Verdachten van diefstal ICI gearresteerd Politie ontdekt pepfabriekjes Prijsverschillen reizen groter dan ooit v Voorbereidingen „Almelo" gaan door joodse verontrusting over Israel-politiek Beraad over voetbal supporters Rennies moet jealtijd bij je hebben^ LEIIER -i Tealtronic Lubbers ziet geen reden tot opschorten -H [at oorzaak dodelijk ongeluk Gestolen gegevens nog niet gevonden Druk op de maag? Rennies helpen direkL CNV-bond wil doorgaan met scheepsbouwplan Gesprek tussen NS en fractie amkalden schrijft eian Koningin dat h3»ij wil aftreden Amsterdamse raad is tegen Bestrijding werkloosheid bij PvdA centraal vervolgen bioscoopexploitanten Nieuw rapport levert vrijwel een totaalbeeld op TEXEL Verschil zit vooral in de perioden ONDERDAG 13 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 yan onze parlementsredactie >EN HAAG De voorbereidingen voor de bouw van de uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek n Almelo gaat gewoon door. Minister Lubbers van economische zaken ziet geen enkele reden om tan Urenco, de opdrachtgever tot de bouw, te laten weten dat de voorbereidingen moeten worden ipgeschort totdat het kabinet een definitieve beslissing heeft genomen over Nederlandse nedewerking aan de uitbreiding van de fabriek, die verrijkt uranium als brandstof voor temcentrales levert. Jinister Lubbers acht het essentieel at de voorbereidingen voortgezet rorden, omdat anders een verdere eelname van Nederland aan het rielanden-project op gelijkwaardi- e basis onmogelijk zal worden. >e minister heeft dat geantwoord op chriftelijke vragen van het PPR- amerlid Jansen, die meent dat doorgaan met de voorbereidingen in strijd is met het kabinetsbesluit van half december, waarin de definitieve beslissing over Nederlandse deelna me in het Almelose project werd uitgesteld in afwachting van nadere onderzoeken van de ministers Van der Stoel (internationale veiligheids eisen bij uraniumexport) en Lubbers (commerciële haalbaarheid van het project). De voorbereidingen voor de uitbrei ding van het project die momenteel gewoon doorgaan bestaan uit: de bestelling van fabricagege- reedschap tot een bedrag van twee miljoen gulden voor het vervaardi gen van de centrifuges. Het meedoen aan de detaillering van het ontwerp voor de bouw, waar aan momenteel van Duitse zijde wordt gewerkt. Het indienen door Urenco van een vergunningsaanvrage voor de bouw krachtens de kernenergiewet. De aanvrage zal reeds binnenkort wor den gepubliceerd. De al sinds 1974 vaststaande ver huizing van het laboratorium van het Energiecentrum Nederland van Amsterdam naar Almelo, inclusief de zestig man personeel, die bij Ultra-Centrifuge Nederland in dienst zullen treden. (Ultra Centrifuge Ne derland is de Nederlandse tak bin nen de Urenco, waarin ook Westduit- se en Britse takken zijn). Tl, oordat een kat de weg overstak deed zich in het tot de feemeente Veghel behorende dorp Maria Heide een dodelijk pngeluk voor. Een vrachtautochauffeur week uit voor de kat, aakte daardoor op de linkerweghelft en botste daar op een ersonenauto. De bestuurder van de personenauto, de 55-jarige W.A. uit Venhorst (gemeente Boekei) kwam om het leven, een zittende werd gewond. Op de foto het wrak van de personen- (ADVERTENTIE) Van een verslaggever ROTTERDAM Twee mannen, die ervan worden verdacht een aantal zeer belangrijke administratieve gegevens van het Britse chemische concern ICI te hebben gestolen, zijn gisteravond in Londen aangehouden. Dit heeft een woordvoerder van de Rot terdamse politie bekendgemaakt. Eén van de mannen is de 25-jarige Engelsman Rodney C., die gewerkt heeft als hoofd van de computeraf deling van de dochteronderneming van ICI in Rozenburg (bij Rotter dam). De andere man is vermoede lijk een Nederlander. Beide arrestan ten worden momenteel verhoord door Scotland Yard. Goede hoop Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur? Opgeblazen gevoel? 'erhelderend gesprek met ministers' i i Jan een verslaggever t>EN HAAG Vertegenwoordigers van de joodse kerkge- ootschappen in ons land en van de Nederlandse Zionistenbond ebben gisteren in een gesprek met minister-president Den Uyl n minister Van der Stoel uiting gegeven aan 'een zekere erontrusting' over de houding van de Nederlandse regering ten lichte van Israël Volgens de Rotterdamse politie is er goede hoop dat de gestolen gege vens, die vastgelegd zijn op enige honderden magneetbanden en com puterschijven, gevonden zullen worden. De betreffende gegevens werden dit weekeinde vermist. Men verdenkt Rodney C. ervan ze weggenomen te hebben uit de kantoren van ICI in Rotterdam en Rozenburg. ICI noch de Rotterdamse politie heeft tot nu toe willen bevestigen dat C. een los geld van 275.000 pond (1,25 miljoen gulden), voor de schijven en banden heeft gevraagd. Een woordvoerder van het bedrijf wilde gisteravond geen commentaar geven op de aan houding van de twee mannen in Lon den. Hij ontkende echter dat er een Nederlandse directeur met het los geld naar Londen was gegaan om zo de gestolen gegevens terug te krijgen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Industriebond CNV is bereid verder te praten over het plan de noodlijdende scheepsbouw weer „gezond" te ma ken. De Industriebond CNV en de Unie BHLP (bond voor hoger perso neel) hebben hun achterban ge raadpleegd, nadat besprekingen over het plan tussen werknemers, werkgevers en overheid deze week afgebroken werden. Die besprekin gen in de Beleidscommissie Scheepsbouw strandden op de mis lukte CAO-onderhandelingen. On der enkele voorwaarden willen de beide bonden meewerken aan vol tooiing van het plan. De aanpak van de scheepsbouw moet geleidelijk ge beuren. Daarnaast moet de af spraak gemaakt worden, dat ver vroegde pensionering en meer vrije tijd voor werknemers in de scheepsbouw mogelijk zal zijn. Met, behulp van die maatregelen kan een groot aantal gedwongen ontslagen voorkomen worden. Volgens secre taris Nieuwland van de Industrie bond CNV betekent aanvaarding, van de voorwaarden geenszins, dat het beleidsplan voor hem „rond" is: „er zal ook dan nog ontzettend veel gepraat moeten worden". De ontdekte amfetaminefabriek in Heino. Voor de bungalow de attributen, waarmee het pepmiddel werd vervaardigd. ZWOLLE In Epe en Heino heeft de politie amfetaminefabriek jes ontdekt. In Epe werd in een caravan grondstof voor zeven kilo pep aangetroffen en in Heino naast een installatie in een vakantiebungalow, in een opslagplaats nog eens 2,5 kilo amfeta mine. Twee mannen en een vrouw zijn aangehouden. Majoor D. de Jong van de wijkspolitie toont een zak met een kilo amfetamine, die in een caravan in Epe werd gevonden. Aan de ontdekking van de amfeta minefabriekjes gingen in Kampen, Ommen en Oldebroek huiszoekin gen vooraf, die tot de arrestatie leid den van de 39-jarige marktkoopman R. R. C. V. uit Kampen, de 38-jarige schoenhandelaar O.8. uit Ommen en de 39-jarige huisvrouw mevrouw M. C. J. S. uit Oldebroek. De recherche werd op het spoor gezet door een tip van de Kriminalpolizei uit het Westduitse Nordhorn, dat er in de omgeving van Ommen en Zwolle amfetamine ceerd. zou worden gefabri- Inmiddels is komen vast te staan, dat de betrokkenen van de amfeta minefabriekjes in Epe en Heino ook te maken hebben gehad met de am fetaminefabriekjes, die twee weken geleden in het Groningse Douzum en het Friese Makkinga werden ont dekt. De daar gearresteerde J. W. V. blijkt een broer te zijn van de man in Kampen, die is aangehouden. Van een verslaggever UTRECHT/DEN HAAG Vandaag komen het hoofd van de spoorwegrecherche, de heer B. F. A. Mikx, en de rijkspolitie bijeen om te spreken over de mogelijkheden ter voorkoming van vernielingen in de treinen. Zoals bekend hebben talrijke voetbal supporters zich hieraan het afgelopen weekeinde schuldig ge maakt. Tijdens dit gesprek zal men ook bekijken of het mogelijk is deze treinen door personeel van de rijkspolitie te doen bege leiden. De heer Mikx heeft de procureur- generaal in Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker al ingelicht, dat de NS een verzoek om een dergelijke bege-, leiding bij justitie zal Indienen. Mr. Hartsuiker heeft hierop geantwoord dat vijf procureurs-generaal een der gelijk verzoek in behandeling zullen nemen. De rijkspolitie heeft al een tekort aan personeel, aldus mr. Hartsuiker. De Tweede Kamerleden Voogd, Lan- gedijk-De Jong en Kosto (allen PvdA) willen dat minister Van Doorn (CRM) een bijeenkomst coör- let name vroegen de joodse leiders iot wie ook behoorde de directeur het centrum voor informatie en icumentatie Israël) zich af of Ne erland in de laatste algemene ver- dering van de verenigde naties een [eranderend standpunt is gaan inne- len voor wat betreft de toekomstige sitie van de Palestijnen. bewindslieden verklaarden al- i een mededeling die hun bezoe- Jers uitgaven met nadruk dat het derlandse standpunt ten opzichte i Israël geen wezenlijke verande- (ng heeft ondergaan. De minister buitenlandse zaken betoogde, fit het uitgangspunt van de Neder- V'lih een onzer verslaggevers ndMSTERDAM Burgemeester dr. zfo Samkalden heeft koningin Juli- iama per brief verzocht zijn ambt te lediogen beëindigen. Wanneet de n tmsterdamse burgemeester af- heeedt is niet bekend, maar ver- usracht wordt dat dit per 1 juli het ndeval zal zijn. Door het vroegtijdig It, (treden (dr. Samkalden bereikt pas iklfi augustus de pensioengerechtigde opteftijd) wil de burgemeester, die op ig augustus 1967 werd benoemd als p pvolger van mr. G. van Hall, de iring-Den Uyl de gelegenheid ge- zich over zijn opvolging te igen. 'n\ (ADVERTENTIE) landse regering blijft, dat bij elke oplossing in het Midden-Oosten de veiligheid en het voortbestaan van de staat Israël centraal moeten staan. Een vredesregeling in het Midden- Oosten, aldus de bewindslieden, moet als een geheel gezien worden, waarin de factoren van Israëls veilig voortbestaan, van een regeling van het probleem der Palestijnen en van de toekomst van de bezette gebieden gelijkelijk een rol dienen te spelen. „De vertegenwoordigers van de jood se gemeenschap hebben aan het ein de van gesprek tot uiting gebracht dat de duidelijke toelichting van de bewindslieden voor hen zeer verhel derend heeft gewerkt", aldus de me dedeling. Alleen CDA wil aanpak pornofilms Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Alle fracties in de Amsterdamse gemeenteraad, behalve het CDA, hebben B. en W. verzocht geen medewerking te verlenen aan het aangekondigde vervolgingsbeleid van de procureurs-generaal inzake vertoning van pornofilms in grotere bioscopen. De fracties achten de aangekondigde vervolging in strijd met uitspraken van de Eerste en Tweede Kamer. Het verzoek aan het stadsbestuur is vervat in een motie, die gistermiddag tijdens de algemene beschouwingen, op initi atief van de WD, werd ingediend. WD-fractieleider Huub Jacobse her innerde eraan dat de procureurs generaal ervan uitgaan dat de ge meentebesturen op verzoek gegevens zullen aandragen. Hij zei te hopen dat de burgemeester van Amsterdam, als zo'n verzoek hem bereikt, zal antwoor den wel wat anders aan zijn hoofd te hebben en geen kostbare tijd te willen besteden aan achterhaalde activitei ten. Immers, de beide Kamers der Staten-Generaal hebben besloten de filmkeuring af te schaffen. Dat deze beslissing het staatsblad nog niet heeft bereikt is aldus de heer Jacob se te wijten aan de aarzeling van minister Van Agt, die hij 's lands grootste twijfelaar noemde. DEN HAAG Extra ruimte die eventueel in de komende jaren voor de overheidsuitgaven ontstaat, moet worden gebruikt voor het te rugbrengen van de werkloosheid. Dat betekent voorrang voor over heidsinvesteringen (met name open baar vervoer, stadsvernieuwing, on derwijs- en welzijnsbeleid) en voor ontwikkelingssamenwerking. Deze sectoren dienen tevens het meest gespaard te worden, als de ruimte voor de collectieve sector geringer mocht blijken, dan het er nu naar uit ziet. Deze opvatting heeft het PvdA-bestuur neergelegd in een ontwerpresolutie, die zal worden voorgelegd aan het congres van de partij op 27, 28 en 29 januari. De socialisten gaan uit van een groei van het nationale inkomen met drie kwart procent, een stijging van de druk van de sociale premies, belas tingen en niet-belastingmiddelen van een procent van het nationale inkomen en een gemiddelde reële inkomensverbetering voor de moda le werknemers van anderhalf pro cent per jaar, inclusief incidentele verhogingen. Zo'n negen afdelingen hebben zich geschaard achter het alternatieve programma van PvdA-minister van finaclën Duisenberg, dat hij heeft gepubliceerd onder de titel, „door gaan 1977". Duisenberg zette zich af tegen de gedetailleerdheid van het concept-programma, en kwam met een veel korter alternatief. In het achterhoofd had de bewindsman daarbij problemen die de gedetail leerdheid van het programma van de progressieven keerpunt '72 heeft opgeworpen. dineert van vertegenwoordigers van de KNVB, de WCS (contractspe lers), de WON (oefenmeesters), scheidsrechters, justitiële autoritei ten en de NS over de wandaden die worden gepleegd voor, tijdens en na voetbalwedstrijden. Vervolg van pagina 1 Na het overleg met de commissie zei de minister dat hij geen toe komstkansen zag voor Tealtronic. Gisteren verklaarde Lubbers, dat hij de nu gevonden oplossing ge deeltelijke voorzetting van de acti viteiten in een nieuwe bedrijf al in het achterhoofd had. De be windsman wil echter, zei hij, geen verwachtingen wekken alvorens met collega's en vakbonden gespro ken te hebben. Den Uyl, Boersma, Duisenberg en ik staan allen achter de gevonden oplossing, aldus Lubbers. Hij bleef erbij, dat het geven van vijftien miljoen overheidsgeld aan het huidige Tealtronic onver antwoord zou zijn. „Er moet een nieuw bedrijf komen, waarin direc tie en werknemers vertrouwen kun nen hebben", aldus Lubbers. Dat zal een door de overheid geleide onder neming worden, omdat er geen an dere gegadigden te vinden zijn. ADVERTENTIE VOORJAARS VOORDEEL VAKANTIE Vraagt u eens naar onze brochure HOTELARRANGEMENTEN 3 dgn va. 74,— 5 dgn vjk 139 8 dgn va 224.- (2, resp. 4 en 7 dgn voll. pension bootkosten auto pers. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nog nooit zijn de verschillen tussen de prijzen van reizen zo groot geweest ais dit jaar. Deze opvallende conclusie kan getrokken worden uit een rapport dat, na alle publikaties in de afgelopen weken over uitgevoerde prijsvergelijkingen in de reiswereld, nagenoeg een totaalbeeld geeft. Het ondeizdek, dat in opdracht van de Algemene Nederlanse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) werd uitgevoerd door de organisa tie Touristiek, had betrek king op vijfhonderd objecten in de landen om de Middel landse Zee en de Zwarte Zee. Dat wil zeggen: op alle hotel objecten die door meer dan eéén ANVR-reisorganisator in de programma's zijn opge nomen. De duizend resteren de hotel-arrangementen in deze landen moesten buiten beschouwing worden gelaten omdat ze slechts door één touroperator werden inge kocht Eveneens werden bui- ten het onderzoek gehouden de arrangementen die Nec- kerman op de Nederlandse markt brengt; deze reisorga nisator is geen lid van de ANVR. Volgende week krijgt dit eerste rapport een vervolg In een prijsvergelijking van ap- partements- en bungalow- arrangementen in dezelfde landen. Volgens Touristlek- directeur Wlm Bloem, zijn de verschillen in deze sector nog groter, met name doordat hier de grote verscheidenheid aan kinderkortingen een be langrijke rol speelt. Die opvallende verschillen houden overigens niet in, dat er sprake zou zijn van ty pische dure en goedkopere reisorganisaties. Bloem: „Als je het hele seizoen van begin tot eind september bekijkt en optelt wat de touropera tors voor een bepaald object ten slotte incasseren, dan blijken de totalen elkaar nau welijks te ontlopen. De grote verschillen zitten in bepaalde perioden. Er zijn touroperators, die in het voorseizoen uitzonderlijk la ge prijzen berekenen en in het hoogseizoen weer ver bo ven het gemiddelde zitten. Dat betekent dus dat zij de vakantieganger die er in de „piek" op uit wil de vakantie van de vroeggaanders laat subsidiëren en voor iedereen ligger die „pieken" en „da len" op verschillende plaatsen. Voorbeeld Maar een voorbeeld (in het rapport komen er meer voor) is dat van Yugotours, dat be gin april voor een tweeweek- se vakantie in hotel Excelsior in Dubrovnik 980 gulden re kent en voor hetzelfde hotel eind juni 1505. Holland Inter national vraagt voor het zelfde hotel begin april 1323 gulden, maar eind Juni pre cies hetzelfde bedrag. Dat wil zeggen: 182 gulden minder dan Yugotours en voor die prijs wordt dan ook nog een beter uitgeruste kamer geboden. „In het algemeen kun je zeg gen," aldus Bloem, ,',dat de touroperators uitgekiender calculeren. Vroeger zaten er zekere parallellen in de kor tingen, die zij in voor- en na seizoen gaven, terwijl ook de prijzen voor het hoogseizoen elkaar niet veel ontliepen. Nu heeft elke touroperator zijn eigen „dalen" en „pieken" ge markeerd en daarop ook zijn berekening gebaseerd." Rekenen Voor de klant betekent dit, dat hij terdege zal moeten rekenen. Het rapport, dat de meest NAVR-relsbureaus op de balie hebben liggen, kan daarbij een handzame gids zijn. Al moet wel worden be dacht dat de vergelijkingen alleen betrekking hebben op de zon- en strandlanden en dat Neckermann er niet bij is. Helemaal compleet Is het rapport dus niet. „Maar," aldus Bloem, „wij zijn al een eind op weg. Nooit tevoren zijn zoveel arrange menten op een rijtje gezet. Het was een heksenwerk, maar ik geloof dat het de moeite zal gaan lonen. Zowel de klant als de reisagent zijn er mee gebaat" en/of de BEMIDDELINGSBROCHURE voor bungalows, appartementen Inl. en boekingen VW TEXEL Postbus 3 Den Burg 02220 - 2844 „Zij hebben nog groter sproeten dan jij, EUen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3