Nieuwe voorstellen voor fietsroute door Weimarstraat Zoetermeer krijgt nieuwe sporthal Scholencomplex in Tanthof-Oost Overleg over sloop of renovatie 230 woningen 'Slecht hart in een gezond lichaam' St. Hippolytus ligt definitief uit Tanthof KORPEL H.T.M. gaat agressie te lijf Nieuw gebouw Raad Arbeid Kosten bijna 3 miljoen „Ontwerp zwembad Scheveningen nog eens bekijken" In Transvaalwijk en Loosduinen Voor kerkdiensten zie pag. 11 'Ko de Kat i Clubhuis „De Mirt/De Honken": North Sea Jazz gaat door van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zowel het buurtcomité „Jasmijn" als wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer) is met een nieuw voorstel gekomen om de Haagse demonstratie-fietsroute tussen Waldeck en Mariahoeve naar tevredenheid door de Wei marstraat te leiden. Tot op heden is het gedeelte van de Weimarstraat tussen de Valkenbos- laan en de Valkenboskade een obsta kel In de al vergevorderde aanleg van de fietsroute Door de geringe breedte van de Weimarstraat is het moeilijk om het langzaam verkeer te schelden van het snelverkeer. Bo vendien voert de route van buslijn 14 door de straat. De suggestie om ruimte voor de fietsroute te maken door een parkeerverbod in de Wei marstraat in te stellen, stuitte op veel bezwaren van v.n.1. winkeliers ..Jasmijn" Is nu met een voorstel gekomen om buslijn 14 uit de Wei marstraat te weren en om in de straat éénrichtingsverkeer in te stel len. Wethouder Wallis de Vries Is ook tot de conclusie gekomen dat een vrljliggend (ietspad alleen aan te leg gen is wanneer de bus uit de Welmar- ADVERTENTIE voor al uw bloemwark telefoon 4S.82.21. straat verdwijnt. De wethouder is het niet met de routewijziging eens die het buurtcomité voorstelt: bus 14 moet. komende uit de Valkenbos- laan. niet langer de Weimarstraat in slaan maar doorrijden naar de Loos- duinseweg De bus zou dan via de Kamperfoeliestraat de oude route weer bij de Mient oppakken. De wethouder vindt echter dat de kwaliteit van de buslijn daardoor wordt verminderd omdat deze route wijziging een onprettige omweg voor de reizigers betekent. Bovendien zal de omweg leiden tot een verhoging van de exploitatiekosten van onge veer 120 000 gulden per Jaar. De we thouder weert de bus liever uit de Weimarstraat door een paar halten over te slaan. Bus 14 zou tussen de Mient en de Laan van Meerdervoort niet meer vla de Valkenboslaan rij den maar via de Laan van Eik en Duinen. Het is echter te verwachten dat bewoners van de Valkenboslaan e.o. daar bezwaar tegen maken, geeft Wallis de Vries toe. Hij wil dan ook eerst overleg met het buurt be raad voor er een beslissing wordt genomen. DEN HAAG Op de onbe mande bijwagens van lijn 6 (Bc- restein Leidschendam-Noord) laat de HTM sinds kort veilig heidsbeambten meerijden. Dit is volgens de HTM, nodig omdat zich regelmatig moeilijkheden voordoen met agressieve jonge lui, die niet alleen regelmatig „aan de noodrem trekken", maar ook de andere passagiers lastig vallen. Met name in de weekeinden is de hinder voor passagiers en de HTM groot. Het gebeurt zelfs dat reizigers niet meer in de bijwagen dur ven mee te reizen. Medewer kers van de Eerste Gecombi neerde Nederlandse Veilig heidsdienst zullen nu op be paalde uren van de dag mee gaan reizen. Deze zullen ge tweeën opereren en in het bezit van een portofoon zijn. Proble men kunnen zo doorgegeven worden naar de centrale van de HTM of de Veiligheidsdienst, die dan eventueel weer de poli tie kan waarschuwen. Voorlopig gaat het hier nog om een proef, die de HTM tot het einde van de maand wil laten duren. Na het einde van de mand zal de HTM gaan bekijken of deze beveili ging voortgezet moet worden. ZATERDAG 15 JANUARI 1977 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET W Het nieuwe kantoorgebouw van de Raad van Arbeid in Leiden is vrijdag officieel geo pend door burgemeester Vis. Het onderkomen staat aan de Hoge Rijndijk. Na zeven jaar in een noodgebouw gezeten te hebben kan de hele staf van de Raad van Arbeid nu haar in trek nemen fn dit drie verdie pingen hoge gebouw. De Raad is een overkoepelend orgaan dat werkzaam is in 34 gemeen ten in de Leidse regio. te in de te realiseren sporthal wordt groter op speciaal verzoek van de sportwereld, er zijn derhalve meer mogelijkheden en de financiële last zal wat verlicht worden doordat de sportverenigingen die gebruik ma ken van de hal de gemeente huur zullen betalen. Alle voordelen tege nover de nadelen gezet komt het erop neer dat de Zoetermeerse sporthal waarschijnlijk even duur gaat worden als de hal die onlangs in Leiderdorp afgeleverd werd. Als de gemeenteraad met de plannen in stemt zal zo spoedig mogelijk met de bouw worden begonnen. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER In het deelplan Ab van de wijk Buytenwegh de Leyend wordt zeer waarschijnlijk een sporthal gebouwd. Bij de drie in aanbouw zijnde schoolgebouwen in Zoetermeer doet zich de eerste mogelijkheid voor om een dergelijke sportaccommodatie te realiseren. De sportorganisaties in Zoetermeer dringen al jaren lang aan op een uitbreiding van de niet al te ruime mogelijkheden op dit gebied in de groeistad. De sporthal gaat bijna drie miljoen gulden kosten. Gedacht wordt aan een hal die over dag ten behoeve van het onderwijs in twee aparte ruimten kan worden gedeeld waar dan gymnsatieklessen gegeven kunnen worden. Door dit gebruik van de lagere scholen is er echter een complicatie in het spel. Aan een sporthal worden specifieke eisen gesteld en de afscheiding in twee aparte ruimten zou moeten ge schieden door middel van een zachte scheidingswand en sit is in strijd met de eisen voor een gymnastieklokaal. Daarom moet ontheffing worden ge vraagd van het bouwbesluit lager onderwijs, dat bijzondere criteria geeft voor gymnastieklokalen. Voordelen Tweede complicatie die uit het eerste probleem voortvloeide is de financiële kant van de zaak. Als een bepaalde vormen wordt voldaan krijgt de gemeente een volledige ver goeding voor de uren dat het lager onderwijs van de sporthal gebruik maakt. Op dit moment kan het lager onderwijs slechts 37 en een half uur de zaal vullen. Als nu wekelijks drie in plaats van twee gymnastiek op het programma van elke klas komt te staan dan komt men ruim boven de norm en wordt een veel groter deel van de kosten van de sporthal door het Rijk voor zijn rekening ge nomen. Twee afzonderlijke gymnas tieklokalen zouden ongeveer drie kwart miljoen gulden goedkoper zijn, maar een sporthal heeft be langrijke voordelen. De totale ruim- Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN B. en W. van Den Haag hebben een besluit over het ontwerp voor een te bouwen sporthal/zwembad aan de Ha ringkade in Scheveningen uitge steld. Voor er een definitieve beslissing valt wil het college eerst opnieuw" gaan praten met het Werkverband Opbouw Scheveningen en de Wel standscommissie. Er ligt één ont werp voor het zwembad op tafel: een koepelvormige hal die snel en goed koop zou kunnen worden opge bouwd omdat de hal in feite een soort bouwpakket is. De onderdelen worden kant en klaar, voor montage gereed, op de bouwplaats afgele verd. Een dergelijke hal wordt ge bruikt door het Rijksluchtvaartmu seum bij Schiphal en is als sporthal in aanbouw in Zoetermeer. Het WOB heeft echter bezwaar ge maakt tegen dit ontwerp omdat de hal te grootschalig zou zijn voor Scheveningen-dorp. Van onze correspondent DELFT In Tanthof-Oost komt een scholencomplex, bestaande uit drie basis- en drie kleuterscholen. No lange tijd heeft de scholenbouwcommissie Tanthof een overeenkomst bereikt over het door het architektenbureau Gussel dt Willems ontworpen scholencomplex. Het scholencomplex is gesitueerd in de kernplek, een gebied waar alle culturele en sociale voorzieningen gecentrali seerd zijn. De drie scholen lopen in elkaar over en zijn met loopbrug met de gymnastiekzalen verbonden. De gymnastiekzalen bevinden zich in een afzon derlijke eenheid samen met een aantal voorzieningen zoals een aula en een sportzaal die zowel door de buurt als door de scholen gebruikt kan worden. De school zelf zal voor het grootste deel op de begane grond gesitueerd zijn. Enkele gedeelten bestaan uit twee bouwlagen. Volgens de gemeente is het plan financieel wel haalbaar. Er zal een overschrijding van de rijksvergoeding zijn, maar die is acceptabel. Het verschil wordt vooral veroorzaakt door de grondkos- ten en de bouw vaa de loopbrug. De rijksinspecteur heeft inmiddels laten weten, zich in grote lijnen met de plannen te kunnen verenigen. Binnen de gemeente twijfelt men nog aan de noodzaak van de loopbrug, vooral vanwege de hoge kosten (J 80.000,-), waarop geen rijksvergoeding gekregen kan worden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Binnenkort neemt de Haagse woningbouwvereniging „De Goede Woning" eeèj beslissing over het al dan niet slopen van twee van haar woningcomplexen, in de Transvaalwijk efg in Loosduinen. Totaal zijn dat 234 woningen. In de Transvaalwijk gaat het om het complex van 120 woningen aan de Blocmfonteinstraat, Wolmarans- straat en Boerenstraat. Bij de prot. chr. woningbouwvereniging „De Goede Woning" is men ervan over tuigd dat renovatie van dit blok hui zen een onmogelijke zaak is. De wo ningen verkeren bouwtechnisch in bijzonder slechte staat Het bedrag dan aan renovatie zou moeten wor den uitgegeven is hoger dan het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening subsidieert. In middels is er overleg op gang geko men tussen de woningbouwvereni ging en de betrokken bewoners. Als dit overleg is afgerond zal de defini tieve beslissing vallen. Een woordvoerder van de buurtbewoners verklaarde desgevraagd dat de be woners nog geen standpunt over sloop of renovatie hebben ingeno men. De bewoners willen eerst de bouwkundige staat van de hulzen goed onder de loep nemen, voor ze met het voorstel tot sloop mee gaan. De beslissing zal waarschijnlijk vol gende maand vallen. Overigens is het wel de bedoeling dat „De Goede Woning" tot nieuwbouw overgaat wanneer de bestaande bebouwing wordt afgebroken. Loosduinen lp Loosduinen gaan afgevaardigden van bewoners en woningbouwvereni ging praten over het complex huizen aan de Fugastraat, Serenadestraat en Meiodlestraat. „De Goede Wo ning" ziet hier mogelijkheden een deel van de woningen te renoi ren. Iets meer dan de helft van li1 aantal woningen (totaal 114) is e< r ter ook in dusdanige staat dat slo 1 de enige oplossing lijkt. Ook hier li het in de bedoeling dat de wonii bouwvereniging vervangende nieu£ bouw pleegt. ADVERTENTIE VOLLE EVANGELIE GEMEENTE RIJSWIJK Laan Hofrust 1 zondag 10 uur en woensdag 8 uur Vraagt de gratis schriftelijke bijbelcursus (tel. 070-854461 door ARIE BERGWERFF Van onze correspondent DELFT - Wethouder J.L. Reijnen heeft deze week tijdens de vergadering van de Delftse gemeenteraadscommissie voor stads ontwikkeling, openbare werken en verkeer bekend gemaakt dat de woningsvereniging St. Hippolytus definitief is uitgesloten van bouwactiviteiten voor de nieuwbouwwijk Tanthof. St. Hippolytus zou in Tanthof twee deelplannen bouwen en beheren. De ze projecten worden nu overgeno men door de Woningbouwverenigin gen „Patrimonium" en „Volkshuis vesting". De beslissing is op aandrin gen van de gemeente Delft genomen door het Centraal Overleg Wo ningbouwverenigingen. Delft heeft het COW tot de beslissing gemaand omdat bleek dat het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening uiterlijk op 13 januari wilde weten welke woningbouwcorpora ties de betreffende deelplannen zou den gaan uitvoeren. Bovendien had de gemeente al op 16 november J.L een brief naar het COW laten uit gaan waarin gevraagd werd naar de gang van zaken. Het staat nog niet vast welke wo ningbouwvereniging toezicht zal gaan houden op het project dat St. Hippolytus momenteel aan de Ka-' naalweg in Delft ln uitvoering heeft. Over de deelplannen in Tanthof ver klaarde Reijnen desgevraagd: „Het COW had een concept overeenkomst opgesteld waarin St. Hippolytus andere corporaties zou machtigen haar taak in Tanthof over te nemen. St. Hippolytus verklaarde zich echter alleen bereid om één van de twee deelplannen over te dragen". De wethouder is van mening dat het tijdelijk bestuur, dat St. Hippolytus na de financiële moeilijkheden van het afgelopen jaar instelde, nog te kort functioneert om de problema tiek van grote bouwplannen naar juiste waarde te schatten. Over het beheer zei de wethouder: „We zullen als gemeente samen met het COW en de NCIV (het bureau dat de financiële situatie bij St. Hippoly tus en een nieuwe organisatie structuur ontwerpt) moeten kijken wanneer de woningsbouwvereniging weer krachtig genoeg is om het be heer vari de twee deelplannen op zich te nemen. Tuinbouw In samenwerking met de L.' en de C.B.T.B. houdt het C.I Westland maandag a.s. om 1 uur in de kantine van de Ho lersdijkse bloemenveiling CC een Westlandse tuinbouwavo Op deze avond zal het „gro front" van de C D A. uit de Tv de Kamer van de partij zijn. or mens het C.D.A. zijn nl. aanw lc: mevrouw Kraayeveld-Wouters(Sj heren P. van der Sande, L. Bekker, T. Tolman en J. de 3C ning. Onder leiding van L.' kringvoorzitter H. A. Baren zullen de C.D.A politici in de k tine van de CCWS een korte in ding houden. Hierna zal rui gelegenheid voor een discui 1(j bestaan. Om enige praktis kennis van zaken te kunnen ven brengen de C.D.A. leden de vaste kamercommissie Landbouw 's middags, tesan j met het dagelijks bestuur van CDA-Westland en LTB en VB^ een bezoek aan twee tuinbouwLi drijven. fee Vrouwenbelangen De afd. Den Haag van de Nee landse Vereniging voor Vrouw belangen nodigt alle leden uit maandag a.s. om 20.15 uur te men naar het zaaltje in het Tw de Kamergebouw, ingang Hofi gel 2 te Den Haag. Daar zal een bespreking gevoerd won van „Aanzet voor een vijl renplan", een advies uitgebrai door de Emancipatie Kommis Dit onderwerp wordt besprok in het kader van een vijf jarenpl van de regering met betrekl tot de emancipatie van de vroi Groen in huis De afd. Rijswijk van de nlnkiijke Maatschappij bouw en Plantkunde hoJh dinsdagavond om 8.00 uur maandelijkse ledenbijeenkon s in de toneelzaal van het Beja r dencentrum „Steenvoorde", ft neraal Spoorlaan 62 te Rijswi s. Op het programma staat een Zing en dia-vertoning door de h( Ton van der Hoorn, praktijk g raar aan de Middelbare Tu is bouwschool, over het onderwe „Leven net groen in huis". NCVB Dinsdagavond om 7.45 uur hoi de N.C.V.B. in de Trouwzaal de Ontmoetlngskerk, Anjerla n te Den Haag een ledenvergat Vi ring. De heer J. van Dopkela ei komt spreken over het werk v de Nierstichting, welke lezing U ef gelicht wordt met dia'a. „Ex Oriente Lux Dinsdagavond spreekt Dr. H. Velde, lector in de Egyptoloi aan de Rijksuniversiteit te G| ningen, voor de Haagse sti kring van het Vooraziatl Egyptisch Genootschap Oriente Lux". De lezing, met onderwerp de scheiding van mei en aarde in de Egyptiscl kunst en mythologie, begint o 8.00 uur aan de Denneweg 14 Den Haag. 1 3t k< DEN HAAG Op zeven lagtfcj scholen in de Haagse regio gaat h ee theater Rozijn het toneelstuk verveel me zo" opvoeren. Onder ai piciën van de Haagse Kunststi< 1 ting wordt voor de leerlingen van eerste, tweede en derde klas dit m u peelproject gestart. Het gaat hkr| om lagere scholen in Den Hal Leidschendam, Rijswijk, Voorbu Wassenaar. Wateringen en Zoet u meer In de Toneelzaal van het Congres n bouw zal het Pantomime Thea e Carroussel voor scholieren 24 vo e, stellingen geven van „Ko de Ka In totaal zullen ongeveer 13. scholieren deze voorstellingen wonen. DEN HAAG De Haagsè §oci Academie mag niet alvast een are tekt aan het werk zetten om e nieuw gebouw voor de HSA aan Klaverstraat te ontwerpen. Eei moet gewacht worden op een defii tieve uitkomst van de ontwikkel gen in het Forumgebied waar gemeente de school wil hebben. LEIDEN „Als er ergens hard nieuwbouw nodig is, dan is het wel in „De Kool". De wijkactiviteiten moeten nu plaats vinden in het caatschap van de onderzoekscie,huis aan de Lage Rijndijk en in een 'renovatiewinkel' en enkele flatboxen. Het werk is hierdoor veel te verbrokkeld en bovendien zijn de ruimtes volledig ongeschikt." Aan het woord zijn bewoners van „De Kooi", een wijk in Leiden. De wijk mag gerust een bloeiende wijk genoemd worden. „Wijk" is ei genlijk niet het Juiste woord: de be woners zelf hebben het over „een dorp in een stad". Deze dorpsmenta- Utelt is het gevolg van het feit dat de wijk Jarenlang een sterk geïsoleerd karakter had. De wijk was alleen te bereiken via de singel, verder was het gebied afgeschermd door volkstuintjes en de spoorlijn. Gevolg hiervan is die dorpsmentalitelt. „Praktisch ledereen kent elkaar," al dus Rob Kreuse, redacteur van het wljkblad „De Kooiklok". „Als het nodig is. staat men voor elkaar klaar." Inmiddels ligt de wtjk niet meer zo ge soleerd. maar veel van haar ka rakter heeft „De Kooi" behouden. In deze wijk heeft Jeugdhaven Leiden een werkeenheid. „De Mirt/De Hon ken". Dit is het opvangcentrum voor zowel ouderen als Jeugd uit „De Kool". „De Mirt/De Honken" heeft een grote inbreng ln de wijk en de wijk heeft een grote inbreng in „De MlrvDe Honken". Eigenlijk is het geen clubhuis meer, maar Is er spra ke van een wijkfuncUe. Vanuit de wijk is er een projectraad opgericht, waarin alle clubs en groeperingen uit de wijk hebben plaatsgenomen De ze raad maakt z'n wensen bekend aan de SUchUng Jeugdhaven. die dan zoveel mogelijk voor de realisa tie hiervan zorgt. Huisvesting Wethouder Tesselaar bleek begrip voor de wijk te hebben en heeft „De Kool" tijdelijk onderdak toegezegd in de leegstaande LOM-school. „Prins Claus" aan de Driftstraat. De zo vurig gewenste nieuwbouw kan nog niet verwezenlijkt worden. Ge zien de huidige werkwijze van CRM vrezen de wijkbewoners dat nieuw bouw ook nog wel eens een tijdje kan uitblijven. „De wethouder heeft ge kozen voor een oplossing die voor hem het beste uitkwam" aldus de heer Werter. „wij zochten een andere ruimte en de school stond leeg. Door ons in de school te stoppen hebben wij een tijdelijke onderkomen en wordt de school niet verder door de Jeugd gesloopt". De lege LOM-school heeft als voordelen dat alle wijkacti viteiten weer ln één gebouw kunnen plaatsvinden en dat de ligging in de wijk prima is. In augustus krijgt de wijk de sleutel van hun tijdelijk on derdak: met behulp van de wijk- jeugd zal het gebouw een beetje op geknapt worden om dan eind 77 als tijdelijk onderdak te gaan fungeren Wijkcomité Grote probleem voor de wijk is ech ter de huisvesting: het clubhuis aan de Lage Rijndijk ls „een levensge vaarlijke accommodatie", terwijl de renovatie-winkel en de flatboxen on geschikt zijn voor wijkactiviteiten Het clubhuls aan de Lage Rijndijk was „ln de tijd dat het gebouwd ls, zeker van nut", aldus de heer Werter, voorzitter van het wijkcomité. Het oude gebouw staat geen avond leeg: soms moeten zelfs groepen gewei gerd worden omdat er gewoon geen ruimte is. of de ruimte ongeschikt. Voorlopig moet de wijk zich nog be helpen met het oude clubhuis, de „renovatiewinkel" en de flatboxen. Er wordt op dit moment onderdak verleent aan o.a. 21 meisjes- en jon- gensgroepen, vijf majorettekorpsen, enkele vrouwengroepen en enkele sportgroepen. Verder worden de ge bouwtjes gebruikt voor cursussen Engels, disco en alle vergaderingen die er ln de wijk zijn. „Jarenlang zijn we bezig geweest met een rueuwbouwplan, hadden we dat toen maar ingediend" meent de heer Venema van de Stichting Jeugdhaven. Ook het wijkcomité zet zich ln voor nieuwbouw. Orootste doel van dit wijkcomité, aldus de heer Werter, ls de wijk leefbaarder te maken. Het wijkcomité, waarin alle groepe ringen uit de wijk ln goede harmonie Deze voormalige LCM-schooI „Prins Claus" moet eind '78 gaan dienen als tijdelijk onder komen van het clubhuis „De Mirt/De Honken". hebben plaatsgenomen, wil die op bouw vooral realiseren mét de men sen en niet vóór de mensen. „Wij schreeuwen wel niet zo hard. maar we hebben met onze constructieve opstelling meer bereikt dan vele an deren, al doen we er wat langer over" zo meent de heer Werter. Het wijkco mité is van mening dat er pas echte opbouw in de wijk kan beginnen als alles vanuit één centrum kan plaatsvinden. Daaronder wordt dan wel een nieuwbouwcentrum ver staan. DEN HAAG De organisatoren van het North Sea Jazz Festival kunnen gerust zijn over de realise ring van hun plannen ln 1977. Het college van b en w heeft namelijk besloten ln beginsel het organise rende bureau Paul Acket een garan tiesubsidie te verlenen. Het festival zal op 15, 16 en 17 Juli plaatsvinden in het Congresgebouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6