Ji VMF-gieterijen vragen om reddende hand Automatisering leidde tot bloei Waardestijging door inflatie geen winst RSV trekt omstreden besluit weer in In Persoon Met dertig miljoen kan worden doorgewerkt ABN met Saoedi's samen in bank Midden/kleinbedrijf tot fiscus Bierviltjes niet wassen Topadviseur Carter tegen beperkingen voor multinationals „Overheid is ook verantwoordelijk voor RSV-bedrijf" Twee Nederlanders verdacht van fraude Klachten over spaanplaat Estel leent 150 min Koffieplanters: boycot Coca Cola IDERDAG 13 JANUARI 1977 FINANCIEN/ECONOMIE PS 17/RH 19 UTRECHT. Opheffing van de Stork-gieterijen in Hengelo en Utrecht (550 man) kan alleen worden voorkomen als de overheid rond 30 miljoen aan de Verenigde Machinefabrieken (VMF) geeft. Met dat geld kan het concern de noodzakelijke investeringen doen voor de ontwikkeling van een nieuwe zwaardere dieselmotor (de TM 620). Het bedrijf kan doorwerken als die investering wordt gedaan, zo zei de heer P. J. van Meel. directeur van Stork Werkspoor diesel, waarvan de SWG een onderdeel Is. Het geld kan gebruikt worden voor een oven met een grotere elektrische smeltcapacl- teit, zodat ook in Utrecht voor de zwaardere motoren en voor de TN 410 fundatleplaten kunnen worden gegoten van zogenaamd nodulair gietijzer. Dit soort gietijzer bleek nodig, toen men tot de ontdekking kwam dat de door Stork Gieterijen vervaardigde platen haarscheurtjes vertoonden. „Het was van groot belang dat wij toen binnen zeer korte tijd nodulair gietijzeren platen kregen. En dat kan in Duitsland", aldus de heer Van Meel. Hij gaf desgevraagd toe dat een or der voor ruim honderd van dit soort platen reeds in Duitsland was ge plaatst. Het materiaal, dat vandaag I de dag In Utrechten Engeland wordt gegoten is van goede kwaliteit, maar niet geschikt voor de grote motoren die we thans fabriceren, zo ?ei Van Meel. [NajF RLANÜL-' n ■■■MBK'AKfii i'< II—- ZV/AK'Ë l'r. KJ UiiT IE KHAKh.,: Spandoek De heer Van Meel sprak in de bom volle bedrijfskantine van de VMF- gleterij in Utrecht. Daar waren poli tici, regionale en landelijke vak bondsleiders. Stork-werknemers en oud-werknemers van zowel de giete rijen als de Rollend Materieelfa- briek Rolma (die in 1970 door de iVMF werd gesloten) bijeengekomen om getuige te zijn van de demon stratieve laatste gieting van de TM 410 fundatieplaat door het I Utrechtse gieterijpersoneel. De I TM 410 wordt gebruikt voor het ver vaardigen van grote motoren en elektrische centrales. Op een span doek stond de slogan: „Wie zorgt voor poen? De rest zullen wij wel doen." Voor de demonstratieve gieting sprak de bedrijfsleider de heer Stal- ma in de kantine namens het perso neel: „Een diepe schok voor 550 ge zinnen, als dit bedrijf dicht gaat" en „wij willen werken in een be drijfstak die gezond is." Hij voegde eraan toe dat als de gieterijen slui ten er geen enkel Nederlands bedrijf meer is, dat zulke fundatieplaten kan maken." De sluiting kost niet alleen ons het werk, maar," zo hield Stalma zijn gehoor voor, „ook ar beidsplaatsen bij de toeleveringsbe drijven." „Bij SWG gaan unieke ar beidsplaatsen verloren." „Een groot vakmanschap in de gieterij en mo delmakerij verdwijnt." Mannen in donkerblauwe overalls met donkere gezichten, omringd door honderden belangstellenden goten daarna in de fabriekshal de „laatste" fundatieplaat TM 410. Een pot met gloeiend heet gietijzer wordt aan een takel omhooggehe- sen. Vijftig meter verder in de grond is de mal van de TM 410. Een toeter weerklinkt en de pot wordt met een loopkraan boven de mal geplaatst. Een vonkenregen daalt neer als de pot in het model wordt leeggegoten. Op het model hangt een rouwkrans. Handtekeningen Een tweedaagse actie van het comi té voor behoud van arbeidsplaatsen in Utrecht, waarin de plaatselijke afdelingen van de PvdA, CPN. PSP en de PPR samenwerken heeft het resultaat opgeleverd van ruim 2.600 handtekeningen. Zij tonen volgens het comité de „enorme solidariteit van de Utrechtse bevolking met de Stork-arbelders." Van Meel: „Als we het totaalbeeld voor de gieterijen sluitend krijgen, gaan we hier door. Maar daarvoor hebben we zeker overheidsgeld no dig. De VMF heeft het geld niet." En als er geld op tafel komt, doen de arbeiders de rest, zo getuigen zij met het spandoek in de kantine. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland gaat samen met een aantal Saoedi-Arabische perso nen en instellingen een nieuwe bank oprichten, de Albank Alsaudi Alhol- landi. In het volgestorte aanvangs- kapitaal van ca. 25 miljoen van de bank neemt de ABN voor 40 procent deel en de Arabieren voor 60 pro cent. De hoofdzetel van de nieuwe bank komt in Djeddan: In eerste instantie zal de ABN zich in de eerste acht jaar belasten met de technische leiding aan de bank. Daarbij worden de bestaande drie ABN-kantoren in Saoedi-Arabië in de nieuwe bank ingebracht. De ABN-Saoedi Arabië werd in 1926 (nog als Nederlandsche Handel- Maatschappij) opgericht en is daar mee de oudste bank van het land. De bank was oorspronkelijk geves tigd ter financiële begeleiding van de Indonesische pelgrims naar Mek ka en Medina. ROTTERDAM De raad van bestuur van het Rijn-Schelde- Verolmeconcern (RSV) heeft het omstreden besluit betreffende de opzegging van de Overeenkomst Sociale Begeleiding Her structurering (OSBH) ingetrokken. Door de intrekking van het besluit kan het overleg met de vakvereni gingen worden hervat. Dit zal vol gens de raad van bestuur moeten worden afgestemd op het standpunt van de regering in deze. Het bestuur verwacht, dat de partijen tot over eenstemming zullen komen. De In dustriebonden NVV en NKV zijn erg blij met dit besluit van RSV. Op 20 december vorig jaar liet het concern de industriebonden weten de overeenkomst betreffende de so ciale begeleiding van werknemers, die op enigerlei wijze de dupe wor den van de herstructurering van het concern, op te zeggen. De bonden maakten zich erg boos over deze eenzijdige actie. Zij vroegen de di rectie het besluit in te trekken, maar kregen daarop tot nu toe geen antwoord. De bonden wensten niet langer meer met de werkgever te praten voordat deze op zijn besluit was teruggekomen. Vorige week begon de Industriebond NW en NKV een actie bij alle bedrij ven van het concern, waar ongeveer 30.000 mensen werkzaam zijn. Aan de poorten van de werven werden pamfletten uitgedeeld, waarin de werknemers werden opgeroepen waakzaam te zijn. Onder de vierdui zend werknemers van de werf Wil- ton-Fijenoord in Schiedam was al arbeidsonrust over het wegvallen van het sociaal plan. De RSV wil dat het overleg met de bonden zo spoedig mogelijk wordt afgerond. De raad van bestuur stelt voor dit binnen een in overleg met partijen vast te stellen termijn te doen. Daarbij zal rekening worden gehouden met de opvattingen van de Begeleidingscommissie Scheepsbouw. AMSTERDAM Ondanks een tekort aan bierviltjes is het niet aan te raden deze te pro beren om te spoelen. Tot deze conclus(e kwamen een Zuid hollandse kastelein en de top man van Heineken, de heer A. H. Heineken, tijdens de jaar vergadering van het Helneken- concern. De kastelein beklaagde zich er over, dat Heineken zo zuinig was geworden met de viltjes dat het problemen was gaan geven. De heer Heineken op perde het idee, het dividend over het lopende jaar uit te keren in contanten en bier viltjes, maar uiteindelijk werd er vanachter de bestuurstafel dan toegezegd, waarom het de kastelein waarschijnlijk ging: dat men er eens een onderzoek naar zou gaan instellen. Heineken ziet intussen de toe komst met vertrouwen tege moet. De bierverkopen stegen in het eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar bevredigend en de sector gedistilleerd ont wikkelde zich overeenkomstig de verwachtingen. DAF-TRUCKS is na twee verliesgevende jaren geheel uit de rode cijfers gekomen: de nettowinst beliep circa 10 mil joen gulden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de winst van een zelfstandige ondernemer zit een deel dat eigenlijk geen winst is maar waarover hij toch gewoon belasting betaalt. Daar moet een eind aan komen, meent het bestuur van de Raad voor het midden- en kleinbe drijf in een advies voor de ver gadering van 14 januari. Het bedrijfsresultaat van een zelfstandige omvat ondermeer de waardevermeerdering van het ver mogen dat hij in zijn zaak gestopt heeft. Dat vermogen kan het be drijfspand zijn en eventueel de ma chines als de zelfstandige tenminste iets fabriceert. Waren deze „kapi taalgoederen" een jaar geleden 500.000 waard en nu door de infla tie 550.000, dan betaalt de onderne mer daarover belasting. Deze waar devermeerdering is volgens de wet op de inkomstenbelasting winst. Maar, zegt de raad voor het midden- en kleinbedrijf, deze stijging is lou ter veroorzaakt door de inflatie en is niet als een toeneming van de draagkracht te beschouwen. Definitie De definitie van de vraag „wat is winst" is, aldus de raad, geformu leerd in een tijd dat de waarde van het geld tamelijk stabiel was. Een geringe waardedaling kon destijds worden verwaarloosd zonder dat dit tot ernstige verstoringen leidde. In een Inflatie is dat anders. Nu bestaat er wel een automatische inflatiecorrectie in de inkomstenbe lasting maar een feit blijft dat de alleen door inflatie veroorzaakte waardestijging van het vermogen als inkomen geldt. Dit te belasten leidt tot het reëel interen op het in de onderneming ge'nvesteerde eigen vermogen. Zelfstandigen kunnen aanzienlijk moeilijker dan grote on dernemingen vreemd geld op lange termijn lenen. Daarom is het belang rijk dat zij er in slagen het eigen kapitaal in een periode van inflatie evenredig te verhogen, meent de Raad. Aanbevelingen Concreet doet het bestuur van de raad de volgende aanbevelingen: a) De waarde van de kapitaalgoede ren wordt jaarlijks aangepast aan de koopkrachtvermindering. Dit geldt alleen voor kapitaalgoederen met een te verwachten levensduur van 10 jaar of meer. b) Ook de afschrijvingen van de duurzame bedrijfsgoederen worden ge'ndexeerd. De afschrijvingsbedra gen zijn nl. gebaseerd op de histo rische kostprijs de aanschafprijs) en zijn daardoor verouderd. c) Kapitaalgoederen zijn vaak deels door eigen vermogen en deels met geleend geld gefinancierd. Waarde stijging door inflatie van eigen ver mogen zou fiscaal vrijgesteld moe- MüNCHEN De Westduitse mid denstand zal na 1 januari 1978 minder vermogens- en bedrijfsbelasting hoe ven te betalen dan daarvoor. Dat heeft de minister van economische zaken, Hans Friderichs, gezegd. Hoe groot de verlaging zal zijn en hoe die zal worden verwezenlijkt zei de mi nister niet. ten worden. Inflatiewinst op geleend geld wordt wel belast. Dat laatste komt simpel gezegd op het volgende neer: iemand koopt met geleend geld een installatie van 100.000. Na een jaar is de installatie 110.000 waard (als we even van afschrijving afzien) maar de lening is nog steeds een ton. Dat is winst. Volgens het voorstel zou de belastingplichtige daarover echter niet direct belasting moeten betalen maar (als hij dat wil) een ..financieringsreserve" mogen vor men. Hij mag zijn betaling dan uitstellen. door dr. J. G. Post In het eerste artikel van deze serie heeft u kunnen lezen dat Kondratieff- een jong briljant Russische econoom- in de jaren twintig ontdekte dat de Westerse economie gekenmerkt werd door een voortdurende en regelmatige afwisseling van decennia met een grote economische bloei door decennia met een matige economische expansie. Deze golfbeweging van de welvaart zag u in de grafiek bij, het vorige artikel weergegeven. Dit keer wil ik graag met u bekijken waardoor deze merkwaardige welvaarstgolven veroorzaakt worden en ook of er vandaag nog tekenen zijn die duiden op het voortduren van deze regelmatige cyclus. Maar laten we eerst proberen om de door Kondratieff ontdekte wisselende economische groei te verklaren. Een man die zich diepgaand met de verklaring van de welvaarstgolven heeft beziggehouden is de begaafde Oostenrijkse econoom Schumpeter geweest. Schumpeter is van me ning dat elke economische bloeipe riode in de'Westerse economie ver oorzaakt wordt door nieuwe pro- duktiemethoden of nieuwe produk- tiesectoren die een fundamentele impuls vormen voor het hele econo mische leven. Laat ik u een voor beeld mogen geven. In de tweede helft van de achttien de eeuw werd in Engeland een me thode ontdekt om het arbeidsin tensieve spinnen en weven machi naal te laten plaatsvinden. Voor het eerst werd op grote schaal han denarbeid door machinale arbeid vervangen. Het resultaat was dat de produktie in de textielsector ve le malen groter werd Aangemoedigd door dit succes be sloten ook andere sectoren over te schakelen op machinale arbeid. Machinefabrieken en ijzergieterij en verrezen als paddestoelen uit de grond, nieuwe wegen en kanalen moesten worden aangelegd, kort om aan het einde van de achttiende eeuw begon de Westerse economie aan een grote bloeiperiode. Rond 1815 hadden de meeste be drijven zich wel van de nodige ma chines voorzien en waren de meest noodzakelijke wegen en kanalen voltooid. De nieuwe markten raak ten langzamerhand verzadigd, de spanning verdween uit het econo misch proces, een nieuwe periode van economische matiging kondig de zich aan. Zo ligt. volgens Schumpeter. aan de basis van elk economische bloei periode een nieuwe produktleme- thode of een nieuwe tak van bedrij vigheid ten grondslag die een fun damentele fmpuls vormt voor het gehele economische proces. Na en kele decennia raken de nieuwe markten verzadigd en begint een periode van geringe economische vooruitgang. Crisistheorie Een tweede en minder bekende ver klaring voor de welvaartsgolven wordt wel de „financiële crisistheo rie" genoemd. Het is een verklaring die in grote lijnen door gerenom meerde economen als onze landgenoot Witteveen en de Ameri kaanse hoogleraar Rostov wordt onderschreven, maar die het meest volledig en het meest actueel gefor muleerd is door professor Minsky van de Universiteit van Berkeley. Een nauwkeurig historisch onder zoek wijst, volgens Minsky, uit dat tijdens decennia van grote econo mische expansie de schuldenlast van het bedrijfsleven in verhou ding tot het winstinkomen snel toe neemt. Aanvankelijk is dat niet zo veront rustend, maar naarmate het proces voortduurt zal de economische vooruitgang worden afgeremd. Een steeds maar oplopende schulden last zal namelijk tot een situatie kunnen leiden waarin banken het niet meer verantwoord vinden een bedrijf nog verder te financieren, of waarin de ondernemer zelf zich be wust is dat een nog grotere schul denlast de financiële positie vanz'n onderneming wel heel erg labiel maakt. Op dat moment zal een bedrijf zijn expansie-activiteiten moeten be perken, hetgeen de snelle econo mische vooruitgang zal gaan ver tragen. Bovendien zullen er door de toenemende schuldenlast steeds meer bedrijven zijn die bij een te genvallende winstontwikkeling niet meer aan hun zware rente- en aflossingsverplichtingen kunnen voldoen en het bijltje erbij neer moeten leggen. De zware schulden last verzwakt de kracht van het bedrijfsleven om in slechte tijden terug te vechten. Welnu, zo redeneert Minsky, zo zul len in tijden van grote be drijfsschulden de geringe expansie- activiteiten en de verzwakte verde digingskracht van het bedrijfsle ven ertoe leiden dat een econo mische bloeiperiode overgaat in een periode van economische mati ging. In deze periode zijn de con juncturele inzinkingen zwaar en kunnen gemakkelijk ontaarden In een economische of financiële crisis. Het verleden leert, aldus Minsky, dat in deze periode van econo mische matiging en vooral tijdens een financiële crisis de financieel zwakke bedrijven verdwijnen en de relatief sterke bedrijven belangrijk sterker uit de strijd te voorschijn komen. Zo ontstaat een nieuwe ge zonde financiële basis voor een nieuwe economische bloeiperiode. Wel, dat zijn twee verschillende verklaringen van de welvaartsgol ven die goed in elkaar zijn te pas sen en bovendien een angstig nauwkeurig beeld geven van de fa se van de welvaartsgolf, waarin we ons nu bevinden. Luistert u maar! Met de Groningse hoogleraar De Jong kan worden vastgesteld dat de economische bloeiperiode die we na de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt voor een be langrijk deel te danken ls aan de automatisering, die het hele econo mische leven heeft doordrenkt en later door de toepassing van de electronlca is aangevuld. Schuldenlast De automatisering vond niet alleen een grootscheepse toepassing in het bedrijfsleven, waardoor tal van produkten voor vrijwel iedereen bereikbaar werden (b.v. de auto) maar leverde daarnaast tal van nieuwe produkten op voor de ge zinshuishouding (b.v. televisie, wa sautomaat enz.). Als gevolg daar van konden verschillende nieuwe bedrijfssectoren ontstaan, de eco nomie schoot vooruit. Natuurlijk moest het bedrijfsleven de toene mende automatisering en de groei ende omzetstijging voor een groot deel met schulden financieren; de schuldenlast groeide dan ook snel. Aan het eind van de Jaren zestig hadden veel bedrijven een hoge au tomatiseringsgraad bereikt en bo vendien was het overgrote deel van de gezinshuishoudingen toen voor zien van de meeste automatische gebruiksgoederen De nieuwe markten raakte meer en meer verzadigd, de groeis- panning verdween uit de economie. Deze tendens werd nog vereterkt doordat de schuldenlast van veel bedrijven zo hoog was opgelopen dat een verdere expansie eigenlijk niet meer verantwoord was. Dit alles leidde ertoe dat in het begin van de jaren zeventig een 25-jarige periode van economische bloei opnieuw overging in een peri ode van economische matiging. Wel, u heeft ongetwijfeld de beken de patro en van Schumpeter en Minsky herkend. De nauwkeurigheid waarmee de theorieën van Schumpeter en Minsky zich opnieuw manifesteren duldt erop. dat de golfbeweging van de welvaart ook vandaag nog voortduurt. Ja duidt erop, dat de Westerse economie zich op dit mo ment al weer enkele Jaren in de periode van geringe economische vooruitgang bevindt Deze zienswijze hoop ik in het derde arti kel extra te schragen met behulp van verschillende niet- economische indicaties. Dit is het tweede artikel in een serie van vier. Het eerste stond in Trouw van gisteren. WASHINGTON - Charles Schultze, de voorzitter van de raad van economische adviseurs van de komende Amerikaanse president, Jimmy Carter, is tegen beperking van de buitenlandse investeringen van Amerikaanse multinationale ondernemingen. Hij verklaarde dit dinsdag tegenover de bankcommis- sie van de Amerikaanse Senaat. Hij toonde begrip voor degenen die menen dat de werkgelegenheid in de Verenigde Staten door dergelijke beperkende maatregelen kan wor den beschermd. Maar hij bleek er van overtuigd dat beperkingen van de buitenlandse activiteiten van het Amerikaanse bedrijfsleven niet de methode zijn om de problemen op te lossen. Het personeel van de Utrechtse VMF-gieterij hield gisteren een demonstratieve aktie tegen de directieplannen tot het afstoten of drastisch inkrimpen van de gieterij. Onder grote belangstelling bekijken de werknemers de gieting van de laatste fundatieplaat voor de TM-410 motor, een van de VMF-produkten. Volgens de plannen is dit de laatste plaat die bij de gieterij zal worden gegoten. DEN HAAG De overheid is mede verantwoordelijk voor Rotterdam- Nuclear. een dochtermaatschappij van Rijn Schelde Verolme. Dat zeg gen de Tweede Kamerleden Krui- singa en Van der Mei (belden CHU) in schriftelijke vragen aan minister Lubbers (economische zaken). Deze week maakte de Industrie bond CNV bekend dat sluiting dreigt voor Nuclear (700 man perso neel). het ministerie van econo mische zaken heeft het bedrijf in het verleden ontwikkelingskredieten verleend. Bovendien heeft RSV in vesteringen gedaan, waarbij is uit gegaan van opvattingen, die op het ministerie leven, aldus de CHU- kamerleden. Zij hebben vorig jaar twee maal vragen gesteld aan Lubbers over de moeilijkheden bij het Rotterdamse bedrijf. „Die vragen zij zes en acht maanden gelden gesteld, maar nimmer beantwoord, aldus de CHU-ers. AMSTERDAM De zich microbio loog noemende Herbert S. en zijn assistente Herta C., die beweerden in staat te zijn afvalvernietigende bacteriën te ontwikkelen, zijn in We nen gearresteerd op verdenking van fraude, na beschuldigingen van het vatenconcern Van Leer uit Amstel veen. Van Leer zou bijna 900.000 gulden gestoken hebben in het onderzoek, omdat het concern geïnteresseerd was in de ontwikkeling van een oven, waarin plastic zou kunnen worden vernietigd. De Weense politie zegt dat S., die de titel van „docent" van onbekende herkomst voert, en de vrouw die zich ingenieur noemt, werden aangehou den tijdens het werk in hun luxueus ingerichte laboratorium. De af- valvretende microben schijnen ech ter alleen in beider fantasie te bestaan. JAARBEURS Mr. H.G.Ruys (45) ls direc teur Algemene Organisatie geworden van de Koninklij ke Neder landse Jaar beurs. Hij be last zich met de afdelingen administratie, algemene za ken en rese arch, automa tisering en personeelsza ken. De heer RUYS Ruys, sinds 1961 bij de Jaarbeurs werkzaam, werkt in zijn nieuwe functie sinds 1 januari. SMIT-KINDERDIJK Ir. R. Smulders (43). directeur van IHC-Smit te Kinderdijk, heeft per 1 mei zijn ontslag ingediend. Hij heeft een functie aanvaard als directeur bij Dredging International te Antwerpen (een combinatie van twee Belgische maat schappijen VNU Prof. dr. M. F. Eyskens is afge treden als commissaris van het uitgeversconcern VNU omdat hij is benoemd tot staatssecre taris voor streekeconomie, ruimtelijke ordening en huis vesting in de Belgische rege ring. NIVRA De heer J. A. Burggraaf! te Naarden is de nieuwe voor zitter van het Nederlands Instituut van Registerac countants. Hij heeft alweer enkele weken geleden de heer J. Uiter- linden opge volgd. Tot vi- BURGGRAAF ce-voorzitter is gekozen drs. E. Th. van Em merik te Bussum. UBO De Bandenvernieuwing en Rubberindustrie UBO te Utrecht heeft de raad van be stuur met één persoon uitge breid. Dit is gebeurd door drs. Chr. van Draanen (40), tot nog toe secretaris van de raad van bestuur te benoemen tot lid van dit college. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Klachten over hin derlijke gassen, die kunnen vrijko men uit spaanplaat, zijn in onder zoek bij de ministeries van volksge zondheid en volkshuisvesting. Uit de soortlijm die de laatste tijd wordt gebruikt bij het persen van spaanplaat zou bij vochtig, warm weer een bijtend gas kunnen vrijko men, dat prikkelend werkt op de slijmvliezen en de ogen en dus vooral voor mensen met gevoelige luchtwe gen schadelijk ls. Spaanplaat wordt veel in de bouw gebruikt, en er zijn met name van scholen tal van klach ten gekomen AMSTERDAM Estel (Hoesch- Hoogovens) gaat 150 min 8,5 pet obligaties 1977 uitgeven per 1983- 1987. De uitgiftekoers zal 19 Januari worden bekendgemaakt. Inschrij ving is op 21 Januari, storting op 15 februari. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is niet toeges taan, aldus het emissiesyndicaat on der leiding van de ABN en de AMRO bank. Een nader vast te stellen bedrag, ten minste 30 min en ten hoogste 50 min zal met medewerking van Deutsche Bank AG en Union Bank of Switzerland Ltd. op inschrijvings- voorwaarden in het buitenland wor den geplaatst. Het prospectus ver schijnt op 13 Januari. RIO DE JANEIRO Een organisa tie van Braziliaanse koffieplanters heeft president Ernesto Gcisel een telegram gestuurd waarin zij voor stellen een nationale boycot van Co ca Cola en andere buitenlandse pro dukten (onder meer Franse parfum) te beginnen. Dit voorstel is een reac tie op de boycot van Braziliaanse koffie waartoe Amerikaanse en Eu ropese consumentenorganisaties hebben besloten omdat ze de prijzen te hoog vinden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19