Aftrekbaarheid steekpenningen nog eens goed onder de loep' Bedrijfsschool voor blinden in Ermelo Rennies moet je altijd bij je hebben. PvdA en PPR weer niet eens over resolutie GPY wil een plan voor nationale versobering' Meevaller staatssecretaris Van Rooi jen gedwongen tot toezegging: Druk op de maag? Kennies helpen direkt Motie misschien niet in stemming Voorlopig oordeel: politie handelde volgens de regels Prof. G. H. J. yan der Molen vandaag 85 Aantjes: PvdA moet vooral op beleid letten Werk voor veel werklozen Volksunie doet mee met verkiezingen Universiteitsraad VU tegen regels voor nieuwsgaring Sparen. Uw geld groeit in 6 jaar en 2 maanden van f624,67 naar f 1.000,- met ABN Kasbiljetten. Primeur van betekenis voor Bartiméus en Sonneheerdt Meer kans op passend beroep? ik NDERDAG 20 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 |Tan onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Rooijen (financiën) gaat de Iftrekbaarheid van steekpenningen voor de winstbelasting van bedrijven „nog eens goed onder de loep nemen". Drs. Van Rooijen werd gisteren onder druk van de regeringspartijen tot Jeze toezegging gedwongen in de Tweede Kamer. Het ex-D'66 kamerlid Nooteboom lad een motie ingediend dat er een lind moet komen aan het aftrekken I an steekpenningen, als het bedrijf peigert de belastingdienst mee te Jelen aan wie de steekpenningen lijn verstrekt. Desnoods moet de itaatssecretaris een wetswijziging Indienen, vond Nooteboom. prs Van Rooijen sputterde nogal te len. Dat veranderde echter op slag loen drs Notenboom, de belastings pecialist van de KVP en in het debat woordvoerder voor de drie CDA- Jracties. kwam vertellen dat de CDA- Iracties de motie zouden willen steu nen. Na de toezegging van de Itaatssecretaris het het KVP- Kamerlid weten dat de CDA-fracties Je motie nu wellicht overbodig zul len vinden. Vandaag zal erover wor pen gestemd, tenzij indiener Noote- poom genoegen neemt met de toe legging of zijn motie laat aanhou den. Ook de PvdA-fractie staat ach ter de strekking van de motie. Niet zomaar Van Rooijen had eerst gezegd dat de belastingdienst niet zomaar steek penningen als aftrekpost aanvaardt. Het bedrijf zal aannemelijk moeten maken dat de betaling nodig was en heeft plaatsgehad. Daarvoor ts niet nodig dat de naam van de ontvanger meegedeeld wordt. Niet de belas tingdienst. maar de rechter spreekt hier uiteindelijk het laatste woord. Drs Van Rooijen wees op een geval van eind oktober, waarin de Hoge Raad een bedrijf, dat weigerde aan de belastingdienst de naam van een ontvanger van steekpenningen te noemen, in het gelijk stelde. Fraude Drs Van Rooijen is niet Ingegaan op ADVERTENTIE Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur? Opgeblazen gevoel? de herhaalde suggestie van het PvdA-Kamerlid Rienks om gevallen van belastingfraude die ambtelijk dus niet via de rechter zijn afge wikkeld. openbaar te maken. Rienks vreest dat de belas tingdienst er niet aan wil, dan wel dat Van Rooijen zich niet voldoende in de kwestie had verdiept. Het Ka merlid is teleurgesteld over het nlet- beantwoorden, en zal de kwestie bij komende gelegenheden opnieuw aan de orde stellen. De staatssecretaris vertelde dat ook internationaal de aandacht voor be lastingfraude is verscherpt. Belas tingdiensten van verschillende lan den wisselen meer informatie uit, ook ongevraagd. Zonodig zullen ver dragen hierover worden verruimd. Hoeveelheid geld Minister Duisenberg bleek niets te voelen voor snelle invoering in Ne derland van een vooraf bepaald per centage waarmee de geldhoeveel- heid mag groeien in een jaar. Som mige economen menen dat een strakke beheersing van de geldgroei de inflatie zal inperken. Duisenberg ontkende niet dat op langere ter mijn de geldgroei beheerst zal moe ten zijn, maar het ging hem veel te ver om het prijsbeleid in te rullen voor een beleid tot kredietbeper king. De regering en de Nederlandsche Bank bestuderen thans hoe in West- Duitsland de norm voor de geldgroei functioneert. Als ook in Nederland zo'n norm zou worden ingevoerd, zou die in elk geval flexibeler zijn dan die in Duitsland, met name van wege de mogelijkheid van geldschepping vanuit het buiten land. aldus dr. Duisenberg. Staatssecretaris De Goede stelde CDA en VVD tevreden met zijn toe zegging dat waarschijnlijk in het najaar de uitgifte van gronden in de Flevopolders voor landbouwbedrij ven zal worden hervat. Die uitgifte was opgeschort in afwachting van hogere pachtnormen. Minister Van der Stee van landbouw heeft nu nieuwe normen gemaakt, die half maart, na overleg met landbouwor ganisaties, definitief worden. Door gaan onder de oude normen zou volgens dr. De Goede onver antwoord zijn geweest. Dood jongen in cel AMSTERDAM Uit het onderzoek van de rijksrecherche naar het over lijden van de zeventienjarige Ferry Groot in een cel van het politiebu reau Mosplein in Amsterdam is „tot nu toe niet gebleken dat de politie fouten gemaakt heeft of dat zij te gen bestaande voorschriften heeft gehandeld". Dit heeft de Amster damse officier van justitie mr. H. G. van Everdingen gisteren meege deeld over de conclusie van het on derzoek. Het gaat hier om een voorlopige conclusie, die in studie is bij het hoofd van het parket mr. A. M. Messchaert. Volgens mr. Van Ever- dingen zou na bestudering van deze voorlopige conclusie best nog besloten kunnen worden een nader onderzoek in te stellen naar de zaak, aangezien de constatering, dat „niet gebleken is dat er fouten Vandaag is dr. G. H. J. van-der Molen, emeritus-hoogleraar in het volkenrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, 85 jaar geworden. Prof. van der Molen, oud-journaliste bij De Standaard, promoveerde in 1934 en werd na enige jaren privaat docent geweest te zijn, in 1948 tot buitengewoon hoogleraar be noemd (zij bezette de leerstoel van prof. Anema) en in 1958 tot gewoon hoogleraar. In 1962 leg de zij deze functie neer. Daarna was prof. Van der Molen, die in de oorlogsjaren mede-oprichter van (het toen illegale) 'Trouw' was, nog op velerlei terrein ac tief. Zij is nu herstellende van een ziekte, maar verblijft nog in een ziekenhuis. In de door de PvdA gegeven uitleg werden als eisen genoemd: op zijn minst handhaving na de verkiezin gen van het huidige gezamenlijke zeteltal van vijftig in de Tweede Ka mer. Den Uyl moet weer premier worden en er moeten minstens even veel progressieve als CDA-mlnisters komen. Volgens de PvdA mogen bij die helft ook ministers van andere progressieve partijen, bijvoorbeeld gemaakt zijn" een negatieve conclu sie is, die beslist niet zomaar gelezen kan worden als „de politie heeft dus Juist gehandeld". Ferry Groot, die door de politie werd ingesloten omdat men dacht dat hij dronken was, bleek achteraf ernstig hersenletsel te hebben opgelopen bij een mishandeling door een groep van zes jongens. Van onze Haagse redactie DEN HAAG PvdA en PPR blijken het nog niet eens te zijn over de uitleg van de herziene ontwerp-resolutie van beide partijen, waarin de eisen voor deelname aan een volgend kabinet met het CDA staan vermeld. Een woordvoerder van het PPR- bestuur zei gisteravond, het niet eens te zijn met de uitleg die gisteren door de PvdA gegeven was. D'66 meegeteld worden. De PPR houdt echter vol dat PvdA en PPR samen minstens de helft moeten kunnen leveren op grond van de ver kiezingsuitslag. willen deze parUJen aan de regering deelnemen. De PPR- visie werd door de PvdA weer bestre den; ook PPR-fractleleider Bas de Gaay Fortman was het in deze met de PvdA eens. D'66 fractievoorzitter Terlouw toon de zich verheugd om de uitleg die de PvdA gaf. Ook zelf gaf hij deze in terpretatie aan de resolutie. In de nieuwe resolutie is wel de om streden twaalf-zeven stemverhou ding tussen PvdA en PPR ge handhaafd voor de beslissingen over de Inhoud van het gemeenschappe lijk regeerakkoord. Deze stemver houding geeft de PPR grote Invloed op de besluitvorming. De PPR plus de linkervleugel van de PvdA zou den. zo vreesde men binnen de PvdA. op die manier in staat zijn beslissingen over omstreden punten bijvoorbeeld op defensiegebied, door ,te drukken. In de nieuwe resolutie is deze moge lijkheid echter uitgesloten. Punten voor het regeerakkoord waarover beide partijbesturen het van tevoren niet eens worden, kunnen volgens een nieuwe bepaling alleen aan de congressen ter beslissing worden voorgelegd Indien de tekst voor bei de partijbesturen in leder geval niet onaanvaardbaar is. Een tweede veiligheidsclausule is nog dat de partijen uiteindelijk af zonderlijk nog eens stemmen over het totale regeerakkoord. Die stem ming vindt niet volgens de twaalf zeven verhouding plaats. DEN HAAG De AR-fractieleider Aantjes hoopt dat het PvdA- congres op 27, 28 en 29 Januari aan staande „de grootheid zal weten op te brengen niet krampachtig te kie zen voor getalsmatige garanties die het beleid van het komende kabinet moeten veiligstellen, maar principi eel te kiezen voor eensgezindheid, niet primair naar de posten en posi ties te kijken maar naar het beleid". Aantjes zegt dit in een speciaal CDA-nummer van de partij-bladen van KVP, ARP en CHU. Mr. Aantjes zegt er wel begrip voor te hebben dat de progressieven ge talsmatige garanties zoeken om hun beleid te kunnen uitvoeren. Hij wijst erop dat in de huidige parlementaire verhoudingen het voor het CDA nu eenmaal veel vaker mogelijk is met een alternatieve Kamermeerderheid (samen met VVD red.) beslissin gen af te dwingen. Volgens Aantjes kunnen de progressieven hun doel echter beter trachten te bereiken door de vertrouwensrelatie tussen de, het kabinet steunende, partijen te bevorderen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De regering moet een „plan voor nationale Inspanning" opstellen. Dat zegt het GPV in zijn verkiezingspro gram '77. bat plan moet een inventarisatie ge- (ten van het werk dat de komende aren gedaan moet worden, met na- fie op het gebied van milieubehoud, (openbaar vervoer, stadsvernieuwing, •estauratie en civiele verdediging. Volgens het GPV kan een belangrijk deel van de werkloze Nederlanders daardoor aan zinvolle arbeid gehol pen worden. Het „inspanningsplan" moet gekoppeld worden aan een be zuinigingsplan voor niet-essentiële uitgaven. Het GPV hoopt, dat er na verkiezin gen van mei een kabinet van natio- DEN HAAG De Nederlandse Volksunie van de Hagenaar J. J. Glimmerveen zal meedoen aan de Tweede Kamerverkiezingen van 25 mei. Lijsttrekker is de genoemde Hagenaar. Met betrekking tot deze organisatie Is er een onderzoek gaande naar de ^wenselijkheid haar te ontbinden. Dit bleek uit een antwoord dat mi- inister Van Agt in november op vra- igen uit de Tweede Kamer gaf. 'Gisteravond vernamen wij van het (ministerie van Justitie dat dit onder zoek nog steeds niet is afgerond. (Het onderzoek kwam op gang na de verspreiding van pamfletten in Schiedam. In vragen van Kamerle den werd gesteld dat de Volksunie een rechtspersoon is wiens werkzaamheid In strijd is met de iopenbare orde en dus verboden en ontbonden zou moeten worden. Bij de laatste raadsverkiezingen in Den Haag voerde de unie de leuze „Den Haag moet blank blijven". Eerdergenoemde Hagenaar moest zich daarvoor voor de rechter ver antwoorden. In de wet is een aantal criteria genoemd voor het verklaren van een vereniging in strijd met de openbare orde. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM - De Universi teitsraad van de Vrije Universiteit heeft zich in principe uitgesproken tegen een nadere regelementering van de vrije nieuwsgaring door het college van bestuur. Met 29 stem men voor vier tegen en zes onthou dingen sprak de raad uit. dat zowel de raadsleden als de universitaire pers vrij moeten zijn in het verwer ven van inlichtingen. Het college van bestuur verdedigde de stelling dat de informatie voort aan via de diensthoofden moet lo pen. In wezen zou het hier gaan om de vastlegging van een vanzelfspre kende regel die al lang voor het technisch en administratief perso neel geldt. De Universiteitsraad besloot de zaak opnieuw te bekijken, zodra het college van bestuur een nadere toe lichting heeft gegeven op de bekriti seerde maatregel. nale strekking komt" Dat kan, aldus GPV-lljsttrekker dr. A.J. Verbrugh, bestaan uit personen, afkomstig uit verschillende partijen, die geen af spraken met de Kamer hebben ge maakt welke tot in bijzonderheden afdalen. Wel moeten enige algemene afspraken van principieel karakter gemaakt worden, waarbij de bijbel niet ongebruikt mag blijven liggen. Waarschijnlijk nog deze maand wordt beslist of de SGP, GPV en RPF (Reformatorische partij Fede ratie) hun kandidatenlijsten voor de komende verkiezingen zullen bun delen. Het maken van een ontwerp voor een nieuwe abortus-wetgeving door ADVERTENTIE Dr. A.J. Verbrugh SGP en GPV kan nog wel enkele maanden duren, aldus dr. Verbrugh. Momenteel zijn de kamerfracties van beide partijen met enkele juris ten in gesprek over de mogelijkhe den en moeilijkheden. Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: 2 jaar+ 2 mnd., 3 jaar+ 2 mnd., 4 jaar-h 2 mnd., 5 jaar-f 2 mnd. en 6jaar+2mnd. met een rentevergoeding van resp. 6V4,7, 7'/4, VA en 8%. Een voorbeeld: koopt u op 20 jan. 1977 een kasbiljet, waarvoor u op 1 maart 1983 f 1.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor f 624,67. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. Algemene Bank Nederland door Jac. Lelsz ERMELO De zienden hebben hun wereld steeds meer gestroomlijnd; een proces waarmee automatisering, motorisering en visualisering nauw zijn ver bonden. Wat betekent dat voor de blinden? In feite dat zij, zoals gezegd is, blinder zijn geworden. Op deze zorgwekkende ont wikkeling heeft de blinden- wereld slagvaardig gerea geerd. Vandaag opent minis ter Boersma in Ermelo een bedrijfsschool voor blinden en slechtzienden, die in eerste instantie achttien blin de jongeren gaat opleiden voor een beroep, dat bij hen past. Dat is een primeur. Het betreft hier met name een samenwerking tussen de christelijke verenigingen Sonneheerdt, te Ermelo en Bartiméus te Zeist, maar daarnaast is de steun van een reeks verwante organisaties en officiële instanties ver kregen. In de bllndenwereld ligt de werkloosheid aanzienlijk ho ger dan dat in het algemeen het geval is. Omstreeks 28 procent van de blinden is werkloos. De jeugdwerkloos heid onder de blinden is nog gToter. Er zijn ongeveer vijf tienhonderd verschillende beroepen en zelfs 4500, als het meer specialistisch wordt uitgesplitst. Voor de blinden geldt dat zij slechts voor drie tot één pro cent daarvan in aanmerking komen. Deze situatie was destijds voor de heer A. C. van der Wolf, directeur van de werkplaatsen van Sonne heerdt. aanleiding een rap- port met suggesties over de blindenproblematiek te schrijven. Veel overleg met onder meer de heer J. L. van der Zwan, directeur van de braille-school voor de blin den van Bartiméus te Zeist, leidde ten slotte tot de op richting van de Stichting Sa menwerkingsverband Barti méus Sonneheerdt. Keuze Ten minste drie handicaps ontmoet de blinde in sociaal maatschappelijk opzicht. De beroepskeuzemogelijkheid, is voor hem beduidend klei ner dan voor de ziende, waar door hij dikwijls werk moet gaan doen. dat hij, was hij ziende geweest, niet zou heb ben gekozen. Moderne ont wikkelingen automatise ring enz. hebben de kansen nog aanmerkelijk verkleind. En daar komt dan bij de te ruggang in de economie. Uiteraard bekleedt een aan tal blinden verantwoordelij ke functies. Sommigen heb ben een leidinggevende posi tie. Er zijn bekende musici onder. predikanten en ambtenaren. Anderen echter werden gedoemd hun hele le ven mandenvlechter. borstel maker of textlelwever te zijn. Ook eerzame arbeid, maar voor sommigen was het wat men noemt toch een oneigen lijke beroepskeuze. Zij zou den, als er voor hen dezelfde kansen waren geweest, als voor de zienden, wat anders zijn gaan doen. De problema tiek geldt dan ook in het bij zonder voor blinden, die wat opleidingsmogelijkheden be treft zijn aangewezen op functies en beroepen, beho rend tot en met die van het middenkader. Het in Nederland ontplooide initiatief heeft niet alleen ten doel de Jonge blinden meer gelegenheid te verschaffen om hun brood te verdienen, maar ook hen in staat te stellen een vak te kiezen, waar zij aanleg voor hebben en dat hen voldoening zal schenken. Daarbij wordt ook gemikt op de industrieel- technische en ambachtelijke sector. Er wordt naar ge streefd het aantal vakinrich tingen in de toekomst be langrijk uit te breiden, be gonnen wordt met vijf; elektronica. elektro technische montage, textiel, rietverwerking en bindwerk. Hulpmiddelen Voordat er begonnen kon worden, is omstandig uitge probeerd welke ambachtelij ke en industrieel-technische vakgebieden geschikt waren om er theoretisch en prak tisch gerichte scholingspro gramma's voor blinden aan Leerlingen aan het werk in de afdeling elektronica van de bedrijfsschool voor blinden ln Ermelo. te ontlenen. Daarmee ging gepaard een onderzoek naar de mogelijke toepassing van hulpmiddelen. Om teleurstellingen zoveel mogelijk te voorkomen, werd verder veel aandacht gege ven aan de testfase, die aan de opleiding voorafgaat. Een jaar lang bijvoorbeeld is be keken of nlet-zienden met succes een beroep zouden kunnen uitoefenen in de sfeer van de elektronica, wat in derdaad het geval bleek. Enkele jongelui, die aanvan kelijk aan een proefcursus elektronica deelnamen, wel ke later is omgezet in een definitieve basiscursus, zul len dezer dagen reeds exa men doen. Met diverse instel lingen op het gebied van de beroepsopleiding heeft het Samenwerkingsverband Bar timéus- Sonneheerdt vruchtbare contacten kun nen leggen, bijvoorbeeld met de Luchtmacht, Elektro nische en Technische School te Schaarsbergen. Onofficieel draalt de be drijfsschool op het Sonne heerdt-terrein in Ermelo sinds kort met achttien cur sisten. Ze zijn tussen de 16 en 23 Jaar. Tot hen behoren twee meisjes. Allen zijn afkomstig van het Blindeninstituut Bartiméus te Zeist. Op meer beperkte schaal was er al wat eerder een begin gemaakt in een ander gespecialiseerd werkverband voor blinden, namelijk Bliso in Vught. Er zijn ln Nederland slechts twee van dergelijke Instellin gen, die landelijk ten behoe ve van blinden werken. Son neheerdt en Bliso. Bij Bliso ls zowel het aantal leerlingen als het aantal leerlingen als het aantal vakrichtingen kleiner. Hoe lang? Hoelang de opleiding gaat duren is nog niet precies be kend. De praktijk zal dat moeten leren. Voor het alge meen vormend onderwijs is dat beter te overzien dan voor het vakonderwijs. Het feit dat het onderwijs Indivi dueel gericht ls. maakt het ook moeilijk nu ai vast te stellen hoeveel tijd een blin de nodig zal hebben, het zelfde ls het geval met het feit dat met aangepaste ap paratuur moet worden ge werkt. Tot hoofd van de school is benoemd de heer C. van 8chuijlenburg uit Drie bergen. Voor de verschillende vakken zijn leraren in part time verband aangetrokken. Met de overheid zijn er posi tieve contacten geweest, maar deze hebben tot nu toe nog niet geresulteerd ln fi nanciering door subsidie van die zijde. „Terwllle van de leerlingen, die door hun me dewerking aan dit waagstuk dat verdienden, hebben", al dus de heer Van der Wolf. „Bartiméus en Sonneheerdt besloten voorlopig samen op fifty-fifty basis de opleiding voor hun rekening te nemen. We hopen dat de achttien baanbrekers mogen zijn in de strijd tegen de wanverhou ding ln een wereld waarin van de 1500 beroepen er ge middeld slechts veertig openstaan voor de blinden" Vervolg van pagina 1 Deze guldenkoers staat helemaal los van de uit de hand gelopen loonstij ging vorig Jaar. Maar zij heeft wel hetzelfde effect voor de export, na melijk dat het Nederlandse produkt in het buitenland veel duurder is geworden dan was verondersteld. Minister Lubbers schrijft nu dan ook de Tweede Kamer dat de export minder zal stijgen dan was gedacht. Daar komt nog bij dat ook de we reldhandel iets minder zal groeien ian de acht procent die ln septem ber nog werd verondersteld. Een meevaller doet zich alleen voor ln de bouw. De woningbouw in de koop- en premle-koop-sfeer zit goed in de lift. Al met al zal de produktle dit jaar echter niet de eerder ge dachte stijging van 4,5 procent ha len. „Als gevolg hiervan kan niet worden verwacht dat de daling van de werkloosheid van de afgelopen maanden zich zal voortzetten," ai- dus Lubbers. Hij denkt nu zelfs dat dit jaar de werkloosheid hoger zal zijn dan het afgelopen jaar, toen zij gemiddeld 224.000 bedroeg. (Er was voor het nieuwe jaar een daling tot 215.000 voorspeld). Verzoeken De gezamenlijke organisaties van werkgevers hebben gisteravond nog de regering gevraagd om de sociale partners voor overleg bij zich te roe pen. Ook de vakbeweging heeft een telegram van de werkgevers gehad om ln te stemmen met zo'n nieuw centraal loonoverleg, „om gedrieën de verontrustende ontwikkeling voor 1977 onder ogen te zien." De werkgevers becijferen dat hun loonaanbod uit november 2.5 pro cent op 1 januari en 2 procent op 1 Juli, zonder automatische prijscom pensatie met de nieuwe gegevens leidt tot verbetering van de koopkracht van de „modale werkne mer" (rond 28.000 gulden per Jaar) met ruim twee procent, ln plaats van de 1,5 procent die dit loonbod opleverde op grond van de gegevens van november. Dat komt doordat de prijzen minder stijgen, doordat im porten goedkoper zijn vanwege de duurder wordende gulden. Deze koopkrachtverbetering zou nog gro ter worden als „al in de loop van dit jaar een premieverlaging" zou wor den doorgevoerd, aldus de werkge vers. De werkgevers wijzen verantwoor delijkheid voor de uit de hand gelo pen loonstijging ln 1976 van de hand. De regering heeft steeds het effect van „incidentele" loonstijgin gen te laag ingeschat. De tegenval ler ls volgens de werkgevers „regel recht" veroorzaakt door de nivelle rende loonsverhogingen die de vak beweging de laatste Jaren heeft af gedwongen alsmede door de opstu wende werking van het minimum loon dat door de regering steeds weer werd verhoogd. De uitwerking hiervan op de middengroepen kon niet uitblijven. De werkgevers zijn „allerminst verrast". Rita „Als ik per se een wonderkind m< zijn, dan niet op de viool maar op c paard in het circus

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3