Schade-claim van twee miljoen dreigt voor Den Haag Geen volledige samenvoeging van tarieven en kaartjes Orkestmusici doken in het kleine werk Subsidie voor het Waterings Kamerorkest Werkloosheidscijfers Zuid-Holland steken gunstig af bij rest Nederland Met sloop Liduinakerk begonnen zorgenkind Ontwerp voor Houtwijk werd lauw ontvangen Op Zoetermeerlijn: Voor meer nieuws uit regio -pag. 9 Bent u fit genoeg? NABEZ0RGING VAN DE KRANT ZATERDAG?] Opnieuw topduel® voor Noordwijk DONDERDAG 13 JANUARI 1977 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Binnen het Haagse gemeentebestuur is rumoer ontstaan over een nieuwbouwplan dat Euro-woningen in het Schipperskwartier wil uitvoeren. Het plan ligt al klaar, maar bewoners, raadsleden en ook wethouder Hardon (stadsontwikke ling) voelen er niet veel voor. Euro-woningen dreigt nu met een schade-claim van twee miljoen gulden. Euro-woningen wil 127 flatwoningen en een aantal bedrijfsruimten bouwen op een stuk grond aan de Ooudriaankade en de Rijswijkseweg (vlak bij de Laakbrug). „Wij willen die hoge toeter niet in onze wijk", riepen bewoners van het Schip perskwartier onmiddellijk toen de plannen bekend werden De bewo ners hebben overigens niet alleen bezwaar tegen de hoogte van de flat. ook de te verwachten hoge huren wijzen zij van de hand. Al met al vinden zij dit plan niet passen in het beleid dat wethouder Hardon voor staat ten aanzien van de stadsver nieuwing. Hardon moest dat gisteren in de gemeenteraadscommissie voor stadsontwikkeling toegeven toen raadsleden de bezwaren van de be woners onderschreven De wethou der zei behoorlijk met het plan in de maag te zitten De zaak kwam giste ren ter sprake omdat de commissie een beslissing moest nemen over het al dan niet in erfpacht geven van het stuk grond waarop de bouw uitge voerd moet worden. De erfpachts overeenkomst zou overigens geslo ten moeten worden met het bouwbe drijf Bakker B V Vertrouwend op de goedkeuring van de gemeente heeft dit bedrijf de rechten alvast ver kocht aan Euro-woningen Toezeggingen Dat vertrouwen in de gemeente kre gen de projectontwikkelaars omdat wethouder Nuij. die vóór Hardon we thouder van stadsontwikkeling was. een aantal toezeggingen deed. De plannen liggen dan ook al op tafel Omdat het ontwikkelen van die plannen geld heeft gekost eist Euro- woningen een bedrag van twee mil joen gulden schadevergoeding, wan neer de uitgifte van de grond niet doorgaat Behalve hun verontwaardiging over de toezeggingen aan het bouwbedrijf uitten de raadsleden gisteren hun ongenoegen over het feit dat het bouwplan niet eerder in de com missie voor stadsontwikkeling ter sprake is gekomen. Nu. op de val reep. is het moeilijk het plan tegen te houden zonder dat er schadevergoe ding geëist wordt, stelden de raadsleden. „Het kon nier eerder", aldus wethou der Hardon. „omdat het college zelf ook met het plan in de maag zat". Toen Hardon na het overnemen van de wethouderszetel het bouwplan in behandeling kreeg, heeft hij gepro- Van een verslaggever GRONINGEN De 22-Jarige auto verkoper Harm Frederik Jager uit Siddeburen is om het leven geko men. toen hij met zijn wagen op de gladde weg slipte en tegen een boom botste op de Eideweg tussen Sidde buren en Noordbroek. Hij was op slag dood. beerd Euro-woningen een andere bouwplaats aan te bieden. Dat over leg is echter op niets uit gelopen. Het CD A-fractielid Otter-te Kolsté stelde een compromis voor. Zij wil Euro-woningen vragen goedkopere woningen in het plan te projecteren. Het is echter de vraag of het projekt dan nog financieel aantrekkelijk is. Een andere mogelijkheid om de bouw te voorkomen is het inschake len van het gemeentelijk Bureau Bouw- en Woningtoezicht. Dit bu reau moet namelijk een aantal vrijs tellingen geven aan Euro-woningen. Er moet bv. vrijstelling verleend, worden om inderdaad zó hoog te bouwen als de plannenmakers wil len. Wethouder Hardon gaf toe dat dit in feite een onjuist gebruik van deze regeling is. maar wilde de moge lijkheid toch bekijken. Wanneer voor deze oplossing gekozen wordt omzeilt de gemeente de schade claim. DEN HAAG Op de plaats, waar eens het karakteristieke oude Hotel Terminus stond, verrijst met gezwinde spoed het nieuwe Hotel Terminus. Binnen enkele maanden kunnen de deuren geopend worden om de eerste gasten te herbergen. Het gebouw zal wel een schril contract opleveren met zijn omgeving, met recht aan de overkant het oude station Hollands Spoor en direct rechts van het gebouw de laatste rij huizen (tot aan het Rijswijkse plein), die op hun beurt ook aan de nodige renovatie toe zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ontwerp voor het bestemmingsplan Houtwijk (de nog onbebouwde polder tussen de Leyweg, de Haagweg en Loosduinen) is gisteren in de Haagse gemeen teraadscommissie voor stads ontwikkeling met gematigd enthousiasme ontvangen. De raadsleden vonden dat er wat weinig concrete informatie voorhan den was om een inzicht te krijgen in de plannen. Zo wordt er wel aange geven in welk gedeelte van Hout wijk woningen komen te staan, maar niet in welke dichtheid. Ook zijn de halten van het openbaar ver voer nog niet aangegeven, iets wat bij de ontwikkeling van Nieuw Wal deck wel in een vroeg stadium ge beurd is. De dichtst bebouwde woongebieden zouden zoveel moge lijk rond die halten gegroepeerd moeten worden om het de toe komstige bewoners aantrekkelijk te maken het openbaar vervoer te ge bruiken. De raadsleden wezen nog eens op de noodzaak om Houtwijk zo dicht mogelijk te bebouwen. Ten Velde (PvdA): „We moeten het ad vies van de provincie Zuid-Holland opvolgen om zoveel mogelijk wonin gen voor de stadsvernieuwing op eigen terrein te bouwen. De bouwlo caties (o.a. Wateringen red.) zie ik nog niet komen". ZOETERMEER Omdat de tarieven van Westnederland. HT M, en NS te ver uit elkaar liggen, is het niet mogelijk om op de Zoetermeerlijn te komen tot volledige tariefs- en biljettenin- tegratie. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de Zoetermeer lijn, die op 20 mei door prins Bernhard geopend zal worden, proefgebied zou worden voor volledige tariefs- en biljetteninte- gratle. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft inmiddels de nieu we samengestelde tarieven voor de Zoetermeerlijn goedgekeurd. Al is er dan geen volledige tariefs- en biljet- tenintegratle bereikt, toch is er wel het een en ander voor elkaar geko men. Zo zal het mogelijk worden om vanuit Zoetermeer doorgaande kaar tje te kopen met bestemmingen in Den Haag. inclusief bestemmingen, die per HTM te bereiken zijn. Voor degenen die met het busvervoer van Westnederland naar Zoetermeer ko men, is het mogelijk met hun kaartjes aansluiting te krijgen op de nieuwe treinlijn. Voor wie dagelijks de reis vanuit Zoetermeer naar een bestemming in Den Haag maakt, zijn er naast de NS-traJectaarten naar de Haagse. Leidschendamse en Voorburgse stations, ook abonne menten te verkrijgen waarmee per bus of tram verder gereis kan worden. Meerritten Voor de Zoetermeerlijn kunnen over igens alleen enkele reizen gekocht worden en wel via de automaten, die op de stations zullen verschijnen. Voor regelmatige reizigers komen er wel meerrittenkaarten, waarvan de prijs nagenoeg overeen komt met een half retourtje Den Haag- Zoetermeer. Om die meerrittenkaar ten van kracht te laten worden, ko men er op de desbetreffende perrons stempelautomaten. Er komen ook gecombineerde abonnementen, die geldig zijn op de lijnen van Westne derland. HTM en NS. Als gevolg van het wegvallen van de busdienst Zoe- termeer/Den Haag komt er op de Zoetermeerlijn tevens een regeling voor de „Pas 65". Eenmansbediening De NS is ondertussen druk bezig uit te zoeken hóe het beste de een mansbediening op de Zoetermeerlijn gerealiseerd kan worden. De machi nist op deze lijn krijgt namelijk de taken van de hoofdconducteur het sluiten van de deur en het geven van het vertreksein erbij. De NS twij felt op dit moment nog tussen het aanbrengen van spiegels op het per ron en de trein op het gebruik van TV-monitors. Ook wordt nog ge dacht aan het aanbrengen van een startknop aan de deur van de machi nist, zodat deze de trein alvast kan laten vertrekken, terwijl hij goed uit zicht heeft op het perron en de reizi gers. In het blad „De Koppeling" wijdt de NS een flink artikel aan deze problematiek, waarbij opge merkt wordt dat de tijd wel een beetje begint te dringen. Van een onzer verslag geefsters DEN HAAO De gemeente Den Haag heeft een „Haags fitboekje" uitgebracht ter be geleiding van de „Kenneth Coopertest", die maandelijks wordt gehouden op het sportcomplex aan de Haagse Laan van Poot. De Coopertest is een conditietest, waarbij de in 12 minuten op de atletiek baan afgelegde afstand vol gens een bepaalde tabel aan geeft hoe de conditie is. In het Haagse fitboekje staan gege vens over het hoe en waarom van de Coopertest, tabellen voor het noteren van het con ditieverloop, en een lijst met de data waarop men er dit jaar aan kan deelnemen (voor het eerst op zaterdag 15 janua ri om 14.00 uur). De gemeente organiseert de Coopertesten als vorm van sportieve recrea tie in samenwerking met de atletiekverenigingen Olympia en V. en L/TC. door Adr. Hager DEN HAAG De leden van het Residentie Orkest zijn als vrijwel alle leden van een symfonie-orkest: zij willen wel eens iets anders. En dat anders is dan optreden buiten het symfonisch verband, geen dirigent en geen voorgeschreven programma, maar gewoon het muzikale hart laten kloppen voor muziek die men in de huiskamer ten gehore zou brengen. De beslotenheid van die huiskamer wil men dan wel doorbreken, en zo ontstaat er een abonnementserie als die in Diligentia. Het Residentie Orkest telt vele vrienden al dan niet samengebundeld in een vereni ging en dan is niet alleen het podium vol, maar ook de zaal. In die serie concerteerden dinsdaga vond in het derde abonnementscon cert niet minder dan twaalf musici en het laat zich verstaan, dat er in zo'n geval nogal wat keuze mogelijkheden opdoemen. Bijvoor beeld Jean Frangois biedt zulke mo gelijkheden in het kwintet in E dan in 1948 ontstond. De vaste con certbezoeker kent zo langzamerhand de muzikale grapjes van Frangaix. Van een onzer verslaggevers WATERINGEN Het college van B en W heeft, op aandringen van de Wateringse gemeenteraad, besloten het Waterings Kamerorkest over 1976 een experimentssubsidie te verstrekken van 1.500,Tevens is voor 1977 een subsidie vastgesteld van 1.250, Mede door de steun van de gemeenteraad was het orkest al eerder in staat gesteld een goede piano aan te schaffen. Het probleem bij de subsidieverstrek king is dat de instrumenten, welke een waarde vertegenwoordigen van circa 25.000,eigendom zijn van de orkestleden. Waren deze instrumenten eigendom van het orkest, zoals de gebruikelijke situatie is bij de harmonieën, dan zouden de kosten van de aanschaf, naast het normale onderhoud, voor het orkest net als bij de harmonieën subsidiabel zijn geweest. Onder de huidige subsidieverordening krijgt het kamerorkest echter geen subsidie voor de instrumenten en ook het onderhoud wordt volledig door de leden bekostigd. Het orkest geeft op woensdag 19 januari een „open huis" om het orkest bij de bevolking meer bekendheid te geven en om leden te werven. Eind januari, gin februari zullen tevens enkele leden concerteren in de kapel van De Ark, terwijl het in de bedoeling ligt in de maand mei het gehele orkest te presenteren. Het nare van grapjes is, dat als men ze door en door kent, ze vervelend worden, zeker als het geheel te veel uitgesponnen wordt. Bij Villa-Lobos werd niet duidelijk waarom zijn sextet de toevoeging „mystique" kreeg. De bezetting met onder andere harp, celesta en gitaar is niet alledaags, maar mystiek kan men het ook niet noemen. Zeker niet in de oer-Hollandse en nuchtere be nadering van de uitvoerenden. Ten slotte in het eerste programmage deelte de sonatine voor piano, een „jeugdzonde" van Piet Veenstra, Frans getint en wel onderhoudend. Aart Rozeboom had een even moei lijke als dankbare taak in de Trois Pièces van Strawinsky, de klarinet optima forma gebruikt. De marimba krijgt zelden de gelegenheid zich in het kunstleven te laten horen, Ton de Leeuw deed daaraan iets met „Midare". Luuk Nagtegaal, die dit werk in december j.l. speelde op het eindexamen van het Koninklijke Conservatorium, onderstreepte dat zijn instrument én Ton de Leeuw de aandacht waard zijn. Tenslotte een interessante afsluiting met het trio voor fluit, cello en piano, door Martinu in 1944 geschreven. De cello en de piano komen in dit werk op de tweede plaats, de eerste plaats was terecht voor Koos Verheul, een meester-fluitist. Van een verslaggever DEN HAAG De werkloosheid in de provincie Zuid-Holland is in de laatste maand van het vorig jaar minder toegenomen dan in de rest van ons land: in Nederland een stijging van 4,95 procent tegenover Zuid-Holland 1,2 procent. In cijfers uitgedrukt is het aantal werklozen in de provincie opgelopen van 40.491 naar 41.425. Dit heeft de hoofd-inspecteur-directeur van de arbeidsvoorzie ning in Zuid-Holland, J. L. Westhof, woensdag meegedeeld. De stijging van het aantal werklozen kunnen wij niet los zien van de sei zoeninvloeden, aldus de heer Westhof. „Met deze invloeden zo als iedere winter ook nu minder vraag naar horecapersoneel en bouwvakkers rekening houdend is er zelfs sprake van een vermindering van de werkloosheid: „seizoengecor- rigeerd" een daling van 0,1 procent in Zuid-Holland van het aantal men sen zonder baan, een gunstiger ont wikkeling dan wij verwacht had den," aldus de hoofdinspecteur- directeur. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAO Opnieuw heeft een kerk In Den Haag het onderspit moeten delven. Binnenkort zullen de slopers met hun werkzaamheden beginnen in de rooms-katholieke Liduinakerk aan de Schenkkade. Momenteel is men nog druk doende met het in veiligheid brengen van de kostbaarheden van deze kerk. Op de plaats van dit kerkgebouw zal na de sloop begonnen worden met de bouw van een groot kantorencomplex In dat complex wordt een ruimte geschapen, waar de diensten van de Liduina-parochie kunnen worden gehouden. In afwachting van de totstandkoming hiervan is de Liduina-parochie bij de hervormde Wilhelminakerk aan de Louise Henriëttestraat te gast Bijna was de slopershamer er niet aan te pas gekomen, want van de week brak in de kap ran de kerk een brand uit Deze werd echter snel door de brandweer geblust. Het gehele vorig jaar is al met al beter verlopen dan verwacht werd, zo zei de heer Westhof. Eind 1976 waren er zelfs minder werklozen dan in december 1975. Toch Is dat geen reden dit net begonnen jaar met optimisme tegemoet te zien. De me taal blijft een zorgenkind waar de ontwikkelingen alleen maar slechter zullen worden: bij Nederhorst en in de scheepsbouw staan 3000 4000 arbeidsplaatsen op het spel, aldus de beer Westhof. De Haag en omgeving geeft een zelfde beeld te zien als de provincie. Een „positieve afsluiting van 1976 met minder werklozen dan in 1975. Ook hier echter nog geen hoera geroep," aldus de heer Stroosnijder, directeur van het gewestelijk ar- beudsbureau in de Residentie. „Hoe wel wij binnen Zuid-Holland be paald geen slecht figuur slaan, hoeft er weinig te gebeuren of Den Haag staat voorop in de werkloosheid: spreiding rijksdiensten, waardoor werkgelegenheid wegvloeit, moei lijkheden bij Vredestéin en Phi- lipsvestigingen en een zorgelijke me taalsector vormen geen basis 1977 blijmoedig tegemoet te zien." Leiden De werkloosheid bij de mannen in het gewest Leiden liep in december op met 168. Bij de vrouwen was er een vermindering met 48. In de afge lopen maand was eigenlijk voor het eerst de invloed van het seizoen merkbaar. Vorige jaren zette deze stijging steeds eerder in. In decem ber 1976 waren er 2596 mannen werk loos (2775 in dec. '75) en 765 vrouwen (683 in dec. '75). Ondanks de iets hogere werkloosheid onder de schoolverlaters, vergeleken met 1975, kan toch worden gezegd, dat de opname in het arbeidsproces van de jongelui, die in 1976 hun studie beëindigden, vlotter is verlopen dan aanvankelijk werd gedacht. Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met $e agent. |A1 101 Van onze sportredactie DEN HAAG Na Spakenbuil staat voor Noordwijk in de eerst d klas A van het zaterdagvoetb R opnieuw een topduel op het prire gramma. Ditmaal is debutaiv Zwaluwen, dat de laatste wei ?f( strijden steeds beter op drei -li! komt, de tegenstander. De Vlaa erl dingers staan met twee punte de achterstand op de derde plaat achter Noordwijk. Trainer Joh,rd Eelman hoopt weer te kunnen bin schikken over Jan Willem Bogeri die afgelopen zaterdag gebleil( seerd uitviel. tl Een ongewijzigd RCL wL op bezoek, dat tot nu toe al nege|C maal heeft gelijkgespeeld. De Le? derdorpers moeten winnen oi#1 het contact met de top te behoud den. Datzelfde geldt voor Quicfr1 Boys, dat na het verrassende 1—i verlies tegen Kozakken Boys, ii de uitwedstrijd tegen Excelsio e veel goed te maken heeft. CSVD^ weer met Ton Zoutendijk ka#?1 zich bij winst op Zwart Wit '2fdi verder omhoogwerken. Midwinter- Wandeltoch st De wandelsportvereniging Con tu-Westland houdt zaterdag 15 jj nuari de eerste Midwinte Wandeltoch. De keuze kan g< maakt worden uit de afstandendl 10, 20 en 40 km. De wandelroute1 zijn uitgezet door de mooiste g< a deelten van De Lier en omgevini n Voor de deelnemers op de 40 knf 1 is het van 9 tot 10 uur moge lij5 van start te gaan. De 20-ers kuiIn nen starten tussen 9 en 12 uur e ei degenen, die 5 of 10 km wille r£ lopen, kunnen tussen 9 en 2 ui aan de toch beginnen. De beli ning na beëindiging van de geki zen .afstand is een medaille m< afbeelding van de Lierse Doi Het inschrijfgeld bedraagt 3,i per persoon. Inlichtingen en inschrijvingen bj G. Riezebos, Koorlaantje 6, Lier (tel. 01745-2265), O. W. Schreuder, Thorbeckelaan 42: Den Haag (070-681532) en J. G. Vijverberg, Middelbroekweg 7< Naaldwijk (01740-25117). Coopertest In samenwerking met de afdeling- Jeugd, Sport en Recreatie van dt gemeente Den Haag organiserem de atletiekverenigingen V&LTCj Den Haag en Olympia '48 zatet^ dag 15 januari een Coopertest. T eerste deelnemers gaan om twe| uur van start, waarna om de f minuten een groep van 20 lop vertrekt. Plaats van handeling ij de sintelbaan Laan van Poot ii Den Haag. Het inschrijfgeld be] draagt 2,50 per persoon. Schaatsavond De schaatsvereniging Den Ha; Westland houdt zaterdag 15 jd nuari in samenwerking met ha schaatscentrum De Uithof eej schaatsavond voor iedereen. He programma begint om kwart ovej acht met wedstrijden voor jeugd in Oudhollandse kleding waarna een demonstratie van hef sierlijke schoonrijden wordt geg< ven. Voordat tenslotte iederee| kan deelnemen aan een alten tieve molentoch, rijden d{" topschaatsers een marathon vai een half uur. Inlichtingen bij fi milie Buis (tel. 070-8 Sportspetters De damclub Den Haag houdt op zaterdag 15 januari een recep tie ter gelegenheid van het 60 jarig bestaan in gebouw Croofy mans in Den Haag. De jubilerer| de vereniging organiseert op T februari en 5 maart een dam toe/1 nooi, waaraan onder andere Rof' Clerc en wereldkampioen Ha; Wiersma deelnemen Zaterdag vierdeklasser ARC, die op 22 f& bruari 50 jaar bestaat recipieeif op 18 februari. Een week lat* wordt een feestavond gehoudeii Het jubileum-voetbalprogrammr wordt later in het seizoen afge werkt. Trainer Bert van Veel gaat na drie jaar weg bij MW '2f IA: Zwart Wit '28-CSVD, RCL-8HO, Excels! or M-Qulclc Boys (3.00). Kozakken Boyfc Spakenburg (3.00), Noordwijk-Zwaluwef NSW-Huizen, RWH-DOVO (3.00). IB: DW TO-HeerJansdam (3.00), Bennekom-WOt" (3.00), OWIOS-ACV (3.00), IJsselmeervogelf1 Spijkenlsse (3.00), Go A bead K-WHC <3.00fc Harkemase Boys-De Zwervers, Markeif Nunspeet 2A: NEO '25-Volendam (3.00), Rijnsbui, Boys-De Meeuwen (3.00), ZCFC-IJrauide* De Zwerver-De Geuzen (3.00), Amstelvee*, Jodan Boys, Dlnteloord-Ter Leede. 2B. Li ra-RlJsoord. GWV-SIZO (3.00). DOS<T Nieuw Lekkerland (2.00), KatwiJk-PP8j (3.00), Amemulden-'s-Gravenzandse ASWH-WH8. 3A: 's-Gravenzande-8choonhoven (3.0* Vlaardingen-SV'35, Be Fair-Spirit, DUNd Groot Ammers, Koudekerk-DSO (3.00). 3q, HBSS-SC Voome, Maasdam-Rozenbur Zuldland-Plershil, Oranje WltrDOTO (3.0 Heinenoord-Groote Llndt (3.00). 4A: Hoekse Boys-Naaldwijk, Llsser Boyf JAC (3.00), Te Wcrve-TAW, SVOW-Zevef hoven (3.00), WDS-Randstad Sport, DSVT De 81eutels. 4B: Maasdijk-Monster (3.0f ARC-Semper Altlus (300), Die Hagh DEVJO (3.00). Hermandad-Schevenlng<j (3.00), RAS-Unicum, Loosduinen-MW 4C: Capelle-Sunllght. Excelsior P-Phoenij (3-0), ZBVH-HUlegersberg, WOZ-Pellkaai T8B-GOZ, NB8VV-TOOR. 4D. WOl Stellendam, Amelde-Haaften (3.00), Loa bardiJen-Schellulnen (2.1S), Hoogvliet-OA (2 00), SKS-De Alblas. ASH-LRC 3.00). Vriendschappelijk: Barendrecht-SSS, HVI Bolnes (1.00). Holland 8port '32-SVPTT j Aanvang alle wedstrijden 14.30 uur, tenJ anders vermeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6