Strijd over Limburgse Graetheide Navo liet kans voorbijgaan op ander denken over atoomdreiging Staten zullen donderdag het licht voor DSM wel op groen zetten Noodzaak van uitbreiding betwijfeld Door afwijzing van voorstel van Warschau-pact a) een assistent kommercieel medewerker b) een typiste Maak je sterk met het CNV MAANDAG 17 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET RH 8 door Hans Schmit HEERLEN/SITTARD De provinciale stalen van Limburg zullen zich donderdag, en naar alle waarschijnlijkheid positie!uitspreken over de vraag of het 225 hectare grote gebied Graetheide moet worden gereserveerd voor toekomstige uitbreiding van de chemische tak van het DSM-concern De reservering van het m de westeh|ke mijnstreek gelegen Graetheide heeft in Limburg tot uitvoerige discussies ge leid, zowel in een door de staten ingestelde Commissie ad hoe streekplan Zuid Limburg als daarbuiten, dat wil zeggen onder de bevol king van het gebied dat zo nadrukkelijk wordt beheerst door de aanwezigheid van het gigan tische chemische OSM-complex. dat hoog opriist in het glooiende Limburgse land en dat eerder doet denken aan gifgroen dan aan bronsgroen eikehout Vonge zomer werd het Graetheide Comité opgericht, dat zich verzet tegen de voorgeno men uitbreiding en dat onder meer samen werkt met het Centraal actiecomité westelijke mijnstreek, de Milieufederatie Limburg en de Stichting samenlevingsopbouw westelijke mijnstreek. In de commissie ad hoe wordt dat verzet gedeeld door een deel van de progres sieve fracties, dat echter niet meer dan een kleine minderheid vormt in de staten, waarin het CDA met 34 zetels de grootste fractie is. Onder aanvoering van CDA-fractieleider E. Mastenbroek vormde zich in de commissie een andere minderheid, die wél voor uitbrei ding van DSM is maar op een andere plaats dan Graetheide het dichter bij het bestaande DSM-complex gelegen landgoed de Lexhy Dit alternatief is echter zo goed als zeker van de baan: gedeputeerde staten en de meerderheid van de provinciale staten wijzen het, onder meer vanwege de landschappelijke waarde, van de hand. Te verwachten valt dat de provinciale staten donderdag het licht voor DSM op groen zullen zetten. Daarbij zal echter door het CDA (met steun van de PvdA) om strengere milieuvoor waarden worden gevraagd dan het provinciaal bestuur wil. Bovendien wil de PvdA een duide lijker inzicht in de sociaal-economische aspec ten van de voorgenomen uitbreiding Het pro vinciaal bestuur is echter niet van plan stren gere milieu-eisen te stellen, zodat de vraai nog open is wie op dit punt donderdag zuller moeten buigen gedeputeerde of de procincia le staten De vraag of DSM-chemie in Limburg moet uitbreiden wordt door het bedrijf zelf en het provinciaal bestuur met een duidelijk „ja" beantwoord. De actiegroepen, de meerder heid van de volking in het om liggende gebied, de Limburgse milieu-inspecteur drs. J. Da- zert en de bedrijfsledengroep DSM van de Industriebond NVV zijn een duidelijk andere mening toegedaan. DSM staat aan het begin van een forse investeringsronde, zoals de heer J Janssen, directeur van DSM- Limburg. in zijn nieuwsjaarsrede zei. teneinde in de chemle-sector de concurrentiepositie te verbeteren. Om de strijd internationaal vol te houden, moet DSM. met name op het gebied van de kunststoffen waar het marktaandeel nog niet groot ge noeg is. vóór het midden van de jaren tachtig een inhaalmanoeuvre hebben uitgevoerd. Daarvoor is ruimte nodig, die ten dele buiten Limburg kan worden gevonden (mo gelijk in Oost-Groningeni, maar die voor een ander deel moet aansluiten op net bestaande complex in Lim burg. waar immers allerhande voor zieningen reeds aanwezig zijn. Daar bij komt dat vanwege de veiligheid en het milieu de installaties verder uit elkaar moeten worden gebouwd, zodat ook meer ruimte nodig is door deze verdunning". Groei is. aldus DSM. een noodzaak volgens de heer Janssen is het in deze tak van de industne „groot zijn óf ophouden". Achter deze groeifilosofie plaatst drs Huub Bemelmans, een van de mensen die het bevolkingsonder zoek in de omliggende gemeenten heeft geleid, waaruit bleek dat drie kwart tegen vestiging op Graethei de is, de nodige vraagtekens. Hij wijst op de nieuwjaarsrede van de heer W Bogers. voorzitter van de raad van bestuur van DSM. waarin deze wijst op afzetproblemen op het terrein van de synthetische garens en vezels vanwege met name de in voer uit landen met lage lonen, op de concurrentie uit de derde wereld op het terrein van de kunstmest en op een aanzienlijk lagere groei van de vraag naar kunststoffen. Veel bezwaren De twijfel aan de noodzaak van de uitbreiding is slechts één van de vele bezwaren die de Limburgse actie- voerders tegen de reservering van Graetheide voor DSM hebben. Zo bestaat er nogal wat angst over de gevaren die aan de uitbreiding zijn verbonden, hetgeen niet zo verwon derlijk is gezien de risico's die aan dergelijke industrie-vestigingen zijn verbonden. De explosie van de nal- takraker II. eind 1975, die veertien mensenlevens eiste, wordt niet licht vergeten. Bovendien is niet bekend wat nu precies op Graetheide zal worden gebouwd. DSM- woordvoerder Wil Pécasse: „Vanuit een lange-termijnvisie weet Je dat Je moet groeien, maar er Is nog geen zicht op welke fabriek er nu precies moet komen; dat inzicht komt stap voor stap. Het is duidelijk dat ge dacht moet worden aan de bulkche- mie. Mogelijk komt er onder meer een ammoniafabriek met vervolg- fabrieken" Overlast gevreesd Naast de gevaren vreest het Graet heide Comité dat de industriële be bouwing van Graetheid (een landbouwgebied ten westen van de autoweg Eindhoven-Maastricht, tot aan het Jullanakanaal) veel overlast zal veroorzaken voor de bewoners van omliggende woonkernen, zoals Urmond, Berg. Born, Limbricht en Mattenhoven. Wim de Berg. secreta ris van het comité: „Gevreesd moet worden voor stankoverlast en ge luidshinder Voor de mensen in de streek heeft het ook nogal persoon lijke gevolgen, doordat woningen die zijn gekocht om de drukte, te ontlopen om buiten te zijn, in waar de zullen dalen. Uit planologisch oogpunt zijn ook nogal wat bezwa ren in te brengen. Zo komt het complex ten westen van de autoweg Eindhoven-Maastricht, terwijl het bestaande complex ten oosten van de weg ligt. Er zullen dus leidingen over de weg moeten komen. In to taal zal dan acht kilometer auto snelweg langs en door het complex lopen. Ook bestaat de kans dat op Het DSM-complex gezien vanuit de achtertuin van een van de omwonenden den duur de nu nog vrije ruimte tussen Graetheide en het bestaande complex zal worden opgevuld. De groenstroken die Graetheide moet afschermen, zijn onlangs door DSM al aangeplant. BIJ de bevolking geeft dat een gevoel van machte loosheid. het idee dat er toch niets meer aan is te doen". Bufferzone Wanneer DSM op Greatheide in de Jaren tachtig gaat uitbreiden, zullen eisen op het gebied van veiligheid en milieu moeten worden gesteld; daar heeft niemand problemen mee. Al leen is het de vraag hoe streng die moeteri zijn. Zo zal een bufferzone tussen Industrie en bebouwing van vijfhonderd meter worden aange houden. Wim de Berg: „Het is de vraag'van waaruit je dat berekent, vanuit de installaties of vanuit de huizen. In het laatste geval zal van Graetheide tachtig hectare voor zware chemische industrie kunnen worden gebruikt, maar DSM zal ze ker meer grond nodig hebben. Gede puteerde Staten hebben al laten we ten dat de zones door sloop kunnen worden uitgebreid, zodat die vijf honderd meter vanuit de installaties in plaats van uit de bestaande be bouwing kunnen worden aange houden". Wat het tegengaan van vervuiling betreft, heeft CDA-fractieleider Mastenbroek in een vergadering van de commissie ad hoe voorgesteld uit te gaan van het beginsel dat de vervuiling in de westelijke mijn streek niet mag toenemen, maar via het op elkaar afstemmen van ver gunningen en planologische maatre gelen moet worden teruggedrongen. Ook wil hij een rapport over de effecten voor het milieu laten opstellen. Zoals bekend heeft eind vorig jaar de Voorlopige centrale raad voor de milieuhygiëne minister Vorrink (milieuhygiëne) geadviseerd een dergelijke milieu effectrapportering wettelijk in te voeren. Zowel de provincie Limburg als DSM zijn bereid aan het opstel len van een dergelijk rapport (sa men met het rijk) mee te werken, zij het dat DSM niet zal toestaan dat per stof wordt bekend gemaakt wat wordt uitgeworpen of geloosd. Wat het stellen van normen betreft, wil de provincie niet meer toezeggen dan de ontwikkeling op landelijk niveau op de voet volgen en „alert te zullen reageren". Met deze houding stelt Limburg zich aanzienlijk voor zichtiger op dan bijvoorbeeld de provincie Groningen, dat een aantal strenge milieunormen heeft voorge steld. Deze zijn echter bij het be drijfsleven in het verkeerde keelga geschoten, onder meer ook bij DS\ dat in een later stadium mogelijl ook aan de Eemsmond gaa uitbreiden. Geen arbeidsplaatsen De bedrijfsledengroep DSM van df Industriebond NW ziet ook weinj heil in een uitbreiding, omdat de chemische industrie geen arbeids plaatsen oplevert die kwalitatief d< behoeften van de bevolking dekken Bovendien zijn er. aldus de be drijfsledengroep. door de snellf groei onvoldoende mensen die df deskundigheid en ervaring bezitter die nodig zijn voor deze tak vai industrie. Hierdoor kan de onveilig heid toenemen en kunnen er moge lijk ongelukken ontstaan als met d naftakraker in 1975. Volgens DSr echter zijn de opleidingsproblemer niet zo groot en is de situatie ir Limburg, door de al aanwezige ken nis en ervaring, gunstiger dan wan q neer bijvoorbeeld in Groningen vai de grond af aan moet worden opge bouwd. E De werkgelegenheid in Limburg vooral voor het provinciaal bestuui een belangrijk argument de uitbrei11 ding van DSM te steunen. Huutfcf Bemelmans heeft echter twijfels „Bij verdunning van het complei jj zullen zeker installaties worden ver e vangen door nieuwe, waarbij arbeid splaatsen verloren gaan. Voor ver werking van twintigduizend tore door een naftakraker is sinds 196 8 het aantal benodigde arbeiders te 1 ruggebracht tot éénvijfde". Volgen: r DSM echter zullen er geen arbeids e plaatsen verloren gaan. Woordvoer1 der Pécasse: „In de chemische in a dustrie zitten inderdaad niet zovee mensen, maar de arbeidsplaatseis zijn wel tegen meer schokken bel6 stand, staan minder vaak op dir tocht dan bij arbeidsintensieve be drijven. Bovendien moet je zien wa er achter staat aan mensen, zowe binnen als buiten het bedrijf Achte iedere man in de fabriek staan vie tot vijf anderen in het bedrijf. Bij di directe produktie zijn 2,5 tot drie duizend mensen betrokken, maa bij DSM-chemie werken 13.000 men sen. Wij zorgen ook nog voor onge veer 17.000 arbeidsplaatsen elders buiten het bedrijf. Het is niet juis dat door vervanging van verdun ning arbeidsplaatsen verloren gaan In 1976 zijn er bij DSM LimbUn f vierhonderd arbeidsplaatsen bij ge komen door M. H. von Meijenfeldt In zijn laatste vergadering in Warschau-pact verworpen om atoomwapens in te zetten. Rekening houdend met de strate gische opvattingen die in de NAVO worden aangehangen, kan ik deze afwijzing begrijpen. Immers: de Na- vo-strategie van het aangepaste antwoord heeft om militaire conflic ten te voorkomen of om een eenmaal ontstaan conflict te beheersen, als kern het dreigen met de intensive ring van een militair conflict door onder andere het gebruik van atoomwapens. De NAVO wil ook niet afzien van het dreigen met. het gebruik als eerste, omdat zij meent in Centraal- Europa te worden geconfronteerd met een convenUonele overmacht van het Warschau-pact. Ik heb het gevoel dat de NAVO door dit besluit een goede gelegenheid voorbij heeft laten gaan om de rol van atoomwapens in het strategisch donken en handelen terug te drin gen. En dat betreur ik. omdat het vasthouden aan de huidige strategie de kwalitatieve wapenwedloop, met name op het gebied van de atoombe wapening. gaande houdt; een wed loop die niet alleen bijzonder kostbaar is. maar ook kan uitlopen op een doorbreking van het nucleai re machtsevenwicht. Ook met het oog op de toeneming van het aantal landen dat atoomwa pens kan maken, is het noodzakelijk dat NAVO en Warschau pact zich op dit gebied beperkingen opleggen Een overeenkomst om een eerste stap te zetten op een weg naar het buiten funcUe stellen van atoomwa pens. kan voor anderen een voor beeld ter navolging zijn 1976 heeft de ministerraad van de NAVO een voorstel van het een verdrag te sluiten dat de belofte inhield niet als eerste Andere weg De Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid wijst in haar recente nota over vrede en veiligheid in Europa van december vorig Jaar op de mogelijkheden van een andere weg. De nota is geboren uit zorg over de bestaande internationale politie ke situatie, die ons confronteert met „onaanvaardbare elementen van on veiligheid". Zo wordt gewezen op de absurditeit van de moderne bewape ning en daarmee verwante verschijn selen als de wapenhandel en het toe nemend risico van de spreiding van atoomwapens. De fractie stelt voor de discussie te openen over de vervanging van de huidige Navo-strategie waarop te recht veel kritiek is door een meer defensieve strategie die „door het sterker bepalen van de nucleaire middelen tot de afschrikkingsrol, de kansen om een eenmaal ontstaan conflict te beheersen vergroot en het gevaar van een nucleaire confronta tie terugdringt." De overgang naar deze strategie, waarin de nadruk ligt op de conven tionele militaire middelen, wordt mogelijk gemaakt door ontwikke lingen op het gebied van de moder ne precisle-wapens. Projectielen kunnen door betere doel-, opspo- nngs-, begeleidings- en stuur- technieken met uitzonderlijke nauwkeurigheid naar hun doel wor den gebracht. Vrijwel elk schot is raak. Voordeel voor Navo Door deze ontwikkelingen is de waarde van deze verdedigende strijdmiddelen gestegen ten opzich te van de aanvallende En dat is in het voordeel van de Navo. Enkele belangrijke elementen uit de strate gie zijn het uitrusten van de strijdkrach ten langs de oostgrens van West- Duitsland met geleide precisiewa- pens in voldoende aantallen; het opstellen in het achterland van mobiele flexibele eenheden om een eenmaal ontstane confrontatie in de hand te kunnen houden; het verwijderen van tactische atoomwapens uit een zóne met een diepte van tachtig kilometer langs het ijzeren gordijn en het verminde ren van het aantal tactische atoom wapens in West-Duitsland. Door deze en andere maatregelen hoopt men de rol van atoomwapens in de strategie daadwerkelijk terug te dringen. Enkele opmerkingen Enkele opmerkingen als bijdrage in de discussie. Tot elke prijs moet voorkomen worden dat door het te rugdringen van de rol van de atoom wapens. het gebruik van conventio nele militaire middelen weer aan trekkelijk wordt. Daarom moet er een goed convenUoneel evenwicht zijn. zij het dat ik daarmee niet wil zeggen dat wij voor wat betreft aan tallen mensen en middelen de gelij ke van het Warschau-pact moeten zijn. De opstellers van de nota gaan er van uit. dat bij voldoende waarschuwingstijd een conven tioneel evenwicht haalbaar is. Ik kan daarmee instemmen. Maar dat houdt wel in dat de defensieve stra tegie pas goed functioneert, wan neer de politieke en militaire be sluitvormingsorganen van de Navo zeer slagvaardig weten te handelen. Effectief? Een vraag die in een discussie over deze defensieve strategie zeker aan de orde moet komen is in hoeverre de nieuwe precisiewapens geschikt zijn voor de verdediging van het achterland. Een effectieve „huis- en haardverdedlging" komt de geloof waardigheid en afschrikkingskracht van deze strategie zeker ten goede. In de nota las ik dat de mobiliteit van de wapensystemen in voorste posities beperkt kan zijn, omdat de ze systemen niet zijn bestemd voor aanvallend optreden. De opstellers gaan er echter aan voorbij dat de moderne verdediging, om een aan val op te vangen en om een econo misch gebruik van middelen te ver zekeren. zeer beweeglijk moet wor den gevoerd. Hoe geringer de mobi liteit. hoe meer middelen van huis uit nodig zijn. Over de in het achterland opgestel de mobiele reserves zou ik willen zeggen dat de verplaatsing van mili taire eenheden in crisistijd een ui terst kwetsbare en moeilijke zaak is. De afstand tot mogelijke conflicthaarden mag daarom niet al te groot zijn. Tenslotte: ik hoop dat de nota in Nederland en ook in mili taire kringen goede aandacht zal krijgen. Wij leven in een onveilige tijd. De gedachte die ik in de nota vond. bieden uitzicht op een keer ten goede onder andere door de be perking van de kans op een atoo moorlog. Mede daarom is het te ho pen dat bij de formulering van het defensiebeleid voor de periode 1977-1981 met deze gedachten reke ning wordt gehouden M. H. von Meijenfeldt is gencraal- majoor van de Koninklijke Landmacht. Sensationele opruiming! Alle rekken moeten leeg! BONTMANTELS! Bonthoed- ies. Enorme kortingen. 30%- 70%. Kijk, vergelijk, het be spaart U veel geld! Unieke ga rantie. Dit kan alléén: Het Bontpaleis, Hoogstraat 153. Rotterdam-C. Reisgeld bij koop terug. Vrijdags koopavond tot 21 uur. Totale algehele leegverkoop- opruiming! Korte en lange BONTMANTELS, bonthoe- den. Koopjes. 50% korting en meer. pakmee-prijzenü Alles moet weg. De Bontspecialisten La Reine. Jonker Fransstraat 75 (vijfenzeventig), Rotterdam- C. Vrijdags tot 21 uur geopend. Radicale weggeef-opruiming! BONTMANTELS- BONTHOEDEN, krankzinnige koopjes. 25% t/m 60% korting. Volle garantie De grootste en goedkoopste bontzaak v Ne derland: De Bontkoning. Hoogstraat 97, Rotterdam-C. Als extra reclame: bij koop reis geld terug (ook benzine). Vrij dags tot 21 uur geopend. Alles moet weg!! ROOS CO HEEFT HET Gas, kolen en oliehaarden, open haarden. Gasvuren voor open haarden, glas en mica Gloeiblokken, nieuwe kolenka- chels, antieke gas- en kolen haarden. Reparatie en schoon maken van alle haarden, ge bruikte haarden BfJ ONS SLAAGT U Zaagmolenstraat 153. Tel 010- 247883 Wij zouden het er wel in willen pompen voor SCHRIJF-, tel en rekenmachines eerst kij ken bij Aveha. Meer dan 500 machines in voorraad. Prijzen v a 95 Aveha kantoorma chines import BV., verkoop en technische dienst Schieweg 50. R dam. Tel 248437. ook zater dags geopend Gereedschapsmachines Machinegereedschappen Verpakkingsmachines Intern-transportinstallaties Bakkerijmachines Wij vragen wegens toenemende drukte voor de afdeling Verkoop: Opleiding: Havo. Goede talenkennis wordt op prijs gesteld. Leeftijd tot ca. 25 jaar. Zij zal ih staat moeten zijn d.m.v. een dictafoon brieven uit te werken Kennis van Duits en Engels is noodzakelijk. Leeftijd tot ca. 20 jaar. Wilt u nadere inlichtingen of een afspraak maken, belt u dan onze afd. personeelszaken, tel. 01748-3911, toestel 112. Ons adres is: Einsteinstraat 1,'s-Gravenzande. Ou Nationaal Vakverbond, C J de kleine centrale met de grote inbreng. Utrecht, Rave liaan I, Postbus 2475. Telefoon 030-941041

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8