computers an aanzienlijk beter Weerstand bedrijfsleven herstellen Veel aardappelen uit Amerika naar Europa bedrijf afhankelijk van ^valiteit ondernemer Groene betaalcheque blijft voorlopig Mi Animo voor premiehuis Ondernemingsraad is plechtanker" voor democratisering bedrijven ^\aduwsysteem voor bedrijf veel te duur i"' przitter raad van bestuur Wessanen: Aanbod kantoren daalde flink t t>nd vol De Bijenkorf laat kooprecht schieten Inflatie in Argentinië 347,5 procent Ontwerpdiscussienota VVV: Aardappelexport ruim boven miljard door hoge prijzen Aannemers samen in buitenland Meer orders voor export Banken komen terug op afschaffing iAG 15 JANUARI 1977 FINANCIËN-ECONOMIE TROUW/KWARTET 29 een onze verslaggevers TERDAM. De diefstal van computerbanden- en schijven bij ICI heeft de laatste dagen de opgeroepen of een bedrijf niet erg kwetsbaar is als alle gegevens in een computer zitten. Een Ig schaduwcomputercentrum op een ver afgelegen plaats is uiteraard ideaal maar in de jk is het financieel niet haalbaar, meent de heer J. Kramer Schippers, adjunct-directeur van iftware- en computerservicebedrijf. fer Schippers onderkent twee van gevaar: ten eers te het •nlijke" gebruik van gegevens tweede het verlies van gege- r een ongeluk of sabotage. Ie twee Is het voorkomen van ijk gebruik, dus het kijken reuken door mensen die daar maken hebben, het gemak- it te voorkomen, meent Schip- er r v renl tw wél bij de gegevens mag, moet dan eerst een code Inbrengen. Meestal moeten zelfs twee mensen die code verstrekken. Ontslag fiet bijvoorbeeld technisch mo lde toegang tot bepaalde, zeer uwelijke informatie te beper kt enkele personen. Als iemand hiputer test en niet bevoegd is innisnemlng van die informa- Jan deelt de computer keurig dat de betrokkene buiten zijn is gegaan. De enkeling die Schippers doet in dit verband ook het idee aan de hand om mensen, die bij een bedrijf hun baan hebben op gezegd in de resterende tijd niet meer bij de computers toe te laten. Ongelukken of sabotage zijn nooit helemaal te voorkomen, maar één maatregel kan in ieder geval zijn om als gegevens op twee verschillende plaatsen zijn opgeborgen niet één persoon tot belde plaatsen toe te laten. Een ander belangrijk punt is het computercentrum te installeren op een onopvallende plaats binnen het bedrijf. Sommige computergebrui kers, aldus Schippers, zijn trots op hun bezit. Het staat op een promi nente plaats omdat men denkt dat het een goede reclame is voor de onderneming. Soms staan er zelfs lichtreclames bij Dat is allemaal fout, betoogt Schippers, die ook waarschuwt tegen verslapte controle als een bedrijf al Jaren lang met een computer werkt. Ondanks de meest perfecte beveili ging en alarmsystemen voor geval len van brand en waterschade is schade natuurlijk nooit helemaal uit te sluiten. Tegen een verhoudingsge wijs gering bedrag kan een onderne ming echter gebruik maken van'spe ciale computercentra die gegevens voor het bedrijf opbergen en die bij Van een onzer verslaggevers UTRECHT Premiewoningen met een prijs beneden de 150.000 gulden zouden in de Randstad door duizenden worden gekocht, als die te koop zouden zijn dicht bij de huidige woonomgeving. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Nederlandse Bond van Makelaars in Onroerende Goederen NBM in Utrecht heeft gedaan tijdens de beurs Koop Huis 2. Tijdens deze beurs, die van 11 tin 15 september vorig Jaar in Utrecht werd gehouden, deden 1.134 van de circa 25.000 woningzoekenden aan dat onderzoek mee. Hieruit kwam naar voren dat de gemiddelde minimale voorkeursprijs 97.500 gulden was en de gemiddelde maximale voorkeurs- prijs 190.000 gulden. Het gemiddelde bedroeg dus 150.000 gulden. DEN HAAG De aardappelschaarste in Europa is een uitkomst voor Noord-Amerika, waar het afgelopen jaar recordoogsten zijn binnengehaald. De markt zou daar volledig zijn ingestort, als West-Europa niet zulke oogsten had gehad. een ramp kunnen zorgen dat alles binnen korte tijd weer geheel func tioneert. Samenvattend, zegt Kra mer Schippers: de situatie Is ins ons land beslist niet onrustbarend, In vele gevallen ls er een perfecte bevei liging en aan de andere kant het (bijna) ontbreken ervan. Het gaat om de grote middengroep die tal van maatregelen kan nemen waardoor situaties als zich bij ICI hebben voorgedaan uitgesloten zijn. I een onzer verslaggevers pMMENIE „Ondernemen zal een zaak blijven, die in pgrijke mate afhangt van de creativiteit van de Individuele ernemer en zijn medewerkers." Dit zei de heer G. H. van 1, voorzitter van de raad van bestuur van Wessanen, gisteren ;ns het jubilarissendiner in slot Loevestein. AMSTERDAM Het aanbod van kantoor- en bedrijfsruimten ln Ne derland ls vorig jaar flink gedaald. Deze daling houdt, volgens het tijd schrift Vastgoedmarkt, verband met een aanmerkelijk grotere vraag van kopers en huurders, maar ook met het uitstellen van de bouw van nieuwe projecten. Bij de produktie- en distributie ruimten was de achteruitgang bo vendien te wijten aan de doorwer king van de stadssanering. Hierdoor kwamen in oudere Industriegebie den vrij grote bedrijfscomplexen in overheidsbezit om plaats te maken voor woningbouw, verkeersvoorzle- ningen e.d. Het tijdschrift constateert verder, dat het Britse bezit aan onroerend goed in ons land van ca. 900 mil joen tot ruim 600 miljoen, ofwel met ongeveer 40 pet. van de oor spronkelijke omvang, ls vermin derd. De tendens dat veel Neder landse Institutionele beleggers en projectontwikkelingsmaatschap pijen activiteiten ln andere Europe se landen en ln Noord-Amerika ont plooien, heeft zich ln versterkte ma te voortgezet. Dit schrijft het secretariaat van het Produktschap voor Aardappe len. Het meldt een levendige Interna tionale aardappelhandel, die voorzo ver bekend nog nooit eerder zo om vangrijk ls geweest. De Noordameri- kaanse aardappelen helpen nu mee aan de voorziening van West-Europa en oefenen een prijsremmende In vloed uit. Nederland heeft in de maanden Juli tot en met december vorig Jaar 91.000 ton aardappelen Ingevoerd, waarvan 50.000 uit Noord-Amerika (29.000 uit Canada en 21.000 uit de Verenigde Staten), verder 15.000 ton uit Argentinlé, 9.000 uit Italië, 9.000 uit West-Duitsland en 8.000 uit Enge land. Ierland en Denemarken. Die totale Invoer van 91.000 ton waarvan 4.000 ton weer ls geëxpor teerd had een waarde van 51 mil joen gulden, wat neerkomt op 56 gulden per honderd kilo. 1 beschouwingen over de maat- >plj (en over bedrijfstakken) ressant" te vinden, maar vond He toch maar zijdelings met de situatie te maken hebben. ls bewezen dat er in sommige te branches, altijd nog goede jven voorkomen, aldus de heer Driel, eraan toevoegend dat anen in het verleden ook slech- den heeft gekend maar daarbij eleidsvisie „schoenmaker houd Je leest" niet verlaten heeft. r Van Driel merkte voorts op ereen de mond vol heeft over ichapplj-verandering, maar dat zelfs in de verste verte niet wat daar nu eigenlijk mee It bedoeld en wat daarvan de Igen zijn. Hij vond dat reële in kunnen worden uitgesproken de ervaring van de laatste jaren le steeds toenemende werkloos- die volgens hem heeft aange- dat een beleid, dat gericht is nemende eisen aan en lasten de onderneming, tot een ver- king van de concurrentiepositie. Zijn mening is dat „wij allen ir uitzondering" zijn gebaat bij een goed functionerend.' onderne ming. Wat Wessanen betreft kon hij mee delen dat, hoewel het resultaat over 1976 nog niet precies bekend is, het resultaat bevredigend is geweest en dat er sprake is geweest van een lichte stijging van de winst per aan deel over het vergrote aandelenkapi taal. Wat 1977 betreft merkte hij op dat het van overmoed zou getuigen, om optimistische uitlatingen te doen, maar dat een gepast, en gema tigd vertrouwen gerechtvaardigd is. De omzet zal in 1977 ruimschoots de twee miljard gulden passeren. AMSTERDAM Koninklijke Bij enkorf ziet af van de door Vroom Dreesmann verleende optie (koop recht) op de certificaten van aande len KBB die V D bezit. Dit hebben de raden van bestuur van belde con cerns gezamenlijk laten weten. De optie tegen een prijs van 110 gulden per aandeel liep gisteren af. Half december vorig jaar kwam naar buiten, dat V D veertig pro cent van het aandelenkapitaal (in de vorm van certificaten) van KBB in handen had gekregen. De beide besturen hebben gistera vond verder nog laten wetèn dat het overleg, over wat er nu gaat gebeu ren met dit aandelenpakket, wordt voortgezet. BLOKSMA: Blackstone Sweden wil 2.9 miljoen gulden betalen voor Bloksma Radiateurenfabriek ln Diemen. Het Zweedse bedrijf heeft een bod gedaan van 2.900 gulden voor elk aandeel van 500 gulden. Voorwaarden zijn dat de onderhan delingen met de vakbonden uiterlijk 1 februari „bevredigend" zijn afge rond, en dat de overheldsvergunnin- gen uiterlijk 15 februari zijn ver leend. TOKIO (Reuter) De scheepswer ven in Japan hebben vorige maand buitenlandse bestellingen ontvan gen voor 57 schepen van samen 696.700 bruto ton; 21 vrachtschepen en 36 schepen voor gestorte lading. Dit heeft de organisatie van Japan se exporteurs van schepen meege deeld. In november werden 39 sche pen van 422.400 ton besteld en in december van het voorgaande jaar 40 schepen van samen 613.000 ton. Het afgelopen jaar werden ln Japan 474 schepen van samen 5,9 miljoen bruto ton besteld tegen in 1975 384 van 5,3 miljoen ton. BUENOS AIRES De inflatie in Argentinië heeft vorig jaar niet minder dan 347,5 procent bedragen. Daarmede werd het recordcijfer van 1975, te weten 334,8 procent, ruim over schreden. De kosten van levensmiddelen stegen in Argentinië verleden jaar met 365,6 procent. Over de zelfde periode gingen de londen van de werknemers echter maar met 153,9 procent omhoog. Volgens niet-officiële schattin gen verdient een industrie- arbeider momenteel gemiddeld de tegenwaarde van 120 dollar (300 gulden) per maand. Een kilo rundvlees (belangrijk on derdeel van de Argentijnse maaltijd) kost echter bijv. maar 1,60 dollar (vier gulden). Van onze soc. economische redactie AMSTERDAM De ondernemingsraad zal uiteindelijk moeten toegroeien naar een door alle werkenden in de onderneming of instelling gekozen orgaan, dat de hoofdlijnen bepaalt van het beleid. De ondernemingsraad is het „plechtanker" voor de democratisering van de onderneming. Deze opmerking wordt gemaakt ln een ontwerpdiscussienota over de maatschappelijke orde. die het NVV heeft gepubliceerd. In de discussie nota wordt gepleit voor een centraal economisch planningskader en voor zelfbestuur van de werknemers in de onderneming. De nota is het resultaat van een binnen het NW ln 1973 begonnen discussie over verschillende onder delen van het project „Vakbeweging en maatschappij." Het nieuwe ont- werp ls gebaseerd op besprekingen ln discussiegroepen. Het is de bedoe ling, dat ook over dit ontwerp weer een discussieronde ln het land wordt gehouden, waarna het project op de NW-bondsvergadering van eind oor dr. J.G. Post i de voorgaande drie artikelen heeft u kunnen lezen dat de westerse economie op vrij gelmatige wijze perioden met een grote economische bloei afwisselt door decennia waarin de conomische vooruitgang beperkt is. Een sterke financiële basis van het bedrijfsleven ecombineerd met het ontstaan van dundamenteel nieuwe produktiemethoden of produktie- fetoren vormden de oorzaak voor het ontstaan van de economische bloeiperioden. mdat gedurende deze bloelperio- en de financiële kracht van het edrijfsleven verminderde en om- at bovendien na verloop van tijd nieuwe produktiesectoren hun imulerende kracht verloren, ondde de economische bloeiperi- le tenslotte uit in een periode van :onomische matiging. Ook bleek it de economische en sociale indi- aties van vandaag dat de westerse conomie zich al weer geruime tijd de periode van economische ma ging bevindt. lat betekent dat we ons vandaag eer voor dezelfde problemen ge- laatst zien als zich in voorgaande ecennla van geringe economische xpanste hebben voorgedaan. In It artikel wil ik graag nagaan wel- e problemen dit zijn en wat we uit et verledem kunnen leren om deze roblemen doeltreffend te Ujf te unnen gaan. it de afgelopen 200 jaar blijkt dat zich in een periode van geringe conomische vooruitgang ten- linste twee ernstige economische roblemen hebben voorgedaan. In e eerste plaats is daar de toene- lende kans op een economische isis. Consequenties >mdat in decennia met een geringe conomische expansie de groei- ?anning die door nieuwe stimule- snde produktiesectoren teweeg ordt gebracht, ontbreekt en om- at de financiële weerstand van het edrijfsleven in die periode boven- ien bepaald zwak is. kan een con- mcturele inzinking veel ernstiger onsequenties voor de economie ebben dan in economische bloei perioden. Er zijn zelfs economen die tijdens decennia van econo mische matiging een ernstige fi nanciële en economische crisis on vermijdelijk achten. Zo is de Amerikaanse hoogleraar Minsky van mening dat de aantas ting van de financiële weerstand van het bedrijfsleven die tijdens een economische bloeiperiode ont staat onherroepelijk ln een periode van economische matiging tot een economische crisis moet lelden. Zijn oordeel wordt bevestigd door de Nederlandse econoom dr. Snap per, die van mening is dat een eco nomische crisis in het verleden steeds is ontstaan nadat de periode van geringe economische expansie zo'n 10 jaar had geduurd. Hoe het ook moge zijn, het valt moeilijk te ontkennen dat het ont breken van nieuwe stimulerende produktiesectoren en de aanwezig heid van een zwakke financiële ba sis van het bedrijfsleven bepaald ongunstige voorwaarden zijn om een conjuncturele inzinking het hoofd te kunnen bieden. We zullen daarom nu en in de ko mende tijd niets mogen nalaten om de financiële weerstand van het bedrijfsleven te herstellen en om waar mogelijk de vraag naar pro- dukten zoveel mogelijk te stimu leren. Niet zwichten Dit laatste betekent dat regeringen niet moeten zwichten voor de toe nemende roep om bescherming van de eigen nationale industrie door het opleggen van importrestricties aan andere landen Het betekent ook dat de Westerse wereld al het mogelijke moet doen om de landen die zich op dit moment, vanwege zeer zware schuldenlasten, moeilijk kunnen ontplooien de helpende hand te bieden. Ik denk daarbij niet alleen aan landen als Engeland en Italië, maar ook aan talloze ont wikkelingslanden. Het betekent bovendien dat bin nen de Westerse wereld een goede coördinatie tot stand moet komen op het gebied vah de bestrijding van conjuncturele inzinkingen. Het lijkt vanzelfsprekend dat daarbij de landen met sterke economieën hun corrigerende vraagimpulsen extra zullen accentueren wanneer de landen met zwakke economièën zich ln dit opzicht beperkingen moeten opleggen. Een tweede vraagstuk dat zich in een periode van geringe econo mische vooruitgang manifesteert is het probleem van de structurele werkloosheid. De hoog opgelopen schuldenlast en het ontbreken van nieuwe stimulerende produktiesec toren doen de expansie-neiging en de expansie-mogelijkheden van het bedrijfsleven snel verminderen. Omdat daarmee tevens de groei van het aantal nieuwe arbeids plaatsen terugloopt ontstaat toe nemende structurele werkloosheid. Structurele werkloosheid is dus geen nieuw verschijnsel, maar een kwaad dat zich in elke periode van geringe economische groei voor doet. Ik kan dan ook niet nalaten enkele fragmenten te citeren uit een be roemd geworden rede van profes sor A. H. Hansen die hij in de jaren dertig voor de Vereniging van Ame rikaanse Economen uitsprak. U zult merken dat de toemalige presi dent van de Vereniging woorden gebruikte die in de huidige periode van economische matiging op nieuw actueel en leerzaam zijn. Hier volgen de bedoelde vertaalde fragmenten „Tot voor kort werd door eco nomen aangenomen dat een grote en langdurige werkloosheid niet meer tot de mogelijkheden behoor de. Die zienswijze was gebaseerd op een periode waarin de econo mische vooruitgang gTOOt was en waarin tal van kansrijke investe ringsmogelijkheden bestonden. Technische vooruitgang, het ont staan van nieuwe produktiesecto ren, de ontdekking van nieuwe pro duktiemethoden en een vergroting van het afzetgebied waren de voor naamste oorzaken van deze econo mische bloeiperiode. Zodra nieuwe produktiesectoren hun groeikracht verliezen, zoals tenslotte met elke produktiesector gebeurt, onder vindt echter de hele economie daarvan de nadelen, tenzij opnieuw een nieuwe produktiesector zou ontstaan. Investeringsactiviteit Ik ben er ten volste van overtuigd dat de afwezigheid van werkelijke belangrijke nieuwe produktiesec toren en nieuwe produktiemetho den de belangrijkste verklaring vormt voor de huidige hoge werk loosheid. Een volledig herstel van de werkgelegenheid vereist meer dan investeringsfacilitetten van de overheid, het vereist een grote in vesteringsactiviteit en die ontstaat door de ontwikkeling van grote en nieuwe industrietakken en nieuwe produktietechnieken. Er kan vandaag geen grotere fout worden gemaakt dan de technolo gische vooruitgang de schuld van de werkloosheid te geven. Het pro bleem van deze tijd is bovenal het probleem van onvoldoende inves teringsmogelijkheden. Wat wij vandaag nodig hebben is geen ver traging in de vooruitgang van we tenschap en technologie, maar eer der een versnelling van die vooruit gang." Tot zover professor Hansen ln de jaren dertig, aan wiens woorden ik nauwelijks nog Iets behoef toe te voegen. Zijn analyse en zijn plei dooi voor technologische ontwik keling, nieuwe produktiesectoren, nieuwe produktiemethoden en nieuwe afzetgebieden gelden even zeer voor de situatie waarin we vandaag leven. Ook vandaag moe ten we de werkelijke oplossing van het werkloosheidsvraagstuk niet zoeken in financiële hulpmiddelen van de overheid. Niet afremmen Ook vandaag kan de structurele werkloosheid niet bestreden wor den door de technische ontwikke ling af te remmen en diepte- investeringen ln een kwaad dag licht te stellen. Integendeel! Van daag past opnieuw een pleidooi voor een versnelde wetenschappe lijke en technologische ontwikke ling. Vandaag wordt opnieuw een beroep op de inventiviteit van de ondernemer gedaan Vandaag wordt opnieuw gewacht op de ont wikkeling van nieuwe stimulerende produktiesectoren en nieuwe pro duktiemethoden. De centrale oplossing voor de structurele werkloosheid moet ook vandaag niet bij de overheid maar bij de ondernemer worden gezocht. Dat betekent echter wel dat over heid en werknemers kunnen mee werken aan een gezonde financiële basis van het bedrijfsleven, een ba sis die de ondernemer ln staat stelt opnieuw die verantwoordelijkheid volledig op zich te nemen. Dit is het laatste artikel in een serie van vier. De voorgaande artikelen verschenen in Trouw op 12, 13 en 14 januari. 1977 met een resolutie kan worden afgesloten. De nota noemt het voor alles nodig ln ondernemingen democratische verhoudingen te scheppen. De men sen moeten verantwoordelijk kun nen zijn voor de gang van zaken. In de wet of de CAO moet ook gegaran deerd zijn dat vertegenwoordigers van het personeel bij de uitoefening van hun functie niet ln hun persoon lijke belangen worden geschaad. In formatie over en deskundige hulp bij de verwerking daarvan de toe stand en de vooruitzichten van het bedrijf of concern en van de be drijfstak moeten verzekerd zijn. Dat particulieren door kapitaalbezit macht uitoefenen, zal onmogelijk ge maakt moeten worden, aldus de no ta. „Er ls dan geen traditionele werkgevers-werknemers-verhouding meer, want de mensen verrichten ln gelijkheid arbeid". Omdat ln zo'n situatie het woord „werknemer" niet meer past, wordt ln de ontwerp-vtsie het woord „werker" gebruikt. Als belangrijke onderdelen van het gedemocratiseerde produktiestelsel noemt de nota: De particuliere kapitaalverschaf fer heeft geen zeggenschap meer, maar hij heeft wel recht op een vaste vergoeding voor het ter beschikking stellen van zijn kapitaal. De grond moet aan de ge meenschap toebehoren. Ondernemingen die van vitale be tekenis zijn voor de maatschappij moeten in gemeenschapshanden komen. De winst van ondernemingen komt ten goede aan de ge meenschap. Inmiddels zijn er uit Neaenand heel wat meer aardappelen voor heel wat hogere prijzen geëxporteerd dan andere Jaren. De grote vraag uit an dere Europese landen heeft daarvoor gezorg. Tot 1 januari ls van de oogst van vorig Jaar 412.000 ton ter waarde van 232 miljoen gulden uitgevoerd, wat neerkomt op een exportprijs van 56,30 per honderd kilo. DEN HAAO - Het Iaat zich aan zien, dat ln het huidige oogstjaar de waarde van de aardappelexport de, één miljard gulden ruimschoots zal overschrijden. Dat vertelde dr. C. H. J. van Beukering, voorzitter van het Hoofdproduktschap voor akker- bouwprodukten ln zijn nieuw jaarstoespraak. Uit zijn betoog bleek dat deze opbrengst allerminst te danken is aan een grote omvang van de aar dappeloogst. in tegendeel: door de droogte is deze oogst nog kleiner dan ln het toch al magere Jaar 1975. Het prijspeil was echter voortdu rend hoog. AMSTERDAM Mensen met een huis dat voldoende overwaarde heeft boven de eventueel nog lopende ver plichtingen, kunnen bij de Algemene Bank Nederland terecht voor extra krediet: de planpoteek. Deze nieuwe kredietvorm maakt het mogelijk een bedrag te lenen tussen de 15.000 en 50.000 gulden. De rente zal bij de planpoteek meestal lager zijn dan die van reeds bestaande kredietvormen voor wo ningverbetering of voor consumptie ve doeleinden, zoals persoonlijke le ning. Anderzijds zal het rentepercen tage veelal Iets hoger zijn dan voor woninghypotheken. LEEUWARDEN - Vierentwintig middelgrote Nederlandse aanne mersbedrijven op het gebied van droge waterbouwkundige werken (bruggen, viaducten enz.), grote be tonwerken en utiliteitsbouw, uit Noord- en oost-Nederland gaan ge zamenlijk werken ln het buitenland aannemen. ZIJ hebben daarvoor In- tercontractlng te Leeuwarden opge richt. Minder bedrijvigheid verwacht DEN HAAO. In december zijn de exportorders voor de Nederlands in dustrie toegenomen. De binnen landse orders namen af. De totale orderontvangst gaf hierdoor een ta melijk uiteenlopende ontwikkeling te zien zonder duidelijke tendens. Dit blijkt uit de maandelijkse con junctuurtest van het CBS. De bedrijvigheid vertoonde ln de cember enige daling en voor het eerste kwartaal van 1977 wordt een verdere daling verwacht. AMSTERDAM De banken hebben hun voornemen om de groene betaalcheque af te schaffen voorlopig in de ijskast gezet. Zoals bekend, waren zij van plan deze cheques binnen een zeker aantal jaren te vervangen door de zgn. Eurocheque. Toen de banken destijds dit voome- men bekend maakten, rezen de nodi ge bedenkingen bij de gebruikers van de groene betaalcheques. Zij moesten voor het gebruik van de Eurocheques een bedrag van 10 gul den per jaar neertellen, terwijl aan het gebruik van de groene betaalche ques geen kosten zijn verbonden. Kennelijk hebben deze bezwaren bij de banken toch zwaar gewogen. Ook de populariteit van de groene be taalcheques zal aan het uiteindelijke besluit van de banken deze cheques voorlopig te handhaven, niet vreemd zijn geweest. Eén van de voornaamste verschillen tussen de groene betaalcheque eh de Eurocheque is. dat eerstgenoemde niet, laatstgenoemde wél in het bui tenland kan worden gebruikt om mee te betalen. De gebruikers van de groene betaalcheque zijn blijkbaar gemakkelijk over dit bezwaar heen gestapt. In hoeverre hierbij een rol speelt, dat zij mits zij rekeninghouder zijn van de Postgiro ook met postgiro- kaarten in het buitenland geld kun nen opnemen, staat niet vast, doch lijkt waarschijnlijk. Ook een ander verschil tussen groe ne betaalcheque en de Eurocheque, te weten dat de eerste goed is voor het betalen van 300; de tweede voor niet meer dan 100, is duidelijk van minder belang geweest voor de gebruikers van de groene be- taalcheuqes om geheel en al op de Eurocheque over te schakelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29