Kinderhuis Egmond aan moet waarschijnlijk dicht dichtbij 'een nieuwe lente ...eenoud^eiuld" jmmentaar ^ze machteloosheid Aantal kinderen is sterk teruggelopen "Oe Jong niet somber over '^moedermavo's' Donkere wolken ook boven andere tehuizen anton pieck als houtsnijder slecht katten kijken uitgehongerd ellendeling weer Het blijft kil Wintersport [apERDAG 13 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET S luurlijk richt de eerste reactie r i woede over het vrijlaten van de. jcstijnse leider Aboe Daoed zich jen de Franse autoriteiten en het ör hen getoonde gebrek aan poli- ke moed. Maar bij zo'n eerste :tie kunnen wij het niet laten, iel eerder is het nodig om woe- L d, en verdrietig tegelijk, te zijn fer onze kennelijke machteloos- iets effectiefs te ondernemen terreur en de dreiging ^rmee. zin ook zou men de hou tig van de Westduitse autoriteiten laken, die best wel wat rdcr hadden mogen tonen hoe- _jr het hun ernst is met het verlan- naar berechting in eigen land ji de verantwoordelijken voor het kveld op de Olympische Spelen in \linchen jn 1972. Maar helaas is Jk gezien alles wat er in het iAleden gebeurd is redelijk om te nemen, dat elk land met van het kaliber vah Daoed binnen zijn grenzen, Jrmanent bedreigd wordt met een jroristische chantage van bijvoor- het nemen van gijzelaars met 4 inzet de vrijlating van de gevan-' %jne. Zo'n gevangene werkt dan als ^|n magneet voor terroristen. is geen aantrekkelijk perspec- niet voor de autoriteiten en l„,Et voor de burgers van het land i'&Q dan allemaal de potentiële gij- jjjwlaars zijn). En omdat men het nu aanmaal niet terecht! wil laten '/inkomen op het doden van gijze- Mars en dus de elders als held gevangene los Iaat, getuigt |t van evenveel cynisme als werke- Tftheidszin om de gevangene maar jeteen los te laten. Dan wordt in k geval de fase van de gijzeling et het daarmee verbonden leed ar de betrokkenen, overgeslagen. is de afschuwelijke en ontkoom- ire realiteit, die de betrokken au- iteiten onder ogen moeten zien. :t wel: onze schildering van deze xkelijkheid is geen poging om •eedheid en chantage goed te pra- Integendeel. Het is niets meer een poging om een ronduit msterachtige situatie in al haar :zen onder ogen te zien. h^ie een andere, op korte termijn te realiseren oplossing voor ogen moet dat vooral onmiddellijk iten weten. Hij of zij kan zich erzekerd weten van de dank van miljoenen, die een weldoener der mensheid toekomt. IVij zien die oplossing op dit jgenblik niet. Wat wij alleen voelen k woede en verdriet om onze eigen nachteloosheid dit probleem op te )ssen. Staatssecretaris fl|iet wel problemen q ,{^an onze onderwijsredactie DEN HAAG Staatssecretaris De long (onderwijs) is niet zo somber Jestemd over de omstandigheden Igvaaronder de dagopleidingen voor moeten werken. De long zei dit gistermiddag in het radi oprogramma van het ministerie van Inderwijs en wetenschappen „Tekst In Uitleg". Eerder deze week publiceerde een Werkgroep van de Utrechtse univer siteit een rapport, waarin de hoodklok werd geluid voor de finan- fciële positie van deze scholen (ook pel moedermavo's genoemd). In Ommige gevallen zou er zelfs geen eld zijn voor het aanschaffen van de heest eenvoudige leermiddelen als jcrijtjes en dergelijke. staatssecretaris ontkende overi- jens niet dat er problemen zijn. Naar fijn mening komen deze voorname lijk voort uit het feit dat de dagoplei- lingen voor volwassenen volledig ijn opgezet volgens het systeem van avondscholen. Er zijn echter wel gelijk verschillen. is in het algemeen het bedrag dat »or lokaalhuur betaald moet wor- len overdag hoger dan 's avonds. )ok zijn er 's avonds veel meer leer middelen beschikbaar, die anders niet gebruikt zouden worden op die n oplossing zou volgens De Jong n om speciale scholen voor dit iderwijs te bouwen. Dat kan echter niet zomaar, omdat door het teruglo pend aantal leerlingen in het voort- leze t onderwijs daar lokalen leeg tomen te staan. uiiOp de begroting is wel drie miljoen r. gulden uitgetrokken voor soortgelijk onderwijs, maar dat is eigenlijk niet bihelemaal hetzelfde als dit dagonder- ijs. De drie miljoen zijn namelijk bestemd voor het „open schoolon- tkklerwijs Op het departement wordt adnu gezocht naar extra geld voor het lajonderwijs aan volwassen. „Ik heb het idee dat we er wel zullen komen", aldus de staatssecretaris gisteren in •Tekst en Uitleg". door Wim Jansen EGMOND AAN ZEE Het gaat slecht met de Nederlandse kinderhuizen. Het kinderhuis Koningin Juliana in Egmond aan Zee zal, als er niet snel verbetering optreedt, de deu ren voor kinderen moeten slui ten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid is hier sprake van een landelijke verslechte ring voor de kindertehuizen. Eind vorig jaar zag het Medisch Kin derhuis Koningin Juliana zich ge noodzaakt twaalf personeelsleden te ontslaan. Oorzaak was het sterk te ruggelopen aantal kinderen dat in het huis een behandeling krijgt. Sinds september vorig jaar daalde de bezetting snel van ruim tachtig kinderen (het maximum) tot iets meer dan dertig. De zogenaamde „medische" kinderhuizen krijgen een vergoeding per kind per dag vol gens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Zodoende liepen de in komsten drastisch terug. „Dat kost ons nu ruim honderddui zend gulden per maand", zegt de heer Zuiderveld, medisch directeur van het kinderhuis in Egmond aan Zee. „De reserves zijn op. We kunnen nu nog een schuld aangaan voor zover het onroerend goed dat dekt. maar dat kan niet lang meer duren. Dan blijft ons niets anders meer over dan te sluiten." Volgens de heer Zuiderveld bleef er weinig anders over dan een gedeelte van het personeel te ontslaan. Onder de personeelsleden had men inmid dels ook wel ingezien dat een derge lijke ingreep de enige kans was om het huis te redden. Maar toen het bestuur volgens hen zonder overleg willekeurig twaalf personeelsleden ontsloeg, protesteerden ze hiertegen bij het gewestelijk arbeidsbureau, dat daarop geen toestemming ver leende voor het ontslag. In afwach ting van een definitieve regeling is een aantal van hen op wachtgeld gesteld en naar huis gestuurd. Medisch Volgens de heer Zuiderveld, die te vens als arts aan het kinderhuis is verbonden, is een veranderde opvat ting over de behandeling van kinde ren met moeilijkheden de hoofdoor zaak van de grote terugloop. Van oorsprong waren de huizen bedoeld als vakantie-oorden voor kinderen die ongezond of overspannen waren. Het geld voor deze huizen kwam vaak via inzamelingen of giften van liefdadige instellingen op tafel. Maar in de jaren zestig ging de rege ring eisen stellen aan de huizen, wil den ze tenminste een erkenning krij gen en zodoende voor subsidie in aanmerking komen. Vanuit Den Haag kreeg zo'n huis dan het etiket „medisch" opgeplakt en dokter Zuiderveld denkt dat dat een ver keerd image opleverde. „Dat is een vreselijk ongelukkige term. Het ac cent van de behandeling in ons huis ligt namelijk op het psychische vlak. We hebben een pedagoog, een psy choloog en een maatschappelijk werkster in dienst. De kinderen die hier terecht komen zijn vastgelopen in hun eigen omgeving en kampen daardoor met leer- en opvoedings moeilijkheden." „Maar de instellingen die zorgen voor de toewijzing van kinderen we ten dit niet eens. Waarom wij ze dat niet gaan vertellen? Dan moet Je ook iemand hebben die naar Je wil luiste ren. Ik heb de indruk dat wij worden geboycot door allerlei instanties die kinderen toewijzen, vanwege de be schouwelijke basis van het Koningin Julianahuis", aldus de heer Zuider veld. Het huis is namelijk onderdeel van de PCK, de Protestants Christe lijke Kinderuitzending. Ook andere huizen Dr F. Wafelbakker, hoofd van de jeugd-gezondheidsdienst op het mi nisterie van volkshuisvesting in Den Haag is het met dit laatste niet eens. Volgens hem komen niet alleen deze kinderhuizen in de moeilijkheden, maar geldt dat voor alle middelgro te instellingen. „Door het teruglo pende geboortecijfer en de steeds meer geaccepteerde opvatting dat de kinderen ook hulp kunnen krij gen als ze bij hun ouders blijven wonen, zakt het totale aanbod van kinderen. Daardoor komen tehuizen in het hele land binnenkort in de problemen. Bovendien is er een ster ke tendens om kinderen wat dichter bij huis te paatsen, zodat een kind uit Groningen niet meer zoals vroe ger in bijvoorbeeld Egmond terecht komt," aldus de heer Wafelbakker. Door deze regionalistie is het duide lijk dat in een plaats als Egmond aan Zee de eerste klappen vallen. Vroeger ging men immers van de gedachte uit dat dergelijke instellin gen óf aan zee moesten staan, óf in de bossen, vanwege de gezonde lucht. Alleen in Egmond aan Zee staan al vier kindertehuizen, zodat het aanbod uit Noord-Holland over veel huizen verdeeld moet worden. „Wij op het ministerie vinden dat de kleinere huizen de beste individuele begeleiding kunnen geven. Het is jammer dat het Koningin Juliana huis in de moeilijkheden zit. terwijl huizen met zo'n driehonderd kinde ren het hoofd voorlopig nog wel bo ven water houden," aldus dr Wafel bakker. Het met sluiting bedreigde kindertehuis in Egmond aan Zee. Een oplossing voor het probleem is op korte termijn moeilijk te vinden. Maar liefst drie ministeries gaan over de verschillende opvanghuizen voor kinderen. CRM heeft ongeveer negenduizend kinderen via de Kin derbescherming in huizen onderge bracht. Volksgezondheid ongeveer elfhonderd en Justitie draagt de ver antwoordelijkheid voor ongeveer duizend kinderen in zogenaamde bijzondere jeugdhuizen. Door een soort branchevervaging is voor de instellingen niet precies meer duide lijk welk kind waar het best op de plaats is. Ambulante hulp Inmiddels is één van de twee pavil joenen boven op het duin bij Eg mond aan Zee al gesloten. Alle 35 kinderen zitten nu in leefge meenschappen van acht in het hoofdgebouw. Ze hebben per een heid een gezamenlijke woonkamer en een klein keukentje, waar ze on- der het oog van de groepsleiders thee kunnen zetten. De hele dag krijgen ze een intensieve begelei ding, zelfs in de vrije tijd spelen ze met spelletjes die op de leerstoornis zijn afgestemd. De kinderen, die tus sen de vijf en twaalf jaar oud zijn. gaan ook naar de eigen school van het huis. Dokter Zuiderveld is er niet van overtuigd dat deze behandeling slechter zou zijn dan de zogenaamde ambulante hulp, waarbij de kinde ren in hun ouderlijk huis blijven wonen en dan geregeld naar een pedagoog of psycholoog gaan. „Na tuurlijk hoort het kind in de eerste plaats bij de ouders thuis. Maar zo'n ambulante behandeling gaat vaak erg lang duren. Wij houden de kin deren hier zo kort mogelijk, onge veer vijf maanden, maar dan krijgen ze ook een heel intensieve behande ling," aldus de heer Zuiderveld. De kinderen die in het Koningin Julianahuis komen, hebben vaak storingen bij het sociaal contact of leermoeilijkheden. Ook zijn er kin deren bij met een minimale hersen afwijking, die door training teniet kan worden gedaan. Natuurlijk kun nen niet alle kinderen worden gehol pen, maar volgens dokter Zuider veld is het resultaat van de behan deling meeestal erg goed. „Wij treffen nu overal een heel wel willende houding aan, maar ik ben bang dat het te laat is. Ik denk dat ons huis het eerste huis is dat ver dwijnt, maar er volgen er meer," zegt de heer Zuiderveld somber. DE trp VAN EEN LEZER Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat* sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. onder nedoctie van loessmil Tijdens de mobilisatie in de kunstenaar de vraag naar af- Eerste Wereldoorlog kreeg de drukken kon bijbenen. kunstenaar Anton Pieck van een van zijn medesoldaten een paar vogelskeletjes. Ze kwamen uil de schoorsteen van het kasteeltje van Rhoon, uiaar de vogeltjes binnen waren gevlogen, er niet meer uit konden en er pas lang na hun dood werden gevonden. De overblijfselen boeiden Pieck in hoge mate; hij maakte er een paar tekeningen van, etste er een paar en één zo'n verdroogd, uit gemergeld karkasje werd het on derwerp van een houtsnede. Dat was de eerste van zijn serie houtsneden uan dieren, waarvan hij er tussen 1918 en 1927 op twee jaar na elk jaar wel een paar maakte. In die periode ont stonden het geitje, vissen, de haan, apen, muizen, uilen, olifan ten, neushoornvogels, zeedonder- padden, de kalkoen, de maraboe, de kreeft, de maanvis, de casua- ris en het gordeldier. overigens lang niet de enige houtsneden die Anton Pieck in zijn lange leven vervaardigde. De laatste veertig jaar kennen we hem vooral van zijn kalenders, kerst- en nieuwjaarskaarten, il lustraties. De Efteling en het Au- totron-museum, maar daarvoor was Pieck al een vermaard grafi cus. Zo tussen 1915 en 1930 maak te hij zeker tweehonderd etsen, gravures, litho's en houtsneden; in die jaren was daar zo n gretige belangstelling voor. dat de Het zal Piecks bewonderaars goed doen te horen, dat er (bij Omniboek. Den Haag. 27.50) een boek is verschenen dat speci aal aan de houtsneden van Anton Pieck is gewijd. Daar staat niet alleen zijn ..dierentuin" (met veel voorstudies) in. maar ook zijn er bijvoorbeeld de tien houtsneden van „Het oude stille Beginhof van Lier" in te finden. waarbij zijn goede vriend Felix Timmer mans de ook in hout gesneden teksten schreef. Die prenten zijn in passepartouts in 1923 sa men in één map uitgegeven voor de toen buitensporig hoge prijs van f 75. Maar ook die vlogen zo hard weg. dat Pieck nog maar nét een exemplaar voor zichzelf kon bemachtigen. Hans Vogelsang schreef de tekst in dit fraai uitgevoerde boek ..De houtsnijder Anton Pieck" met veel informatie, toelichtingen, anekdotes en soms toepasselijke regels uit gedichten. Achterin is een lijst van Piecks houtsneden opgenomen, compleet met de af metingen van het oorspronkelij ke werk en gerangschikt naar het jaar. waarin ze vervaardigd zijn. Jammer is wel. dat een index van de prenten met een verwijzing naar de pagina's ontbreekt; dat zou wel eens tot enige verwarring kunnen leiden. Een van de houtsneden uit de dierencollectie van Anton Pieck, zoals die in „De houtsnijder Anton Pieck" is afgedrukt. „Ik vind uw blad slecht, de lay out afschuwelijk, de Inhoud uit zonderlijk tuttig, soms tenden tieus". Schrik niet, deze brief was niet aan Trouw/Kwartet gericht, maar aan „Profiel", het blad voor de medewerkers van Verkeer en Waterstaat, dat Juist vaak zulke aardige gesprekken, verhalen en reacties afdrukt. Nu weer bijvoor beeld reageert een van Profiels lezers op een uiteenzetting van een hoge V W-bons die in het blad zeer geruststellend over „pri vacy en computer" heeft geschre ven, door OUie B. Bommel en Tom Poes ten tonele te voeren. Er zijn nu eenmaal ook mensen, zegt die Profiel-lezer cynisch, die niet zomaar alles aan de hoge ambte narij willen overlaten, maar zelf willen meedenken: „Tja, wat een ellende, steeds weer wordt de top ambtenaar geconfronteerd met lieden die roet in het eten moeten gooien actiegroepen en vak bonden. Hinderpalen op de weg van de grote vernieuwers die den ken het te weten". Als die compu terwensdromen werkelijkheid worden, kan de ambtenaar Dorknoper met één druk op de knop alle leden van actiegroepen en vakbonden op zijn compu terscherm toveren. „Eindelijk zal dan Bommels ziel blootgelegd worden, Dlckerdack kan ongehin derd besluiten nemen en Tom Poes zal wel naar de Zwarte Ber gen verbannen worden; in zo'n maatschappij is geen plaats voor figuren die listen verzinnen". Op 29 en 30 januari wordt het in de Beatrixhal van de Utrechtse Jaarbeurs weer „katten kijken", zoals de achtste internationale tentoonstelling van Neocat ge noemd wordt. „Als u beter ingelicht zou zijn had u geweten, dat de onlusten van onlangs plaatsvonden tussen zwart en zwart. De blanken had den er niets mee te maken, behal ve dat op verzoek van een aantal zwarten de hulp van de politie (blank en zwart) is ingeroepen". Aldus een reactie van een (voor malig Nederlandse) Zuid- Afrikaanse op een artikel in Pano rama over de toestand in Zuld- Afrika. Commentaar van het blad: „U praat als de man die zijn twee honden uithongerde en zei dat hij er niets mee te maken had dat ze elkaar aanvielen". De man die in de dierentuin van Riga in de Sowjet-republiek Let land een papegaal wilde stelen, had maar beter een tammere en minder intelligente soortgenoot van het dier kunnen uitzoeken. Zijn keus viel op een papegaai die zich uitstekend in scheldwoorden kon uitdrukken en die bezigde hij dan ook volop toen de dief hem bij de staart greep. Bovendien wist hij zijn belager in de hand te hakken, zodat er wat bloed op de kooi achterbleef toen de dief de benen nam. Aan de hand van dat beetje bloed kon de man achter haald worden en toen de politie de verdachte bij de kooi bracht, herkende de papegaai hem vol gens het Sowjetrussische tijd schrift „De mens en de wet" ogenblikkelijk. De vogel keek met scheve kop vanuit de hoogte op de arrestant neer en krijste luidkeels: „Ellendeling!" door hans de jong weerrapporten Gistermiddag was het in west-Europa köuder dan meer naar het oosten. In noordwest-Engeland werd om vier uur een temperatuur van -4 afgelezen, aan de Schotse oostkust en ln zuid en oost-Ierland -3 tegenover 1 in Berlijn en +4 in Wénen. De dooitemperaturen in mid den-Europa werden veroor zaakt door een depressie uit het Middellandse Zeegebied, die eerder in Locarno 124 mm neerslag had achtergelaten en in Nice 9fi mm over een tijdsbestek van maar vier entwintig uur. De neerslag in Oostenrijk viel aanvankelijk als sneeuw (ochtendwaarne ming 5 tot 25 cm sneeuw hoogte op niet-bergstations). later op de dag volgde er re gen. In delen van Duitsland, met name in de DDR, bracht de depressie sneeuw, en ook in Denemarken, vooral Jut land, wordt sneeuw van bete kenis verwacht als gevolg van een ontmoeting van de warme Middellandse Zee lucht met de in Scandinavië aanwezige koudere. Uiteinde lijk zal die in dat gebied wel zegevieren. Bij ons duurde de rust in de atmosfeer voort. Wij ver bleven dan ook gisteren in het omvangrijke koude lage drukgebied, dat de Noordzee, de Britse eilanden. Frank rijk, midden-Europa en delen van zuid-Scandinavië over dekt. Vanwege het vrij hoge vochtgehalte vormde zich op uitgebreide schaal mist. die hier en daar bleef hangen en het kwik ook 's middags on der het vriespunt hield. Door dat de wind de neiging heeft naar noordwest of noord te draaien, wordt in de kustpro vinciën de kans op een enkele sneeuwbui van de Noordzee wat groter, maar de depressie in midden-Europa vult op, zodat de zuiging vermoede lijk niet erg groot wordt. Er verandert over het alge meen niet veel. Het hoge- drukgebied boven noordoost- Groenland verzwakt nu sterk met luchtdrukwaarden onder 1.040 millibar. Dat ln oost- Europa groeide aan tot 1.040 mb met centrum in midden- Rusland. Ten zuiden van Ierland wordt een depressie-ontwikkeling .verwacht met uitdieping tot 975 mb. Dit levert in zuitf- en midden-Engeland over enige tijd vermoedelijk sneeuw van betekenis op. Op iets lagere termijn kan ook het aangren zende deel van het continent daardoor beïnvloed worden en mogelijk zullen we dan een opdringen van minder koude lucht uit zuidwestelij ke richting later ln de week meemaken. Op de zon Is het een stuk onrustiger geworden. Er wor den meer korte perioden met magnetische stormpjes ver wacht, nadat het vele maan den achtereen opvallend rus tig op de schijf is geweest. Zowel in de Verenigde Staten als de Sowjet-Unle worden de ontwikkelingen ln de strato sfeer (tussen 8 en 60 kilome ter hoogte) gevolgd en van tijd tot tijd verschijnt er een rapportje over. Het jongste van het Amerikaanse Insti tuut Boulder weet te melden, dat na een opvallende ver warming rond Kerstmis en in de periode eind december/be gin januari er een zwakke, tegengestelde polaire circula tie is ontstaan in het grootste deel van de stratosfeer. De afkoeling werd ln de bo- weinig wind venste stratosfeerlagen al vanaf 4 januari waarge nomen. Over het algemeen zou een warme stratosfeer een stabi liserende uitwerking op de la gere atmosfeer hebben (nei ging tot het ontstaan van ho- gedrukgebieden) en een kou dere stratosfeer het tegen deel (het goed gedijen van depressies). Het KNMI maakt geen gebruik van deze gegevens voor weersverwach tingen op langere termijn De temperatuur in Noord- Scandlnavië was woensdag middag -28 tot -30 graden Celsius. Jan Mayen meldde om 4 uur -5 gr.C. bij krachti ge noordwesten wind. Spitsbergen -16 bij een har de, oosten wind en veel driftsneeuw. In de Ardennen ligt nu plaat selijk 18 tot 22 cm sneeuw, in Sauerland is het sneeuwdek aangegroeid tot maar liefst 80 cm en dat is nog niet eer der vertoond dit seizoen. Door het opglijden van war me lucht tegen de bergen is er in het Alpengebied op gro te schaal sneeuw gevallen, die lang aanhield en plaatse lijk intensief was De grens van 0 graden Celslus (de zo genaamde vorstgrens) ligt nu iets boven 1.500 meter. Onder dit niveau is er over het alge meen papsneeuw, erboven poedersneeuw Men rekent op een geleidelijk afnemen van de sneeuwval Vrijwel overal zijn de condities voor de wintersport uitstekend. Ween-aporlen van gisteravond IS uur: weer. maximum temperaturen en neerslag van 719 Hoogwater, vrijdag 14 Januari: VUsj ren 8 10-21 02. HanngvlleUIuizen 8 20.59. Rotterdam 1001-22.59. 8che VUaaln- tft.1T- Scheve- nlngen 9 19-2151 IJmulden 10 08-3J 47 Den Helder 053-13 38 Har- lingen 3.13-18.01 DeitUJl 5 42-18 31. Amsterdam mist -I 0 De Bilt hagelbui -I 0.1 Deelen geheel bew. 0 0 Eelde mist •2 0.1 Eindhoven geheel bew •0 0 Den Helder mist •2 0.1 Luchth Rtd mist •0 0 Twente 1 i half bew 1 0 Vlisslngen geheel bew •0 0 Zd Limburg zwaar bew 0 0 Aberdeen sneeuwbui 1 1 Athene zwaar bew 18 0.3 Barcelona licht bew 10 0 Berlijn motregen 2 3 Bordeaux regenbui 5 8 Brussel geeel bew •1 0 Frankfort onbewolkt 1 0 Oenève onbewolkt 2 0 Helsinki sneeuw •2 1 Innsbruck 5 Kopenhagen sneeuw 1 0.1 Lissabon zwaar bew 12 0 Locarno geheel bew 0 9 Londen zwaar bew 1 0 Luxemburg zwaar bew 1 0 Madrid geheel bew 6 0 Malaga zwaar bew 14 0 Mallorca licht bew 12 München sneeuw 0 Nice licht bew 12 0 Oslo geheel bew 4 0.1 Parijs geheel bew 1 0 Rome regen 14 1 Split geheel bew 13 02 Stockholm geheel bew 1 0 Wenen onbewolkt 5 0 Zunch geheel oew 1 7 Casa Blanca zwaar bew 15 1 Is tan boel zwaar bew 11 02 Las Palmas zwaar bew 18 0 New York half bewolkt Tel Avtv onbewolkt 18 0 Tunis 15 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5