten me uit. Ze na men me geen ogenblik serieus, maar voor de Amerikanen was ik meteen „partner", aldus Lazek. De baas van Wien-Film is in het filmbedrijf klein begonnen. Hij was een studiohulp dat de sterren in hun pauzes van thee en wijn voorzag. Hij bracht een Jaar door in Hollywood, „om de kneepjes van het vak te leren". Als directeur van Wien-Film met een salaris van 7500 schilling per week, kreeg Lazek de taak de noodlijdende Oostenrijkse filmindustrie opnieuw van de grond te krijgen. Minister van financiën Hannes Androsch gaf subsidie nadat Lazek hem ervan had weten te overtuigen dat dit alleen zou kunnen gebeuren als internationale acteurs aange trokken konden worden. Lazek gelooft niet dat het maken van films in Oostenrijk goedkoper is dan elders, maar het land heeft gro te voordelen die voor buitenlanse producenten aantrekkelijk zijn „Wij hebben een fraai landschap en het decor van talrije kastelen en kloos ters". aldus Lazek. „Wij benutten het platteland ten volle. Het is dik wijls niet nodig in de studio's een duur decor te bouwen". Het Alpenlandschap, de rijtuigen die nog steeds in Wenen rijden en de middeleeuwse aanblik van veel dor pen. zijn een droom voor filmers. Oostenrijks decor is gebrukt voor het suggeren van Russische sneeuwscènes, vlakten in Alaska en het Wilde Westen. De nieuwste in ternationale film die in Oostenrijk is opgenomen, is „The Devil's Bed", met John Philip Law. Het gaat over duiveluitdrijving en speelt in het duistere en mistige „Waldviertel", een bosgebied bij Wenen. Regisseur Helmut Pfandler vertelt: „Er ge beurden vreemde dingen voor we begonnen te draalen. We wilden een huis kopen, maar het werd door de bliksem getroffen en brandde af twee dagen voor de koopacte zou worden ondertekend. Oostenrijk begon in de internatio nale filmindustrie mee te spelen in 1975. toen Ava Gardner en Dirk Bo- garde er de thriller „Permission to kill" maakten. Hotel Imperial in We nen. waar de regering haar hoge gasten herbergt, is sindsdien ook het logies geworden van filmsterren. Elizabeth Taylor kwam er met haar De Duitse autoclub ADAC en de Zwitserse Touring Club hebben ge zamenlijk zesentwintig auto's aan een wintertest onderworpen. Hier toe werden onder alle mogelijke omstandigheden weinig beladen en zwaar beladen proefritten af gelegd. De test is uitgevoerd op de afgesloten Albulapas en op het be vroren en besneeuwde Silsermeer. Bij de test kwamen twee auto's met gelijke resultaten als winnaars naar voren. Dat waren de Citroën CX en de Range Rover. Daarna volgden drie typen: de Alfetta, de Audi 100 en de Fiat X 1/9. De slechtste resul taten werden gemeten voor de Fords Escort en Taunus en de Toyo ta Corolla 1200. Opvallend was ook, dat de Merce des-Benz 280 SE zich op de winterse wegen bepaald niet onderscheidde, maar dat dezelfde auto met automa tische transmissie het Juist zeer goed deed. Een andere automa tische wagen, de Volvo 244 OL Auto matic, kwam met een iets beter dan middelmatig resultaat uit de verge lijking tevoorschijn. Van een onzer verslaggevers GRONINOEN Eems en Eemshaven moeten niet worden ge rekend tot de Waddenzee. Dit me nen Provinciale 8taten van Gronin gen. Men wil de regering ertoe bren gen de Eemshaven buiten de wer king van de planologische kernbes lissing voor de Waddenzee (met alle milieu-aspecten vandien) te houden. Een meerderheid van CDA, VVD. GPV en de in dit geval van het linkse blok losgeweekte CPN namen tegen de zin van Oedeputeerde Sta ten, een CDA-motle aan om de rege ringsnota over de Waddenzee op dit punt gewijzigd te krijgen. Dezelfde meerderheid nam ook een tweede CDA-motle aan waarin staat dat het regeringsbeleid niet nu al een beperking mag betekenen van eventuele toekomstige uitbreiding van de haven PvdA en PPR vormden de minderheid. De CPN bezorgde deze twee partijen echter weer een meerderheid door een an dere PvdA-motie te steunen, waar in staat dat een deel van het Lau wersmeer Juist wel onder de planolo gische kernbeslissing moet vallen. De ingang van een van de vele kastelen in Wenen: het slot Belvedere. kinderen en toenmalige verloofde (en inmiddels haar man) John War ner, voor haar rol in „A little night music", naar de musical op Broad way. In deze produktie van zeven miljoen dollar treden ook Diana Rigg (uit de eerste Wrekers- televisieserie) en Hermione Gingold (uit „Gigi" met Maurice Chevalier) op. De Oostenrijkse regering is voor La- zeks filmplannen gewonnen omdat hij van het neutrale Oostenrijk een „zichtbaar" internationaal centrum wil maken en zwaar heeft geïves- teerd in de bouw van een nieuw Donaucentrum voor de Verenigde Naties. Oostenrijk vindt deze inves tering van groter waarde dan een bewapening. In slot Vervolgens hoopt de Oostenrijkse regering op bevordering van de vreemdelingenindustrie, die de laatste tijd wat in het slop zit\ioor de hoge prijzen. Vóór Kerstmis stak zij geld in het contracteren van de Amerikaanse zanger Perry Como, voor een film onder de titel „Kerstmis in Oostenrijk", groten deels opgenomen in Salzburg en We nen en vertoond op de Amerikaanse televisie. Lazek wil de winst van zijn studio steken in een ftlmproduktie van Oostenrijkse schrijvers en regis seurs. „Er zit een aantal begaafde jonge filmmakers te springen om een opdracht", zegt hij. „De internatio nale produkties bieden ons de gele genheid onze eigen kennis bij te spijkeren. Misschien kunnen we een dezer dagen zelfs eens iets produ ceren dat de moeite waard ls". HENDRIK IDO AMBACHT BIJ de scheepswerf Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht is gisteren donderdag) de zeesleepboot Alphon- se Letzer te water gelaten. Het schip is bestemd voor de Belgische rederij Unie van redding en sleepdienst. Voor deze in Antwerpen gevestigde onderneming heeft de scheepswerf in Hendrik Ido Ambacht eerder drie zeeslepers gebouwd. De Alphonse Letzer zal de grootste en sterkste sleper worden van de Belgische zeeslepersvloot. Het vaar tuig heeft een vermogen van 10.000 ihp. Bij de paaltrek proef, waarmee de werkelijke kracht van een sleep boot gemeten kan worden, kwam de Alphonse Letzer tot 100 ton. Van een verslaggever ALMERE De bevolking van Almere in Zuidelijk Flevoland moet, vooruitlopend op de vorming van een adviesraad volgend Jaar, nu reeds inspraak krijgen over de toekomst van deze stad. De bewoners van de negentig op dit moment bewoonde huizen in Alme- re-haven mogen van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpol- ders daarover volgende week don derdag hun zegje doen op een door het openbaar lichaam belegde bij eenkomst. De bedoeling is. dat zo spoedig mogelijk een vertegenwoor diging van de Almere-bevolking' wordt samengesteld. Een en ander staat te lezen in een mededeling van het openbaar li chaam, dat is aangewezen als ge meentebestuur voor dat deel van beide Flevolanden, dat nog niet ge meentelijk is ingedeeld. De landdrost ls te vergelijken met een burgemeester voor Lelystad en Al mere. Een voor twee jaar gekozen adviesraad functioneert als gemeen teraad, waaruit een dagelijks advies college is gekozen. De leden daarvan zijn te beschouwen als wethouders. Doordat pas sinds december vorig Jaar mensen wonen in Almere. heeft deze bevolking geen invloed kunnen uitoefenen op de samenstelling van het plaatselijke bestuur. De huidige adviesraad is gekozen door uitslui tend de bevolking van Lelystad Omdat gezien de voorbereidings tijd van verkiezingen en het aantal kiesgerechtigden de eerste verkie zingen van de eerste adviesraad voor Almere waarschijnlijk pas in 1978, tegelijk met de landelijke gemeente raadsverkiezingen. gehouden kun nen worden, wil het openbaar li chaam de Almere-bevolking nu reeds zoveel mogelijk bij het bestuur betrekken, aldus haar mededeling. Overigens wordt vandaag het eerste huwelijk in Nederlands nieuwste stad Almere voltrokken. Landdrost Han Lammers treedt op als ambte naar van de burgelljke stand De 20-Jarlge uit Amsterdam afkomstige snackbar-bediende Fred BroekhuiJ- zen en de bankemployée Louisa Lan- genberg (18) zijn de bruidegom en de bruid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11