SV: ook dit jaar verlies heeste niet gevonden olie onder zeebodem landestiene vishandel toegestaan ïeuwbouw wordt ibetaalbaar J Jiri Kylian: experiment met Japanse tradities gende week gesprek met bonden over inkrimping „Geef Gevato in handen personeel jll-man: westers bedrijf in derde wereld gewild sjmeente Den Helder derfde veilinggelden Treurmuziek van Jan van Gilse 'Mistero Buffo Jongleries uit IDAG 20 JANUARI 1977 FINANCIËN/ECONOMIE TROUW/KWARTET 15 een onzer verslaggevers fERDAM Rijn-Schelde-Verolme (RSV) zal het boekjaar afsluiten met een verlies van jijke tientallen miljoenen guldens". De precieze grootte van het verlies is nog niet bekend, it dat afhangt van wat op korte termijn nog aan orders tegen verliesgevende prijzen fnkomt. Voor 1977 verwacht RSV opnieuw een resultaat, dat zeker niet beter is dan dat van i ir. A. Stikker gisteren tijdens jersconferentie.De voorzitter i raad van bestuur weet de zeer stige gang van zaken vorig an het leit dat RSV omwille continuiteit en de werkgele- d orders aanvaardde tegen L die de kosten niet dekten, dien is de sector scheepsrepa- floor RSV ooit beschouwd als foipilaar, vorig jaar met ver- fan werken. Voor deze sector overigens, en zeer voorzichtig. |hte verbetering verwacht. n uitspraak K>r. en door de afboeking van aantal ..probleemschepen" lp een totaal verlies is geleden nd 250 miljoen gulden), is RSV situatie gekomen, waarin „op Ige wijze maatregelen moeten p genomen voor de capaci- «nning, dat RSV na 1977 zich (n opgaande lijn in de markt ewegen", aldus de heer Stik- jledoelde capaciteitsplanning neer op inkrimping van de |rtie en het verlies aan arbeids- fen. Over de grootte, waarmee de capaciteit moet worden vermin derd, wilde de heer Stikker geen uit spraak doen, omdat deze kwestie de volgende week in een gesprek met de vakbonden aan de orde zal komen. Tegelijkertijd zal dan ook gesproken worden over de Overeenkomst Soci ale Begeleiding Herstructurering (OSBH), waarover enig rumoer is ontstaan. Zoals bekend wilde RSV de oude overeenkomst opzeggen en met de bonden onderhandelen over een nieuwe. Gebleken is echter, dat bonden en ondernemingsraad er de voorkeur aan gaven de oude te handhaven en te onderhandelen over wijzigingen. Dit, om te voorko men, dat er een periode zou aanbre ken, waarin geen overeenkomst van kracht was. Gezien de vele problemen bij be drijfstakken en ondernemingen is RSV met andere ondernemingen gaan zoeken naar gemeenschappe lijke oplossingen. Over de moeilijk heden en mogelijke oplossingen in de scheepsbouw verwees de heer Stikker slechts naar het voorstel voor een beleidsplan van de Be leidscommissie Scheepsbouw, dat vandaag aan minister Lubbers (eco nomische zaken) zal worden over handigd. Over de aanbevelingen van de Commissle-n (Bakker) over de tot standkomlng van een groep werven voor grote schepen (RSV) en een groep voor middelgrote schepen (Van der Giessen-De Noord) en de meningsverschillen daarover tussen de twee genoemde concerns, zei de heer Stikker, dat overeenstemming nabij is. Vandaag zal hierover eve neens meer helderheid komen. Adviezen In de off-shore sector wordt door het organisatiebureau McKlnsey ge zocht naar mogelijkheden tot sa menwerking tussen RSV, IHC en De Groot in Zwijndrecht. De adviezen van McKinsey worden in april ver wacht. Door RSV is gevraagd of haar nieu we gieterij in Middelburg (120man, verliesgevend) in het NEHEM- onderzoek in de gieterijen van VMF- Stok nog een rol kan spelen. Het wachten is op een uitnodiging van de NEHEM aan RSV en VMF om gezamenlijk tot een conclusie te komen. Tenslotte heeft RSV. in samenwer king met VMF en Hollandse Beton Groep een nota aan minister Lub bers gezonden over afstemming van de produktie en bundeling van de marketlngaktlviteiten van de drie ondernemingen op het gebied van de apparatenbouw. Volgens Ir. Stik ker heeft minister Lubbers niet on welwillend gereageerd. De minister heeft de nota, aangezien om over heidssteun is gevraagd, doorgezon den naar de NEHEM voor nader onderzoek. Over de situatie van de nuclealre- afdeling van RSV, Rotterdam Nu clear met 550 medewerkers, kon ir. Stikker nu niets zeggen. Deze afde ling is in de huidige vorm niet te handhaven. De regering zal hierin, vla een achtergestelde lening, moe ten deelnemen, om op die manier de verliezen op te vangen en de tijd te overbruggen. „Het is absoluut nood zakelijk dat op korte termijn de regering een uitspraak doet, waar om zij gevraagd is. Als einddatum voor deze uitspraak heeft RSV 31 januari gesteld, aldus ir Stikker, die verdere vragen over deze zaak, ge zien de nu aan de gang zijnde be sprekingen niet wilde beantwoor den. Tot nu toe heeft RSV ruim 100 min. In Rotterdam Nuclear geïnvesteerd. UTRECHT Het Utrechtse CD A-gemeenteraadslid J.A.J. van Maarseveen wil het in moeilijkheden verkerende vleesverwerkende bedrijf Geva to in Driebergen in handen ge ven van de 318 werknemers. De regering zou dit kunnen doen door Gevato aan te wijzen als experimenteel object en het be drijf moeten helpen met kapi taal en garanties, aldus de heer Van Maarseveeen, die in het dagelijks leven slager is. Het gemeenteraadslid vindt dat Gevato voldoende mogelijkhe den heeft voor een voortzetting omdat er een kwaliteitsprodukt wordt gemaakt en omdat men een uitstekende distributie heeft in het centrum van het land. „Er is gezien de vakbe kwaamheid onder het perso neel, voldoende kans van sla gen", zo schrijft Van Maarse veen. Hij vraagt de regering zo spoedig mogelijk een commissie in te stellen om de mogelijkhe den voor Gevato te bestuderen. De bonden hebben bij het mi nisterie van landbouw en visse rij donderdag er op aangedron gen dat er een onafhankelijk onderzoek komt naar financiële' zaken bij Plumrose, het Deense moederbedrijf van Gevato. De dreiging met faillisement door Plumrose is echter nog steeds niet weggenomen, aldus de woordvoerder van de voedings bond FNV. een onzer verslaggevers ËCHT Er zijn rapporten fotonen dat, als we in ons op de huidige wijze blij- doorbouwen, de nieuw prijzen van woningen een jaar of vijfentwintig eer zo hoog zullen liggen u. En dit nog afgezien van nflatie; de waardedaling het geld. Dat zou beteke- dat nieuwbouw onbetaal- wordt en zodoende tot and komt. por waarschuwde prof. ir M. hoogleraar aan de Technische ichool (afdeling Bouwkunde) in gisteren tijdens de persconfe- voor de komende Bouwbeurs Utrecht. n referaat kwam naar voren, it probleem voorkomen zou n worden door een (nieuw) -—Systeem dat het mogelijk it in de toekomst permanent ^juwbouw te plegen. Voorts zou ""fsteembouw beter ontwikkeld te worden. De systeembouw nu in ons land toepassen is geen systeembouw, maar een „geslo ten bouwsystematiek," zo hield hij zijn gehoor voor. Besef Intussen kon hij vaststellen dat het besef begint door te dringen, dat er enige veranderingen in de bouw aan de gang zijn. Met name noemde hij de ontwikkeling waarin de kwaliteit van de woning een zwaarder gewicht krijgt dan het aantal woningen dat baarlijks) wordt gebouwd. Hierbij merkte hij op dat het kwaliteits aspect al vele jaren in discussie is, maar dat degenen die hiervoor pleit ten echter nauwelijks kansen kregen. De kwaliteit van woningen zou niet alleen gericht moeten zijn op aspec ten als een goede geluidsisolatie, warmteisolatie en vochtwerendheid, maar met name ook op de bouwma terialen zelf. Prof. Gout onderstreep te dit laatste met erop te wijzen dat uit de medische wereld gegevens binnendruppelen dat de kwaliteit van de bouw verband houdt met bepaalde ziekten. Beton, zo voegde hij hieraan toe. heeft een duidelijk negatief effect op de vochtigheid en geeft daardoor ademhalingsproble men bij sommige mensen. Wensen Het hoofd van de afdeling Bouw ontwerp van de Centrale Directie van Volkshuisvesting, ir C. Oranje, merkte op dat de kwaliteit van een huis in feite draait om de behoefte van de (toekomstige) bewoners. Ken merkend bij het proces van besluit vorming noemde hij, dat de bewo ners zoveel mogelijk alternatieven willen hebben en op een bepaald moment niet méér willen vastleggen dan persé nodig is. Teneinde de mogelijkheden daartoe te verruimen is door het Nederlands Normalisatie Instituut een „ontwerp normblad" (voor bouwers en bewo ners) uitgebracht en door de Over heid nieuwe „voorschriften/wenken" (bouwtechnische bepalingen). De aanwijzingen tussen deze beide lo- °°t>RDWlJK Vah alle op de wereld aanwezige olie, is ongeveer tweederde al gevonden. Van het te vinden eenderde gedeelte verwacht de Shell, dat belangrijk meer dan de helft onder de Dodem moet worden gezocht, soms onder zeer diep water. Er zullen buitengaats nog vele enlerden olieputten worden gevonden waarvoor duizenden putten geboord moeten worden. —jeeft ir. L. C. van Wachem van de rouhklijke Shell gezegd tijdens de i&energadering van de Industriële ,rtnivoor de oceanologie in Noord- ^JVan Wachem is coordinator A'pring en winning van Shell in- «7itionale petroleum maat- -t>Pij itHonstateerde dat de buitengaat- (sporingsactiviteit de laatste ja- liet meer toeneemt hoewel olie ."Ute voor de importlanden voorlo- '•"en redelijke mogelijkheid is om •o afhankelijkheid van het Midde- riJ"lten te verminderen. Oorzaken zijn de algemene econo- toestand en de geweldige in vesteringen waarvoor de olie maatschappijen staan. Op het ogenblik heeft Shell echter de indruk dat verschillende olie maatschappijen weer bereid zijn om meer aan exploratie uit te geven. Ontwikkelingslanden Ir. Van Wachem stond ook uitvoerig stil bij de aanwezigheid van het wes terse bedrijfsleven in de ontwikke lingslanden. In dit verband consta teerde hij in de eerste plaats dat die bedrijven zeer op prijs worden ge steld door deze landen. Dit in te genstelling tot de in Nederland nogal gangbare opinie. Volgens Van Wa chem zijn buitenlandse ondernemin gen in de derde wereld onmisbaar voor de overdracht van technische kennis. Van Wachem: Er wordt soms wel gesteld, dat de Westerse bedrijven" de overdracht van technologie met opzet tegenwerken om op die manier hun eigen bestaansrecht te prolon geren; zij zouden dan ook geen wel kome gasten meer zijn. Deze opvat ting heb ik echter zelden of nooit gehoord in de ontwikkelingslanden zelf, althans niet van de verantwoor delijke functionarissen in die lan den. Het is mijn ervaring, dat deze mensen erkennen, al dan niet met enthousiasme, dat het juist de in hun land gevestigde buitenlandse bedrijven zijn, die het meest effectief zijn voor het overbrengen van de kennis, benodigd voor de moderne technische bedrijfsvoering. Zelfs waar men tot nationalisatie van het buitenlandse bedrijf is overgegaan, blijft men vaak prijs stellen op nau we relaties met het oorspronkelijke bedrijf om verzekerd te blijven van technische en organisatorische ad viezen. Westerse commentatoren stellen nogal eens dat dit bereikt zou kun nen worden door massale toezendin gen van technische gegevens, handleidingen, tekeningen of biblio theken, liefst gekoppeld aan ophef fing van bestaande patent- of licen tierechten van de westerse bedrij ven, aldus Van Wachem. Al deze acties, hoe goed ook bedoeld misschien, hebben in het verleden weinig resultaat geboekt. Er zijn HELDER De gemeente Den Helder is van plan om tong .jhol, die niet via de visafslag wordt verkocht toch in het Iggebouw te laten verlopen. Hiermee wil het gemeentebes- f voorkomen dat diezelfde vis een paar honderd meter verder —Ie kade toch wordt verkocht. Door verkoop in het veilingge- Ju zou de gemeente wel het veilinggeld van drie procent eoften innen wat haar anders door verkpop op de kade door de geboord wordt. Den Helder wilde haar inkomsten uit veilinggelden graag terug hebben, maar wdnste aan de andere kant geen verwijten van de rijksoverheid te krijgen over dwarsbomen van de vangstbeperking. Daarom vroeg men eerst eens aan de minister van landbouw en visserij wat die ervan dacht Die heeft zoals gezegd voorlopig geen bezwaar. Het is mogelijk dat de zaak pas later in het Jaar in de praktijk gaat wer ken, want de voor 1977 vastgestelde vangsthoe veelheden zijn nu nog maar net aangebroken. De woordvoerder van de gemeente nam aan dat er ook vorig jaar vis die niet voor de klok kwam toch in het vei linggebouw belandde, maar precies na te gaan is dat niet. Mlrecteur der visserijen van het g'Jterie van landbouw heeft de. .gimeester van Den Helder laten ■*«0 voorlopig geen bezwaar te l0Ifo tegen de voorgestelde rege- -tn verwijten igkwestie is voor het Helder- •ntebefstuur aktueel gewor- n in de tweede helft van 1976 jestane vangsthoeveelheden •ng en schol waren overschre- deze vissoorten ten dienten- niet meer geveild konden m. Veel vissers gingen echter in door met de aanvoer, zij het de afslag om. wat voor de inte inkomstenderving be te- Bij de regeling die Den Helder nu wil toepassen kunnen ook de buiten de veiling om aanvoerende vissers ge bruik maken van de diensten van de Stichting vislos- en sorteerregeling „Stivilo", die in en bij het veilingge bouw haar werk doet. Onverschillig of ze via de klok of buiten de klok om verkopen betalen de aanvoerders dan zes proicent van de besomming: de al genoemde drie procent voor de gemeente en drie procent voor de stichting. Zelfbeperking Intussen gaan de geschillen rond de. overtredingen van de vangstbeper king nog steeds door. Zeven vissers en visserijbedrijven, de meeste uit Urk vochten de hun toegewezen van gsthoe veelheid aan voor de Raad van State nadat zij in eerste Instan tie van de minister van landbouw nul op het request hadden gekregen. Het betoog van sommige vissers kwam er. zoals een der staatsraden het samenvatte, op neer dat „wie een Begin volgende week vertrekken twee uit Urk afkomstige kotters, de UK 3 van 660 pk motorvermogen en de UK 51 van 700 pk, naar Zuid-Afrika om daar twee jaar te gaan vissen. Aan de visserij van Nederland uit mogen de beide schepen niet meer deelnemen, omdat de eigenaren gebruik hebben gemaakt van de saneringsregeling. Hun nieuwe thuishaven wordt Hermanus aan dc zuidkust van Zuid-Afrika, honderd kilometer ten zuidoosten van Kaapstad. Met nederlandse beman ningen gaan de beide schepen daar de boomkorvisserij uitoefenen en het is de bedoeling, ook enige afrikanen met die vismethoden vertrouwd te maken. Juiste zelfbeperking in acht heeft ge nomen, nu wrdt gestraft". Deze vis sers meenden'dat ze, voordat in 1975 de tong- en scholquotering begon, zelf al een soort quotering hadden toegepast door vismethoden waarbij meer op nettp-inkomsten dan op grote vangsthoeveelheden werd ge let. In 1976 kwam hun dat echter op een laag vangstquotum te staan, want dat werd gebaseerd op de van gsten in een van de nog „vrije" jaren 1972, 1973 of 1974. Slecht basisjaar In verschillende gevallen voelde men „Novembersteps" van Jiri Kylian door Hans W. Ledeboer DEN HAAG Met zijn „November Steps" heeft de zo veelzijdi ge choreograaf Jiri Kylian gezorgd voor een poëtische en heel harmonieuze en boeiende bijdrage aan het Nederlandse dansre- pertoire. In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag bracht het Nederlands Dans Theater deze componist in première, samen met „Face Dancers" van Margo Sappington. De muziek voor Kyllans danswerk is van de Japanse componist Toru Ta- kemltsu en die wordt uitgevoerd op twee zeer traditionele instrumenten: de blwa, een snaarinstrument en de shakuhachl, een bamboefluit Vol gens de Japanse traditie moet met deze instrumenten de sfeer van de wind in een bamboebos worden be reikt en wind en bamboebos zijn alweer traditionele onderwerpen In de klassieke Japanse poëzie. Kylian heeft eerder werk van Take- mitsu gebruikt en deze keer gevoel de hij zich dusdanig geboeid door de sfeer, welke de Japanse componist wilde oproepen, dat hij zich met zijn choreografie daar volledig bij wilde aansluiten. Dat is geen gemakkelij ke opgave: allereerst moet men, vooral met westerse oren, heel goed luisteren naar hetgeen de oosterse componist heeft te zeggen. Verder moet Kylian, wil hij aan de opgave welke hij zich stelde voldoen, deze sfeer ln dans zodanig interpreteren, dat het Nederlandse balletpubliek er in kan worden verwelkomd. Hij deed dat volstrekt abstract met strak gestyleerde, heel sierlijke en vooral harmonische beweging en met scherpe tegenstellingen tussen deze beweging en een tot het uiterste gespannen verstilling. De kostuums tot uiterste eenvoud teruggebracht, geheel wit. Waarbij het wel merkwaardig is, dat het wit ln de Japanse traditie de kleur van rouw en dood ls. „Face Dancers" van Margo Sap pington is net als haar eerste ballet „Julce", dat zij anderhalf jaar gele den presenteerde, gemaakt in sa menwerking met de componist Mi chael Kamen. Net als „Juice" werd „Face Dancers" een wat luchtig Jazz- ballet zonder gecompliceerde sym bolieken of spanningen. Veel draaien en soms wat erg on-mannelljke heupbewegingen bij de mannen, maar door het telkens herhalen van dezelfde beweging ondanks alle wer veling wat vlak van toon. Belde balletten komen op 25 januari in Tilburg en op 27 januari in Amsterdam en zij staan ook op het programma van de tournee, welke het Nederlands Dans-Theater van 8 tot ultimo februari maakt door Luxemburg, West-Duitsland en De nemarken. „Face Dancers" is verder op 26 januari in Eindhoven te zien, op 28 Januari in Utrecht en op 29 januari in Rotterdam. Een van de aardige dingen op de komende Bouwbeurs '77 in Utrecht is de geprefabriceerde dakkapel, gemaakt van polyester. Deze dakkapel is met watergoten naadloos uit één geheel gemaakt en is zodoende waterdicht. De buitenzijde is donkerbruin van kleur en de binnenkant wit. pen op sommige punten uiteen en geven, aldus de heer Oranje, kans op conflicten. Zodoende wordt gewerkt aan een onderlinge aanpassing. De Bouwbeurs '77 wordt van 25 maart t/m 2 april in Utrecht gehou den. De oppervlakte beslaat 65.000 m', verdeeld over de Margriethal (iso latie), Marijkehal (beton), Ber- nardhal (bouwmaterialen) en de Juli- anahal (gereedschappen). ontwikkelingslanden, die een rede lijk aantal Ingenieurs hebben (veelal afgestudeerd aan de beste universi teiten in de Westerse wereld) en die toch grote problemen hebben met het overbruggen van de technolo gische achterstand. Naar Van Wachem's mening wordt de overdracht van technologie be lemmerd door administratieve on macht, politieke onwil om buiten landse bedrijven toe te laten of door overtrokken ideeën betreffende de fiscale of andere eisen, die aan het buitenlandse bedrijf gesteld kunnen worden. Die overdracht wordt niet belemmerd door de vermeende on wil van westerse bedrijven om hun kennis ter beschikking te stellen. De meeste verantwoordelijke autoritei ten in ontwikkelingslanden weten dit zelf wel. al kan men niet ver wachten, dat zij dit altijd openlijk zullen toegeven. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM De componist Jan van Gllse (1881-1944), die o.a. gedu rende een vijftal Jaren dirigent is geweest van het U.S.O.. heeft in de jaren dertig een muziekdramatisch werk geschreven naar aanleiding van Charles de Costers als to neelstuk bewerkte legende over Thljl Uilenspiegel, zich afspelende ln het begin van de tachtigjarige oor log. De componist heeft een opvoe ring van zijn opera niet meer meege maakt. Een zelfstandige bewerking voor de concertzaal van een frag ment, „De Treurmuziek bij de dood van ThUl", ls door de vroegere diri gent van het Rotterdams Phllhar- monisch Orkest, Eduard Flipse, ln 1941 en ook nog daarna uitgevoerd. Tijdens het dinsdagavondconcert van het R.Ph.O. heeft de assistent dirigent van dit ensemble. Roelof van Driesten, die tevens groepsleider van de tweede violen ls, het door hem geleide concert geopend met genoemde Treurmuziek, die een uit voering zeker waard is. Het melo disch aspect overtuigt sterk. De rit mische dalende kwartensprong is een van de pijlers van deze treur mars. De instrumentatie klinkt doeltreffend en is geheel gericht op de dramatische spanning. Een goed stuk muziek van vaderlandse bodem is altijd welkom op de programma's van het R.Ph.O. Ook het Inschake len van eigen orkestleden als solist verdient waardering. Maurits Bosman, die enige jaren plaatsvervangend eerste con certmeester was, bracht deze avond Mozarts vioolconcert in A (K.V. 219) ten gehore. Het werd een muzikale voordracht die. op enkele intonatie- vlekjes na. technisch gaaf verliep. Jammer dat zijn bescheiden toon niet op de grote zaal is afgestemd. Ook is zijn aanpak van de solopartij te weinig gedecideerd. Het komt ons voor, dat deze violist in kamermuzie- kensembles meer op zijn plaats is. De violist was het best op dreef in de fraai gespeelde cadans van het tus- sendeel en in het uitgebreide slot- rondeau. Na de pauze heeft Roelof van Driesten zijn leiderscapaciteiten on dubbelzinnig bewezen in Brahms' Tweede symfonie. De dirigent bleek deze partituur volkomen te beheer sen. Uitstekend samenspel en goed afgewogen klankverhoudingen wa ren kenmerkend voor de uitvoering. Het slot-Allegro kreeg wel de meeste spankracht mee. Een mooi succes voor orkest en dirigent. door André Rutten zich ook gedupeerd doordat men, als gevolg van de lotgevallen der Indivi duele bedrijven alleen maar een op het jaar 1974 gebaseerd quotum had kunnen krijgen, een jaar met veel storm en slechte vangsten. De door het ministerie gegeven sug gestie. een beroep te doen op de saneringsregeling, was bij deze vis sers niet in erg goede aarde gevallen. Gezien de werkloosheid en gezien het feit dat men zoons had die „op en top visserman" waren, wilde men toch maar liever in de visserij blijven. AMSTERDAM Het spel .Mistero Buffo" heeft enkele Jaren geleden grote bekendheid gegeven aan het Vlaams-Waalse gezelschap Interna tionale Nieuwe Scene. Twee van de opvallendste acteurs daaruit, Char les Comette en Hilde Uitterlinden hebben enkele van hun solo's uit die en andere voorstellingen samenge voegd tot een programma, waarmee ze nu in Nederland op toumée zijn, van dinsdagavond af in Frascati aan de Nes in Amsterdam. Dat programma heet „Jonglerie vroeger en nu". De teksten ervoor zijn van de Italiaanse theaterman Dario Fo, maar geput uit de Europe se volkscultuur uit verschillende eeuwen. De oorspronkelijke „Miste ro Buffo", die Dario Fo daaruit had samengesteld, was een grote „een mans-voorstelling", want niet alleen wat de teksten, ook wat de manier van spelen betreft ging hij terug naar de oude traditie van de rondtrekkende speler-zanger, de jongleur. Tegenwoordig ls een Jongleur ie mand die ln een variété optreedt, schoteltjes op stokjes kan laten draaien, met veel balletjes of andere voorwerpen tegelijk kan spelen. De vroege jongleur kon dat soort behen- digheldsspelletjes ook. maar zij wa ren voor hem een middel om mensen te lokken op pleinen en jaarmarkten, maar vóór alles had hij iets te vertel len. Ook dat deed hij op een zo leuk mogelijke manier. In die tekst- en speeltraditie werken Charles Cornette en Hllde Uitterlin den nu ook. Zij zijn belden uitste kende acteurs, onderling zoveel ver schillend dat zij elkaar aanvullen. Charles Cornette is dichter bij wat tegenwoordig een conferencier ge noemd wordt: hij „praat" het pro gramma „aan elkaar" en speelt dan zoals de middeleeuwse Jongleur speelde. Bijvoorbeeld het verhaal, hoe de Jongleur geboren werd, een uitermate levendig en grappig ver teld en gespeeld verhaal, maar wel met een „kritische" ondertoon. Hilde Uitterlinden Ls vooral een zeer men selijk actrice, die scherp vrouwenfi guren uitbeeldt. Bijvoorbeeld de moeder, die bij de kindermoord in Bethlehem krankzinnig geworden is en een lammetje voor haar kind houdt maar evenzeer een heden daagse jonge vrouw, die ln alle vroegte haar kind naar de crèche moet brengen om zelf naar de fa briek te gaan, maar wel haar dromen heeft. Samen spelen zij het ballet van de lopende band, ooit serieus ontwor pen door de choreograaf Laban om het werk aan de echte lopende band ritmisch en daardoor sneller te doen verlopen, zo los op het toneel ver toond verbijsterend grappig. Dit zijn maar een paar grepen uit een rijk programma, dat zeer onderhou dend is en op een simpele, aanspre kende manier die „kritische" onder toon heeft In Frascati te zien op 21.25.26.28.29 januari, twee keer afgewisseld met „Ik denk er over na en ik zing" door een ander deel van de groep op 20 en 27 Januari. Het Kollektief van de Internationale Nieuwe Scène maakt ln februari en maart een tournee met de grote voorstelling „Harlekijn noch knecht noch meester"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15